Bezoek aan kennissen op Zeeuwse camping kost geld wat eten we vandaag? 6 No -Risk hypotheek Westland Utrecht Een jaar geëist voor inrijden op jachtopzieners Gokken, de Japanner doet niets liever WELKOM VREEMDELINGEN ONSYMPATHIEKE HEFFINGEN geslaagd? 'nnieuwe fiets! NS-Dagtochten in de lente Trammelant rond Franse Oh Calcutta fijn samen fietsen! dekt nu 2 levensgrote risico's Overlijden Arbeidsongeschiktheid Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! binnenland buitenland Afkoop Gevarieerd Dutch Internationals Fund D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. voordelig uit met NS Bakjes van boterhamworst met piccaiilly Extra\foordelig Varkensvlees - Voor alle informatie over het geld voor het huis naar uw hart Of pak de telefoon Hypotheekbank nv WOENSDAG 19 MEI 1971 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De logiesbedrijven in Zeeland zijn heftig gekant tegen de invoering van een toeristenbelasting. Zij vin den het een onsympathieke heffing, niet geschikt om toeristen te trekken. Bovendien hebben zij er bezwaar tegen om als tollenaar voor de overheid te moeten optreden, door van ieder een die bij hen overnacht een kwartje extra in te vorderen en dit af te dragen aan de overheid. Zijn die bezwaren gegrond? Wij zijn geneigd om „neen" te antwoorden, gezien de in Zee' land reeds jaren bestaande praktijk van hestemmingsheffin- gen, die nauwelijks onsympathieker zijn (in elk geval zijn ze wel forser van karakter) dan een toeristenbelasting. Wij doelen op het bezoekersgeld op Zeeuwse campings. Wie zich opmaakt om een vriend, familielid of relatie, die tijdelijk op een Zeeuwse camping verblijf houdt te bezoeken kan er op rekenen dat deze vriendschappelijke geste hem tus' sen de twee kwartjes en de 1,50 komt te staan. De meeste kampeerbedrijven kennen namelijk een bezoekerstarief. Soms is dat 1,- per persoon, maar soms zijn er ook afkoopregelingen die door de kampeerder worden gedragen als deze het niet prettig vindt als zijn visite bij de toegangspoort tot tolbetaling wordt gedwongen. Van het hele systeem van bezoe kerstarieven zegt gedeputeerde A. L. van Geesbergen ons desge vraagd". „Je kunt begrip hebben voor de moeilijke situatie ivelke ontstaat als een camping wordt overstroomd met dagjesmensen die gratis en voor niets in het zonnetje komen liggen env gebruik komen maken van de voorzieningen op een kampeerterrein. Niettemin: ik blijf een bezoekersheffing buitengewoon onsympathiek vinden. De hef fingsgrondslag is trouwens onjuist Er dient onderscheid te zijn tussen op bezoek gaan bij kampeerders (dat dient gratis te kunnen en con trole is daarbij mogelijk) en „ter- reinbazoek". Ik heb de indruk dat men alles over één kam scheert. Als het gaat om de verwerving van wat extra-inkomsten, dan zou een kleine ders van b.c. 10 ct. per nacht, heel drs van b.c. 10 ct. per nacht, heel wat minder onplezierig aandoen". Het idee van een heffing op de kampeerders zelf, wordt hier en daar in Zeeland toegepast. In Kort- gene b.v. vinden wij de clubcamping van de Nederlandse "Caravanclub (alleen voor leden), die een speciale afkoopregeling voor bezoekerskaar- ten kent. Wie kennissen of vrienden op de NCC-eamping gaat bezoeken, betaalt normaal f 1,per persoon Heeft de kampeerder die met uw bezoek wordt verblijd een afkoopre geling (f 25,- voor het seizoen) ge troffen, dan kunt u gratis binnen. Camping Aagtekerke op Walche ren heeft een tussenvorm. Wie lan ger dan vier uur op de campirfe aanwezig is betaalt het normale kampgeld, zijnde f 1,25 per persoon. Camping „De Elderschans" in West- Zeeuwch-Vlaanderen rekent twee kwarjes per persoon voor bezoekers, welk bedrag na een verblijf van drie uur stijgt tot f 1,-. „De Boshoek" in Axel kijkt min der nauw. „Theoretisch gesproken kunnen wij bezoekersgeld vragen, maar we beginnen er liever niet aan", zegt men daar gastvrij. Kampeerterrein Estancia in Borssele is strenger. De beheerder zegt„We grijpen ze allemaal. Ze kunnen een gulden per man betalen voor bezoek en als ze de auto het terrein oprij den kost dat ook nog eens een gulden." Hetzefde geldt voor de Napoleon hoeve in Breskens. „Het wemelt hier iedere zomer van mensen die beweren dat ze iemand komen be zoeken, maar die in feite gratis kamperen en bovendien nog een bende rommel achterlaten", zegt de exploitant. „Ik laat dan ook voor bezoek het normale dagtarief beta len (twee kwartjes). Dat houdt de parasieten tegen". Iets dergelijks zegt de exploitant van „Duinoord" in Burgh-Ha-amste- de. „We rekenen twee kwartjes be- zoekgeld, maar liever zien we hier geen bezoekers. Sommige kampeerterreinen maken hun bezoekersheffingen in de VW- folders bekend, zodat de gasten er rekening mee kunnen ho-uden. De meeste doen dit echter niet, terwijl het aantal kampeerterreinen waar bezoekers ongehinderd binnen kun nen wandelen toch ook niet gering is. (Naar schatting 25 va-n het totaal.) (ADVERTENTIE) Driewerf hoera voor het mooiste cadeau:'n fijne fonkelnieuwe fiets! De toeristenbelasting zou voor ie dereen die in Zeeland overnacht, gelijk zijn: een kwartje per hoofd per nacht. De bezoekersheffing is dat niet. Camping 't Zand te Mid delburg rekent b.v. twee kwartjes per persoon, maar de Julianahoeve te Renesse een gulden per persoon. Zijn het alleen de kleine, niet-offi- ciële campings die bezoekersheffin gen kennen? O nee. De ANWB-camping „De Witte Boulevard" te Renesse vraagt een gulden per bezoeker. „De Zandput' in Vrouwenpolder vraagt voor be zoekers met auto f 1,50. „Klein Stel le" in Wemeldirtge heeft f 1,- als bezoekerstarief, terwijl „De Meer paal" in Zoutelande het op twee kwartjes afmaakt. Een tamelijk wilde tariefstelling, die bovendien iets duisters heeft, omdat het onderscheid tussen „op visite gaan bij reeds genestelde kampeerders" en „dagbezoek" ver regaand zoek is. Op slechts enkele kampeerterreinen valt er over de bezoekersheffingniet te praten. Wie de poort passeert en geen ingeschre ven kampeerder is, betaalt. Veelal echter knijpt men en oogje dicht en heeft het bezoekerspotje meer weg van het witte schoteltje bij de toi letten in sommige restaurantbedrij ven. Ter verdediging van het bezoekers tarief voerde aan campinghouder aan „De kampeerders kunnen wij tof behoorlijk gedrag dwingen door hun kampkaart in te houden. Tegenover de bezoekers staan wij machteloos. Vooral op drukke dagen vormen zij een meute die je beter niet op je terrein kunt hebben. De bezoekers heffing dient als pleister op onze wonden". (ADVERTENTIE) Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. (ADVERTENTIE) 'n pagje feestelijk voorjaar vieren. Naar De Efteling: of Zuid- Limburg/Aken, naar Den Haagr/Scheveningen, i naar Amsterdam/ Schiphol of naar De Keukenhof. Keuze uit 16 geheel verzorgde dagtrips. Alle inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. (Vah onze rechtbankverslaggever) BREDA Een jaar rret aftrek eiste de officier van justitie mr. H. Huygen maandagmorgen voor de Bredase rechtbank tegen de 28-jari- ge C. V. uit Goirle. Hij werd ver dacht van een poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een tweetal jachtopzieners door op hen in te rijden. Tegen zijn 31-jarige maat, J. H. uit Goirle, die een ach tervolgende politiewagen danig had gehinderd door de bestuurder met een lamp te verblinden, werd twee maanden geëist. Het duo was in de nacht van 22 op 23 januari van dit jaar in de bossen tussen Goirle en Hilvaren- beek bij het stropen betrapt. Er werd met een snelle wagen door het tweetal geopereerd. De jachtopzie ners, Van de S. en Van D. hadden geeprobeerd, met een rode lamp zwaaiend, de auto te doen stoppen, maar de bestuurder C. N. had vol gas gegeven en was op de jachtop zieners ingereden. De lamp, die een der jachtopzieners in de hand had gehad, was tegen de voorruit gesla gen, die aan gruizels ging. Door op tijd opzij te springen waren ze ech ter niet door de auto geraakt. „Ik heb geen jachtopzieners gezien", zie V. „Ik heb ook niet met een rode lamp zien zwaaien. Volgens mij was er niemand op de weg". Maar de wachtmeester van de rijkspolitie J. K., die met een poli tiewagen vlak in de buurt was, had de achtervolging ingezet. Vanuit de voor hem uitrijdende wagen werd hij door een scherpe lamp verblind. Hij had verdachte J. H. duidelijk herkend als de man, die de lamp had bediend. „Ik weet van niks", zei deze verdachte. „Ik ben er helemaal niet bij geweest". Maar jammer voor hem had ook zijn maat V. verklaard dat hij bij hem in de waigen had gezeten. Mr. J. Huygen had dan ook geen enkele moeite met het bewijs. „Op enige sportiviteit van de kant van stropers moet men in het veld niet rekenen", zei hij. Hij nam het V. vooral kwalijk, dat hij in mei 1970 voor een soortgelijk feit al terecht had gestaan. „Hij heeft opzettelijk het risico genomen de jachtopzie ners tegen de vlakte te rijden. De mentaliteit van deze verdachte zou ik willen karakteriseren met: eerst ikke en de reet kan stikken", aldus mr. Huygen. De raadsman mr. Kronenburg plaatste enkele kritische opmerkin gen over de opsporingstactiek, die tegenover stropers wordt gebruikt, een kritiek, dtie mr. Huygen echter van de hand wees. Op 27 mei zal de rechtbank uitspraak doen. POLITIE van de Parijse mon daine brigade anders gezegd: San de zedenpolitie is vorige week aanwezig geweest bij de eerste voorstelling van „Oh, Cal cutta"' in het Elysée-theater op Montmartre. Van dit bezoek is een eerste consequentie geweest dat de sa- menstellers van deze erotische revye onder andere madame An nie Fargue, de acteurs, de actri ces en de regisseur werden ont boden op het hoofdbureau van politie waar zij onmiddellijk verhoord werden door commissa ris Letaillanter. Er is proces-verbaal opgemaakt wegens aantasting van de goede zeden, dat doorgestuurd zal wor den naar de justitie om uit te ma ken of de volgende voorstellingen mogen plaats hebben. Tijdens het verhoor heeft Annie Fargue ge probeerd genoemde commissaris duidelijk te maken waarom in deze revue 8 mannen en 6 vrou wen poedelnaakt op de planken verschijnen. Tot dusver is de re vue nog niet verboden. Men ver wacht pas over enkele dagen een beslissing. Intussen heeft Annie Fargue haar voorzorgmaatrege len genomen. Iedere bezoeker moet een formulier onderteke nen waarin gezegd wordt: „Ik ongetekende ben mij ervan be wust, dat Oh Calcutta geen kost schoolstuk is en dat mijn opvat tingen over zedelijkheid, die alles behalve die van een koorknaap zijn, er niet door worden aange tast." Genoemde commissaris werd eveneens zulk een formu lier voorgehouden maar hij ging naar binnen zonder te tekenen. TOKIO (ANP) Een man, die een zonnebril met blauwe glazen draagt. De stoppels van zijn baard zijn een paar dagen oud. De kleur van zijn hemd is eens wit geweest en zijn broek is tot op de draad versleten. Aan zijn blote voeten heeft hij sandalen, ook bij lage temperaturen. Maar koud heeft hij het niet. Want hij is gegrepen door de gokkoorts. Zijn handen, met daarin een programma en een paar wedkaartjes, trillen van opwin ding. Ziedaar een prototype van de gokker, zoals er in Japan zovelen zijn. De Japanner zou niet kunnen leven zonder gokken. Hij doet niets liever. Als er ergens in Japan iets geor ganiseerd wordt, waar gegokt kan worden, stroomt het volk toe. Naar het wielerstadion van Yokohama bijvoorbeeld, waar niet zelden 30.000 mensen de rangen vullen. Maar het gros komt niet voor de wielersport, doch om een gokje te wagen. Op de betonnen baan strij den de beroepsrenners over afstan den tussen 1600 meter en 2400 meter. De ceremonie wordt telkens weer herhaald. Als de bel geklon ken heeft ten teken dat de wedlo- ketjes sluiten en er weer een wed strijd op til is, rijden eerbiedwaar dige mannetjes op tandems naar hun hoog gelegen zitplaatsen: het zijn de juryleden, die duidelijk herkenbaar zijn aan hun donkere costuums, dassen en ballonvormige mutsen. Vervolgens komen de wie- Iergladiatoren in beweging en be ginnen aan hun rondjes, eerst langzaam nog, om een ieder te laten genieten van het spel. Net als bij de paardenraces kan men wedden op winnend en plaats. Voor twee gulden is'al een gokje mogelijk. Als een outsider wint, brengt dat vaak ongeveer vijftig gulden op. Op de tribunes en tussen de wedloketjes verdringen zich de be- (ADVERTENTIE) Weg stad, weg drukte, weg lawaai... op de fiets schijnt de zon voor alleen! Er zijn nog vogels en bloemen... pak toch de fiets! zoekers, gezinnen met kleine kin deren, jongemannen in leren jacks, velen nog in slaapkimono. Wie eenmaal een bezoek gebracht heeft aan een wielerbaan, weet, dat de Japanners heel anders kunnen zijn dan in Europa altijd wordt voorge steld. Hier is geen plaats voor een ondoorgrondelijk Aziatisch masker. De Japanner is gek op wedden. Of het nu bij paarderaces is, bij wie lerwedstrijden of bij motorraces, de burgerman kan zich eens heer lijk uitleven in het "zenuwen- spel". Inmiddels is de goklust in Japan een sociaal probleem van de eerste orde geworden. De gouverneur van Tokio, een socialist, deed in 1970 een poging om het wedden bij sportevenementen afgeschaft te krijgen. Maar het lukte hem niet, daar zijn partijgenoten juist de meeste stemmen krijgen van de goklustigen. (ADVERTENTIES) NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel (ADVERTENTIE) Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf". Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? Laat da plakken worst met vet J cm dik worden door ze aan één kant te bakken. Hierdoor gaan ze bol staan en kan men ze vullen met piccaiilly. Garneren met sla en tomaten en opdienen met frites of gebakken aardappelen. Wat betekent No-Risk? Waarom is een No-Risk hypotheek zo uniek? Wat zijn de voordelen van de No-Risk hypotheek? Hoeveel kan ik lenen? Hoe moet dat? Wat kost dat? Wie regelt dat? Wat is het fiscale voordeel? Is kopen beter dan huren? Waar moet ik op letten bij koop van een huis? Enz., enz. Staar mij vrijblijvend mr No-Risk documentatie, bestaande uit brochure 'No-Risk hypotheek, de zekere weg naar uw eigen huis' rekenvoorbeelden checklist 'Kopen met beleid is wonen zonder spijt' Naam Adres. Plaats In onge&ankeei'de envelop opzenden naar: Westland-ütrecht Hypotheekbank NV, Antwoordnummer 3728, Amsterdam onder vermelding 'No-Risk hypotheek' Amsterdam, 020-230504 Arnhem, 085-452041 Breda, 01600-43950 Dordrecht, 01850-35332 Geldermalsen, 03455-1252 s-Gravenhage070-184535 Groningen, 050-39890 Hengelo (O), 05400-18064 's-Hertogenbosch, 04100-39600 Maastricht-, 04400-14946 Rotterdam, 010-363388 Utrecht, 030-29356

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9