naar Geen onderzoek toeleveringsbedrijven roept vraagtekens op Katalysators en naverbranding beperken schadelijke uitstoot tot een minimum PvdA-fraetie stelt schriftelijke vragen over politieoptreden KERMIS IN HULST Veertienjarige Middelburgse vermist stad streek KRITISCHE VRAGEN STATENLID DON OVER PZEM Wetliouder Blommaert van Hulst ernstig ziek Kwart Zeeuws fruitareaal gerooid Verzoek tot vergadering Uit de biecht geklapt De vragen U bóft als u van vis houdt. M. ■In kleuterschool Sas van Gent Sport Speeltuintje j Vrij somber BASF-ANTWERPEN, BEDRIJF DAT STRIJDT TEGEN LUCHTVERONTREINIGING (I) r~ hoogwater Discussie Auto gestolen in Temeuzen Voorlichting over bestemmingsplan Kwadendamme Burgemeesterswoning St. Jansteen wordt openbaar verkocht de postgiro is gratis en gééft 2i% rente! do's makkelijk! (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het feit dat 't Rekenkamer-onderzoek op de N.V. PZEM zich heeft beperkt tot de verschrijvingen op de administratie van dit bedrijf zelf, is tegenstrijdig aan de omschrijving van de 1* onderzoekopdracht aan de Rekenkamer. Het onderzoek zou zich (al dus de omschrijving, gedateerd dec. jl. - red.) ook uitstrekken tot de toeleveringsbedrijven van de PZEM, zoals aanne mers. Uit de publikaties in ons blad van vrijdag jl. over de bevindingen van de Reken- (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN Vanwege een optredende complicaties, is de we- embolie in de hersenen en daarbij thouder van sportzaken in de ge meente Hulst, J. Blommaert, in het St. Liduinaziekenhuis in Hulst opge nomen. Hoewel zijn toestand ernstig is, evolueert deze in gunstige zin. kamer-commissie blijkt, dat de toeleveringsbedrijven bij het onderzoek naar de ver schrijvingen ten behoeve van de bouw van een privé bun galow voor de directeur van de PZEM buiten beschouwing zijn gebleven. Aldus de inzet van een serie kritische vragen van 't PvdA- statenlid W. Don over de PZEM-affaire. (Van onze correspondent) GOES Volgens de op het ogenblik bekende gegevens is in Zeeland een kwart van het fruit areaal gerooid met behulp van de Nederlandse en EEG-rooipre- mies. Tot en met 31 maart wer den er in Zeeland gerooid vol gens de Nederlandse rooirege- ling, 1279 ha appelen en peren en volgens de EEG-rooiregeling 370 ha appels en peren. Het Zeeuwse fruitareaal bedraagt thans nog 4846 ha. Hij heeft deze vragen gesteld aan mr. J. van Aartsen in diens kwali teit van voorzitter van de raad van bestuur van de NV PZEM. De vragen van de heer Don, di ewij hieronder laten volgen, monden uit in het ver zoek om een vergadering van aan deelhouders liefst op verzoek van de voorzitter van de raad van be stuur te laten uitschrijven. In dien deze hiertoe niet bereid is, dan wil de heer Don, op grond van artikel 20 van de PZEM-statuten, een buitengewone aandeelhouders vergadering laten uitschrijven. De mogelijkheden daartoe zijn hem door de verdeling van de aandelen over leden van Provinciale Staten gegeven. De heer Don vraagt zich ook af of een of meer dagelijkse bestuurders van de PZEM, na de vergadering van de raad van bestuur van de PZEM (De Stem/Vrije Zeeuw van zater dag) gegevens die in de raad van bestuur niet ter sprake zijn gebracht, omdat zij als geheim werden be schouwd, hebben meegedeeld aan het liberale blad de PZC. Hij infor meerde tevens waarom de aandeel houdersvergaderingen van de PZEM nog steeds niet in het openbaar wor- ,.den gehouden. De vragen van de heer Don luid den aldus: 1. Waarom heeft u sinds 30 oktober 1970, mede naar aanleiding van de Staten-discussies, geen aan deelhoudersvergadering bijeenge roepen? 2. Heeft of hebben een of meer leden van het dagelijks bestuur van de PZEM informatie verstrekt aan de redactie van de PZC en zo ja, waarom? 3. Indien inderdaad mijn indruk juist is, dat het onderzoek zich heeft beperkt tot de administratie van de PZEM, is het dagelijks bestuur van plan verdere opdrachten tot onderzoek en advisering aan de raad van bestuur voor te leggen? 4. Is het dagelijks bestuur bereid aan de in de Staten en aandeel houdersvergaderingen geuite wens, een vertegenwoordiger namens het personeel in de raad van be stuur op te nemen, tegemoet te komen en op zo kort mogelijke termijn een voorstel voor te be reiden? 5. Op grond van welke bepalingen zijn de vergaderingen van aan deelhouders besloten? In de sta tuten staat hierover niets ver meld. 6. Is uw bestuur bereid in de eerst volgende vergadering van aan deelhouders een voorstel tot open baarmaking in te dienen? Zoj neen, waarom niet? j i De heer Don voegt aan zijn vragen de opmerking toe, dat hij meent ze in het openbaar te moeten stellen, omdat hij aanneemt dat openbaar making van de antwoorden geen enkel bezwaar met zich brengt. Afschrift van deze vragen is ge zonden aan :het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland. (ADVERTENTIE) HEERLIJKE VISSALADE (4 personen) 40Q gr gaar visvlees (schelvis of kabeljauw), 250 gr gekookte aardappelen, 3 gesneden tomaten, 1 grote gesneden appel, gesnipperde ui, peper, mosterd of slasaus, 1 hard gekookt ei. Leg fijn gemaakt visvlees op een met sla bedekte schaal. Hierop de aard- Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, WassenaarsewGS 20» Dot Haag. appelen en 2 gesneden tomaten, appel, uitjes, peper en mosterd. Maak de massa glad met slasaus en garneer het geheel met schijfjes tomaat en ei. Vis houdt fit .p*'». (Van een onzer verslaggevers) HULST Kennis spreekt al tijd nog wel tot de verbeelding van de meeste mensen, vooral tot die van kinderen. Als er dan op 7,o'n kermis ook nog een ge weldig reuzenrad staat, geflan keerd door botsauto's, gokten ten, draaimolens en snoepten- ten, dan is het feest compleet. Zo oolc in Hulst, waar de markt in de binnenstad ditmaal niet wordt gevuld door koolmonoxi de producerende personenauto's, maar door deze kermisattribu- ten. De regen van maandag heeft misschien wat afbreuk ge daan aan het jaarlijks terugke rende feest, dat „kermis'' pleegt te heten, maar gezellig is het wel. Vooral gistermorgen en middag, toen een belangrijk deel van de omliggende straten ook nog eens in beslag genomen werden door marktkramen, waartussendoor zich duizenden mensen wrongen belust op koopjes. Onze fotograaf Cor J. de Boer vroeg een lift aan de beheerders van Leemburg's reuzerad en fo tografeerde van boven de druk te op de kerniis. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Naar aan leiding van het politieoptreden in de kleuterschool aan de Kerkhof laan heeft de fractie van de PvdA in de Sasse raad schriftelijke vra gen gesteld aan het college vanl b. en w. „Kan uw college ons inlichtingen geven over hetgeen op maandag 17 mei in de ochtenduren heeft plaats gevonden in de neutrale kleuter school aan de Kerkhoflaan? Hierbij zijn twee politiemensen de school binnengetreden zonder toestemming te vragen aan de hoofdleidister. Wel ke stappen denkt uw college te on dernemen om herhaling van dergelij ke incidenten te voorkomen?" Aldus de tekst van de gestelde vragen. Zoals gemeld, werd maan dagmorgen in d'e bewuste kleuter school Willy M., een compagnon van Romain H., gearresteerd, terwijl hij een openbare les bijwoonde. Mejuf frouw Verstraete, hoofdleidster bij de school, heeft hierover een klacht gedeponeerd bij het Sasse college van b. en w. dat met voortvarend heid de zaak ter hand heeft geno men. gemaakt kan worden als speeltuin- tjes t.b.v. de kinderen in de z.g. „witte wijk". „Gaarne voor de zo mervakanties aanbreken", aldus de fractie. „Ons heeft een klacht bereikt", al dus begint een andere vraag aan het Sasse college, „van het bestuur van de voetbalvereniging Racing White. Deze zou niet kunnen beschikken over een der trainingsvelden op het sportpark De Valcke. Wij verzoeken u dringend deze klacht te willen onderzoeken om zonodig stappen te ondernemen waardoor deze vereni- ging aan voldoende engeschikte trainingsaccorriimodaties geholpen kan worden. Aansluitend, zo vervolgt de vraag, „zouden wij graag vernemen wie toestemming heeft verleend aan de zomeravond- respectievelijk be drijfsvoetbalclubs ONA en C.S.M. om op.de weekeinden bedrijfseom- petities te doen verspelen op een gemeentelijk sportpark. Is hiervoor huur betaald aan de gemeente?" ■w Bij verdere schriftelijke vragen i nodigt de P.v.d.A.-fractie b. en w.' uit op zeer korte termijn contact op te nemen met de directie van n.v Koopcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen om te bewerkstelligen dat een stuk je Van de toekomstige parkeerruim te aan de Julianas,traat geschikte M* Vooruitzichten T voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op lllA maandag ffljtBn Anü om l8-#0 uur: 11 II IIIIIIIU^JIUIII vrij somber, koel en plaatselijk regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Konstanz 336 (onv); Rheinfelden 245 (pL 13); Straatsburg 244 (pl. 8); Plittersdorf 367 (-3); Maxau 416 (- 4); Ploehingen 138 (pl. 14); Mann heim 239 (pl. 3); Steinbaeh 139 (onv.); Mainz 256 (pl. 11); Bingen 162 (pl. 9); Kaub 178 (pl. 9); Trjer 303 (pl. 49); Koblenz 191 (-2); Keu len 143 (pl. 11); Ruhrort 308 (pl. 22); Lobith 901 (pl. 13); Pannerden- se Kop 870 (pl. 10); Nijmegen 687 (pl. 14); IJsselkop 797 (pl. 5); Eef- de IJssel 310 (pl. 6); Deventer 200 (onv.); Monsin 5472 (pl. 4); Borgha ren 3895 (-15); Belfeld 1108 (pl. 19); Grave beneden de Sluis' 502 (pl. 2). De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Spijk - St. Andries 320, Driel - Amerongen 240. IJsselkop - Doesburg 240, Doesburg - Zutphen 235, Zutphen - Deventer 240, Deven ter - Windesheim 240. Morgen, woensdag 26 mei. Bergen op Zoom: 4.48 en 17.22 Hansweert: 3.55 en 16.24 Terneuzen: 3.14 en 15.42 Vlissingen: 2.41 en 15.09 Wemeldinge: 4.38 en 17,12 (Van een onzer verslaggevers) HULST/ANTWERPEN „Zolang er geen internationale afspraken worden gemaakt, komt er geen afdoende oplossing van het probleem van de milieuverontreiniging. Technisch is het ongetwijfeld mogelijk. Economisch op dit moment niet, omdat elk bedrijf, dat meer aan de milieubescherming doet dan strikt noodzakelijk is, ten opzichte van zijn concurrent in een moeilijke positie komt te verkere»,". „Wij zijn de eerste fabriek, die met katalysators en naverbranding in dit gebied de schadelijke uitstoot tot een minimum hebben beperkt. Het heeft een hoop geld gekost, want er is al verschillende keren iets met die naverbranding geweest. Als we dat tevoren gewe ten hadden Vroeger kwam daar uit die pijp een duidelijk zicht bare rookwolk, nu moet je goed kijken om te zien wat er uitkomt". Terwijl hij dit zegt wijst directie-assistent van de afdeling produktic van de Badische Anilin- und Soda-Fabrik A.G. (BASF). W. van den Heuvel, naar een van de fabrieken op het SöO hectare grote fa brieksterrein op de rechter Sclielde-oever. De BASF is er nogal trots op veel interesse te hebben voor de luchtbezoerleling. In het jaarverslag over vorig jaar, onlangs verschenen, is voor het eerst in een passage uitvoerige aandacht besteed aan de milieuhygiëne. Er zijn tevens investeringen van mil joenen aangekondigd ten behoeve van de bescherming van het milieu. BASF doet er nog meer aan. De positieve instelling blijkt uit een onlangs verschenen Duitstalige bro chure, onder de titel: „Umwelthy- giëne der BASF", waarin niet zon der trots wordt geconcludeerd, dat er de afgelopen jaren het een en ander ten goede is veranderd, ook bij de BASF. Het bewijs wordt visueel geleverd: twee foto's, geno men vanaf de Rijn van Mannheim van het bedrijf in Ludwlgshafen. Een plaat van vroeger en een van 1968. Het verschil valt op: de foto van vroeger met vijftien dampende schoorstenen, die van 1968 met heel wat minder pijpen, en zeker geen dampende. Vroeger, aldus het mi lieublad, waren de rokende schoor stenen het toonbeeld van bedrijvig heid. Nu zijn het filters en filtreer- methodes, die de aandacht hebben. Ook op het bedrijf in Antwerpen wordt volgens de medewerkers veel gedaan aan de bescherming van het milieu. (Van onze correspondent) TERNEUZEN WB.S. Zaamslag deed bij de Temeuzense gemeentepolitie aangifte van diefstal van zijn auto, die hij op de Markt te Terneuzen had geparkeerd. Tot nu toe zijn noch de dader, noch de auto gevonden. uit (Van onze correspondent) KWADENDAMME— In de reeks van voorlichtingsbijeenkomsten ter bespreking van de ontwerpen van bestemmingsplannen in de verschil lende dorpskernen in de gemeente Borsele komt op 26 mei a.s. het plan „Oud- en Nieuw-Vreeland" in Kwa dendamme aan de beurt. Het ge meentebestuur zal de bevolking de gelegenheid geven van dit ontwerp in zijn allereerste stadium kennis te nemen en haar mening daarover naar voren te brengen. De bijeen komst wordt gehouden in het dorps huis „De Burcht" en begint om 20 uur. Volgens eigen onderzoekingen zijn de bijdragen van de BASF aan de totale luchtverontreiniging van het gebied bij Antwerpen minimaal. Volgens lab-deskundige „Herr Dok tor" Romeis heeft de fabriek bij lage temperaturen meer last van de Antwerpen dan omgekeerd Antwer- zwaveldioxide van de huisbrand in pen last heeft van de fabriek. Hoe komen de discussies over het leefmilieu bij een bedrijf als BASF in Antwerpen over? W. van den Heu vel: „Er wordt veel onzin uitge kraamd. Er zijn ook veel mensen die niet weten waarover ze praten. Er zijn ook inconsequente agitators. Je hebt kans. dat de man, die het hier in het bedrijf niet zo nauw neemt met het afval en het tegen de voorschriften in het riool spuit, om dat hij er dan vanaf is, thuis, bij wijze van spreken, voorop loopt in optochten tegen de milieuverontrei niging door de industrie. Het ont breekt veel mensen ook bij de 2040 die hier werken aan zelf discipline". „Herr Doktor" Blezinger, gevol machtigde en .voorlichtingsman kan er nog enkele staaltjes aan toevoe gen: „We hebben hier in de buurt van het terrein een paar bomen staan, die aan een kant zijn uitge- van een incidentele gasontsnapping droogd. Dat is het gevolg geweest door een fout. De fout is allang uitzending, elke documentaire en aan de hand. Maar in elke t.v.- hersteld en er was verder ook niets om de hoek kijken als bewijs hoe elk milieuverhaal komen die bomen slecht het is. We houden ze in stand als curiosum". De BASF is erg posi tief over de bescherming van het mi lieu. Ook eerlijk. Men geeft toe dat alle controles, die uitgeoefend worden ook of voor al in het eigenbelang zijn. Als de normen worden overschreden, grijpt immers de overheid in. Of een ab normale hoeveelheid zwaveldioxide in de lucht wijst op een fout in het produktiesysteem en men kan in grijpen voor het goed misloopt. Durft de BASF zover te gaan, dat bepaalde produkties tijdelijk wor den stilgelegd als de normen van luchtvervuiling oversohreden wor den? W. van den Heuvel aarzelt. „Economisch gezien ligt dat natuur lijk moeilijk", geeft hij toe. En dan: „Maar we zullen alles in het werk stellen om het weer normaal te krij gen". En dan tot slot nog een uit spraak van dr. Romeis: „We willen met de overheid samenwerken om tot een gezamenlijke aanpak van de problemen te komen. We willen graag gegevens uitwisselen over luchtbezoedeling en zo. Alleen....het is ons nog nooit gevraagd". In een volgend artikel iets over een met kostbare instrumenten vol gestopte bestelagen. die de BASF al» „snuffelauto" gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Namens de ou ders verzoekt de commissaris van politie te Middelburg inlichtingen over de verblijfplaats van het 14- jarige Middelburgse meisje Annie Openneer. Zij heeft op 19 mei j.l. haar ouderlijk huis verlaten en is sindsdien niet meer gezien. Hoewei er niet direct aan een ongeluk wordt gedacht, is de ongerustheid van de ouders toch bijzonder groot. Annie Openneer is 1.60 m. lang, zij heeft een schraal postuur en heeft blond haar en een hoog voorhoofd. Zij heeft groene ogen. Zij spreekt met een Middelburgs accent. Op het mo ment van haar verdwijning droeg zij een kort, bruin leren jasje, een blauwe jurk met witte doppen en witte kniekousen. Annie heeft een jeugdig uiterlijk. Iedereen die inlich tingen kan verschaffen wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie te Middelburg, tel. 01180 -2244, of met de politie in zijn woon- of verblijfplaats. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De voormali ge ambtswoning van burgemeester Reuser naast het gemeentehuis in Sint Jansteen zal op 3 juni aan staande door de gemeente Hulst in het openbaar worden verkocht. De ■ambtswoning staat sinds januari van dit jaar leeg. Burgemeester Reuser is zoals bekend naar Sevenum in Limburg vertrokken. (ADVERTENTIE) juist, De mens verzinkt in het niet hij de torenhoge installaties van Badische Anilin- und Soda-Fabrik A.G. te Antwerpen. de

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3