ui is betaalde gezant f 2400 teveel voor „gala" iraten zijn nderwerp ij formatie D vindt dat u goed bij ons kunt sparen. Haar «eet n wat n nog mist? SER stelt debat over loon-prijsbeleid uit .Y.D. OVERSTAG Raiffeisenbank fSi Boerenleenbank Bevolkingsonderzoek op alle kwalen te verwachten binnenland buitenland REKENKAMER: RIJKSADMINISTRATIE SCHIET TEKORT CHILLEBEECKX: Geen gehuwde riesters zolang aulus VI leeft REGIONAAL SP-fractie og eenzame psluitiiig in indertehuizen Frontale botsing eist vier doden Levenslang in zaak-Laporte België gaat strijd aan met verkeerson veili glieid Legerminister VS afgetreden AANPASSING Miljoeiieiischade bij bedrij fsbremden «r w Kamerlid wil debat over dagbladen Mensen die op hnn gemak zijn gesteld, hebben ATERDAG 22 MEI 1971 (Van onze parlementaire redac- 'e). DEN HAAG De Algemene Re- enkamer, onafhankelijk controle- rgaan van de overheid, constateert o dikwijls tekortkomingen en aeh- erstanden op het terrein van de ijksadministratie, dat zij er een unt van heeft gemaakt in haar arverslag over 1970. Door dat te- ort schieten worden zowel belangen an het rijk als van anderen ge baad. Na een analyse van de moeilijkhe en van onderscheiden aard en zich anifesterende bij verschillende on- erdelen van de rijksadministratie worden als voornaamste oorzaken voor het falen genoemd: Wetten, regelingen e.d. zijn zo Ingewikkeld, dat de mogelijkheden tot het maken van fouten bij de uitvoering ervan sterk wordt ver groot. Er is overal een tekort aan des kundig personeel, wat in veel geval len de belangrijkste oorzaak is van de problemen. Als „uitschieters" worden ge noemd het algemeen burgerlijk pen sioenfonds, waar de invoering van nieuwe pensioenregelingen, vele wijzigingen met terugwerkende kracht, stijging van het aantal pen sioentrekkers, overschakeling op computers en een tekort aan des kundig personeel leidden tot het uit betalen van vele te hoge pensioen bedragen. Voorts het gemeentefonds, waar men helemaal in de knoop zit. Verder de belastingdienst, waar men telkens rigoureuze maatregelen moet nemen om achterstanden in te lopen, die ontstaan door het toene men van het aantal belastingplichti gen. Overigens komen in het verslag van de Rekenkamer weer tal van pikante opmeringen voor, terwijl ook wordt aangegeven hoe zij de staatskas vele miljoenen heeft weten te besparen door haar aktiviteiten. Zo spreekt de Kamer er haar verba zing over uit, dat nu, 23 jaar na de totstandkoming van de spellingwet, de in 1947 in het vooruitzicht gestel de lijst van aardrijkskundige namen nog niet klaar is. De commissie studeert maar voort....Dat is overi gens een vrij algemeen euvel van commissies, werkgroepen en derge lijke, die dikwijls worden gevormd als de Rekenkamer een kritische noot iaat horen. Zo wordt er al jaren gestudeerd op de kosten van het schoonhouden van rijksgebouwen, waarmee op het ogenblik 35 miljoen gulden per jaar is gemoeid. Alle ministeries zijn voorts opge pept de dienstauto's niet meer te stallen, doch te parkeren: dat scheelt een half tot een heel miljoen per jaar. Welke vraagstukken zich al niet voordoen. Een ambassadeur krijgt tweederde terug voor de kosten van een ambtskostuum met een maxi mum van 2000 gulden. Maar minis ter Luns gaf één zijner ambassa deurs 4400 gulden terug voor een pak van 6600 gulden. Deswege on derhouden antwoordde minister Luns, dat in het betreffende land hoge eisen werden gesteld aan het gala, „waarvan de kosten, van vol- borduren aanzienlijk hoger zijn dan voor het algemene model". In een andere beschouwing vraagt de Rekenkamer zich af, waarom ambtenaren nog volledige telefoon vergoeding moeten hebben, nu vrij wel iedereen met een inkomen bo ven 15.000 gulden een telefoonaan sluiting heeft, vergoed of niet. Een gedeeltelijke vergoeding is volgens de Rekenkamer genoeg. De ambte naren zouden zelf hun abonnement moeten betalen. Het geval van de medische facul teit te Rotterdam krijgt nog een staartje: door het holderdebolder te werken kwam men 234 miljoen duurder uit dan was geraamd. Dat gaf zo'n schok, dat men het wat kalmer aan gaat doen. Maar het effekt daarvan is weer, dat de kos ten nog eens zo'n 200 miljoen hoger zullen uitkomen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De piratenzenders voor de kust vormen onderwerp n bespreking tijdens de kabinetsformatie. Dat werd gisteravond idelijk in het NOS-tv-programma Ter Visie. Daarin zal het VVD- amerlid Vonhoff dat over ratificatie van het verdrag van Straats- rg gesproken moet worden in het vijf-partijen-overleg van KVP, RP, CHU, VVD en DS'70. Dit verdrag verbiedt het medewerken n etherpiraten. Omdat in het huidige kabinet de D steeds op straffe van een coa- iebreuk, optreden tegen Veronica eft tegengehouden, kan Vonhoffs tlating weinig anders betekenen n dat zijn fractie na de aanslag op dio Nordsee overstag is gegaan, nsdag j.l. heeft de liberale fractie h over de piratenkwestie beraden, 'us Vonhoff. De voorzitters van KW, NKV en V hebben gistermiddag in Nrn ieëneenhalf uur durend gesprek t informateur Steenkamp vooral noodzaak beklemtoond van in- kking door een nieuw kabinet n de huidige loonmaatregel. Zij bben gesteld dat die maatregel, 3 tot midden volgend jaar zijn werking behoudt, niet in het be- -g van het land en van de econo- ~che ontwikkeling is en dat in- kking ervan het overleg tussen -kgevers en werknemers in gun- 97 (Van onze redactie buitenland) N FRANCISCO „Zolang paus lus leeft, zullen de rooms-katholie- priesters niet mogen trouwen. Wel en in oktober reeds gehuwde leken een rijpere leeftijd tot priester ge- kunnen worden. Deze ontwikke- zal beginnen in die landen waar tekort aan priesters is, zoals in de ielanden". eze voorspellingen deed prof. dr. Schillebeeckx, hoogleraar aan de ersiteit van Nijmegen, in San ncisco aan het einde van een vier nden durend verblijf in Amerika, et Vaticaan heeft in een van de e studiedocumenten die aan de na- ïale bisschoppenconferenties zijn onden in verband met de bisschop synode die op 30 september in e begint, opnieuw verklaard dat gekant is tegen gehuwde priesters, ter met een uitzondering die be- -king heeft op de gehuwde man „rijpere leeftijd en van onbespro gedrag". stiger banen zou leiden. Intrekken zou tevens het klimaat scheppen voor een evenwichtiger loonontwik keling. in het zuiver informatieve ge sprek met prof. Steenkamp hebben de drie voorzitters van de vakcen trales voorts het regionale beleid op de voorgrönd geplaatst, wijzend op de gebleken kwetsbaarheid van het noorden en van Limburg inzake de werkgelegenheid. Zij menen dat nu ai overwogen moet worden bepaalde uitgaven voor de infrastructuur van het westen naar die gebieden te verleggen. Voorts hebben zij laten uitkomen veel belang te hechten aan hetgeen een nieuw kabinet aan de woningbouw en de verlangens van de werkende jeugd zal willen doen. De drie voorzitters hebben de in formateur ook laten weten nog steeds .bereid te zijn om „orde op zaken te stellen" en hun looneisen te laten achterblijven bij de produk- tlviteitsstijging. Maar dan in het ka der van een uitbreiding van de col lectieve voorzieningen.die met name ook voor de werknemers aanspreek haar zijn. Vandaag ontvangt informateur Steenkamp de voorzitters van de werkgevers-, landbouw- en midden standsorganisaties. Daarna begint hij volgende week dinsdag aan zijn eer ste politieke ronde-tafelgesprek met de fractieleiders van KVP, AR. CHU, WD en DS'70. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Het komt anno 71 nog voor dat minderjarige kin- ren in kindertehuizen bij wijze an straf in een kleine ruimte ms zelfs zonder raam eenzaam orden opgesloten gedurende een riode variërend van enkele dagen t enkele weken." De PSP-fractie in de Tweede Ka- er concludeert dit uit een onder - ekje onder kinderen die dit hadden oorggmaakt. Het onderzoek, verricht i samenwerking met de onlangs op- erichte „belangenvereniging min- erjarigen", leverde 18 bruikbare eldihgen op. De meldingen betroffen mrichtm- en o.m. te Rijsbergen en Tilburg. Het onderzoekje is weliswaar te Iein om er vergaande conclusies aan verbinden, zoals in welke mate en oe vaak het precies voorkomt dat inderen gedetineerd worden. Maar el blijkt dat het gebeurt, aldus de SP. (Van onze redactie binnenland) RHENEN Bij een verkeersonge val op de noord-zuidverbinding in Rhenen zijn gisteravond vier per sonen om het leven gekomen. Een personenauto met vijf inzittenden botste frontaal op een vrachtwagen. Vier inzittenden waren op slag dood, de vijfde passagier is met levensge vaarlijke wonden naar een ziekenhuis overgebracht. De rijkspolitie heeft in Schijndel het stoffelijk overschot opgedregd van een 19-jarige inwoner van Hees- wijk Dinther. Verder zijn er bij verkeersonge lukken in Nederland nog vier auto mobilisten, twee voetgangers en twee bromfietsers om het leven gekomen. MONTREAL (Reuter). In Mont real is de 23-jarige student Francis Simard tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens zijn aan deel in de wurging van de (ontvoer de) minister van justitie van Quebec Pierre Laporte. Eerderwas de 27-jarjge docent Paul Rose Wegens hetzelfde feit ook tot levenslang veroordeeld. Twee ver dachten moeten nog worden berecht. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Vorig jaar zijn in België 2.380 personen onmiddellijk om het leven gekomen bij verkeers ongevallen. De Belgische regerings leider, Eyskens heeft vrijdag dan ook aangekondigd dat zijn kabinet maat regelen in voorbereiding heeft om het aantal verkeersongevallen te doen dalen. Het sterretje en de fotografen; een bekend beeld bij het filmfestival van Cannes. Deze keer is het de 22- jarige Christine Casalonga die graag op het witte doek wil schitteren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zeer positief gereageerd op de suggestie van de Algemene Reken kamer om het bevolkingsonderzoek niet te beperken tot het opsporen van tuberculose, maar uit te breiden tot algemeen lichamelijk onderzoek. Dat gaat wel meer kosten al staan er ook financiële voordelen te genover maar het rendement zal ook veel groter zijn, afgezien van het grote belang van het vroegtijdig ontdekken van kwalen. De bestaan de tbc-bestrijdingsorganisaties zullen in deze conceptie moeten worden her vormd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Eco nomische Raad heeft gisteren beslo ten een debat over de grote lijnen van het loon- en het prijsbeleid tot een volgende vergadering uit te stel len. Oorzaak daarvan was het feit, dat van de zijde van de vakbeweging ter vergadering nieuwe elementen werden ingebracht, die de meerder heid van de raad eerst zwart op wit wilde bestuderen. De aanvankelijke indruk was na melijk, dat men het in commissie verband eens was geworden. Com missie-voorzitter prof. Schouten was dan ook „onthutst" dat er op de val reep nieuwe onenigheid dreigde. Het op de agenda geplaatste ont- werp-advies hield in, dat gedetail leerd ingrijpen door de overheid in lonen en prijzen afgewezen dient te worden. Voorts zou de SER niet meer het traditionele najaarsrapport over de economische mogelijkheden in het volgende jaar moeten opstel len. omdat een discussie over zo'n rapport gaandeweg is ontaard in een soort loononderhandelingen. Men wil daarom een commissie uit kroonle- den van de SER, onafhankelijke des kundigen, zo'n rapport laten opstel len. De vraag, die vrijdag aan de orde kwam, was of de SER op dat rapport nog een soort commentaar zou moeten schrijven. Het ontwerp advies zei ja, NW-voorzitter Ter Heide meende ter vergadering, dat dit ja zou inhouden, dat er eigen lijk niets zou veranderen. Het ontwerp hield voorts in, dat de overheid, na ontvangst van het rapport der kroonleden via de Stich ting van de Arbeid overleg zou gaan plegen en eventueel1 ook consultaties WASHINGTON (DPA - RTR) De Amerikaanse minister voor het le ger Stanley Resor (54) is afgetreden. Resor is zes jaar minister voor het leger geweest. Hij diende zijn ontslag in nadat hij de degradatie van gene- raal-majoor Samuel Koster had be volen in verband met de massamoord in My Lai. In een brief aan minister Laird zegt Resor dat hij zijn gezin al te lang heeft verwaarloosd. met sectoren uit het bedrijfsleven zou moeten houden om aldus het kader te bepalen, waarbinnen de loonontwikkeling moet blijven. De SER is van mening dat het aan tal keren, waarop sociale uitkeringen en minimumloon moeten worden aangepast aan de loonsontwikkeling, tot twee beperkt moet wórden: op 1 januari en 1 juli. Als aanpassings norm zal dan worden genomen de stijging van de lonen in het bedrijfs leven (dus exclusief de overheid) op resp. 1 oktober en 1 april. Er zal aan stijgingen geen terugwerkende kracht worden gegeven. Omdat deze nieuwe bepaling in te voeren om dat te frequente aanpassing de zaken zeer onoverzichtelijk maken en ad ministratieve problemen geven met name voor A.O.W./A.W.W.'ers enige schade kan betekenen, is voor gesteld om bij de invoering ervan de uitkeringen van AOW/AWW struc tureel met één procent te verhogen, (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK. Door een nog onbe kende oorzaak is gistermiddag een uitslaande brand uitgebroken in de cartonnage- en emballage-afdeling van Indola in Rijswijk. Door de brand zijn fabrieksvoor raden, een laboratorium, een, conr structiebureau en een showroofti Ver loren gegaan. De schade wordt voor lopig geschat op enige miljoenen guldens. Een felle brand heeft het bedrijf van de rederij en haringhandel N. Parlevliet jr n.v. In Katwijk aan Zee zo goed als geheel verwoest en een schade aangericht, die voorlopig op tussen anderhalf en twee miljoen gulden wordt geraamd. Drie mensen liepen verwondingen op, doch be hoefden niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. Het gebeurde vormde het trieste besluit van een feestelijke dag voor de ongeveer honderd werknemers en de directie van Parlevliet, die geza menlijk een door het bedrijf aange boden dag feestelijk uit waren. Gisteren was het nou plotseling weer een van die dagen. Niets tot weinig geschiedde, zoals ik me had voorgenomen. Bijna alles liep - wat de tijd betreft - gillend uit de klauw (dat beloofde vrijdag te ca 17.00 uur wat voor de vrijdag nacht!). Maar niet getreurd. Zoiets moet een mens gewoon over zich laten komen. rjC De geschiedenis valt toch niet te veranderen. Al hebben veel snood aards wel geprobeerd ze te ver valsen. Maar de waarheid kwam toch steeds uit de mouw. Derhalve maakte ik me niet druk. Tegen de tijd dat u dit leest is de situatie waarschijnlijk weer gewoon. Waarna we maar direct en wel in enen overgaan naar de doordraver- van-de-week. Niemand anders dan Veronica-directeur Buil Verwey komt voor de prijs in aanmerking. Pompidou en Heath: het Par-ijs breken. Hf Weet u wie het ook niet gemakke lijk moet hebben in deze verheu gend warme dagen? De man die ons land aan een man moet helpen, die ons land aan een nieuwe regering moet helpen. Juist: informateur prof. Steenkamp. Deze Eindhovense hoogleraar zit daar in Den Haag voor ons moeilij ke problemen op te lossen. En dat is zeker geen pretje. Want zo'n infor mateur krijgt o.m. bezoek van na tuurlijke zwartkijker als Jelle Zijl stra en meneer De Pous. Echter, daar komt de stoere Bra bander nog wel overheen. Maar een eenheid te smeden van vijf - nauwelijks verwante - partijen lijkt me een reuzen-puzzel, waar ook de nodige dosis geluk bij komt kij ken. Het geluk - zal ik maar zeggen - dat Panathinaikos op 2 juni tegen Ajax gaat missen. De Middenstandspartij wisselt Te Pas en Te onPas van voorzitter. Nou is dat ook weer niet zó moeilijk voor een Jonge politieke club. Een vonnis: Leningrad-uaties. SjC. Even dacht ik dat Amerika en Rusland (plus hun aanhangers) een stap in de goede richting (van de ontwapening) hadden gezet door te gaan praten over de beperking van de raketten die raketten moeten on derscheppen. Maar als je dan in dezelfde krant leest dat de Ameri kanen een vliegtuig hebben met de alles-vernietigende (laser)straal-des- doodsdan ga ik toeh weer vrij pessimistisch het weekeinde in. Gegroet, gij Zuidwest- en andere Nederlanders. MERIJN. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Het PvdA Kamerlid mr. dr. H. J. Roethof wil volgende week dinsdag in de Twee de Kamer een openbaar debat over de situatie in de Nederlandse dag bladpers, Hiertoe heeft hij gisteren schriftelijke vragen ingediend en hij dringt aan op een mondelinge be antwoording daarvan. TIJDENS ongeregeldheden in de Noordierse hoofdstad Belfast is een dertigtal mensen door Britse militai ren gearresteerd. Onder hen is een parlementslid, die deel uitmaakt van de oppositie. KIM NOORDZEE helikopters n.v. is onderscheiden met de Amerikaan se Captain William J- Kossler award 1971. De onderscheiding wordt toe gekend aan de grootste prestatie op iiet gebied van operaties met hef- schroefvliegluigen. Meer rente? Onder andere. Want ook van het geld dat u uitgeeft kunt u vooraf plezier hebben als het bij ons over een Privérekening loopt. Dan levert 't rente op. En wij doen voor u, waar u nu nog zélf geregeld druk mee bent. Uw betalingen verzorgen bijvoorbeeld. Terwijl u er rustig uw gemak van neemt. Grote inkopen rekent u voortaan met 'n eenvoudige pennestreek af. En om te sparen hoeft u zelfs de deur niet meer uit. Dan de voordelen die er verder nog aan een Privérekening vasfzitten.Genoeg om er eens even over te komen 'praten. Waarom zou je 't tenslotte moeilijk blijven doen als het makkelijk kan? de bank voor iedereen 2900 vestigingen

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9