BIESBOSCH-RAMP STAAT NIET ALLEEN Vliegen! We nemen ze niet langer EenBlödeBoodsdK^ vandekoeien Witte paters geven missie in Mozambique geheel op Kant en klare kunsthars voipasta waarvan u weet dat-ieeoedisgg WERK IN DUITSLAND VOOR RR1TSE WERKLOZEN ITT SCHAUB-LORENZ Prof. Hoefnagels: Politie pleegt ongewild klassejustitie VAPONA Strip destrip binnenland buitenland WHITE COLLAR Beschuit met aardbeien lekker met lekker. NOODWEER TREFT CHAMPAGNE MAKERS VRIJDAG 21 MEI 1971 BREDA Achter alle onzeker heid over de vraag of de Biesbosch zich nu wel of niet (gedeeltelijk) in zijn oude glorie zal herstellen, staat levensgroot de zekerheid, dat niemand ooit vóór 29 december op de gedachte gekomen is dat een dergelijk ongeluk zou kunnen ge beuren. In feite is het nu nog een raadselachtige zaak, want het on derzoek naar de oorzaak is nog niet klaar. Pas wanneer de speciaal door de PNEM daartoe ingestelde werkgroep haar studie voltooid heeft zal men weten hoe de tank explosie bij de PNEM is ontstaan. De Brabantse gedeputeerde, ir- H. van Haaren, heeft nadrukkelijk gezegd, dat het tankpark van de PNEM verplaatst zal worden wan neer er ook maar enig risico voor herhaling zou bestaan. Ir. J. G. Gooden, K.V.P.-statenlid in Brabant, heeft tijdens de staten- discussie over de PNEM-Biesbosch- affaire sterk de nadruk gelegd op zo'n onderzoek, niet alleen ten behoeve van dit speciale geval, maar omdat er meer tankparken bestaan waar zich soortgelijke on verwachte ongelukken kunnen voordoen. De PNEM-calamiteit staat helaas niet alleen. Vrijwel dagelijks ont dekken we op een pijnlijke ma nier, dat we letterlijk en figuurlijk meer en meer met vuur gaan spe len. Een greep uit het recente nieuws van een of twee dagen, leert ons, dat het opstarten van "een ethy- leenfabriek in het Nieuwe Water gebied al enkele weken met bul derend lawaai en me* het licht van een grote vlam mensen uit hun slaap houdt. Een zwavelzuurfa- briek in Amsterdam-Noord heeft de aanzegging gekregen, dat ze zich moet beperken in haar aan deel in de luchtverontreiniging, die ter plaatse uit in aandoeningen van ademhalingsorganen, vooral bij kinderen. Ergens op de Rijn ver ging een boot met kunstmest, waardoor he open riool van Euro pa nog wat meer vergiftigd werd. In de Sieg, die in de Rijn uit mondt, werden plotseling chemi sche stoffen gesignaleerd, vermoe delijk afkomstig van een houtver werkend bedrijf. Ook hier was vissterfte het eerste alarm. In een zwavelzuurfabriek in Gela (54.000 inwoners) op Sicilië weigerde een pomp drie minuten lang. Gevolg een giftige zuurwolk boven de stad, een panische vlucht van dui zenden mensen de stad uit, een verkeerschaos en een groot aantal mensen met vergiftigingsverschijn selen in het ziekenhuis- In Stock holm duurd de strijd voortr om zes tien eeuwenoude olmen, die plaats zouden moeten maken voor toilet gebouwen van een metrostation. In Rotterdam staan voortdurend hon derd autobussen paraat om de mensen von Hoogvliet te evacueren ils zich in het Rotterdamse indus triegebied een ongeluk zou voor doen. Wie van tijd tot tijd inzage heeft in de rapporten van de Cen trale Meld- en Regelkamer van Rijnmond, die voortdurend metin gen doet en klachten noteert over geluidshinder en luchtverontreini ging, vindt daar bepaald geen aan leiding in om geruster te gaan slapen. In een dergelijke opsomming doet een berichtje, ook recent, over vervuiling van de Roode Vaart met een beetje afge werkte olie bijna onschuldig aan. Van een ramp is hier bepaald geen sprake, maar terecht merkte het hoofd van de technische dienst van het heemraadschap van Mark en Dintel op, dat hier veel ernsti ger is, het gemak waarmee ie mand, wie dan ook, zich op deze manier van een voorraadje afge werkte olie ontdoet. Zo'n mentali teit, die bijvoorbeeld ook voortdu rend zorgt voor telkens weer op duikende clandestiene vuilstort plaatsen, bedreigt ons rechtstreeks. En daar hebben we bepaald geen behoefte aan, naast de toch al steeds groeiende dreiging die voortkomt uit ons leven met tech niek en chemie. We blijven vragen saar steeds meer comfort, we blij ven onze blijkbaar grenzeloze be hoeften bevredigen. En intussen tekenen zich steeds duidelijker de omtrekken af van de vulkaan die wijzelf bouwen en waarop wij blijkbaar toch wel, al kankerend »p een ander, wensen te leven. TOON KLOET WITTE BOORDEN VAKER BUITEN SCHOT (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het jaar lijkse overzicht heeft weer in de kranten gestaan: de crimina liteit in 1970 steeg met 11 pro cent. Er werden 12 procent meer vermogensmisdrijven door de politie genoteerd, de verkeers- misdrijven liepen op met 5 pro cent, het aantal agressieve de licten bleef vrijwel constant, terwijl de sexuele een lichte daling vertoonden. In totaal kwamen er 267.000 misdrijven ter kennis van de politie tegen 240.000 in 1969. Dus een stijging van 11 procent. Iedereen weet het weer: het gaat langzaam de verkeerde kant op in ons landje. Wij legden dit jaarlijks over zicht, dat wordt gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, voor aan de bekende criminoloog prof. dr. G. P. Hoefnagels, docent in de criminologie en het kinder recht aan de Economische Hoge school van Rotterdam. Prof Hoef nagels: „Deze cijfers zeggen mij weinig. Je kunt er in feite niet uit afleiden, dat de criminaliteit in één jaar weer gestegen zou zjjn Deze toename van 11 procent is eigenlijk nergens anders op geba seerd dan op de registratie-activi teit van de politie, die strafbare feiten heeft geregistreerd. Als de politie ineens tweemaad zoveel (ADVERTENTIE) 't Moet maar een» uit zijn met al die vliegen, die overal op zitten. En dan 's avonds ook nog die muggen. Het is de allerhoogste tijd voor een VAPONA Strip. Dan bent u zeker van een zomer zonder vliegen en muggen. Hoe u de VAPONA Strip moet gebruiken staat precies op de verpakking. verbalen zou gaan opmaken, zou den we eind dit jaar moeten zeg gen, dat de criminaliteit is verdub beld. En dat is natuurlijk feitelijk onjuist". Wat is dan de werkelijke hoogte van de criminaliteit? Prof. Hoefnagels: „In feite is die meer dan tienmaal zo groot. Een onderzoek van prof. Buikhuiizen, dr. Jongman en W. Oving, dat gepubliceerd werd in het tijd schrift voor de criminologie 1969, leert, dat van de in de leeftijds groep tot 25 jaar gepleegde straf bare feiten slechts een half procent tot een proces-verbaal van de poli tie leidde". „Als je uitgaat van twee miljoen strafbare feiten, die ter kennis van de politie komen, dan zijn er in werkelijkheid meer dan tienmaal zoveel gepleegd. Van die twee mil joen wordt het grootste gedeelte door de politie geseponeerd. Daar na wordt van de misdrijven plm. 30.000 door de officier van justitie geseponeerd. Tenslotte komen er plm. 40.000 misdrijven voor de rechtbanken. En deze veroordelen plm. 12.000 verdachten tot een ge vangenisstraf. Het is dus duidelijk dat de politieman het rendement van zijn opsporingsactiviteiten niet kan afmeten aan de rechterlijke veroordeling. Toch heeft hij de neiging dit te doen. Daarom heeft voorig jaar de conferentie van commissarissen van politie mij ge vraagd te spreken over het onder werp: „Waar sporen wij nog voor op?" Welnu, niet om te straffen, maar ter voorkoming van de reële criminaliteit. Wat kan er dan wel gedaan wor den om de criminaliteit tegen te gaan? Prof. Hoefnagels: „In het ver keer bijvoorbeeld heeft het optre den van de Porsche-groep van de rijkspolitie in snelle auto's en op opvallende motoren geleerd, dat systematisch toezicht en het eerst praten met de weggebruiker-in- overtreding het aantal ongevallen op de bestreken wegvlakken dui delijk deed dalen. Van een toena me van het aantal processen-ver baal voor winkeldiefstallen gaat ook geen afschrikwekkende wer king uit. Het is nu eenmaal een bepaalde keuze van de warenhui zen geweest om hun artikelen grijpklaar uit te stallen en bedie nend personeel uit te sparen. Er wordt in de prijzen zelfs rekening gehouden met een bepaald percen tage diefstallen. De warenhuizen moeten zelf dit probleem maar aan pakken door eigen toezicht". .Moet de politie zich dan maar niet meer bemoeien met dit soort kleine misdrijfjes? Prof. Hoefnagels: ,.De opspo ringsmagneet van de politie zit vast op de vicieuze cirkel van delicten die de maatschappij „erg" vindt en dat zijn vooral de vermo gensmisdrijven, die door de klein sten worden gepleegd. De maat schappij vindt, dat de delicten die de lagere klassen plegen „erg" zijn. Dat is ook de achtergrond van onze criminele statistieken. De grote vermogensdelicten op het ge bied van belastingfraude, vlucht- kapitaal, milieubeheer e.d. worden niet „erg" gevonden, ook al berok kenen zij ernstige schade aan dui zenden mensen. De politie pleegt in feite ongewild klassejustitie door de man met de „blue-collar- delicten" te pakken. Het is geen verwijt aan de politie, maar aan de maatschappij, waarvan de politie in haar normbesef een exponent is. De statistiek geeft geen beeld van de criminaliteit, maar van dat normbesef". Wat ziet u dan wel als gevaarlij ke criminaliteit? Prof. Hoefnagels: „Kijk, vroeger kwamen er veel havendiefstallen voor, gepleegd door de kleine man: de blue-collar. Nu gaat dat niet meer, want alles zit in containers. Dat wil niet zeggen, dat' er nu niet meer gestolen wordt. Integendeel, de white-eollar-man machineert nu met papieren en computers en er verdwijnen ongemerkt hele contai ners. Ga het maar eens uitzoe ken". „Als ik spreek over de crimina liteit, waar meer tegen gedaan moet worden, dan zijn dat misdrij ven, die de hele gemeenschap schade berokkenen. Ik denk aan de toenemende welzijnscriminali- teit: het lawaai van vliegtuigen, stinkende fabrieken en vervuilde wateren. Allemaal typische voor beelden van whlte-collar-criminali- teit. Maar wat geven we erom? Wat doet de maatschappij tegen de grote geldmachine van het vlucht - kapitaal? Dat is óók criminaliteit. De armoede op Curasao zou al aardig opgelost kunnen zijn, als er geen vluchtkapitaal was". „Een onderzoek naar de white- colliar-crime in de Verenigde Sta ten heeft destijds uitgewezen, dat er 97 procent van de onderzochte ondernemingen in strijd met de wet handelde en daarin meermalen recidiveerde. Slachtoffers waren o.a. consumenten, concurrenten, aandellhouders, uitvinders, werk nemers en de overheid. Maar we vinden het allemaal niet erg. Het gaat nog buiten onze interesse om. Het normbesef van de maatschap pij zal eerst moeten verande ren". KONINGIN JULIANA heeft het voornemen tegenwoordig te zijn bij de officiële ingebruikstelling van de Ro- zenburgsesluis en de nieuwe haven mond van Hoek van Holland (ADVERTENTIES) Hebt u gezien bat ze weer buiten zijn? Hebt u toen gedacht: Haha, gauw weer graskaas? Hebt u beseft wat dat prille, malse gras en die brave beesten voor u gaan doen? Dat is straks genieten geblazen van goudgele brokjes ge-zon-de kaas uit 't vuistje! Wuif es naar een koe als u zondag een eindje gaat rijdenI Trakteer-taartje. Beschuit met aardbeien. Leldcer vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoonte! BREDA (KNP) In een brief aan alle leden van de congregatie van witte paters heeft de generaal-overste meegedeeld, dat de con gregatie zich genoodzaakt ziet het missiegebied op Mozambique op te geven. De reden is niet gelegen in gebrek aan personeel, want elk jaar heeft de congregatie nog jonge missionarissen voor Mozam bique kunnen aanwijzen. Er zijn ook geen redenen van buitenaf of van financiële aard. Evenmin is ,de veiligheid der mensen in gevaar, terwijl ook de levensomstandigheden der missionarissen niet slecht genoemd kunnen worden. De redenen voor terugtrekking zijn van veel diepere aard, aldus de overste in zijn schrijven. „Aan de ene kant de fundamentele twee slachtigheid van een situatie, waarin onze aanwezigheid als het ware een tegen-getuigenis wordt, aam de an dere kant de oprechtheid van een zending, die ervoor terugdeinst in Afrika twee gezichten te vertonen, die met elkaar in strijd zijn". De situatie der witte paters in Mozambique zo schrijft de gene raal wordt in fedte steeds meer gekenmerkt door een ernstige tweeslachtigheid. „Terwijl ze gezon den zijn om te getuigen vain een evangelie en de kerk te presenteren als een teken en middel van red ding, vinden de missionarissen, dat de verwarring tussen kerk en staat in het leven gehouden door' de voortdurende pratijk van zowel de wereldlijke als kerkelijke overhe den. een grote ondienst bewijst aan het presenteren van de blijde bood schap en het ware gezicht van de kerk. Terwijl zijn theorie vrijheid van handelen heeft, wordt in de praktijk de prediking van bepaalde aspecten van het evangelie voortdurend be lemmerd. Het is niet onze bedoeling hier, een dossier te presenteren om bepaalde punten te bespreken. Het is voldoende te benadrukken, dat al te vaak bepaalde daden van ziel zorg, vooral die welke erop gericht zijn echte sociale rechtvaardigheid te bevorderen, beschouwd worden als subversieve daden en dat ze vaak oorzaak zijn van pijnlijke be proevingen of zelfs gevangenschap of slechte behandeling voor bepaal de christenleiders, die meer in con tact staan met de missie". De algemeen overste vervolgt: „We wilden, we vroegen en lange tijd wachtten wij erop, dat de hiër archie een duidelijk standpunt in zou nemen om een eind te maken aan deze tweeslachtigheid tegenover onrecht en politiebrutaliteit". „Geconfronteerd met een stilzwij gen, dat wij niet begrijpen, zegt het geweten ons, dat we niet het recht hebben geteld te worden onder de medeplichtigen aam een officiële steun, die de bisschoppen op deze wijze aan een regiem schijnen te geven, dat op scherpzinnige wijze de kerk gebruikt om in Afrika een anachronistische situatie te consoli deren em te bestendigen, die op de lange duur doodloopt". „Een zwijgende kerk, een gemuil korfde kerk kam een waardevol te ken zijn in een regjem, waar de kerk officieel vervolgd wordt. Ze wordt een tegengetuige in een land, dat zich openlijk katholiek verklaart en beschermer van de kerk, maar tenslotte de kerk gebruikt voor doel einden, die niets uitstaande hebben met het evangelie van Jezus Chris tus". Een andere reden voor het besluit der witte paters is aldus de brief een zaak van oprechtheid. „Het is moeilijk te verenigen om Tanzani- aan met de Tanzaniaeen, Congolees met de Congolezen te zijn en dan ineens Portugees met de Mozambi- quanen". REIMS (AP) Wijngaarden met een oppervlakte van 1000 ha zijn geteisterd door noodweer in het champagne producerende gebied van Reims en Epernay. De schade, die door de tropische regenval en de hagel werd veroor zaakt, wordt geraamd op vele mil joenen. Bij Damery en Fleury-la-Rivièra vaagde de regen de wijngaarden volkomen weg. (ADVERTENTIE) Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies vaa resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les: op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30, 5 kg f29.95, f>ij dhz-, verf-, ijzerwinkels. (ADVERTENTIES) LONDEN (AP) Tweehonderd duizend Britse werklozen zullen krachtens een in Londen gesloten overeenkomst in Duitsland werk kunnen krijgen. Na twee dagen van besprekingen kwamen ambtenaren van het Duitse bondsministerie van arbeid en van het instituut van arbeid alsmede van het Britse departement voor ar beidsbemiddeling overeen dat in lichtingen over vakatures in de Bondsrepubliek zuilen worden ver spreid in die delen van Groot-Brit- tannië, waar chronische werkloos heid heerst. In pamfletten zullen bijzonderhe- 814.000 personen werkloos, dat was 3,4 procent van het totale aantal werkers. Verwacht wordt dat dit cijfer verder zal stijgen. HuissoFtk&st Die nieuwe portable radio's zijn als een huisorkest. U bent de dirigent. Druk op de knop en geniet. Van een gloedvol geluid. Perfekt van weergave en kleurrijk van klank door z'n twee luidsprekers. ITT Schaub Lorenz portables zijn bekleed met hout, ITT Schaub Lorenz portables zijn beter dan V de meeste huiskamer radio's. Beter dan menig huisorkest. ITT Schaub Lorenz is de meest suksesvolle fabrikant in Europa van portable radio's. Moet u maar luisteren.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 17