CEES HAGENAARS, Nederlander die in Oostenrijk een vakantierijk opbouwde Ouders zijn niet altijd wettelijk aansprakelijk voor daden van kinderen Vaticaan krijgt steeds minder burger-inwoners ELEKTRISCHE VRACHTWAGEN VOOR STADSVERKEER binnenland buitenland ESSEN-MARKEN BEGINNEN GUTE LEUTE PRATEN ADVERTENTIES (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uw zesjarige zoontje Henk heeft op een avond dat u met uw echtgenote op ver jaardagsvisite was in zijn jeugdi ge overmoed zijn nieuwe blok kendoos uit het raam van zijn slaapkamertje gekeild. Het ge volg was een fikse deuk in het dak van buurman's auto. Het meisje dat als oppas fungeerde, kwam juist te laat de slaapkamer binnen om Henkie te beletten zijn stoute daad te verrichten. Het kostte u de volgende dag weinig moeite uw buurman ge rust te stellen met de woorden: ik ben WA verzekerd, dus de verzekering dekt de schade Dat zou later mooi tegenvallen. De verzekeringsmaatschappij keerde helemaal niets uit, omdat de ouders van Henkie niet wette lijk aansprakelijk gesteld konden worden. De verzekeringsmaatschappij had groot gelijk, maar hield er wel een ontevreden klant aan over. De ouders van Henkie voel den zich immers moreel aanspra kelijk voor de schade, die aan buurman's auto was toegebracht. De morele aansprakelijkheid is echter geen uitgangspunt voor de maatschappijen om schade te vergoeden. Verzekerd is uitslui tend de wettelijke aansprakelijk heid. In dit geval konden de ouders niet wettelijke aansprake lijkheid gesteld worden voor de daad van hun zoon. Op grond van rechtsuitspraken stelde de verze keringsmaatschappij zich op het standpunt dat een zesjarig jon gentje de gevolgen van zijn daad niet kan ovv.rzien, terwijl de ou ders maatregelen hadden geno men om dergelijke onbezonnen daden te voorkomen door voor een oppas te zorgen. Een oppas van veertien jaar wordt oud ge noeg geacht om als oppas te fun geren, maar zij kon niet voorko men dat het jongentje zijn blok kendoos uit het raam gooide. De wettelijke aansprakelijk heid is voornamelijk gebaserd op de artikelen 1401 t.m. 1407 van het burgerlijk wetboek. De inhoud van deze wetsartikelen komt erop neer, dat de ouders aansprakelijk zijn voor de daden en nalatigheden van hun minder jarige kinderen, waarover zij de ouderlijke macht uitoefenen. De ouders worden echter van hun verantwoordelijkheid ontheven, als zij kunnen bewijzen, dat zij de daad of nalatigheid van hun kind niet hebben kunnen belet ten. Hieruit volgt dus dat zich gevallen kunnen voordoen zo als hierboven is omschreven waarin niet de ouders, maar het minderjarige kind zelf aanspra kelijk is voor de toegebrachte schade. De wet gaat er verder vanuit dat er om aansprakelijk te zijn van schuld sprake moet zijn. Daarom noemt men de WA-ver- zekering ook wel „schulddek king". Aanvankelijk omschreef men het begrip „onrechtmatige daad" als een schuldige hande ling. In 1919 werd echter door de Hoge Raad uitgemaakt dat ook als „onrechtmatige daad" moest worden aangemerkt „het niet in acht nemen van de zorgvuldig heid, die in het maatschappelijk verkeer jegens lijf en goed van een ander betamelijk is". Hier door kon ook het „iets niet doen" als onrechtmatige daad ge schouwd worden. De wettelijke aansprakelijk heidsverzekering voor particulie ren er zijn ook nog andere WA-verzekeringen dekt de uit de wet voortvloeiende aansprake lijkheid van het gezinshoofd als particulier voor eigen daden en nalatigheden, als hoofd van het gezin voor de daden en nalatig heden van vrouw en inwonende minderjarige kinderen, als werk gever voor de daden en nalatig heden van het huispersoneel, als eigenaar van huisdieren voor de schade door deze dieren aange richt en verder als huiseigenaar of als huurder. Omdat er gevallen zijn, waarin het kind zelf aansprakelijk is voor de gevolgen van een on rechtmatige daad. is het wel van belang erop te letten, dat met alleen de wettelijke aansprake lijkheid van het gezinshoofd voor de onrechtmatige daden van zijn kinderen verzekerd is, maar ook de wettelijke aansprakelijkheid van die kinderen zelf. De ouders van Henkie hadden zich dus ook voor de wettelijke aansprakelijk heid van hun kinderen moeten verzekeren om verzekerd te zijn tegen de door het kind toege bracht schade. Het is ook denkbaar dat een derde schade lijdt, terwijl daar voor noch de ouders (bijvoor beeld omdat er wel voldoende toezicht was), noch het kind zelf (geen normbesef) aansprakelijk zijn Dit kan voorkomen als uw kind het slachtoffer is van een onrechtmatige daad van een an der kind. Als u er zeker van wilt zijn dat uw kind onder alle om standigheden een schadevergoe ding krijgt, wanneer het door toedoen van een ander kind scha de lijdt, zult u voor uw kind een ongevallenverzekering moeten af sluiten. Zo'n verzekering garan deert een uitkering na een onge- j val dat uw kind is overkomen, i ongeacht de vraag wiens schuld het was. Omdat het uitsluitend gaat om de wettelijke aansprakelijkheid zijn er nauwelijks algemene richtlijnen op te stellen, aan de hand waarvan men bij voorbaat weet of men al dan niet voor een uitkering van de verzekering in aanmerking komt. Vaak wordt het dan ook aan de rechter over gelaten het „geval" te bekijken en te beslissen wie al dan niet wettelijk aansprakelijk is. Vast staat in elk geval wel dat bij schade in eigen huis van wet telijke aansprakelijkheid geen sprake is, zodat men dan niet op een uitkering moet rekenen. z,eiis niet wanneer uw zoontje op de kamer van bijvoorbeeld de inwonende oma het antieke ser vies verbrijzeld. Het gaat er im mers om de schuld aan te tonen en uit de jurisprudentie blijkt, dat de rechters zich op het stand punt stellen, dat er zo'n nauwe relatie is tussen de inwonende oma en de familie, dat beiden wel al te gemakkelijk zullen toe geven dat het jongentje schuldig is om zodoende toch voor een uitkering van de verzekering in aanmerking te komen Hoe ingewikkeld het kan wor den bij het aanwijzen van dege ne, die wettelijk aansprakelijk is, blijkt uit het volgende voorbeeld. Een veertienjarige oppas loopt met haar vijfjarige buurmeisje op straat te wandelen. De oppas wordt afgeleid door een étalage van een winkel en het kleine buurmeisje maakt van deze onop lettendheid gebruik om plotseling de rijweg op te rennen. Een pas serende auto weet nog juist uit te wijken, maar botst daarop tegen een lantaarnpaal. Het buurmeisje is schuldig, maar gezien haar leeftijd kan men haar het plotseling de straat oprennen niet aanrekenen. De ou ders zijn ook niet schuldig, want die hebben voor een oppas ge zorgd (tenzij ze van tevoren wisten dat de oppas niet zo erg plichtsgetrouw was). De oppas kan wel wettelijk aansprakelijk gesteld worden, omdat ze niet goed oplette. In dit geval is het te hopen, dat de ouders van deze minderjarige oppas een WA-par- ticulier-verzekering hebben afge sloten, waarbij ook de 'aansprake lijkheid van de kinderen zelf meeverzekerd is. Zo niet, dan zullen die ouders de schade zelf moeten betalen. Dit zal dan wel morele problemen geven bij de ouders van het plotseling overste kende kind, maar volgens de wet blijft de oppas aansprakelijk. Men zal er hij een WA-particu- lier verzekering steeds op moeten letten dat schade alleen dan uit gekeerd wordt, wanneer de ver zekerde zelf voor die schade wet telijk aansprakelijk gesteld wordt. Men doet er verstandig aan de wettelijke aansprakelijk heid van de kinderen zelf mee te verzekeren. Zekerheid heeft men echter zelden, die kan alleen de rechter geven. VATICAANSTAD (AP) Het aantal burgers in de kleinste staat ter wereld vermindert gestadig. Het geboortencijfer van Vaticaanstad is de laagste ter wereld. Het kerkhof is vol. Volgens de volkstelling van 1970 woonden er 534 burgers en 336 niet-burgers in 43 ha metende soe vereine staat Vaticaanstad. Maar dit aantal inwoners is in het begin van dit jaar met 146 vermin derd toen de pauselijke gendarmerie werd ontbonden en aan de 143 man schappen en vier officieren hun staatsburgerschap werd ontnomen. Een commissie van zeven kardina len heeft de laatste paar jaar ook een aantal andere burgers van hun staatsburgerschap vervallen ver klaard. De bedoeling is, geestelijken en leken, wier arbeid niet meer eist, dat zij voortdurend binnen de mu ren van het Vaticaan aanwezig zijn, buiten te sluiten. Dit is een onder deel van de verder strekkende poli tiek van het Vaticaan, die is gericht op het verminderen van bijzondere voorrechten. Onder de burgers van het Vati caan bevinden zich 52 vrouwen, van wie slechts vier kloosterzuster zijn, die de zorg hebben - voor de pauselijke woning. De overigen zijn moeders en zusters en oudgediend huispersoneel van prelaten die in Vaticaanstad wonen of vrouwen die) er wonen en werken. Slechts een twaalftal personen heeft het staatsburgerschap gekre gen uit hoofde van geboortenrecht en «zelfs deze zijn in werkelijkheid niet op het gebied van de staat geboren. Het Vaticaan beschikt namelijk wel over een èerste-hulp-post, maar niet over een kraaminrichting. De kinderen in het Vaticaan zijn uit leken-gezinnen van Vaticaanse bur gers geboren in Romeinse zieken huizen, maar de baby's krijgen het Vaticaanse staatsburgarscahp als de moeders met hen naar het huis in het Vaticaan terugkeren. De jongste van deze is vier jaar geleden geboren en heeft zijn Vati caanse staatsburgerschap reeds ver loren. Het was het kind van de kapitein der Vaticaanse gendarme rie, Di Giovanbattista. De kleine en zijn ouders zijn weer Italiaanse staatsburgers geworden toert de gen darmerie werd ontbonden. De laatste burger ie in het Vati caan is begraven is graaf Giuseppe della Torre, in leven directeur van het Vaticaanse orgaan „Osservatore Romano", geweest, die vijf jaar ge leden is overleden. Het kleine Vati caanse kerkhof Sant'Anna was reeds vol, maar voor Della Torre was een plaats gereserverd in het graf van zijn vrouw. Alle Vaticaanse burgers wonen binnen de muren, met uitzondering van 144 diplomaten in het buiten land die het Vaticaanse staatsbur gerschap bezitten en enkele curie kardinalen, die Vaticaans staatsbur ger zijn, maar in Rome wonen. Burgers kunnen in Vaticaanstad geen huizen of ander onroerend ei gendom bezitten, maar bij wijze van compensatie betalen zij geen huur en geen belastingen. Het staatsburgerschap wordt ver leend en ingetrokken door de admini stratieve commissie van zeven kar dinalen. Er wordt geen eed van trouw gevraagd en er vindt geen enkele andere ceremonie plaats, maar niemand wordt aanvaard uit sluitend omdat hij graag burger van het Vaticaan wil zijp. MüNCHEN (DAb) Bijna ge ruisloos en geheel vrij van uitlaat gassen is deze vrachtwagen, die het Münchener concern Messerschmidt- Bölkow-Blohm (MBB) na een ont- wikkelingstijd van circa een jaar thans aan de pers introduceerde. Sa men met de firma's Bosch, Varta en de Rheinisch-Westfalische Elektrizi- tatswerke is het MBB erin geslaagd een elektrische aandrijving te ont wikkelen, die volgens de mening van de constructeurs in het stadsverkeer een economisch gebruik garandeert. Weliswaar moeten de accu's na een klein 100 kilometer opgeladen, res pectievelijk omgewisseld worden, maar het verwisselen gaat naar men zegt sneller dan het tanken bij een gewone auto. De topsnelheid van de wagen bedraagt bij een nuttige last van 1000 kilogram 80 kilometer per uur. Het chassis kan van verschillen de opbouwconstructies worden voor zien en bestaat volledig uit kunststof. (Van een onzer verslaggevers) BRIXON IM THALE (Oostenrijk) Cees Hagenaars uit de Keurmeesterstraat 17 te Schoonhoven zal het zelf ook nooit gedacht hebben: van gasfitter tot campinghouder, directeur en vertrouwensman van een Oostenrijkse reisorganisatie. Toch, twaalf jaar nadat hij voor het eerst bij toeval voet in Brixon zette, is hij daar nu een gevierd, gerespecteerd man, een res pect, dat hem bovendien geen windeieren heeft gelegd. Voorts hadden we bedacht dat het beter zou zijn de mensen vrij te laten om lunch en diner te gebrui ken waar ze dat wilden en daarvoor geven wij zogenaamde „essen-Mar ken" uiit. De naam was ook bedacht: „Holland Aktdon", en toen ging de zaak aan het rollen. Van Oostenrijk uit krijgen de mensen bericht. Com pleet met folders, inschrijvinigsibil- jetten, adressen en natuurlijk de groeten van de burgemeester die ze heeft uitgenodigd. Het aantal over nachtingen was na het eerst jaar al met vele duizenden gestegen. Het hele plaatsje is als het ware opge leefd. Meer zelfs, het begint een geduchte concurrent voor de traditio nele vakantieplaaits K'iitzbuhel !te worden". Tot zover het verhaal van de Holland-Aktion, Maar Cees Hage naars, die de smaak van vakantie en reizen te pakken had gekregen, bleef niet stil zitten. In de eerste plaats had hij het druk met zijn eigen zaak en, ook het filiaal van Brixons burgemeester vroeg de no dige aandacht. Die burgemeester, Franz Podasser, zag de zaak groeien en wenste een mooi hotel in zijn dorp er bij. Was het niet iets voor Cees Hagenaars? De Hollander voelde wel voor iets, maar niet voor een mooi hotel. Diever zou hij een mo derne camping beginnen. Nou dat bon. Na lainig zoeken en onderhandelen kwam er een fraai stuk grond uit de bus, aan de voet van een skilift en een mooie skipis te. Daar moest het dan maar begin nen. Nu heeft Cees Hagenasrs een moderne camping, ook voor de win ter, met stnoomaanshiiting voor ca ravans, verwarmde wasruimten, tod- letten en droogruimten, een fraai restaurant, waar zes mannen en vrouwen zorgen voor de keuken, met o.a. echte Hollandse kost. Een paar maal per jaar reist hij naar zijn Oostenrijkse bezitting toe om met de bedrijfsleider, de heer Steiner de plannen door te nemen, overleg te plegen met de burge meester en natuurlijk zijn oude vriend Steffi Kaufmann en verder te bouwen aan de Holland-Aktion die zo'n grandioos succes is geworden. Cees Hagenaars is bezig een klein vakantie-imperium op te bouwen op Oostenrijkse grond, met medewer king van de kleine 2000 inwoners van Brixon im Thale, die sinds dat eerste bezoek van de ideeënrijke Hollander er heel wat beter voor staan dan een paar j aar geleden. De camping van Cees Hagenaars Burgemeester Podesser en direc teur Koffeler zijn best tevreden met de vele vakantievierende Hollan ders. „Jawohl, gute Leute, freundli- che Menschen". Burgemeester Po desser van Brixon im Thale zal dan ook voorlopig via de Nederlandse kranten vakantiezoekers blijven uit nodigen. En Cees Hagenaars aarzelt nu wel een beetje tussen Holland en Oos tenrijk. Er zal op den duur een keuze gemaakt moeten worden. Voorlopig blijft het nog pendelen tussen Schoonhoven en Brixon, ai is het wel een lange pendel. Hij bezit een Oostenrijkse naamloze vennootschap, waarvan h(j directeur is. Hij heeft een camping voor de zomer en de winter, bezit een fraai restau rant en organiseert en bestuurt van uit twee plaatsen Brixon im Thale en Schoonhoven een „Holland-aktion", waarvoor alle Brixonthalers hem nog steeds dankbaar zijn. Brixon im Thale is een vakantieoord geworden, waar duizenden Nederlanders 's zomers en 's winters naar toe gaan. Twaalf jaar geleden dacht de nu 39-jarige Cees Hagenaars een aardi ge vakantie te kunnen doorbrengen in Kitzbiihel, gerenommeerd winter en zomerverblijf. Graag een kamer voor twee weken, vroeg hy. Zim- mer besetzt, zoals het daar heet en Cees Hagenaars toerde door naar het ongeveer 20 kilometer verder gele gen Brixon. Een wat armoedig plaatsje. Geen of nauwelijks hotels, slechts hier en daar een kamer. Een wat oudere boer hielp hem op weg. wel een Zimmer met Küchen zu Aan dat en dat weggetje was nog wel een Zimmer met Kuchen zu vennieten. Goede raad was duur: Cees Hage naars kwam met vrouw en kinderen terecht bij Wetti en Stef Kaufmann. Het zou een langdurige vriendschap worden. Stef Kaufmann, gemeente raadslid w.ist zo het een en ander van gemeentepolitiek en al pratende ■kwamen beide mannen tot de ont dekking, dat het in Brixon toch eigenlijk een dooie boel was. Er moest wat aan gebeuren. Cees Hage naars was dan wel gasfitter en alles wait daarmee verband houdt, hij had en heeft een gezond stel hersens en gevoel voor zaken". Jullie moeten reclame maken. Je moet de boel organiseren. Er zijn zat Nederlan ders dié hier naar toe willen komen. Het is hier mooi en rustig, maar je moet ze wel gaan halen". Cees Hagenaars kreeg een uitnodi ging van de burgemeester om eens te komen praten. Enfin, het bleef eerst bij praten. De vriendschap met 'Wetti en Stef Kaufmann leidde tot een bezoek aan Nederland. In ons land werd het gesprek voortgezet. Inmiddels waren er in Oostenrijk verkiezingen geweest. Er kwam een nieuwe burgemeester en die voelde wel wat voor een nieuwe, moderne aanpak. Toen Cees Hagenaars enkele jaren later op het idee terugkwam, werden er spijkers met koppen ge slagen. Café's en restauranthouders, als mede kamenbezitters en zij diie wel wat zagen in het verhuren van ka mers, werden bij elkaar getrom meld. Een vergadering leverde nog wel niet direct resultaat op, maar de basis voor een nader gesprek was gelegd. Er volgden meer vergaderin gen. Cees Hagenaars kwam een keer extra over naar Oostenrijk. Langzaam maar zeker groeide de gedachte aan een verenigd optreden en Cees Hagenaars zou er de motor van worden, zonder dat hij nu direct voor zichzelf een functie zag. „Weet je", wat het is", vertelde hij ons, „ik lees altijd graag de advertenties van de burgemeesters. Dat is misschien een beetje gek, maar dat interesseert me. Ik dacht waarschijnlijk interesseert het ande re mensen ook. Een burgemeester lieeft tenslotte altijd wat belangrijks te vertellen. Ik stelde voor dat de burgemeester van Brixon im Thale in enkele Nederlandse kranten zou adverteren. Zo een beetje van: de burgemeester van Brixon nodigt u uit". Wel, het idee sloeg aan en terwijl wij een organisatie opzetten met een Nederlands filiaal, plaatste ik de advertenties. Het resultaat was ont stellend. Na de eerste advertentie kreeg ik meer dan duizend brieven om inlichtingen. Een enorme klap om op te vangen. Ik weer naar Oostenrijk. Daar was de organisatie inmiddels tot stand gekomen onder leiding van de directeur van hat Verkehrsamt, de blinde meneer Koffeler. Alle kamers waren geregistreerd. Data waren vastgelegd. Het was één pool gewor den, centraal bevoorraad met „gas ten". Cees Hagenaars

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9