Kosygin herhaalt voorstel over ontwapening Meer politici tégen piraten f44.- Remia Engeland gelooft in goede wil Pompidou Nederland wil oplossing van verkeersproblemen NDP dringt op spoed aan ONTVOERDER IN ANKARA IN ARREST SDagen kris-hras door Nederland toe, maak me af HONDERD YARDS „WATERLOPEN" Benzinebom wordt vandaag gelost «T \2> Twee Nederlanders uit pauselijke commissie Confrontatie tussen Van S. en agenten die schietpartij bij Knokke overleefden l-urmenlancf buitenland commentaarj Bouwstaking Flink Steun aan kranten Onderhandelingen Paard in keuken; gezin uit woning gezet NA AANSLAG OP NORDSEE VERONICA Meisje (13) door acht mannen verkracht voordelig uit met NS [zonnebloem sla-saus WOENSDAG 19 MEI 1971 (Van onze redactie buitenland) LONDEN/PARIJS Sinds jaren is er geen buitenlandse reis van een Britse premier meer geweest ook niet naar Moskou of Washington die door het publiek in eigen land met zoveel aandacht wordt gevolgd, als het bezoek van morgen en vrijdag van Edward Heath aan Parijs. Europeanen en anti-Europea- nen in Engeland zijn het in ieder geval over een punt eens: het Brits-Franse topgesprek zal van historische betekenis, worden. Naar de opvatting van politieke kringen in Londen moet het voornaamste doel van de ont moeting zijn een basis van we derzijds vertrouwen te scheppen tussen president Pompidou en premier Heath. De vooruitgang, die vorige week bij de toetredingsonderhan delingen in Brussel is geboekt, is in een verademend Londen als een laatste bewijs gezien dat pre sident Pompidou ook een succes volle afloop van deze besprekin gen wenst. Jarenlange Britse twijfel aan de politieke wil van Frankrijk is daarmee bijna to taal verdwenen. Omgekeerd ge looft men in Brussel het bewijs te hebben geleverd dat Grooit- Brittannië niet de bedoeling heeft zoals vele Fransen vre zen het landbouwbeleid bin nen de Europese gemeenschap later aan het wankelen te bren gen of als een soort „paard van Troje" voor de Amerikaanse be langen te dienen. Veel zal afhangen van de in druk die beide politici op elkaar maken. De manier, waarop zij de problemen aanpakken en het oordeel dat zij uitspreken over de wereld en de rol die Europa daarin kan spelen. Het psycholo. gische aspect van de Parijse top is volgens Britse waarnemers veel belangrijker dan de even tuele overeenstemming die Pom pidou en Heath bereiken over bepaalde vraagstukken. Beide mannen moeten beseffen, dat de uitslag van hun conferentie Eu ropa's verdere ontwikkeling en uitbouw gedurende vele jaren zal beïnvloeden. Naar verluidt gelooft men in Frankrijk dat de ontmoeting tus sen Pompidou en Heatli onder een goed gesternte staat. Tot dit optimisme heeft voor een groot deel de in Brussel bereikte „doorbraak" in de toetredings onderhandelingen bijgedragen. -j De bouwstaking blijft maar voort duren. Er is nog geen enkel uitzicht op een oplossing. Intussen gaan vooral bij dit mooie weer kostbare bouwdagen verloren. Wordt het nu geen tijd dat het kabinet-De Jong tussenbeide komt? Het kabinet is weliswaar demissio nair, maar van de ministers wordt verwacht dat zij het landsbelang blijven behartigen. Met dit landsbe lang is strijdig een bouwstaking, waarbij ook de woningbouw getrof fen wordt. Dr. Simonis werd enkele maanden geleden met enthousiasme door meer behoudende katholieken ont vangen als „hun" bisschop. Dóór voortvarender figuren in Nederland werd zijn benoeming node aanvaard. De storm leek inmiddels een beetje bezworen te zijn, ook al omdat zijn aanvankelijke tegenstanders bereid bleken tot een „loyaal-afwachtende" houding. De bisschop zelf is intussen voorzichtig tastend aan zijn moeilijke taak begonnen. Nog nauwelijks begonnen echter ontmoet hij nu ineens kritiek van een groep aanvankelijke medestan ders, de Confrontatie-groep, die hem verwijt dat hij niet „flink" optreedt tegen de „progressieven", de uitge sproken tegenstanders van Confron tatie. De groep voelt zich nu kenne lijk in de steek gelaten en probeert nu met harde hand, de bisschop weer in hun gareel te krijgen. Welke „flinkheid" men van de bisschop verwacht is wel duidelijk uit de opmerkingen ten aanzien van de „progressieven", die door de Confrontatie-groep kennelijk niet (meer) als gelovigen worden be schouwd. Deed de bisschop de zin van Confrontatie, dan zette hij „pro gressief" Nederland in zijn geheel buiten de kerkdeur. Ongetwijfeld. Wij vragen ons wel af onder wel ke inspiratie de redactie van Con frontatie meent te weten wie zich al of niet gelovig mag noemen. Het ge loof van de Confrontatie-groep zelf is daarbij natuurlijk nooit in het ge ding. Dat geloof is immers flink, om niet te zeggen spijkerhard. En „dus" onverdacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tot de meest be langrijke problemen, die de komende tien jaar zullen moeten worden opge lost, behoren volgens een groot deel van de Nederlandse bevolking de ver keersproblemen. Deze vraagstukken delen met de economische en sociale problemen én de woningnood de tweede plaats. Op de eerste plaats komen de problemen van het milieu bederf. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek, dat is ingesteld naar de mening om trent de functie ,van het openbaar vervoer in de toekomst, in opdracht van de NS en de KNVTO. Een zeer hoog percentage van de ondervraag den (89%) verwacht dat de verkeers problemen de komende tien jaar zul len toenemen, vooral als gevolg van het grote aantal auto's. Ruim de helft ziet de oplossing van toekomstige verkeersproblema tiek zowel in meer en beter openbaar vervoer als in, meer en betere wegen. De helft van de Nederlandse bevol king is ontevreden over het over heidsbeleid ten aanzien van de we genaanleg en iets meer dan de helft is ontevreden over de activiteiten op het gebied van het openbaar vervoer. Men acht openbaar vervoer vooral uitermate geschikt in het toekomsti ge woon-werkverkeer en het winke len in de stad. Voor 't sociale verkeer, het zakelijke verkeer en het inkopen doen in supermarkten ziet men een meer belangrijke rol weggelegd voor de auto. - Door slechts een kleine minder heid wordt voorgestaan, dat er geen extra overheidsgeld aan verbetering van het openbaar vervoer wordt be steed. Bijna de helft accepteert voor verbetering van het openbaar ver voer hogere algemene belastingen, terwijl de overigen hetzij hogere be lastingen voor autogebruikers voor stellen, hetzij hogere tarieven voor gebruikers van openbaar vervoer. In een schrijven aan kabinetsforma teur prof. Steenkamp zegt de KNVTO van mening te zijn dat de nieuwe re gering een hogere prioriteit zal moe ten toekennen aan het openbaar ver voer. -:i (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON De Russische premier Alexei Kosygin heeft gisteren het voorstel van partijleider Leonid Brezjnev over een begin van ontwapening in Europa herhaald en daarbij tevens de aan wezigheid van buitenlandse strijdkrachten aangeroerd. KOSYGIN AMSTERDAM (ANP) In een te legram aan de minister-president en aan de kabinetsformateur heeft het bestuur van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) aangedrongen op een on middellijk besluit ten aanzien van de door de NDP gevraagde beschikbaar stelling van een jaarlijkse bijdrage van 40 miljoen gulden aan de dag bladen uit de opbrengst van de radio- en tv-reclame en/of de algemene middelen. De NDP heeft, zoals eerder gemeld, vorige week al in een brief aan de toen nog aan te wijzen kabinets(in)- formateur tien wensen voorgelegd, waarvan de verwezenlijking volgens het bestuur noodzakelijk is om de structurele moeilijkheden van de dag bladen te boven te komen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Drie leden van het se cretariaat van de pauselijke com missie Justitia et Pax (rechtvaar- heid en vrede) hebbei zich als zo danig teruggetrokken. Het zijn de Nederlandse karmeliet Mare Reuver, de Nederlandse Caroline Cohen en de Franse priester Pierre de la Chapelle. Over het waarom van hun besluit lopen de meningen uiteen. Aan de ene kant werd verondersteld dat de drie stafmedewerkers van de com missie zich zouden hebben terug getrokken uit protest tegen de wijze waarop hun werk door met name het pauselijke staatssecretariaat werd bemoeilijkt. Aan de andere kant meent men te weten dat strikt per soonlijke motieven bij alle drie sterk hebben meegespeeld. Niemand van de betrokkenen was neg voor commentaar bereikbaar- Bij een diner ter gelegenheid van het bezoek van de premier van Ca nada, Pierre Trudeau, zei Kosygin dat in verscheidene landen het vraagstuk van troepenvermindering vooral in verband wordt gebracht met verklei ning van buitenlandse militaire con tingenten. „Als het Westen werkelijk bereidheid toont om praktische stap pen in deze richting te zetten zullen wij al het mogelijke doen om tot een overeenkomst te komen," aldus de Sovjetrussische eerste minister. Republikeinse en democratische se natoren hebben in het congres een voofstel ingediend dat beoogt om door onderhandelingen te komen tot een vermindering van de Amerikaan se troepensterkte in West-Europa. Het voorstel wil een alternatief zijn voor het amendement van senator Mike Mansfield, dat na afloop van dit jaar geen gelden meer beschikbaar wil stellen voor de legering van meer dan 150.000 man, de helft van de te genwoordige sterkte. Het voorstel voorziet in onderhan delingen op twee niveaus. In de eer ste plaats wil men dat president Nixon binnen de NAVO gaat onder handelen over een vermindering van de Amerikaanse troepensterkte en een financiële regeling voor de troe pen die in Europa gestationeerd blij ven. In de tweede plaats willen de in dieners van het voorstel dat de pre sident in NAVO-verband onderhan delingen begint om te komen tot we derzijdse en met elkaar in evenwicht zijnde troepenverminderingen tussen de strijdkrachten van de NAVO en het Warschaupact. De Belgische regering is tegen een vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten die in Europa gelegerd zijn. Ze steunt daarom de Amerikaan se president Nixon in zijn poging de Amerikaanse senaat niet het voorstel van senator Mansfield te laten volgen. IN DE GROOTSTE Westduitse bandenfabriek, Continental, is giste ren door ongeveer 1600 man een wilde staking begonnen. Zij willen hiermee kracht bijzetten aan hun looneisen. Luitenant Alan Hogarth (33) doet een geslaagde poging het record 100 yards Waterlopenop de Theems in Londen op zijn naam te brengen. Hij verrichtte het kunststukje nadat hij eerder dit jaar al eens een ge slaagde poging had gewaagd op het wateroppervlak van de haven van Plymouth te lopen. Marine-construc- teurs verbeterden daarna zijn schot' nen. HEERLEN Een paard in de keuken. Dat was te gek von den de buurtbewoners uit de Roemer Visscherstraat in Heer len. De familie van de 59-jarige invalide J. Stenders was gek op het beest en had een prachtige „stal" voor het paard gemaakt. Er was een binnenmuur wegge haald, de voordeur en de water leiding in de keuken was ge sloopt. De buren dachten wat minder liefdevol over de viervoeter. Ze begonnen een handtekeningen actie en de woningbouwvereni ging Heerlen vond dat de buurtbewoners wel gelijk had den. En dus kwam de deur waarder en de politie er aan te pas om het gehele gezin, man, vrouw, drie kinderen en het paard, uit de woning te zetten. Het paard werd verkocht, de kinderen (meisjes van 7, 8 en 11 jaar) werden ondergebracht in een klooster in de omgeving en de ouders gingen uit protest bivakkeren in een tent tussen de flats van de wijk. DE DIENST VAN de procureur- generaal van de stad Mexico heeft 5 kg heroïne en 1.5 kg cocaïne in beslag genomen. De heroïne werd in een niet opgevraagd koffer gevon den, die met een vliegtuig van de KLM, uit Amsterdam was aangeko men. Twee mensen uit het KLM- vliegtuig zijn aangehouden. EEN 6b-JARIGE voormalige hoge ex-nazifunctionaris en ex-medewer- ker van Adol( Eiehmann Is gisteren in West-Berllijn in staat van be schuldiging gesteld wegens moord en medeplichtigeheid aan moord op 150.000 joden. DE PERUAANSE minister van binnenlandse zaken Armando Artola Azcarate is gisteren uit zijn functie ontheven na een opdracht tot de arrestatie van een katholiek bis schop. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Door de troebelen in het woelige Noordzee-water in het afgelopen weekeinde zijn meer politici bereid tot ratificatie van het „verdrag van Straatsburg" over te gaan. Dit zou het einde bete kenen van de radio-piraten voor onze kust. Ook VVD-omroepspecialist Vonhoff altijd een voorstander van het al ternatieve luistergenot zegt: „Dit moet dan maar het einde betekenen. Ik vind dat er een eind moet komen aan die wild-westvertoning". In de ka mer za| hij pleiten voor het doen verdwijnen van de radio-schepen. De VVD- fractie in de afgelopen jaren de felste tegenstander van het aanpakken, van Veronica wil zich onthouden van een definitieve standpuntbepaling tot de rechter een uitspraak heeft gedaan. Politiek Den Haag verwacht in ieder geval niet dat het demissionaire kabinet-De Jong een beslissing zal nemen over het voortbestaan van welke piratenzender dan ook. Het nog zittende kabinet zal zijn vingers niet willen branden aan de indiening bij het parlement van het verdrag van Straatsburg. De Nederlandse re gering heeft dit verdrag dat voor ziet in het verbod tot medewerking aan het in stand houden van piraten zenders ondertekend. Maar deze beslissing moet nog door het parle ment worden goedgekeurd. De regering heeft uit angst voor een grote beroering onder de Neder landse bevolking steeds na-gelaten het verdrag in de kamers te brengen. Veronica (en sinds kort Nordsee) kon daardoor blijven uitzenden. De directie van radio-Veronica heeft ipmiddels nadrukkelijk laten weten dat zij met de overval op de Mebo-II van radio Nordsee niets te maken heeft. „Onze medewerker N. J. heeft tientallen telefoontjes gehad van mensen die aanboden de Mebo-II binnen territoriale wateren te brij gen. Wij hebben steeds als eerste stringente eis gesteld: het schip heb ben we graag, maar dan onder het uitdrukkelijke beding dat er geen ge vaar mocht ontstaan voor mensen", aldus directeur Buil Verwey, „Er zit een miljoen gulden van ons in dat schip. Dan ben je best bereid om wat geld in een aanvaardbare zaak te steken. Let wel: als ze de an kerkettingen hadden doorgebrand en het schip een haven hadden binnen gesleept, zou ik gezegd hebben: bravo mannen. Nu zeg ik, het is ongeloof lijk wat er is gebeurd. Wij, de direc tie, hebben er part noch deel aan". De zaak van de brandstichting zal overigens behandeld worden door de Haagse officier van justitie. De be rechting zal ook door een Haagse rechtbank geschieden. Van de vier verdachten zullen de drie duikers vanmiddag worden voorgeleid. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In Amsterdam is een dertienjarig meisje, dat van huis was weggelopen, door acht mannen verkracht. Drie zijn inmid dels door de Amsterdamse zedenpo litie aangehouden. Het meisje, dat huilend op straat liep, kwam voor een dancing in con tact met de 20-jarige in Suriname geboren automonteur R. L. Hij zou haar wel aan onderdak en eten kun nen helpen, had hij gezegd. De man nam haar mee naar een kraakpand in Amsterdam-Zuid, en verkrachtte het meisje, terwijl zij met armen en benen op een bed was vastgebonden. Later arriveerden drie Surinaamse vrienden van L„ die haar eveneens gebruikten. Later ging het kind .naar huis te rug, waar een hevige twist ontstond met haar moeder over het lange weg blijven. Het meisje liep opnieuw weg en ging reglrecht naar hetzelfde kraakpand. Daar misbruikte L. haar op-nieuw. Weer daagden er vrienden op (vier anderen), die hetzelfde de den. Het meisje werd later op straat door een kennisje gezien, die haar overhaalde mee naar huis te gaan. Bij de politie werd daarop aangifte gedaan. (Van onze correspondent) ISTANBOEL De Turkse politie heeft gisteravond een lid van liet „Turkse volksbevrijdingsleger", A.v- han Yalim gearresteerd, die ver dacht wordt van de ontvoering van de Israëlische consul in Istanboel. Volgens de politie was het Yalim, die met een machinegewwer ver stopt onder een bos bloemen, het flatgebouw binnendrong waar consul Elrom zijn woning heeft. Vice-premier Sadi Kosas verze kerde het parlement er gisteren van, dat nu een van de ontvoerders in de kraag gegrepen is anderen spoedig zullen volgen. Kocas zei iedere onderhandeling met de terroristen af te wijzen. De arrestatie van Yalim volgde op een geweldige opsporingsjacht in deze stad van drie miljoen mensen. In sommige 'wijken loten troepen de straten af, waarna stelselmatig huis- aan huiszoekingen plaats vonden, den. Het aantal arrestaties dat de polite en -het leger in linkse kringen ver richtte, liep op tot 200, Veelal waren deze arrestanten leraren en studen ten die aangesloten zijn bij de radi cale vakbond. In Ankara rekende de politie bv. enige zeer bekende professoren en schrijvers in. Het Turkse parlement nam tegelijkertijd een wedsvoorstel in behandlein-g, dat ontvoering wil bestraffen met de doodstraf. De ac tie van de politie in het leger kwam na de waarschuwing van Kocas gis teren, dat iedereen die ervan ver dacht werd iets met het bevrijdings leger te maken te hebben, aange houden zou worden als de consul niet snel op vrije voeten gesteld zou worden. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. 55 55 (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Vandaag begüit in dok 285 in de haven van Antwer pen liet lossen van de Panamese tan ker Crown III (20.000 ton), die nu al ruim een maand als een soort varen de benzinebom in Antwerpen ligt. Gisteravond besloot de gemeenteraad van Antwerpen het risico van de ber gers de Nederlandse maatschappij Smit-Tak te dekken, waarmee een eind kwam aan wekenlang getouw trek om vergunningen en risicoverze keringen. Smit-Tak kan nu vandaag met spe ciale apparatuur aan het lossen van de benzine beginnen, die niet alleen in de tanks van de oude tanker zit, maar ook in bijvoorbeeld de machine kamer is doorgedrongen. Met de ver zekering van de gebouwen, installa ties en dergelijke in de omgeving van de tanker is een bedrag van bijna 75 miljoen gulden gemoeid. De Neder landse autoriteiten stonden niet toe dat de Crown III over de Wester- schelde naar zee werd gevoerd. Bur gemeester Craeybeckx van Antwer pen noemde kansen op ontploffingen bij de lossing van benzine „een her senschimmig geval". BRUSSEL (ANP) Het parket van Brugge" heeft gisteren bekend gemaakt dat de Nederlandse justi tiële autoriteiten hebben laten weten het nuttig te vinden dat de Neder landse militair Van S. geconfron teerd wordt met de beide agenten, die de schietpartij overleefden. Deze confrontatie zal vermoedelijk vol gende week plaatsvinden. Zoals be kend wordt Van S. ervan verdacht bij Knokke twee Belgische agenten te hebben gedood en twee andere agenten te hebben verwond. Het Brugse parket heeft verder meegedeeld van de Nederlandse zij de vernomen te hebben dat het on derzoek in de zaak Van S. waar schijnlijk tegen het eind van deze maand afgesloten kan worden. Van S. zou inmiddels bekend hebben dat hij met een pistoolmitrailleur een salvo heeft gelost. Ook zou hij de diefstal van de Alfa Romeo hebben toegegeven, waarmee hij naar Ne derland vluchtte. Eens zal er vrees ik een moment komen, waarop het te duur zal zijn om ons nog te (laten) ver plaatsen. Gouden dromen zijn dat overigens van planologen en stede bouwers, die zich nu nog door aller lei woonwijken moeten boren om althans wat van hun plannen te laten realiseren. Die heren moeten gewoon te veel rekening houden met het verkeer. Dat vreet aati hun plannen. Geloof ze. Daarom vermoed ik een komplat ja, ook daar achter die nieuwe zeer jorse prijsverhoging van het spoorwezen. Het principe is simpel: treinreizen zó duur maken dat er niemand meer met de trein reist. En dan gewoon opheffen die hap. Ben je gelijk van alle zorgen verlost. Voor het openbaar-, privé- en an der vervoer liggen cr natuurlijk ook van dergelijke plannen klaar. Uit bannen al die bussen, auto's, vracht wagens, brommers, scooters en mo toren! De mens moet dan terug naar het edelste vervoermiddel dat ik althans buiten het paard gerekend ken: de benentram. Of, maar dat is eigenlijk al weer tamelijk blaséhet rijwiel. Zonder hulpmotor. Staan wij wel zo negatief tegeno ver dit komplot? Hoewel, dan wordt er ongetwij feld wel weer een loop- en fiets be lasting uitgevonden De poet moet toch érgens vandaan komen niet waar. Veronicapers. Over van de zee- én luchtpiraterlj van Veronica en Radio-Nordsee naar het Australische parlementslid Ro bert Katter, die Nederland (en En geland, Frankrijk en Zweden) een kat heeft gegeven. De man gelooft nog heilig in vechten, en vooral in vechten in Vietnam. „De grootste schuldigen" in de kwestie-Vietnam waren volgens Katter juist de niet-strijdende Westeuropese landen. Hij noemde ze zelfs „bastaard- tanden". Zo wordt er daar over ons gedacht. Maar ik ben wel veel liever bast- aardland door mijn handen niet vuil te maken aan zo'n smerige oorlog als daar uitgevochten wordt, dan het omgekeerde door wél aan zo'n kolo niale krijg deel te nemen. Morgen komt er, zoals u begrijpt, geen krant uit. Het eerstvolgend rendez-vous is derhalve na de vrije dagin dit geval vrijdag. Tot dan. MERI.JN. (ADVERTENTIE) met de sla-saus die van zonnebloemolie gemaakt is. Maak me af met sla-saus die altijd vers is. Vers uit de vacuum-fles. Maak me af met verse Remia sla-saus bereid uit zuivere zonnebloemolie. Toe! U mag mijn blaadjes afrukken. U mag me opeten. Maar maak me éérst lekker met Remia sla-saus Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. f

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13