Verzoekschrift uit dienst in Sint-Baaf van niet-rokers Aardenburg zal niet bijdragen Nieuw leven in oud café te Axel Gewonden en schade bij ongevallen in het weekeinde RUIM 200 KERKGANGERS TE AARDENRURG WIJZEN REGERING OP GEVOLGEN VAN ROKEN Drie jongelui te Hulst aangehouden Nieuwe luchtvaart maatschappij vliegt vanuit Oostende stad streék HHHHH REALISTISCHE WEDSTRIJD BEVEI.ANDSE BRANDWEREN Gouden bruiloft te IJzendijke Jeugdbendeterreur Uit heel Zeeland In Hulst aangehouden Ter beschikking gestelde maakte goede sier Terneuzen J. van Biesen schoot formidabel Vevae hield eerste Vüverhofrally Reparaties aan draaibrug in Sas van Gent W.-Z.'Vlaams popfestival Speeltuincomité 's-Heerenhoek Schiet in g te Oxide! ande DOOR KOMST VAN TWEE HAARLEMMERS i-'/ vv -&.-T JVIUI 17/ l (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Ruim tweehonderd mensen, van wie de helft jeugdigen, hebben zondag in de St.-Baafskerk in Aardenburg een bijzondere gezinsdienst bijgewoond, waarin stelling werd genomen tegen de gevaren van het roken. Aan het eind van de dienst werd het volgende verzoekschrift aan de nieuwe regering van Nederland ge richt. „Onder de indruk van de verwoestende gevolgen van het roken van sigaretten dringen de ondertekenaars, allen kerkgangers'in de St.-Baafskerk van Aardenburg op 23 mei 1971, er bjj de nieuwe rege ring op aan de volgende maatregelen te overwegen: Duidelijke stellingname van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Onmiddellijk ver bod op alle sigarettenadvertenties, waaraan volgens sohatting in Neder land f. 17 miljoen per jaar wordt uitgegeven. Het beschikbaar stellen van een gelijk bedrag aan het Ko ningin Wilhelminafonds voor contra- reklame. Het verplicht vermelden van de zin "roken schaadt uw ge zondheid" duidelijk zichtbaar op al le sigarettenverpakkingen. Een ver bod op het roken voor alle leer krachten tijdens het geven van les sen voor de klas. Audiovisuele cur sussen over de gevolgen van het sigarettenroken op alle scholen". (Van onze correspondent) BAARLAND Tijdens de brand weerwedstrijden die de vrijwillige brandweerkorpsen uit de Bevelan- den zaterdag hebben gehouden in Baarland waren zeer realistische scenes te zien. Een der meest urgen te gevallen voor een moderne brandweer is wel de autobrand. De ze was goed in elkaar gezet door de wedstrijdleiding, onder voorzitter schap van de heer Taekema, hoofd van de brandweer te Goes. De opdracht voor de 21 deelne- borpsen was dat bij het on Baarland een auto- plaatsgevonden. Twee personenauto's waren frontaal ge botst -en in brand geraakt. De inzit tenden waren na het ongeval ge vlucht. De stationschef was gewond geraakt bij zijn poging de naast de brandende auto's gelegen schuur te blussen die ook in brand was ge raakt. De man lag gewond in de schuur. Bij de uit negen man be staande eenheden van de verschil lende korpsen ging het er om welke groep met de meeste snelheid en nauwkeurigheid de brand meester kon worden. Een uit zes man be staande jury moest dit alles beoor delen. De uitslagen zullen vrijdag 28 mei bekend worden gemaakt tijdens -een bindingsavond van de B.B., waarvan de vrijwillige brandweer korpsen deel uitmaken. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Voor de derde maal in mei wordt te IJzendijke een gouden bruiloft gevierd en wel op maandag 24 mei (vandaag). Dan zijn de heer Alfoins Neve en me vrouw Louise van Meele vijftig jaar getrouwd. Beiden genieten nog een goede gezondheid en Fons zou men zeker zijn leeftijd van 74 jaar niet aanzien. Hij was tot aan zijn pensi oen kantonnier van de provinciale waterstaat. Ook is hij een bekend handboogschutter. Zijn vrouw is 73 jaar. Uit hun huwelijk zijn 13 kin deren geboren, van wie er nog 12 in leven zijn- Zij hebben 34 kleinkin deren. Het zal de jubilarissen op deze dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Na een mis in de r.- k. kerk zal het feest worden gevierd in hotel „Het Hof van Koophan del". (Van onze correspondent) HULST. De rijkspolitie uit Hulst heeft drie jongelui, de 17- jarige A. C. de W. uit Huist, de 19-jarige R. R. J. uit Heikant en de 17-jarige T. G. M. de C. uit Hei kant, aangehouden. Zij maken deel uit van een jeugdbende die de laatste tijd in de streek opereert en in de nacht van zaterdag op zondag in Hulst een jongen uit Kieldrecht (B.), tijdens een vechtpartij ernstig hebben toe getakeld en bovendien nog een auto hebben vernield. Volgens adjudant Van Hove zul len in deze zaak spoedig nog een aantal arrestaties volgen. De na men van de verdachten zijn be kend, maar de politie heeft hen nog niet te pakken kunnen krij gen. Deze bende was actief in ver schillende andere plaatsen waar zij een ware straatterreur uitoefen- dé en zich vooral schuldig maakte aan „openlijke geweldpleging te gen nersonen". „Wij moeten dit hier in Hulst niet hebben," aldus adjudant Van Hove. „We zullen dan ook zeer streng tegen hen optreden." De kerkgangers naar de Aarden- burgse kathedraal kwamen niet ai- leen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Een aantal kwam uit Midden-Zeeland en er was zelfs een inwoner van De Bilt, die met de slagzin "leef ge zond, stop met roken" op zijn auto de reis naar de Aardenburgse kerk- maakte. De teksten van de lithurgie waren gemaakt door mevrouw Kempe-van Strien uit Aardenburg. Linda Eijke- lenboom uit Eede zong op treffende wijze verscheidene liederen. De be kende anti-rook propagandist dr. Meinsma, die aanvankelijk de dienst zou bijwonen, moest wegens een ziektegeval in zijn naaste vrien denkring van dit voornemen afzien. De schriftlezing werd uitgesproken door de 13-jarige Louisette van Deu- tekom, waarbij Wika Wasterval een praktische vertaling gaf in heden daagse termen. De dienst werd be sloten met het geven van een concre te opdracht aan de kerkgangers met het doel bij zichzelf en bij anderen de kwalijke gevolgen van het siga rettenroken te onderkennen en daar naar te handelen. De diakoniecollec- te met een gericht doel, in dit geval financiële steun aan het Koningin Wilhelminafonds, bracht f. 320 op. Wika Wcsterval, die tijdens de bijzondere gezinsdienst in de St.-Baafs te Aardenburg een schriftlezing in hedendaagse termen hield. Aan de voor zijde van de avondmaaltafel zijn anti-rookaffiches aangebracht. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op de voor rangskruising Sloeweg-Molendijk te 's-Heerenhoek vond een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door J. la C. uit Goes, die vanuit Vlissingen over de Sloeweg in de richting van die kruising reed, en een personenauto bestuurd door R. G. uit Biervliet, die vanuit 's- Heerenhoek over de Molendijk eveneens in de richting reed van de kruising. G. verleende geen voorrang aan de auto van Le C. waardoor beide auto's met elkaar in botsing kwa men. Hierdoor werden G. en zijn verloofde E. de B. uit Lewedorp min of meer ernstig gewond. Op advies van dokter Kole uit Hoedekensker- ke werden zij naar het St.-Joanna- ziekenhuis te Goes overgebracht. Mevrouw E. B. en mevrouw M. le C. werden licht gewond. Zij werden (Van onze correspondent) HULST. De rijkspolitie heeft za terdagmiddag een 48-jarige man, ge naamd G. J. P., aangehouden wegens flessentrekkerij. P. had in enkele ho tels in Hulst gegeten en gedronken tot bedragen van 40,en 60, en was zonder te betalen vertrokken. Nadat hij was aangehouden, bleek dat P. een ter beschikking van de re gering gestelde persoon was, die op gesloten was geweest in de Rekkense inrichting te Eibergen en met proef verlof was. Hij had zich echter niet aan de gestelde voorwaarden gehou den en om zijn aanhouding was ver zocht. In zijn zakken werd nog een groot aantal kwitanties gevonden, tot een bedrag van ongeveer 600,van restaurant overal in den lande, ook uit Terneuzen en Goes, waar P. over al voor niks lekker gegeten en ge dronken had. P. werd door de rijks politie vam Hulst in verzekerde be waring gesteld en is gistermiddag naar Èibergen overgebracht. ter plaatse door dokter Kole behan deld. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Nabij Nisse vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, waarbij twee mensen werden ge wond en per ambulance moesten worden overgebracht naar een zie kenhuis te Goes. Te Kw-adendamme vond eveneens een aanrijding plaats waarbij één persoon werd ge wond. Op het Godsplein te Hulst vond een kop- en staartbotsing plaats tus sen twee personenauto's, respectie velijk bestuurd door J. S. uit Kloos- terzande en C. B. uit Terneuzen. Er was alleen materiële schade. De Belg W. S. uit De Klinge heeft bij de rijkspolitie te Hulst aangifte gedaan van 't feit dat zijn auto, die geparkeerd stond in de Steenstraat, was aangereden door een blauwe personenauto. De tot nu toe onbe kende bestuurder hiervan is doorge reden. Op het kruispunt Godsplein-Wal- molenstraat te Hulst vond een aan rijding plaats tussen twee personen auto's. Het ongeluk ontstond door dat A. van D. uit Hiulst geen voor rang verleende aan de van rechts komende E. de K. uit Soest. Beide wagens werden flink beschadigd, maar niemand werd gewond. Op d-e Maelstedeweg te Hulst slip te een Belgische personenauto, be stuurd door mej. D. S. uit Antwer pen. De wagen raakte eerst in volle vaart een lichtmast en kwam ver volgens in de „buitenvest" terecht. Mej. S. slaagde erin tijdig uit haar in het water liggende wagen te ko men. Zij was slechts licht gewond maar haar auto was total-loss. PAARDESPORT De Nederlan der Anton Ebben op „Kairouan" de tweede kwalificatiewedstrijd voor d-e Grote Prijs van Duitsland voor de Duitser Hartwig Steenken op „Kosmos" gewonnen. Ebben reed het 680 meter lange parkoers met elf hindernissen op de reeds 17-jarige Karouan in 42,9 seconden en was daarmee 1,1 seconde sneller dan Hartwig Steenken. Harry Wouters van den Oudenweijer werd met Pa lermo vijfde in 51,4 sec. Plotseling gestorven De 60-jari- ge Terneuzenaar Van D. werd zater dagmorgen, toen hij zich nabij het politiebureau aan de Rosegr-acht be vond, plotseling onwel en zakte in elkaar. De onmiddellijk geroepen arts kon slechts de dood constate ren. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In café Den Rooien-Oedt te Sas van Gent wer den zaterdag en zondag schieting-en gehouden. De uitslag van de schie ting van de maatschappij De Kring zaterdag gehouden was: deelname 18 schutters. Hoge vogel en een kal, J. van Biezen, Sas van Gent. Rechter zij vogel, D. Remy, Koewacht. Lin ker zijvogel, A. Herrebout, Zelzate. Grootste aantal kleine vogels met 6 stuks, M. Goethals, Zandstraat. Uitslag schieting zondag. Deelna me 21 schutters. Ho-ge vogel, Cam. de Fonteyne, Ertsvelde (België). Linker zijvogel J. van Biezen, (Den Rooien Oedt) Sas v. Gent. Grootste aantal kleine vogels met 4 stuks, M. Goethals, Zandstraat. (Van onze correspondent) AXEL - TERNEUZEN Zesen dertig equipes hebben vanuit Axe aan de eerste „Vijverhofrally" van de Zeeuwsch-Vlaamse automobiliel- club deelgenomen. Alle deelnemers aan deze kaartleesrit bereikten de finish. De eindstreep was te Terneu zen, waar in café-restaurant „Vij verhof" de voorzitter van de Zevac, de heer A. E. Wolfert de prijzen uitreikte. De uitslagen waren: A-klasse, lengte 61,5 kilometer- 1 P. en G. Bu-ijze, Terneuzen 50 strafpunten; 2 C. Risseeuw en K. van Hoeve, Zaamslag 103, 3 equipe Nijssen, Terneuzen 159; 4 L. A. van de Sande en W. de Bruijn, Terneuzen 168; 5 T. en W. van Tiggelen, Bier vliet 204; 6 C. Verploeg en A. van de Linde, Aardenburg 210; 7 T. Venstraete en A. van Hijfte, Schoon dijke 210; 8 T. de Putter en P. Kolijn, Terneuzen 226; 9 H. Houg en H. Elenbaas, Terneuzen 240; 10 J. Thuy en F- Stevens, Sint-Jansteen 243. B-klasse, lengte 48,5 kilometer; 1 heer en mevrouw De Feijter, 38 strafpunten, Terneuzen; 2 equipe Klanderm-ans, Terneuzen 65; 3 C. van Doeselaar en T. Verschuren, Terneuzen 83; 4 A. en C. de Bart, Sohoondijke 99; 5 heer en mevrouw Van Waes, Westdorpe 99; heer en mevrouw Jansen-Van Roosendaal, Terneuzen 104; 7 C. en F. Aude- naerde, Sint-Jansteen 105; 8 L en J. Herwegh, Sint-Jansteen 127; 9 L. Krieckaert en mejuffrouw Van Alp hen, Hengstdijk 147; 10 A. Gillisse en H. Snoeok, Terneuzen 162. (Van cnnze correspondent) SAS VAN GENT In verband met uit te voeren reparatiewerk zaamheden aan de Sasse draaibrug over het kanaal van Terneuzen naar Gent is het verkeer over deze brug, met uitzondering van het voetgan gers, fietsers en \bromfietsers ge stremd van morgen (dinsdag) te 22.30 uur tot overmorgen (woens dag) te 04.30 uur dat het verkeer aan beide zijden pan het kanaal zal worden omgeleid over Slpiskil. (Van onze correspondent) AARDENBURG Als de Aar denburgse raad woensdagavond akkoord gaat met het voorstel van burgemeester en wethouders zal het- eventueel in West- Zeeuwsch-Vlaanderen te organi seren popfestival niet op een bij drage van de gemeente Aarden burg behoeven te rekenen. Het college van b. en w. staat op het standpunt dat dergelijke feesten kostendekkend moeten worden gemaakt door middel van toe gangsgelden. Aan Aardenburg was om een bijdrage gevraagd tot maximaal f 1.800,zijnde 15 pet. van het tekort. Een verzoek om subsidie van het 150 jaar oude Departement Sluis- Aardenburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in verband met een te houden expressiewed strijd voor inwoners van de gemeen ten Sluis en Aardenburg, stellen burgemeester en wethouders voor te honoreren met f 300. Gevraagd wordt f 700. Voor culturele evene menten in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren stellen b. en w. voor een bedrag van f 3.292 beschikbaar te stellen, Het college stelt zich op het stand punt, dat de gemeente Aardenburg zich aan een dergelijke samenwer king met de gemeenten Sluis en Oostburg niet mag onttrekken, te- BRUSSEL (ANP) Een nieuwe Belgisch-Amerikaanse luchtvaart maatschappij, Pommair, waarvan het merendeel der aandelen in Belgische handen is, zal te beginnen in juli, geregelde chartervluchten gaan on derhouden op Hong-Kong, BNAG- KOK, Kualalumpur en Martitius. De diensten worden vanuit Oostende onderhouden. In de Verenigde Staten is voor deze nieuwe diensten al een viermo torig DC 8 straalvliegtuig aange kocht. Omdat de startbaan op het vliegveld van Oostende te kort is om dit toestel, als het volgeladen is te laten opstijgen, zal de DC 8 voor de grote-afstandsvluchten tussenlan dingen moeten maken om bij te tanken. Het nieuwe bedrijf jeeft plannen voor de aankoop van nog een tweede DC 8 en voor de stich ten van een onderhoudsdienst in Oostende. meer daar in Aardenburg ieder jaar de Matthaus Passion wordt uitge voerd. De KPJ afdeling Eede verzoekt om een bijdrage van f 175 voor een te houden veekeuring in „De Bie zen" te Eede. B. en w. stellen voor f 125 toe te kennen, zoals ook vorig jaar het geval was. Hoewel het dagelijks bestuur van de gemeente Aardenburg de waarde van een Welzij nsstichting West- Zeeuwsch-Vlaanderen onderkent, blijft het van mening, dat de nood zaak van een dergelijk instituut meer aanwezig is voor de uit vele kernen bestaande gemeente Oost- burg, dan voor de kleinere gemeen ten Aardenburg en Sluis. De raad wordt voorgesteld een afwachtende houding aan te nemen tot het ogen blik dat bekend zal zijn in hoeverre het ministerie van' Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk zal bij dragen in de kosten. Het Aardenburgs college stelt de raad verder wél voor deel te nemen aan het „PROJECT OPEN Bejaar- ren" hetgeen de gemeente 15 cent per inwoner zal kosten, oorwaarde hierbij is echter wel dat het bedrag per inwoner niet hoger zal zijn- Verder staan op de agenda ophef fing van de gemeenschappelijke re geling Commissie van Advies Alge mene Bijstandswet, het verlengen van een erfpacht t.n-v. mr. J. L. M. Wilking te Breda, de herziening van de voorschriften behorende bij het bestemmingsplan „Aardenburg 1966" en het beschikbaar stellen van een krediet ad. f 62.000 voor het bouw rijp maken van terreine nin bestem mingsplannen, o.a. aan de Mgr. de Backerstraat te Eede. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op dinsdag 25 mei om 20.00 uur zal na een periode van voorbereiding het speeltuinco- mi-tè een openbare vergadering in het gebouw „de Jeugdhoeve" beleg gen. Tijdens deze vergadering wil men uit verschillende kandidaten een bestuur kiezen. Men kan zich tijdens deze bijeenkomst hier voor beschikbaar stellen. OUDELANDE De Edele Hand boog hield te Ou-delande een schie ting op de staande wip, waaraan 73 schutters deelnamen van 14 sociëtei ten. De uitslag was als volgt. Hoofd vogel: A. de Jonge van W. Teil Oveza'nde. le zijvog-el: A.A. Geense van Zorgvliet. 2e zijvo-gel: A. van Loo van Vooruitgang. Ie bovenka!: G.M. Geense van Eensgezindheid. 2e bovenkal: P. Vermuë van Jac. van Beieren, le onderkal: A. Steenaart v-an Vooruitgang. 2e onderkal: J. v. Doorn van Spes-Nostra (bij loting), le klep: J. Platschorre van Zorg vliet. 2e klep: A.A. Geense van Zorgvliet. 3e klep: C. Westdorp van Eensgezinsheid. Meeste kleine vo gels: Joh. Boonman van VIOS en Ad Boonman van Vrije Schutters beiden (Van een onzer verslaggevers) AXEL Hans en René Jon kergauw behoren tot het stijgend aantal „westerlingen", dat de dichtgroeiende Randstad Holland ontvlucht om in het Zeeuwsch- Vlaamse land een nieuw bestaan op te bouwen. Zij ontdekten tij dens een bezoek aan een oud stadgenoot uit Haarlem, die een jaar geleden in Westdorpe neer streek, en er nu voor geen geld meer vandaan wil, het oude café Desert aan de Kinderdijk te Axel, eerder De Drie Schouwen gehe ten. Er werd niet lang over nagedacht. Hans en René zagen nieuw leven in he<t „stamiineetje", dat een grondige opknapbeurt bitter nodig bad. Er werd direct hard aangepakt om het interieur aan te passen aan de smaak wan de nieuwe exploitanten en toekomstige klandizie. Zij sjouw den met loodzware spoorbielzen of het hun dagelijks werk w-as. Schil ders en timmerlieden uit het naburi ge Westdorpe boden hun assistentie aan en zo ondergaat het cafeetje dat de afgelopen twee jaar was ingedommeld een enorme gedaanteverwisseling. Hans en René mikken op een opening met Pinksteren, maar of zij dat zullen klaren, walt te bezien, want er zal nog heel wat moeten gebeuren. „Geen nood", zegt René, „dan doen we het een w-eek later". De Haar lemmers zullen de vroegere naaim van het établissement a-an de rand van de Axelse kom in eer herstel len, namelijk „De Drie Schouwen". Als blikvanger fungeert een antieke boerenkar, die nu nog op de plaats staat w-aar straks de bezoekers op een ruim terras kunnen geinieten. Met man en macht wordt in het café aan de Kinderdijk te Axel gewerkt om er een eigentijdse disco bar van te fabriceren. Twee Haarlemmers zullen straks De Drie Schouwen" beheren.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2