Verweij gaf duikers geld PLOTSELING AKKOORD IN DE BOUW HAL: 1021 man Van Gelder: 1300 Drees sr. uit PvdA BABY-DOLFIJN IN HARDERWIJK DOOD Ajax- toppers op l.v. RUSSISCHE REUZENWENTELWIEK vakkundSg ^mu OVERVAL IN EINDHOVEN: BUIT 2 TON house ot enqland Pusselritten en wieler wedstrijden in Zeeland aan banden Vier Turken dreigen in Oudenbosch uit huis te worden gezet RUIM ACHTHONDERD SLACHTOFFERS IN TURKIJE GEBORGEN en bewaard KOE RAMT VLIEGTUIG VAN „EL CORDOBES" Brusselaar had maand lijk vriendin in huis UW bont Koningin ontving informateur "Inflatie is een mode waar we het allemaal moeilijk mee hebben. Dat zal dan by House of England ook wel te merken zijn? IN WEEKENDS EN OP FEESTDAGEN Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; par maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE ZEEUW DINSDAG 25 MEI 1971 25e Jaargang No. 6556 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m, 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/HILVERSUM De 6I-jarige Radio Veronica-directeur Buil Verweij uit Loosdrecht heeft niet alleen ƒ11.000,gegeven aan zijn medewerker J. N. voor acties tegen het piratenschip Mebo-2 van Radio Nordsee, hij heeft ook zelf 2000,overhandigd aan een van de drie duikers, die de aanslag pleegden. Van dat geld is een bui tenboordmotor' gekocht. Buil Ver weij was bovendien min of meer op de hoogte van de plannen ora de Mebo-2 door brandstichting in een dusdanige positie te brengen dat het schip een Nederlandse haven zou moeten binnenlopen. De Veronica- directeur heeft dit gisteren ver klaard tegenover de rechter-com- missaris mr. J. Veldstra. Laatstge noemde heeft een bevel tot inver zekeringstelling afgegeven voor V., die is ingesloten in het huis van be waring in Utrecht. De plannen van de duikers om aan boord van de Mebo-2 te klim men om brand te stichten, waren V. altijd ongeloofwaardig voorgeko men, zo verklaarde hij tegenover mr. Veldstra. V. wist wel dat de duikers psringstof zouden kopen „om daarmee de ankerketting der Mebo-2 te laten springen". Alle vijf verdachten hebben ove rigens nadrukkelijk gezegd dat het de bedoeling was te voorkomen dat hij de actie de bemanning van het zendschip gevaar zou lopen. Buil Verweij heeft tijdens het verhoor verklaard dat zijn broers niets van de aanslag hebben gewe ten. Mevrouw Berthe Beydals, secre taresse van Radio Capitol, heeft te genover de officier van justitie mr. Van 't Veer haar vermoeden uitge sproken dat Radio Capitol twee maal onder verdachte omstandighe den in moeilijkheden is geraakt De eerste keer tijdens de stranding van het schip in het afgelopen najaar, de laatste keer ten tijde van de aanslag op de Mebo-2. Onbekenden zouden de boilers van het piraten- schip Radio Capitol zo hoog hebben opgestookt dat ze bijna zijn ont ploft. Dit kon op het nippertje worden verhinderd, aldus de secre taresse. Deze „aanslag" zou zijn ge pleegd nadat het gerucht was ver spreid dat Radio Capitol zou uitva ren om de in nood verkerende Me- bo-2 te helpen. Intussen blijkt uit een onderzoek van Intomart dat het popstation Hilversum 3 Radio Veronica in po pulariteit duidelijk aan hot voorbij streven is. Dat was al het geval vóór de aanslag op de Mebo-2. UTRECHT (ANP) Geheel onverwacht hebben vertegen woordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf gisteravond in een informeel overleg in principe een akkoord bereikt over een twee jarige c.a.o. Daarbij kwamen zij onder andere tot overeenstemming over de lonen, een verhoging van de vorstverlet- MASSA-ONTSLAGEN uitkering en uitbreiding van de va kantierechten. De acties, waarbij gis teren 12.500 bouwvakkers waren be trokken en voor het eerst de woning bouw werd getroffen, worden van daag beëindigd. De voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties zullen di rect contact opnemen met hun be sturen. De onderhandelingen om de principiële overeenkomst af te ron den worden vandaag hervat. Het akkoord was voor de dóe bouwbonden aanleiding om de acties in het hele land met onmiddellijke ingang te schorsen. De bonden riepen gisteravond hun leden op het werk vandaag te hervatten. Ze zullen hun bondsraden in spoedvergadering bij eenroepen, om hen het bereikte ak koord voor te leggen. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM AMSTERDAM Bij twee grote onderne mingen zullen massa-ontslagen vallen. Gisteren werd bekend, dat de Holland-Amerika lijn ruim duizend man gaat ontslaan en dat de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zoon 1300 mensen op straat zal zetten. In het komende najaar en in het voorjaar van '72 zullen 1.021 perso neelsleden van de HoHand-Amerika- lijn in Rotterdam worden ontslagen. Dit personeel is thans in de hotel- dienst van de maatschappij, werk zaam op de passagiersschepen „Rot terdam", „Nieuw-Amsterdam" en „Statendam". Hun plaatsen op deze schepen zul len door Indonesisch personeel wor den ingenomen. Het betreft hier het ontslag van personeel beneden de rang van onder-officier; 508 van hen heb ben de Nederlandse nationaliteit. De overigen zijn buitenlanders. „De maatregelen die wij hebben genomen, hebben uitsluitend ten doel liquidatie van het cruise-bedrijf te voorkomen" (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL In en bij de zater dagnacht verwoeste stad Bingol in Turkije zijn tot nu toe 812 lijken ge- borgen.- Gistermorgen werd deze streek opgeschrikt door enige nieuwe aardschokken, die evenwel veel min der sterk waren dan die welke zater dagnacht leidden tot de verwoesting van Bingol. Overheidsfunctionarissen waar schuwden dat het lot van de bewo ners van ongeveer 300 dorpen in het getroffen gebied, dat meer dan 150.000 mensen telt, nog niet bekend is. Het gebied van Bingol ligt op een breuklijn van de aarde, waar aard bevingen sinds mensenheugenis ste den en beschavingen hebben vernie tigd. De stad Erzincan, ongeveer 160 km van Bingol, heeft drie grote aardbevingsrampen gekend; 22.000 doden in de 12e eeuw, 15.000 in de 16e eeuw en 32.000 in 1939; 4000 mensen vonden de dood in 1968 toen het stadje Varta, tachtig km van Bingol, werd verwoest. aldus de directie van de Holland- Amerikalijn, die vandaag verdere opening van zaken zou geven. Bij de papierfabrieken Van Gel der en Zoon zouden volgens de NVV- bond Alg. Bedrijfsgroepencentrale 1300 man ontslagen worden, w.o. 710 in Apeldoorn, 390 in Renkum en 200 in Wapenveld. Dit zou de bond deze maand mondeling zijn meege deeld. De industriële vakbonden van NW, NKV, en CNV zullen een kort geding aanspannen tegen het in grote moeilijkheden verkerende bedrijf n.v. Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zoon, Zij willen via de rechter proberen inzage te verwer ven in het structuurrapport dat in deze onderneming is opgesteld. Aan deze weg is de voorkeur gegeven bo ven een 24 uurs staking, omdat dit door de grote voorraden op het ogen blik weinig effect zou hebben. Deze beslissing is gevallen in een gisteravond in het NW-gebouw in Amsterdam gehouden vergadering. Na afloop verklaarde de heer A. Lochorn uit Zwanenburg, woordvoer der van de ABC; „Na 14 maanden aan het lijntje gehouden te zijn, vinden we dat we daar recht op hebben. Wat gr tot nog toe bereikt is, beperkt zich tot allerlei toezeggingen. Het enige resultaat van ons aandringen is dat die toezeggingen zo'n 30 maal her haald zijn". Volgens woordvoerder Lochorn heerst er onder het personeel van Van Gelder momenteel Onrust. Hij noemde de situatie zeer gespannen als gevolg van de verrassende infor maties Er is gisteren overigens wel gewoon gewerkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. W. Drees sr. heeft met ingang van 1 juli a.s. bedankt als lid van de P.v.d.A. Dr. Drees nam deze beslissing na een gesprek met P.v.dA.-fractielei- der drs. Den Uyl. In dat gesprek heeft dr. Drees een aantal bezwaren ontwikkeld tegen de huidige koers van de P.v.dA. Met name kan hij zich niet verenigen met de afwijzen de houding van de progressieve con centratie (P.v.dA., D'66 en P.P.R.) tegenover overleg over de vorming van een nieuw kabinet met de con fessionele partijen. Voorts heeft dr. Drees bezwaren tegen de sterke invloed die Nieuw Links in de partij uitoefent en kan hij zich niet evrenigen met de eisen die de P.v.d.A. in de huidige situatie stelt op het ogenblik van de over heidsuitgaven. „Hoe zwaar het mij pok valt, ik kan de partij op haar huidige weg niet langer in oprecht heid blijven volgén", aldus dr Drees. (Zie verder pag. b-inoien-buitenland 1) (ADVERTENTIE) Grote markt 25,Breda,Tel01600-30650 (ADVERTENTIE) 0LGA (Van onze correspondent) EINDHOVEN Bij een gewapen de roofoverval op het Eindliovense Stadhuisplein hebben twee mannen gistermiddag ruim 200.000 gulden buitgemaakt. Gisteravond ontbrak nog ieder spoor van de daders. Om ongeveer tien voor half één hielden twee gemaskerde jongeman nen twee employés van de Neder landse Middenstandsbank aan. De twee bankemployés, de 43-jarige Th. van de Krieken en de 21-jarige J- van de Oever, waren met de tas met geld op weg van een NMB-filiaal naar het kantoor van de Nederland- sche Bank op het Stadhuisplein. Een afstand van ongeveer een kilometer. De mannen bedreigden de geld- lopers met een pistool en pakten de tas af. Zij liepen naar het parkeerter rein voor de Nederl-andsche Bank, stapten in een groene Mini Morris, kenteken 74—54 DM, en reden hard weg. Tien minuten later werd de auto gevonden door een tuinman op het parkeerterrein bij de Eindhovense stadsschouwburg, op nog geen twee kilometer van de plaats van de over val. Vermoedelijk zijn de daders, een jongen met blond, golvend haar en een donkerder type, daar in een an dere auto gestapt. PRESIDENT Yahya Khan van Pa kisten heeft gezegd, dat hij amnestie zal verlenen aan die leden van de verboden Amawi Liga, die „werke lijk misleid zijn". (Van een onzer verslaggevers) HARDERWIJK Het baby-dolfjjntje van Har. derwijk is dood. Na de vreugde over de geboor te heerst er nu grote verslagenheid in het Dolfinarium. Medewer kers vonden het dode jong gistermorgen in een van de bassins. De zoöloog dr. W. H. Dudok van Heel is onmiddel lijk met een onderzoek naar de doodsoorzaak begonnen. De sectie zal meer ze kerheid moeten ver schaffen. Wat er nu pre cies is gebeurd is niet bekend. „Op dit ogen blik kun je van alles veronderstellen", aldus dr. Dudok van Heel. Het dolfijntje heeft pre cies zes dagen geleefd. Zondag was het diertje nog in een prima con ditie. De ademhaling en alles was goed. Des te harder komt nu deze te genslag aan, die echt niet meer werd ver wacht. Het was het eerste dol fijntje ter wereld, dat in zo een kunstmatige om geving als het Harder- wijkse Dolfinarium werd geboren. Of er op het ogenblik nog dolfij nen in blijde verwach ting zijn, moet zich nog manifesteren, maar mo gelijk komt er volgend voorjaar weer een baby. Dolfijnen hebben een draagtijd van een jap, De geboorte heeft in ie der geval het bewijs ge leverd, dat de dolfijnen zich in het Dolfinarium best op hun gemak voe len, want als dieren in ballingschap jongen ter wereld brengen bete kent dat, dat er een op timaal klimaat voor hen geschapen is. By verrassing kreeg Schiphol gistermorgen bezoek van een enorme Russische helikopter, op weg naar de luchtvaarttentoonstelling in Parijs. De.reuzenwentelwiek kan maar liefst veertig ton vracht vervoeren. DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft gistermiddag op paleis Huis ten Bosch de informateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp ontvangen. Prof. Steenkamp heeft de koningin op de hoogte gebracht van zijn bevin dingen tot nu toe, zo deelde het kabi net der koningin mee. MGR. JANSEN, die op 6 april een longoperatie moest ondergaan, zal het ziekenhuis vermoedelijk medio juni mogen verlaten. SEVILLA (EFE) Geen wilde stier maar een koe heeft het leven van Spanje's grote stierenvechter-„El Cordobes" in gevaar gebracht. De torero, die met zijn piloot in zijn privé-vliegtuig van Cordoba naar Jerez-de-la-Frontera onderweg was, bemerkte dat het toestel gevaar lijk naar een kant overhelde. Na een snelle landing bleek dat een van de vleugels beschadigd was door de stoot van een koe die op het terrein was gekomen waar „El Cor dobes" zijn vliegtuig had staan. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM De twee be langrijke wedstrijden, die Ajax deze en volgende week moet spe len, zullen beide op de t.v. wor den uitgezonden. Donderdagavond de vaderlandse topper Ajax - Feijenoord en vol gende week woensdag de finale Europacup I Ajax - Panathinai- kos. Wat de eerste wedstrijd betreft kan alleen een niet geheel uit verkocht stadion nog roet in het eten gooien. Maar gezien de enorme belangstelling voor deze wedstrijd zit het er dik in, dat de Tros vanaf kwart over acht de gebeurtenissen in het Olym pisch stadion kan voorschotelen. De reportage vanuit Wembley begint om 19.40 uur. In totaal ne men 24 landen deze voetbalre portage over. (ADVERTENTIE) Er zijn veel Halve Waarheden omtrent House of England in omloop. Dit is no.8: Ja en nee. Natuurlijk kunnen we niet ontkennen, dat het geld steeds minderwaard wordt. Maar aan het prijsbeleid van House of England is dat niet te merken. Integendeel. De prijzen bij House zijn de laatste jaren vrijwel gelijk gebleven, hoewel allerlei kosten voor levensonderhoud flink omhoog gingen. Dat betekent dus dat House inderdaad goedkoper is geworden. Met dezelfde kwaliteiten èn dezelfde exclusiviteit. Iets van House is dus nog steeds veelwaard zonder dat u er veel voor behoeft te betalen! Amsterdam/Rotterdam/Den Haag/ HiKersum/Bussum/Arnhem/Groningen/ Emdhoven/Breda/Allonaar/Maastriclrf- House is niet duur meer. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Over een maand wordt het organiseren van wielerwedstrijden, auto-rally's, puzzelritteri e.d. in Zeeland een stuk moeilijker. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met het oog op de steeds sterkere toeneming van het verkeer op de wegen, o.a. in de weekends door het veelvuldig autogebruik in de vrije tijd, meer stringente richt lijnen vastgesteld voor het verlenen van ontheffingen voor het houden van wegwedstrijden. Deze sterk ge wijzigde regeling gaat 1 juli a.s. in en betekent voor de organisators van dergelijke wedstrijden een gro te handicap, want het zal hen zeer moeilijk vallen aan de gewijzigde bepalingen te voldoen. De nieuwe bepalingen houden on, der meer in, dat in het algemeen geen ontheffing zal worden verleend als het in de bedoeling ligt in het wedstrijdparcours provinciale wegen te volgen of te kruisen op de weeken den in de periode van 15 april - 15 september, op nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, paaszaterdag, eerste en tweede Paasdag, Hemelvaartsdag, de zaterdag vóór Pinksteren, de pink sterdagen, kerstdagen, Koninginne dag en voorts op anderedag-en waarop door bijzondere gebeurtenis sen een meer dan normale Verkeers drukte kan worden verwacht. Speciaal voor Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt hierbij gewezen op de Belgische feestdagen, zoals 1 mei en andere nationale feestdagen, Ook de wegen, welke behoren tot de zgn. toeristische routes van de ANWB zullen voortaan niet meer mogen worden bereden. Verder zijn in de nieuwe voor schriften kruisingen, splitsingen en weggedeelten opgenomen, welke vo.ortaan niet meer in de uitgestip pelde routes mogen worden opgeno men, en dat zijn er nogal wat. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL In het afgelopen weekeinde heeft de Brusselse politie een 5I-jarige man gearresteerd die ruim één maand geleden zijn 63-jari- ge vriendin van het leven beroofde en het lijk al die tijd verborg in een kast in zijn woning. Omstreeks Pasen de man weet niet meer op welke dag het precies gebeurde kwam de man op een ochtend dronken thuis. Toen zijn vriendin hem vertelde hem te zullen verlaten sloeg hij haar in een bui van razernij dood. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH De vier Turkse bewoners van een pand in de Kaai- straat te Oudenbosch dreigen uit hun woning gezet te worden. Vorige week vrijdag hadden zij het huis moeten verlaten. Op advies van de heer C. Droog van het maatschappe lijk centrum in Oudenbosch zijn zij echter blijven zitten. Het huis waarin de vier Turken wonen, was eigendom van de firma waarvoor zij werkten, de polyes- therfabriek in Oudenbosoh. Hun werkgever is echter failliet ver klaard en bij de boedel behoort ook het pand Kaaistraat 36. Door de curator in het faillissement mr. Van Aalst uit Zevenbergen is de woning verkocht aan de Oudenbossche heer K. Koetsdijk. Omdat mr. Van Aalst het pand vrij wil verkopen, sommeerde hij de Turken een week voor 21 mei, dat zij het pand verleden week vrijdag verlaten moesten hebben. De bewo ners die er in een week tijd niet in konden slagen een ander dak boven hun hoofd te vinden, zijn na tussen komst van het maatschappelijk cen trum blijven zitten.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1