Hemel verlost Tielt niet van watergebrek Voor alle bankzaken, zoals: Kamer moet nog over Nederland praten F.van Lanschot INWONERS SMEKEN VERGEEFS OM WATER CATALOGUS VAN DE O O O O O O O O O O O O O O Bijval uit hele i wereld voor prof. Tenhaeff BELGISCH CENTRUM TER VOORKOMING VAN ZELFMOORD binnenland buitenland Heuvelrug Gretig gehoor In gebreke papier I K/oor uw pen Popfestival in strandkerk (de andere bank voor alle bankzaken) Als u uw bankzaken wilt laten regelen waar Persoonlijke Service geen modewoord is en waar men aandacht heeft voor het kleinste detail, neem dan eens kontakt op met Van Lanschot, Bankiers anno 1737. Rekening-courant Beleggingsadviezen Betaalcheques Safeloketten Vreemd geld en reischeques Korte-Termijn-Rekening Spaar-Girorekening Deposito's Vele spaarmogelijkheden Kredietverlening Aan- en verkoop van effekten Hypotheken en leningen Bewaarneming Alle verzekeringen Breda: Veemarktstraat 44 Tel.: 01600-25844, postgiro 2275570 ZATERDAG 22 MEI 1971 f-rsgr'st- vf •- (Van een onzer verslaggevers) TIELT Dé hemel is de Tieltenaren genadig. Nauwelijks waren vorige week vrijdag de woedende smeekbeden om water ver stomd of een diep gerommel in de verte kondigde de komende wolkbreuk aan. De b(j bakken uit de grauwe wolken stromende regen vervaagde de letters „Water a.u.b.!" op de spandoeken en sloeg miljoenen rode, paarse en witte bloemblaadjes los van de meidoorns, seringen en rhodondendrons om er het plaveisel van dit vriendelijke Westvlaamse „bloemenstadje" mee te versieren. Maar de buien van het vorige weekeinde hebben Tielt niet van zijn waterprobleem verlost- De op lossing moet dan ook niet van de hemel komen maar gewoon van de Nationale Maatschappij voor de Drinkwatervoorziening. Afgelopen dinsdag meldlden de Belgische kranten dat wellicht twee miljoen Belgen de komende .zomer zuinig met het leidingwater moeten omspringen. De waterlei dingmaatschappijen hebben de groei van de waterconsumptie niet kun nen bijbenen, volgens hen onder meer omdat de staat hen on danks hun aandrang niet in de gelegenheid heeft gesteld nieuwe waterwingebieden te exploiteren maar ook omdat er blijkbaar een chronisch gebrek aan geld is om er de noodzakelijke technische voor zieningen van te betalen. Waterschaarste is in België dus een dreigend nationaal probleem. Maar Tielt (en nog een aantal plaatsen) heeft een probleem apart. In Tielt zit men al sinds oktober geregeld zonder water. Stadsbestuur en brandweer moes ten herhaaldelijk bijspringen door water uit te delen en de geluids wagens van de gemeente die gal mend door de nauwe straten, tel kens weer watergebrek aankondi gen, zijn er berucht geworden. Als je van Gent de weg naar Kortrijk oprijdt en dan bij Deinze rechts afslaat, dan kom je in een groen land dat geleidelijtoaan be gint te glooien. Je nadert dan het gebied van de «Vlaamse Arden nen". Het stadje Tielt is al van verre zichtbaar. Zijn silhouet be kroont een forse heuvelrug. Het is een fraai gezicht. Dat wel. Maar de mollige flanken van de heuvel ver bergen ook de amechtige wateriei- dingpijp die onmachtig is voldoen de water op te pompen voor de letterlijk hoog en droog zitten de Tieltenaren. De stad ligt hoog en bovendien aan het einde van de leiding. Het zijn deze twee facto ren die er oorzaak van zijn dat Tielt, sinds oktober 1970, al in totaal zestig dagen zonder water heeft gezeten: geen water om te baden, te douchen of de was te doen. Geen water voor het door spoelen van de toiletten, en zeker niet voor het wassen van auto's, het sproeien van gazons of het schuren van stoepen. Deze drie laatste bezigheden zijn ook verbo den op dagen dat er wél water ia- Dat wil zeggen: als er een arme tierig straaltje uit de kranen sliert. De Tieltenaren zijn een tolerant slag volk. Omkomen van de dorst doen ze niet want er is tenslotte bier. Maar zoals ook Lamme Goed zak kwaad te krijgen was, zo scho ten de Tieltenaren vorige week in hun colère. Voorzitter Van de Walle van het Actiecomité Kort- rijkstraat riep op tot protest. Overal verschenen zelfgemaakte posters voor de ramen. „Tielt is het beu. Wij eisen water". Het gemeentebestuur steunde het pro testplan in het openbaar en zegde hulp toe. Vrijdag, tegen de avond was het zover: de burgemeester en de schepenen van de stad openden de stoet die ordelijk rondtrok maar desondanks de verbetenhei 1 van de Tieltenaren duidelijk demon streerde. Tegen de eeuwenoude muren van de Lakenhal werd een bord gespijkerd waarop ietwat onbeholpen een van de faeca- liën overlopende toiletpot was ge tekend. „Water a.u.b.i" stond erbo ven. En hoe erg het de Tieltenaren de keel uithing, bleek ook nog eens rit een spandoek dat meldde: „Een wc zonder water is geen plezier; lat is nog erger dan een café zonder bier". Op het gemeentehuis probeerden stadsbestuur en waterautoriteiten uit te leggen wat er aan de hand was, maar hun woorden vooral die van de waterfabrikanten hielpen de Tieltenaren niet over hun beheerste gramschap heen- De burgemeester had natuurlijk gelijk toen hij zich publiekelijk afvroeg hoe zo iets nu mogelijk is in het beschaafde België anno 1971. En wethouder Staelens vond een gre tig gehoor toen hij 'e vrees uit sprak dat de regelmatige stilstand van hét water in het leidingnet wel eens „microbenwoekering" tot gevolg zou kunnen hebben. De waterleidingmaatschappij hield zich aan het strakke scenari- o: op een niet al te gemakkelijke manier uitleggen wat er aan de hand is en vooral niets beloven. Een citaat uit het communiqué van de maatschappij, mede gericht aan het Tieltse gemeentebestuur: de inspanningen die onze diensten zich getroosten met dé veelal ka rig toegemeten middelen zijn dus aanzienlijk (dit na een opsomming van wat er zoal gedaan wordt. Red.). Wij betreuren echter dat zij niet of onvoldoende hun effect la ten voelen en zien ons verplicht zeker voor het lopend jaar van onze abonnenten (aangeslote nen. Red.) een bijzondere inspan ning te vragen. De aangesloten ge meenten verzoeken wij hun mede werking daarbij te willen verle nen" Het stadsbestuur kan het daar mee doen; met een verzoek de bevolking te verbieden gazons te sproeien en auto's te wassen, brandweeroefeningen af te gelas ten en het (toch ook noodzakelij ke) doorspoelen van riolen na te laten „Men kan" zo schrijft redac teur-uitgever Jozef Vervenne in zijn Tieltse weekblad „De Zondag" „het stadsbestuur niet verwijten dat er niets aan het probleem ge daan is". Het stadsbestuur heeft voortdu rend op de stoep gestaan bij de waterautoriteiten. Heel dikwijls werd, aldus „De Zondag", de stad niet eens door de Nationale Maat schappij gewaarschuwd voor na derend watergebrek en „verhaal is nauwelijks mogelijk voor de stads bestuurders. De statuten en het waterverkoop-reglement voorzien in het geheel niet in sancties bij in gebreke blijven van de waterle verancier". Tielt blijft voorlopig met het waterprobleem zitten. Een wolk breuk is alleen goed voor de ontel bare bloemen die de stad sieren en de waard van het spijshuis „De Botermarkt" heeft reden voor zijn zelfvoldaanheid als hij zegt: „Ik heb gelukkig mijn eigen pomp". Tielt, België, anno 1971. Een van de kranten schreef dinsdag, naar aanleiding van het bericht dat wel licht voor twee miljoen Belgen water schaars zou worden dat „België ten opzichte van buurlan den nog in een gunstige positie verkeert wat betreft de watervoor ziening". Er stond niet bij welke buurlanden bedoeld werden Het zal Tielt trouwens een zorg wezen of Tiel in Nederland al of niet met waterproblemen kampt (hetgeen overigens niet het geval is). Wat Tielt vindt is dat het recht heeft op al het water dat het nodig heeft. Tielt heeft gelijk. Maai- het zal dat voorlopig niet krijgen. Brieven "oor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkon of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens h mat houd, c.q. strekking. In een bericht in „De Stem" van 15 dezer werd meegedeeld, diait een voorgenomen popfestival in de rooms - k atholie ke kerk te Cadzand niet zal gehouden worden, Drs. W. Dusarduijn, voorzitter van de Stich ting „Katholieke Toeristen Zielzorg in Zeeland" vreest nl, evenals de overige bestuursleden, de reacties van met name de Belgische en Duit se rooms-kathofefce toeristen wan neer het festival dn de strandkerk doorgang zou vinden. Tevens was het bestuur beducht voor eventuele schade aan het gebouw. Wanneer je als rooms-katholiek die niet wenst deel te nemen aan de afbraak van en in de kerk en hier toe leidende provocerende experi menten, zoiets leest dan vraag je jezelf toch wel af hoe men (en wie) op het onzalige idee kan komen een kerkgebouw, al is het dan ook een strandkerk, uit te zoeken voor zulk een lawaaierig en onesthetisch ge beuren als een popfestival. Doch afgezien hiervan, rijst toch ook de vraag of alleen maar de reacties van met name de Belgische en Duitse toeristen worden ge vreesd. Is het dan zover reeds geko men, dat op reacties en protesten van Nederlandse toeristen en ook niet-toeristen niet meer wordt gere kend, omdat ze reeds murw ge maakt zouden zijn door de vernie lers van het rooms-katholieke geloof in de Nederlandse Kerkprovincie? BREDA BREDA J. A. MERTENS. (ADVERTENTIE) is in Breda Bankiers Anno 1737 's-Hertogenbosch - Breda - Eindhoven -Tilburg - Vught Affiliaties: Amsterdam, Vermeer Co. Bankiers. Den Haag, Bankierskantoor Staal Sc Co.N.V. Roosendaal/Etten-Leur, J.Luykx Bankiers N.V. y 5? (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Tussen de stukken, die dezer dagen bij de Tweede-Kamer leden in de brievenbus zijn gegleden, zat een 67 pagina's tellende brochure: Opgave van de stand der werkzaamheden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal op 8 mei 1971. Een even droge als lange titel voor dit „boek werkje", op welks inhoud trouwens beide adjectieven eveneens van toe passing zijn. Het bevat namelijk niet meer en niet minder dan een gortdroge en lange lijst van wetsontwerpen, brieven van ministers, moties van Ka merleden en discussienota's die de Kamer nog geheel of gedeeltelijk moest „afwerken". Opmerkelijk is in dit verband de datum vah 8 mei, de dag waarop de oude Tweede Kamer vor het laatst bijeen was. Die datum geeft de lijst dus in feite het aanzien van een „catalogus van de erfenis", de erfenis namelijk die de oude kamer de nieuwe naliet. Er is dus al heel wat werk aan de winkel. Intussen is die lijst van nog te behandelen stukken wel interessant om door te bladeren, want dat leert ons dat de Tweede Kamer zéch de komende periode ook meermalen zal gaan bezighouden met Zuidwestne- d-erlamdse problemen. Belangrijkste nog „hangende" stuk over deze re gio is het onlangs door de rijkspla nologische oommdssie gepubliceerde rapport „de ontwikkeling van Zuid west-Nederland". Dit op verzoek van de regering uitgebrachte rapport is de Kamier op 19 april aangeboden. Het biedt de volksvertegenwoordi gers ongetwijfeld voldoende stof tot discussie. Wanneer de discussie plaats heeft is vooralsnog niet be kend, want op dit moment staat het stuk nog gerubriceerd bij de „rege- rin gsbescheiden", waaromtrent nog moet worden bèsMst of ze een be paald onderzoek vorderen". In dezelfde rubriek worden trou wens nog twee regeringsstukken ge noemd, die voor Zuidwest-Neder land (speciaal Zeeland) interessant zijn: een rapport over de kwaliteit van het zeewater en een brief van landbouwminister P. Lardinois over de garnalenvisserij. Het „zeewater stuk" is het regeringsantwoord op het geruchtmakende onderzoek van de Consumentenbond, die wat het Zeeuwse zeewater betreft een zwar te vlek plaatste bij Vlissingen. De brief over de garnalenvisserij consta teert onder meer het feit, dat de Zeeuwse garnadenhavens Breskems en Veere aan belangrijkheid hebben ingeboet ten opzichte van de noorde lijke havens Tesnmunten, Zoutkamp en Den Oever. Een onderwerp naar de behande ling waarvan speciaal Roosendaals- burgemeester Godwaldt zal uitkij ken is het initiatief-wetsontwerp van de socialist A. Vondeling tot wijziging van de wet kapitaaluitga ven publiekrechtelijke lichamen. Een hele mond vol voor een wets- somtwerp, dat eenvoudiger gezegd een eerlijker verdeling beoogt van de beschikbare finanoieringsmidde- men en adressen van drie „oude bekenden" in de Kamer: W. P. G. Assmann, Ludwigsitraat 1 in Roosen daal, drs. W. R. V. Dusarduijn, Bea- trixlaan 8 in Goes en drs. Th. E. Westerterp, Markdal 1.1a in Ulven- hout Alle drie behoren tot de KVP- fractie. EGBERT ZIJLEMA. len over het rijk en de lagere over heden (provincies en gemeenten). Tot nu toe krijgt het rijk vervolgens de indieners onevenredig veel uit de financieringspot, wat tot gevolg heeft dat gemeenten belangrijke ge meenschapsvoorzieningen niet kun nen uitvoeren, omdat voor hen de kraan vrijwel dicht blijft. Burgemeester Godwaldt heeft zoals de Stem uitvoerig publiceerde tegen het dichtdraaien van de leningenkraan geprotesteerd en wil zelfs een conflict met „hogerhand" uitlokken door het gewone huis houdgeld van de gemeente, aan te wenden voor kapitaalwerken (scho len, wegen en dergelijke). Intussen is het wed merkwaardig, dat nog geen enkel Kamerlid de minister van binnenlandse zaken schriftelijk vragen heeft gesteld over de door de burgemeester van Roosendaal gedane uitspraken. Voor westelijk Noord-Brabant zijn van de nog te behandelen stukken verder van belang: het pas ingedien de voorstel tot gemeentelijke herin deling van het land van Heusden en Altena (de vaste Kamercommissie van binnenlandse zaken heeft dat wetsontwerp al in studie genomen) en het wetsontwerp, dat de onteige ning moet regelen van gebieden in de Biesbosch, waar spaarbekkens voor de drinkwatervoorziening worden aangelegd. Over dat voorstel heeft zich een bijzondere commissie ont fermd, die wellicht binnen niet al te lange tijd een (voorlopig) verslag over deze zaak zal uitbrengen. De verkiezingen hebben, zoals be kend, twee nieuwelingen uit Zuid west-Nederland in de Tweede Ka mer gebracht: P. A. Roels en J. W. Spinks, beiden lid van de PvdA- fraotie. Omdat het wel nuttig kan zqn te weten waar deze volksverte genwoordigers wonen geef ik even hun adressen: Roels woont in het Zeeuwse Sint-Maartensdijk, Paral lelweg 18 en Spinks in Rijen, Bra bantpark 36. En dan voor de volle-1 digheid ook nog maar even de na- UTRECHT (ANP) Bij het pa rapsychologisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht blijven brieven binnenkomen van vele uni versiteiten in de hele wereld, waar in wordt gesteld dat dit instituut behouden moet blijven. Zoals bekend is er om de opvol ging van de 77-jarige hoogleraar- directeur van dit instituut prof. dr. W. II. C. Tenhaeff binnen de Utrechtse universiteit een conflict ontstaan- Prof. Tenhaeff en ook de studievereniging voor parapsycholo gie vrezen dat door opening van het instituut binnen het psychologisch instituut van de subfaculteit der psychologie de „Utrechtse schooi" in de parapsychologie, die sterk uit gaat van een multidisciplinaire aan pak en de menselijke factor als uitgangspunt neemt, zal verdwij nen. BRUSSEL (ANP) Sinds enkele dagen hangen er bij veel apotheken in België affiches met een tekst die het publiek er opmerkzaam op maakt dat er in het land een cen trum ter voorkoming van zelfmoord bestaat. De letterlijke tekst (in het Frans en het Nederlands) op deze affiches luidt als volgt: „Denkt u over zelf moord, bel dan...", waarna een tele foonnummer volgt waarop het cen trum ter voorkoming van zelfmoord te bereiken is. Het ophangen van deze affiches door apothekers is het gevolg van een reeent besluit van de Belgische federatie van apothekers om samen te werken met het cen trum ter voorkoming van zelf moord.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11