Moeder en dochtertje door chloor gewond Vooruitzichten op appeloogst goed SAUNA TE AARDENBURG Pluimveehouders in crisissituatie Bestemmingsplan in Üvezande toegelicht 4 1 f t fi I Ongerust raadslid stelt vragen over gevaarlijk lossen te Middelburg De „Panther is gelost Koel en buien Zoeken naar reorganisatie bestuursvormen van de ZLM Vliegtuigje maakte noodlanding bij Braakman Reünie PEREN MINDER DAN VORIG JAAR Schip omhoog bij Rilland-Bath Schip lek op dam van Ziine Land bouw attent op vergoeding van schade ARBEIDER „LEENDE" TANKWAGEN Inbraak in spaarbank niets vermist stad streék 1 Strandweer waterstanden hoogwater Majoretfenfestival iu Knokke en Heist Aardappelen Verbod voor handel in onrijpe appelen VRIJ WILLIGE SNELHEIDS CONTROLE t g (Van een onzer verslaggevers) GOES De pluimveehouders le ven in een crisissituatie. De moei lijkheden die al geruime tijd duren, brengen veel firma's in deze be drijfstak aan de rand van de af grond. De varkens „zweven" mo menteel. De akkerbouw gaat door de kostenstijging en prijsbevriezing nog steeds in rendement achteruit en de slacht- en melkveebedrijven zijn ei genlijk de enige die het in de agra rische sector redelijk goed maken. De verwachtingen voor de komende fruit-oogst zijn nog erg uiteenlo pend. Aldus de voornaamste punten van de juni-vergadering van het dagelijks bestuur van de Mij. tot Bevordering van Landbouw, Tuin bouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant (Z.L.M.). De eierprijzen doen het totaal niet. De slachtkuikens dalen even eens in prijs en er schijnen grote voorraden aanwezig te zijn in de koelhuizen. Diverse pluimveehou ders schijnen de limiet van hun contract te hebben bereikt en komen in grote moeilijkheden. „Wanneer men zijn oor eens te luisteren legt bij de veevoeder-leveranciers, dan schrikt men van de openstaande re keningen en ziet het er voor velen hopeloos uit. Ook grote firma's, die langlopende contracten hebben afge sloten, dreigen in moeilijkheden te komen", aldus een ons na afloop van de vergadering door het bestuur verstrekte verklaring. De varkensprijzen blijven onge veer op hetzelfde lage niveau met een kleine neiging iets te stijgen. „De zwevende koers van de gulden laat hier zijn invloed wel gelden, want onze varkens gaan in hoofd zaak naar die landen die een andere koers hebben, namelijk Italië en Frankrijk. Met de verrekening van de restituties schijnen nogal wat moeilijkheden te zijn". De melkaanvoeren nemen sterk toe en liggen in de zuidelijke pro vincies belangrijk hoger dan vorig jaar. De prijzen van de goede kwali teiten slachtvee zijn goed en hebben de neiging te stijgen. Daarentegen zijn de slachtstieren „wat flauwer", wer". 99 c. ROTTERDAM (ANP) Paktank N.V. heeft met succes het tanker schip „Panther" gelost in de Sioe'ra ven te VÜssingen. Zoals bekend strandde de Panther eind maart op de Engelse "cust, waarbij het schip schade aan de bodem opliep. Door de strand lag werd bovendien de verwarmingsm- stallaoie van het schip beschadigd die de lading tijdens het transport op temperatuur moet houden. Op 8 mei j.L werd door Paktank een begin gemaak' met bet opnieuw op temperatuur brengen van de taaie i oliemassa. Mat pompen war ie,-, in i totaal 29 lichterladingen uit de Pan- zher gepompt en naar de Rotterdam- se Botlek-installatie van Paktank N-V. vervoerd, waar de olie wordr, opgeslagen in afwachting van verd »r f transport. n ju- o;.*"3V.r'»M <tt Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Koel met buien, maar ook af en toe zon. Weersvooruitzichten in cijfers ge- middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 if tot 6; min.-temp.: omstreeks nor- streeks normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal; 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp.; 0 tot 5 graden on- dej- normaal; max.-temp.: 0 tot 5 gra- den onder normaal; kans op een dro- i ge periode van minstens 12 uur: 60 J procent; kans op een geheel droog et- maal; 30 procent. Lage stand van de barometer met weinig verandering wijst erop dat wij ons in een lagedrukgebied bevin- den. Hierin komen verspreide buien voor. Ook vandaag aan het strand i half tot zwaar bewolkt met voorna- melijk in de middag een kleine bui- 1 enkans. Zwakke, later matige wind tussen noord en oost. Temperatuur 16 tot 18 graden. Zeewater 14 gra il den. f Vooruitzichten: ook tijdens het weekeinde licht onstabiele lucht met af en toe wat zon, maar nog steeds reen buienkans. - 7 1r**"t- -v. Konstanz 367 (pl. 2), Bheinfelden 296 (-2), Straatsburg 312 (-50), Plit- terdorf 463 (-65), Maxau 532 (-58), Piochingen 232 (-17), Mannheim 443 5 (-9), Steinbach 208 (pl. 7), Mainz 403 (pl. 24), Bingen 302 (pl. 30), l Kaub 350 (pl. 48), Trier 242 (-3), "Koblenz 326 (pl. 59), Keulen 288 (pl. 120), Ruhrort 379 (pl. 81), Lo- - bith 924 (pl. 21), Paiinerdense kop 893 (pl. 21), Nijmegen 698 (pl. 5), Eefde IJssel 310 (pl. 4), Deventer 195 (onv.), Monsin 5460 (pl. 2), Borgharen 3820 (-53), Belfeld 1069 (-24), Grave beneden de sluis 55 (-2). De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in cms.: Spijk - St.-Andries 330. Driel Amerongen 250. IJsselkop - Does burg 250. Doesburg - Zutphen 240 Zutphen - Deventer 245. Deventer Windesheim 245. —O T Morgen, zaterdag 12 juni. Tergen op Zoom 6.00 en 18.17, rlans~ weert 5.10 en 17.23, Terneuzen 4.31 en 16.46, Vlissingen 3.58 en 16.17, Wemeldinge 5.50 en 18.07. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een Middel burgse dame en haar dochtertje hebben brandwonden en oogletsel opgelopen doordat zjj onverwacht in een soort fontein van chloor terechtkwamen. De fontein ont stond, doordat de koppeling in de slang van een tankwagen, die chloor voor het overdekte zwem bad te Middelburg moest afleve ren, losschoot. Behalve verwon dingen, liepen de mevrouw en haar dochtertje ook schade aan hun kleding en fiets op. Voor zij de chloorwagen passeerde, had de mevrouw aan de chauffeur, die het overpompen van chloor re- (Van een onzer verslaggevers) GOES Uit een door de ZLM onder de Brabantse en Zeeuwse af delingen gehouden enquête blijkt dat de leden een verbetering van de contacten met coöperatieve instellin gen in het werkgebied van de ZLM wensen. Voorts wil men streven naar een doelmatige samenwerking met de andere standsorganisaties en een efficiëntere werkwijze van de verschillende ZLM-commissies in voeren. Een andere (voorlopige) conclusie is, dat de bestuursvorm gereorgani seerd moet worden door aan het huidige hoofdbestuur de status van ledenraad te geven en aan het dage lijks bestuur alle bestuursbevoegd heden toe te kennen. Uit dit orgaan ware dan, aldus de eerste analyse van de enquête-antwoorden, een klein dagelijks bestuur te vormen. De volgende vergadering van het dagelijks bestuur, van de_ ZLM zal aan de hand van de enquête concre te voorstellen behandelen die tot een meer efficiënte werkwijze kun nen leiden. Hierna zullen de afdelin gen worden ingelicht. In de junivergadering van het dagelijks bestuur werd ir. J. Prins door vice-voorzitter Becu gelukge wenst met zijn benoeming als direc teur van de Cebeeo in Rotterdam. Op zijn nieuwe post zal de huidige ZLM-voorzitter, aldus de heer Becu, voor de Nederlandse landbouw bij zonder nuttig werk kunnen verrich ten. Het dagelijks bestuur stelde vast dat het vertrek van ir. Prins voor de ZLM een ernstig verl-ies zal betekenen. Als leden van de com missie van toezicht van de huis houdschool „het Molenkwartier" te Axel werden benoemd: mevr. C. v.d. Bossche-Meij ers te Axel en mevr Coek-Weemaes te Overstag. (Van onze correspondent) KNOKKE Zondag 13 juni wordt in Knokke en Heist aan Zee het vijfde internationale majoretten festival gehouden. Vanaf half drie tredeA acht groepen uit binnen- en buitenland op. Er treden ook een aantal Nederlandse groepen op, o.a. het majorettenpeloton De Gold Stars uit Bergen op Zoom en het majoret- tenkorps uit Alkmaar. Voorts treedt een aantal Belgische muziekkorpsen en majorettenkorp- sen op. De vooral in België bekende t.v.-vedette Johann Stolz zal verder een paar liedjes zingen. Vanaf acht uur 's avonds trekken vier korpsen door Knokke, terwijl door Heist drie andere korpsen zullen trekken. gelde, gevraagd of het geen kwaad kon als zij langsliep. De chauffeur antwoordde daarop, dat er geen en kel gevaar te duchten viel. Het was de tweede keer, dat zich een geval als dit voordeed. Enige tijd geleden schoot er eveneens een koppeling los, waardoor een van de mensen die met het overpompen van chloor bezig waren, werd getroffen. Het Middelburgse CHU-raadslid M. L. Almekinders acht een en ander ernstig genoeg om er vragen aan het Middelburgse college van B. en W. over te stellen. Hij vindt het noodza kelijk dat er maatregelen worden ge troffen om calamiteiten met het niet- ongevaarlijke chloor te voorkomen. „Nu waren twee mensen de dupe, maar het had evengoed een school klas kunnen zijn, die door de chloor- fomtein werd getroffen", meent de heer Almekinders. Hij wijst erop, dat toen zich het eerste incident bij het overpompen voordeed, door de lei ding van het zwembad is aangedron gen op een veiliger manier van kop peling van de slangen. Het uit Dor drecht afkomstige bedrijf dat het chloor aanvoert, heeft hier blijkbaar geen stehdacht aan besteed. Verder merkte de heer Almekin ders op, dat de chloorput van het overdekte zwembad tijdens het ver pompen van chloor open staat, zonder dat de gevarenzone op een of andere wijze wordt gemarkeerd. Een val in. de chloorput kon wel eens, zo ver onderstelt de heer Almekinders, niet ten onrechte dodelijk zijn. Wat de thans getroffen dame en haar dochtertje betreft; het raadslid meent, dat er volledige schadeloos stelling moet worden gegeven door het betroken Dordtse bedrijf. Hij ver zoekt B. en W. de nodige stappen in die richting te ondernemen. (Van onze correspondent) OVEZANDE. Voor een matig gevulde zaal van het voormalige ge- ncentehuis te Ovezande is het be stemmingsplan Prins Willem Alexanderstraat noordoost toege licht. Het betreft hier een wijziging van het bestaande plan uit 1965 van het gemeentelijk architectenbureau Rothuizen en 't Hooft uit Goes. Er is in totaal plaats voor 135 nieuw te bouwen woningen en veertien auto boxen. Twee doodlopende straten zullen er borg voor staan dat het autover keer tot een minimum beperkt wordt. Ook zullen twee woningen, die welke met de zijkant tegen de begraafplaats komen te staan (in plaats van een heel woonblok in het oude plan), hiervan gescheiden wor den door een groenstrook. Het debat na de pauze spitste zich toe op het feit dat men niet zo maar klakkeloos zal gaan bouwen, wat sommigen zien als een vrijheidsbe perking. Burgemeester G. H. E. M. van Waes legde uit dat dit nodig was in verband met het landschaps- schoon en de nodige dure voorzie ningen, zoals bestrating, verlichting en riolering. Hij wees ook op het renteverlies als het terrein lang on bebouwd zou blijven. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN Door een mist bank gedwongen moest gistermiddag even over half drie de 30-jarige Deense landbouwer Peter Collet zijn sportvliegtuigje op een stuk weiland langs de provinciale weg Hoek Biervliet, ter hoogte van de Braak man, aan de grond zetten. De heer Collet, afkomstig uit Aarhuus in De nemarken was via Groningen en Amsterdam op weg naar Calais in Frankrijk. Het toestel liep geen schade op. Nadat de heer Collet telefonisch van de rijksluchtvaart dienst toestemming tot opstijging had gekregen, konden hij en zijn vrouw him reis voortzetten. (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN Op zater dag 17 juli houdt de Staten- boompolder in Nieuw-Namcn een reünie voor oud-bewoners. Deze polder bestaat uit (vijf boerderijen, en toch nemen er aan deze reünie vijftig personen deel. Het feest wordt gehouden in een koelcel van een der boer derijen en. begint ojm negen uur 's avonds. v (Van een onzer verslaggevers) GOES De voorlopige indruk ken over de omvang van de ko mende oogst van hardfruit zijn, aldus het bestuur van de ZLM na afloop van zijn junivergade- ring, nog uiteenlopend. Hoewel Zeeland wat de peren betreft een gunstige positie inneemt ten op zichte van andere teeltcentra, zal er, mede gelet op de rui die tnans b(j verschillende rassen sterk op treedt, geen pere-oogst komen die kwantitatief vergelijkbaar is met vorig jaar. De vooruitzichten voor de appeloogst zijn veel beter. Zoals het zich nu laat zien, komt er met uitzondering van enkele ras sen, zoals bijvoorbeeld de goudrei- nette, een behoorlijke oogst. Men dient zich met het oog hierop van telerszijde niet te laten bewegen tot vroegtudig verkopen „op het hout". Hoe vraag en aanbod zich het ko mend teeltseizoen zullen ontwikke len, kan op dit moment nog niet gezegd worden. „Een ding staat ech ter vast: dat de zogenaamde paniek verkopen (ver beneden de kost prijs) mede de positie van alle fruitproducenten ondergraven". Het „consumptie-aardappeldrama" van de oogt '70 heelt vele telers van dit produkt grote stroppen be' zorgd. Een belangrijk del van het overschot moest in de veevoerder- sector afgezet worden. Het areaal consumptieaardappelen en pootaardappelen op zand- en kleigrond zal in de oogst 1971 89.700 ha bedragen, ongeveer 2 procent minder dan vorig jaar. De inkrim ping zou in Zeeland zelfs 10 en in Brabant 5 procent zijn tegen een uitbreiding in Groningen van 10 procent. Aldus een ter vergadering gedane globale schatting. Het, areaal zomergerst heeft even als dat van vlas een uitbreiding ondergaan. Momenteel vindt een oriëntering plaats over de toekomst van de akkerbouw in Nederland, waarbij wordt nagegaan wat op na tionaal niveau kan worden gedaan om de positie van de Nederlandse akkerbouw te verbeteren. „Primair blijft echter dat de prijsbevriezing wordt doorbroken en dat het Brus selse prijsbeleid voor de komende jaren wordt aangepast aan de kos tenstijgingen en de geldontwaar ding", aldus het ZLM-bestuur. (Van onze correspondent) HANSWEERT Het Nederlandse 965 ton metende tankschip Brigitte is ter hoogte van Rilland-Bath op de Westerschelde tussen West- en Mid den-Ketel omhoog gevaren. Het schip, met als kapitein Elissen uit Dieren, was geladen met 824 ton ru we aardolie, onderweg van Antwer pen naar Essen. Ter assistentie wa ren spoedig aanwezig de sleepboten Olivier Gerling van de sleepdien sten Redding- en Zeevaartdiensten uit Antwerpen en de Cobie M van Muller Sleepdiensten N.V. uit Ter neuzen. De Belgische sleepboot wist reeds na 20 minuten het schip weer in dieper water te krijgen. (ADVERTENTIE) interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzance, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 &"éSbÊ£ Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande en Terneuzen DEN HAAG (ANP) In de openbare bestuursvergadering van het Produktsciap voor Groen :en en Fruit in Den Haag is donderdag een verhand elingsverbod voor onrijpe appelen vastgesteld. Dit verbod is nu ook van toepassing op andere soorten dan James Grieve, waarbij in het bijzonder gedacht is aam orange pippin. De secretaris, K. Ten. deelde nog mede dat men m Brussel overweegt een verbod tot vernar.de- ling van onrijpe appelen in de E.E.G. te regelen. Vanaf 1 januari mag naast de gebruikelijke jamverpakking van -50 gram, ook jaim in verpakkingen van 900 gram in de handel worden gebracht. (Van onze correspondent) ZIJPE Het 743 ton metende Nederlandse motorschip Buwak, ka pitein Buwalda, is ter hoogte van Zijpe op de dam gelopen. Het schip liep door een grote steen lekkage op in ruim I en bevond zich snel in zin kende toestand. Het was geladen met 1352 ton cokesaarde en onderweg van Valendes naar Hasselt. Met pompen van Muller Sleepdienst N.V. uit Terneuzen heeft men het schip drijvende weten te houden. De Cobie M van deze sleepdienst heeft het schip naar de werf te Hansweert ge sleept, alwaar een noodreparatie werd aangebracht. (Van een onzer verslaggevers). GOES De gewestelijke raad Zeeland van het Landbouwschap heeft aan de technische commissie Luchtverontreiniging Zuid-Sloe nu concrete voorstellen gedaan ten aan zien van schade-twijfelgevallen. De raad besloot ook een onzerzoek in te stellen naar de mogelijkheden om landarbeiders die tengevolge van onteigening van boerderijen hun werkkring verliezen, te betrekken in de regelingen der schadevergoe dingen. De raad verklaarde zich gaarne akkoord met het voorstel van de directie van de PZEM om over te gaan tot de instelling van een werk groep ter bestudering van de elek- trificatievraagstukken van agrari sche bedrijven. Als vertegenwoordi gers van de landbouw werden voor deze werkgroep aangewezen: de voorzitter plv. voorzitter en secreta ris van de gewestelijke raad, alsme de de h.i.d. voor de bedrijfsontwik keling. Het verzoek van het gemeentebe stuur van Oostburg om de raad zit ting te laten nemen in de ingestelde stuurgroep die tot taak zal hebben om het college van b. en w. te adviseren inzake het te voeren kam- peer-beleid, werd door de raad 'met graagte aanvaard. Als vertegenwoor digers wei-den aangewezen: de he ren I. de Bruijne te Cadzand en W. Goeman te Goes. ivan onze correspondente) MIDDELBURG J. A. P. uit Krommende was werkzaam in ::e olie. Zijn firma was bezig een groot karwei te klaren, namelijk de hard geworden olie van een tanker te verwarmen oir, ze op die manier weer vloeibaar te maken. Ze kwa men brandsW te kort. P. maakte van de nood een deugd en .leende" zoïang een tankwagen die op het terrein stond. De politie betrapte hem echter voor hij ook we k -li) k van de olie gebruik kon maken. D tankwagen bleek eigendom t° zijn van een inwoner uit Leweiorp De officier eiste 300 boete, de politie rechter stelde de straf op f 300 boete. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de Nutsspaar- bank aan de Lange Delft te Middel burg is ingebroken, doch er wordt niets vermist. Via een raam aan de achterzijde van het pand is men het bankgebouw binnengedrongen. Alles werd doorzocht. GOES Ook dit voorjaar zal de Goese politie de automobilisten, die dat wensen, in de gelegenheid stel len de snelheidsmeter van hun voer tuigen op de juiste werking te tes ten. Daartoe zal zaterdag van 14.00-16.00 uur de Gatso-snelheids- meter worden uitgelegd op de Ring baan West te Goes. Automobilisten, die aan de proef willen deelnemen dienen de Ringbaan op te rijden vanaf de 's-Heea- Hendrikskinderen- dijk (Rijksweg 58). Zij ontvangen daar nadere instructies. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Binnenkort zal in Aardenburg de eerste sauna-in richting van Zeeuwsch-Vlaanderen in bedrijf worden genomen. Achter hotel De Roode Leeuw is men druk bezig een sauna-cabine té timmeren, een mini-zwembad en ander sanitair aan te leggen. Eigenaar E. O. Cuele- nare verwacht een grote toeloop. De gehele sauna zal bestaan uit een kleedruimte, douches, een relaxruim te en de cabine zelf. Hierin zullen temperaturen heersen van 80 tot 100 graden Celcius. Deze warmte tesamen met een regelbare vochtigheidsgraad zorgt er voor dat men buitengewoon veel transpireert. „Dat is er goed voor de bloedvaten" zegt de heer Cuele- naere „en men kikkert er lichamelijk en geestelijk van op". Niet voor niets zegt een Fins gezegde dat een vrouw 1 uur na 'n sauna op haar mooist is....

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3