Groot atletiekprogramma van Sprint ELLEN DEURLOO EN WIL JONKERS BLINKEN UIT IN DE BUNDESLIGA DREIGT SCHANDAAL ZEGE TOINE HEZEMANS Tsjech Kodes in Parijs tweede maal winnaar MAKKELIJKE ZEGE V OLLE YB ALPLOEG NHV heeft weer een voorzitter Dode op Zolder RESULTATEN AFWACHTINGS- WEDSTRUDEN Rondon wint titel halfzwaar Sprake van omkoperij Jan Raas klopt team Trico Noble winnaar Dolk 24 uursrallye sport Zwemrecords PSV VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 7 JUNI 1971 (Van onze atletiekmedewerker) BREDA De Bredase atletiekvereniging Sprint werkte zaterdag en zondag een lijvig programma af. Zaterdag en zondag was er een interna tionale tienkamp, zaterdag een internationale vijfkamp voor dames en een competitiewedstrijd voor de CD-junioren en zondag bovendien de Zuidne derlandse kampioenschappen voor junioren. De weersomstandigheden wa ren zaterdag ideaal. De vijfkampsters moesten alleen afrekenen met een stevige bries. De duidelijke winnares werd Ellen Hoogendoorn-Deurloo van het Rotterdamse PAC. De van origine Zeeuwse atlete stak met kop en schouders boven' de concurrentie uit. Op de horden kwaim ze tot een tijd van 15.0 secon de en op de 200 meter liet ze een tijd aim 26,3 seconde afdrukken. Haar vertesprong van 5.79 meter was ook veruit de beste, maar haar puntentotaal van 4206 had ze wel licht graag iets hoger gehad. Tweede in het totaalklassement weid Hanny Kuyk van Ciko en de derde plaats was weggelegd voor Toos van Sohiijndel van Sprint. Zij kwam bij het verspringen tot 5-21 meter en bij het kogelstoten tot 10,27 meter. Op de eerste dag van de tienkamp voor heren was ook Ed de Noorlander present. Hij kwam louter om te trainen. Hij wil proberen om zijn vorm, die door een hardnekkige blessure werd aangetast, op te vijze len Op de nummers kogelstoten en hoogspringen toonde hij nog eens zijn kracht. Bij het kogelstoten werd hij alleen teruggewezen door Klaassen, maar bij het hoogspringen kon niemand tegen hem wedijveren. Ais enige dook hij over 1.90 meter en daarmee was hij zo tevreden dat hij niet hoger wilde proberen. De grote man van deze atletdektien- kamp werd Wil Jonkers van de Tilburgse vereniging Volt. Het 24- jariige talent is aan zijn tweede tien kampseizoen begonnen en hij heeft duidelijk een veelzijdige aanleg. Op de honderd meter kwam bij tot de knappe tijd van 10.7 seconde; hij sprong 6.64 meter ver en ook zijn 50.4 seconde op de 400 meter, die hij won, mocht er ook best zijn. Op de tweede dag van de tienkamp liet Wil Jonkers zich niet verdringen. Hij kwam aan een puntentotaal van 6763 en dat was bijna driehonderd punten meer dan zijn concurrent Piet Klaassen wan De Keien, die zich op de krachtnummers op de voorgrond plaatste- Jac. van Merode en de Belgische Sprint-man Gérard Moors pakten de volgende plaatsen van het eindklassement De uitslagen: vijfkaimp dames: 1. Ellen Hooigendoorn-Deurloo van PAC, 4206 pnt; 2- Hanny Kuyk van Ciko, 4025 pnt; 3. Toos van Schijn- del, Sprint, 3779 pnt; 4. Corry Hees sels, Volt 3665 pnt; 5. Alice Verhof stad, Thor, 3599 pnt; 6. Wal' Bogers, Sprint, 3294 pnt. De Belgische meis jes kwamen niet in de hoofdrollen voor. Tienkamp heren: 1. Wil Jon kers, Volt 6763 pnt; 2. Piet Klaas sen, De Keien, 6468 pnt; 3. Jac. van Merode, Thor, 6385 pnt; 4. Gérard Moors, Sprint, 6207 pnt; 5. Dirk van de Vlugt, Holland, 5854 pnt. De overige deelnemers bleven verder onder de 6000-punten-grens. UTRECHT (ANP) Het Neder landse Handbal Verbond heeft weer een voorzitter. Vice-voorzitter, A. Schimmel uit Eindhoven, werd be noemd in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer M.B. Rij- kenberg uit Amsterdam. De heer Rijkenberg was afgetreden omdat hij zich niet had kunnen verenigen met het besluit de nationale compe titie in de hoofd- en overgangsklasse veldhandbal af te schaffen. De bijzondere bondsvergadering te Utrecht besloot tevens regionale eer ste klassen veldhandbal in te stel len. Aan de wensen van verschillen de verenigingen uit de westelijke districten werd tegemoet gekomen door een eerste klasse samen te stellen voor de districten West A en West B om de hoofdklasse-gedachte, die ruim twintig jaar geleden wer kelijkheid werd, nog enigszins in leven te houden. (Van onze sportmedewerker) GOES Tijdens de Ronde van Midden-Zeeland werden op het Bergweg-parkoers afwaehtingswed- strijden gehouden voor dames en adspiranten. De uitslagen hiervan waren: da mes: 1. T. van der Plaat. 40 kilome ter in 1,10-45: 2. B. Hage, 3. T. Smulders, 4. H. Streef, 5. K. Hage, 6. M. Brinfchoff, 7. W. Goossens, 8. E- Helder, 9. D. Baerens, 10. E. Meskers. Adpiramteii: 1. H. van Kuijk, 25 kilometer in 38 minuten, 2. J. de Rooy, 3- J. Deelens, 4. P. van de Pluijm, 5. P. Hellemons, 6. F. Verstraete (Philippine), 7. J. Brouwers, 8. C. Schuurmans, 9. H. Versteijlen, 10. L- de Jager (Bdeze- linge). Frans van Rijswijk van de AV Spado wint met een sprong van 1.80 meter het nummer hoogspringen tijdens wedstrijden, die de atletiektienkamp te Breda omlijstten. 0 Gerard Moors van de AV Sprint in vierde positie tijdens de 1500 meter van de atletiektienkamp te Breda. HAMBURG (ANP) Na beëin diging van de wedstrijden in de Bundesliga dreigt een schandaal. De voorzitter van Kickers Offenbach, de vereniging, oie door een neder laag van 2—4 in de laatste wedstrijd tegen FC Köln is gedegradeerd, Horst-Gregorio Canellas, heeft be weerd dat deze degradatie niet zo zeer op het veld is beslist, dan wel door middel van omkoperij. Canellas beschuldigde drie vooraanstaande voetballers van bet willen aannemen van steekpenningen: de nationale doelman Manfred Manglitz (FC Köln) internationale Bernd Patzke De Belgische baancommissaris Jean Pierre Vroonen is op het circuit van Zolder (bij Hasselt) om het leven gekomen tijdens de training voor de zgn. „Can-Am race", die daar zon dag is gehouden. De Lola van de Italiaanse coureur Giancarlo Moretti raakte in een bocht van de weg en reed op een drietal functionarissen in. Jean Pierre Vroonen werd op slag gedood, de beide andere baan commissarissen liepen lichte ver wondingen op. SILVERSTONE (ANP) De Ne derlandse autocoureur Toine Heze- raans zegevierde zaterdagmiddag op het circuit van Silverstone (GB) de manche van een race voor sportwa gens (twee liter-klasse) tellend voor het Europees Kampioenschap. Heze- mans reed in een Chevron B 19. De Engelsman Chris Craft, even eens rijdend in een Chevron B 19, vestigde een nieiuw rondertecord met een tijd van 1.25-2, dat is een ge middelde snelheid van 119 kilometer per uur. Hij viel laiter uit. De uitslag van de eerste manche is: 1 Hezemans (Ned) met Chevron B 19, 103 km in 58.19.2 (gem. 113,8 km u). 2 M-arko (Oost) met Lola T 212, 58.28.8. 3 Lepp <GB) met Che vron B 19 58.29.0. In de tweede manche eindigde Hezemans als derde, maar de over winning in het eindklassement kon hem niet ontgaan. De uitslag van de tweede manche: 1 Ronnie Petersen met Lola T 212 de 177 km in 57.53.4- 2 John Miles met Chevron B 19 op 8 sec. 3 Hezemans met Che vron B 19 op 13 sec. Totaal klassement: 1 Hezemans (Ned) met Chevron B 19 1.56-25.8. 2 R. Peterson (Zweden) met Lola T 212 1.56.42.8. 3 J. Lepp (GB) mét Chevron B 19 1.56.39.4. 4 Edwards (GB) met Lola T 212 1.58.15-4. (Hertba BSC) en diens clubgenoot Tasso Wild. Op een geïmproviseerde perscon ferentie liet Canalias gisters, band opnamen van telefoongesprekken horen, waarin gesproken werd over bedragen van. 100.000 mark als belo ning voor bepaalde handelingen op het speelveld. Canellas, die de zaak vandaag bij de Duitse voetbalbond aanhangig wil maken, verklaarde dat het zijnerzijds slechts om schijn- aanbiedinigen ging. Berndt Patzke, een van de betrok kenen, reageerde uiterst veront waardigd op de beschuldigingen van Canellas. Naar zijn zeggen had Ca nellas hem opgebeld en niet anders om. Patzke zei, dat hij net had gedaan of hij op het aanbod inging om te zien hoever de voorzitter van Kickers Offenbach het spel mee zou spelen. Kickers Qff-enbaoh zou bij een nederlaag van Arminia Bielefeld in de laatste wedstrijd, ongeacht het eigen resultaat, in de Bundesliga zijn gebleven. Arminia moest uit tegen Hert'ha BSC, dat thuis, nog geen wedstrijd had verloren. Maar nu was het dan zo. De club van Patzke en Tasso moest in Arminia met 1—0 zijn „meerdere" erken nen. In het telefoongesprek dat Canel las met Patzke voerde zei de inmid dels uit de nationale selectie gesto ten verdediger dat hij al een aanbie ding van Arminia Bielefeld van 100.000 mark had gekregen en dat Kickers Offenbach daarom hoger zou moeten gaan. Tasso Wild zou volgens de band opname het volgende hebben ge zegd: „Ik zit hier met mensen van Bielefeld, die mij 120.000 mark heb ben geboden. Als u tot 140.000 mark EINDHOVEN (ANP) De Eind- hovense zwemvereniging PSV heeft zondag in het open 50 meterbad Tongelreep een nieuw senioren en adspiranten record gevestigd op de 5 x 50 meter vrije slag dames. Het vijftal Nienke Wingelaar, Marja van Deursen, Veronica Stel, Anne Kathrien Depla en Astrid Ver ver kwam tot een tijd van 2 min. 29.3 sec. Het oude seniorenxecord stond met 2.30,7 op naam van VZC Vlaardingen. Het jeugdrecord was in bezit van HPC Heemstede met 2.34.0. gaat, stuur ik ze weg. Heel ons elftal is ervoor dat Offenbach in de Bundesliga blijft. Het risico is dan voor ons kleiner dat het uitkomt, want een overwinning van ons op Arminia zou normaal zijn". Op de persconferentie verklaarde Canellas verder dat zijn vicepresi- dent op de avond voor de wedstrijd in Berlijn Patzke en Wild persoon lijk 140.000 mark had geboden. Bei de spelers hadden toen gezegd dat in een hotel vertegenwoordigers van Arminia Bielefeld met 250.000 mark zaten en dat deze er eventueel nog 50.000 mark bij wilden doen. Tijdens het gesprek met Manglitz zou de doelman gezegd hebben: Er kan niets gebeuren. Ik heb vijf mensen die meedoen. Je moet weten met wie je zaken kunt doen". Vol gens Canellas hadden beide partijen in Bonn afgesproken' dat Offenach voor een overwinuihg in Keulen 100.000 mark zou betalen. PARIJS (ANP) —Voor de eerste maal in elf jaar is een speler er twee maal achtereen in geslaagd de open Franse tennistitel op zijn naam te brengen. Het is de 25-jarige Tsjech Jan Kodes, die in de halve finales van het kwalitatief zwak be- (Van onze sportredactie1 BOSCHKAPELLE De over macht van de coureurs van Trico Noble in de Zeeuwse koersen is gistermiddag in Boschkapelle door broken door „eerste jaars"' Jan Raas, die in een lange eindsprint Wim de Waal en Toine van de Bunder overduidelijk achter zich liet. Daarmee was de opvallend» reeks van de successen van de oran je-zwarte kevers een halt toe geroe pen. Immers ook gisteren twijfelde er vrijwel niemand aan langs het fraaie parkoers in Boschkapelle dat een van de drie Trico Noble-renners die in de negen man .sterke kop groep zaten zou gaan winnen. Het kwam anders uit. Deels door de verwarring, die ontstond toen öe achterband van de Brabander Cop- pens in de laatste bocht sprong en Coppens daardoor samen met de sterk rijdende Ton Deussing ten val kwam, deels ook omdat Jan Raas reeds bij de nieuwelingen bewees een meester te zijn in de lange eindsprint. Daartoe verrichtte de coureur uit Heinkenszand de laatste ronden zo weinig mogelijk werk, iets wat hij heel knap wist te ca: moufleren. Behalve die ene valpartij in de laatste bocht verliep de ronde van Boschkapelle zonder incidenten. Met nog 35 ronden van twee kilo meter voor de boeg viel de beslis sende slag al. Acht man (Ad Cop pens, Henny Gijsel, Wim Wielhou- wer, Ad Deussing, Ko blok, Rien van Brussel, Michel Drop en Jan Raas) gihgen in de aanval. Even later kregen zij gezelschap van Wim de Waal, die alleen het gat dicht reed en Toine van de Bunder en Sjaak Koevermans, die het samen deden. Drop en Van Brussel vielen weg door pech. Bleven over negen man, die uiteindelijk de zege zouden gaan betwisten. In de laatste rond» werden zij nog achterhaald Frank Ouwerkerk, Herman Perfors en Bec- tus Slings) die in de laatste meter» echter geen belangrijke rol meer konden spelen. De uitslag: amateurs: 1 Jan Raas Heinkenszand 100 km in 2.29.41. 2 Wim de Waal Axel. 3 Toine van de Bunder IJzendijke. 4 Sjaak Koever mans Vlaardingen. 5 Henny Gijsel Heikant. 6 Bertus Slings Alblasser- dam. 7 Herman Perfors Rotterdam. 8 Ko Blok Kruiningen. 9 Wim Wiel- houwer Sommelsdijk. 10 Frank Ou werkerk Rotterdam. 11 Gaby Min- neboo Geervliet. 12 Manus Brink man Rotterdam. 13 Arie Dubbeld Middelharnis. 14 Jan Brinkman Rot terdam. 15 Bas de Lange Nieuw Lekkerland. 16 Peter Gödde Hulst. 17 Peter Heijster Vlaardingen. 18 Wim Breukel Rozenburg. 19 Ad Ku- zee Kapelle, 29 Hans Hellemons Roosendaal. Nieuwelingen: 1 Leo Strobbe Lamswaarde 60 km in 1.33.16. 2 Adrie Vasseur Axel. 3 Johnny Ver- beke IJzendijke. 4 Cees Stoutjesdijk Simt Maartensdijk, 5 Arie van Treij- en, Halsteren, 6 Frans de Belie Hulst. 7 Michel Melsen Roosendaal. 8 Ad Kraus Oudenbosch. 9 Kees Spaans 's-Gravenpolder. 10 Oscar Hellemons Roosendaal. 11 Sjaak Ha melink Terneuzen. 12 Theo den Herder Biezelinge. 13 Benno Scheers Middelburg. 14 Adrie Oostdijk Axel. 15 Jan Gommers Roosendaal. BEVERWIJK (ANP) Als coach van het Nederlands volleybal-heren team in december tegen België, heeft Johan van der Haar, nadat zijn team in twee sets in gewonnen positie was gekomen, zijn spelers kern vervangen. Dat kostte Neder land toen een set. Van die gewoonte, in volleybal CARACAS (AP) De Venezo laan Vicent Paul Rondon heeft za terdagavond in Caracas zijn wereld titel jn het boksen halfzwaargewicht behouden door de Italiaan Piero del Papa in de eerste ronde op knock out te verslaan. Rondon schakelde zijn Italiaanse uitdager met een regen van rechtsen en linksen uit na 2 minuten en 30 seconden. De Venezolaan verklaarde bereid te zijn iedereen in zijn ge wichtsklasse te ontmoeten „Ook Bob Foster uit Washington". Foster wordt als kampioen in deze klasse beschouwd door de wemld- boksraad (WOC). zette kampioenschap zegevierde over de finalist van vorig jaar, Fra- nulovic en in de eindstrijd in vier sets 8—6, 6—2, 2—6, 7—5 won van de 25-jarige Roemeen Hie Nastase. De finale stond op een hoog peil. De spelers wisselden voortdurend vaart en lengte, waarbij Kodes door zijn grotere loopsnelheid iets in het voordeel was. Toch moest de Tsjech een setpoint afweren, alvorens hij de eerste set won. Toen dit eenmaal was gebeurd, ging het Kodes ge makkelijker af. De overwinning brengt hem in het klassement van de Grand Prix tót op tien punten van Nastase. De Roemeen heft thans 89 punten, Kodes 79. De 20-jarige Evoime Goolagoing, die in de halve finales Marijke Schar uitschakelde, won zoals ver wacht de titel bi] de dames. Ze versloeg voor 8000 toeschouwers haar vijf jaar oudere landgenote Hel enGouriay met 63, 75. De blonde, gracieuze Helen Gourly werd beheerst door zenuwen, in de voor haar vreemde finale-entourage. In de eerste set had ze niet veel verweer tegen de grotere vaart, die Evoime Goolagong in de lange rally's vanaf de achterlijn ontwikkelde Toen ze die set eeninaal verloren had, veranderde ze van tactiek. Haar forehandslagen naar de hoe ken jagend, begon ze op te lopen en voordat Evonne Goolagong zich rea liseerde wat er aan de hand was, had haar tegenstandster een voor sprong van 30 en setpunten voor 40. Op dat kritieke moment liet Goolagong eveneens de voorzichtig heid varen. Ze posteerde zich even eens aan het net en begon terug te komen. In de achtste game redde ze een setpoint en in de tiende nog drie. Vervolgens won ze vijf games achtereen en veroverde daarmee de hoofdprijs van ongeveer 10.000 gul den. niet ongebruikelijk, 'is Van der Haar afgestapt. West-Duitslamd is daarvan zaterdagmiddag in de schitterende sporthal van Beverwijk het slachtof fer geworden: 153 159 1511 in nauwelijks een uur. De zwakte van dit Westduitse team zou Van der Haar hebben veroorloofd zijn gehele basisploeg Hans Valkenburg, Wim Hoeboer, Harry Veldhuis, Kees Tinga, Geert Trompetter en Jacques de Vink te vervangen door Frank Constamdse, Jurrie Kooien, Joop Tinkhof, Piet Swdeter, Jan Warns en Bert Aalbers, die hij ook achter de hand had. Na de nederlagen van een noodzakelijkerwijs sterk verjongde ploeg in Rome en Napels tegen Ita lië, heeft Van der Haar zelfs geen minimale risico's willen nemen en slechte Frank Constandse en Piet Swieter als aanvulling van zijn be- ginnende zestal gebruikt Zonder enige voorbereiding van Nederland se kant werd de vernieuwde West duitse ploeg weggeslagen. Niettemin wimpelde Van der Haar de felicita ties na afloop albrupt af. „Winst op een dergelijke tegenstander is geen prestatie. De Duitsers zijn geplaatst voor München en hun Japanse coach Kato bouwt nu een jonge ploeg op voor de Olympische Spelen- Wdj zijn maar doorgegaan met de oudjes, wij bunnen bovendien niet gokken". AUTOSPORRT Tijdens de trai ning voor een speedwaywedstrijd in de Zwitserse plaats Grez is de Ne derlander Jan Kuiper tegen een vangrail gereden. Hij heeft een bekkenbreuk en een verwonding aan de wervelkolom opgelopen. GOLF De Nederlandse golf- kampioene Joyce heeft op de eerste dag van de open Duitse kampioen schappen in Hamburg de leiding ge nomen met 152 slagen. Zij heeft een voorsprong van drie slagen op de Duitse Barbara Boehm. AUTOSPORT De Westduitse autocoureur Hans Meyer heeft zon dagmiddag op het circuit van Zolder (België) met zijn Hawke een for mule -Ford-wedstrijd over 50 kilo meter gewonnen. Tweede werd de Zweed Bo Steenberg (Lotus 61) en derde de Nederlander Huub Ver meulen (Berlyn). MOTORSPORT De Westduitser Georg Auerbacher heeft zaterdag de 750 cc zijspanraces van de TT op Man gewonnen. De snelste ronde met staande start werd ge maakt door Siegfried Schauzu. De Duitser legde de 60,75 km lange eerste ronde van het bergachtige traject af in 24 minuten 13.6 secon den. Hij verbeterde het bestaande ronderecörd met niet minder dan 17 seconden. Motorpech dwong Schauzu .echter tot opgeven in de tweede ronde. GEWICHTHEFFEN De 24-jarige ge Russische gewichtheffer Aleksan- der Koltkov heeft zaterdag in Bal- tasj het wereldrecord drukken in de middengewichtklasse van zijn land genoot Viktor Koerentsov (161,5 kg. - 1969) met anderhalve kilogram verbeterd en gebracht op 163 kilo gram. AUTOSPORT De Nederlan der Jaap Luyendijk is zondag tij dens een internationale wedstrijd voor formule V-renwagens op het circuit van Zolder bij Hasselt met zijn Motul vierde geworden. ,De Duitser Mesner zegevierde met een Karringer. Handbal In Roermond is dit weekeinde het lustrumzaalhandbal- toernooi van Swift gehouden, waar aan is deelgenomen door tien vere nigingen met 51 teams uit zeven Westeuropese landen. De eindstand bij de dames is: 1 FIF Kopenhagen, 2 SC Bayer '04 Leverkusen, 3 Gute-Mutns W. Berlijn), 4 Swift Roermond. EINDHOVEN (ANP) Bert Dolk uit Rotterdam en Andre Jetten uit Den Haag zijn algemeen winnaar geworden van de 24-uursrally Eindhoven-Luik-Eindhoven. De uitslag i s: 1 Bert Dolk-André Jetten (Rotterdam-Den Haag) met Opel Rally-e ICadett 133 strafpunten. 2 Wim en Kees Luybregts (Val- kenswaard) met Daf 140 str.pnt. 3 Gerard van Lennep-Bob de Jong (Amsterdam-Rjjswijk) met B1AW 251 str.pnt.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 10