Uitbundige viering jubileum St. Caecilia St. Jansteen Onderzoek naar situatie in Huize Den Berg Goes Oostburgse raad bezoekt kernen van gemeente „Het Centrum" kreeg druk bezochte receptie Veel belangstelling op jaarvergadering Zeeuws vervoer Geslaagd tweedaags muziekfeest Heikant Stoelen tekort bij uitvoering Reinardi^ k Te Hulst slaagden 37 jongens voor EHBO DIRIGENT-DIRECTEUR W. BARTZ ONTVING „PRO ECCLESIA" stad streek Topbiljart O.-Z.-Vlaanderen Vandaag start te Goes de avondvierdaagse Brand in onbewoonbaar verklaard pand Loftuitingen Hein Jordans dirigeert weer in Nieuw-Zeeland Door inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid Jeugdcircus vijf jaar Na 24 jaar andere vaandeldrager Jeugd-EHBO'ers op St.-Wülibrnrdusschool Jacht tijdje omhoog op Wester«che(de MAANDAG 7 JUNI 1971 Topbiljartclub Het Centrum, de nieuwe 'kampioen. (Van onze correspondent* HULST In café 't Centrum bij de heer C. Nagtzaam te Hulst, zijn onder geweldige belangstelling de prijzen uitgereikt Van de competitie Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen seizoen 19701971. De heer C. Bertram, voorzitter van de commissie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, overhandigde de bekers aan de vertegenwoordi gers van alle teams die aan de com petitie hadden deelgenomen De persoonlijke kampioen van de stad Hulst, de heer F. Vlassenrood, mocht een fraaie standaard in ont vangst nemen, omdat hij de meeste partijen won van aille spelers die in deze competitie hebben deelgeno men. Het Centrum werd kampioen 1970-1971 voor Excelsior, St.-Ni- klaas, dat het vorig jaar kaïnpioen was. Derde werd ONA, kampioen ge worden inNlsJ^sizoen '68-'69. Na deze prijsuitreiking werd een receptie gehouden, waarop zo'n 150 topbiljartliefhebbers aanwezig waren om de nieuwe kampioen geluk te wensen. Een werd een toernooi voor kop pels gehouden om de grote prijs van biljartclub 't Centrum. Er waren 46 spelers voor dit toernooi uitgenodigd. De eindstand is als volgt: 1 M. Vlassenrood en W. Roovers van 't Centrum uit Hulst; 2 L. v. Kerekhoven en D. Wilssens van Ex celsior, St-Nifelaas; 3 L. Dallinga en C. Bleyenberg van STC uit Sluiskil; 4 E. D. Taeiman en F. Vlassenrood van 't Centrum; 5 R. Picavet en S. T. Feber von KOT uit Hulst; 6 D. Se- ghers en L. Segthers van ONA. Hulst. (Van een onzer verslaggevers) GOES De 28e N-W-B.-aivond- vierdaaigse start vanavond in Goes. De avondvierdaagse is georganiseerd door de wandelsportverenigdng „De Zeeuwen". De afstanden zijn: 10 en 15 kilometer. Startplaats is de Cas par Berseschool. Men kan zich nog bij de start voor de vierdaagse op geven. (Van onze correspondent). GOES Zaterdagmiddag om vijf uur is brand uitgebroken in een leegstaand onbewoonbaar verklaard pand aan de Westhavendij'k. In dit pand zat allerlei afvalmateriaal op geslagen. De brand veroorzaakte een enorme rookontwikkeling. De brand weer was spoedig ter plaatse en heeft de brand met hogedrukspuiten snel weten te bestrijden. Oorzaak van de brand is niet bekend. Ver moedt wordt het onachtzaam weg werpen van een brandende sigaret of het spelen met vuur door kinde ren. (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN Voorzitter P. Hamelinck van het Cecilia- zangkoor kon op de jubileumbij eenkomst van het St.-Caeciliakoor te St. Janstecn onder anderen burgemeester Molthoff, oude-bur- gemeester Heuser van St. Jan steen, en raadsleden van Hulst verwelkomen. Onder de berich ten van verhindering was er een van -onder anderen de bescherm vrouwe van het koor, mevrouw De Casembroot uit Middelburg. De heer Hamelinck bracht dank aan de bevolking van St. Jansteen die spontaan meer dan 3000, bjjeen bracht voor het aanschaf fen van een portable-orgel. Oud-bestuurslid P. Smet, die lid is vanaf de oprichting van het koor, gaf een geestig overzicht van het verleden en memoreerde de veie successen van het koor, waaronder talrijke radio- en t.v.-uitvoerdngea. Hij bracht dank aan de gemeente St.-Jansteen, de provincie Zeeland en de landelijke fondsen die het koor steeds financiële steun verleen den. Pastoor Van Leeuwen van de pa rochie St.-Jansteen bracht lof aan de oprichter en de nu nog steeds als dirigent-directeur optredende heer W. Bartz. Hij schetste de heer Bartz met zijn koor als een inspirerend en stimulerend geheel waarvan de pa rochie en de r.-k. kerk de vruchten nu nog plukken. Hij was dan ook bijzonder verheugd de heer Bartz do kerkelijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifice te mogen opspel den en de oorkonde van de paus te mogen uitreiken. Burgemeester Molthoff vond liet typerend dat het St.-Caeciliakoor ei genlijk naam maakte in het buiten land, wat weer bewijst dat een pro feet in eigen land niet geëerd wordt. Hij prees de heer Bartz die piet grote inzet en liefde voor zijn koor het zo ver bracht, dat het kan wed ijveren met beroepsgezelschappen. Dat er zo weinig belangstelling on der. de. jongeren bestaat -vond dp heer Molthpff een vraagstuk om ih dé toekoirist eetts gezamenlijk df, bekijken. Oud-burgemeester Reuser memoreerde de bijzondere banden, die tussen hem en het koor waren gegroeid. „Dit koor heeft gezorgd, dat een klein dorp groot kan zijn". Schert send merkte hij op, dat het Hul sterkoor in de voetstappen van dit koor loopt. Op zijn verzoek zong het koor een speciaal lied voor mevr. Reuser. De heer De Zutter uit St.- Niklaas, een excellent muziekken ner, die reeds veel liederen compo neerde, was als persoonlijk vriend van de heer Bartz aanwezig om de feestrede uit te spreken. Hij noemde het bestaan van dit koor in deze tijd van geestelijke luiheid een motief (V-an onze correspondent* KRUININGEN De Nederlandse Bond van Protestants Christelijke Beroepsgoedereiwervoer heeft zater dagmiddag voor de afdeling Zeeland in hotel De Korenbeurs te Kruinin- gen een vergadering gehouden waarvoor de belangstelling overwel digend was. De Zeeuwse voorzitter •T. J. Snoep sprak in zijn welkomst woord zijn vreugde uit over de gro te opkomst. De algemeen landelijk secretaris drs. J. van Ede uit Rijswijk hield een boeiend betoog over het on geregeld vervoer. Opmerkelijk was, dat het aantal werknemers dat in Zeeland is gestopt in verhouding gro ter is geworden dan het landelijk ge middelde, namelij-k van 360 naar 322. Ondanks dit verschijnsel is het laad vermogen gegroeid van 12.000 ton naar 16.000 ton per jaar. Ook in het beroepsgoederenver- voer begint men aan fusies te dan ken. De spreker voorzag een verde- goes Grand: 20 uur: Thunderball, 14 j. hulst Bioscoopgebouw: 20 uur: Het le ven lokt, 18 j. middelburg City: 20 uur: Mammie, wat deed jij nou in de oorlog?, 14 j. Rijksarchief: Expositie „Van centrale kern tot kerncentrale, geslacht en land van Borssele" (t.m. 28 aug.). Ma. t.m. vrijd. van 9.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zat. van 9.30-12.30 uur. oostburg Ledel Theater: 20 uur: Jacht op Willie Boy, 14 j. OSSENISSE Café Hermans: 15 uur: Schieting. ROTTERDAM Rott. Schouwburg: 20.15 uur: De Nederlandse Operastichting met-,,Na- bucco". TERNEUZEN Luxor: 20 uur: Gevecht in de hel, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: 20 Young, 14 j. uur: Young Billy ANTWERPEN Kon. Ned. Schouburg: 20 uur: „De Misantroop" van Molière. GENT Kon. Ned. Schouwburg: 20 uur: Musical „Bie in - Bie in" van Paul Berkenman en Romain Deconinck. re ontwikkeling naar grotere gezon de aaneengesloten bedrijven. Onder nemers die besluiten om welke re den dan ook, hun krachten te gaan bundelen, hoeven niet bevreesd te zijn hun goede zelfstandigheid prijs te geven. De heer Van Ede vond wel dat bij verandering van structuur van klein naar groot vele bedrijven betere service zullen kunnen bie den. Hij waarschuwde de vervoerders voor bedrijfsblindheid en voor het gevaar geen beleid te voeren dat gericht is op langere termijn. In vele gevallen is dit reeds funest geweest. Ook is op het moment volgens de heer Van Ede in EEG verband een discussie op gang de motorrijtuigen belasting in verband met het toe brengen van schade aan wegen vast te stellen. Hiervoor heeft men een formule gevonden P. is de afdruk en geeft een bepaalde schade aan. Voor de vrachtauto betekent dit P-4. De heer G. van Soelen hoofd van de afdeling arbeidsaangelegemheden van de rijksverkeersinspectie te Middelburg gaf voorlichting over de aanpassing van de rijtijdenwet aan de Europese verondeningen. De ver gadering had kritiek op het punt dat de vrachtwagenchauffeur alleen maximaal 450 kilometer per dag mag rijden. Op het vlakke land betekent deze afstand veel minder inspanning en concentratie van de bestuurder dan in sterk geacciden teerd terrein. Op vele details van deze wet werd ingegaan. Bij de rondvraag vroegen de Zeeuwsch- Vlaamse vervoerders aandacht voor het weggedeelte Terhole-Rapenburg Tol. Onder normale omstandigheden is deze veel te smalle weg reeds moeilijk te berijden en bij passeren levert het vele gevaren op. Bij ster ke zijwind acht men deze weg le vensgevaarlijk. De organisatie zegde toe bij de betrokken instanties maatregelen ter verbetering te be pleiten. tot eerbied en dankbaarheid, waar bij diepe waarden worden gescha pen. Wegens het 25-jarig lidmaatschap werd door de heer Bartz elf leden van het koor een insigne opgespeld. De jubilarissen waren: P. Smet, G. v.d. Branden, J. v.d. Wiele, G. Pol let, Th. Pollet en de dames A. Bau- wens, mevr. Misseghers-Vranken, mevr. van Campenhout-van Hels- land, mevr. J. Engels, mevr. Merckx en mevr. H. Ivens. Hierna dankte de heer Bartz, waarbij de hem toege zwaaide lof werd doorgestuurd aan de leden van zijn koor. Tussen de spreekbeurten in, bracht het koor verschillende gezangen ten gehore. Na het officiële gedeelte hield het bestuur een receptie en werd een eucharistieviering in de r.-k. kerk te St.-Jansteen verzorgd, waarna het koor de dag besloot met een gezellig samenzijn. DEN BOSCH (ANP) Hem Jor dans, de vaste dirigent van het Bra bants Orkest, zal op uitnodiging van de New-Sealand Broadcasting Cor poration voor de tweede maal in een tournee het NZBC-Orchestra dirige ren. In de periode van 16 juni tot en met 28 juli worden16 concerten gegeven, die alle voor de radio wor den opgenomen en enkele ook voor de t.v. Er zijn drie studioconcerten, waar van één met een geheel Nederlands programma, uitgevoerd worden wer ken van Ton de Leeuw, Robert Hep- pener, Peter Schat, Oscar van He mel en Hendrik Andriessen- Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het NZBC-Orchestra heeft de regering een compositie- opdracht verstrekt aan de Nieuw- Zeelandse componist Jack Body- De première van deze „23 pages for orchestra", in nieuwste stijl geschre ven voor een zeer uitgebreide bezet ting, zal door Hein Jordans op 17 juli in de hoofdstad van New-Zee- land, Wellington, gedirigeerd wor den. (Van een onzer verslaggevers) GOES Door de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid zal het onderzoek worden inge steld naar de situatie in de rooms- katholieke verpleeginrichting Hui ze den Berg in Goes. Dit was het belangrijkste resultaat van een afgelopen weekend gehouden spoedvergadering tussen de ouclervwrenfgmg Huize délf Berjf en het bestuür van de landelijke, in Den Bosch gevestigde, St.-Jo zefstichting die Huize den Berg beheert. De vergadering die was belegd door de verontruste oudiers, was zeer goed bezocht. Ongeveer zestig perso nen hadden a-an de oproep gehoor gegeven. Zoals wij vorige week al meldden, had de directrice van het tehuis, zuster Theodosia, haar ont slag aangeboden n-aar aanleiding van een constante conflictsituatie in de staf. Daarop gaven ook alle andere religieuze- zusters van Huize Den Berg te kennen dat zij zouden ver trekken als de ddreotrice vertrok. Het conflict zou op het beleddsvl-ak liggen. Zaterdag bleek tijdens de vergadering van ouders en bestuurs leden dat de aanwezigen zonder uit zondering niets dan lof hadden voor de wijze waarop de directrice al jarenlang (sinds de start van het tehuis) de scepter zwaait. Ter ver gadering bleken de ouders zelfs noga-l verbaasd over het feit dat de stichtingsbestuursleden ook een en al lof bleken over zuster Theodosia. De vergadering wilde echter nog geen conclusies trekken over het conflict Wel nam men een motie aan, waarin de zusters gevraagd wordt om hangende het onderzoek nog in functie te willen blijven en haar beslissing om te vertrekken nog te willen opschorten. (Van onze correspondent). KULST Directie en' artiesten van het jeugdcircus, „Reinardi" uit Hulst hebben zaterdag kunnen mer ken, dat de Hulstenaren wel dege lijk met „hun" jeugdcircus meele ven. Voor de grote lustrum-uitvoering die zaterdagavond in sporthal „Den Dullaert" te Hulst werd gegeven, ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van „Reinardi", bestond een zeer grote belangstelling van jong en ovd. Het was zelfs zo druk, dat er zitplaatsen tekort waren. In de vijf jaren van het bestaan van het jeugdcircus was dit de 52- ste voorstelling. „Reinaldi" heeft in die tijd kans gezien een geweldig jeugdcircusprogramma op te bou wen, o.a. dankzij het enthousiaste werk van mevrouw Van Hoije-de Bakker en broeder Perpetui en na tuurlijk van de jeugdige artiesten zelf. De aanwezigen hebben kunnen genieten van een zeer gevarieerd programma met majorettts, clowns, ladder-akrobatiek, fietsen op een wiel, koorddansen, rolschaatsen, grond-akrobatiek en nog veel meer. Dat het gebodene erg op prijs werd gesteld bleek uit het daverend ap plaus na afloop. Er was volop muziek in de anders niet zo drukke straten van Heikant. (Van onze correspondent) HEIKANT Het muziekfeest, dit weekend georganiseerd door de muziekvereniging Heikant, werd zaterdagvónd gèopend niet een concert dooi de harmonie St.- Jan uit St.-Jansteen. Beide dagen was het guur en koud weer en dit was wel van invloed op de be langstelling. Zondag werd dooi tien deelnemende verenigingen een muzikale optocht door Hei kant gemaakt, waarna elke ver eniging een concert op de kiosk gaf. Het optreden van de muziek vereniging Heikant, in samenwer king met de jeugddansgroep Eu reka, werd een volledig succes. In het verenigingsgebouw vond een bijeenkomst plaats. Namens de gemeente Hulst werd de erewijn aangeboden. Burgemeester Molthoff feliciteerde de muziekvereniging Heikant met" dit 24e muziekfeest. Hij hoopte volgend jaar bij het zil veren jubileum het bestuur van de vereniging op het stadhuis te huldi gen. Hij maakte bekend, dat de vaandeldrager, J. van Haut, 24 jaar het vaandel van de muziekvereni ging had gedragen, maar dat deze vanwege zijn leeftijd hiermee stopte en dat nu zijn opvolger A. Verschel de is geworden. Het vaandel werd onder luide toejuichingen door Van Haut aa-n Verschelde overgedragen. De voorzitter van de muziekvereni ging Heikant, de heer Martinet, (Van onze correspondent). OOSTBURG Een vrijwel vol tallige gemeenteraad van Oostburg, trad zaterdagmorgen om half negen aan voor een uitgebreid werkbezoek en rondrit door de kernen van de gemeente per bus. Vanaf 't gemeen tehuis begaf het gezelschap zich te voet op weg naar het in aanbouw zijnde sporthal- en zwembadcom plex, dat volgens een toelichting van wethouder Barendrecht in de laatste week van oktober officieel geopend zal kunnen worden. Per bus ging de tocht vervolgens via Schoondijke waar een bezoek werd gebracht aan het zwembad De Molenkreek, en Hoofdplaat, waar de dijkverzwaringen in het kader van de Deltawerken in ogenschouw wer den genomen, naar Breskens. Bij het industrieterrein werd ook even ge stopt Wethouder Vergouwe wees het gezelschap het terrein aan dat het college op het oog had voor de n.v. Verd-uyns Suikerwerkenfabriek. In de kantine van de vismijn werd tijdens een korte koffiepauze door wethouder Vergouwe kort ingegaan op de problematiek van de visserij- concentratie in Zeeland en de rol die de vissershaven en de vismijn van Breskens daarin zouden kunnen spelen. „De vismijn kan nog aan merkelijk worden vergroot, terwijl ook gedacht wordt aan het aanbren gen van nieuwe aanlegsteigers om de steeds groter wordende vissers schepen (sommige zijn reeds 35 me ter) te kunnen opvangen, waarvoor een bedrag van f 150.000 door het gemeentebestuur is uitgetrokken. „Ik kan mij voorstellen," aldus de wet houder, „dat in de toekomst gedacht moet worden aan visverwerken- de bedrijven aansluitend te bouwen bij of aan de vismijn. Gewijzigde markt- en afzetomstandigheden zul len het nodig maken dat b.v. visfi- leerbedrijven, verpakkingsindustrie enz. direct aansluitend op de vismijn. Dit vraagt heroriëntering en aanpassing van het distributiesys teem. Breskens kan daarin een gro te rol spelen. De concurrentie van Vlissingen als visserijhaven is mo menteel goed voelbaar. De jaaromzet van de vismijn te Vlissingen is tot 1970 altijd belangrijk lager geweest dan onze omzet. Vorig jaar bedroeg de omzet op de vismijn te Breskens 7,5 miljoen. Vlissingen streeft ons nu echter in jaaromzet voorbij. Een ontwikkeling die plezierig is voor hen, doch ons noodzaakt tot andere maatregelen". In dit verband merkte burge meester Schipper echter op: „Ik wil toch wel enige vraagtekens plaatsen "bij deze ontwikkeling. B.v. kan een provincie Zeeland zich de luxe van twee goed geoutilleerde visserijha vens permitteren? Denk maar slechts aan het oogpunt van effiëncy.. De kapitaalsinvesteringen nodig om Vlissingen tot een visserijhaven van de eerste orde te maken, bedragen vijftien miljoen. Voor Breskens kun nen wij volstaan met 2,5 miljoen. Een waarlijk groot verschil, waar van wij mogen veronderstellen dat ook andere belanghebbende instan ties dit niet zal ontgaan". Het gezelschap begaf zich vervol gens aan boord van de Javazee voor een korte tocht over de Westerschel- de, waar men zich uitgebreid liet informeren. Via Groede en Nieuw- vliet-Bad met een korte onderbre king voor een gezamenlijke maaltijd bezichtigde het gezelschap de diver se campings aan de kust. Via een rondrit door Cadzand-Bad en Zuidzande, waar een bezoek aan de sporthal werd gebracht, werd de tocht voortgezet richting Waterland kerkje, om vervolgens in IJzenJijke te belanden voor een bezoek aan de tentoonstelling „Amateurkunst" in het voormalige raadhuis, aldaar. Na een kort bezoek aan de zwembad val 1 l I'.j'-e werd de terugtocht naar Oostburg aanvaard. overhandigde de heer Van Haut als blijk van waardering namens de vereniging een krantebak, terwijl zijn echtgenote bloemen werden aangeboden. 'Siï":' trat Wry-..' (Van onze correspondent) HULST Dat Hulst, wanneer het gaat om hulp te geven bij ongeluk ken, goed zit, mag blijken uit het zaterdag op de Sint-Willibrordus- school afgenomen examen Jeugd- EHBO". Alle 37 jongens die deelna men aan het examen slaagden voor het A-diploma. Dit is het resultaat van een twee jarige cursus, waarvan het eerste jaar bestond uit theorie, terwijl het tweede cursus-jaar gericht was op de praktijk- De lessen werden gege ven door dr. W- Eysdnk en instruc teur Jos Valckx. Er werd geëxami neerd naar de basiskennis EHBO, namelijk de 7 regels, bloedingen, bewusteloosheid en mond op mond beademing. „De Sint-Willibrordusschool kan trots zijn op déze jonge mensen, aldus de heer Jos Valckx. Zij be heersten de stof volledig. Dit is mede te danken aan broeder Mi chael en mevrouw Amendt, die de kandidaten hebben begeleid en bij geschaafd waar nodig bleek. Bij vol doende belangstelling zal ook een cursus worden gegeven voor het B- diploma. Wanneer het zo goed blijft gaan,- zullen er jaarlijks vele tiental len jeugdige helpers bijkomen, zo dat het in Hulst gaat worden: vele handen maken licht werk en jong geleerd is oud gedaan. En dit alles door onze Katholieke Nationale Bond voor EHBO SL-Christoffel Hulst", aldus de heer Valckx. Zater dag a.s. om 09.30 uur reikt wethou der P. Brand de diploma's uit in de aula van de abdij Boudeloo. Hierbij worden alle ouders van de geslaag den verwacht. (Van onze correspondent). WEMELDINGE Zaterdagmor gen te 02.20 uur is het Nederlandse motorjacht Merlijn op de Ooster- schelde nabij Blei 11 op de Rogge- pla-at o'mhooggevaren. De reddings boot Van Burg, de president Jan Leis, voer uit. maar hulp bleek niet nodia te zijn en in de loop van de morgen is het jacht op eigen kracht vlotgekomen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2