Bomaanslag derde incident rond zendschip Druk overleg over formatie LaJ India beschuldigt Pakistan SADAT KREEG TIP VAN JONGE POLITIE-OFFICIER 2.30 ACHTTIEN DODEN IN VERKEER TILBURG TELDE JO FRAZIER UIT Tankers en jachten in moeilijkheden Wij gaan door met i DE TIJD lis I laat gehuwde priesters voorgaan Karl Ballmer s.j. legt hoogleraarschap neer buitenland binnenland OP PARTIJPOLITIEK FRONT Pyromaan bekent brandstichting arbeidsbureau ZOMERDIENST ZEELAND - AMSTERDAM v.v. 1 Verkiezingen Miss Holland 1971 P' ij T In Leiden 185 v°orextra 185 Drie woningen uitgebrand Actie voor behoud krant DE TOD .doe mee MAANDAG 17 MEI 1971 (Van onze redactie binnenland) BREDA De bomaanslag op de Mebo II was het derde incident rond het zendschip sinds het in de zomer van 1970 ligplaats koos voor de knsl bij Scheveningen. De ex-nachtclubeigenaar Kees Man- ders, die in augustus commercieel eigenaar van radio Nordsee Interna tional werd zorgde eind augustus met ir. P. S. Heerema uit YVassenaai voor het eerste rumoer over het zend schip. Zij kwamen met een sleepboot langszij, volgens Nordsee met de be doeling de ankerketting van het zendschip door te branden en het schip de haven van Scheveningen binnen te slepen, e „zeeslag" liep echter met een sisser af. Wel arri veerde een schip van de marine om tijdelijk een oogje in het zeil te hou den. Kees Manders had een vorde ring van f 30.000,op de Zwitserse eigenaren en R. Heerema, president directeur van Heerema Engineering Service, de vertegenwoordiging in Nederland van de Panama Overseas Shipping Company, kwam op voor de vordering die de Panamese maat schappij op de Zwitsers zou hebben. Persoonlijk zei ir. Heerema ook nog geld te goed te hebben van de (Zwit serse) directeuren Meister en Bollier Hij had hen financieel geholpen bij de verbouwing van de kustvaarder tot zendschip. Alles bijeen hadden geldschieters volgens Kees Manders tenminste 750.000,— van de Zwit sers te vorderen. In augustus zou het de bedoeling van Manders zijn ge weest het zendschip onder de Neder landse rechtsmacht te brengen en da» 'le vorderingen af te handelen. Manders liet vervolgens beslag leg- gen op de Mebo I, het bevoorradings schip van Radio Nordsee dat in de haven van Scheveningen lag. De Zwitserse eigenaren kwamen met Manders tot een overeenkomst, maar ook de Panamese onderneming liet beslag op de Mebo I leggen. Ook met deze onderneming heeft Radio Nord see inmiddels een regeling getroffen. De Mebo I zorgt nu vanuit Vlaardin- gen voor de bevoorrading van de Mebo II. In het najaar van 1970 staakte Ra dio Nordsee International de uitzen dingen. Radio Veronica had de Me bo II voor twee maanden gecharterd. Het tweede incident deed zich op 5 januari voor. Edwin Bollier zou die dag de door Veronica op de Mebo II geplaatste kapitein Onnes met een list van boord hebben gelokt. De ka pitein diende een klacht bij de offi cier van justitie in Amsterdam in wegens zeeroof. Bollier zou hem on der bedreiging met een pistool be lemmerd hebben weer aan boord van bet schip te gaan. Toen dit voorjaar John de Mol tot directeur van RNI was benoemd en de discjockeys Joost de Draaier en Jan van Veen met de piratenzendei in zee gingen, diende voor de presi dent van de rechtbank in Rotterdam een kort geding. Radio Veronica had het aangespannen tegen Radio Nord see, dat de uitzendingen inmiddels hervat had. Veronica vroeg de recht bankpresident de Zwitsers een bevel op te leggen de Mebo H de oRtter- damse haven binnen te brengen. Ve ronica verloor het geding. Zaterdagavond tenslotte deed zich liet derde incident voor. De Zwitsers Meister en Bollier haastten zich om zo spoedig mogelijk uit Ziirich naar Nederland te komen om de gevolgen van de bomaanslag in ogenschouw te nemen. De beschadigde brugopbouw met kromgetrokken railing van de Mebo II. SNEEK (ANP) Bij een verkeers ongeval bij Sneek zijn drie jongelui uit Sneek om het leven gekomen, ter wijl er één zeer ernstig gewönd raak te. Het ongeluk ontstond, toen een crè mekleurige personenauto de auto, waarin de vier jongelui inhaalde en deze daarbij sneed. De bestuurder van de auto verloor de macht over het stuur. De auto reed de berm in en schoot vervolgens weer, de weg op, waarin de vier jongelui, inhaalde en sing kwam met een tegemoetkomen de bus. De bestuurder van de Merce des reed na het ongeluk door in de richting Bolsward... Gisteravond tegen half acht is in de Bredehaven te Den Bosch een auto te water geraakt. De wagen bleek zo diep in de modder te zijn verdwe nen dat de brandweer eerst de in zittenden kon bereiken nadat de auto was opgetakeld. De, beide inzitten den bleken te zijn verdronken. De chauffeur was de 24-jarige J. Linder en de mede-inzittende de 47-jarige mevrouw M. van Esch-Biermans,bei den uit Den Bosch. Een ongeluk op de rijksweg Arn- hem-Nijmegen onder Bemmel in de nacht van zaterdag op zondag tegen kwart voor twee kostte drie mensen het leven. Met een snelheid van naar schatting honderdveertig kilometer per uur reed daar een auto met vier inzittenden tegen de vangrail.. In het autowrak trof de politie drie doden en een zwaargewonde aan. Elders in het land kwamen nog minstens tien mensen om het leven in het drukke weekeindverkeer. ALKMAAR (ANP) De brand, die op 23 april j.l. een groot deel van het gewestelijke arbeidsbureau aan de Doelenstraat in Alkmaar ver woestte, blijkt eveneens aangestoken te zijn door de 29-jarige H. K„ die de politie donderdag j.l. aanhield, verdacht van het stichten van vijf branden in de avond en nacht van woensdag op donderdag^ Hij heeft dit tegenover rechercheurs bekend. Aanvankelijk nam de brandweer aan dat de brand in het gewestelijk arbeidsbureau was ontstaan, doordat vonken tijdens laswerkzaamheden aan het dak waren overgesprongen. (ADVERTENTIE) iedere dinsdag en donderdag snelle vliegverbinding dagretour: f 90,- reserveringen en inlichtingen bij uw reisagent, alle KLM - kantoren of bij N.V.B.,, vliegveld Midden-Zeeland, tel. Ö$$fe§44. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het partij politieke front heerste het afge- ilopen weekend grote bedrijvig heid, veelal in relatie met de ka binetsformatie. Hieronder volgen de belangrijkste uitspraken van de diverse bijeenkomsten. D.S. '70: De partijraad van D.S. '70 stelde zaterdag in Utrecht dat bij de kabinetsformatie gezondmaking van de economie voorop moet staan. Alleen dan is een wezenlijk en rea listisch sociaal beleid mogelijk, met deze doelstelling moet de Tweede- Kamerfractie en - in het bijzonder dr. Drees jr. aan de formatiebespre kingen deelnemen, aldus de partij raad. C.II.U.: De unieraad, het politieke adviescollege van de C.H.U., heeft zaterdag het dagelijks bestuur, van de CH.U. opgedragen met de bestu ren van de K.V.P. en A.R. te gaan praten over de instelling van een „centrale raad van overleg" tussen de drie partijen. Dit orgaan zou een conferentie van de unieraad en van de politieke adviescolleges van K.VP. en A.R. moeten voorbereiden, waar op de relatie evangeliekpolitiek aan de orde komt. ARJOS: Het hoofdbestuur van de A.R.-jongerenorganisatie (A.R.J-O.S.) acht een samenwerking tussen P.v.d.A., D '66 en P.P.R. enerzijds en K.V.P., A.R. en C.H.U- anderzijds „mogelijk en wenselijk". Het bestuur heeft op de eerstgenoemde drie par tijen en beroep gedaan alsnog mee te werken aan een meerder heidskabinet. Volgens de A.R.J.O.S. .wijken de programma's van V.V.D. en D.S- 70 zodanig af van het ge zamenlijke urgentieprogram van K.V.P., A.R. en C.H.U. dat samen werking zonder verregaande conces sies niet mogelijk lijkt. E.S.P.: De Evangelische Solidari- teits Partij (E.S.P.) heeft bij monde van vice-voorzitter Feddema „de middengroepen in de confessionele partijen" opgeroepen aan te sturen op nieuwe verkiezingen en intussen voor een korte periode een minder heidskabinet te vormen onder lei ding van de K.V.P-fractieleider Ve- ringa. De E.S.P. is ervan overtuigd dat zo'n kabinet dan korte tijd steun zou krijgen van P.v.d.A., D'66 en P.P.R. V.V.D.: De politieke leider van de liberale partij, mr. W. J- Geertsema, is heel nadrukkelijk voorstander van een meerderheidskabinet, steunend op de drie confessionele partijen, de V.V.D., en D.S. '70. Hij ziet dit als enige mogelijkheid om het land te besturen in deze economisch moei lijke tijd. Hij zei dit zaterdag op een ver gadering van de partijraad van de V.V.D., waar hij en zijn medestan ders het er wel over eens waren, dat de liberalen zich moeten gaan herbezinnen op hun doelstellingen en vooral hun presentatie aan de kiezers om verdere afbrokkeling te voorko men. Dit is de 18-jarige mannequin Laura MulderSmit uit Zandvoort die in Pergen 1N.H.) tot Miss Hol land 1071 werd gekozen. (Van onze showredactie) TILBURG Wereldkampioen Joe Frazier heeft zaterdag in Til burg een van de slechtste partijen uit zijn loopbaan gespeeld. Ten aan- schouwe van nog geen 150 man, merendeels bestaande uit leerlingen van boksscholen die reductiekaar tjes hadden gekregen, werd de gro te meester duidelijk op punten ver slagen door een merkwaardige te genstander, een microfoon. De kam pioen wist kennelijk geen raad met het grote incasseringsvermogen van die microfoon en alle linkse en rechtse geluidsstoten die hij plaat ste, sorteerden geen effect. Als soulzanger slaagde hij er niet in de enorme Pelikaanhal, een ijs stadion dat groot genoeg is voor een paar duizend man, -te ontdooien. Dat er toch nog te genieten viel van enkele goede stoten was te danken aan een drietal snelle dan seressen, die met goed voetenwerk en lekker griebel onder de gor del voor een klein beetje sensatie zorgden. Voor de rest was het een slappe vertoning van een stelletje (30) helpers en een boksgod, die moeite hadden 15 ronden (liedjes) overeind te blijven. Het was ge- luidsboksen op derde klasseniveau. Frazier kwam herhaaldelijk te laag in het lawaai dat uit de batterij zwaargewicht kasten kwam, was dermate gespierd dat gesproken kon worden van een super over- sound. De scheidsrechter het publiek bad ijzeren Joe al snel uitgeteld en de show werd op een gegeven moment dan ook alleen nog maar gemaakt voor de televisie-camera's van de NCRV (uitzending op 25 mei). Helemaal door de mand viel de slager uit Boston bij de Sinatra- schlager My Way, natuurlijk ver taald in „I fight it my way". Het gezicht van Frazier, dat deze keer heel bleef, moest gered worden door de gong. Geen florissante start voor een Europese tournee dus. Deze week wordt in Nederland de eerste single van Joe Frazier en zijn Knock Outs uitgebracht. De titel van het plaatje is na de ne derlaag in Tilburg van toepassing op de soul-show van de wereld kampioen: „If vou go, stay gone". HANS MAAS (Van onze redactie buiienland) FOLKESTONE - TERSCHELLING De 16.500 ton metende Liberiaanse tanker Maurice is zaterdag dicht bij de Zuidengelse havenstad Folkestone in de dichte mist aan de grond gelo pen. Later op de dag is de tanker weer vlot gekomen. Volgens duikers is er geen olie uit de tanker gelekt. Op 13 km van deze plek is dezelf de dag de Noorse tanker Herulv met een Paraguaans schip in Aanva ring gekomen. De Noor verloor 250 ton oüe. Engelse bootjes hebben gis teren de olievlek met bestrijdings middelen bespoten. Beide schepen hebben de reis voor' kul nen zetten. Voor de Westduitse kust, bij de monding van de Elbe, is het Griek se schip Silver Sea na een aanva ring met het Franse schip Moonie, zinkende. De Silver Sea krijgt bij stand van reddingsboten en sleep boten. Het Duitse jactht Bounty, dat za terdag 30 meter onder de kust van Terschelling in moeilijkheden ge raakte, is gisteren door reddingsboot Comar van de NZHRM vlotgetrok- ken. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI Bij een beschieting door Pakistaanse militairen met mor tieren zijn zaterdag granat-n in het Indiase grensdorp Gayaria terecht gekomen. In het dorp verblijft een groot aantal Oostpakistaanse vluch telinge». Het Indiase persbureau PTI meldde dat er door de mortiergra naten drie vluchtelingen zijn gedood en 23 gewond. India heeft dezelfde dag Pakistan ervan beschuldigd opzettelijk de vlucht van twee miljoen Oost-Paki- stani naar India te bewerkstelligen, Deze situatie kan tot een bedreiging van de vrede in Azië leiden, aldus een nota van de regering van In dia aan de Pakistaanse hoge com missaris. India wil dat er een ein de komt, aan wat het noemt de ter reur van het Pakistaanse leger tegen de vluchtelingen. Op het ogenblik komen er ongeveer 100-000 vluch telingen per dag de grens over. Of ficiële kringen in India schatten dat het totale aantal vluchtelingen deze week tot 6 miljoen zou kunnen stij gen. Premier Gandhi heeft verklaard, dat zij wenst, dat de strijd van het volk van Bangla niet vergeefs is en het op zekere dag zijn onafhankelijkheid kan krijgen en een democratische re gering in Oost-Pakistan kan vormen. Kort daarvoor had zij in een toe spraak in een vluchtelingenkamp ge zegd, zich niet te willen mengen in de binnenlandse zaken in Pakistan, maar de vluchtelingenstroom dwingt India ertoe zich bezorgd te voelen voor de strijd van Bangla Desj. (ADVERTENTIE) - DE ISRAëLISCHE regering heeft di 44-jarige Abdoel Aziz Zoeatu be noemd tot onderminister van gezond heid. Dit is de hoogste regerings functie ooit door een Israëlische Arabier bereikt. DE MEXICAANSE regering zal bin nenkort 45 gevangenen vrijlaten. Zij zitten gevangen in verband met de onlusten in 1968, bij het begin van de Olympische Spelen. HET AFRIKAANSE Guinee zal nooit een dialoog aangaan met de „beu len van Zuid-Afrika". Dit heeft pre sident Sekou Toure van Guinee gis teren in een redevoering verklaard. DE AMSTERDAMSE politie heeft een koffer met 4 kg hasjiesj, een paar honderd Isd-pillen en een weegschaal in beslag genomen. IN BERGSCHEHOEK heeft de actie groep Zestienhovem een manifestatie gehouden tegen de plannen voor uit breiding van het vliegveld Zestien hoven. IN DE VENEZOLAANSE hoofdstad Caracas hebben duizenden studenten slag geleverd met de politie. Zij eisten het ontslag van de minister van onderwijs, onderwijshervorming en heropening van de vorig jaar gesloten universiteit. SIR TYRONE GUTHRIE, toneel schrijver en regisseur, is zaterdag in zijn woning in de Ierse stad New- bliss overleden. ZEVEN KOLONELS van het Argen tijnse leger zijn op last van de pre sident gearresteerd en uit hun mili taire functies gezet. IN WEST-BERLIJ N en Frankfort is het tot gevechten gekomen tus sen politie en jeugdige betogers. In totaal moesten 24 mensen met ver wondingen in het ziekenhuis opge nomen worden. (Van onze redactie buitenland) CAIRO President Anwar Sadat heeft zondag een beroep gedaan op de Egyptenaren hem te helpen een .nieuwe staat op te bouwen, waarin iedere burger zich vrij en veilig" kan voelen. Tot een groep van de veiligheids politie sprekend, die hem in zijn pa leis bezocht om te getuigen van hun steun, zei Sadat: „met uw hulp kun nen we de eenheid van onze natie waarborgen. Door aan het thuisfront de orde te handhaven, zullen uw broeders aan het oorlogsfront zich niet langer onveilig voelen". Maar hij waarschuwde dat het niet meer de taak van de politie was om individuele burgers in de gaten te houden, omdat de burgers in staat zullen zijn zich zelf te verdedigen en geen voorwerp van chantage te wor den. De vrijheid van de burgers zal van nu af aan worden geeerbiedigd. Hij onthulde dat de jongeman d^e hem had gewaarschuwd voor een samenzwering door een aantal van zijn afgezette ministers een „jonge politie-officier" was. Dit was de geheimzinnige jonge man die aan Sadat donderdag twee bandopnamen gaf, welke delen van de bespreking bevatten tussen een lid van de regeringspartij der Ara bische socialistische unie en iemand die daar geen lid van was. De ban den onthulden een plan van de afge zette leiders om te verhinderen dat Sadat het radiogebouw zou binnen gaan als hij tot het volk zou willen spreken. Sadat noemde dit een staatsgreep, een poging om het be wind omver te werpen. Manifestaties van steun voor Sa dat zijn zondag voortgezet. Duizen den arbeiders marcheerden naar het paleis met borden. Ook boeren kwa men van buiten naar de hoofdstad om voor Sadat te demonstreren. Huisartsen hebben momenteel oud minister van oorlog generaal Moham med Fawzi, oud-minister van binnen landse zaken en voormalig vice-pre sident Sjarawy Gomaa, oud-minis ter van voorlichting Mohammed Fae- yek, Abdel Mohsen Aboel Noer, hoofd van de arabische socialistische unie, de voormalige voorzitter van het parlement Mohammed Labib Shoe- kair, de afgevaardigden Die Eddin Daoed en Samy Sjaraf, de laat ste behartigde vroeger de presiden tiële zaken alsmede de oud-mi- nister van energie en van huisves ting Hilny el Said en Saad Iddin Zyed. Volgens wel ingelichte kringen be staat de mogelijkheid dat president Sadat een openbaar proces zal gees ten tegen degenen die in het door hem gewraakte komplot zaten. LEIDEN (KNP) Gisteren is in de Leidse studentenparochie een ver klaring voorgelezen, waarin wordt meegedeeld, dat alsnog besloten is uitvoering te geven aan de motie van 6 maart, waaraan de meerderheid der gemeenschap haar goedkeuring had gegeven. Deze motie zegt, dat „de gehuwde priesters in de Leidse stu dentengemeenten op korte termijn zuilen voorgaan in de eucharistievie ring". Op 18 april was een verklaring van de katholieke studentenpastores uit gegeven, waarin werd meegedeeld, dat het op dat moment niet verant woord leek tot uitvoering van de mo tie over te gaan. Aanleiding tot de nieuwe stelling-name is voor velen in de Leidse studentenparochie het re cente interview, waarin bisschop Si- monis van Rotterdam naar hun me ning volledig terugkomt op de ruim te, welke hij in zijn briefwisseling met de Leidse studentenparochie in zake de gehuwde priester had gelaten. VETVRIJ normaal haar 1. droog haar 1. (grote tuben) DRY vetvrij op alcoholbasis MUNSTER (KNP) De 67-jarige Duitse theoloog prof. dr. Karl Rahner s.j. zal aan het eind van dit studie jaar op medisch advies zijn hoogle raarschap aan de universiteit van Munster neerleggen. Begin april werd Rahner al vanwege hartklach ten enige dagen opgenomen is een Romeins ziekenhuis. Rahner had dit jaair op medisch advies zijn lezingen en colleges al beperkt. (Van onze redactie binnenland) ZEVENAAR - GROOTEGAST - UDEN Bij branden in het weekend zijn drie woningen volledig verwoest. In Ooij is zaterdagmiddag een boer derij totaal uitgebrand. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk het vuurtje stoken door kinderen. De schade wordt geschat op 200.000 gul den. Den als zomerverblijf ingerichte boerderij in het Groningse Groote- gast is geheel door brand vernield. De totale schade wordt geschat op 100.000 gulden. Roken in bad is vermoedelijk de oorzaak geweest van een brand in een bovenwoning in Uden. De schade bedroeg ongeveer 30-000 gulden. Het met opzegging bedreig de katholieke dagblad „De Tijd" heeft zaterdag het nieuws op zijn voorpagina, weggelatenIn plaats daarvan stond er in 15 cm. grote letters de tekst „Wij gaan door met de Tijd". In de benedenhoek werd Nederland gevraagd: „Neem een abonnement. Of neem een tweede. Doe het snel. Directe hulp is dubbele hulp." Het ge bouw van de krant aan de Nieu- Wezijds in Amsterdam ging schuil onder spandoeken en de 70 redactieleden trokken demon stratief naar de Dam, waar ze kranten aan de voorbijgangers uitreikten de eerste van een reeks acties, waarmee zij De Tijd willen redden. Zondag hebben be sprekingen plaatsgevonden met de onlangs opgerichte groep „Vrienden van de Tijd", die in middels 700 leden telt, om mid delen te vinden die het 126 jaar oude dagblad van de ondergang moeten kunnen redden. Ondertussen is bekend gewor den dat er nog een kans bestaat voor „De Tijd". Mr. S. C. H. Coe- bergh, lid van de raad van be stuur van de V.N.U. het con cern waartoe het blad behoort heeft de redactiecommissie laten wetendat men zich opnieuw over het opheffingsbesluit zal beraden wanneer De Tijd erin slaagt op korte termijn een flink aantal abonnees te winnen. Re dactiewoordvoerder, buitenland redacteur Arie Kuiper daarover: „We hebben 92.000 abonnees. Het aantal waarbij we winst gaan maken, is ongeveer 140.000. Dat we er met ovze acties in een paar weken 50.000 bij kunnen vjinnen. is uitgesloten. Maar we zijn nieuwsgierig wat de V.N.U. zal doen als we er 20.000 biikrijgen."

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5