PZEM-RAPPORT VERSCHENEN één Breda maakt nog geen zomer Enige bezorgdheid in jaarverslag van N.V. PZEM DOW VERBETERT RAMP VOORZIENINGEN Pluisjes Os S-rek Breda Bier 2,88 DOOR REMMING GROEI INDUSTRIE pesten inwoners van Hulst Mansholt spreekt op toogdag C.B.T.B. Ook dit jaar weer lachen in Knokke stad streék Voor gratis brouwerijbezoek - vraag uw leverancier - Schandpaal UITBREIDING Gevonden voorwerpen wmm Hulpcentrum kreeg 164 meldingen in mei Actiegroep „Oosterschelde Open" stuurt parlementariërs informatiepakket Koel met bui Strandverwaehting waterstamSesrii Nehalennia - vissers deden geen vangsten WOENSDAG 9 JUNI 1971 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Algemene Rekenkamer heeft om wille van het publieke belang haar onderzoek op de NV PZEM verricht. In haar alge mene taakomschrijving liggen be- drijfsonderzoeken als deze niet op gesloten. Dit wordt geconstateerd in het rapport, dat de rekenkamer naar aanleiding van haar onderzoek op de NV PZEM, naar verschrijvingen ten behoeve van de bungalowbouw van ir. Bogerd, gisteren heeft gepu bliceerd. Zoals elders reeds gemeld, becij fert de Rekenkamer het totaal van genoten voordelen, dank zij diensten en materialen gebruikt vanwege de PZEM, op rond 38 mille. Het dagelijks bestuur van de NV PZEM trekt daar weer bijna f9000.- af, omdat het meent dat de tweede woning van de directeur, in bedrijfsbelang voorzien moet zijn van telefoon en tele-com- municatie-aansluitingen, terwijl de elektriciteitsaansluiting (normaal in zo'n geval rond f 6000.-1 hem des tijds door het toenmalig dagelijks bestuur voor f 120.- was toegekend. Het betrokken besluit echter, zo vond de Rekenkamer is niet genotuleerd. Of doorberekening van het volle be drag gerechtvaardigd is, laat de Rekenkamer over aan het oordeel van het dagelijks bestuur. De gang van zaken met het rap port is nu aldus: op 14 juni a.s. wordt het besproken in de raad van bestuur van de NV PZEM. Vermoe delijk op 18 juni komt het in de vergadering van provinciale staten aan de orde, waarna het in de aan deelhoudersvergadering van de NV PZEM zal worden besproken. Be sluiten omtrent de te ondernemen stappen kunnen pas in een latere fase worden ondernomen. De voor zitter van de raad van bestuur, de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen, zegt: „Wij behouden ons een standpunt voor." Het rekenwerk kwam met veler medewerking tot stand, zo wordt opgemerkt, waarvoor dank wordt gebracht. De gereleveerde feiten heb ben uitsluitend betrekking op de door de PZEM geleverde diensten en materialen die niet zijn doorberekend aan de directeur persoonlijk. De on deraannemers van de PZEM, die grote bouwwerken in de provincie uitvoeren, waren geen object van onderzoek. De Rekenkamer zegt niet, dat thans alles bekend is. „Uit de nog aanwezige tekeningen en de schriftelijke opdrachten van de di recteur tot het verrichten van be paalde werkzaamheden kan een beeld worden verkregen, van het geen binnen het bedrijf „ten behoeve van de directeur is verricht", zo wordt gerapporteerd. De Rekenkamer meent, dat de interne organisatie van het bedrijf voor verbetering vatbaar is en be veelt een onderzoek door een orga nisatie-adviesbureau aan. In een opsomming van soorten diensten en leveranties kwam de Rekenkamer tot de bevinding, dat bijna alle bedrijfsafdelingen van de PZEM voor de bungalowbouw in touw zijn geweest. De bouwkundige dienst ontwierp eén vervaardigde bouw- en con structietekening, voor de supervisie op het werk in verschillende werk plaatsen op de PZEM, hield soms (ADVERTENTIE) toezicht op de bouwplaats enzo voorts. De tekenkamer maakte bij voorbeeld 335 afdrukken van teke ningen. De timmermanswerkplaats was doende met een klokkestoel, een zadelrek, een wijnrek, een zilver kastje, een vlaggemast en andere dingen. De schilderswerkplaats zorgde o.a. voor het schilderen van de kelder vloer, het zwembad en andere onder delen van de woning en werkte in een bepaald geval zelfs met bladgoud. De afdeling verbruiksontwikkeling hield toezicht op installatiewerk en dergelijke, maar maakte ook ont werpen voor sierruiten. De mecha-J nische werkplaats herstelde antieke1 regentonnen, legde een leiding naar: het privèzwembad en leverde vak werk in de vorm van een bijzondere deurknop, een knop voor de klokke stoel op het dak, paarderuiven en andere siersmeedwerken. PZEM-corveeërs waren bij de ver huizing ingeschakeld en deden schoonmaakwerk. De gasdienst in stalleerde en restaureerde onder an dere drie ouderwetse gaslantaarns die op het voorterrein werden ge plaatst. De palissade rondom de „Ponde- rosa" blijkt inderdaad uit houten palen van de nettendienst te bestaan: 91 goede'en een afgekeurde. Voorts vond de Rekenkamer nog enkele nevenposten, waaronder foto werk (reportages van verjaarspar tijen in huize Bogerd, vakantiefoto's en dergelijke) die meer een indruk van de grondigheid van het onder zoek, dan van de omvang der ver schrijvingen geven. (Zie ook commentaar) (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE —Het jaarlijkse hu morfestival van Knokke-Heist wordt dit seizoen van 22 tot 28 juli gehou den. De voorstellingen worden gegeven door het Cabaret Ivo de Wijs met drs, P., een ploeg Dimitri van Toren met onder meer Jules de Corte, een ploeg André van den Heuvel-Ernst van Altena met onder meer Sylvia Alberts en Marjolijne Rommerts, een ploeg-Merlijn met onder meer Jan de Wilde en Hugo Raspoet en een ploeg Rattatoej. Deze avondprogramma's worden gepresenteerd door Rita Jaenen, die een reeks middernacbtvoorstellingen met onder meer Gerard Cox en Jan Blanker zal presenteren. Het festival wordt geopend met een one-man- show van de bekende humorist Ray mond de Vos. commiehiaap TTet rapport van de Algemene Re- kenkamer over de PZEM-affaire heeft, zoals de lezer zelf kan vast stellen, bevestigd, wat wij in novem ber en december 1970 over de bouw van de privé-bungalow voor de PZEM-directeur te Domburg hebben geschreven. Sinds die tijd zijn de hartstochten in Zeeland hoog opgelaaid en zijn er vele harde woorden gevallen. Er kwam pas enige rust (althans buiten de PZEM-kantoren, waar de sfeer uiterst gespannen bleef) toen gede puteerde A. Kaland als voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM beloofde, dat „de onderste steen bo ven zou komen en er niet zou wor den gerust voordat er volledige klaarheid over de gang van zaken op de PZEM zou zijn verschaft". Over een onderdeel, de diensten en materialenlevering door de PZEM zelf, is die klaarheid nu wel optimaal geboden. Eventuele diensten van onderaannemers en dergelijke ten behoeve van de bungalow-bouw vielen echter buiten de onderzoeks- bevoegdheid van de rekenkamer en onttrekken zich dan ook op dit mo ment aan een oordeel. Het rapport van de rekenkamer en het bijgevoegde advies van het da gelijks bestuur, alsmede de nota van de directeur spreken voor zichzelf. Wij verwachten dat de organen en instanties die zich nu over de stuk ken gaan buigen (hetgeen ten dele in het openbaar gebeurt) de taal van de stukken zullen verstaan Het is nu hun taak om een oordeel uit te spreken. Onze taak als krant beperkt zich in een zaak als deze in eerste instantie tot het signaleren van on gerechtigheden. Dat hebben wij in het algemeen belang gedaan Tot degenen die in december en januari iongstleden meenden de be schuldigende vinger op ons te moe ten richten, onder toevoeging van weinig vleiende adjectieven, zeggen wij: „Wat is nu uw oordeel?" Het verwijt van onzorgvuldigheid dat het dagelijks bestuur van de PZEM thans aan zichzelf, de direcfe en (merkwaardigerwijze) het perso neel richt, treft ook de personen, die meenden dat wij een plaatsje aan de schandpaal verdipnden Die schandpaal pas! anderen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tegelijk met de stukken van de Reken kamer is gisteren het concept-jaarverslag van de NV PZEM gepubliceerd. Het is gematigd optimistisch van toon. De direc teur spreekt in enkele regels over de intussen als „PZEM- affaire" bekend geworden zaak in deze termen: „De dynamiek, die onze maatschappij de laatste jaren kenmerkt, heeft op het personeelsvlak zijn problemen meegebracht, die er helaas toe hebben geleid dat een zekere verdeeldheid ook naar buiten is opgetreden. Wij hebben goede hoop, dat een basis van wederzijds vertrouwen zal kunnen worden gelegd." Het is de eerste maal dat de PZEM onder haar nieuwe naam „Zeeuwse Energie-Maatschappij" een jaarver slag uitbrengt. Gas en eelektriciteit, maar ook water (gezien de aanwe zigheid van een waterfabriek in Ter- neuzen), spelen daarom een rol in de beschouwing. Het boekjaar 1970 bracht een winstsaldo van 1,9 mil joen. De waterproduktie leverde geen winst op, de aardgasdistributie bracht 140.000 gulden winst. Er zijn echter donkere wolken aan de horizon. De industriële groei (70 pet. van -de stroomafname in het geval van de PZEM) lijkt geremd te worden, waardoor de kans dat van de optie voor een tweede conventio nele opwekeenheid gebruikt zal wor den gemaakt, sterk is verkleind. Deze tweede conventionele centrale zou als zpsje van de weldra gereedko mende conventionele centrale in Borssele worden gebouwd. Nu de bouw wellicht wordt uitgesteld, of vertraagd, is een verstoring van de kostprijsfactoren van de opgewekte kilowattuur te verwachten, aldus de directeur. Voor de waterfabriek in Terneu- zen zijn uitbreidingsplannen in voor bereiding maar realisering daarvan op korte termijn wordt onwaar schijnlijk geacht. De verwachting dat de kernenergiecentrale eerder dan in Juli 1973 zal worden opgeleverd (zo als onlangs no-g werd gehoopt), zal niet bewaarheid worden. Er zijn ver tragingen, o.a. bij de levering van het reactorvat. De aardgasleverantie neemt sterk toe, in hoofdzaak waar het betreft huishoudelijk gebruik. De elektrici- teitsomzet steeg in 1970 met 40 pet. Het huishoudelijk verbruik steeg slechts 3,6 pet., tegen 15,9 pet. in 1969. Wat bedrijfstijd betreft, komt de PZEM, landelijk gezien, goed voor de dag. Op het toekomstig re sultaat zullen spectaculaire stijgin gen van brandstofprijzen van invloed zijn, zo voorspelt de directeur. Over de milieu-hygiëne merkt het verslag op, dat de stroomopwekking thans voor 75 pet. met behulp van aardgas plaatsvindt en voor ca. 24 pet. door olie. Kolen spelen geen rol meer. De waterfabriek in Terneu- zen, doel van menige bedrijfsexcur- sie, vertoonde veel onverklaarbare gebreken. In 1970 stond de fabriek in totaal 53 maal stil. GOES In de maand mei 1971 zijn aan het bureau te Goes en de postbureaus Wolphaartsdijk in 's- Heer Arendskerke de volgende voorwerpen als gevonden aangege ven en nog niet afgehaald: Diverse portemonnees, div. sleutels, div. handschoenen, div. horloges, zwart linnen tasje, groen jack, autowieldop, zwarte dop, kinderfietsje, flesje me dicijnen, fluwelen tasje, jasje, jon- gensbril, bankbiljetten, zilveren armbandje, damesfiets, sjaal, trai ningspak, groen jagersjasje, loupe, snoer kralen, kindertasje, badhand doek met zwembroek, paar sokken, pakhaak, pop, bromfietsslot, sjaal, cahier, groen jack, gouden ket tinkje, portefeuille, gouden arm band, hangslot, zilveren armband, regenbroek, handelaarskenteken, gouden armband, .boodschappentas, dameshorloge, kinderfietsje, steek- slot met sleutel, doos met schoenen, kindertasje, heggeschaar, herenvest. zilveren armbandje, zwarte paraplu, blauwe stropdas. 's Heer Arendskerke: Lipssleutel aan ring, zwart-grijze hond. züden shawl, zonnebril. (Van een onzer verslaggevers) TERNEiZENDe bij de DOW-alarmoefening betrokken leidingge vende personen hebben ter afsluiting van de actie, tijdens een geza menlijk beraad, de Dalans opgemaakt. Men is tot de conclusie geko men, dat de oefening a.s geslaagd beschouwd mag worden Gebleken is dat het voorkeur ver te -w hoogwater J;-v» - Morgen, donderdag 10 juni BERGEN OP ZOOM 4.36 en 17.01 HANSWEERT TERNEUZEN VIJP^NGEN WEMELDINGE 3.42 en 15.59 3.03 en 15.20 2.31 en 14.50 4.26 en 16.5) Er zijn enkele onvolkomendheden aan het licht gekomen, maar he. betreft over het algemeen dcaus. Zo is gebleken, dat bepaalde postpn versterking van mankrachten behoe ven. De algemene indruk is. dat men de zaken aankan. Vooral <ie communicatie op het DOW-tervem heeft volgens public-relations-man Pièrre Oosenburg gebleken voldoen de te zajn, al. neemt dit niet weg dat er wel sprake is geweest van enkele communioatje-foutj es- Zo vergat men om de politie van Terneuzen na het eerste alarm-tele foontje in tweede instantie op de hoogte te brengen van de aard van 4e ramp. Daarvoor bleek een simpe le verklaring te zijn: dat tweede telefoontje was niet gepland m het draaiboek. Nu wil het geval, dat er bij rampen natuurlijk niet zomaar een draaiboek gehanteerd kan wor den. „Het ligt voor de hand, dat men bij werkelijke ongelukken vlotter is met het informeren van de politie dan bij de oefening. Bovendien heeft de politie bij ongelukken een wagen gestationeerd bij de portiers loge, zodat men ook zelf de informs hie kan vergaren", aldus Pierre Oo- sembrug. diend om op het centrale zenuwcen trum binnen de DOW-hekken meer mensen in te schakelen voor de hulpverlening. Ook zal het aantal mensen, belast met de informatie aan publiciteitsmedia in geval van een ramp worden verdubbeld. Het huidige aantal van twee, is te wei nig gebleken, er moeten ook vervan gers bij komen. Pierre Oosenbrug: „We kunnen wel zeggen, dat de oefening op geen enkel punt typisch fout is gelopen. Het is overal goed gegaan, de kleme foutjes daargelaten. Maar om die te ontdekken was juist die oefenmg. Men is het er wel over eens gewor den op dat beraad dat de politie aan de late kant werd geïnformeerd. In dat manco wordt voorzien. Wel is ook de goede samenwerking met de politie onderstreept". Een aantal aanvullingen zal ook getroffen worden op het gebied van de informatie aan pers-mensen. In een van de kantoren zal een kamer worden ingericht, die in noodgeval len dienst doet als pers-centrum. Er zullen extra-telefoonlijnen worden aangelegd en eventueel telex-aan sluitingen, zodat journalisten vanaf de plaats van een eventuele ramp hun werk kunnen doen. Dit zijn de boosdoeners. (Van een onzer verslaggevers) HULST Idyllisch gelegen boomgroepjes aan de waterkant kunnen soms voor erg veel overlast zorgen. Dat ondervindt een groot aantal bewoners van huizen aan de Steensedijk in Hulst nu al jarèn achtereen. Achter de betrokken hui zen staan namelijk lindebomen waarvan vooral in de zomermaanden nogal was pluisjes afkomen. Zo kan het gebeuren, dat het ach ter de Steensedijk in Hulst op zo merse dagen sneeuwt, terwijl de zon hoog aan de hemel staat. Het is een irritante sneeuwval, die doordringt tot in alle uithoeken van de geteis terde woningen. Enkele jaren gele den hebben de bewoners zich met een handtekeningactie tot de ge meente gewend met het verzoek om beter onderhoud van de bomen. Dat heeft niet tot resultaat geleid. Kon ook niet tot resultaat leiden, omdat de bomen particulier eigendom zijn. „We hebben er al jaren last van", vertelt mevrouw P. van Esbroeck, die zich overigens haast te zeggen, geen hekel te hebben aan de fraaie groenzone achter haar woning, maar wel eens verlost zou willen worden van de eeuwigdurende plaag. „Ik weet niet precies, hoe die bomen heten, maar ik heb wel gehoord, dat, als ze goed worden onderhouden, geen overlast hoeven te geven. Mid den in 'de zomer is het soms alsof het sneeuwt, zoveel pluisjes komen er dan naar beneden. We kunnen dan wel blijven werken. We moeten ramenen deuren dicht houden an ders is het niet bij te benen met schoonmaken. Onze klachten zijn niet persoonlijk bedoeld. We zouden alleen graag verlost willen worden van de overlast", aldus haar be- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de maand mei in totaal 164 meldingen binnengekregen. Het ieeuwedeel hiervan kwam uit Terneuzen, te we ten 135 stuks. Onderverdeeld naar aard van mel ding werd 38 maal assistentie inge roepen bij aanrijdingen, waarvan 11 met lichamelijk letsel. Voor vecht partijen werd twaalf maal uitgerukt evenals voor inbraken enof dief stallen Er kwam negen keer een brandmelding binnen en een geval van luchtverontreiniging. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De Actiegroep Oos tèrschelde-Open uit Yerseke heeft aan de leden van de staten generaal en van provinciale staten van Zee land een informatiepakket verstuurd, met daarin de vertaling van een uit „Life" overgenomen artikel over de rampzalige gevolgen van de afdam ming van de Njjl bij Assoean, een blaadje „strijdt mee voor een Ooster- schelde open naar zee", een over druk van een artikel uit het Vrije Volk en een antwoordenveloppe. In een bijgevoegde brief wordt op de volksvertegenwoordigers een beroep gedaan om de Oosterschelde alsnog open te houden en op z'n minst een hernieuwd onderzoek naar recent be- lcendgeworden gegevens in te stel len. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Aanhoudend koel met plaatselijk een bui. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: 2 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 8; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.; 1 tot 6 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Aan het strand vandaag te koel bij een matige wind tussen noordwest en noord. Een kleine buienkans en een wisselende bewolking. Tempera tuur ongeveer 15 a 16 graden, zee water 13 graden. Vooruitzichten: een noordelijke stroming houdt de tweede helft van deze week aan de koele kant, al zijn er geleidelijk wel wat meer opklarin gen te verwachten, bij een matige noordelijke wind. Konstanz 358 (pl. 19); Rheinfel- den 368 (pl. 88); Straatebufg 386 (pl. 150); Plittersdorf 496 (pl. 139); Maxau 527 (pl. 119); Plochingen 364 (pl. 94); Mannheim 335 (pl. 101) Steinbach 151 (pl. 13); Mainz 285 (pl- 49): Bingen 170 (pl. 21); Kaub 185 (pl. 21); Trier 246 (-30); Ko blenz 182 (pl. 4); Keulen 139 (pl 7); Ruhrort 294 pl. 2): Lobith 900 (pl. 2); Pannerdense Kop 870 (pl, 1); Nijmegen 689 (pl 2): IJsselkop 791 (pl. 2); Eefde IJssel 306 (-2); Deventer 195 <-3); Monsin 5460 (- 6); Borgharen 3872 (-26); Belfeld 1092 (-6); Grave beneden de Sluis 498 (-2). De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Spijk - St.-Andries 320. Paaner den - IJsselkop 270. IJsselkop - Driel 270. Driel - Amerongen 245 IJsselkop - Doesburg 240. Doesburg - Zutphen 240, Zutphen - D=vente' 245. Deventer - Windesheim 245 (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Hoogte punt van de zomertoogdag op 18 juni van de CBTB west-Neder land zal ongetwijfeld de confron tatie zijn tussen dr. Sicco Mans- holt en de leden van de landbouw organisatie. De toogdag wordt gehouden in da grote praktijkhal van de land- bouwpraktijkschool in Sohoondij- ke. Het programma begint des morgens om half tien. VAN GORP Dr. Mansholt zal in de middagver gadering een toespraak houden waarbij hij zal ingaan op hetgeen door de sprekers in de ochtendver gadering te berde is gebracht. Daar na is er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij ongetwijfeld de door de heer Mansholt voorgestane EEG-landbouwpolitiek een discus siepunt zal zijn. Zeker omdat dit voor de eerste maal sedert de moei lijkheden in Brussel is dat de heer Mansholt, een boerenvergaderine zal toespreken. In de morgenvergadering wordt door vier „mensen uit de praktijk" een toespraak gehouden. Het zijn fruitteler W. de Jager, veehouder W. Poppe, akkerbouwer A- de Feijter ing. en huisvrouw mevrouw C. W, Vogelaar - Hanse. Het slotwoord van de vergadering is toevertrouwd aan drs. J. J. de Koning, algemeen se cretaris van de CRTB en lid van de Tweede Kamer. Tussen beide vergaderingen in zal gelegenheid bestaan de lunch te ge bruiken, terwijl Linda van Eerden burg tussen de diverse agendapun ten in een optreden met muziek en zang zal presenteren- De dames van de CBTB-leden zijn ook uitgenodigd de morgenvergadering bij te wonen. Voor dames, die daarvoor niet zo veel interes- hebben, bestaat de mogelijkhc de jaarvergadering van de 7 ftm CPB in „zaal Wijf fels" te If' Jijke bij te wonen. Spreeks' deze jaarvergadering is mevrr t drs. A. Verheul - van Rees uit Axel met het onderwerp „problemen van modern huwelijk en gezinsleven". Het is traditie bij de CBTB dat na afloop van de vergadering de ont vangende kring een rondrit verzorgt voor de deelnemers. „Omdat velen reeds ons gewest kennen, menen wij een goede vondst te hebben gedaan door ook eens een kijkje bij onze zuiderburen te gaan nemen" aldus het bestuur. Daarbij wil men laten zien hoe de Vlaamse collega's leven en werken op het land. De route gaat via IJzendijke naar Watervliet, Kaprijke, het heilige land. Bentile, Sint-Laurens. Sint-Kruis dan terug via het oolderland door de Isabella- Baklcersdam, Oostburg en tenslotte Sehoondijke. De rit duurt anderhalf uur- (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT Ook de twee de dag van de hernieuwde Nehalen- niaduikers-expeditie van de genie heeft geen resultaat opgeleverd. Na dat men maandag geen zicht had en de pogingen daarom staakte, had men gisteren hij de twee vaarten uitste kend zicht. Alleenmen had ner gens zicht op Na afloop van de pogingen van gis teren bleek dat men op een vlak stuk bodem zat, zonder oneffenheden (al taren bijvoorbeeld of bouwfragmen- ten van de gezochte Romeinse tem pel). Volgende week verwacht men betere omstandigheden (een gunstig tij). Vandaag z»t men echter de po gingen nog voort.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3