3 VW's VERWACHTEN NIET ERG VEEL BUITENLANDERS OP HEMELVAARTSDAG Ook Bakker blijft voor afsluiting Stuyvesant Modernste aluminiumfabriek Plan voor winkeliersvereniging in Hulst Sportdag voor belasting ambtenaren ^q\3 G0„ Amstatie van compagnon smokkelprins: discretie in acht genomen stad commentaar Positi'ef-negatief Prestatieloop in Hansweert Zonnig Schade Produktie Lardinois handhaafd zijn standpunt t.o.v. Oosterschelde Beroepingen Middenstan dsvrouwen van Goes op stap KINGSIZE MENTHOL De zee en de wind het strand en de golven en de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol Peter Stuyvesant Menthol U geniet zoveel meer! WOENSDAG 19 MEI 197' PECHINEY NEDERLAND PRODUCEERT t De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord-Brabant meent, dat veel men sen op het ogenblik te weinig oog hebben voor de positieve effecten van een super-luchthaven in West- Brabant. Er zou te veel nadruk wor den gelegd op de negatieve kanten van zo'n vliegveld. Deze zienswijze is niet de onze. Het is iedereen duidelijk/dat de ves tiging van een tweede nationale luchthaven in West-Brabanl1 van groot belang zou kunnen zijn voor de werkgelegenheid en het gehele omliggende gebied nieuwe impul sen zou geven. Daarover is iedereen het wel eens. De vraag is alleen: welke prijs moet hiervoor betaald worden. De industrialisatie in de Randstad heeft bij zeer velen de overtuiging doen postvatten, dat er voor meer wel vaart een te hoge prijs gevraagd kan worden, met name een aanzienlijke verslechtering van het leefklimaat. Die positieve en negatieve kanten moeten nu eerst nader worden on derzocht en dan tegen elkaar wor den afgewogen. Dit lijkt ons geen negatieve handelwijze. Wij ervaren het veel meer als positief dat wel vaartsvermeerdering niet meer de onaantastbaarheid heeft van heilige koeien, maar in relatie wordt ge bracht tot het leefklirriaat. (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT Iedereen die zijn conditie weer eens wil testen door het meedoen aan een prestatie- loop kan zaterdag 22 mei om 14.30 uur terecht in Hansweert-Oost. De start is op het gemeentelijk sport veld waar men eerst voor de jeugd- prestatieloop vertrekt om een af stand af te leggen van 2500 m. Na deze loop gaan de ouderen van start deze dienen een afstand te over bruggen van 5000 m. De eerst aan komenden van elke prestatieloop ontvangen bij de finish een stan daard, daarnaast krijgen alle deelne mers een herinneringsvaantje. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJH.I. op dinsdag om 18.00 uur: Zonnige perioden, plaatselijk regen met kans op onweer en temperaturen meest boven nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot graden boven normaal; kans op een droge periodé van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Morgen, donderdag, 20 mei 1971 Bergen op Zoom, 11.51 en Hansweert 11'.17 en 23.43. Terneuzen 10.48 en 23.13. Vlissingen 10.16 en 22.45. Wemeldinge 11.41 en Vrijdag 21 mei 1971. Bergen op Zoom, 0.18 en 12.58 Hansweert 12.26 en Terneuzen 11.56 en Vlissingen 11.22 en 23.46. Wemeldinge 0.08 en 12.48. Konstanz 328 (pl. 1), Rheinfelden 234 (-2), Straatsburg 240 (pl. 8), Plittersdorf 371 (pl. 3), Maxau 421 (pl. 4), Ploehingen 131 (pl. 3), Mannheim 233 (onv.), Steinbach 117 (-14), Mainz 241 (pl. 5), Bingan 151 (pl. 3), Kaub 166 (pl. 5), Trier 235 (-20), Koblenz 175 (-7), Keulen 129 (pl. 9), Ruhrort 287 (pl. 13), Lobith 888 (pl. 14). Pannerdense Kop 860 (pl. 12), Nijmegen 675 (pl. 12) IJsselkop 797 (pl. 9), Eefde IJssei 316 (pl. 6), Deventer 202 (onv.) Monsin 5480 (pl. 8), Borgharen 3951 (pl. 70), Belfeld 1121 (pl. 19), Gr; ve beneden de sluis 503 (pl. 1). Terwijl de ene smeltoven na de andere wordt ingeregeld, tobt men ten gemeentehuize van Vlissingen over de vraag wie er nu het best kan rekenen: de technici van Péchi- ney of de raadsleden van de Schel- destad. Volgens Pechiney zal eind 1972 ,als de fabriek 170.000 ton alu minium per jaar produceert, 15 kg stofvormig fluor per uur worden uitgestoten .In Vlissingen heeft men, gebruik makend van de cijfers in de hinderwetaanvraag van Péchiney, alle fluoremissies van dit bedrijf bij elkaar geteld en zo kwam men tot ruim 19 kilogram stofvormig fluor. Waar zitten die vier kilogram, die (als men formeel wil zijn) kunnen leiden tot beperking van de produk- tieomvang van het Franse bedrijf? De algemeen directeur van Péchi- ney-Nederland. de heer J .Poincaré, kijkt hoogstverbaasd als we hem er tijdens een persexcursie door het bedrijf naar vragen. „Wij komen beslist niet boven de 15 kilogram per uur", verzekert hij, terwijl Pé- chiney-gedelegeerde, J .Mac éen de Nederlandse bedrijfsdirecteur, mr. F .Scheuermann, nee knikken -Van verwarring over deze kwestie ten gemeentehuize van Vlissingen is hem niets bekend. Er is nooit pa- vraag naar de „verdwenen' 'vier ki logram fluorstof gedaan. „Onmoge lijk, dat ze op 19 kilogram fluor uitkomen" zegt de heer Poincaré positief- Correcties wegens het niet voortdurend op vollast draaien van het bedrijf kunnen ook niet in het geding zijn, zo meent de directeur. De fabriek draait namelijk 24 uur per etmaal op volle capaciteit. Kor tom, een raadsel. ken- Er drijven lichte nevels door de immense electrolysehal. Dat is alles. Toch gaan hier enorme elektrische vermogens rond. Als de fabriek een maal volledig draait gebruikt zij praktisch alle energie welke de nieuwe kerncentrale van de PZEM kan leveren en dat is genoeg om er een stad van 150.000 inwoners mee in bedrijf te houden. bi september van dit jaar bereikt Péchiney, door het inschakelen van steeds maar nieuwe ovens, de helft van haar voorgenomen produktie. Ir, het najaar van 1972 komt de tweed: ovenserie in bedrijf. Tegen die tijd heeft Péchiney 700 a 715 arbeids plaatsen beschikbaar, tóen heeft uitgerekend dat de aanwezigheid van Péchiney een geldinjectie van tien miljoen gulden per jaar in de Zeeuwse economie betekent. Het leelwendeel van dat bedrag gaan naar de bankrekening van de N.V. PZEM, die de stroom levert, zonder welke deze fabriek ondenkbaar zou zijn. Uit een chaos van beton, staal en aluminiumplaten is aan het Sloe een echte fabriek ontstaan, waar 416 mensen, onder wie 100 buitenlan ders, werk hebben gevonden. Wie men ook vraagt: zij prijzen als één man het moderne bedrijfsbeleid. In de harde cijfers blijkt daarvan naar buiten toe alleen iets als men nare kent hoeveel geld Péchiney inves teert in haar zuiveringssystemen. Zestig miljoen gulden, rond tien procent van de hele investering van deze fabriek. Een formidabel be drag, dat praktisch even hoog ligt als de startsubsidie, die Economische Zaken aan Péchiney heeft gegeven. Men kan zeggen dat deze subsidie in de vorm van een typische ge meenschapssubsidie bij de samenle ving terugkeert. Directeur Poincaré zegt met grote zekerheid: „Dit is de modernste van alle aluminiumfabrieken die Péchi ney bezit". Het gaat er in de elec- trolysehallen vreedzaam toe. Alumi nium smelten geschiedt reukloos en praktisch geruisloos. Als er niet die preciese metertjes in het Sloegebied stonden, dan zou niemand ooit dur ven beweren dat Péchiney schade aan de landbouw en de veeteelt in de omgeving kan toebrengen. Scha de overigens, die volgens een on langs- tot stand gekomen overeen komst wordt vergoed. Aluminium smelten lijkt op sneeuwruimen. Het blinkend witte alumina, de grondstof voor alumini um, is in ovenbakken gestort die in de bodem zijn ingelaten Jn elke bak hangt een serie zwarte blokken, de anodes, waardoor stroom vloeit. De ovenbakken zelf, gemaakt van een sterk geleidend materiaal, vormen de kathodes. Tussen beide punten beweegt zich de stroom. Kleine stof- geisertjes boven het witte ovenop pervlak en af en toe een roze steek vlam verraden dat electronen bezig zijn om uit het witte poeder het metaal van de toekomst los te ma- (VERVOLG VAN PAGINA 1) SAS VAN GENT Op de vi-aag waarom de arrestatie per se in de kleuterschool moest geschieden, zei de heer Lemout dat men al bij het huis van M. was geweest, waar men ontdekte dat hij naar de kleuter school was. „Wij hadden toen a ge zegd en moesten ook b zeggen. Ge zien de reputatie van H. en M. moes ten wij wel zo handelen, anders had den we misschien een paar dagen moeten zoeken. De adjudant betreurde het dat een en ander was geschied in de aanwe zigheid van het zoontje van M. ;,Maar soms is alleen de familie aanwezig, en dat is misschien nog erger". De heer Lernout besluit met te zeggen: „We konden niet anders. Het is een ongelukkige samenloop van omstan digheden geweest, maar we hebben alle discretie in acht genomen die de omstandigheden toelieten". De arrestatie van Romain H. en Willy M. is geschied op last van de Rotterdamse officier van justitie, mr. H. R. G. Feber. Hij zei ons dat vrij dag de Zeeuwsch-Vlamingen worden voorgeleid. Verdere mededelingen kon hij niet verstrekken „want het is zo'n complexe zaak dat wij zeker nog veertien dagen nodig hebben om al les uit te zoeken". Hoofdinspecteur Van der Giessen van het bureau Bergsingel zei dat het ging om een „reeks van inbraken in en buiten Rotterdam. Wij hebben", zo zegt hij, „sterke aanwijzingen dat H. en M. hierbij zijn betrokken". De heer Van der Giessen ontkende dat de arrestatie iets te maken had met de inbraak in de nacht van 7 op 8 mei in het Hulster confectiebedrijf Becofex. Volgens geruchten zou een van de helers van de bij die inbraak ontvreemde goederen in Rotterdam- Zuid zijn gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-OOST Nijdig stampen stalen vingers de harde, sneeuw witte korst boven smeltend aluminium los. Een kunstmatige storm blaast 24 uur per etmaal door de produktiehallen. Honderdduizenden pingpong balletjes dansen op en neer in kunstmatige regenbuien en geluidloos vloeit een stroom van 130.000 ampères door in de grond verborgen ovenbakken. Portaalkranen rijden langzaam heen en weer door de uit staal en aluminium opgetrokken ovenhallen. Een slurf zuigt, dwars door de korst heen, vloeibaar lichtmetaal uit de ovenbakken. Per dag staat elke oven 900 kilogram van het metaal van morgen af. De eerste tientallen smeltovens werken al. Péchiney- Nederland n.v. is begonnen met het terugverdienen van de ongeveer 700 mil joen gulden die met de bouw van liaar aluminiumfabriek in het Sloe ge moeid zijn. (Van eenon zer verslaggevers) BREDA - MIDDELBURG —Bij de VVV's in zuidwest-Nederland verwacht' men wél de nodige drukte op Hemelvaartsdag, maar in hoofd- zaakv an Nederlanders en op voor waarde dat het weer niet al te slecht wordt. Intussen heeft men bij de Rijkspolitie geen extra voorzie ningen op het oog. Met een gewone zondagsdienst (meer drukte met minder personeel) denkt men de overigens wel te verwachten ver keersstroom de baas te kunnen blij ven. In Zeeland bij de VVV's veel post. veel telefoontjes, veel aanvra gen, veel inlichtingen. Dat doet ver wachten dat het aantal bezoekers bevredigend zal zijn. Niet natuurlijk zoals in het hoogseizoen en boven dien in hoofdzaak mensen die een tochtje gaan maken met oma en opa. Maar -met veel slagen om de arm durft men in toeristische Zeeuwse kringen wél optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van het vreemdelm- genbezoek. In hoofdzaak Nederlan ders, maar toch ook wel enkele Duitsers .verwacht men op de cam pings en in motels en bungalows. Iets minder gasten in de hotels, maar ook daar verwacht men dat vele Zeeland-liefhebbers een extra vrije vrijdag zullen nemen om aan de Hemelvaartsdag een extra lang weekend te kunnen vastknopen. Al les zal in Zeeland van het weer afhangen en daarom verwacht men bij goed weer wel „laatste moment"- afspraken. Er is overigens al veel geboekt op de kampeerterreinen. Bij de Westbrabantse VW's ver telde men ons dat het Hemelvaarts- dagbezoek elk jaar afhangt van de situatie in het voorseizoen. Is het met Pasen geen mooi weer dan wachten vooral de buitenlanders de eerste mei af, als die tenminste op een zaterdag valt zoals dit jaar. Hemelvaartsdag is dan de laatste uitvalskans naar de bollen, de be langrijkste voorjaarstrekpleister van Nederland. En omdat Pasen niet slecht, en de eerste mei op een zonnige zaterdag viel, verwacht men minder buitenlanders met Hemel vaartsdag, ook al omdat de bollen- tijd wel voorbij is. Een echte VVV-drukte zal het niet worden, want de meeste Neder landers weten hun kampeerplaatsen (en die vooral zullen bezet zijn) toch wel te vinden. Overigens zullen de VW-kantoren in Breda vanaf heden'tot en met september iedere avond, ook in het weekend, tot tien uur 's avonds geopend zijn, en niet voor niets zoals men ons vanwege de drukte nadrukkelijk kon meede len, Dat betekent: tel. 01600 - 32150 oftewel Willemstraat 17, of Motel Breda. Een klacht van de VVV's is tel kens weer dat vakantiegangers vra gen naar evenementen, terwijl de WV's niet zijn ingelicht door de organisatoren. De VW's willen graag op de hoogte gebracht worden van alle evenementen in zuidwest- Neerland. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De demissionai re minister van Verkeer en Wa terstaat drs. J. A. Bakker, staat (nog steeds),afwijzend tegenover een onderzoek, dat de afsluiting van de Oosterscheid eopnieuw in discussie zou brengen. Wel is hij van plan en hij heeft dat trou wens al eerder toegezegd in een publikatie nader in te gaan op de argumenten, die tegenstan ders van de afsluiting naar voren brengen. Deze publikatie moet er toe dienen het door de regering ingenomen standpunt nog eens voor een ruimere kring toe te lichten. Een en ander zegt de bewindsman In antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk (PSP). Deze had zowel minister Bakker als diens collega van Landbouw en Visserij, ir. P. Lardinois, gevraagd of het niet wen selijk is een nieuw onderzoek in te stellen. Minister Lardinois ant woordde al eerder op deze vraag, dat er inderdaad een onderzoek gaande is naar de gevolgen, die de land- en tuinbouw en de visserij zullen ondervinden door de afslui ting. Het onderzoek omvat voors hands een inventarisatie van de vraagstukken die nog moeten wor den bestudeerd. Het onderzoek heeft evenwel niet het vooropgezette doel na te gaan wat de ongunstige conse quenties zijn van de afsluiting, zo deelde minister Lardinois enkele weken geleden mee, daarmee in fei te al bij voorbaat de mogelijkheden van een nieuwe discussie over de afsluiting afsnijdend. Ook minister Bakker stelt zich nu dus en ni^t voor de eerste keer op het stan< punt, dat het eenmaal genomen be sluit tot afsluiting van de Ooster schelde niet herzien moet worden Onlangs nog liet hij weten, dat het in de allereerste plaats gaat om de veiligheid en dat het veiligheidsas pect het zwaarst moet wegen (en 's-GRAVENHAGE Ned. Her vormde kerk: aangenomen naar Bor- sele H.J. Teutscher, predikant voor buitengewone werkzaamheden (past. zorg „De Hezenberg") te Hattem. (Van een onzer verslaggevers) HULST De middenstandsvereni- ging van Hulst heeft de kritiek van de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer van de hand gewezen, a|s zou de standsorganisatie te weinig doen aan bepaalde activi teiten. Het bestuur van de midden standsvereniging is in een vergade ring tot de conclusie gekomen, dat het niet de taak is van de standsorga nisatie om initiatieven te nemen tot het opzetten van evenementen op ivat voor terrein ook. Het bestuur is wat dit aangaat tot een eensluidend standpunt gekomen. Men is de mening toegedaan, dat een winkeliersvereniging deze taak zou moeten vervullen. Omdat de stad Hulst geen winkeliersvereniging rijk is, zullen pogingen in het werk wor den gesteld om te zamen met de VVV te komen tot de oprichting van een dergelijke vereniging. Nog deze week zal het bestuur van de VVV officieel op de hoogte worden gebracht van dit standpunt en de verdere plannen. Dit heeft voorzitter 3. Martens van de middenstandsvereniging dinsdag desgevraagd verklaard. De voorzitter bleek overigens niet zo ingenomen met de op een VVV- vergadering van enkele weken gele den geuite kritiek op de midden standsvereniging. „Ik heb gehoord, dat de kritiek voor het merendeel van middenstanders kwam, die geen lid zijn van de standsorganisatie", al dus het commentaar van de voorzit ter. De Hulster middenstandsvereni ging telt vijfendertig leden, terwijl het aantal neringdoenden in Hulst honderd zestig bedraagt. De midden- standsvereniging werd enkele weken geleden gekritiseerd tijdens een jaar vergadering van de VW in de Graanbeurs. heeft gewogen) bij de besiuitvor, ming inzake het Delta-plan. De heer Van Wijk had zijn vragen aan minister Bakker „opgehangen" aan een artikel in de Volkskrant' van 14 april, waarin topfiguren van de Deltadienst een studie over de, Oosterschelde „zinloze dwaasheid' noemden. Minister Bakker zegt, dat deze als „topfiguren aangeduide functionarissen geen uitlatingen hebben gedaan als beschreven in het Volkskrant-artikel. De minister zegt niet te weten waar de berichtgeving in de Volkskrant op berust. Een overzicht van de Neder landse vestiging van Péchiney, (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES De leden van de Goese Middenstands Vrouwen Organisatie G.M.V.O. hebben hun jaaflijkse'bhs- reis gemaakt, 's Morgens vertrok men naar het Evoluon iri Eindhoven. Na een rondleiding ging men naar restaurant „Groot Speyk" in Oister- wijk, waar de koffietafel werd ge bruikt. Vandaar reden de midden- standsters naar de Beekse Bergen waar zij op safari gingen. Tot slot werd op het landgoed Schaluinen in Baarle-Nassau gedineerd. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/BREDA Op 26 mei wordt op sportpark Rozen- oord in Bergen op Zoom een sport dag gehouden voor de belastingamb tenaren van directie Breda onder de naam „directie sportdag". Aan deze sportdag zullen ongeveer 600 ambte naren uit Brabant en Zeeland deel nemen. De voormiddag is bestemd voor atletiek, te weten een vierkamp voor heren en 'n driekamp voor dames. De namiddag is bestemd voor een groot volleybal- en een voetbaltoernooi. De organisatie van deze dag is in handen van de personeelsvereniging belastingdienst Bergen op Zoom. Er zal gestreden worden om diverse wisselprijzen die beschikbaar zijn gesteld door verschillende hoofden van dienst, terwijl de directeur dei- rijksbelastingen in Breda de wissel beker voor de vierkamp van de heren beschikbaar stelde. (ADVERTENTIE) -■ MENTHOL l

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3