Ook kind heeft „recht op eenneurose Boek van de Maand: Tot 27 juni 11.50 (daarna23.50) .VIERSPRONG" VANDAAG GEOPEND VOOR JEUGD 60,- Man in doodsgevaar verzet zich tegen redding PSYCHISCHE KLACHTEN SERIEUS NEMEN 149,- :149,- 149,- 35,- 45,- hinnenland buitenland 11 Architect Teamwork Tijdelijke hulp KNBTB houdt vast aan de „k" WEER „PLOFFLES" Theoloog Reinhold Niebuhr overleden B/aoksiDecken laat u 40,-tot 70,-verdienen Gouden Lijn de mooiste die er zijn. KLEM GERAAKT IN DIEPE PUT Nu veroordeeld Marineman na negen jaar desertie terug Zware shock BENDE OVERVALT STADJE IN ARGENTlNIë Grensrechter wist van niets! Tussen wal en schip Weglopen Mensbeeld 1971 Zwembad DONDERDAG 3 JUNI 1971 HALSTEREN Wat moet een kind van dertien in een psycho therapeutisch centrum? Het begrijpt de naam nog niet^eens! Een kind van dertien met een neurose? Laat zo'n jongen gaan voet ballen. En zo'n meisje moet leren handwerken of zo. Toch wordt vandaag (donderdag) door staatssecretaris Kruisinga een jeugdafdeling geopend van het psychotherapeutisch centrum De Vier sprong in het Westbrabantse Halsteren, bestemd voor 20 jongens en 20 meisjes in de leeftijdsgroep van ongeveer 13 tot 19 jaar. Want „zulke kinderen" kunnen een neurose hebben en dat kon altijd al, maar vroeger had men dat niet zo in de gaten. voor 128 jongens en meisjes een behandelingsmogelijkheid. Op de t.v. kan men vanavond (Nederland 1 om 20.50 uur) kennis maken met Amstelland (33 jongens, 37 meis jes), net als De Viersprong een therapeutische gemeenschap. Daar naast is er nog „Zandwijk" met plaats voor 18 jongens en daarmee zijn de mogelijkheden uitgeput. Waarbij de aantekening dat De Viersprong de eerste is die een behandelingsmogelijkheid biedt in het kader van de psychotherapie. alleen-zaligmakend, al gebeurt dat natuurlijk ook volop, als indivi duele gesprekstherapie en als groepsgesprek. „Maar het wordt gelukkig steeds gemakkelijker voor mensen om met hun werkelijke problematiek naar voren te komen. Vroeger toen men het allemaal nog niet zo wist kon zo'n patiënt vaak alleen maar in het algemeen zeggen dat hij zich ziek voelde. Bij „vluchtte" dan met zijn problematiek in ziek ten als vliegende tering of mis schien kreeg hij wel een bochel. En jongeren mochten al helemaal geen psychische klachten hebben. We gaan nu echter ook jonge men sen, ook kinderen, steeds meer se rieus nemen en daarom krijg je nu pas te zien en te horen wat er altijd al geweest is." Aldus dr. P. J. Jongerius, de geneesheer-directeur van De Vier sprong, die met zijn staf (èn zijn patiënten) al zo'n jaar of tien meewerkt aan een totale verande ring van aanpak van „de neuro ticus" en diens neurose. Dat kinderen van 13 jaar (en kinderen van 3 jaar!) „al" een neurose kunnen hebben, wordt duidelijk aan de hand van de om schrijving die een andere psychia ter, prof. Carp, heeft gegeven. Die zegt: „Het kenmerk van de neu rose is het onvermogen van een individu om zijn levensproblema tiek in een voor hem adequate (aangepaste) vorm op te lossen." Dat kan ook kinderen overkomen en het zal wel aan niemand hele maal vreemd zijn. Met De Viersprong (40 plaatsen) er bij bestaat er dan in Nederland Veel vakwoorden, maar het komt in Halsteren hier op neer dat men zichzelf en elkaar moet genezen en dat ook „de dokter" en „de zuster" of „de broeder" er blij mee zijn om zelf mee te mogen groeien in mens-zijn. Want dat is wel een eerste vereiste voor een psycho therapeut of psycholoog of groeps leider) in De Viersprong: dat hij geen alwetend doktertje kan gaan spelen. Het wezen van de behan delingsmethode, zowel voor oude ren als jongeren, is namelijk juist het teamwork. Dr. Jongerius: „Aan de patiënten vraag je om 'in groe pen te leven en het zou te gek zijn als je dit van jezelf niet durfde te vragen." Individuele behandelingen zijn dan ook zeldzaam op De Vier sprong. De staf besteedt een derde van de tijd aan besprekingen met elkaar. Voor de rest is het groten deels groepswerk met de patiënten, die hier op basis van vrijwilligheid zijn binnengekomen. Ze zijn inge deeld in vijf groepen, telkens vier jongens en vier meisjes. Dat zijn de zogenaamde werkgroepen. In de eerste plaats werken 'ze, door het feit al dat ze bij elkaar zijn, samen aan zichzelf. Maar ze doen dat ook al vormgevend (metaal, textiel, hout), en ook door sport, bewe gingstherapie, muziek, corvee en koken. Want het praten is hier niet Een opvallende bijzonderheid (en een zeer principiële keuze van de staf) is dat de jongelui in het half jaar of jaar dat ze hier zijn, niet naar school gaan. Men vindt dat naar-school-gaan een fulltime werk is voor een jeugdige en bovendien gaat het in het leven om meer dan om kennis vergaren. En zeker in deze psychotherapeutische situatie hebben de jongens en meisjes een fulltime job aan het werken aan zichzelf, aan hun persoonlijkheids vorming. De gebouwen waarin dit alle maal gebeurt zijn al evenmin op de geijkte manier uit de grond gekomen als de behandelings methode. Het begon er mee, dat ieder van de stafleden een plan ging maken. Daarop werd een jaar lang gestudeerd. Toen ging men een zogenaamde factor-analyse maken: hoe vaak komt in de ver schillende plannen een zelfde eis naar voren. Men praatte tot men het met elkaar eens was, waarna dr. Jongerius zich in zijn kamer opsloot om aan de hand van de verzamelde gegevens het verhaal te gaan schrijven van een denk beeldige jongen die wordt opgeno men in de kliniek. Wat ziet en ervaart hij daar. Dat verhaal ging naar Onno Greiner, de Amster damse architect die men met veel zorg heeft uitgekozen „omdat we", aldus dr. Jongerius, „zochten naar iemand die vorm kon geven aan een idee op een naar onze mening logische manier". Elk onderdeel is functioneel, dient ergens voor. Tot de bar in het woongebouw toe. Daar kim je aan alle kanten langs lopen, want ook hier moet je de kans niet krij gen om je op te sluiten in een gemakkelijk rolletje, waarin je zelf niet voor de draad hoeft te komen. Want erg gemakkelijk heb je het als patiënt op De Viersprong niet. Je moet hier namelijk jezelf leren vinden en men gelooft dat een mens dat alleen maar kan samen met anderen. Bovendien wil men DR. P. J. JONGERIUS je de kans niet geven je gezellig op De Viersprong te nestelen uit angst voor de wereld buiten. De architectuur van De Vier sprong is een getrouwe weerspie geling of liever: een trouwe hulp van de therapeutische idee die er achter zit. Het biedt slechts tijde lijk onderdak aan de patënt, zoals ook de psychotherapeut maar een tijdelijke hulp is, een werktuig, net zo goed als de mede-patiënten, de staf en de verschillende werk- therapieën. Het werktuig duwt je niet in een bepaalde richting, dat doet de gebruiker, die het werk tuig hanteert. De patiënten moeten zelf hun richting zoeken. Wat De Viersprong hun biedt is slechts een serie werktuigen." JAN HüSKEN (ADVERTENTIE) Dit boek loodst u door het beste vaarwater in ons land. Wijst u de juiste koers naar groenomzoomde meren, stille plassen en kruip-door-sluip-door-riviertjes. Kijkt u maar in „Varend door Nederland' Alle aardige plekjes staan er in. Kompleet met heldere beschrijvingen van de veiligste vaarroutes. Geïllustreerd met 97 foto's (waarvan 24 in kleur) en 16 gedetailleerde kaarten. Ga vandaag nog naar uw boekhandelaar. Want nu krijgt u dit prachtige boekwerk voor de helft van de prijs. Zolang de voorraad strekt. HILVERSUM (KNP) De KRO heeft gisteravond een extra-uitzen ding besteed aan de KNBTB, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan, dat deze orga nisatie vrijdag viert. De K-NBT is hiermee de oudste katholieke orga nisatie, die de „K" (voor katholiek) heeft gehandhaafd. De vraag waarom de KNBT aan zijn „k" vasthoudt werd tijdens de ze uitzending voorgelegd aan zijn voorzitter, de heer C. Mertens. „De meeste leden zien de noodzaak er niet van in een neutrale organisatie te worden. „De vraag, die wel onder de leden leeft, is hoe het best kan worden samengewerkt met de andere organisaties va boeren en tuinders. De waarde van een een heidsorganisatie wordt zeer betrek kelijk geacht. De katholieke boeren en tuinders hechten - aldus de heer Mertens - nog altijd waarde aan de katholieke achtergrond van hun or ganisatie. DELFT In het filiaal van de Vendet in het Delftse winkelcentrum „In de Hoven" isc een fles met Up- drank uit elkaar gesprongen. De scherven verwondden een 37- jarige Delftse huisvrouw die een diep vleeswondje aan haar rechter voet opliep. STOCKBRIDGE (Reuter/ANP) De wereldbekende Amerikaanse pro testantse theoloog Reinhold Niebuhr is na een langdurige ziekte in zijn zomerverblijf te Stockbridge in de Amerikaanse staat Massachusetts overleden. Hij was 78 jaar. Niebuhr was de architect van een filosofie enerzijds, gebaseerd op de feilbaarheid van de mens en de ab surditeit van de menselijke preten ties en aam de andere kant op de bijbelse voorschriften dat de mens God en zijn naaste moet liefhebben. Zijn theologische opvattingen, waar in de nadruk valt op de erfzonde en het utopisme, wordt afgewezen, zijn gekenschetst als neo-orthodox. Op 21 juni 1892 te Wright City ge boren, werd hij in 1915 evangelisch predikant in Detroit. Vijftien jaar la ter werd hoogleraar in de christelijke ethiek aan het Union theologisch se' minarie in New York. Hij was ook op politiek gebied ac tief, eerst als lid van de socialistische partij en later als onder-voorzitter van de libarele partij in New York. (ADVERTENTIE) Steek tientellen guldens In uw zak door nu een B D-boor- mechlne en/of hobbyset te kopen.Korting van 40,-op de Gouden Lijn boormachines en 15,- tot 30,- voordeel op de hobbyaets. Wit u ook koopt alléén een boormachine, alléén «en hobby set of allebei asmen - uwvoordeel Is enorm.Tot70,— toelTijde- lijk aanbod met volle B 4 D- en dealergarantie. DNJ 73v da specialist. Klopboormachine met regel baar toerenlal van 0-2400 toe ren p. m.Gaat moeiteloos door het hardsle beton. Klopboor ultschakelbaar voor normaal boorgebruik en aandrijving hulpstukken. Cap. 10 mm en 370 W krachlmotor. Draaisnel heid elektronisch regelbaarvia trekker-schakelaar. Magnifiek stuk gereedschap. Tijdelijk geen 469" maar DNJ 72v ie veelzijdige. ■e-toerenboor- ine met regel- toerental van 0-000 en van 0-2400 toeren p. m. Cap.13 mm en 370 W krachtmotor. Inge bouwd tandwiel- mechanisme vergroot boorkracht 21/2 x bij laag toerental. Draai snelheid elektronisch regel baar met trekker-schakelaar. Geschikt voor het fijnste en zwaarste boorwerk en voor hulpstukaandrijving. Tijdelijk geen 189 maar DNJ 74 de stier van BID. Twéé-toeren klopboormachine. Cap. 10 mm en 370 W kracht motor. De machtigste van alle maal. Ingebouwde klopboor plus uniek tandwielmechanis me voor21/2* méér boorkracht bij laag toerental. Hardste steensoorten, venijnigste be ton, alles wijkt voor dit boor- geweld. Klopboor uitschakel- baar voor normaal boorwerk en aandrijving hulpstukken. Beter, sterker Is er niet. Tijdelijk geen 189 meer D 2535 Modern Homes Kit. Hobbyset met hulpstukken voor zagen, polijsten, ontroes- ten, auto poetsen, eenvoudig schuurwerk, in handige op bergdoos. Bevat cirkelzaag hulpstuk, komstaaldraadbor- stel, rubber steunschljf, scha pewollen polijstvacht,6 schuur- schijven en 5 mm ateenboor. Geen 50 maar D 245 Home Workshop Kit. Hobbyset in prachtige, gelakte beukehouten gereedschaps kist. Zwaluwstaartverbindin- gen.Verend draaghandvat;op- hangogen.Bevatalle hulpstuk ken voor zagen, polijsten, ont- roesten, auto poetsen, eenvou dig schuurwerk (inhoud als D 2535). Volop ruimte voor uw boormachine en extra gereed schap. Geen 70 D 2550 Eurokit. Nög mooier. Hobbyset met in houd als D 2535 plus vlak- schuurhulpstuken horizontale boorstandaard. Niet alleen za gen, polijsten, ontroesten, auto poetsen, maar ook hout en verfwerk schuren als eén vak man! Nu belachelijk goedkoop. Geen 90 maar Deze unieke kortingen alleen bij: J. C. Sol, Korte Brugstraat 10, Breda, Brabantplein 1, Breda; Jaak van Wijck, Ginnekenweg 146, Breda; Fa. van Ierse!, Hoofdstraat 9, Raamsdonksveer; Ad Michielsen, Kerkstraat 15, Oosterhout; Fa. Den Hollander, Oosterstraat 1, Klundert. (Van onze correspondent) ROTHEM Dank zij het doorzet ten van de Maastrichtse brandweer kon dinsdagmiddag de 51-jarige landbouwer J. Smeets in Rothem uit een put worden gered. Ondanks een waarschuwing van de dienst open bare werken van Meerssen, daalde de heer Smeets toch in de 16-meter diepe put achter zijn huis naar be neden. Hij kwam daar klem te zitten en kon niet meer naar boven. Hier door raake hij dusdanig over zijn zenuwen dat hij weigerde aan zijn redding mee te werken. Er speelden zich dramatische ta ferelen af op de putbodem, die nau welijks groter is dan de bodem van een emmer, alvorens hij naar de op pervlakte kon worden gebracht. Een van de redders raakte door zuurstof gebrek bedwelmd en moest onver- richterzake bewusteloos naar boven worden gehesen, terwijl de tweede brandweerman een lichte shocktoe stand opliep toen hij de tegenstrib belende man na een strijd van twee en een half uur aan de oppervlakte kon brengen. De heer Smeets kwam beneden in de put klem te zitten. Hij had even tevoren getracht een touwladder van openbare werken in Meerssen te lenen, omdat hij de put bodem schoon wilde maken. Zeer nadrukkelijk was hem een afdaling ontraden. Ondanks dat liet hij zich langs een dik koord toch naar bene den zakken met de bekende gevol gen. Toen hij klem kwam te zitten, alarmeerden zijn familieleden de (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor de Zee krijgsraad in Den Haag stond gister morgen een 31-jarige schrijver eer ste klasse van de marine terecht, die ruim negen jaar gedeserteerd was. De deserteur was de zeedienst ont glipt op de dat dat hij verwacht werd om vier weken militaire de tentie uit te zitten. In plaats daar van kocht hij op het centraal station in Amsterdam een kaartje en reisde naar Duitsland waar hij trouwde en negen jaar bleef. In Duitsland begonnen de moei lijkheden eigenlijk pas goed toen hij moeilijkheden met zijn vrouw kreeg. Herhaaldelijk verweet ze haar man dat hij een misdadiger was om zo maar te deserteren. De zaak liep zo hoog op dat de 31- jarige schrijver, die in Duitsland als chauffeur zijn geld verdiende zijn koffer pakte en samen met zijn dochtertje naar Nederland terug keerde. „Om - zoals hij gisteren zei „schoon schip te maken". Hij schreef een brief aan de fis caal om te vertellen dat hij er weer aan kwam. In Amsterdam werd hij begin maart aangehouden en in ar rest gesteld. De advocaat schilderde de beklaagde af als een persoon die voortdurend van mislukkingen leef de. „Van huis uit w,as hij al bijzon der kwetsbaar en daarna kreeg hij weer de moeilijkheden bij de mari ne en in zijn huwelijk. Het liep hem zelfs zodanig uit de hand dat hij tijdens zijn voorarrest in Amster dam een poging tot zelfmoord deed. De fiscaal eiste een onvoorwaar delijke vrijheidstraf van vijf maan den met een aftrek van twee weken Voorlopig arrest. De uitspraak was vier ma-anden met aftrek van voor arrest. brandweer van Meerssen, die met zijn bescheiden materiaal weinig kon uitrichten en een beroep deed op de Maastrichtse brandweer. Brandweerman Van den Boorn trof de heer Smeets aan, klem tussen de putwanden, staande op een em mer. Het slachtoffer wilde geen en kele medewerking verlenen en was volkomen over zijn toeren. Terwijl over de putranden zijn vrienden hem toeriepen „Sjeng, ze komen je ha len", verzette hij zich steeds meer en de brandweer slaagde er niet in hem een reddingsgordel om te snoeren. Door de opwinding van het slacht offer en de inspanningen van de red der raakte de zuurstof beneden in de put vlug op en kon de heer Van den Boorn nog net een sein geven hem naar boven te hijsen, alvorens hij het bewustzijn verloor. Een twee de poging ondernomen door de Maastrichtse brandweerman Frans Schleijpen had het gewenste resul taat. Alvorens deze brandweerman afdaalde, wachtte hij tot zijn minder fortuinlijke collega tot bewustzijn kwam en hem kon inlichten over de situatie beneden in de put. Het zuur stofgebrek werd opgeheven door het aanbrengen van een plastic leiding in de put, waardoor perslucht op de bodem werd gebracht. Langzaam zak te hij naar beneden. Het slachtoffer gilde en wilde zich niet laten helpen. Inmiddels ontdekte de brandweer man dat de heer Smeets in een em mer stond, waaraan het dikke koord was bevestigd, waarlangs hij naar beneden was gegleden. Redder Schleijpen gaf toen opdracht dit koord samen met de reddingslijn waaraan hij zelf hing, naar boven te trekken. Gedurende de hele hijs ver zette de in een shocktoestand ver kerende heer Smeets zich krachtig tegen zijn redding. Met de allergroot ste moeite kon de brandweerman het hoofd van de heer Smeets bescher men toen dat gevaar liep tegen de putwand te stoten. Landbouwer Smeets verkeerde toen hij op de be gane grond kwam in 'n 'zware shock toestand, terwijl zijn redder, de heer Schleijpen, ook aan het einde van zijn krachten was. SANTAFE (RTR) Een bende van 15 man heeft een half uur lang de Argentijnse plaats San Jeronimo Norte beheerst. De politie werd op gesloten in de cellen van het politie bureau en een bank werd beroofd. In de telefooncentrale werden alle verbindingen met de buitenwereld doorgesneden. De overvallers ontsnapten in een vrachtauto en twee uit een garage gestolen auto's. (ADVERTENTIE) Driftig ontkennend troffen wij de grensrechter G. Bolknak in de kleedkamers van het aloude Wembley aan. Hij wist van niets. Hij heeft ook nooit gezien dat de scheidsrechter Velasques sigaren zou hebben ontvangen in kleine houten kistjes, zo deelde hij ons mee. Jammer, niemand zal weten waarom de scheidsrechter juist dié beslissing nam. Hoeweliedereen weet wat voor kick je krijgt van Velasques sigaren, nietwaar Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallsn cent ik met in houd, c.q. strekking. Er is de laatste jaren nogal wat te doen rond het Nederlandse orkest wezen en wel in het bijzonder rond Het Brabants Orkest. Volkomen te recht, naar mijn mening. Wanneer we in De Stem van vrijdag jl. zien staan „Eigentijdse muziek te weinig bij HBO" dan kan ik daarbij alleen maar, mijn wenkbrauwen fronsend, de vraag stellen: zouden we niet beter het bijvoeglijk naamwoord door kunnen strepen? Immers, in de Oosterhoutse editie van dezelfde Stem las ik een recensie van het concert van de „Jahreszeiten" door „Aurora", van welk concert ik gelukkigerwijze zelf ook getuige mocht zijn. Jammer overigens, dat de reeensent zich niet heeft bekendge maakt, maar dat tussen haakjes. De recensent heeft, dunkt me, in alle geval getracht een zo objectief mogelijk verslag van het gebeuren te schrijven. Dat dit in feite nooit kan, zal eenieder duidelijk zijn, want ook de recensent heeft een eigen smaak, getuige zijn: „Of zouden de Jahreszeiten dan toch niet meer van deze tijd zijn". Deze vraag had immers achterwege gelaten kunnen worden. Het antwoord was er al: een bijna stampvolle kerk! Dat de recensent nochtans objec tief trachtte te blijven blijkt uit zijn opmerkingen aangaande de sopraan Anny Oomen. Hij wist kennelijk niet, dat dit de enige amatriee onder de vocale, zowel als instrumentale so listen was! Ik neem het graag voor mijn verantwoording als ik beweer, dat ik liever een amatriee, die haar hele hart en ziel geeft, een paar foutjes hoor maken, dan een wel haast geheel beroeps-orkest noten hoor spelen en dan nog veel foute noten op de koop toe! Wat het HBO in alle geval niet deed was: muziek maken. Of ze al dan niet tijd heb ben gehad om te repeteren gaat de luisteraar niet aan. De luisteraar wil zeker van beroepsmusici muziek ho ren in plaats van noten. Bovendien moet de luisteraar een aardige som subsidie bij elkaar brengen. Als het HBO dan geen eigentijdse muziek wil, of kan bren-gen, wat kan het HBO dan eigenlijk wel? Ik dacht zo, dat „Die Jahreszeiten" beter ver dienden. En dat heeft „Aurora" ten slotte meer dan waar gemaakt! OOSTERHOUT JAC. VERHOEVEN Het weglopen uit een vergadering door leden van een vertegenwoor digend lichaam als zij hun zin niet krijgen, is een ondemocratische han deling. Zij behartigen daarmede niet de belangen van de mensen, die hen hebben afgevaardigd. Veertig jaar geleden, toen de meeste van de Bredase weglopers nog niet geboren waren of nog in de luiers lagen, liepen de nationaal- socialisten herhaaldelijk weg uit de vergaderingen van de Duitse Rijks dag in Berlijn. Het verschil tussen de Bredase en de Duitse weglopers is, dat de laat- sten zingend de vergaderzaal ver lieten en de eerstgenoemden zwij gend. Misschien kunnen de Bredase weg lopers nog snel een lied instuderen voor de volgende wegloopscène. BREDA A. MENDES De mens van 1971 leeft boven zijn stand. De mensen leven maar raak. Ze geven meer geld uit dartze ont vangen en kweken zo de misdaad. Ze zijn al zo ver dat ze niks meer om het leven geven van de mede mens. Als je de berichten hoort over de t.v. dan zijn er bijna dagelijks over vallen, ja zelfs moorden en ontvoe ringen om aan geld te komen. Het geld is de mens naar de kop gestegen, 't Is al geld wat de klok slaat. Voor duizend gulden zouden ze iemand vermoorden. De welvaart heeft de misdaad gekweekt. Toen de inkomsten verminderden konden ve len hun eigen gewoonten niet opge ven. Zo kwamen velen in moeilijk heden. EEDE MEJ. M. STURTEWAEGEN In de laatste raadsvergadering van Wouw, werd door de burgemeester meegedeeld, dat er voorlopig geen zwembad kon worden aangelegd vanwege de financiën. Maar tennisbanen, waar f 88.000,- voor neergeteld moest worden, kwa men er wel. Dit is echter niet zo ge schikt voor de arbeider, maar wel voor de meer kapitaalkrachtigen. Welnu, een zwembad had beter voor onze gemeenschap rendabel geweest, dan deze tennisbanen, anders moet de burgemeester maar eens naar het zwembad „De Stok" gaan kijken, hoeveel mensen van Wouw daar gaan zwemmen.!!!!!! WOUW P. VAN STEENPAAL

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11