JONGE LTS.'ers hostess: schaap met vijf poten St.-Laurentiusschool voor M.E.A.O. OPLEIDING ZIEKENVERZORGING adressen 1 administratief 2 commercieel 3 secretariaat 4 bestuurlijk 5 algemeen ALGEMEEN BURGER GASTHUIS BERGEN OP ZOOM Politiewerk: ADSPIRANTEN VAN POLITIE werken aan de toekomst avontuur eenzaam éF* die een opleiding willen volgen met een landelijk erkend diploma, die willen werken in een moderne houtverwerkende industrie, waarin zij met dat diploma vooruit kunnen komen nemen kontakt op met: Hr. J. v. d. Berg BRUYNZEEL N.V. afd. SOCIALE ZAKEN 01640-37910 toestel 318 Wattweg 17 BERGEN OP ZOOM BRUYNZEEL Middelbaar EcoYiomisch en Administratief Onderwijs Groene Woud 41, Breda, tel. 01600 - 3 46 73 Te realiseren differentiaties vanaf het 2e leerjaar: Duur van de opleiding: 3 jaar. Het einddiploma geeft vrijstelling van het midden standsexamen. Toelatingseisen: Diploma Mulo A. Mulo B of Mavo-4 Onder bepaalde voorwaarden: Dipioma Mavo-3. Diploma lagere detailhandelsschool. Diploma lagere economisch administratief onderwijs. Directeur: Th. P. J. Schellens, Regentesselaan 28, Breda. Meisjes, die na hun Inas, O.V.B.- of gelijkwaardige opleiding graag verder willen in een afwisselend, verzorgend beroep. Maar ook voor diegenen (ook jongens!) die na het lager onderwijs nog enkele jaren voortgezet onderwijs hebben genoten en 17 jaar zijn aL< de opleiding begint In september a.s. begint de eerstvolgende 2-jarige cursus voor waarvan er overigens ieder half jaar een nieuwe van s-tart gaat. Alle inlichtingen worden U graag verstrekt door de Heer P. S. Brou wer, hiofd van de verpleging, tel. 01600-34950, Van Dedemstraat 11. Bergen op Zoom. Een steeds groeiend aantal leerlingen dat een instituut voor middelbare opleiding verlaat zal in de nabije toekomst zijn werkkring vinden in het vakgebied van dë automatisering. Het is een dynamisch terrein, waar een steeds grotere behoefte ontstaat aan goede geschoolde, leidinggevende funktionarissen. Het ECONOMISCH INSTITUUT TILBURG (gevestigd bij de Katholieke Hogeschool) geeft opleidingen die voorzien in de scholing van deze funktionarissen Opleiding voor het Examen Programmering, vormt de basisopleiding voor het programmeren van elk type computer; A.M.B.I.-opleiding, leidt op tot zelfstandig sys teemanalist en de funktie van projektleider in de automatisering en informatiesysteembouw. Beide kursussen geven toegang tot door het Rijk erkende examens. De opleidingen worden in de avonduren gegeven in de navolgende kursusplaatsen: Breda, Eindhoven, Heérlen. Vraag een prospektus van deze opleidingen aan bij het Economisch Instituut Tilburg, Sekretariaat Automatie Opleidingen, Hogeschoollaan 225, Tilburg, tel.: 04250-70960. IIIIHIIIIIW!!iUI[!Hlim!!lfl!!!!H!ü!W!ll!Mi!UI!![IHI!l interessant, zelfstandig en verantwoordelijk werk. Bij de gemeentepolitie VLISSINGEN, GOES en MIDDELBURG kunnen regelmatig worden geplaatst De opleiding vindt plaats aan de opleidingsschool te Leusden by Amers foort en duurt één jaar. Voor 17 - 21 jarigen is een Mulo- of Mavo-diploma vereist, dan wel een overgangsbewijs van III naar IV gymnasium, atheneum, havo of hbs, een diploma middelbare handelsdagsehool, een meao-diploma of (onder bepaalde voorwaarden) een IVOB-diploma. Salarissen Tijdens de opleiding als adspirant beneden 21 jaar 21 jaar en ouderminimaal Na de opleiding als agent c.q. hoofdagent 21 jaar en ouder: f 991,tot beneden 21 jaar 934,tot Tevens: onregelmatigheidstoeslag ad 15% na de opleiding,"kledingtoe- lage, vakantietoelage ad 6%. De premie A.O.W. is voor rekeninj» van de gemeente. Goede pensioenvoorzieningen en ziektekostenverzekering. Sollicitaties te richten aan de burgemeester, waar men in dienst wil tre den en inzenden aan de korpschef van gemeentepolitie in die gemeente. 625,p.m. (bruto) 825,p.m. (bruto) 1382,p.m. (bruto) 972,p.m. (bruto) HAVENVAKMAN Haven- en Vervoerschool Prof. Rutten, Waalhaven Zz 18, Rot terdam, tel. 010-290266; Haven en Vervoerschool „Jan Backx", Parkhaven 101, Rotterdam, tel, 010-360255; Haven- en Ver voerschool, Ranonkelkade la, Amsterdam, tel. 020-69846. HOFMEESTER Katholieke Hogere Hotelschool, Boschstraat 76, Maastricht, tel. 04400-13606. HORECABEDRIJF Stichting Vakonderwijs Hore cabedrijven, J. de Wittlaan 8, Den Haag, tel. 070-652810. HORLOGEMAKER Horlogemakersvakschool Cor nells Verhagen, Dr. C. van Aalstweg 4, Hoorn, tel. 02290- 5218; Christiaan Huyghens- school, Benthemstraat 15, Rot terdam, tel. 010-289947; Mid delbare Vakschool Schoonho ven, Jan Kortlandstraat 1» Schoonhoven, tel. 01823-2476. HOSTESS School voor Toeristische Vor ming, Boschstraat 32, Breda, tel. 01600-48300. HUISHOUDKUNDIGE Inl. voor de huishoudelijke be roepen bij de Stichting Oplei ding verzorgende en dienstver lenende beroepen, Wilhelmlna- park 25, Utrecht, tel. 030- 513818. „Ik heb altijd enorm veel plezier gehad m mijn werk, omdat ik er de juiste tik voor had Ja, ik geloof dat dit het is: je moet er een tik voor hebben. Je kunt het niet leren. Een afgeronde opleiding voor hostess bestaat niet, maar je kunt op veel verschillende basissen hostess worden, als je, nóg eens, als je er de tik voor hebt", zegt ze. Enkele seizoenen lang stond Louise, pre cies zo als duizenden andere jonge vrou wen in de vele toeristen-centra van Euro pa en daarbuiten, aan station, op vlieg veld of in hotel de gasten op te wachten. Om de veertien dagen zo ongeveer. En de vakantieganger, die veelal ook voor het eerst een bepaald land aandoet, voelt zich maar wat prettig als hij de meestal fraai geüniformeerde en charmante, Ne derlands sprekende gastvrouwtjes ont moet, met op hun revers de naam van het eigen reisbureau. „De gasten verwachten alles van je", zegt Louise, „je bent een belangrijk deel van hun vakantie-succes. En ze hebben recht op je zorgen en je toewijding, want daar hebben ze voor betaald. En toch is elke gast die je als hostess ontmoet weer een avontuur. Meestal leg je leuke contacten, soms heb je rot-ervaringen met mensen die alleen maar kankeren en vervelend zijn. Je moet in die geval len gewoon rustig je werk doen en een dikke huid hebben". „In feite", vervolgt Louise, „is het be roep van hostess een erg eenzaam be roep, ofschoon je permanent door veel mensen omgeven bent. Je moet je plaats weten. Je kunt rustig eens met iemand een borreltje drinken, maar/ verder mag het contact niet gaan. Daar heb je trou wens ook helemaal geen tijd voor. Een hostess die haar werk goed doet, is bijna dag en nacht voor haar gasten bezig. Met moeilijkheden in het hotel, met het hostess werkt, die moet je gewoon vloei end spreken en dat is logisch, want je bent de schakel tussen het land en de mensen van dat land en de gasten, die aan je zorgen zijn toevertrouwd", zegt ze. „Er is geen vaste opleiding voor hostess, maar je hebt verschillende mogelijkhe den om je in die richting wat te vormen, zoals de School voor het Toerisme, toe.- ristische opleidingen van een of andere schriftelijke cursus, een secretaresse opleiding enz.,maar het belangrijkste blijft: dat je ér een type voor moet zijn en dat je feilloos je taal of talen spreekt". „Tenslotte dit: als iemand erover denkt om hostess té worden, dan moet ze om te beginnen vergeten dat het een roman tisch beroep is. Het is gewoon een fijne job als je er voor voelt, maar roman tisch, nee. Je moet hard werken, ver dient niet zoveel, leeft niet ii} een luxe- hotel zoals je gasten, maar 'gewoon in een klein en goedkoop optrekje, kunt niet de hele dag op het strand liggen en je bent bij tijd en wijle erg eenzaam. En tenslotte moet je dan nog de dikke pillen van instructie-boeken, die de meeste reisbureaus hebben voor hun hostess, door nemen". Hostess, een fijn beroep voor meisjes die wat meer en wat anders willen dan de hele dag op kantoor zitten. Maar je moet er wel een tik voor hebben frans wetzels „Daar sta je dan, moederziel alleen, vaak ver van huis en dan moet je maar zien dat je de zaken regelt. Je moet een schaap zijn met vijf poten, je moet, laat ik het eens heel po pulair zeggen: een verdomd handige tante zijn, als je het allemaal goed wilt doen", zegt Louise Stuivenga uit Den Haag, vorig jaar nog hostess van het Nederlandse reisbu reau Hotelplan op het zonnige Spaanse eiland Ibiza, nu aan komend moedertje. organiseren van excursies, met naar de dokter lopen als er iemand ziek wordt, met het luisteren en oplossen van de honderden ditjes en datjes, waar de gas ten mee aankomen of waar ze mee zit ten". Louise Stuivenga vindt het belangrijk dat een meisje, voordat ze erover denkt als hostess te gaan werken, al een tijdje, liefst in het buitenland, op eigen benen gestaan heeft. Daar wordt ze een beetje volwassen en daar doet ze de voor het beroep van hostess zo essentiële spreekvaardigheid in de vreemde taal op. „Want de taal van het land waar je als huishoudonderwijs heeft niets meer van doen met de vroeger zo smalend betitelde spinazie-academie. De onderwaardering voor dit schooltype stoelt grotendeels op onbekendheid en eigenlijk ook op een onderwaardering van de praktische intelligentie. Gek genoeg wordt die praktische instelling in een later stadium zeer gewaardeerd. Denkt U maar aan het respect voor de vrouw, die weet hoe zè kinderen moet verzorgen. De toekomstmogelijkheden van het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs zijn ook aanzienlijk, men kan doorgaan in het middelbaar- en daarna in het hoger huishoud- en nijverheidsonderwijs. Het is weliswaar een lange weg, maar men kan het op deze manier tot lerares bij datzelfde nijverheidsonderwijs brengen. In het eerste jaar van het l.h.n.o. wordt lager algemeen voortgezet onderwijs gegeven (brugjaar), het tweede en derde jaar bereiden voor op de diverse beroepsrichtingen. Men onderscheidt daarbij twee hoofdrichtingen, de zgn. P- en de T-stroom, waarbij de P staat voor praktijk en de T voor theorie. De P-richting kent weer mogelijkheden in de huishoudelijke richting, de naaldvakken, de verkooprichting en de kantoorrichting. Via de T-rïchting kan men doorgaan naar het middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs. De vroegere primaire opleiding is dus nu het l.h.n.o, en dat onderwijs wordt door zo'n 100.000 meisjes gevolgd. Ook de vervolgopleidingen bloeien, er nemen al meer dan 30.000 meisjes aan deel. h.e.a.o. zïe onder de E bij Economisch onderwijs. h.a.v.o. een door de Mammoet ingevoerd schooltype: hoger algemeen voortgezet onderwijs. Het h.a.v.o. is dè vooropleiding voor het hoger beroepsonderwijs (pedagogische academie, h.t.s. enz.) en heeft een vijfjarige cursus. De havo-school is wel eens „een m.m.s. voor jongens" genoemd, maar de nieuwe h.a.v.o. biedt beduidend meer mogelijkheden, dan de oude m.m.s. handelsschool zie onder de A bij avondonderwijs. hoofd ener school is in de meeste gevallen een fraaie aanduiding zonder inhoud. Op papier geeft een hoofd leiding aan zijn school. Hij stelt het leerplan op. Hij heeft bovendien een vertegenwoordigende taak, hij onderhoudt het contact met de gemeente of het schoolbestuur, met de ouders, met allerlei instanties als inspectie, schoolartsendienst en ga maar door. Hij heeft dan nog een verzorgende taak, hij moet zorgen, dat de inventaris voldoende is en dat er leermiddelen voor alle klassen voorradig zijn. Hij zorgt bovendien voor alle mogelijke administraties, een opsomming daarvan zou in dit bestek ondoenlijk zijn. Kortom het hoofd loopt het hoofd om. Maar in veruit de meeste gevallen heeft de man ook een eigen klas en dat betekent dus, c'at hij gewoon van 9 tot 12 en van 2 tot 4 voor zijn eigen klas staat eft zich helemaal niet kan bekommeren, om wat er in de andere klassen gebeurt. Alleen hoofden van zeer grote scholen zijn ambulant; zij zijn vrijgesteld van de zorg voor een eigen klas. Wie dan nog bedenkt, dat een onderwijzer met volledige bevoegdheid, In het voortgezet onderwijs, honderd gulden per maand méér kar. verdienen, verbaast zich, dat er nog liefhebberij voor dit vak is. Sinds 1962 zijn de hoofden zoet gehouden met de belofte, dat er „op korte termijn" iets voor hen gedaan zou worden. In het ontwerp van mr. Grosheide voor een eigentijdse basisschool wordt het hoofd wel meer vrij gemaakt voor zijn eigenlijke taak: het leiding geven aan een team, maar voor het zover is, zijn we wel weer een jaar of vijf verder. h.t.s. zie onder de T bij technisch onderwijs.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 31