Mammoettransport zonder moeite yan Goes naar Kats Prunasine Rode Kruis Axel wint wisselbeker Preventieve maatregelen voor bescherming milieu Goes krijgt openbaar toilet Brief van Griekse gevangene in kerk voorgelezen Het meest gedronken merkbier inde Euromarkt. STELLA VELEN KWAMEN KIJKJE NEMEN Containerkade Sloe bijna in bedrijf Nablussen bij Elopak duurt voort ART0JS, 13 streek SEXLES OP GOESE LAGERE SCHOLEN Af en toe regen Zacht en zeker laxeren met ADVIES VLISSINGSE RAADSCOMMISSIE kamp krijgt WooiTVvagen- Goes verhard werkterrein Katholieke vrouwen van Heinkenszand besloten seizoen HERDENKING OP FRANSE BEGRAAFPLAATS Marechaussee zorgde in één dag voor uitreispapieren f MAANDAG 17 MEI 1971 r- Het mammoettransport onder weg van Goes naar Kats. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sinds 1 april heft het havenschap Vlissingen ha- ven- en kadegelden van de schepen die in de Sloehaven afmeren- De op brengsten bedroegen tot nu toe ca. 5000,—. Dat is lang niet genoeg oin het tekort in de exploitatie van een half miljoen te dekken, maar het be gin is ér. Eiéze week wordt de contai ner-terminal van de N,V. Haven van -Vlissingen in de Sloehaven in gebruik genomen en daarmee begint het stuk goederen vervoer via de Sloehaven zijn rol te spelen. Dit delde directeur van het Haven schap Vlissingen van de raad van be stuur de heer J. van Konijnenburg, gisteren mee tijdens een vergadering van de raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen. Op een vraag van de heer M. van Poelje deelde de heer Konijnenburg mee, dat in de Vlissingse binnen- en buitenhaven de havengelden nog door de N.V. Haven van Vlissingen worden geïnd. Het havenschap kan pas in de plaats van de N.V. Haven treden als er een afkoopregeling tot stand is gekomen. Daaraan wordt momenteel, zo deelde de voorzitter van de raad van. be stuur van het havenschap, mr. J. van Aartsen, mede de laatste hand gelegd. De raad van bestuur toonde zich voldaan over het werk dat is verzet om voor het havenschap een ope ningsbalans gereed te krijgen. Besloten werd eèn kasgeldlening van tienmiljoen gulden te sluiten en langlopende leningen tot een be drag van dertig miljoen gulden aan te saan. (Van een onzer verslaggevers) GOES Behalve op de openbare basisschool te Oud-Sabbinge wordt op alle openbare basisscholen in de gemeente Goes aandacht besteed aan sexuele voorlichting. Dit delen b. en w. van Goes mee in antwoord op een vraag van de gemeentelijke begrotingscommissie. In de kernen Goes en Kloetmge werd een aantal jaren achtereen sexuele „les" gegeven door een ze nuwarts. Op het ogenblik is de tendens merkbaar, dat de sexuele voorlich ting door de leerkracht zelf wordt gegeven. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Af en toe regen, ook opklaringen en normale temperatu ren overdag. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 8; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Morgeiï, dingsdag 18 mei 1971. Bergen op Zoom 9.26 en 21.53, Hansweert 8.45 en 21.11, Terneuzen 8.17 en 20.43, Vlissingen 7.46 en 20.15 Wemeldinge 9.16 en 21.43. (ADVERTENTIE) bestanddelen prUlIïienSirOOp van smaak Voor kinderen, volwassenen en bejaarden Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flessen van 200 ml en 100 ml Prijs 7,54 en 4,66 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Vlissingse college van b. en w. heeft het advies gekregen om voor Vlissingen een preventief milieubeschermingsbeleid te voeren. Het advies is afkomstig van de raadscommissie voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne, die discussieerde over een aantal zaken betreffepöe de luchtverontreini ging- De Vlissingse raadscommissie is versterkt met enkele deskundige niet-raadsleden, onder wie de inter nist J. L. van Ligten. De Vlissingse raadscommissie wil naar een situatie toe, die veiliger is dan die in Rijnmond. Zoals bekend wordt daar aan de bedrijven ver zocht om zwavelarme brandstof te stoken, als de gemeten SO-2 con centraties in de lucht te hoog wor den of als er klachten van de bevol king komen. Verhbging van de SO-2- concentraties doen zich voor onder bepaalde meteorologische omstandig heden, zoals mist en warm weer. In Vlissingen wil men nu naar een plaatselijk waarschuwingssysteem, dat voorspelt wanneer de weersom standigheden bevorderlijk zijn voor opeenhoping van SO-2-concentraties in de lucht. Ideaal zou zijn, zo meende de raadscommissie, als men de waarschuwingen direct van het meetstation Vlissingen van het KNMI zoti kunnen ontvangen. Wet houder Janse (Milieuhygiëne) be loofde in het college te zullen infor meren welke mogelijkheden er bij het KNMI op dit punt bestaan. De kwestie van waarsohuwing bij ge vaarlijke weersomstandigheden is door het raadslid Bannink <D'66) aanhangig gemaakt. Een van de grote SO-2-bronnen is de oude centpale van de PZEM aan de Edisonweg, waar men evenwel bezag is met het ombouwen van een paar ketels voor aardgas. Olie en vaste brandstof zullen echter blijven dienen als reservehittebron. De commissie van milieuhygiëne was voorts van mening, dat aan de hinderwetvergunningen aan de be drijven dn Vlissingen voorwaarden moeten worden verbonden, waarin wordt bepaald dat bij bepaalde weersomstandigheden zwa velarme brandstof moet worden gestookt. (Van een onzer verslaggevers) GOES Honderden Zeeuwen waren zaterdag te laat bij de brug over het Goese kanaal. Het mammoettransport van AKF, Stoof en Roose, het grootste in de geschiedenis van het Nederlandse wegvervoer, was hun neus voor bijgegaan. Ongekend snel heeft het 45 in lange gevaarte de sla lom van het AKF-terrein naar de rijksweg doorlopen. Hoewel de Goese politie verschil lende wegen van 8 tot 11 uur voor alle verkeer had afgesloten, was de pP-kraker al om kwart voor negen op zijn bestemming aangekomen, waar hij op een daartoe afgesloten weghelft werd geparkeerd in af wachting van de vroege zondagoch- tendetappe. Vele honderden Zeeu wen hebben in de loop van de dag daarheen, vaak gewapend met film- of fotocamera, een gezellig familie tripje gemaakt. Wethouder J. Roose (onderwijs en sport) had Goes ook voor de volgen de dag als directeur van het coördi nerende expeditiebedrijf een belang rijke recreatieve injectie gegeven. Wederom honderden kwamen on danks de regen een kijkje nemen bij het spectaculaire object Om vier uur 's morgens vertrok men en pre cies volgens schema kwam men om negen uur In de werkhaven van Kats aan. Enkele tientallen (trim mers?) hebben bovendien de stoet al wandelpnd van start tot finish gevolgd. Ter hoogte van Wilhelminadorp werd zélfs gepauzeerd: er was daar zoveel belangstelling, dat uit de kof- fieautomaat tenslotte nog slechts warm water kwam... Vandaag wordt de 220 ton wegende kolos in Kats op een ponton geladen. Belangstel lenden kunnen daar vanaf circa 1 uur terecht. GOES B. én w. van Goes liebben een rapport in voorbereiding omtrent uitbreiding van de verhar ding van het plaatselijke woonwa genkamp. Deze verharding zou moe ten dienen als werkterrein. Het materiaal ligt nu her en der verspreid over het terrein. Aan de PZEM is opdracht gegeven tot ver betering van de elektriciteitsvoorzie ning van het kamp. Hiermee zal een aanzienlijke vergroting van het af te nemen vermogen worden bereikt. Ook dit was een van de dringende eisen der bewoners. In verband met de levering van een benodigd trans formatorstation kan de uitvoering pas in september plaatsvinden, in elk geval, zo schrijven b. en w. van Goes in antwoord op een vraag van de commissie voor onderzoek van de gemeentebegroting, „vóór de komen de winter". De commissie had gevraagd of het in de bedoeling lag, nog dit jaar extra voorzieningen te treffen voor hetkamp. Over andere door de woonwagenbewoners (veelal „vas te") gewenste voorzieningen (zoals sanitair) wordt in de antwoordnota niet gerept. Leerling-verpleegster Marianne van Swaal (19), die de brief ontving van de Griekse politieke gevangene Stillios Nestor. (Van onze correspondent) KAPELLE De Rode-Kruiskolonne uit Axel is winnaar geworden van de gewestelijke wedstrijden voor Rode-Kruiskolonnes in Zeeland die zaterdag in het veilinggebouw in Kapelle-Biezelinge werden ge houden. Deze kolonne kwam hierdoor in het bezit van de wisselbeker, die het vorig jaar werd gewonnen door de ploeg Krabbendijke I. Deze ploeg eindigde nu op de laatste plaats. Er namen twaalf Rode-Kruisko- lonnes deel aan deze wedstrijden. Zelden tevoren zal het rampgebied voor een diergelijke oefening zo na tuurlijk ziijn geweest alls zaterdag in Kapelle. In de veilinggebouwen wa ren namelijk afbraakwerkzaarnhe- den aan de gang en temidden van de chaos van puin en hout moesten de kolonnes optreden. Mr. A. J. van de Weel uit Mid- deelburg, de Kringeommissaris van het Rode Kruis reikte 's avonds de prijzen uit. Axel won dus de wissel- beker en de prijs voor de beste (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het nablussen van de brand bij „Elopak" aan de Mr. F. J. Haarmanweg te Terneuzen heeft zaterdag en zondag voortge duurd. De brandweerploegen uit Terneuzen en omgevin hebben in ploegen gewerkt. Zo moest de brandweer uit Biervliet b.v. zondag middag van twee tot tien uur „opko men". Zondagnamiddag wias men bezig met trucks het papier weg te halen. Steeds opnieuw laaid'en de vlammen op. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om er een kijk je te nemen. kolonnecommandant ging na ar de heer A, J. Klassen van de K-apelse kolonne. De heer Viergever organi sator van deze wedstrijden, maakte de verdere uitslag bekend en dokter Vinke, de gewestelijke commandant, gaf een uitvoerige toelichting op het optreden van de verschillende ko- lonnes. Uitslag: 1. Axel 215 punt.; com mandant 19 punt.; 2e Westhoek Schouwen 1 212 pnt. commandant 23 punt; 3. Souburg 192 punt comman dant 61 punt, 4. Westhoek Schouwen 2 190 punt commandant 20 punt: 5. Rilland 168 punt commadant 2 punt; 6. Kapelle 163 punt; commandant 69 punt (met commandantsprijs)7. Middelburg 2 152 punt; commandant 26 punt:, 8. Tholen 123 punt com mandant 19 punt; 9. Terneuzen 132 pnt, commandant 14 pnt.; 10 Krab bendijke 2 127 punt; commandant 0; 11. Middelburg 1 116 punt comman dant 33 punt; 12 Krabbendijke 1 86 punt commandant 24 punt. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De katholie ke vrouwenorganisatie Heinkens zand heeft haar laatste ledenbijeen komst van het seizoen 70-71 gehou den. Voor deze bijeenkomst had men de chef-kok van het Bergzicht- ziekenhuis te Goes uitgenodigd om iets te vertellen over menusamen stelling, opmaken van hors d'oeuvres en kookkunst in het algemeen. De heer Rinkhoud had behalve foto's van opgemaakte schotels ook demonstratiemateriaal meegenomen: enkele fraai opgemaakte schotels, waarvan de KVO-dames na afloop van ihet gesprek mochten proeven. Tijdens de vergadering deelde het bestuur mee, dat er een reis naar St. Niklaas in België wordt gemaakt waar een edel-tricotagefabriek be zichtigd zal worden. Op 4 september begint het nieuwe seizoen: de KVO- Heinkenszand zal dan op bezoek gaan bij de organisatie in Zundert. - (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wet houders van Goes zijn van plan, in de kern Goes een financieel accepta bele openbare toiletgelegenheid te stichten en met betrekking hiertoe voorstellen hij de gemeenteraad in te dienen. In antwoord op een vraag hierover van de commissie voor het onder zoek van de gemeentebegroting, ver tellen b. en w. verder dat enkele mogelijkheden al onder ogen ziin gezien. Het Goese gemeentebestuur is van plan het onrendabele badhuis, zowel in de kern Goes als Kattendijke, voorlopig te handhaven. Voor de kern Goes wil men komen tot een sluiting omstreeks het tijdstip dat de huidige badmeester de 65-jarige leeftijd zal bereiken (26 februari 1973). (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Ademloos luisterden zaterdagavond de bezoe kers van de jeugdmis in de Kloos- terzandse parochiekerk Sint-Marti- nus naar de 19-jarige leerling-ver pleegster Marianne van Swaal. Zij las een in het Nederlands vertaalde brief voor die haar was gestuurd door een 39-jarige Griekse politieke gevangene Stillios Nestor. Nestor was voor zijn arrestatie in het voorjaar van 1968 als hoogleraar verbonden aan de universiteit van Thessaloniki. Onder beschuldiging van hoogverraad en subversieve ac tiviteiten werd hij van zijn bed gelicht, gemarteld en in november door een krijgsraad veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf. Hij zit die nu uit op een klein eilandje voor het Griekse vasteland. In de brief aan Marianne verhaald hij van zijn activiteiten en spreekt zijn blijdschap uit over1 „de bood schap van een jong meisje in Neder land: wij zullen u niet' vergeten". Deze brief zoals zaterdag gemeld, oorspronkelijk in het Engels gesteld en geschreven op closetpapier. Sinds het begin van dit jaar schrijftMarianne, nadat ze een pu blicatie over Amnesty International had gelezen, brieven ngar politieke gevangenen. Dat zij nu reeds ant woord heeft terugontvangen ver baasde haar bijzonder, „want mees tal hoor je niets. Dat is overigens het punt niet, ik behoef geen ant woord terug te hebben. Het gaat erom dat mensen, die onrechtvaar dig gevangen zitten blijken van me deleven ontvangen. Ze kunnen dan denken „zie je. er wordt toch aan ons gedacht. Zij putten daar hoop uit". Marianne had de brief reeds begin april ontvangen. Represailles voor Nestor vrezend had Marianne alleen Amnesty International gewaar schuwd en uit de brief reeds de naam van de afzender geschrapt. „De brief heb ik doorgestuurd naar Amsterdam, waar men contact op nam met het hoofdkwartier van de organisatie in Londen. Daar advi seerden Grieken, die nauw bij het werk van A. I. betrokken zijn, pu bliciteit niet te schuwen en de naam van Nestor gewoon bekend te ma ken. Ik hoop dat veel mensen die nu misschien voor het eerst kennisma ken met het werk van A. I. de pen ter hand zullen nemen, om ook eens een politieke gevangene te schrij ven. Zij laat ons een fotocopie van de brief zien. Uit het p. s. valt op te maken dat Nestor de brief slechts vluchtig gezien heeft. „Ik had tijd om het afzendadres op te schrijven alvorens de brief vernietigd werd", schrijft hij Marianne. De brief is overigens niet gepost op de plaats waar Nestor vastzit, „Ik denk dat hij zijn geschrift in een fles heeft gedaan en aam de zee heeft toevertrouwd. In de buurt van de Griekse höofdstad, is hij aange spoeld en door een vinder in een enveloope gestoken en verstuurd". Zo besluit Marianne van Swaal. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondag zijn tien personeelsleden van „Elopak" N.V. voor twee maanden per vliegtuig naar Scandinavië (Noorwegen en Zweden) vertrokken. Daar zij vrij dagavond nog over geen enkel docu ment beschikten was goede raad duur. Dank zij de medewerking van de brigade Terneuzen van de ko ninklijke marechaussee, die zich za terdag met het ministerie van Bin- nenlasdse Zaken en van Justitie in verbinding stelde en het fedt dat de ambassades van Noorwegen en Zwe den, eveneens zaterdag, hun volle medewerking verleenden,, was (er moest o.m. voor een werkvergun ning in die landen worden gezorgd) alles nog op tijd voor elkaar. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KAPELLE Een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten uit Nederland en Frankrijk waren zaterdagmorgen naar Kapelle geko men voor de dodenherdenking en kranslegging op de centrale Franse militaire begraafplaats. Aan de voet van het monument waarin de namen staan gebeiteld van alle in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse solda ten, werden de toespraken gehouden en vonden de kransleg,gingen plaats. Namens koningin Juliana en prins Bernard was aanwezig luitenant ko lonel L. van der Drift, die als eerste een krans legde. Daarna gebeurde dat door Graaf de Margerie, de Franse ambassadeur in ons land, vervolgens door jhr. mr. G. Beei- aerts van Blokland namens het mi nisterie van buitenlandse zaken en vervolgens namens het provinciaal bestuur van Zeeland door de com- Commissaris der koninginmr. J. van Aartsenlegt een krans bij het monument voor de gesneuvelde Fran sen. missaris van de koningin, mr. J. van Aartsen. Hieraan vooraf had burgemeester Van. Suylekom een welkomstwoord gesproken tot de vele aanwezigen, ook uit de burgerij van Kapelle en omgevin?

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3