blijft aan het werk Gemeenten op Z.-Beveland doen samen aan recreatie DRIE WEZEN MOGELIJKE BESTEDINGS BEPERKING DOET VOOR BAAN VREZEN Rouw maakt balans op Parkeerkaart Middelburg verplicht, meent rechtbank Kwekelingen objectiviteit een utopie 'n Schonere motor is kilometers goedkoper. stad streek CONCURRENTIE TE VEEL Kans op regen - Hoogwater jr waterstanden GORDIJNSTOFFEN en TAPIJTEN Uw woninginrichter staat er voor in^ IEDER GENIET OP HAAR MANIER VAN HET ZONNETJE Half jaar voor brandstichting Drie jubilarissen bij CSM gehuldigd KIop-Klop komt! POLITIE Terneuzense duiven in de prijzen NABLÜSSJNG ELOPAK GESTAAKT Gouden bruiloft le IJzendijke VRIJDAG 21 MEI 1971 W egenbouw (Van een onzer verslaggevers) BREDA/ MIDDELBURG Het mooie weer van de afgelopen dagen heeft de stakingsleiders in de wegenbouw in West-Bra bant parten gespeeld. Vrijwel nergens toonden de duizenden bouwvakkers die in Zuidwest-Ne derland in de wegenbouw werkzaam zijn, zich bereid zelfs niet voor een uurtje om het bijltje er bij neer te leggen. „We kunnen nu mooi overuren maken, en we zouden wel gek zijn als we op dit moment gingen staken. Wat moeten we met die paar tientjes van de bonden beginnen? Daar kunnen we toch niet vaD levenAldus een Westbrabantse stratenmaker. (ADVERTENTIE) Slechts op een enkel object wordt gestaakt. En de 250 wegenbouwers in zuidwest-Nederland liggen dan ook niet wakker van deze staking, die volgens hen niet veel om het lijf heeft. Zij zijn van mening dat het met de staking in de wegenbouw gauw gebeurd zal zijn als de nieuwe i regering haar programma bekend- maakt. In de wegenbouw wordt na melijk een forse bestedingsbeper- king verwacht, waarvan de eerste voorboden zich reeds hebben aange diend. Kredieten voor wegenaanleg komen op dit ogenblik maar mond jesmaat af, ook bij Rijkswaterstaat die het laatste jaar in Brabant en Zeeland royaal wegen heeft kunnen aanleggen. Een bestedingsbeperking zou vol gens insiders voor tal van grote en middelgrote wegenbouwbedrijven die met kostbare investeringen zit ten catastrofaal zijn. Heel wat van deze bedrijven ook in de Zuid westhoekwerken al in de rode cijfers. Door de moordende concur rentie om ieder nieuw project wordt op levest en dood gevochten kunnen de wegenbouwers hun tarieven niet zo sterk, verhogen als nodig, is orn de loonsverhogingen, stijgingen van de materiaal- en vrachtprijzen (soms wel tot 75 pro cent) op te vangen. „Als er een bestedingsbeperking komt verwacht ik ontslag op grote schaal, dan is het met de staking zo die dan nog mocht voortduren meteen gedaan, want dan is ieder een die kan blijven werken veel te blij dat hij niet tot de ontslagenen behoort", aldus een wegenbouwer. Bij een bestedingsbeperking zullen die bedrijven die van de openbare markt sterk afhankelijk zijn het eerst worden getroffen. In Zuid-Nederland zijn op dit mo ment zes tot zevenduizend man in de wegenbouw werkzaam. Brabant en Zeeland tellen samen vijfhonderd Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.MJ. op donderdag om 18.00 uur: Aanvankelijk vrij zonnig en droog met omstreeks normale tem peraturen, maar later toenemende kans op regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, Voor zaterdag: aantal uren zon: 4 tot 10; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 8; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. f— Bergen op Zoom 1.23 en 13.57 Hansweert 0.47 en 13.25 Terneuzen 0.15 en 12.52 Vlissingen 12.17 en Wemeldinge 1.13 en 13.47. erkende wegenbouwbedrijven, een aantal dat volgens organisaitiemen- sen honderden te veel is. Hier en daar zijn wel fusiebesprekdmgen aan de gang, maar van een samengaan op grote schaal volgens deskundi gen het enige redmiddel is geen sprake. Alleen de kleinere wegen- bouwondernemingen zien die naaste toekomst met vertrouwen tegemoet, Zij moeten het vooral van onder houdswerkzaamheden hebben „en die zullen er altijd wel blijven", zo zeggen zij. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/BREDA Het lande lijk actiecentrum van de drie bouw vakbonden in Utrecht heeft na twee weken acties in de bouw de balans opgemaakt. In totaal is op 150 pro jecten het werk neergelegd, waarbij ruim 7500 stakers betrokken waren. Daarvan kwam bijna eenderde uit Zuidwest-Nederland (2143 stakers op 49 projecten). Woensdag is in Breda het werk neergelegd bij de bouw van het spoor wegviaduct bij de CSM-suikerfatarie- ken (24 man) en bij het kantoorge bouw van Sta Sterk (8 man). In Zeeland is geen nieuws van het stakingsfront te melden. Het bestuur van de afdeling Breda van de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel heeft het landelijk actiecentrum morele en daadwerkelijke steun toe gezegd. „De getoonde discipline en inzet zijn voor alle vakbondsleden een waar voorbeeld in deze strijd voor uw rechtvaardige eisen. Ieder een weet dat u als bouwvakbonden de spits moet afbijten voor de onder handelingen van andere c.a.o.'s. Uw acties zullen ook in onze sector van het overheidspersoneel gevolgen heb ben". Het bestuur heeft een bedrag overgemaakt op het gironummer van het actiecomité. Konstanz 330 plus 2, Rheinfelden 233 -1, Straatsburg 232 -8, Plitters- dorf 371 onv., Maxau 419 -2, Plo- ehingen 130 -1, Mannheim 232 -1, Steinbach 116 -1, Mainz 240 -1, Bin- gen 146 -5, Kaub 159 -7, Trier 237 plus 2, Koblenz 169 -6, Keulen 123 plus 3, Lobith 898 plus 10, Panner- dense kop 869 plus 9, Nijmegen 688 plus 13, IJsselkop 800 plus 3, Eefde IJssel 32C plus 4, Deventer 208 plus 6 Monsin 5500 plus 20, Borgharen 3990 plus 40, Belfeld 1142 plus 21, Grave beneden de sluis 505 plus 2. SILVESTER <tt (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeenten op Zuid- Beveland gaan hun krachten op het gebied van de recreatie bundelen. Dit is het resultaat van een voor het eerst gehouden contactdag van de gemeentebesturen in dit gebied en de streek-VVV. Het is de bedoeling dat de recreatieve opbouw van Zuid-Beveland een samenspel gaat worden tussen gemeentebesturen, VVV en provincie- Om binnen het eilandelij ke gebied een vinger aan de pols te houden, moet er een orgaan komen. De VVV van Zuid-Beveland heeft daarom tij dens de contactdag met succes een voorstel gelanceerd om in eerste in stantie alle recreatie-wethouders van Zuid-Beveland zitting te laten ne men in het bestuur van deze VVV- Tot nu toe was het zo, dat de communicatie tussen de gemeente besturen summier was en in enkele gevallen ook riekte naar rivaliteit. Men schijnt nu echter (door het uitwisselen van gedaohten en het rondrijden langs eikaars recreatieob jecten) tot het inzicht te zijn geko men dat een bundeling van krachten in het belang van de streekontwikke- ling is. Behalve op Schouwen-Dui- veland kent men een dergelijke VVV-samenwerking ,in Zeeland niet. Zuid-Beveland verkeert daarbij en een unieke positie omdat het eiland maar 1 VVV heeft, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Walcheren dat in dit opzicht verdeeld is. De nog slechts twee jaar jonge streek-VVV heeft het initiatief ge nomen rot de contactdag. Voorzitter A. Schuit uit Wolphaartsdijk: „Naar mijn persoonlijke mening was dit een zeer geslaagde dag. De gemeen tebesturen aan de ene kant en de VVV aan de andere kant hebben eikaars gezichtspunten tijdens een informeel evenement kunnen aftas ten. Dit heeft onder meer tot voor deel dat je nu eenmaal eens tot een totaalbeeld komt. Door de aan leg van nieuwe wegen, de sluiting van de Oosterschelde, de, bouw van de brug-tunnel enzovoort, komt mid den op Zuid-Beveland een internati onale route te liggen waarvan op het ogenblik de gevolgen op recreatief gebied nog niet te overzien zijn". „Je kan nog geen prognose ma ken. Je hebt nog geen cijfermateri aal. Bovendien weet je niet welke plannen er in de (andere) gemeen ten bestaan. Je moet een overzicht op lanige termijn hebben, evenals op korte termijn. Als VW moet je toeeh ook aan promotion doen. De hele recreatie op Zuid-Beveland is nog maar twee jaar op gang' dus voor wlke 'gemeente (zeker na de herindeling) is het een nieuwe ma terie." Tijdens een oriënterend gesprek in hotel De Korenbeurs in Goes en later tijdens een busreis door het hele gebied kreeg men de kans, met eikaars visies en plannen kennis te maken. Deze kennismaking zou de aanzet moeten zijn van een gemeen schappelijke beleidslijn in de toe komst- Het hele gezelschap bestond uit alle burgemeester s van Zuid-Beve land, vele wethouders, ambtenaren, provinciale en regionale VW-auto riteiten en vertegenwoordigers van de provinciale raad voor de recrea tie, het provinciebestuur en het re creatieschap „Het Veerse Meer" Men reisde langs de jachthaven van Wolphaartsdijk. de Piet, de Stelle- plas, de Inkel, de Doolman, Yerseke, Wemeldinge en Kattendijke (cam pings)- De wethouders traden hier bij telkens in hun eigen gemeente op als gids. Het ligt in de bedoeling om van de contactdag een traditie te maken en de opzet te verbreden. De VVV van Zuid-Beveland heeft nog een andere primeur: het ligt in de be doeling, nog vóór het nieuwe zomer seizoen een „vraagbaak" te laten verschijnen voor toeristen. In dit boekje zal men alle informatie kun nen vinden over de plaats waar men heen wil. Een dergelijk „vraagboek" kent men in Zeeland slechts op Westerschouwen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondente) MIDDELBURG De gemeente Middelburg mag zijn parkeerkaarten- automaat, die op de Markt geïnstal leerd staat, blijven exploiteren. De rechtbank te Middelburg heeft de gemeentesecretaris van deze platas, mr. J. Hooy, veroordeeld tot tien gulden boete. De heer Hooy had en kele maanden geleden een auto ge parkeerd op de Markt, en daar met opzet geen kaartje gekocht. Daarmee wilde hij een proefproces uitlokken. De gemeente Middelburg verkeer de namelijk met zijn parkeerverorde- ning in een moeilijk parket. Vorig jaar sprak de kantonrechter een man vrij, die ook geen parkeerkaartje had gekocht. De rechter was name lijk van mening dat de Markt tot een openbaar gedeelte behoorde, waar wel parkeergeld mag worden ge vraagd, maar dan ten hoogste voor de tijd van vier uur. De gemeente Middelburg stelt echter dat de Markt een speciaal daarvoor inge richt parkeerterrein is waar zij net zoveel parkeertijd mag verkopen als zij zelf wil. De parkeerautomaat ver kócht dan ook maximaal tien en een half uur parkeertijd. De rechtbank heeft met haar uitspraak de zaak voor de gemeente Middelburg ge makkelijker gemaakt. (Vervolg van pagina 1.) In zijn reactie op dit voorval stelt hij, dat de Raad voor de Kinderbescher- ming geen pleeggezinnen uit de grond kan stampen. „Voor baby tjes nebben wij meer dan voldoende aanbod. Maar voor jongens die van de basisschool af zijn ligt dat heel anders. In dit geval was een snelle beslissing nodig. (vervolg van pag. I.(. De huisarts van het gezin Van Vuren heeft ons om snelle hulp gevraagd. Met de drie jongens is toen afgesproken met hun in stemming dat ze zolang naar Apeldoorn zouden gaan. Pas op de dag van het vertrek is de wijk zich met deze kinderen gaan bemoeien. Het zusje werd door hen volko men ten onrechte verantwoorde lijk gesteld. Vrijdag j.l. liep Wim weg en zaterdag Piet, (beide zaten ai op de GTS in Apeldoorn), omdat er problemen over het eten waren" aldus mr. Van Gent. De heer Verbaandert: „Die jon gens moesten in het tehuis speciale (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Souburgenaal' die op 11 maart van dit jaar zelf zijn huis in brand had gestoken werd door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 24 weken gevange nisstraf, waarvan 12 voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toe zicht van de protestants-christelijke reclassering. Deze uitspraak was con form de eis die de officier op 12 mei jongstleden stelde. (Van een onzer verslaggevers). CADZAND Een groep studen ten van een pedagogische academie te Apeldoorn houdt zich in het oecu menisch vormingscentrum Hede- nesse te Cadzand bezig met de vraag: wat is objectiviteit en hoe is die te verkrijgen? Als belangrijkste object van onderzoek hebben zij de massamedia gekozen, die een week lang op de snijtafel van een niet malse kritiek liggen. In de loop van de vormingsweek voerden de studenten onder meer gesprekken met medewerkers van de BRT, waarbij hen bleek dat de programmamakers van dit massame dium in soms hinderlijke mate -door boven hen gestelde beleidsfiguren worden beperkt in hun meningsui ting. Verder traden zij in discussie met een in Zeeland werkende dag bladjournalist. Hier ging het vooral om de vraag of er via de berichtge ving in de dagbladen, de plaats van de berichten op de verschillende pagina's en vooral de „bekoppirag" van de berichten een ontoelaatbare beïnvloeding plaats vindt. Opinie vorming via de berichtgeving in kranten werd onjuist geacht. Schei ding van nieuws en commentaar werd als een zuiverder figuur tegen over de lezer beschouwd. Er gingen nogal w-at stemmen op tegen de toenemende popularisering van de dagbla-d-berichtgeving. Ge concludeerd werd, dat de economi sche dwangpositie waarin de dagbla den in Nederland verkeren, een van de voornaamste redenen was voor de concurrentie door middel van sensationele berichtgeving, overdrij ving en opgelegd amusement in de nieuwspagina's van de kranten. De toekomstige onderwijzers on derwierpen een aantal dagbladen aan een analyse, zowel wat de grafi sche vormgeving als de inhoud be treft. Absolute objectiviteit, zo stel den zij vast, is een utopie. Zij wordt hoogstens benaderd door de som van vele, elkaar aanvullende of soms tegensprekende informaties, gegeven vjamuit verschillende ideologische of politieke achtergronden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de kantine van de Centrale Suiker Maatschap pij te Sas van Gent zijn drie jubila rissen gehuldigd. De heer .1. van Huile uit Sas van Gent is 40 jaar in dienst van deze fabriek. Hij begon ais bankwerker en bekleedt thans de functie van chef bedrijfsbureau. Hij ontving de gebruikelijke zegel ring en een gouden armbandhorloge. Verder waren er twee zilveren jubilarissen, de heer P. Cretel uit Sluiskil, belast met de controle- en regelingswerkzaamheden aan een diffusiebatterij, en de heer G. de Bock uit Westdorpe, kraanmachinist. Zij ontvingen een horloge en een legpenning van de maatschappij handel en nijverheid. C.S.M.-directeur, ingenieur J. L. M. van Loon bracht zijn dank uit voor de wijze waarop de jubilaris sen steeds op correcte wijze hun taak hebben vervuld. Namens de personeelsvereniging sprak de voor zitter, de heer R. Marquinie. Het gehele personeel van de C.S.M. was uitgenodigd deze huldiging bij te wonen. Er was dan ook een grote belangstelling. Na afloop 'van het officiële gedeelte bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. (ADVERTENTIE) Stel uw bruiloft nog even uit kleding dragen. Het zijn toch geen boeven? Ze hebben nooit iets met de politie te maken gehad". De heer Van Riel: „Wim kwam vrijdagavond in Breda en werd door ons opgevan gen. Zaterdagavond om elf uur hoor ik een jongen in de brandgang ach ter de Eksterstraat huilen. Steeds als er iemand in de buurtkwam vluchtte hij. Het was Pietje". De heer Verbaandert: „Die jongen was in een week negen pond afgevallen. Zo te kwaad had hij toet". Mr. Van gent: „Wij werden door de directeur in Apeldoorn op de hoogte gesteld. Ik heb toen direct de politie gevraagd hen op te sporen. De jongens zijn door het ministerie van justitie aan ons toevertrouwd en wij hebben er de zorg over. Ik moest dus weten waar ze waren. De politie kon ze niet vinden. Na het overhandigen van de protestbrief met handtekeningen en mogelijke pleeggezinnen heb ik de actievoer ders gevraagd me de verblijfplaats van de jongens te zeggen. Dat heb ben ze gedaa'n Omdat het mij min der geschikt leek, dat de jongens de komende tijd in de wijk Belcrum zouden blijven, hebben we direct ge zocht naar een tijdelijke verblijf plaats in Breda, die hebben we dus in Princenhage. De jongens moesten echter zelf hun medewerking geven. Als de wijk de jongens laat onder duiken, zodat ik niet meer weet waar ze zijn, zal ik de politie op nieuw moeten vragen te zoeken". De heer Van Riel: „We hebben toch 30 pleeggezinnen in de wijk. Waarom moeten ze dan elders?". De heer Van Gent: „Die 30 gezinnen moeten we serieus nagaan. Dat houdt een enorme hoop werk in. Het is makkelijk gezegd, dat je iemand wilt opnemen. Mar ben je er wel toe in staat? Kun je die kinderen wel aan? Die jongens hebben grote vrij heden gekend, passen die wel in deze gezinnen? Het gaat om de toe komst van de jongens en niet om de wil van de Belcruim-bewoners". tVan onze duivensportmedewer ker). ZAAMSLAG De twee jongste provinciale wedvluchten van de af deling Zeeland van de Nederlandse bond van zaterdagvliegers zijn voor enkele leden van de postduivenvere niging „EMM" uit Terneuzen zeer succesvol geweest. Het concours vanuit Arras - deelname 2840 dui ven - werd gewonnen door een duif van de heer A. Scheele, met een gemiddelde snelheid van 1071,22 meter per minuut. Deze deelnemer won ook de derde prijs. De tweede prijs was voor stad- en clubgenoot J. Zegers die ook de dertiende prijs won. De provinciale wedvlucht vanuit Compiègne met een deelname van 2831 duiven kwam eveneens op de naam van een Terneuzense deelne mer. Ditmaal was -een duif van de heer D. Deu-rwaarden, Othene, al zijn concurrenten te snel af. Ook in deze wedvlucht waren A. Scheele (5e) en J. Zegers (12e) opnieuw in de top van de totale klassering vertegenwoordigd. Uitslag vanuit Ar-ras. Los 7.55 uur met noordoostelijke wind 1. en 3. A. Scheele, Terneuzen, 2 en 13. J. Zegers. Terneuzen, 4 en 6 H. Mon- deel, Borsele, 5 en 7 C. Klaasse, Breskens. 8 en 9. A.Kruysse, Krab- bendijke. 10. A. Op 't Hof, Wemel dinge, 11. J. van Es, Goes; 12. H. Pauwe, Yerseke. 14. A. Sma-llegange, Terneuzen. 15. P. Pijnen, Middel burg. Uitslag vanuit Compiègne, los 8.15 uur biij windstil weer. 1. D. Deur waarder, Terneuzen, 2. C. Duynker- ke, Borsele. 3 en 9. B. Siereveld, Kortgene. 4, 6. en 10.. W. Walraven, Middelburg. 5. A. Scheele, Terneu zen, 7. J. Jonkheer, Middelburg, S. J. Ter Bruggen, Goes. 11. C. van der Graaff, Arnemuiden. 12. J. Zegers, Terneuzen, 13. Combinatie Van Bel- zen, Arnemuiden, 14. J. Minneboo, Kortgene, 15. D. van de Berge, Ter- (Van onze correspondent) TERNEUZEN De nablussings- werkzaamheden van de brand, die vorige week donderdag bij Elopak n.v. te Terneuzen uitbrak, zijn woensdagavond gestaakt. Al het verbrande materiaal wordt afge voerd naar een nabij gelegen veld. Daar houden brandweerlieden even wel nog de wacht, want het komt meerdere malen voor dat, wanneer het verbrande materiaal wordt open gegooid, er toch weer vlammen uit te voorsohijn komen. IJZENDIJKE Op 24 mei vierl het echtpaar A. Neve-van Meelen zijn gouden bruiloft. De heer Neve is 74 jaar en mevrouw Neve is 73 jaar. Ze hebben twaalf kinderen en 34 kleinkinderen. Beiden genieten nog een goede gezondheid.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3