Eerste maan- ]eep wordt be proefd FEESTJE LOOPT UIT OP BLOEDBAD Ik heb allang gemerkt dat 't allerbeste niet 't duurste hoeft te zijn. U toch ook? APOLLO-15 ASTRONAUTEN VERTREKKEN 26 JULI Nederland wil maatregelen tegen Rijnvervuiling Dobbelman. Gewoon overal te koop, binnenland buitenland Geen stuurwiel Afscheid van prof. Max Euwe Vijf woonwagenbewoners voor rechtbank in Den Bosch Mild Limburgse dagbladen gaan fuseren Pastoraal beraad Kerkbezoek Religieus popfestival Welzijnsfabriek VRIJDAG 11 JUNI 1971 Half maart werd deze eerste maanjeep op Cape Kennedy afgeleverd ten behoeve van de expeditie van de Apollo-15. Let u vooral eens op de wielende simpele stoeltjes en, rechts van de man met bril, het eenvoudige controle en de t-vormige stuurknuppel. (Van onze ruimtevaartmedewerker) BREDA Voor de zevende maal sedert december 1968 zullen volgende maand weer drie mannen in een ruimte capsule vertrekken met bestemming mèan. Om precies te zijn op 26 juli zullen de astronauten Scott, Irwin en Worden in hun Apollo-15, Cape Kennedy en de aarde verlaten, voor wat hopenlijk de vierde geslaagde maanlandingspoging in de geschiedenis moet worden. Wat is er eigenlijk zo bijzonder aan die Apollo-15, dat we er nu al iets over publiceren? Dat zjjn vele dingen. Zoals bijvoorbeeld het feit dat het nu mee te nemen maanlandingsvaartuig zodanig verbeterd is t.o.v. zijn voorgangers, dat het toestel meer dan drie dagen lang met een bemanning op de maan kan blijven staan, te gen slechts anderhalve dag bjj de vorige expedities. Bovendien, en dat is ook een groot voordeel, is het laadvermogen van het Apollo- 15 landingsvaartuig verdubbeld. Dan zijn er nog de rugpakketten van de astronauten Scott en Irwin, het tweetal dat uiteindelijk de lan ding zal uitvoeren. De capaciteit van deze paketten is thans toerei kend voor maanexcursies van 7 a 8 uur. Vorige maanbezoekers konden hooguit vijf achtereenvolgende uren buiten hun landingsvaartuig blijven. Maar daarover willen we het nu niet hebben. De Apollo-15 vlucht krijgt namelijk een nog veel grote re primeur. Hiermee bedoelen we het vervoermiddel, waarover Scott en Irwin ten behoeve van hun excursie de beschikking zullen hebben. Terwijl hun directe voor gangers, Shepard en Mitchell van de Apollo-14 het nog moesten doen met een soort kruiwagen voor het vervoeren van hun gereedschap en andere apparatuur, zullen Scott en Irwin prinsheerlijk in een gemoto riseerd voertuig door het kale maanlandschap kunnen toeren- Het gaat hier om de z. g- „Lunar Ro ving Vehicle" (LRV), of, populair gezegd, een maanjeep. Reeds in de beginfase van het Apollo-maanprogramma werd het de geleerden duidelijk dat wande lende astronauten weliswaar veel, maar dat ruimtevaarders in een gemotoriseerd vervoermiddel meer wetenschappelijk werk op de maan zouden kunnen verichten in dezelfde tijd. Vandaar dat eind 1969 bij de Boeing-f abrieken vier maanjeeps werden besteld, alsmede een ze vental testvoertuigen, waarvan er een gebruikt diende te worden om de astronauten rijles te geven. Toen later enkele maanlandings- vluchten werden afgelast, werd de oorspronkelijke order terugge bracht tot drie maanjeeps, maar ondanks dat liep met het verstrij ken der maanden de aanvankelijk overeengekomen aanneemsom van 19 miljoen dollar drastisch op. Thans zal de Nasa voor de drie jeeps plus zeven testvoertuigen de som van 37,8 miljoen dollar op tafel moeten leggen, ofwel 12,6 miljoen dollar (circa 45 miljoen gulden) per op de maan bruikbare jeep. Een peperdure auto dus. Hoe ziet die maanjeep er nu precies uit en wat zullen de astro nauten er mee op de maan kunnen doen? De LRV is een vierwielig; ver voermiddel zonder carrosserie. Het ding is 3,10 meter lang, 1,85 meter breed en heeft een wielbasis van 2,30 meter. Elk wiel heeft voor de aandrijving een eigen, slechts een kwart pk. sterke electromotor. De ze vier electromotoren worden ge voed door een tweetal 36 volts batterijen. Het totale gewicht van de maanjeep bedraagt 220 kilo gram, hetgeen niet wegneemt dat de wagen een laadvermogen van 450 kilogram, ruim tweemaal zijn eigengewicht dus, heeft. Tot die lading zullen behoren de twee be stuurders, gekleed in ruimtepak- ken en voorzien van rugpakketten (totaal 340 kilogram) en verder meetapparatuur, camera's (waaron der een kleuren tv-camera) ge reedschap en onderweg opgepikte stukken maansteen. Over betrekkelijk vlak terrein kan de maanjeep een fopsnelheid van 13 kilometer per uur halen. Zouden zich op de maan 30 centi meter hoge stoepranden bevinden, dan zou de jeep geen enkele moei te hebben het trottoir op te komen en bodemscheuren met een breedte van 70 centimeter, die er ongetwij feld wel zijn, kunnen normaal met de wagen worden overgestoken. In tegenstelling tot wat we in de geworie auto gewend zijn. zal men op de maanjeep tevergeefs naar een stuurwiel zoeken- In plaats daarvan is de wagen uitgerust met een t-vormige stuurknuppel (uit eindelijk zijn de astronauten pilo ten), die in Houstons ruimtevaart heiligdom overigens de bijnaam „Joy Stick" draagt- De bediening van de stuurknuppel is vrij een voudig. Om het maken van scher pe bochten mogelijk te maken zijn zowel de voor- als achterwielen draaibaar gemaakt, waardoor de draaicirkel even groot is als de maanjeep lang. Gelijk alles aan de maanjeep onconventioneel is, zijn dat ook de vier wielen, l^e van titanium en aluminium vervaardigde velgen worden namelijk niet omgeven door gewone luchtbanden, maar door een netwerk van met zink bedekte staaldraden, gewone pia nosnaren eigenlijk, die in de vorm van een band gevlochten zijn. Aan de buitenzijde van dit netwerk, het eigenlijke loopvlak dus, zijn voor versteviging en om overmati ge slijtage tegen te gaan, titanium strips bevestigd die de vorm heb ben van een visgraat. De reden dat op de maanjeep geen luchtbanden worden toegepast, is de gewichts besparing. De batterijen van de maanjeep zijn toereikend om het voertuig een totaalafstand van meer dan 65 kilometer te laten afleggen. Om veiligheidsredenen mogen de astro nauten zich echter niet verder dan 5 tot 8 kilometer van de landings plaats verwijderen, maar zelfs dan nog kunnen ze een gebied onderzoeken van 79 tot 200 vier kante kilometer. Maar ondanks die betrekkelijk geringe afstand van 5 k 8 kilometer, zou het mogelijk zijn dat de astronauten als gevolg van de geaccidenteerdheid van het terrein hun landingsvaartuig uit het oog verliezen. Om in zo'n ge val toch nog de weg naar het maanlandingsvaartuig te kunnen terugvinden, zonder dat daarbij de „klein duimpje-methode" moet worden toegepast, is de maanjeep uitgerust met een plaatsbepalings systeem dat even vernuftig als eenvoudig is. In het totaal drie ritten zullen Scott en Irwin volgende maand over het maanoppervlak gaan ma ken. De eerste daarvan moet plaatsvinden enkele uren nadat ze op de maan zijn geland, in een relatief ruwe streek, ongeveer 750 kilometer ten noorden van de maanevenaar. De eerste rit zal plaatsvinden in de omgeving van de landings plaats, maar tijdens de tweede tocht zullen Scott en Irwin zich begeven naar de rand van de z.g. Hadley-Ril, een 100 kilometer lan ge, 800 meter brede en 180 meter diepe scheur, die de maanbodem doorsnijdt. De derde rit tenslotte moet hen brengen naar de voet van het ruim vier kilometer hoge Apenijnen-gebergte. Tijdens die drie excursies die resp- 7, 7 en 6 uur in beslag zullen nemén, zal met de maanjeep een totaal af stand van 35-40 kilometer worden afgelegd- Omdat de jeep op de maan wordt achtergelaten en een geheel eigen televisiezender bezit, zal men bij de Apollo-15 ook voor de eerste keer er vanaf de aarde ge tuige van kunnen zijn hoe de LEM na een totale staantijd van 67 uur weer van de maan vertrekt. LUXEMBURG (ANP). Neder land heeft bij de „Internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging" aange drongen op maatregelen ter beper king van de verontreiniging door bio ciden, zware metalen en fosfor. In het memorandum wordt erop gewe zen, dat er- in de laatste tien tot vijftien jaar in het Rijnwater een sterke toeneming is van stoffen die ook in kleine hoeveelheden schade lijk en zelfs giftig zijn voor levende organismen. Deze stijging verontrust de Neder landse autoriteiten door de gevolgen hiervan in een groot deel van het land. Het memorandum wijst erop dat het water een relatief lange tijd in de Nederlandse binnenwateren (Onze onderwijsredacteur) TILBURG Prof. dr. Euwe neemt donderdag afscheid als Tilburgs hoogleraar. Hfj geeft om vier uur 's middags een openbaar afscheidscol lege over hoger onderwijs in informa tica in de aula van de hogeschool. Prof. Euwe (70) was aan de Tilburgse Ho geschool hoogleraar in de methodo logie van de automatische informatie verwerking. blijft en dat door verdamping de concentratie nog meer toeneemt. Eo- vendien vermengt het Rijnwater zich slechts langzaam met zeewater. Daar door beweegt een groot deel van het verontreinigde water zich langs de kust naar de Waddenzee. In het memorandum worden en kele cijfers gegeven over de jaarlijkse belasting van de Rijn. Deze is voor koper 1750 ton per jaar, voor lood 2450 ton, voor nikkel 850 ton en voor zink niet minder dan 14.000 ton. In de aanbevelingen vraagt de Ne derlandse delegatie een verder on derzoek naar biociden in het Rijn water niet alleen bij Lobith, maar ook op andere plaatsen om zodoende de bronnen ervan vast te kunnen stel len. Daarna zou de produktie en het transport van die stoffen aan een sterke controle moeten worden on derworpen. Verder zal het Rijnwater regelmatig worden onderzocht op zware metalen en zal moeten worden gestreefd naar een volledig verbod van de invoer van kwik in de wate ren en naar een beperking van het gebruik hiervan. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN BOSCH. Op de donkere avond 11 augustus 1970 ontaardde een verjaardagspartijtje in het woonwagenkamp te Eersel in een „hels oorlogje in de Eerselse jungle", zoals de officier van justitie bij de Bossche rechtbank, mr. J. Hulleman, het gisteren uitdrukte. Tij dens het bloedbad, aangericht door twee met elkaar overhoop liggen de families van woonwagenbewoners, viel één dode en vijf gewonden. Extra tragische bijzonderheid: de 14-jarige Leo ("Joke") van H., die er het jonge leven bij liet, bleek getrof fen door een kogel uit de revolver, waarmee zijn 29-jarige broer Zoon had staan zwaaien. Tijdens het onderzoek kwam eigen lijk maar heel langzaam vast te staan, hoe de desastreuze knok- en schiet partij in zijn werk is gegaan; de men sen uit beide kampen bleken niet zo erg mededeelzaam en als ze hun mond open deden spraken ze zichzelf evenals trouwens gisteren voor de rechtbank nogal eens tegen. Niettemin stonden gisteren vijf ver dachten voor de rechtbank. Daarvan bekende alleen de man, die per onge luk zijn broertje doodde, met behulp van een vuurwapen aan de vijande lijkheden te hebben deelgenomen. Er is echter met tenminste vier vuur wapens geschoten. Maar de andere verdachten ontkenden ook maar één geweer of revolver te hebben aange raakt. De andere vuurwapens zijn ook nooit gevonden. Omdat het naar zijn mening altijd wel moeilijk zal blijven te bepalen welk aandeel de verdachten ieder voor zich hebben gehad in de bloedige twist, had de officier de vijf verdach ten vooral ten lastegelegd, dat ze heb ben deelgenomen aan een 'vechtpar tij'. Dat wil zeggen, dat hij ze alle maal verantwoordelijk stelde voor de tragische gevolgen van de schietpar tij. Zijn eisen waren mild. Als de recht bank het met de door mr. Hulleman bepaalde strafmaten eens blijkt ko men alle verdachten er af met een gevangenisstraf gelijk aan de de duur van hun voorarrest. Het begon allemaal met een plezie rig feestje in de woonwagen van de fam. P. Het feestje werd vooral luis ter bijgezet door leden van de fam. Van H. Present waren ook een telg van een andere fam. Van H., die do micilie hield op het kamp te Bladel, en zijn meisje, een nichtje van de heer P. Na afloop gingen de dorstige mannen op cafébezoek. Bij die gele genheid ontstond een vechtpartijtje tussen Zoon van H. en ene "Rooie Vos". Een broer van Zoon, Eddy, be moeide er zich mee en die kreeg op zijn beurt Adje van H. op zijn nek. Toen het allemaal gesust was, bleek Zoon van H. in zijn pols te zijn ge stoken. Slecht gehumeurd toog het gezel schap weer naar het kamp in Eersel. Daar begonnen de moeilijkheden pas goed. Adje van H. kreeg het er, naar zijn zeggen, flink aan de stok met va der, Zoon en Eddy van H. De laatste zakte kreunende op de grond; hij moest met een aantal messteken in zijn rug in het ziekenhuis worden op genomen. Adje ontkende ook gisteren stellig Eddy van H. de messteken, toege bracht te hebben. Zijn raadsman, mr. P, Scheefhals uit Den Bosch, opperde zelfs de mogelijkheid, dat vader Van H. in de heersende verwarring zijn eigen zoon onder handen had geno men. Maar de getuigen uit het kamp van de Eerselse fam. Van H. zeiden wel beter te weten. Adje nam die avond wijselijk de wijk. Waarna de Eerselse fam. haar woede koelde op zijn auto. Een vriend van Adje, die ook van de partij was geweest, had zich toen al richting Bladel gespoed om in het woonwa genkamp de onheilstijding „Jullie Ad je wordt in elkaar geslagen" te bren gen. Adjes vader Ad, moeder Anna (overigens familie van aangetrouwde leden van de Eerselse fam. Van H.) en oom Carolus stapten onmiddellijk in de auto om hulp te gaan bieden. Toen ze in het kamp te Eersel aan kwamen zaten alle ongeveer vijftien bewoners van het kamp, de (hele) kleine kinderen incluis, rond een houtvuurtje. De drie stapten uit, naar hun zeggen om de schade aan Adjes auto op te nemen. Maar volgens de Eerselse getuigen hadden ze alle drie vuurwapens in de aanslag en schreeuwde Anne van H.: „Schiet ze kapot". Hoe dan ook, kort daarna knalden van verschillende kanten schoten. De enige, die toegaf geschoten te hebben, was zoon van H., die zo heeft hij altijd volgehouden plot seling een revolver in zijn hand ge drukt kreeg om zichzelf en de zijnen te verdedigen. Toen de kruitdampen waren opgetrokken bleek Leo van H„ dood te zijn en zijn zeventienjarig zusje Catharina in het bovenbeen getroffen. Pas later werd bekend, dat in het Bladelse kamp Ad en Carolus van H. schoten in hun benen hadden opgelopen. Ad, Anna en Carolus van H., ble ven gisteren volhouden ongewapend naar Bladel te zijn gegaan. Maar de officier én rechtbankpresident mr. Th. Geense leken zeker niet overtuigd van onschuld. „U wilt deze recht bank toch niet laten geloven, dat de Eerselse Van H's op elkaar hebben zitten schieten?", liet de president zich ontvallen. Eisen De officier eiste tegen zoon van H., wie hij de dood van zijn broertje niet wilde aanrekenen, acht maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vier voorwaardelijk. Tegen Adje Van H. eiste hij twee weken voorwaar delijk De drie leden van het Bladel se „commando" dacht hij elk tien maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vijf voorwaardelijk, toe, in alle gevallen met een proeftijd van twee jaar. De raadsman van Zoon van H., mr. M. Mol uit Den Bosch, bepleitte vrij spraak of ontslag van rechtsvervol ging. Hij hield het erop, dat de Van H.'s uit Bladel de aanvallers waren en dat zoon van H. zichzelf en de zijnen tegen die aanval moest be schermen. Mr. Scheefhals vroeg vrij spraak voor Adje van H., omdat naar zijn mening niet is bewezen, dat Adje van H. met een mes gestoken heeft. Ook niet bewezen achtte hij de geweldadige deelname van Ad, Anna en Carolus van H. aan de „vechtpartij". Hij wees in dat ver band op tegenstrijdigheden in de ver klaringen van de getuigen en op de betrekkelijke waarde, die men zijns inziens moet toekenn enaan de door de technische recherche opgespoorde stille getuigen. „De conclusie is aan de rechtbank", besloot hij. Die rechtbank heeft het erg moei lijk met de zaak en maakt zich ook veel zorgen over het mogelijk vervolg ervan. Want vroeg de president de verdachten: „Hoe moet dat nou straks, als jullie eikaar weer eens tegen ko men. Gaan er dan weer doden val len?" Uitspraak op 24 juni. WILLEM WOLTERS HEERLEN/VENLO (ANP) Commissarissen en directies van de n.v. Dagblad voor Noord-Limburg te Venlo en de uitgeversmaatschappij Limburgs Dagblad n.v. te Heerlen zijn in een gezamenlijke vergadering tot de conclusie gekomen dat de bei de vennootschappen hun onderzoek om tot een vorm van samenwerking te komen willen afsluiten met een volledige fusie tussen de beide ven nootschappen. (ADVERTENTIE) Dobbelman is wit- en kleuraktief. Veilig voor de wasmachine. Verpakt in een handige,vochtwerende zak. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bi{ hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven {verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eerrt met in houd, c.q. itrekkina. Aandachtspunten aanbevolen aan het Breda's pastoraal beraad, tussen hemelvaart en pinksteren 1971 in verveling bijeen: uit „Veni Sancte Spiritus" Was het onreine Besproei het dorre Genees het gewonde Buig het harde Koester het koude Wijs de weg aan hen die het niet meer zien. Aktuêler dan ooit BftEDA. PERSONEEL K.R.V. Dat bisschop Ernst een enquête wil gaan houden.... over het zeer verminderde kerkbezoek in de rooms-katholieke kerken, is zi)n goed recht. Maar in alle ernst durf ik te zeggen, dat al dat „geënqué- teer" en gedialogiseer (kleppen, ze veren, ouwehoeren enz.) waardeloos is gebleken. Er zullen eindelijk eens „daden" dienen gesteld te worden. Heeft bisschop Ernst zich nooit eens afgevraagd en gerealiseerd dat de oorzaak van dat „verval", nu eens niet ligt aan de „gelovigen", maar bij de priesters, de voorgangers te zoeken is. De kerkelijke voorgan gers zullen eindelijk eens zelf met christelijke voorgangers tot daden dienen te komen. Durven en doen! ROOSENDAAL TOON HENDRICKX Met stijgende belangstelling heb ik het stukje gelezen over het ko mende religieus popfestival in Breskens. Wat fijn dat er nog jongeren zijn. die het lef hebben, om een zo groots Christelijk feest voor te bereiden. Al hun vrije tijd zullen zij daarvoor wel moeten inzetten. En dan hqor je opeens, dat er mensen zijn die struikelen over één zin, n.l. „dat het niet allemaal erg christelijk zal toegaan". En als er dan twee woordjes worden weggela ten en één dubbel onderstreept, nu ja, dan blijft er niet veel goeds over. Ik zou deze mensen willen aanra den, wacht nog even met uw oor deel, en ga persoonlijk eens een kijkje nemen in die tent, misschien is uw oordeel dan wat milder Ook over Palaver zijn negatieve reacties gepubliceerd, maar het meest door mensen die het hadden van horen zeggen. TERNEUZEN J. W. v. d. WEGE. Graag wilde ik even reageren op het betoog van prof. dr. E. Lee mans zoals verschenen in „De Stem" vam 7 juni jl. Prof. dr. E. Leemans zegt o.m. dat Nederland voor de Vlamingen als een stuk maatschappelijke regie, als een gemaakte maatschappelijke re aliteit verschijnt en zo georgani seerd is dat de mens collectief niet meer zichzelf kan zijn. De welzijns fabriek die in Nederland gehanteerd wordt is voor de Vlaming een on begrijpelijke zaak, gaat dhr. Lee mans verder, en hij heeft ontdekt dat o.m. 100 000 gesubsidieerde maatschappelijk werkers als pleister op de welvaartswond worden ge hanteerd en verder zegt prof. Lee mans dan nog dat welzijnszorg véél meer moet zijn. Hierbij wordt niet vermeld of dit dan ook de mening is van „de Vlaming". We nemen graag van de professor aan dat wel zijnszorg innderdaad veel meer moet omvatten. Als maatschappelijk wer ker van Vlaamse origine en be horend tot de categorie van de 100 000 heb ik: a. niet het gevoel als pleister op de welvaartswond te worden gehan teerd; (misschien zijn er die beter kleven); b. wél het gevoel dat in bepaalde maatsch. werksoorten nog gerust wat meer maatschappelijk werkers by mogen gesubsidieerd worden; c. wél het gevoel dat in België nog in bepaalde werksoorten b.v. school- maatschappelijk' werk, nog gesubsi dieerde maatschappelijk werkers kunnen gebruikt worden wegens het stygend aantal studenten, langere studietijd, toename studentenhuwe lijken en de problemen die dit alles kan meebrengen. Tenslotte wilde ik nog opmerken dat een deel van de gediplomeerde m.w.'s die in België gesubsidieerd worden (ik reken hiertoe de m.w.'s in overheidsdienst) een toelatings examen aflegt tot het in dienst tre den. Twijfelt men misschien aan de kwaliteit van het onderwijs van „de professoren"? Het zal de professor wel bekend zijn dat in België ook een aantal universiteitsprofessoren op de sociale academies een boter hammetje kunnen bijverdienen tot eigen welzijn en 't nut van 't alge meen. Zoals de professor de Kempische cultuurdagen een „a-rationeel voor beeld van regio-vorming en een „subtiel menselijk spel" noemde zo zou ik durven zegen dat het genera liseren een schone zaak is die het mensdom veel vermaak geeft en misschien ook een subtiel menselijk spel kan zyn. OOSTERHÓUT R. v. HOREBEEK.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 15