Turkse regering ontredderd Aardschok tegen bedtijd zeker 300 doden KAMERLID WIL ONDERZOEK IN AFFAIRE- HONTENISSE Arrestaties na razzias Weer drie man ontvoerd NA MOORD OP ISRAËLISCHE CONSUL-GENERAAL Solo van KVP-er valt slecht Lava stroomt in ravijn: dorp gespaard Steekpartij in Amsterdam: Turk gedood Vliegramp in Zuid-Slavië 4: DEINING OVER DEFENSIERAPPORT Star fighters DOODSTRAF ZWEMBAD TWEE KEER GEKRAAKT OOST-TURKIJE OPNIEUW GEI ROFFEN MINSTENS 70 DODEN Twee Britse soldaten in Belfast neergeschoten Functies W. Lambert onverenigbaar? Geen bezwaar Niet gelukkig Drie Tilbnrgse politiemannen ernstig gewond door 5 jongens Onassis zou zwaar ziek zijn Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: 'Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRIJE ZEEUW MAANDAG 24 MEI 1971 25c- Jaargang No. 6555 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem ISTANBOEL (AFP) Tijdens huiszoekingen op grote schaal, die van zaterdag middernacht tot zondag middag 15 uur in Istanboel zijn ver richt, zijn drie mensen gearresteerd in verband met de ontvoering en de moord op de Israëlische consul-gene raal EIrom. Dit is gisteravond laat van officiële zijde in Istanboel be kendgemaakt. Aan de huiszoekingen hebben 25.000 militairen en politie mannen deelgenomen. Ephraim EIrom 0 Mevrouw Elsa EIrom, die tot twee keer toe een vergeefs beroep deed op de ontvoerders om haar man te sparen. Haar enige zoon kwam on langs bij een vliegtuigongeluk om het leven. (Van onze redactie buitenland) QUITO/SASSARI Minstens drie personen werden in het afgelopen weekeinde ontvoerd. In de Argentijnse stad Rosario stelde het revolutionaire volksleger zich verantwoordelijk voor de ontvoering van de Britse honorair- consul, Stanly Silvester. Diens auto werd gistermorgen onbeheerd aange troffen. In Quito, de hoofdstad van Peru, is zaterdag de textielmagnaat, Juan Isaias Barquet, in zijn kantoor overvallen en weggevoerd. De ontvoerders hebben een losgeld van ongeveer 1,8 miljoen gulden geëist. In Sassari op Sardinië, waar de laatste tijd herhaaldelijk mensen worden ontvoerd, is een vooraanstaande advocaat en politicus, de 50-jarige Mario Alberto Saba, ontvoerd, toen hij van zijn kantoor naar huis terugging. Er werd nog geen losprijs geëist. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is in het con fessionele kamp deining ontstaan over het feit dat informateur Steenkamp in het bezit is gesteld van een defen sierapport van de kersverse defensie specialist van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, generaal-majoor G van Eisen. Men distantieert zich by de KVP, AR en CHU schielijk van dit rapport, dat een tijdbom legt onder het finan cieringsschema van de defensiepara graaf van de confessionele partyen. Van KVP-zijde verzekerde men ons dat het gaat om een particulier „praatstuk" van de heer Van Eisen, dat zeker niet als een confessioneel defensieplan van KVP, AR en CHU mag worden aangemerkt. Sterker nog: de KVP-fractie in de Tweede Kamer is officieel niet eens op de hoogte van het plan. Onjuist is ook dat vooraanstaande stafofficieren als generaal-majoor De Savornin Loh- man (CHU) en de luitenant-kolonels Von Meyenfeldt en Volten (AR) zich achter dit rapport Van Eisen hebben gesteld. KVP, AR en CHU hebben zich in de defensieparagraaf van him geza menlijk urgentieprogram uitgespro- ken voor een breed samengestelde commissie van burgers en militairen, die studie moet maken van taak en omvang van de krijgsmacht in NAVO- verband.De voorzitter van de Twee de-Kamercommissie voor defensie aangelegenheden, de KVP'er Mom- mersteeg, wil de komende vier jaar 3,9 procent van het nationaal inko men aan defensie besteden (dit jaar 3,6 procent). Het urgentieprogram spreekt zich uit voor een verhoging van het defensiebudget met 250 a 400 miljoen gulden per jaar om de ach terstand van 1,7 miljard bij Defensie in te lopen, waarna het budget aan een vast percentage van het nationaal inkomen gekoppeld dient te worden. Het rapport Van Eisen noemt dit irrationeel-optimistisch en stelt onder meer afvloeiing voor van duizend man burgerpersoneel per jaar en het overbodig maken van ruim vijfdui zend dienstplichtigen met beroeps functies, alsmede diensttydverkor- tittg. Voorts bepleit de heer Van Ei sen onder meer de opheffing van twee Starfightersquadrons en sane ring van de marine-luchtvaartdienst. Het departement van Defensie zou weer een horinzontale opbouw moe ten krijgen in plaats van de verticale organisatie met aparte staatssecreta rissen voor landmacht, luchtmacht en marine. (Vervolg op pag. binnen/buitenland 1) (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL/TEL AVIV «Mijn regering is wanhopig om de dood van Ephraim EIrom". Zo reageerde gistermiddag de Turkse premier Nihat Erim op de moord van de vorige week maandag in Turkije ontvoerde Israëlische consul-generaal. De wanhoop van de Turkse premier, die zijn land in het weekeinde getrof fen zag door een dubbele tragedie de moord op de Israëlische diplomaat en de zware aardbeving in Oost-Turkije wordt waarschijnlijk ook ingegeven door het feit, dat hij er tot nu toe niet in geslaagd is de opdracht van de mili tairen, die hem onlangs met de nodige slagen om de arm aan de macht hiel pen, uit te voeren: orde op zaken stellen. Het is zo verluidt in diplomatie ke kringen niet onmogelijk, dat de onfortuinlijke afloop van de affaire EIrom Erim aangerekend zal worden als een persoonlijk falen. De militai ren zou dan niets meer in de weg staan zelf het heft in handen te ne men. Het lijk van de vermoorde consul- generaal Ephraim EIrom werd gister morgen vroeg in een verlaten, woning in Istanboel aangetroffen. De 58-jari- ge diplomaat had een schot door de linkerslaap gekregen. Zijn handen waren op de rug gebonden. Het lyk werd gevonden door de concierge van het bewuste woonblok, die een onderzoek had ingesteld toen de deur van het appartement open bleek. De man rende de straat op en waarschuwde militairen die enkele uren tevoren, 30.000 man sterk, Istan boel hadden afgezet en met groot scheepse huiszoekingen waren begon nen om EIrom en zijn ontvoerders op te sporen. EIrom, een voormalige Israëlische politiechef die destijds de ondervra ging van Adolf Eichmann leidde, was maandag jongstleden door vier man nen ontvoerd die zeiden te behoren tot het uiterst-linkse „Volksbevrij dingsleger". De ontvoerders waar schuwden dat ze EIrom donderdag zouden doden als geen politieke ge vangenen in vrijheid waren gesteld, maar de regering weigerde met hen te onderhandelen, en ging over tot arrestaties op grote schaal. De door de ontvoerders gestelde termijn ver streek zonder dat iets over het lot van EIrom werd vernomen. Zaterdag avond kondigde de regering voor de provincie Istanboel een uitgaansver bod af van middernacht tot drie uur zondagmiddag, waarna een grote troepenmacht Istanboel binnentrok. Het militaire opperbevel in Istan boel sprak van „het werk van moor denaars die geen menselijkheid ken nen'.'Vroeg of laat zullen de daders hun gerechte straf krijgen, aldus een officieel communiqué. De regering heeft kort na de ontvoering al laten weten dat zij een wet door het parle ment wil jagen die op ontvoering de doodstraf stelt. De vrouw van de vermoorde diplo maat heeft de afgelopen dagen twee maal over de Turkse radio een be roep gedaan, haar man vrij te laten. Maar er was niets meer over hem vernomen sinds een korte medede ling op woensdag waarin stond dat hy het goed maakte. De Elroms, ver loren vorig jaar hun enige zoon, 27 jaar oud bij een vliegtuigongeluk in Israël. In Israël heeft het nieuws van de moord grote beroering gewekt. De radiostations onderbraken zondag morgen hun programma's om het be richt om te roepen. Premier Golda Meir van Israël ver klaarde gisteren dat de moord op EI rom een „louter wrede daad" is en getuigt van een volstrekte minach ting voor het menselijk leven. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, zei dat hij „volkomen van streek is door deze afgrijselijke misdaad". (Vervolg op pag. binnen/buitenland 1) HARDINXVELD - GIESSENDAM (ANP) Het zwembad „De Duike laars" in Hardinxveld-Giessendam is zondagmiddag door een groep jon geren van tien tot zeventien jaar twee maal gekraakt. Ook de vorige week zondag waren kinderen het zwembad binnengedrongen. De raad van Hardinxveld-Giessen dam is tegen openstelling van het zwembad. (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL/BEIROET Onder erbarmelijke omstandigheden zijn reddingsploegen gisteren de gehele dag in de weer geweest om doden en levenden te bevrijden uit de puinhopen van de Oostturkse stad Bingol. Deze stad (110.000 inwoners) werd zaterdagavond tegen bedtijd getroffen door een vernietigende aardschok, die op de schaal van Richter een kracht had van 6.8. Negentig procent van de stad is verwoest, ook het ziekenhuis, de ge vangenis en de middelbare school. Officieel is een dodental van 800 op gegeven, waarvan de helft van de slachtoffers in de gebieden rond Bin gol zou zijn gevallen. Gevreesd wordt dat het werkelijke dodental in de buurt van de 1000 zal liggen. AMSTERDAM (ANP) Een 32- jarige Turkse hulpvakarbeider bij Handelsblad/NRC in Amsterdam, At- tiia Balaban, is zaterdagavond in een café in de Eerste Jan Steenstraat in de hoofdstad neergestoken door zijn 31-jarige landgenoot O. F. Kort na de steekpartij overleed het slachtoffer in het ziekenhuis. De da der is voortvluchtig. Balaban had ruzie gekregen met O. F., waarna deze hem enkele malen met een mes stak. Volgens de politie betrof het een oude vete. Na de vechtpartij is F. naar Rotter dam gevlucht. Een opsporingsactie daar leverde nog geen resultaat op EEN INTENSIEVE wervings- en activeringsactie, met name onder de jongeren, is een van de punten van de strategie die de PSP voor de komende parlementaire periode heeft uitgestippeld. Het partijraadsbestuur en de kamerleden van de PSP heb ben deze strategie het afgelopen weekeinde in Oosterhesselen (Dr.) besproken. De autoriteiten hebben nog geen contact gehad met vele van de 322 dorpen en gehuchten in de bergach tige provincie van Bingol. Ook gege vens uit Bingol zelf zijn zeer schaars. De aardbeving heeft toegeslagen toen de meeste inwoners thuis waren om zich naar bed te begeven. In Bingol viel alle elektriciteit uit en het red dingswerk wordt bemoeilijkt door ge stage regenval. In het sinds 1966 jaarlijks door een zware aardbeving getroffen Turkije is de reddings en hulpverleningsac tie snel op gang gekomen. Vooral uit Elazig, hoofdkwartier van het achtste legerkorps, wordt over de weg een grote hoeveelheid materiaal aange voerd, waaronder tenten, mobiele hospitaals, gaarkeukens, voedsel, wa ter en medicamenten. De Turkse Rode Halve Maan heeft reeds aanbiedingen voor hulpverle ning ontvangen van het Internatio nale Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren per - vliegtuig een eerste par tij hulpgoederen naar Turkije gezon den. Deze partij ter waarde van 35.000,omvat drieduizend dekens en een grote voorraad baby- en kleu tervoeding. Ook het noordoosten van Syrië is zaterdagavond getroffen door een aardschok. Er zouden daar geen do den zijn. Het stoffelijk overschot van de vermoorde Israëlische consul-gene raai wordt op een brancard in de ziekenauto geschoven. Het is gister avond in Israël aangekomen. De Is raëlische diplomaat wordt vandaag met militaire eer begraven. (Van onze redactie buitenland) RIJEKA Een vliegtuig van de Joegoslavische chartermaatschappij Aviogenex is gisteravond nabij de Noordjoegoslavische stad Rijeka neergestort en verbrand. Het toestel, een Toepolev-142, had 76 Britse toe risten aan boord. Volgens de maatschappij zijn by de ramp 69 mensen om het leven gekomen, de politie noemt een aan tal van 76 slachtoffers. BELFAST (Reuter) In Belfast heeft zaterdag een Britse militair zware verwondingen opgelopen, doordat de jeep waarin hij zat vanuit een passerende auto met een mi trailleur werd beschoten. Enige uren tevoren was een andere Britse militair in Belfast doodge schoten'. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Het Tweede-Kamerlid Ed van Tijn (PvdA) heeft zaterdagmiddag in een radio-uitzending van de Vara aangedrongen op een onderzoek van de provinciale overheid naar de vraag of de functie van wethouder W. Lambert van de gemeente Hontenisse is te verenigen met die van directeur van een aannemersbedrijf in dezelfde gemeente. Volgens het kamerlid bestaat de mogelijkheid dat het lidmaatschap van aannemer Lambert van de Hontenisser gemeenteraad inderdaad in strijd is met de gemeentewet. Art. 26 van die gemeentewet ver biedt namelijk aan raadsleden direct of indirect profijt te hebben van hun raadslidmaatschap. Volgens Ed van Tijn is de schijn aanwezig dat er in directe zakelijke relaties bestaan tusen de gemeente en de wethouder, omdat deze laatste als aannemer woningen bouwt op het grondgebied van de gemeente. De heer Lambert zelf heeft als verweer daarvoor aangevoerd dat de opdrachten voor die woningbouw worden verstrekt door een particu liere stichting, namelijk de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwver eniging, zodat elke relatie met de gemeente naar zijn idee ontbreekt. Behalve wethouder Lambert en Ed van T(jn kwamen in de uitzending aan het woord voorzitter Bartz en vice-voorzitter De Waal van de wo ningbouwvereniging. Gedeputeerde J. v. d. Bos (AR) wilde voor de mi crofoon geen nader commentaar le veren,, omdat hij de zaak onvoldoen de kende, maar gaf de presentators toestemming namens hem in de uit zending mee te delen dat er bij G.S. niet$ van bekend was dat de heer Lajjibert aan het college toestemming gevraagd zou hebben alvorens zijn functie in de gemeenteraad te aan- vaardlen. In de uitzending vertelde de wet houder dat hij by G.S. had laten in formeren of zijn functie als wethou der was te verenigen met die van aannemer. De heer Lambert zei, loen we hem na de uitzending om een toe lichting vroegen, het volgende: „Mis schien dat dit niet duidelijk is ge bleken, maar ik hèb laten informe ren. Wellicht dat dit niet bij G.S zelf is gebeurd, maar ik heb me wel laten vertellen dat er geen enkel be zwaar tegen bestond". Ed van Tijn in de uitzending: „In dit geval is er sprake van een indi recte relatie. In de literatuur die over deze zaak bestaat blijkt, dat men nogal gauw aanneemt dat er een schijn van directe of indirecte relatie bestaat, hetgeen in het verleden reeds dikwijls ingrijpen van de over heid tot gevolg heeft gehad. Daar komt bij dat het hier niet gaat om een lid van de gemeenteraad, waar op deze jurisprudentie betrekking heeft, maar op een wethouder van publieke werken". Dat de woning bouwvereniging de opdrachten ver strekt voor de bouw van de woning in overeenstemming met de gemeen te, doet niets af aan het feit dat er in zo'n geval dan tooh sprake is van een indirecte relatie tussen wethouder aannemer en gemeente, zo merkt het Tweede-Kamerlid op. „Ik dacht", ai ds s Van Tijn, „dat er in dit soort za- r.ev een speciale verantwoordelijk heid ligt voor het provinciaal be stuur, om hier op zijn minst toch een diepgaand onderzoek in te stellen. G.S. hebben volgens de kieswet de bevoegdheid, om een raadslid van zijn lidmaatschap vervallen te ver klaren als hij handelt in strijd met de gemeentewet". In de radio-uitzending zelf werd het een hoogst opmerkelijke zaak ge noemd, dat de „woningen in de ge meente Hontenisse worden gebouwd door de wethouder van publieke wer ken". In het programma hebben ver der de heren De Waal en Bartz een toelichting gegeven op de gevolgde procedures. Vice-voorzitter De Waal gaf toe dat in Hontenisse door aan nemersbedrijf Lambert wordt ge bouwd. Voorzitter Bartz zei het vol gende: „We hebben al jarenlang con tact met de heer Laimbert, ook voor hij wethouder werd". De heer Bartz omschreef de Hontenisser wethouder als „een knappe, schrandere, slimme vent, die in vijftien jara een mooi be drijf heeft weten op te bouwen". De Hontenisser wethouder toonde zich na afloop van de uitzending niet zo gelukkig met de gang van zaken. De heer Lambert was allesbehalve tevreden over de manier van optre den van het VARA-team, dat hem, volgens eigen zeggen, onaangekon digd, staande in een smalle gang tus sen kantoor en werkplaats, kwam in terviewen op een moment dat hij een zakenafspraak had. (Van onze correspondent) TILBURG Drie Tilburgse poli tiemannen zijn voor tenminste 14 da gen buiten dienst als gevolg van ver wondingen die ze in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een vechtpartij met vijf Tilburgers van 16 tot en met 20 jaar hebben opgelopen. Reeds enige tijd hadden surveillerende agenten de auto, waarin het vijftal was gezeten, gevolgd. Toen zij de wagen in de Veemarktstraat einde lijk konden laten stoppen werden de controlerende agenten aangeval len door de jeugdige Tilburgers. De situatie van de agenten werd moeilijk toen bleek dat de mobilo- fooninstallatie van de wagen onklaar was gemaakt. Na een waarschuwings schot in de lucht kon de 18-jarige bestuurder H. N. worden aangehou den. De overigen waren er toen allen tussenuit. Een taxichauffeur sloeg alarm en na verkregen assistentie werd een speurtocht ingezet naar de vier voortvluchtigen. In de loop van de nacht werden de 16-jarige J. R. en de 19-jarige F. A. aangehouden, ondanks opnieuw hevig verzet. Later in de nacht werd de 20-jarige P. W. aangehouden en ingesloten en in de loop van zaterdag werd ook de vijfde man achter slot en grendel gezet. Ook zij waren niet onbeschadigd ge bleven bij de gevechten. De politie mannen die de dienst moesten staken waren er erger aan toe. Behalve kneuzingen en schaafwonden is er sprake van een gescheurde duim en een gebroken middenhandsbeen. ATHENE (AFP) De Griekse reder Aristoteles Onassis heeft zater dagavond een zware hartaanval ge had, zo is van doorgaans goed inge lichte zijde in Athene vernomen. Twee artsen zijn gistermorgen vroeg per helikopter van Athene naar Skorpios vertrokken, waar Onassis verblijft. Onassis is 65 jaar. Een naaste medewerker van Onas sis verklaarde later in Athene, dat hem niets bekend is over een hart aanval. Hij zei dat Onassis op het ogenblik een tocht maakt met zijn jacht „Christina". CATANIA (AP) De brandende lavastroom uit de Etna is gistermorgen te gen een kleine heuvel ge lopen en weggevloeid in een ravijn, waardoor het stadje Sant'AIfio gespaard is gebleven. „We zijn gered, we zijn gered", aldus de burge meester van het vierdui zend inwoners tellende plaatsje, Salvatore Cozzub- bo. „Het grootste deel van ons land is verbrand, maar de stad is in veiligheid", zo nep hij overgelukkig. De lava, die al aanzien lijk trager stroomde dan de afgelopen dagen het geval was geweest, begon gister morgen aan een vier kilo meter lange route langs het Oavagrande ravijn naar zee. De gloeiende stroom zal ;een dorp meer op zijn weg vinden. „Het ravijn is steil en recht. De lava blijft ge woon naar beneden gaan", aldus Cozzubbo. De bevolking van het plaatsje, die vrijdag al hoop begon te krijgen toen de lava trager was gaan stromen vergaten hun zor gen en troffen voorberei dingen om de gebeurtenis te gaan vieren. Sant'AIfio is in 1928 ook gespaard voor een lava stroom die toen om de stad heenging toen het al ver loren leek. Destijds werd het naburige plaatsje Mas- cali getroffen. De lava heeft echter al oogsten verbrand, evenals tientallen huizen. De scha de wordt nu al op meer dan 50 miljoen gulden ge raamd. Ook drie wegen in het gebied zijn geblok keerd. Er zijn vijf bruggen verwoest. „Maar de grootste .be dreiging voor onze oogsten zijn misschien wel de toe risten". aldus Cozzubbo. „Ze zjjn met tienduizenden gekomen en hebben onze akkers vertrapt om het schouwspel te kunnen zien. Wat de lava heeft gespaard, hebben zij verwoest."

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1