Zeeuwse boer krijgt een structuurnota Tekorten bisdom heel wat kleiner 125.- NS-Vakantie- dagtochten Haven van W alsoorden weer vrij van olie OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Ook dit jaar kunstmarkt in Middelburg Cruises vanaf Amsterdam naar het Zuiden. TOEKOMST LANDBOUW HOUDT WEINIG VERBETERING IN -v „Breda" bezuinigde sterk Dusarduyn wil snelle maatregelen schadeloosstelling oesterbedrijven gametuwtijdmee-ganaardenmb! stad streek Twee weken voor lichten van offerblok voordelig uit met NS Meer opklaringen j, waterstanden OMEGA FABERY DE JONGE/goes Voorlichting over plan Westerzicht te Vlissingen voordelig uit met NS OPENLUCHTDIENST IN MIDDELBURG ZATERDAG 29 MEI li971 1 (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse landbouw heelt een structuurnota gekregen. Samensteller daarvan is de provinciale raad voor de bedrijfsontwik keling. In de nota wordt een overzicht gegeven van de Zeeuwse land- en tuinbouw op dit moment en aan de hand van ontwikkelin gen in de afgelopen jaren geeft de raad een prognose tot 1975. Voor wat betreft de arbeidsplaat sen in de Zeeuwse landbouw zegt de nota. Het aantal door mannen bezette plaatsen in de landbouw neemt sterk af en is gedaald van 15.600 in 1965 tot 12.300 ln 1969. Naar schatting is 60 proeent van de ex-agrariërs beschikbaar gekomen voor de arbeidsmarkt. Even verder: Het aantal door mannen bezette arbeidsplaatsen zal (verder) afnemen met vijf procent per jaar en in 1975 nog ongeveer 9000 bedragen. Dit betekent een jaarlijkse afname van 540 bezette arbeidsplaatsen, (aangenomen wordt dat 60 procent hiervan beschikbaar komt voor de arbeidsmarkt). De Zeeuwse landbouw beschikt op dit moment over 133.461 ha cultuur grond (onderverdeeld in: akkerbouw 99.827, tuinbouw 20.345, grasland 130.000 ha in 1975. cultuurgrond neemt af tot omstreeks 130.00ë ha. in 1975. Aan de hand van voorgaande cij fers mag worden vastgesteld, dat de overblijvende Zeeuwse boeren hun bedrijven tot 1975 iets kunnen uit breiden. En volgens de structuurnota leggen de overblijvenden in de ko mende jaren nog meer het accent op specialisatie en op de contractteelt. Dit laatste zo meent de provinci ale raad geeft wat meer zeker heid omtrent de inkomsten. De inkomsten (produktiewaarde) van dit moment bedraagt plusminus 400 miljoen gulden per jaar. De cijferaars van de structuurnota heb ben uitgemaakt dat de produktie waarde over vijf jaar nog op hetzelf de niveau zal liggen. Men moet echter wel bedenken, dat eenzelfde produktiewaarde in feite een lichte vooruitgang bete kent, omdat vijf procent van het arbeidspotentieel per jaar ver dwijnt. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een bijzonder moeilijk geval kreeg de politierech ter donderdag te behandelen in de zaak van E. C. de K. uit Middel burg. E. de K. UIT Middelburg had in de Vlissingse St.-Jacobskerk een offerblok gelicht- De opbrengst was f 10,-. De jongen zit momenteel nog een straf uit waarvan hij vrijdag ontslagen zou worden. De toezich thoudende Meyersvereniging zat met deze jongen met de handen in het haar. Zij vind het beter dat de jongen niet meer in vrijheid zou worden gesteld. Volgende week vrijdag moet hij namelijk weer voor de meervoudige strafkamer verschij nen. Met al deze punten rekening houdend kwam zowel de officier als de politierechter tot een gelijklui dend vonnis poor dit vergrijp, na melijk twee weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. (ADVERTENTIE) Een dagje naar Seheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. Spuitend vliegen de spetters eraf. Vooruitzichten voor de pinkster dagen, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur. Enkele lokale buien, geleidelijk meer opklaringen en temperaturen normaal tot iets beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld 'over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; max. temp. 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 5 tot 12; min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp. 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minsten-s 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Konstanz 338 (plus 1). Rheinfel- den 226 (-3), Straatsburg 230 (-2), Plittersdorf 372 (onv), Maxau 424 (- 2), Plochingen 134 (-17), Mannheim 252 (-2), Steinbach 160 (-1), Mainz 284 (pl. 13), Bingen 185 (pl. 3), Kaub 203 (onv), Trier 268 (-17), Koblenz 211 (pl. 1), Keulen 189 (pl. 11), Ruhort 344 (pl 12), Lobith 945 (pl. 11), Pannerdense Kop 911 (pl. 10). Nijmegen 729 (pl. 9), IJsselkop 825 (pl- 9), Eefde IJssel 335 (pl. 5), Deventer 222 (pl. 5), Monsin 5474 (pl. 4), Borgharen 3911 (pl- 14), Belfeld 1100 (-5), Grave beneden de sluis 508 (pl. 8). hoogwater Morgen, zondag 30 mei Bergen op Zoom 7.48 en 20.07, Hansweert 6.57 en 19.22, Terneuzen 6.23 en 18.48, Vldssiragen 5.50 en 18.21, We- meldinge 7.38 en 19.57. Morgen, maandag 31 mei Ber gen op Zoom 8.33 en 20.51, Hans- weert 7.51 en 20.14, Terneuzen 7.18 en 19.44, Vlissingen 6.46 en 19.17, Wemeldinge 8.23 en 20.41. DE NEDERLANDSE ANTILLEN zitten zonder eerste minister. Pre mier R. J. Isa heeft zijn ontslag ingediend bij de gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. B. M. Leito. IN SAN RAFAEL heeft een mede- beklaagde van Angela Davis, Ruchell Magee zijn advocaat in de rechts zaal uit een stoel gegooid en hem gespuugd en uitgescholden. Nagekomen familiebericht f J 5 jl v |T J De oliekoek wordt weggespoten door dé brandweer. •f Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St.-Liduina- ziekenfauis te Hulst, in de ouder dom vam 83 jaar, voorzien van de H. Sacramenten der zieken, onze geliefde echtgenote, moeder, be- huwdmoeder, grootmoeder en overgrootmoeder, zuster, schoon zuster, tante en nicht: MARIA JOSEPHINA DE BEYN echtgenote van Willem de Wet Wij bevelen de ziel van onze dierbare overledene in uw gebe den aan. Clinge W. de Vet en kinderen Clinge J. de Vet-Puyselaer De Klinge (B.) A. de Vet-Uitenhauwen en kinderen Clinge: J. de Vet-de Moor en kinderen Huist Th. de Vet-Geensens en kinderen De Klinge (B.) Fr. de Vet-Imbrecht en kinderen P. de Vet-v.d. Kelen en kinderen A. de Vet-Boel en kinderen Clinge A. Ferket-de Vet J. Ferket en kinderen I. Danckaert-de Vet P. Danckaert en kinderen Familie de Vet Familie de Beyn Clinge, 28 mei 1971. Klinkerstraat 15. De plechtige uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgeno digd, zal plaatshebben op dins dag 1 juni a.s. om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Henricus te Clinge, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het St.-Liduina- ziekenhuis te Hulst. Bijeenkomst voor de begrafenis om 9.00 uur tn het ziekenhuis, Tabakstraat Hulst. Maandagavond om 19.30 uur ro zenkrans in bovengenoemde kerk Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, ge lieven deze advertentie als zoda nig te beschouwen. (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN De technische dienst van de gemeente Hontenisse en brandweerlieden van de vrijwil lige brandweer hebben vrijdag ge ruime tijd werk gehad aan het rei nigen van de haven van Walsoorden. Zoals bekend is de haven begin deze week besmeurd met olie van een nog onbekende tanker. De technische dienst van de ge meente heeft speciaal voor de reini ging van de haven-acco'mmodatie een chemisch middel laten aanruk ken. Het werd gistermorgen over de laag olie gespoten, die een deel van de kade aan de kant van de haven meesterswoning bedekte en tegen de kadewanden en op trappen kleefden. Even heerstte er een ingetogen spanning, omdat uieraard niemand precies wist wat de uitwerking van net chemisch materiaal op de olie koek zou zijn. Het is namelijk voor de eerse keer dat Hontenisse te ma ken heeft met dit steeds groter wor dende olie-prbleem. De uitwerking was frappant. Praktisch onmiddellijk nadat de olie was beneveld met het chemische schoonmaakmiddel veranderde de aangespoede olie van diepzwart in melkwit. Nadat het reinigingsmiddel ongeveer een kwartier had ingetrok ken kon het door de brandweer door middel van krachtige waterstralen worden weggespoten. Niet alleen de kade heeft een dergelijke schoon maakbeurt gehad, ook de zijkant van de kade, de trappen en alle andere plaatsen waar de olie-aantas ting gevaar kan opleveren voor de bemanning van schepen of eigenaars van plezierjachten. De werkzaamheden aan de haven begonnen gister'mongen om half elf en gingen gepaard met een druile rige regen, die de reiniging tot een vies en alles behalve aangenaam werkje maakte. De werkzaamheden werden nauwlettend gevolgd door de heer C. Dieleman van de techni sche dienst van de gemeente Honte nisse en de onder-commandant van de vrijwillige brandweer van Kloos- terzande, P. A. van Kerkckhoven. (ADVERTENTIE) leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld f 2000,—. U lost af 18 x 127,07. Of 3500,— en u lost af 24 x 168,23. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (ADVERTENTIE) horloges (Van onze correspondent). MIDDELBURG Vanaf donder dag 10 juni tot en met donderdag 2S augustus kan een ieder zijn hart weer ophalen aan wat op de kunst markt Vischmarkt te Middelburg door niet minder dan 10 kunstenaars en 16 handelaren zal worden ge toond. Na de grondige restauratie, waarvan vorig seizoen veel hinder is ondervonden, is men nu bezig de laatste hand aan de voorbereidingen van de kunstmarkt te leggen. Niet minder dan 10 kunstschilders en grafici, onderwie 5 Zeeuwen, zullen hun werk onder de galerij tentoon stellen. Voo-r die kopeirs is er weer een aantrekkelijke subsidie-regeling, die darnk zij de medewerking vain bet ministerie van CRM, het Provinciaal Bestuur en het Geentebestuur van Middelburg kan worden verstrekt. Deze subsidie bedraagt ten hoogste 45% van het aankoop-bedrag. In een 16-tal kramem zal een groite ver scheidenheid van kunstnijverheids- en ambachtsairtiifeelen te koop wor den aangeboden. Daronder zijn en kele voor Middelburg geheel nieuwe creaties, zoals bloemstukken en siersitieedwarken. Evenals andere jaren zijn aanwezig een klompenma ker, een koperslager, twee potten bakkers, twee werkende kunste naars, twee antiquairs, handweefar- tikelen, edelstenen en moderne en uit het Oosten geïmporteerde seira- den. Er is ook weer een spinnewiel en een babbelaarsstand. Omdat de brouwerij dit jaar huui gaat vragen voor de te gebruiken tafels enl stoelen, begonnen de orga nisatoren met een tekort vam ruim f 400,-. Met betreurt het, dat alleen het gemeentebestuur van Middel burg de kunstmarkt steunt, maar dait van de zijde van de midden stand en de provincie niets wordt gedaan. (ADVERTENTIE) Minder gebruikelijke manier om uw vakantie door te brengen: maak een P O cruise (vanaf f.1040,-) naar de zon en vreemde beschavingen. Op 2ó juni vanaf Amsterdam o.a. naar Casablanca,Teneriffe, Madeira, Lissabon en Vigo. Op 29 juli vanaf Amsterdam o.a. naar Lissabon, Casablanca, Lanzarofe en Madeira. Op 12 augustus vanaf Amsterdam o.a. naar Malta,Venetië, Kotor, Athene, Barcelona,Tanger en Vigo. Vanuit de diverse havens kunt u bovendien ettelijke excursies landinwaarts maken. Informeer bij uw reisagent of schrijf rechtstreeks: P&O, postbus 1917, Amsterdam En vraag dan meteen^ inlichtingen omtrent de vele cruises vanuit Southampton. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Het nadelig saldo in de hoeken van bet bisdom Breda is in 1970 aanzienlijk kleiner geworden dan de halve ton die het in het jaar daarvoor - was. Hoewel er nog steeds met verlies gewerkt wordt (nadelig saldo ƒ13.580,is deze toch wat gunstiger situatie met name te dan ken aan de grotere bijdragen van de parochies aan het zg. diocesaan Soli dariteitsfonds. Deze bijdragen stegen van 1.265.674 in 1969 tot 1.407.062 in het vorig jaar. Zoals bekend vormen, de bedragen die 'dë "parochies aan het bisdom al- staan de voornaamste bron van in komsten. Uit de rekening van baten en lasten over 1970 blijkt, dat bij de 1,4 miljoen slechts een paar ton in komsten zijn gekomen uit huren en (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid drs. W. R. Dusarduijn (KVP) uit Goes vindt, dat er zo gauw mogelijk maatregelen moeten wor den getroffen voor werknemers (in hijvoorbeeld oesterbedrijven) die werkloos worden door de uitvoering van de deltawerken. Dat valt af te leiden uit vragen, die hij schriftelijk heeft gesteld aan minister drs. J. A. Bakker van Ver keer en Waterstaat. De heer Dusar duijn vraagt onder meer waarom er nog geen maatregelen zijn afgekon digd (voorgeschreven door de delta wet) op grond waarvan bedoelde werknemers omscholingsfaciliteiten krijgen dan wel hulp bij verhuizing naar een plek waar ze hun beroep kunnen blijven uitoefenen. Ook wil de heer Dusarduijn weten of er voorlopige regelingen zijn ge troffen en tot welke instanties de gedupeerden zich moeten wenden. Ten slotte vraagt hij welke voorlich ting de minister over deze zaak wil geven en wanneer met die voorlich ting begonnen wordt. pachten, opbrengst effecten, renten, giften en legaten, zodat de totale in komsten bedraagt 1.774.464. Van de uitgaven ging ruim 935 dui zend gulden op aan zg. verleende bij dragen (aan o.a. bestaande parochies, Interdiocesaan Fonds, d.i. een aandeel in de kosten van de Nederlandse kerkprovincie, aan de priesteroplei ding in Tilburg en Nijmegen, Dioce saan Pastoraal Centrum, bedrijfsapos- tolaat, Maartenshof en andere pasto rale activiteiten). Hieraan is overi gens ruim twee ton minder uitgege ven dan in 1969. Bezuinigd is ook op de uitgaven voor algemeen beheer (secretariaat bisdom e.d., kortom „De Veemarktstraat" te Breda). Bijna twee ton meer is uitgegeven aan de reservering van bijdragen aan arm lastige parochies en enige voorzienin gen op kredieten aan parochies. Hierbij moet men bedenken dat het hier slechts gaat om de boeken van het bisdom als overkoepelende orga nisatie van de parochies, als service instituut dus. De inkomsten en uit gaven van de parochies afzonderlijk staan hier los van. Uit dit tweede financiële jaarver slag van het bisdom Breda (het eerste kwam vorig jaar oktober uit, zodat de achterstand fors is ingelopen) blijkt verder dat het vermogen van het bisdom weinig wijzigingen te zien geeft (ƒ3,15 min in 1969 tegenover ƒ3,14 min. in 1970). Dit stelt echter bitter weinig voor, als men weet dat het hele vermogen van ruim drie mil joen niet eens toereikend is om te kunnen voldoen aan de thans bestaan de kapitaalverplichtingen voor het in 1969 gevormde pensioenfonds voor priesters in het bisdom. (ADVERTENTIE) VLISSINGEN Op donderdag 3 juni te 20.00 uur zal in het stadhuis van Vlissingen de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening in het open baar vergaderen. Tijdens deze ver gadering zal door ir. Kuyken (stede- bouwkunidige) en ir. H. Klarenbeek (architect) een toeMchting worden gegeven op het ontwerp-bestem- mingsplan Westerzicht (voorheen Lammerenburg I). MR. M. G. DE BRUIN, directeur van de Nederlandse Spoorwegen, acht vermindering van de vrijblijvendheid in de samenwerking tussen de spoor wegmaatschappijen in West-Europa gewenst. 8 Dagen treinen op de tlenertoer voor van elk station. NS-identiteltsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Op de avond van eerste pinksterdag wordt er in Middelburg een openlucht-kerk- difenst gehouden in het openlucht theater in het park Toorenvliedt. De dienst is in samenwerking tussen gereformeerden en Nederlands her vormden voorbereid. Medewerking aan deze dienst wordt verleend door het jongerenkoor Walcheren, onder leiding van de her Jan Kreuter en diens combo. De aanvangstijd is 19 uur. Bij eventueel slecht weer wordt de gehele dienst verplaatst nair de Ontmoetingskerk, niet ver van Too renvliedt. ■1

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3