Te veel strafzaken in KNVB afdeling Zeeland 1 „SFEER IS BIJ DE JUNIOREN TE FANATIEK" Steenbakker: „Er is een o ng en dat is praten' Tegenslag voor GRINT OP WIELERROUTE JEANNE DE WAAL EEN TALENTVOLLE PUPIL Y ersterkte degradatie geen goed excuus BERDE KAMPlüENSRIT MAC DE ZEEUWEN HANDICAP- ZEIL WEDSTRIJD Verrassend naar titel DOW- Arbitersteam wint Brabants bekertoernooi Van Leeuwen stopt er mee NEGATIEF VERZIEKT HOBBY SLOPEND DUEL Vbor de kinderen: Aspirine Junior met vruchtensmaak.1 (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De strafcommissie van de KWB afdeling Zeeland verkeert in een lichte staat van paniek. Paniek over het feit dat het aantal strafzaken in het afgelopen voetbalseizoen zo schrikbarend is gestegen. En dat juist na een jaar, waarin de tendens zo gunstig was. Die stroming van het seizoen 19691970, waarin het aantal strafzaken hoopgevend verminderde, heeft zich dit seizoen in het geheel niet voortgezet. Integendeel zelfs: het aantal zaken dat de commissie te behandelen kreeg, steeg met niet minder dan 48 (tot nu toe), hetgeen neerkomt op een percentage van ongeveer 25 procent. Cees Steen hakker, secretaris van die commissie: „Twee jaar terug was het aan tal nog 164, het vorig seizoen daalde dat tot 140, maar nu zitten we al aan de 198, terwijl ik verwacht dat er nog wel wat bij zullen komen, omdat het zomeravondvoetbal nog niet afgelopen is. Ik denk dat we dit jaar de tweehonderd zullen passeren, en dat is een dieptepunt in de geschiedenis van de afdeling Zeeland". Naarstig zoekt de strafcommissie van de KNVB, die sinds het overlij den van oud-voorzatter Koster uit Goes bestaait uiit de heren Van Varik (voorzitter), Ooms. en dus Steen bakker als secretaris, maar de oorza ken van deze geweldige stijging Cees Steenbakker heeft daar zo zijn •eigen theorieën over. Hij zegt: „Het 'is opvallend dat het aamtail strafza ken speaiaal in de groep van A- junioren enorm is toegenomen. Ai- leen al 'in de hoofdklasse van de A- junioren moesten we dit jaar zestien keer optreden. Volgens mij zijn er twee oorzaken voor deze stijging aan te stippen: in de eerste plaats de leeftijd, maar dat toch iii minde re mate, en ten tweede de sfeer, rond zo'n juniorenteam, d,ie veel te fanatiek is. De ouderen, die rond zo'n elftal zweven en dat in do wedstrijden moeten begeleiden, gaan er volgens mij slechts van uit dat eir gewonnen moet worden. Het is voor hen minder belangrijk op welke ma nier. Vaak gaat men volledig voorbij aan de sportiviteit. Nee, vorig sei zoen hadden we 27 zaken totaal in de sector van de A-junioren dit jaar waren 'er dat 48. Dat wordt veel te gek". Op de jaarvergaderingen van de KNVB wordt door verenigingsbe stuurders maar al te vaak geklaagd dat er voor de begeleiding van jeug- (ADVERTENTIE) delftallen geen capabele mensen is Zeeland zijn aan te trekken- In ieder geval veel te weinig. Steenbakker kan wel begrip voer die klacht opbrengen, maar in de praktijk gaat het volgens hem mees tal -niet op. „Als ik soms zie hoeveel suporters er met een A-junioren elftal meekomen dan kan ik me niet indenken dat daar niet een man tussenzit, die de taak van de bege leiding aankan. Inderdaad, het kost een beetje moeite om zo'n man te vinden, maar hij is er wel. Daar ben ik van overtuigd", aldus Steenbak ker. De secretaris van de strafcommis sie ondervindt soms „aan den lijve" hoe ruig het er toe gaat in de duels bij de A-junioren. Enkele keren per jaar wordt hij gevraagd een junio- renwedstrijd te leiden omdat „arbi- ter-baias" Roelandt uit Axel in de knoop zit. Steenbakker: „Het is on gelooflijk, maar al te vaak wordt er in die sector op leven en dood gestreden. Er bestaat geen enkele verdraagzaamheid tegenover elkaar Ze nemen niets van elkaar, en ook niet van de scheidsrechters. Die knapen beschikken over geen enkel incasseringsvermogen. Luister, ik wil niet zeggen dat alle A-mnioren in Zeeland rot-jongetjes zijn, maar er zit in elk elftal wel een knaap die de zaak verziekt. En de rest laat Zich dan maar al te gauw leiden aoor die negatieve instelling van die ene knaap. Dat -is nu eenmaal een menselijk trekje. Het negatieve trekt eerder aan dan het positie ve". Volgens Cees Steenbakker begin nen de troubles vaak als een elftal achter komt te staan. „Ik kan me wel voorstellen dat jongens van 15 tot 18 jaar graag gelijk willen maken, maar de Ier- ding van een elftal moet die daden drang binnen de normale grenzen van hiet sportieve houden. En da-ar ontbreekt het vaak aan. Het gebeurt vaak dat een speler meerdere malen in aanraking met de strafcommissia komt- Het bestuur van die club doet daar gewoonlijk niets aan omdat het een goede voetballer is en men bang is hem te verliezen. Nu moet ik zeggen dat er in de hoofdklasse va»- de A-junioren dit seizoen een ver sterkte degradatie was vier clubs moesten er uit maar dat is voo» mij nog geen reden het zo uit de hand te laiten lopen. Die versterk» degradatie voeren de besturen steeds als excuus aan, maar dat i» onzin. Versterkte degradatie hoeft voor mij nog ndet te betekenen, ctot de strafcommissie bij wijze van spreken overuren moet gaan maken Nog een sterk voorbeeld van spel- verruwing bij de junóorenvoetbal ligt in de sector van de B-junioren, dat zijn jongetjes van 12 tot 15 jaar. Daar moesten dit seizoen vier wed strijden gestaakt worden omdat de leiders van elftallen het ndet eens waren met de arbitrale beslissingen. Kijk, dat is pure waanzin. Die kna pen zijn na zo'n voorval totaal ver ziekt. Op zo'n moment moet voor miij een bestuur beslissen: die leider moet er uit. Ondanks het feit dat het dan zo moeilijk schijnt te zijn om leiders te krijgen. Voor mij is iedereen te vervangen". Steenbakker geeft tot slot nog een voorbeeld. „Jan Groen, een zeer be kwaam arbiter in Zeemvsch-Vlaan- deren. besloot nadat hij dit seizoen een wedstrijd bij de A-junioren bad gefloten, definitief te stoppen met de scheidsrechterij. Gewoon omdat voor hem de lol er at was. Hij wilde geen politieagent spelen op het veld. Kijk, zoals het nu gaat, moet elke wedstrijd bij de A-junioren geleid worden door een vent met haren op zijn tanden. En oo-k voor een scheidsrechter is het een hobby. Dus waar blijf je dan?" ROB VAN DEURSEN. (Van een medewerker) TERNEUZEN De motor- en autoclub De Zeeuwen houdt zater dag zijn derde kampioensrit over Walcheren. Voor de A-klasse is de snelheid 36 en voor de B-klasse 30 kilometer per uur. De lengte van de rit is voor beide categorieën 58 kilometer. Start en finish zijn bij de sporthal in Vlissingen. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De DOW-zeilver- eniging organiseert zondag op de Otheense Kreek in Temeuzen handi capwedstrijden. Dit, omdat er tot nu toe te weinig boten zijn ingeschreven om in de verschillende bekende klas sen te varen. De start van deze wedstrijden is om elf uur. Om half drie volgt er dan een demonstratie van de all round-sportvereniging van de DOW, terwij] de reddingsbrigade Zeeuwsch- Vlaanderen tijdens de zeil wadstrij den een „oogje in het apil zal hou den. Bezitters van zeilboten, die aan deze wedstrijden willen deelnemen, kunnen zich liefst telefonisch opgeven bij F. W. Schut, Weststraat 7, Axel, tel. 01155-1681. Overdag is de heer Schut te bereiken op DOW- Chemieal. b r Secretaris van de strafcommissie Cees Steenbakker: „Aantal strafzaken bij Zeeuwse voetbaljunmrën schrik barend gegroeid". (Van'oiize sportredactie) TERNEUZEN Naast de oorza ken van het toenemend wangedrag óp de Zfeettwse voetbalvelden onder zoekt de strafcommissie van de KNVB uiteraard ook wat er aan ge daan kan worden het aantal te be handelen zaken te verminderen. Wilfried Dumez: Zuidnederlands tafeltenniskampioen bij de adspiranten. (Van onze sportredactie) WATERLANDKERKJE -i- Op het laatste momentheeft het wieleroo- mité van Waterlandkerkje,-dat mor gen de Zeeuwse wielerkampioen schappen houdt, een geweldige te genslag moeten incasseren--Het wa terschap van Het. Vrije Sluis heelt woensdagmiddag namelijk een deel van het parkoers, dat de renners morgen moeten rijden, bedekt .piet teerlaag. Dat op zichzelf is nog terschap Het Vrije Sluis zei gister middag, dat alles „een storm m' een glas water was". Hijstelde: „Als het losse grind eraf is en er .wordt, een daag vet zand'aangebracht dan is er niets aan de hand". Consul Ben IJsebaert van. de KNWU wil echter het zekere voor het onzekere nemen en zal morgen het parkoers nor maals keuren. Een teleurgestelde - Cor Bron: „Nu hadden we alles zo goed voor elkaar en dan gebeurt er zoiets". Mocht IJsebaert het par koers met het stuk pasgekeurdo weg .-afkeuren dan beschikt het wielerco- mïté over een andere route, die echter veel langer over de provloci- Iaagi van scherp grind gestort, -- AUntM steaizakea m-zeeian al voor een déél Hi hef téesêiS weggezakt. Secretaris 'Cor Bron van het Wie-' lereomdté Waterlandkerkje, die dè grindlaag gistermorgen om half ze ven ontdekte, toonde zich gistermid dag bijzonder verontwaardigd, dat het waterschap, geen rekening had gehouden met het Zeeuws kampi oenschap. Hij heeft inmiddels echter wel een mogelijke oplossing gevon den. Vanmiddag komt er een grote veegwagen van net waterschap, die het losse grand zal wegvegen. Cor Bron: „Maar'dan ben jè er nog niet. want een deel van het grind zit al in de teerlaag. Zouden de renners er, zoals het nu is, overheen rijden, dan krijgen 21e de ene lekke band na de andere. Daarom willen wè één laagje vet zand aanbrengen, dat dg scherpe kanten van de steentjes moet neutraliseren. Dat hebben we vorig jaar bij de hieuwelmgenkóërS ook gedaan en toen ging het goed". Een vertegenwoordiger van het wa- renners veel te lang wegblijven op die nieuwe ronde, die 5400 meter lang is'. GRAAUW Nu de inwoners van Graauw pas klaar zijn met feestvie ren, want het eerste voetbalelftal werd kampioen, kunnen ze weer opnieuw beginnen .Want Jeanne de Waal en Wilfried Dumez, beiden lid van de tafeltennisvereniging St.- Aloysius in Graauw, zijn tijdens de Zuidnederlandse tafeltenniskampi oenschappen in Breda kampioen ge worden. Voor WilfriedDumez is de ze titel bij de adspiranten-jongens geen bijzonderheid Want tijdens zijn korte, maar mooie loopbaan als tafeltennisser, heeft hij al verschil lende van deze titels mee naar Graauw genomen. Maar voor Jeanne de Waal zou deze kampioenstitel wel eens het begin van een grote carrière kunnen betekenen. Voorzitter en trainer van St.-Aloy- sius, de heer R. Mangnus: „Jeanne is een meisje met veel talent. Ge zien haar jonge leeftijd zal ze zeker uitgroeien tot een topspeelster. Voor Jeanne zelf betekent deze titel het begin van een grote toekomst". Je anne de Waal: „ik had niet gedacht dat ik kampioene zou worden. Ik was trouwens ook niet getipt als titelkandidate". Jeanne de Waal, elf jaar oud, staat nog maar ^mper ne gen maanden achter de tafel, en behaalde nu reeds haar eerste titel. De nieuwe kampioene (die beslist niet haar hoofd omhoogsteekt, maar zeer karig is met haar woorden) geeft grif toe dat het voor haar een totale verrassing was. „Het is alle maal vlug gegaan. Iets wat ik zelf met verwacht had. Mijn eerste wed strijd in de voorronde tegen T. Ko- mngs van JCV uit Vugtot, werd een gemakkelijke overwinning voor me met setstanden van 2112 en 21 11. In mijn tweede partij liep alles niet zo vlot. A. de Ruiter van Avan- ti uit Den Haag gaf goed partij. De eerste set won ik 'met 2117, de tweede verloor ik met 1521. De derde set zou dus een beslissing moeten brengen. Ik wo met2.110s Zo kwam ik in de halve finale tegen J. Diepstraete te staan, een meisje dat toch een zekere indruk op me maakte, vooral gezien haar presta- want de eerste set verloor ik met 217. Cijfers die zeker voor zich zelf spreken, en er leèk niet veel perspectief voor me in te zitten. Maar in de tweede set begon ik punten te verzamelen, terwijl mijn tegenstandster niet zo best meer draaide. Dit alles gaf me moed, zo dat ik de tweede set met 218 kón winnen. Gelukkig beschik ik over een goede conditie, en die heeft volgens mij dan ook wel de doorslag gegeven in de laatste set, die ik met 2115 won. Ik mag me kampioene noemen, een titel waar ik zeer blij mee ben' Jeanne de Waal, leerlinge van', de lagere school in Graauw zegt: Aan. de heer Mangnus heb ik veel te danken. Ik sta dan ook elke~avo'nd achter de tafel om mijn conditie op ties in de voorronden. Toch liep het peil te houden, terwijl onze traingr „nt„i-iq me alle kneenies biibrenfft: allemaal gemakkelijk", zegt Jeanne. „De eerste set eindigde in mijn voordeel: 219. Ook in de tweede set had ik al gauw een voorsprong van zes punten, en won tenslotte met 2114". De kersverse kampioe ne kwam in de finalewedstrijd uit tegen A. de Jong van VDO uit Amstelveen en gezien de reputatie van laatstgenoemde zou zij het niet gemakkelijk krijgen. Na een slopend duel, waarin Jean ne de Waal steeds attent reageerde werd A. de Jong toch geklopt, mede dankzij een uitstekende conditie van Jeanne de Waal, die zegt: „Toch begon alles niet zo best voor me, me alle kneepjes bijbrengt: mijn moeder (spelend lid vsar18t& Aloysius) staat er op dat ik elke training volg, wat ik laatste weken van schap trainde ik zelfs nog elke een uur tussen de middag, samen met mijn moeder. Het is een-sport die ontzettend veel training en con ditie vergt. Mangnus: „In die kleine negen maanden dat Jeanne de Waal nu achter de tafel staat, heeft ze haar spelpeil op een hoger niveau gebracht. Ze niet alleen aan haar ning, maar vooral cxmdat ze mééging naar toernooien". „Hier heb ik zeker veel ervaring opgedaan. Aan het spelpeil van de tegenpartij trek je je op. Als je goed kijkt leun je daar veel van' leren". (Van onze sportredactie) OSS Een voetbalelftal van de scheidsreclitersvereniging Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in Oss een groot toernooi om dé in memori- am Johan Jacobs-beker gewonnen. De Zeeuwse arbiters versloegen in de finale Valkenswaard na het ne men van strafschoppen. In de halve finale klopte het arbitrale team de Kring Den Bosch met 1-0. Er na men aan dit toernooi in totaal 12 elftallen deel, waaronder dus een 'Zeeuws. In hun poule eindigden de Zeeuwsch-Vlamingen gelijk met Eindhó'ven, waardoor het nemen van strafschoppen de beslissing moest brengen. Toen al toonden de Zeeuw se scheidsrechters aan, dat zij dé elfraietertrap zeer goed beheersten. Als bekerwinnaar zal het elftal vol gend jaar weer deelnemen aan dit Brabantse toernooi, dat werd geor ganiseerd door de scheidsrechters- krdng Oss ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan. Cees Steenbakker ziet een duidelij ke oplossing en dat is praten. Praten vóór het seizoen met de aanvoerders en begeleiders van de elftallen, en 'vooral met die in de sector van A-junioren, omdat hij daar ook voor de toekomst de mees te goede -resultaten van verwacht. - Cees Steenbakker: „Met zwaardere straffen alleen kom je er niet. Dat is in het verleden wei gebleken. Voor -mij is het persoonlijk contact het belangrijkste punt. Je kunt knapen er wel uitgooien voor een of twee jaar, maar effectief, is het niet. Voor even, dat wel, je lost er echter niets mee op". Cees Steenbakker weet uit de praktijk, dat er met jongens van 15 tot 18 jaar een zeer zinnig gesprek op te Douwen is. „soms moeren wij bij ae siriicornmissie een zaak mon- aeung Denanaeien, ornaat uit de suiKnen mei auiaeujk Diijkt wat er nu m lene -geoeuia is. Dan verbaas ik me er aiuja over, aat er.m.et deze knapen zeer goed te praten is. Dat zij net persooiuijk contact met de siraicoimnissie w aameren. UnaanKS het teit, dat ze een scnorsing krijgen opgeiega. ivjisscmen zou net wei wenselijk zijn aii-e straizaken bij de junioren munaeaing ie gaan benan- deien.. ik weet dat dat een noop geld gaat kosten, 'maar net kan het waard zijn',, ataus Cees -steenbakker, die •ue prooiemen ïona ae toeneming ■van net aantal strafzaken speciaal bij ae junioren erg zwaar neemt, tuj is dan opk aan een uitgebreid rapport bezig, dat bij het Destuur van ae aiaeiing Zeeland van de KNVB voor de jaarvergadering van dit jaar zal aanbieden. Steenbakker: «ver het -Zeeland -en dan speciaal die bij de A-junioren, om dat 'ik toóh êrgêns moet beginnen. Ik.wil precies op papier hebben waar de rotte plekken zitten. Het is gauw genoeg te zien welke vereni gingen ën 'welke spelers per seizoen ,Ket- meest met de strafcommissie in aanraking komen. Vebder wil ik alle strafkaarten van spelers in- deze sec tor doorlichten om de zwaarste ge vallen Cr eens uitte lichten. Dan kan het bestuur van de afdeling zich gaan beraden over de manier waar op déze stijging kan worden onder drukt, want dit loopt de spuigaten uit". (Van eén medewerker) GOES De 24-jarige Mat. van Leeuwen uit Goes heeft een punt gezet achter zijn wielercarrière. Van Leeuwen, die twee jaar bij de nieuwelingen, en het. laatste jaar bij de amateurs reed, kwam nooit tot grote successen. Een te drUkke werkkring is daar vooral de oorzaak van geweest. Alleen enkele avonden per week kon van Leeuwen een paar uurtjes trainen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9