Olielijn van Ellewoutsdijk naar Dow-Terneuzen HULST ONTVANGT VANCOUVER KOOR 'S- ZEEUWSE DREES VERLAAT PvdA Creatieve vrouw in Hoek maakt o.a. wand kleden BORSELE BOOS OVER PIJPLIJN TRACé VALT SAMEN MET ROUTE PZEM-KABELS KWALLEN IN CADZAND Forse straffen geëist tegen zomerhuis-krakers Colafles ontploft stad streek Iets koeler Strandverwachting Huist Grote en kleine overheden in laarzen door schorrengebied Studie over vuilverwijdering op Walcheren kost 85.000,- VRIJDAG 4 JUNI 1971 De koorleden hebben camera en folders van Hulst bij de hand om ge durende hun verblijf zoveel mogelijk herinneringen te vergaren. (Van een onzer verslaggevers) HULST Gisteren Is in Hulst het honderd leden tellende Vancouver Bachkoor gearriveerd voor een driedaags bezoek aan Hulst. Tijdens het verblijf in de vestingstad zal vanavond (20.30 uur), zoals we hebben ge meld, een concert worden gegeven. Vanuit Hulst worden onder meer reizen ondernomen naar het land van Saeftinglie en België. De gasten uit Van couver hebben in de Reynaertstad onderdak gekregen in hotels en bij par ticulieren. Gisteravond is het gezelschap ontvangen door het gemeentebe stuur van Hulst. Vandaag staat een bezoek aan Brugge op het programma. Zondag vertrekt het gezelschap naar Scheveningen om daar deel te nemen aan het Holland Festival. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur Droog, vrij zonnig en daling van temperatuur tot ongeveer nor male waarden. Weersvoouritzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 9 of meer. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 8 of meer. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. De verspreide buienactiviteit gaat -geleidelijk afnemen. Ook vandaag zonnige perioden bij een matige wind tussen nooTd en noordoost. Aan het strand iets koeler. In de middag 18 tot 20 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: overwegend zonnig en droog weer met gematigde tempe raturen. fT"T 1- 1 I w«at©r"-5ië3r» citers (Van een onzer verslaggevers) BREDA De twaalfjarige Anne ke Buijnster uit de Houtmanstraat in Breda is donderdagochtend aan de rechterband en -voet licht ge wond geraakt door een ontploffende Coca-Colaflesm Door de knal scheur de tevens een ruit in de slaapkamer, waar de fles stond. De familie Buijnster wil de fabriek de schade laten betalen. (Van een onzer verslaggevers) DRIEWEGEN/HEINKENSZAND De oliepijpleiding die tezijner- tijd in de leidingstraat annex groengordel en ringweg rond het in dustrieterrein Borsele-Oost een verbinding zal vormen tussen de toe komstige Totalraffinaderij in het Sloegebied en DOW-Terneuzen, zal de Westerschelde oversteken bij Ellewoutsdijk. Het tracé, dat voor een groot deel s;amenvalt "net dat van de recent gelegde PZEM-Westerscheldekabels en voor een ander deel met de toekomstige „Sloeweg-2", is al vastgesteld en wordt momenteel nog door een groot aantal planologische en bestuurlijke instanties behan deld en voor officiële bekrachtiging „rondgemaakt". moet voldoen. De huidige artikel vier-lijn begrenst in planologen-ogen een (economisch gezien) te klein gebied. Te meer, daar de kern Borsse- le oorspronkelijk ook binnen de ar- tikel-vier-lijn viel (en dus geen kans van voortbestaan had), maar door de Provinciale Staten later werd gevrijwaard van industriële bestem ming. Men heeft later evenwel nooit vastgesteld hoe groot de open plek in het industrieterrein zou moeten zijn. -en wilde nog even de tijd om de westelijke grens van het indus trieterrein Borsele-oost vast te stel den. Driewegen heeft tot nu toe steeds buiten de artikel-vier-lijn gelegen, maar blijkt nu duidelijk binnen de grenzen van het toekomstige indus triecomplex te komen. De bevolking, evenals de gemeentelijke overheid, hebben lange tijd in onzekerheid verkeerd. Doordat Borssele buiten het terrein kwam te liggen, was het waarschijnlijk dat men het terrein in zijn geheel een eindje oostwaards zou opschuiven. De leiding zal ook inderdaad „rond" lopen: men heeft geen traject uitgezocht' dat bij Total de Wester schelde overstak of een eindweegs binnendoor langs de kust naar het kennelijk technisch gunstige over- steekpunt even ten westen van Elle woutsdijk zou lopen, maar de lei ding kiest een weg van Total, via de Lange Noordweg (iets ten zuiden daarvan), aan de zuidelijke zijde globaal langs de toekomstige Sloe- weg, Doornboomdijk, Ruigendijk- hoek Korte Dijk (kruising met spoorlijn aldaar) en vandaar recht streeks naar Ellewoutsdijk langs de bovengrondse hoogspanningslijn van de PZEM. De pijpleiding zou volledig onder gronds worden. De westzijde van het toekomstige industrieterrein Borse le-oost zou begrensd worden door een lijn die vanaf de oliepijp weste lijk langs de Westeindsche weel en oostelijk van de molen „Hoop en verwachting" naar de Westerschelde loopt. In de zaïradplaat „De rug van Borssele" zal (ongeveer in het mid den) een industriehaven worden ge graven. In het waterloopkundig laboratori um studeert men momenteel nog op twee alternatieve mogelijkheden hierbij. Het ene plan voorziet in een lange haven, waarvoor landinwaarts binnen de zeedijken grond gekocht en uitgegraven za] moeten worden en waarvoor strek-dammen op de plaat zullen moeten worden aangelegd. Het anderte plan korte haven, waar voor men van de zandplaat en de natuurlijke inham aan de kust ge bruik zal kunnen maken. De haven zal loodrecht op de kustlijn komen te liggen. Het tweede plan spaart industrieterrein uit. Dat de artikel-vier-lijn aanzienlijk wordt overschreden, is economisch niet verwonderlijk, daar bij een ha ven die aan bepaalde minimumma- ten moet kunnen voldoen, wil zij rendabel zijn, ook een achterland hoort dat aan minimumafmetingen Voor Driewegen bestaat er sinds 1969 geen goedgekeurd bestemmings plan meer. Er mag sindsdien niet meer gebouwd worden. Het is aan nemelijk te achten dat bij het defi nitieve vaststellen van de PZEM- hoogspanningsleiding van Terneuzen naar Zuid-Beveland en bij het bepa len van het traject van de toekom stige Sloeweg de grenzen van het Borsele-oost-compiex al globaal be kend waren. Dit mede gezien het leidingstraten-, groenzonen- en rond wegen-beleid van de laatste tijd. Schieting De schutterssocieteit „De Kroon" houdt zaterdag een prijsschieting op de liggende wi.p in café P. Leeraert-Nijs te Huist. De schieting begint om 3 uur. •|W0*r «iji m 4fl»' v ■mm. fesëBÏÉ r™ hoogwater Morgen, zaterdag 5 juni. Bergen op Zoom: 0.53 en 13.25 uur; Hans- weert: 0.02 enM2.36 uur; Terneuzen: 12.06 uur: Viissirugen: 11-37 en 23.55 uur; Wemeldiiige: 0.43 en 13.15 uur. X*. Ar. Op het strand van Cadzand komen in deze tijd van hex jaar veel kwallen voor. Oppassen is de boodschap, want aanraking van deze dingen levert de nodige last op. (Van een onzer verslaggevers). VLISSINGEN De PvdA-Zec- land heeft haar eigen Drees vaarwel moeten zeggen. De Zeeuwse Drees is de heer L.P. van Oorschot, 86 jaar oud, en thans verblijvend in het bejaardentehuis Ter Reefle, maar nog altijd levendig bij de politiek geïnteresseerd. Een dezer dagen heeft de heer van Oorschot, die zowel in de raad van Vlissingen als in de staten van Zeeland een geducht en bekwaam pleitbezorger voor de socialistische zaak is geweest, zijn lidmaatschap van de PvdA opgezegd. Naar hij verklaarde, overweegt hij toetreding tot DS'7». „Tot mijn voornaamste bezwaren tegen de PvdA van de laatste jaren behoort het feit dat de partij zich in een isolement heeft gemanoeu vreerd, het destructief optreden van Nieuw Links, de blokvorming met D'66 en de PPR, en de vorming van een schaduwkabinet je reinste poppekast", zo motiveert hij zijn besluit. De heer van Oorschot was sinds de oprichting van de PvdA een ac tief lid, met een groot persoonlijk gezag, dat inderdaad oveeenkomst vertoont met het gezag dat dr. Drees landelijk geniet. De heer van Oor schot behoorde tot de groep van verontruste PvdA-leden, die enkele maanden geleden tegenover het par tijbestuur haar ongerustheid uit sprak over de gang van zaken in de partij. „Ik blijf een overtuigd socia list", zegt de heer Van Oorschot thans. Het uittreden van dr. Drees uit de PvdA is wel enigermte richtsnoer voor het handelen van de heer van Oorschot geweest, „maar ik zou ook zijn uitgetreden als Drees het niet had gedaan", ver klaarde hij. (Van onze correspondente) HOEK. „Zo nu en dan moet ik gewoonweg de boel de boel laten, en eens even lekker creatief te werk gaan", zegt mevrouw Digna Blaauw- Cosijn uit Hoek, tijdens ons bezoek naar aanleiding van een kleine expo sitie van haar wandkleden in De Kof- fiekit in Terneuzen. Met die "boel" wordt dan bedoeld het runnen van het huishouden, het behartigen van de zaak van haar man, het gewoon gezellig gastvrouw zijn voor alle jon gelui die de bungalow in de Hoekse Julianastraat veelvuldig bevolken in verband met de aanwezigheid van twee dochters in de leeftijd van 16 cn 20 jaar. „Het is hier net de zoete inval, cn clat vind ik zelf reuze gezellig," gooit Digna Blaauw er onder het inschen ken van de koffie losjes tussendoor. Dat we ons bevinden in het domein van een creatief persoon blijkt reeds onmiddellijk na binnenkomst in de woning door de aanwezigheid van de hier en daar opgestelde boetseer- werkjes, bijzonder treffend gevormd. Aan het creëren van haar geliefkoos de onderwerp, kinderen in klei, ging slechts een cursus bij de Terneuzense Rie van Driel vooraf, die haar onge twijfeld tot een van haar talentvolle leerlingen gerekend zal hebben. We bezochten Digna Blaauw echter speciaal naar aanleiding van haar nieuwste creatieve uiting, het maken van wandkleden. Veel heeft zij er in het half jaar dat zij bezig is, nog niet kunnen maken, het zijn er een stuk of zes. Uit dit kleine aantal blijkt echter dat zij ook op dit vlak de kunst ver staat. Zonder een enkel voorbeeld to vert zij vanuit een grote dosis kunst zinnigheid en fantasie van stramien, lapjes, touw en kralen wandkleden die bewondering afdwingen. „Naar een voorbeeld werken, ik heb het wel eens geprobeerd, kan ik niet. Alles mislukt dan en wordt een grote flop", merkt zij als het ware verontschuldi gend op. Op een landelijke handwerkten- toonstelling in Goes van de Vereni ging van Plattelandsvrouwen werd haar werk bekroond met een eerste prijs. Hoewel het helemaal niet haar bedoeling was mee te doen aan ten toonstellingen kan Digna Blaauw er thans gewoon niet meer onderuit. „Ik krijg veel uitnodigingen hier voor, en eigenlijk is het wel fijn. Zo doe ik in de zomer ook mee aan een expositie in het wijkcentrum in Mid delburg-Zuid, een centrum dat ook door veel bejaarden wordt bezocht. Misschien kan ik de mensen op de gedachte brengen ook eens iets in die richting te gaan doen", merkt zij op. Met nauw verholen trots toont zij ook enig boetseerwerk en een pop- penkastpop gemaakt door de dochters, waarvan de oudste in Rotterdam stu deert en de jongste de mavo in Ter neuzen bezoekt. Ook hier blijkt het gezegde: „De appel valt niet ver van de boom" van toepassing te zijn. Het is ook mede op aandrang van deze dochters dat moeder in juni elk jaar op de kunstmarkt van de Terneuzen se braderie staat. „Zelf vind ik het ook heerlijk daar. er heerst zo'n apart sfeertje, en dat trekt me wel". Het zit er dik in dat we van deze. uit Middelburg afkom stige Digna Blaauw, in de toekomst nog menig stuk creativiteit mogen verwachten. Het ligt er maar aan wanneer ze weer de neiging in zich voelt "de boel de boel te laten" en eens even lekker creatief te werken. Konstanz 336 onv.; Rheinfelden 212 12; Straatsburg 210 14, Plit- tersdorf 351 —8; Maxau 407 —5: Plochingen 129 —5; Mannheim 244 pl6; Steinbach 136 pl6; Mainz 240 pl3; Bingen 147 —5; Kaub 161 —7; Trier 236 —3; Koblenz 170 —12; Keulen 131 —11, ruhrort 307 —5; Lobith 919 —11; Pannerdense kop 890 10; Nijmegen 712 13; Eefde IJssel 329 —11; Deventer 219 9; Monsin 5452 —12: Bongharen 3902 pl7; Belfeld 1087 1; G»-ave bene den de sluis 502 pil. (Van ohze correspondent) MIDDELBURG „Een walge lijke, misselijke streek", zo om schreef politierechter mr. P. van Empel te Middelburg de diefstal die vier jongelui gepleegd hadden bij een oude, 80-jarige, bijna blin de man. Twee van de jongens, L de J. uit Dirksland en F. van de B. uit Middelharnis, hadden boven dien voor f 6.000,aan antiek weggehaald uit een zomerwoning. F.G.D. uit Sommelsdijk had een portefeuille, inhoudende f 90,- en haald. Zijn plaatsgenoot J. van E. een horloge bij de oude man wegge bracht de portefeuille weer terug en inde f 25,- beloning, terwijl D. zelf het horloge teruggaf en daarvoor nog .eens f 10,- ontving. De officier van justitie, mr. M.J. Blok, vond de diefstal bij de oude man ver bene den de maat. Hij constateerde voorts: „De diefstallen uit de vakan tiewoningen nemen steeds kwalijker vormen aan. Het is een kwaad dat sterk om zich heen grijpt. De politie kan deze woningen, waarvan er bij zonder veel in Zeeland staan, niet iltijd bewaken en daarom worden ze dan ook regelmatig geplunderd". Het grootste deel van de antieke voorwerpen was kapotgetrapt, ge slagen of in het water gegooid. De officier eiste forse straffen tegen de vier verdachten. L. de J. hoorde vier maanden, F. de B. twee maanden, *T* van de E. f 150,- boete en F.G.D. twee weken gevangenisstraf tegen zich eisen. Mr. Den Hollander trad op a(s verdediger van Van de B. De uitspraak luidde tenslotte: L. de •I- twee maanden gevangenisstraf, F. van de B zes weken gevangenis straf waarvan vier weken voorwaar delijk. J. van E. f 150,- boete en F.G.D. twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 260,-. J. de C. uit Aardenburg en Q.M uit Aardenburg en J.A.B. uit Oost burg kregen een paar maanden gele den op en avond waarbij nogal wat gedronken was, een aanrijding met de auto van de vader van C. De schade was aanzienlijk. C„ die grote moeilijkheden voorzag, bedacht thuis een mooi verhaal over een onfatsoenlijke tegenligger die hem geraakt had en die zomaar was doorgereden. De vader, begaan met het lot van zijn zoon, geloofde die onvoorwaardelijk en bedacht: als het zo gegaan is, dan kan ik de schade, f 1200,- misschien verhalen op het waarborgfonds motorrijtui gen. De C. ondertekende de formu lieren die zijn vader had ingevuld. Het waarborgfonds kreeg echter argwaan en al gauw vielen de drie jongens door dc mand. De officier meende dat De C. best had kunnen weten welk verhaal zijn pa op de formulieren had geschreven. Hij eis te tegen De C. twee weken gevange nisstraf en een geldboete van f 200, Q. en B. hoorden ieder f 200,- tegen zich eisen. De verdediger, mr. Buikman, meende, dat zijn cliënt zo weinig begaafd was, dat hij de tekst onmo gelijk had kunnen lezen. Hij had zes klassen van de blo-school gevolgd. De jongeman beschikte echter wel over een rijbewijs. De politierechter kwam tot de overtuiging, dat De C. zo dom was, dat het inderdaad mo gelijk kon zijn geweest, dat hij van de hele zaak niets begrepen had. Hij sprak hem daarom vrij. De twee anderen, die de verklaring van hun vriend gesteund hadden, kregen elk een geldboete van f 120,- opgelegd, legd. 0 Mevrouw Blaauw, gelegenheids kunstenares. (Van een onzer verslaggevers) DR1EWEGEN/HEINKENSZAND Het gemeentebestuur van Borsele heeft bij de provinciale planologische commissie gedreigd, geen toestem ming te geven voor de aanleg van de Total-DOW-pijpleiding als het tracé daarvan niet drastisch wordt gewij zigd. Loco-burgemeester en wethouder van ruimtelijke ordening A. M. Jan sen verklaarde gisteravond tegenover (Van een onzer verslaggevers). VLISSINGEN Het bestuur van de stichting Het Zeeuwse Landschap heeft gedeputeerde staten, de pro vinciale staten en de gemeentebestu ren en raden van de gemeenten in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen uitgeno digd voor een gewaagde excursie. Het bestuur van het Zeeuwse Land schap wil de overheden in Zeeland, van de commissaris der koningin tot de raadsleden toe, diep laten door dringen in het schorren- en slikken- gebied van het verdronken Land van Sacftinghe, zodat men grondig kennis kan nemen van de natuur wetenschappelijke waarde van dit gebied. Het gebied is inzet van een discussie in verband met het ont- werp-streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De uitgenodigde personen hebben alvast een indruk van de grondig heid waarmee de excursie wordt aangepakt gekregen, doordat hun is verzocht laarzen of zware schoenen aan te trekken. De excursie vindt plaats op maandag 14 juni en zij bestaat uit een voettocht van enkele uren door het schorrengebied, o.l.v. de ervaren gids F. van der Zande uit Clinge. Midden in het schorren- gebied zal de stichting het Zeeuwse Landschap een eenvoudige lunch aanbieden. Op zaterdag 12 juni or ganiseert het Zeeuwse Landschap eveneens een excursie door het Ver dronken Land van Saeftinghe, waar aan iedere belangstellende kan deel nemen. Deze excursie vertrekt om 10 uur vanaf Emmahaven. f "De Stem", dat b. en w. van zijn ge meente onlangs van de plannen in kennis is gesteld. ,,Wij vinden het een grillige zaak. Dit duidt er allemaal op, dat het industrieterrein tot aan de leiding komt en dat de mogelijkheid er in zit dat Driewegen van de kaart moet." „Wij willen nu wel eens een duidelijke uitspraak. Bovendien had den wij er toch tevoren in gekend moeten worden In een gesprek met de prov. plan. commissie heeft het gemeentebestuur geëist, dat de pijpleiding dichter bij Total komt te liggen. Wethouder Jan sen: „Zoals het nu ligt, stemmen wij er niet mee in en dat hebben we ze ook gezegd". Tenslotte heeft de gemeente Bor- sele zijn bezwaren geuit ten aanzien van de gevolgen van het geschetste plan voor de dorpen Ovezande en Borssele. Ovezande zal net naast het industrieterrein komen en Borssele zal worden ingesloten door indus trieën. (Van een onzer verslaggevers). VLISSINGEN Zowel Vlissingen als Middelburg staan voor de keuze het vraagstuk van de afvalverwijde ring op moderne wijze aan te pak ken. De beide gemeenten zinnen al lange tijd afzonderlijk op het vraag stuk en zij weifelen over de twee mogelijkheden die er bestaan: vuil afvoer via de VAM of vuilverbran ding. In verband met de dubbeistads- samenwerking kwam men tot een besluit om een deskundig bureau in te schakelen, dat moet uitmaken welk systeem van vuilverwjjdering of verbranding de voorkeur ver dient. Gekozen werd voor het raad gevend adviesbureau ir. B.W. Beren schot N.V., dat voor dit onderzoek een bedrag van f 85.000,- inclusief btw, vraagt. Middelburg en Vlissingen willen, beide op basis van hun inwonertal len, de benodigde f 85.000,- op tafel brengen. Een dezer dagen wordt een desbetreffend ontwerp raadsvoorstel in de raadscommissie voor d» finan ciën van Vlissingen behandeld*

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3