HERSENDOOD Scheidslijn tussen leven en dood Geen chaos bij mavo-examens HoeU in hét buitenland geld kunt verdienen door in Nederland te blijven. Eindrapport van commissie „Orgaantransplantaties*5 BELGISCHE ONDERWIJZERS IN STAKING Proces in Riga tegen vier Russische joden Vrouw na inademen landbouwgif overleden binnenland buitenland Kinderziekten Voelt U ervoor om mede eigenaar te worden van een^ groot aantal bloeiende ondernemingen overal ter wereld? Waarbij U volledig mee-profiteert van de opbrengt sten? Dat is mogelijk. Ook zonder dat U één stap over de grens zet. En ook zonder dat LI over grote kapitalen beschikt Er bestaat namelijk zoiets ais een amro-pierson fund Dit Fund wordt beheerd door deskundige beleggingsspecialisten van twee vooraanstaande banken: de Amro-Bank en Pierson, Heldring& Pierson. Zij beleggen Uw geld (en dat van duizenden anderen) in tal van binnen- en buitenlandse ondernemingen.Zij hebben een uitgebreid informatie-net. En blijven daardoor van dag tot dag precies op de hoogte van wat er in de financiële wereld omgaat. Daardoor kunnen zij het kapitaal dat zij beheren.optimaal laten groeien. En ook zeer goed spreiden, waardoor overdreven risico's worden vermeden. Zij zijn helemaal niet geheimzinnig over hetgeen zij doen. Elk kwartaal maken zij bekend welke resultaten er behaéld zijn en in welke ondernemingen wordt belegd. Elk jaar publiceren zij een uitgebreid jaarverslag, U kunt dus deelnemen aan het Amro-Pierson Fund zonder dat U de vraag bekruipt waar blijft m'n geld eigenlijk. U kunt al deelnemen met tenminste 2 parti cipaties (die samen ongeveerf 50,—kosten). U kunt deelnemen als particulier. Maar ook als bedrijf of als instelling. En er is nóg een heel goede manier om mee te doen, namelijk via het effect plan. Dit is een levensverzekering, waarbij het grootste deel van Uw stortingen wordt belegd in het Amro-Pierson Fund. Het overige deel wordt - na aftrek van kosten - besteed om U te verzekeren tegen financiële gevolgen van overlijden er^ invaliditeit. En U geniet fiscale voordelen. Op onze kantoren en bij Uw eigen verzekeringsadviseur kunt U er alles overte ttflC n&ï weten komen. UtteCt JLIail In het Effect Plan werken samen: de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson (die het Amro-Pierson Fundbeheren); Nationale-Nederlanden en de Eerste Nederlandsche. En hopelijk U. Flor Peeters baron Bouwstaking (6) Helder Camara pleit voor een verenigd Duitsland DINSDAG 25 MEI 1971 (Van een onzer verslaggeefsters) De commissie, drie jaar geleden De registratie-werkgroep van de pen is. In de voorlichting aan de DEN HAAG. dood, het onherstelbaar geëin digd zijn van de gehele hersen functie inclusief die van de De hersen- 'n£esteld door het Nederlandsche commissie pleit voor een uniforme donor zal dit duidelijk tot uitdruk- Roode Kruis, heeft zich uitvoerig oereidverklaring, uitgegeven door king moeten komen. beraden over een groot aantal pun- een neutrale instantie als het Rode ten, die met de snelle ontwikkeling Kruis, die elke adspirant-donor in pe selectie van donor en ontvan- van de medische technieken om een de vorm van een kaart op zak kan ger, zo stelt het rapport nog, mag van de nteiis. Pas na de hersendood, - Ajjii inuuiaun iicuiueitrii riem staat in het vrijgegeven eindrap- 0p het belang van de ontvanger, port mogen organen van het li chaam gebruikt worden voor transplantatie. Dit criterium, op uitsluitend op medische maatstaven geschieden. De anonimiteit van bei de partijen moet strikt gehandhaafd blijven. Dit in het belang van pa tiënten en hun familie. Ook over het afstaan van organen duidelijke uitspraak vragen. Zo dragen, hersenstam, heeft de commissie de commissie dat behoud van .het menselijk leven en van een zo „Urgaantransplantatie als cri- goed mogelijke gezondheid van de ANONIEM terium genomen voor de dood Patiënt primair de norm blijven van l~LUU het medisch handelen. Pas na het overlijden van de patiënt mag de s extrawaarborg voor de he arts, mits hij daar toestemming voor lan3en van de donor is de commis- heeft, zijn medisch handelen richten sle v00r instelling van een derde team tussen het donor- en het door een levende donor nieren, transplantatieteam. Bij de voor- en beenmerg, etc. heeft de commis- Als basis voor een regeling van pastors en geestelijke raadslieden een noodmaatregel, die zoveel mo- orgaantransplantatie heeft de com- betrokken worden, aldus het rap- gelijk moet worden vermeden. Het gesteld door de medische werk- missie gekozen voor het toestem- port. blijvend verminken van een leven- groep en ondersteund door de de is alleen toelaatbaar als er geen ethische, de juridische en ver- voor een eventuele transplantatie Toepassing op een stervende pa- andere oplossing mogelijk is. De pleegkundige werkgroepen uit van z^n organen. Wanneer dit niet tiënt van een levensverlengende be- kans op succes moet redelijk zijn en do commissie is het eerste ter Is Sebeurd e" na ziïn overlijden handeling noodzakelijk voor or- de verwachte verbetering groter dan ue commissie, is nei eersie ter toch mag worden aangenomen dat gaantransplantatie moet worden toe- wereld, dat exact de scheidslijn de overledene geen bezwaar tegen gestaan in het belang van de wach- scnaae. ADsoiute aantroeft tnss I» orgaan verwij dering zou hebben ge- tende ontvanger. De stervende pa- vrijwilligheid is vereist voor de toe- ange tussen leven en aooa. maakt, dan kan de naaste familie tiënt mag echter van deze maatregel stemming. Donatie door minder ja- Het rapport, dat deze week offi- alsnog toestemming geven. Een door geen enkele hinder ondervinden, rigen js siechts acceptabel, aldus de de donor gegeven toestemming kan ook het in conditie houden van een wordt aangeboden aan na zyn dood door de nabestaanden stoffelijk overschot uitsluitend met ethische werkgroep, als de ontvan- staatssecretaris Kruisinga, zal niet meer herroepen worden. De de bedoeling organen in stand te Ser in een noodsituatie verkeert, oneietwiifeld het fundament vor commissie heeft aan dit systeem de houden voor een transplantatie is Voorlichting over de voor- en na- M voorkeur gegeven boven het geen- geoorloofd, zo meent de juridische delen van orgaantransplantaties men voor een wettelgke rege- bezwaarsysteem, waarbij iedere in- werkgroep, die stelt dat in de toe- t rnmmi-qi- on _Hn Uns inzak» nrcanntransnlnntn. SreeP geoorlooifd is tenzij uit 'n aan- stemming voor orgaantransplantatie wijzinig in de vorm van een verkla- toestemming tot het preserveren Scnover de donor, de ontvanger en ties. ring blijkt dat er bezwaren zijn. van het overleden lichaam inbegre- de naaste familie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat geen chaos bjj de mavo-examens. Volgens kranteberichten van vorige week zouden de ruim 17.000 examenkandidaten van het mavo de dupe worden van het feit, dat de scholen nog niet beschik ken over de tabellen met nonnen, die gehanteerd moeten worden bij het corrigeren van de schriftelijke examenstukken. Maar volgens het ministerie van Onderwijs verloopt alles naar wens en is er geen reden zich ongerust te maken. Verontruste telefoontjes of boze klachtbrieven zijn er niet binnenge komen. Ook de heer Geelkerken, voorzitter van de sectie mavo van de ABOP (Algemene Bond van Onder wijzend Personeel) heeft geen klach- 'ten gekregen. De normtabellen zijn vorige week vrijdag op de 'scholen gearriveerd. De docenten met examenkandidaten zijn dus al aan het werk met corri geren. Hun beoordeling moet daarna nog worden goedgekeurd door een tweede docent (gecommitteerde) van een andere school. Daags na Pinkste ren horen de kandidaten de uitslag van hun schriftelijk examenwerk. Op 14 juni moeten eventuele her examens worden afgelegd, zodat er ruimschoots de tijd is zich daarop voor te bereiden. Er zijn, aldus de heer Geelkerken, wel wat kinderziekten. Onder andere lieten de formulieren voor de ad ministratie van de examens nogal lang op zich wachten. Ook het mini sterie geeft toe dat alles niet van een leien dakje loopt. Maar dat was ook niet te verwachten, omdat van de 500 scholen met mavo-examens er 350 zijn, die voor het eerst examens af nemen in deze nieuwe tak van onder wijs. De betrokken afdeling van het mi nisterie heeft ook niets gehoord van (ADVERTENTIE) i i moeilijkheden met de formulieren voor meerkeuzetoetsen, die per com puter worden verwerkt. Ook is er een regeling voor het geval dat de twee docenten, die het schriftelijk examen, werk corrigeren schooldocent en gecommitteerde van mening ver schillen over het cijfer. (Van een onzer verslaggevers) TONGEREN Vermoedelijk door het inademen van een sterk onkruid verdelgend middel is de 61-jarige me vrouw C. Schils, moeder van drie kinderen uit het Belgische Ziehen tussen Bolder in het Baviere-zieken- huis in Luik overleden. De rechter commissaris van het parket in Ton geren heeft inmiddels een onderzoek naar de doodsoorzaak ingesteld. Op 11 mei maakte mevrouw Schils samen met een buurvrouw een bede vaart naar een ruim 30 meter van haar woning gelegen kapelleitje. Om bij het kapelletje te komen, moesten beide vrouwen een landweg volgen. Langs die weggetje liggen boomgaar den en hoge heggen. Op een van deze hagen had land bouwer T. "W. een sterk onkruidver delgend middel gespoten. Toen beide vrouwen er voorbij kwamen, maakte de buurvrouw van mevrouw Schils nog de opmerking: „Er prikkelt iets in mijn neus". Mevrouw Schils merk te aanvankelijk niets. Toen de vrouw eenmaal was thuisgekomen, kreeg zij ademhalingsmoeilijkheden, zo erg zelfs, dat zij een dag later de spraak verloor. Zij werd opgenomen in het zieken huis van Tongeren, vanwaar men haar overbracht naar de kliniek St.- Jozef in Luik en vervolgens naar het Baviere-ziekenhuis in deze stad. Men slaagden er niet in haar in leven te houden. Een sterk vermoeden bestaat, dat mevrouw Schils vergiftigd werd door een landbouwvergif, dat het longen stelsel en het centraal zenuwstelsel aantast. De buurvrouw van mevrouw Schils, die wel een prikkeling in haar neus voelde, heeft tot dusver nog geen schadelijke gevolgen van de be devaart ondervonden. BRUSSEL (ANP) In veel Bel gische inrichtingen voor onderwijs, die in stand gehouden worden door de overheid en ook in sommige bij zondere scholen, hebben de 'eerlin gen drie dagen vrij omdat hun leer krachten staken. Dat geldt voorna melijk in de grote steden, zoals Brussel, Antwerpen, Luik, Gent en Bergen, maar ook in de kleinere steden in het Vlaamse landsgedeelte en In iets mindere mate in het Waalse deel van België. De staking, die tot en met morgen duurt, is uitgeroepen door de ACOD, de Algemene Centrale voor de Over heidsdiensten, waarbij de meeste Belgische leerkrachten in overheids dienst zijn aangesloten. De Christe lijke Centrale staat niet achter de staking. De staking geldt zowel voor lagere scholen als voor het middelbaar on derwijs. Ze is het gevolg van onte vredenheid over de mate, waarin de overheid de bezoldigingen verhoogd heeft. De regering op haar beurt is verbol gen over het feit dat de leerkrachten het werk hebben neergelegd zon der dat er eerst een gesprek tussen de regering en de bond plaatsvond. Bij monde van premier Eyskens heeft ze dan ook laten weten, dat de leerkrachten, die staken over de dagen dat ze niet werken, geen cent uitbetaald krijgen. Dit heeft weer tot de wat vreemde situatie geleid, dat' sommige „sta kende" leerkrachten wel op de scho len verschenen zijn (om hun salaris niet mis te lopen), echter niet nadat ze de ouders van hun leerlingen per brief gevraagd hadden de kinderen thuis te houden. BRUSSEL (ANP) Koning Bou- dewijn heeft de Belgische musicus Flor Peeters, ere-directeur van het Koninklijk Vlaams Muziekconserva torium te Antwerpen in de adelstand verheven. Dat is gebeurd uit erkenning voor de uitzonderlijke verdiensten, die Flor Peeters voor de bevordering van de muziekcultuur in België en de uitstraling ervan naar het buiten land heeft gehad en nog heeft. Flor Peeters heeft de persoonlijke titel van baron gekregen. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal ven deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, e.q. strekking. In bouwstaking nr. 5 van de hoofdbestaurded Ned. Kath. Bond van stuoadüors, die heer Ermens. staat: „Dat ondergetekende het zo goed weet, maar erg bekrompen is in zijn zienswijze". Dat ik behoor lijk op die hoogte ben kan kloppen, ik heb namelijk, ondanks het feit dat ik gewoon bouwvakker ben, 5 jaar economie gestudeerd, wat over igens niet wil zeggen diat ondergete kende een econoom zou zijn. De lastendruk en het verzekeringspak ket heeft iedereen. De heer Rockx schreef bijvoorbeeld (bouwstaking nr. 4) dat de heer Bakkenist aan lonen, verzekeringen en sociale las ten ƒ2000 miljoen moest betalen, aan netto winst bleef over 240 miljoen, waarvan 140, miljoen werd gereserveerd. Die cijfers zeggen mij niets. Met hoevelen en hoe is die netto winst van 100 miljoen ver deeld? Daar gaat het juist om. Wat de beunhazerij betreft, moet ik zeg gen dat de schuld bij de ondernemer zelf ligt. De economie kent namelijk pieken en- dalen. Van 1945 tot 1956 hebben de werknemersbonden toe gestemd om het loonpakket zo laag mogelijk te houden, bovendien werd het B.B.A. van 1945 zo streng moge lijk uitgevoerd, dit had tot gevolg dat de werkgevers in de bouw veel te veel groot werk hadden vrijwel zonder concurrentie. Wat gebeurde er toen? Indien iemand een klein klusje had en naar een ondernemer ging, had die ondernemer geen tijd. Hij vroeg een van zijn werknemers dat na werktijd voor eigen rekening op te knappen. Dit is blijven groei en. Welke ondernemer komt er nog voor enkele gaatjes dicht stueadoren in een plafond tijdens de schoon maak, om één stopcontact of één kraan na te kijken, of één deur af te schaven die niet dicht kan? Dat er vele kleine zelfstandigen zijn die amper rond kunnen komen en op papier vel minder verdienen dan en werknemer in vaste dienst, is mij wei bekend. Ik vraag mij echter wel af: waarom blijven zij dan kleine zelfstandigen, is het niet- gecommandeerd worden een 3000 waard, of hebben zij van tijd tot tijd ten meevallertje wat niet op papier staat, doen het de belasting- faciliteiten, waardoor zij allerlei kunnen aftrekken wat een werkne mer in vaste dienst niet kan, o-mdat hij alleen loonbelasting kent die er bij voorbaat wordt afgehouden? RAAMSDONKSVEER JAN M. OOME MOSKOU In Riga is gisteren een proces begonnen tegen vier Russische burgers van joodse afkomst, zo meldt het Russische persbureau Tass. De vier verdachten zijn Boris Maftzer (24), Arkadi Tsjpilberg (33), Mikhail Tsjeptsjelovitsj (28) en een vrouw. Roeta Alexandrovitsj. Ze worden beschuldigd van het voorbereiden en verspreiden van lasterlijk materiaal met, ondermij nende doeleinden, van pogingen om kennissen en ondergeschikten mee te slepen in deze staatsvijandigé acti viteiten en van het bedrijven van antie-Sovjet activiteit met de personen die in Lenigrad zijn veroordeeld we gens voorbereiding van een vlieg tuigkaping, aldus Tass. Tien van de joden, die in de twee processen van Leningrad zijn veroordeeld, zullen in Riga getuigen. Volgens Tass zal het proces openbaar zijn. Het Israëlische dagblad „Maariv" meldde maandag dat in verband met het proces aanzienlijke politieverster- kingen naar Riga zijn overgebracht om eventuele betogingen ten gunste van de verdachten te voorkomen. Het proces zou een twintigtal kilometers buiten de stad worden gehouden WÜRZBURG (RTR) De Brazi liaanse aartsbisschop Dom Helder Camara heeft op een bijeenkomst van katholieke arbeiders in het West- duitse Würzburg gepleit, om de bar rières die de scheiding tussen. Oost en West-Duitsiand veroorzaken te slechten, en de leerstellingen van geen van beide landen te accepteren. In een toespraak tot meer dan 7000 arbeiders op een groot plein bezwoer de bisschop alle Duitsers de barrières, die veroorzaakt worden door afstand! trots, eerzucht en egoïsme te door breken. Noch West-, noch Oost-Duitsiand laten een leefwijze zien, die men moet accepteren. Bij de een wordt je gemanipuleerd door het kapita lisme van de grote ondernemingen en de ander is een satelliet van de Sovjet-Unie, aldus Camara. Met instemming van zijn gehoor nep de bisschop uit: „Wat te denken van het feit, dat Berlijn nog steeds verdeeld is door het egoïsme van de grote mogendheden waardoor het lichaam en de ziel van Duitsla ndv«- minkt worden?"

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11