1 september as gaan wij weer starten 4 Mill r DE RUYTERSCH00L KOOPVAARDIJ- OFFICIER wijkverpleegster moet kunnen luisteren AV' studeren èn werken m leerling- verpleegkundige met het einddiploma op de driesprong lAmBADl Stichting theologische Faculteit te Tilburg Theologie-opleiding op kandidaats- en doctoraalniveau 3 ASC d MANNELIJK EN VROUWELIJK MONTAGE-PERSONEEL adressen VLISSINGEN neder/anc/se accountants-maatschap werken aan de toekomst poetsen afwisselend improviseren Ook in 1971 willen wij graag een groep meisjes en jongens welkom heten die zich als laten inschrijven voor de cur sus ter opleiding voor het diploma Ziekenverpleging A die 1 september a.s. begint. De jongens en meisjes die vóór het begin van de cursus 17 jaar en 7 maanden oud zijn en een Mulo- of gelijk waardig diploma bezitten, kiezen dan bewust het be roep van verpleegkundige, omdat ze een dynamisch beroep willen. Maar ook een vak met toekomstmogelijk heden I Ze krijgen een opleiding van 3? jaar en ontvangen een salaris volgens landelijke regeling. De eerste aanschaf van dienst kleding is voor rekening van het ziekenhuistweemaal per maand wordt een reiskosten vergoeding gegeven. Zij die de bovenvermelde leeftijd nog niet hebben be-, reikt kunnen toch al sollici teren als adspirant-leerling verpleegkundige. Wil je ook behoren tot de nieuwe groep leerling-verpleegkundigen in ons ziekenhuis? Maak dan telefonisch een afspraak met het hoofd van de opleiding. Je kunt dan alles eerst eens bekijken en daarna beslissen. Het telefoonnummer is (01100) 5510. Schrifte lijke sollicitaties worden graag ontvangen door de directie, Kloetingseweg 47 Goes. Voor inlichtingen wende men zich tot het Bureau van de Faculteit, Willem li-straat 47 - 49, Tilburg. Telefoon 04250-30337 en 30989. Inlichtingen over de opleidingen, bezoekdagen en studiebeurzen Boulevard Bankert 60 te Vlissingen Opleidingen tot tel. (01184) -6810 Amsterdam Rotterdam Dén Haa£ Almelo Amersfoort Arnhem Bè'vervytlk Breda Eindhoven Enschede Gouda Groningen Haarlem Hfeerlen Hilversum Leeuwarden Middelburg Tilburg Zwol la Brussel Je bent straks geslaagd, maar wat ga je doen met je diploma.? Ga je (doorstuderen of ben Je het leren moe en wil ie een fijne baan met een goed salaris Wist je dat er een derde mogelijk heid bestaat Een goede combi natie van balde t prettig en goed betaald werk in een moderne, dynamische organi- satiewaarblj Je zonder kosten ver der kunt studeren voor funkties op academisch niveau. De NEDERLANDSE ACCOUN TANTS-MAATSCHAP, een onder neming die diensten verleent op' het gebied van financiële eh admi nistratieve controle, die bedrijfs- ekonomïsche adviezen geeft en management-servicesbiedt, zoekt jongelui die voor deze gebieden interesse hebben, om hen op te leiden voor topfunktïes in de ac countancy. Wat zijn de MOGELIJKHEDEN Zowel voor mathematisch geïnte resseerde Jongens en meisjes als Voor Jongelui met een haar alpha gerichte belangstelling zijn de mogelijkheden legio l Studeren voor Register-accountant Deze opleiding wordt gegeven bij het Ned, Inst, van Register-ac countants. Studeren voor het staatspraktijk. diploma boekhouden (SPD).Met dit diploma kom je in aanmerking voor defunktievanadjunet-accountant. Praktijkdipiomamoderne bedrijfs- Ats je dit jaar hoopt te slagen voor administratie (MBA), een waardevol het einddiploma VWO, HAVO of bezitmetta! vftn andere mogelijk- MAVOdoe je erverstandig aan nu heden. alvast je licht-op te steken over ■een goed betaalde.toekomst bij een landelijke organisatie met vesti gingen in geheel Nederland, eigen organisatie-adviesafdeiingen en computercentra. Vraag oT je eens kunt komen kennismaken. Stuur je persoonlijke gegevens (naam, adres, woonplaats, schoolopleiding en de stad waar je wilt gaan wer- ken)aan hetAlgemeen Secretariaat, Heemraadssingel 319, Rotterdam-3006. Merk de envelop met de tetter "A". Wij zenden dan prompt onze nieuwe, uitgebreide "Informatiefolder". AMBAC N.V. BREDA Ambac N.V. ïs een dochteronderneming van een groot Amerikaans metaalconcern met ca. 8S •'.r\-."v. -rj'.W-: Ambae industries Inc., 00 werknemers, Het bedrijf heeft thans uit Amerika een mammoetopdracht ontvangen voor een jaarlijkse produktie van 80.000 brandstoflnjektiepompen voor dieselmotoren^ In de afdeling Steelweld wordt automatische puntlasapparatuur voor bijna alle europese autofabrleken gemaakt. Een grote orderportefeuille garandeert ook hier werk op goed niveau. Voor de uitvoering van het brandstoflnjektiepompenprogramma, de Fabrikage Van automatische puntlasapparatuur en andere lopende Droiekten heeft Ambac yele bekwame mensen nodig. AMBAC VRAAGT Technische opleiding is niet vereist. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Afd. Personeelszaken van Ambac N.V., Terheydenseweg 169, Breda. Voor tel. "■"[Inlichtingen of afspraak: 01600-24041 „Ik heb van jongsaf steeds verpleeg ster willen worden. Wat dat betreft was ik misschien wat eenzijdig. Er bestaat over dit vak een wat scheef beeld. Je denkt dat je al die arme mensen kunt helpen. Je ziet het alle maal wat te romantisch, want dat valt allemaal echt wel mee (of te gen!). Als je aan het werk gaat, heeft het heus niet veel weg van Florence Nightingale, hoor. Toen ik pas werkte, waren er nog veel nieuwe dingen die ik verwerken moest. Ik had toen geen tijd over om over mijn idealen na te denken. Maar na een jaar keek ik zo eens terug en toen kwam ik tot de con clusie dat er van die idealen toch niet veel was terechtgekomen. Mej. M. van de Crommen- derwijsverpleegstersoplei- in mijn leerlingentijd in het canisius- acker, 25 jaar, uif Cuijk, werk- ding (drie jaar) aantekening ^ekenhuisinffijmegenbijvoorbeeidmoest 6 jk vaak (Je kruisbeelden poetsen. Dat zaam als wijkverpleegster bij kraamverpleging (half jaar) was wel even iets anders dan wat ik het Wit-Gele Kruis in Cuijk. opleiding wijkverpleegster (2 ^ldvan de velpleglng had voorge" Opleiding na middelbaar on- iaar). Daarom ben ik ook zo blij dat ik doorgegaan ben voor wijkverpleeg ster. Ik beu nu veel vrijer. We zit ten hier met drie wijkverpleegsters in het gebouw van het Wit-Gele Kruis. We hebben elk een wijk. Als je in een ziekenhuis werkt, moet je altijd precies op tijd beginnen. Hier kun je nog eens een uurtje uitslapen als het niet zo druk is. Daar staat natuurlijk tegenover dat we 's avonds af en toe wat langer door moeten werken. Die vrijheid vind ik toch wel fijn. Wij staan hier onder het bestuur van de Wit-Gele Kruisvereniging in Cuijk. Dat bestuur regelt meer de fi nanciële zaken. De mensen die in dat bestuur zitten, zijn vaak geen deskundigen op het gebied van de verpleging. We zijn dus tamelijk zelfstandig. Ik zou nooit meer terug willen in de ziekenhuisverpleging. Hier is het veel meer afwisselend bo vendien. In het ziekenhuis komen en gaan de patiënten. In de wijk is het contact met de mensen veel dieper, het duurt vaak ook veel langer. De wijkverpleegster heeft 'te maken met jonge en oude en met zieke en ge zonde mensen. Dat is zo fijn aan dit vak. Ik vind het ook erg leuk om bij be jaarden op bezoek te gaan en over allerlei dingen te praten. En dan de kleuter- en zuigelingenbureaus, dat is heerlijk werk. Minder leuk is natuurlijk het werk als er een sterfgeval is. Vooral als er iemand is overleden met wie je lang te maken hebt ge had. Daar raak je nooit aan gewend. Ik vind het altijd rot. Er zijn natuurlijk nog meer dingen in dit beroep die ik er liever niet bij zou doen. Zo moet je bijna elke stap die je doet, opschrijven. Er zit enorm veel administratief werk bij. Elke maand een uitgebreid rapport en aan het eind van het jaar nog eens een overzicht. Daar heb ik een hekel aan. Je moet in dit vak een beetje kun nen improviseren. En je moet veel kunnen luisteren naar de mensen. Je ijoeft niet veel te zeggen, als je maar wil horen wat ze te vertellen hebben is het al goed. Gewoon met de mensen op kunnen schieten is een eerste vereiste voor een wijkver pleegster. Wij komen hier in Cuijk bijvoor beeld ook wel eens bij gezinnen van gastarbeiders. Het is erg leuk om met handen en voeten die mensen duide lijk te maken wat je bedoelt. Ze zeggen altijd dat het zo'n rotzooi is bij die mensen, maar waar wij ko men is het altijd keurig. Een leuk beroep, ik heb er tenminste geen spijt van dat ik hiervoor geko zen heb. Je maakt van alles mee. Zo ging er één van ons laatst op huis bezoek bij een mevrouw die al een half jaar dood wasFout in de administratie. De mensen begrepen het wel, maar het is natuurlijk wel even pijnlijk". louis van de geijn WEGENWACHT ANWB, afdeling Personeelsza ken, Wassenaarseweg 220, Den Haag, tel. 070-264426 (normaal neemt men kandidaten aan die het diploma 2e monteur van de VAM bezitten en 6 jaar erva ring hebben) WELFAREWERKSTER Nederl. Roode Kruis, Prinstes- segracht 27, Den Haag, tel. 070- 184200; „Princenoord", Haag- weg 366 Breda, tel. 01600- 31452. WIJKVERPLEEGSTER Centraal adres voor informatie: Prinsengracht 474-1, Amster dam, opleidingen onder meer ïn Arnhem, Enschede, Sittard, Tilburg en Voorburg. 1? STUD1É Öl l ADVIES I wiskunde Sm laatste jaren een heel ander vak geworden en men epreekt dan ook algemeen over de moderne wiskunde. De programma's voor het onderwijs zijn drastisch gewijzigd, de wiskundeleraren zijn herschoold. De laatste tijd hoort men ook steeds meer over wiskunde voor do lagere school. We rekenen op de basisschool nog altijd zoals we altijd gerekend hebben en er is wel eens beweert* dat de beruchte kraantjessommen uit de tijd van de Assyriërs dateren. Tegelijkertijd ontwikkelt de wiskunde zich tot één van de basiselementen van de culturele vorming van de hedendaagse mens en degenen die in de toekomst geen minimum aan wiskundige bagage zullen bezitten, zullen onderontwikkeld zijn. Wiskunde heeft men nodig voor het beheerder voorraden in de supermarkten, het verkeer op de luchthavens en het begeleiden van mensen in de ruimte. Modern rekenonderwijs stoelt op wiskundige beginselen. Geen voor- en namaken van sommen uit boekjes of van schoolborden, zelf actief bezig zijn met het ordenen en het ontdekken van verbanden tussen kwantiteiten is de kern van de nieuwe aanpak. In tal van omringende landen Is men op dit gebied aan het zoeken. In Nederland is de Utrechtse hoogleraar Freudenthal zeer actief en opereert Wiskobas wiskunde op de basisschool). Wiskobas is onlangs op de Arnhemse Dr. Dreesschool met een experiment gestart werkende jeugd Nadat jarenlang alleen de KVP-er Kleisterlee in het parlement van het bestaan van werkende jongeren op de hoogte leek te zijn en keer op keer voor hun belangen opkwam, is dat het laatste jaar opeens mode geworden, ledereen doet het nu. Daarbij moeten we ons wel realiseren wat we aan het doen zijn: als men constateert dat er ernstige ongelukken gebeuren doordat auto's door de middenberm schieten verzorgt men eerst de gewonden. Maar direct daarna moet bekeken worden hoe men dergelijke ongelukken kan voorkomen of op zijn minst de gevolgen minder ernstig kan maken. Men plaatst vangrails. De werkende jongeren van vandaag zijn de gewonden van een falend onderwijssysteem. Als we in do toekomst aanmerkelijk minder gewonden willen hebben zal er drastisch aan dit systeem gesleuteld moeten worden en vooral aan het basisonderwijs. Natuurlijk is het daarnaast een goede zaak om wat voor de al werkende jongeren te doen. De werkende jongeren zelf hebben overigens hevig op de totstandkoming van een middenschool (zie ook onder de M) aangedrongen. Het gaat om forse aantallen: om 3.000 jongens en 10.000 meisjes van 14 jaar; om 10.000 jongens en 30.000 meisjes van 15 jaar; om 21.000 jongens en 49.000 meisjes van 16; om 34.000 jongens en 64.000 meisjes van 17; samen om meer dan 200.000 jongeren onder de 18 die geen enkele vorm van geregistreerd onderwijs volgen. Dit aantal neemt overigens sinds 1960 jaarlijks met zo'n 20.000 af, maar dat maakt de achterstand van degenen die toch van onderwijs verstoken blijven alleen maar groter. Om een goed participatie-onderwijs op gang te brengen heeft men zeker nog tien jaar nodig. We beginnen maar heel summier met verplicht onderwijs van één dag per week voor de jongens en meisjes die nog geen 16 jaar zijn. Als alle politieke partijen het werkelijk meenden dat ze zoveel voor de werkende jeugd willen dan kwara er wel wat meer uit j de bus.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 18