COMMISSIE-ROOIJ BEPLEIT NOODMAATREGELEN Kabinet-De Jong moet kranten nog helpen NAV O gaat praten met Sovjet-Unie I )e^e|yd Vraag naar hetNS- zomermenu Ploeg Den Uyl staat nog steeds klaar Directie reisbureau gegijzeld 6.25 o, 7.25 RUIMTE,RENDEZ-VOUS IN PARIJS De 25 „armste landen van de wereld „Ik heb zorgen" mag wel van Vas il Bi lak SCHILDER DEELDE EIGEN WERKEN UIT UITSTEL BESLISSING OVER DE TIJD BEPLEIT Aanvragen van rijbewijs wordt eenvoudiger Klompé trekt zendtijd van ..mini s in ei i? binnenland buitenland AJAX-FANS KREGEN PAS HELFT VAN HUN GELD TERUG Incident INSTEMMING Aandeel houdster NVJ ÏWSH, HIRO en Morele Herbewapening A voordelig eten bij NS 4 ZATERDAG 5 JUNI 1971 (Van onze correspondent) EINDHOVEN Gisteren hebben drie Zaandammers de gehele dag de directie van het Eindliovense reis bureau Span Tour gegijzeld in een kamer boven het reisbureau aan de Leenderweg in Eindhoven. Tegen de avond werd de gijzeling opgeheven, toen de directeuren, de heren Van Dam en Ecker, de drie Zaandammers ƒ425 gaven. Hun vordering op het reisbureau bedroeg in totaal ƒ808,80. Hen is toegezegd dat ze de rest van het geld maandag kunnen koipen op halen. De Zaandammers behoren tot de bijna 80 gedupeerden van het reis bureau, die woensdag vóór de wed strijd Ajax-Panathinaikos, strandden op het vliegveld van Brussel. Zij zijn tijdens de bezetting van donderdag in de loop van de dag vertrokken met een cheque van ƒ200. Toen zij deze cheques echter gisteren in Zaandam wilden ihwisellen, bleek dat ze ongedekt waren. Zij waren daarvoor tijdens de be zetting van donderdag al gewaar schuwd door een middenstander uit de buurt van het Eindhovense reis bureau. Deze had eerder voor de le vering van woningtextiel een onge dekte cheque van 600 gekregen. De zestien bezetters die deze raad niet in de wind sloegen, kregen gisteren ieder ƒ200 in contanten uitgekeerd. Het is gisteren trouwens de gehe le dag erg druk geweest in het reis bureau. Niet omdat zoveel mensen voor een reis kwamen boeken, maar omdat vele schuldeisers, wakker ge schud door de publikaties over het reisbureau, hun achterstallige vorde ringen kwamen opeisen. Op een gegeven moment moest zelfs de politie er aan te pas komen. Zij bereikten met de Zaandammers en de directie een compromis. De Zaandammers zouden een elektrische schrijfmachine in onderpand krijgen. Even daarna liet de directie echter een meisje van de balie naar Hotel Royal gaan. Zij kwam toen terug met het bedrag van 425, dat een eind bracht aan de gijzeling. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Zelfs in een socia listisch land hebben de men sen zorgen, meent Visal Bilak,, lid vjin het partijpresidium. Van de communistische partij van Tsjechoslowakije. Hij sprak op een bijeenkomst in Brno, waar hjj het verbieden van het lied je. „Ik heb zorgen, ik heb zor gen" belachelijk maakte. Hem was verteld dat het lied is ver boden, omdat „niemand zorgen heeft in een socialistisch land". „Belachelijk", vond Bilak, „ik heb zorgen, mijn vrouw heeft zorgen, ik ben bezorgd over mijn kinderen en over mijn werk en mijn vrouw maakt zich zorgen over mij en de kin deren maken zich zorgen over mij". (Van onze redactie buitenland) BECEJ Miroslav Antic, een dichter die schilder werd, heeft 's we relds kortste expositie gehouden. Vijf minuten na de opening in Becej (Zuidslavië) behoorde de expo sitie alweer tot het verleden. Iedere bezoeker droeg een schilderij mee naar huis, zodat de muren van de tentoonstellingszaal weer leeg waren. Schilder Antic werd van dit succes echter geen cent wijzer. De 38- jarige schilder is geen plaatselijke Rembrandt of zoiets. Het was zijn eerste expositie. Tijdens de opnening trad Antic naar voren om zes schilderijen weg te geven aan vrienden. Vervolgens zei hij tegen het overige publiek „Ieder uwer kan een schilderij mee naar huis nemen". Dat hoefde hij geen tweede keer te zegen. Binnen vijf minuten waren de muren leeg en moest de expositie weer gesloten worden. Antic kreeg geen cent voor de 35 werken, maar hij weet zich zeker van de nodige publiciteit. Bovendien kan hij thans terecht beweren, dat zijn werken „wegvliegen". (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering-De Jong moet, ook al is ze demissionair, noodmaatregelen treffen voor de dagbladen, vindt de commissie-Rooij („bedrijfsfonds voor dé pers"). De commissie schrijft dit in 'n brief aan minister Klompé (CRM) en in een memorandum aan kabinetsinformateur Steenkamp. Mevrouw Klompé heeft vorige maand in de Tweede Kamer ge zegd dat ze maatregelen voor de pers een te principiële zaak vindt voor een demissionair kabinet. Maar de commissie-Rooi) is liet daar, gezien de hachelijke positie van een aantal kranten, niet mee eens. Alleen de ambtenaren in de commissie wensten zich van een Stand punt over noodmaatregelen te onthouden. De commissie heeft drie nood maatregelen voorgesteld: 1. Tien miljoen guldien verdelen onder de dagbladen die over 1970 verlies leden, al naar gelang de grootte van dat verlies; 2. Vijf miljoen gulden ter beschik king stellen voor leningen aan ver lieslijdende dagbladen die komen met een herstructureringsplan dat uit zicht biedt op een rendabele be drijfsvoering; 3. Een papiertoeslag voor alle dag bladen, ook de met-verliesgevende, naar gelang het papiergebruik voor redactionele tekst, door bijvoorbeeld 30 pet. van het papiergebruik voor rekening van de overheid te nemen. Voor geheel 1971 zou dit een kleine 20 miljoen kosten. De ministerraad heeft gisteren over deze voorstellen even gespro ken, maar geen beslissing genomen. De commissie-Rooij wijst erop dat bij alle dagbladen de uitkomsten la ger zijn geworden. De helft van de dagbladen leed vorig jaar verlies, tot een gezamenlijk totaal van 29 miljoen. De commissie verwacht dat de uitkomsten over het lopende jaar vrijwel gelijk zullen zijn aan die over vorig jaar, doordat de stijgende kosten kunnen worden opgevangen TTET verzet tegen de koloniale po- litiek van Portugal neemt Hand over hand toe. Niet alleen in de „overzeese provincies" zelf ms ook in andere landen, waar groepen zoals in ons land o.a. het Angola- comité, het verfoeilijke beleid aan de kaak stellen. En datzelfde Portugal is toch maar lid van de Navo en viel zelfs de eer te beurt de ministerraad in Lissabon te ontvangen. Hiertegen is met name van Afri kaanse zijde fel geprotesteerd. Het onbehagen over deze situatie vond bovendien zijn weerklank in een bomaanslag in het centrale P.T.T.- kantoor van Lissabon, hetgeen voor Caetano en de zijnen, die de Navo- conferentie als een vriendelijke goedkeuring beschouwden, beslist hard zal zijn aangekomen. Nog duidelijker was de frontale aan val van de Noorse minister Cappelen op de Portugese politiek. „De Navo wordt in de ogen van het publiek steeds meer met deze politiek ge associeerd", zei hij. Officieel wilde de Navo het incident binnenskamers houden maar de Noorse delegatie zelf zorgde er terecht voor, dat de buitenwereld van dit standpunt op de hoogte werd gesteld. Een dergelijk optreden kan de Navo alleen maar goed doen. Van een eendrachtig optreden kan im mers geen sprake zijn, als dergelijke fundamenteel zo belangrijke zaken onbesproken blijven. Als de Navo met succes eventuele onderhande lingen met Moskou over weder zijdse vermindering van de strijd krachten wil voeren, zal eerst eigen huis schoon schip gemaakt dienen te worden. door de verhogingen van de abon nementsprijzen. De voorgestelde noodmaatregelen hebben blijkens de brief aan Klompé de instemming van de commissieleden van de NDP (Nederlandse Dagblad Pers, vereniging van directies). De NDP is tegenstander van op afzon derlijke kranten gerichte maatrege len en wil „generieke" maatregelen waar alle kranten profijt van hebben. De commissie-Rooij bestaat uit mensen uit kringen van de NDP, NVJ (journalisten), bonden van gra fici, nieuwsbladdirecties, ambtena ren en voorzitter-prof. mr. M. Rooij van het Amsterdams instituut voor perswetenschappen. Het memorandum aan Steenkamp is bedoeld voor de nieuwe regering en gaat over het in te stellen be drijfsfonds. Daarin schrijft de com missie dat zo'n fonds, hoe ruim de taak ervan ook wordt, niet de uit sluitende oplossing kan brengen voor de moeilijkheden van de dagbladen, daarvoor zijn nog andere maatre gelen nodig die het klimaat voor dagbladexploitatie verbeteren. Aan alle maatregelen, zo stelt de commissie uitdrukkelijk, dient de eis te worden gesteld dat alle dag en nieuwsbladen, voor zover ze in dezelfde omstandigheden verkeren, daarvan gelijkelijk kunnen profite ren. „Onderscheid naar richting dei- bladen dient te worden uitgesloten". De meerderheid van de commissie is voor handhaving van de onder nemingsgewijze exploitatie van kran ten op basis van rentabiliteit. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Op de aandeel houdersvergadering - van de VNU heeft voorzitter Van Kaalte van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) gepleit voor een uit stel van een beslissing over het al dan niet stopzetten van de uitgave van het dagblad De Tijd. De heer Van Raalte. die als aan deelhouder van de VNU het woord kon voeren de NVJ kocht voor duizend gulden aandelen, goed voor 50 stemmen verzocht, nu het rap port van de commissie-Rooij open baar is gemaakt, bijvoorbeeld een halfjaar te wachten met het nemen van definitieve besluiten. President-commissaris mr. H. Kolf schoten kon geen mededelingen doen over het tijdstip van een beslissing. Er wordt naar een oplossing gezocht het dagblad voort te zetten, misschien buiten VNU- verband.. Hij deelde mee, dat de exploitatie-uitkom sten van De Tijd ook in 1970 niet waren verbeterd. Desgevraagd werd verklaard dat sinds 1961 De Tijd ver liesgevend is. De laatste jaren wordt gemiddeld 3,4 min gulden per jaar verloren. Bovendien ziet het er niet naar uit dat, ondanks de plotselin- gen abonnee-aanwas van ongeveer 13.000 de verliezen kleiner zullen zijn. ROTTERDAM (ANP) Binnen afzienbare tijd zal de procedure voor het verkrijgen van een rijbewijs aan zienlijk eenvoudiger worden. Bin nenkort zal een speciale commissie aan de minister van Verkeer en Wa terstaat rapport uitbrengen over de ze procedure. B. en w. van Rotterdam hebben dit vrijdag meegedeeld in antwoord op vragen van het D'66-raadslid, mr. J. Mentink. B. en w. zeggen in het antwoord verder dat zij het met de vragensteller eens zijn, dat op het ogenblik het aanvragen of vernieu wen van een rijbewijs een te inge wikkelde aangelegenheid is. De heer Mentink stelde de vragen aan b. en w. naar aanleiding van de problemen rond de „Nederlandse rij- bewijzencentrale" in de Maasstad. Deze instelling nam van meer dan honderd Rotterdammers aanzienlijke geldbedragen aan om een rijbewijs te verlengen, maar leverde nimmer de beloofde tegenprestatie. Russische en Amerikaanse astro nauten ontmoeten elkaar op de luchtvaarttentoonstelling in Pa rijs. De Rus Popovitch geefi hier een speldje aan zijn Amerikaanse collega Stuart Roose (links op de foto), terwijl de andere P.ussische astronaut een speldje geeft aan de Amerikaanse ruimteveteraan Alan Shepart. Edward Mitchell (midden), die buiten de Russische prijzen viel, kijkt alles rustig aan. (Van onze buitenlandse redactie) LISSABON (ANP) De ministers van buitenlandse zaken van de vijftien NAVO-landen hebben gisteren in Lissabon besloten dat de komende maanden in gesprekken met de Sovjet-Unie zal worden geprobeerd meer duidelijkheid te verkrijgen over Breznjevs voorstel, de troepensterkte in Europa wederzijds te verminderen. •5 55 55' (Van onze redactie glnnenland) DEN HAAG Minister Klompé van CRM lieeft gisteren beschikkin gen getekend, waarbij bepaald wordt dat met ingang van 1 okbober 1971 de zendtijdtoewijzingen voor de NVSH, de Morele Herbewape- ninb en de HIRO worden ingetrok kenk. Deze intrekking geldt zowel de radio- als de televisiezendtijd. De minister heeft voorts bepaald, dat voor de Bond zonder Naam al leen de tv-zendtijd wordt ingetrok ken. Deze organisatie behoudt de radio-zendtijd. De NVSH, die enige tijd geleden reeds heeft verklaard protest te zul len aantekenen tegen een intrekking van de zendmachtiging, was enigs zins voorbereid op de beschikking'. Morele Herbewapening noemt het besluit van de (demissionaire) mi nister „onbillijk en inopportuun". Minister Klompé heeft in haar beschikking overwogen dat de pro gramma's van andere zendgemach tigden momenteel voldoende aan dacht besteden aan de onderwerpen, die juist specifiek door de nu uitge sloten zendgemachtigden werden be nadrukt. Morele Herbewapening stelt juist dat „zijn geluid elders nde-t of nau welijks aan bod komt in de -either". Morele Herbewapening beschouwt dan ook de intrekking van de zend tijd als een inbreuk op de vrijheid en verscheidenheid van meningstai- ting, vergelijkbaar in schadelijkheid van het effect ervan met het „be treurde dreigend verdwijnen van het dagblad De Tijd". Hebben deze oriënterende gesprek ken een bevredigend verloop, dan zal zo spoedig mogelijk waarschijnlijk in september-oktober in Brussel een conferentie op hoog niveau (plaatsvervangend ministers) de re sultaten van deze gesprekken bestu deren en besluiten of er een gemeen schappelijke basis voor onderhande lingen bestaat en of een, twee of drie vertegenwoordigers namens de ver dragsorganisatie naar Moskou zullen worden gezonden. Tot deze vertegenwoordigers zal niet een Amerikaan behoren, omdat minister Rogers niet wil dat weder zijdse, evenwichtige troepenvermin dering (MBFR) een Russisch-Ameri- kaanse aanglegenheid wordt, even min een Fransman omdat Frankrijk geen deel uitmaakt van het geïnte greerde militaire apparaat van de NAVO, en waarschijnlijk ook niet de secretaris-generaal van de NAVO. Nederland, maar ook de Scandina vische landen en Canada, wilden dat reeds nu deze speciale vertegenwoor digers zouden worden benoemd, maar voor een dergelijk besluit was de tijd kennelijk nog niet rijp. De gesprekken over de MBFR heb ben ten doel vast té stellen wanneer onderhandelingen zouden moeten plaats vinden, of slechts buitenlandse of ook nationale troepen zouden moe ten worden uitgedund, waar dit zou moeten gebeuren (slechts in beide Duitslanden of ook in Polen, Tsjecho slowakije, de Benelux en het weste lijk deel van de Sovjet-Unie) en hoe de controle moet worden geregeld. Minister Luns liet later doorsche meren dat de vermindering van de troepensterkte in Europa vooral de Amerikaanse troepen zou kunnen be treffen en dat, binnen het kader van de troepenvermindering, de West- europese landen hun defensie-inspan- ning zouden moeten opvoeren, m.a.w. dat de defensielasten binnen het bondgenootschap anders moeten wor. den verdeeld. (Van onze redactie baitenland) WASHINGTON De Verenig de Naties hebben een lijst gepu bliceerd van 25 landen, die op de onderste trap van economi sche ontwikkeling staan. Deze overwegend van landbouw af hankelijke landen met in totaal 150 miljoen inwoners hebben volgens VN-deskundigen specia le hulp nodig om hun aanzienlij ke achterstand op de overige ont wikkelingslanden in te lopen. De bevolking van deze landen vormt overigens nog slechts een minderheid onder de armste mensen van de wereld, zo staat in het rapport. India en Indone sië bijv. behoren wel niet tot de 25 minst ontwikkelde staten, maar tellen een groot aantal ar men. Op de lijst staan zestien Afri kaanse landen: Botswana, Boe- roendi, Dahomey, Ethiopië, Gui nea, Lesotho, Mali, Malwi, Niger, Oeganda, Opper-Volta. Roeanda, Soedan, Somalië, Tanzania en Tsjaad. Voor Azië en Oceanië worden genoemd Afghanistan, Bhoetan, Jemen, Laos, de Mala- diven, Nepal, Sikkim en West- Samoa. Van Latijns-Amerika staat slechts één land op de lijst: Haiti. Als criteria gebruikten de acht tien ontwikkelingsdeskundigen die het rapport opstelden o.a. in komen per hoofd van de bevol king (minder dan honderd dollar per jaar), industrialiseringsgraad en analfabetisme. 55 AMBTENAREN zijn gisteren aan een staking begonnen. Er werd er ge staakt bij het onderwijs, de PTT, de openbare diensten en de controle op de vliegvelden. IN MIDDEN-JAVA zijn in de afge lopen twee maanden 44 mensen over leden aan cholera. UITGEVERIJ De Arbeiderspers Era. Querido's uitgeverij n.v. en Weten schappelijke uitgeverij n.v. en Weten- finitief samenwerken. In de stad, die mijn woonplaats heet te zijn, verschijnt (en dat is enige jaren geleden begonnen) het ene pompeuze gebouw na het andere. En vele daarvan op kosten van de gemeenschap, ook wel bevolking of belastingbetalers genoemd. Er is oa. een redelijk fraai en groot openlucht- recreatiebad, dat alleen veel te klein is. Er is ook een groot congrescen trum, dat weer veel te groot is. Nu is het eigenaardige dat je voor het zwemmen maar liefst f 1,65 per (gemeenschaps)bad moet betalen. Een duur grapje als je twee of drie keer in de week (met dit weer) een ver frissende duik wil nemen nietwaar. Maar wat dat geld betreft, schamen ze zich in mijn woonplaats toch ner gens voor. Het volstrekt onrendabele, voor een groot deel nutteloze con grescentrum heeft per jaar enkele (gemeenschaps) miljoenen nodig om quitte te spelen. fin als je die twee nou eens tegen over elkaar zet (het bad kost de bur ger te veel entree-geld en het con grescentrum kost hem ook te veel be lasting-geld) dan barst je in tranen uit. Overigens, in diezelfde stad schij nen de eindexamenkandidaten van een bepaalde gemeenschap van rijks) scholen uitsluitend in sjiek pak plus stropdas op het examen te mogen verschijnen. Geen inspraak-jacken en snelle broeken, c.p. veelkleurige over hemden en wat dies meer zij (stel je voor). fien tip voor de uitdenkers van dit plan: een billentikker plus hoge zijde staat soms ook heel mooi (antiek). Lissabom. Die Spanjaarden hebben Irene en haar zoon natuurlijk met opzet naar hier gestuurd. Ze wilden ook wel weer eens aan die cup ruiken. T Er is maar één doordraver-van-de week, deze keer: tv-commentator Henk Terlingen, de Ajax-mascotte. Maar als ik me niet vergis, wordt Feijenoord dit weekeinde kampioen van Nederland. Die jongens moeten tenslotte ook wat hebben. Dit is een zwarte zaterdag. En verder groet ik u. Tot dinsdag- morgeit. MER1JN HET BESTUUR v an de ambtenaren bond op Aruba heeft het bestuurs college van het eiland telegrafisch meegedeeld dat de abtenaren van Aruba in staking zijn gegaan. ZWEDEN wordt bedreigd door een. ernstig arbeidsconflict, waarbij onge veer 80.000 werknemers zijn betrok ken. Gisteren is voor de derde maal de bespreking tussen werkgevers en vakbonden mislukt. (ADVERTENTIE) Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedieningsgeld en BTW. (Vervolg van pag. 1) Informateur Steenkamp zei giste ren te hopen dat iedere fractieleider iets van zichzelf in het 'memoran dum zal terugvinden". Hij benadruk te andermaal dót het geheel zijn eigen, lang gekoesterde plan was om zelf met een dergelijk stuk te komen. Daarmee wilde hij de ge dachte tegenspreken, dat het stuk er op instignatie van AR-fractieleider Biesheuvel zou zijn gekomen. „Pas volgende week valt te zeggen in welke richting het zal gaan", aldus de informateur. Opmerkelijk was dat hij DS'70-fractieleider Drees e- nigzins in bescherming nam tegen de algemeen verbreide opvatting, dat deze (Drees) tot dusver de moei lijkste man in het overleg is ge weest". Het is ook niet juist steeds eenzijdig het accent op Drees te leggen", verklaarde prof. Steenkamp. De informateur zei ook dat niet hij, maar de vijf fractieleiders de verantwoordelijkheid dragen voor het uiteindelijk resultaat. „Ik moet daarvan alleen maar rapport uit brengen aan de koningin", aldus de informateur. Intussen heeft de premier van het alternatieve kabinet drs. Den Uyl gisteren na een vergadering ver klaard dat zijn kabinet nog altijd bereid en beschikbaar is als min derheidsregering op te treden, „in dien daarvoor de feitelijke moge lijkheid aanwezig zou blijken te zijn". Drs. Den Uyl liet uitkomen dat zijns inziens bij een mislukking van het huidige vijf-partijenoverleg het al ternatieve kabinet min of meer de eerstgeroepene is om te gaan re geren. Men zou dan echter wel verze kerd moeten zijn van steun van an deren voor het uit te voeren pro gramma en Den Uyl zelf zou eerst in een nieuw kamerdebat als infor mateur moeten worden voorgedra gen. Over het houden van een nieuw kamerdebat denkt D'66-fractieleider Van Mierlo echter enigszins anders dan P.v.d.A.-fractievoorzitter Den Uyl. Mr. Van Mierlo zei gisteren: „de grootst mogelijke reserves" te gen een nieuw kamerdebat te heb ben, maar de mogelijkheid daartoe wil hij toch openlaten. Hij vreest echter dat een nieuw kamerdebat wellicht een nog groter „paskwil" zal worden dan het eerste debat op voor het houden van een nieuw ka merdebat ligt primair bij de kamer fracties, meent mr. Van Mierlo, niet bij het alternatieve kabinet als zo danig. Voor een nieuw debat zou men wel volledig kennis moeten heb ben van de vele gesprekken die prof. Steenkamp heeft gevoerd. „Dat is nu allemaal nog geheim", zegt drs. Den Uyl. Drs. Den Uyl zei te twijfelen aan het succes van de informatie Steen kamp. Bij mislukking moet het alter natieve kabinet „zijn kans krijgen". Hij weigerde een antwoord op de vraag of hij bereid zou zijn een even tueel minderheidskabinet van de drie confessionele partijen te steunen: „Daar spreek ik me nu niet over uit". Hij vindt het regeringspro gram van PvdA, D'66 en PPR nog steeds uitvoerbaar, „mits de finan ciering verzekerd is". Het alternatie ve kabinet blijft bestaan totdat er een nieuw kabinet is gevormd. Het blijft niet permanent bestaan zoals de Engelse schaduwkabinetten.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13