Prijs koffie omlaag MOP VAN DE DAG PER TELEFOON Bouw wacht bikkelharde strijd «u Kabinetsformatie weer „op de oude toer" SHERRY Fles frisdrank spat uit elkaar: kind gewond WERKGEVERS WIJKEN NIET; ACTIES UITGEBREID cfcmwfi Ziekenfondsraad; pil niet in ziekenfondspakket By ONS 5,95 Volkswagen bijna zeker naar Gent KAMER DRAAGT GEEN FORMATEUR VOOR STOOF EN ROOSE WERKEN AAN MAMMOET TRANSPORT Aardbeving in Turkije zeker 75 doden Christenen moeten zelf oplossing zoeken voor hun problemen donderdag 13 mei 1971 (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG/UTRECHT/MIDDELBURG/ BREDA. - De werkgevers in de bouw zullen geen duimbreed wijken. 10.000 (ttWtpHSRK) 01 CéUKSté AUi M-téN KLGURéH WMfrf Hf OEN. blttoDtetNlUXUi <5ttUf6N EXCELSIOR Belgische minister Boot af Geen repeterende breuk deze week bij Pedro Ornella fles 445 PAUS PAULUS Verschillend Houvast Directeur: Dr. W. A. 3. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. 4. VRUEZEEUW 25e Jaargang No. 6546 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor- het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N V'. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vandaag worden de prijzen van gebrande koffie van 6 tot 13 cent per pakje van 250 gram, al naar gelang van de soort, ver laagd en de prijs van oploskoffie in het algemeen met 4 tot 6 cent per pot van 50 gram. De prijsverlaging houdt verband met de gedaalde kof fieprijs op de wereldmarkt. De prijs van vlees daarentegen, in het bijzonder van paardenvlees, is schrikbarend gestegen. Voor één pond paardenbiefstuk betaalt de consument bijvoorbeeld 50 cent meer dan drie weken geleden. (Zie ook elders in dit blad). (Van onze correspondent) AMSTERDAM Moppentapper Max Tailleur heeft gisteren in de telefooncentrale op de Amsterdamse Herengracht door het indruk ken van zes knoppen zijn „geinlijn" in gebruik gesteld. Nederlanders, die er behoefte aan hebben „de mop van de dag" te horen, behoeven slechts het Amsterdamse telefoonnummer 211811 te draaien. Het initiatief voor deze moppenlijn is afkomstig van Max Tailleur zelf, die, zoals hij zei, dag en nacht wordt opgebeld door mensen die bij wijze van opkikkertje graag een mop van hem willen horen. Het ligt in de bedoeling van de PTT om de geinlijn van Max Tailleur drie maanden op proef te laten functioneren. Tailleur heeft biervoor honderd dertig moppen op de baud ingesproken. Hiervan zul len er negentig worden gebruikt. De moppen worden dagelijks om acht uur 's avonds automatisch „ververst". Voorlopig valt de mop van de dag alleen op het Amsterdamse telefoonnummer te beluisteren, maar de PTT wil hier ten gerieve van abonnees, die buiten de hoofdstad wo nen, verandering in brengen, zodat de moppen niet aan verschillende tarieven onderhevig zullen zijn. Max Tailleur was tijdens de ingebruikstelling van de geinlijn sterk onder de indruk van het technisch kunnen van de PTT. Hij zei: „Ik ge loof dat jullie een goeie klant aan mij krijgen". LEEUWARDEN (ANP) De bijna 1-jarige Re- gina Meyer uit Leeu warden is gistermiddag omstreeks half zes als gevolg van het uit elk aar springen van een fles frisdrank gewond geraakt aan het hoorn- vlies van haar linker oog. Onder begeleiding van twee agenten is het meisje direct naar het plaatselijke Sint Boni- faciushospitaal overge bracht. Een oogarts verklaarde korte tijd later, dat er goede hoop is dat alles weer in or de komt. Volgens de Leeuwarder politie heeft het onge luk zich in de woonka mer van de familie Meyer afgespeeld. Op een gegeven ogenblik sprong de fles frisdrank uit elkaar en Regina, die in de buurt was van de ze fles, kreeg enkele scherven in haar linker oog. De fabriek in Bumiik, die de frisdrank op de markt brengt, heeft de familie Meyer inmiddels laten weten „dat ze de scherven maar moeten bewaren". De familie zal schadeloos worden gesteld. „Ons bedrijf is evenals de andere in Nederland opererende frisdranken fabrikanten collectief verzekerd tegen dit soort ongelukjes", aldus een woordvoerder van de fabrikant. (ADVERTENTIES) Dat was gistermiddag het antwoord van de werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf op de één-uuractie van de bouwbonden en de stakingen, die zich met de dag uitbreiden. De partijen staan nu zo onverzoenlijk tegenover elkaar, dat een lang durig conflict in de bouw tegemoet gezien moet worden. Dat de werkgevers zich voorbereiden op langdurige moeilijkheden, kan men afleiden uit het feit, dat de werkgeversorganisaties een regeling in het leven hebben geroepen om de gevolgen op te vangen, die de stakingsacties kunnen hebben voor de afzonderlijke bedrijven. De voorzitters van de bouwbonden hebben gisteravond verklaard dat de uuractie „voorzichtig getaxeerd" voor 95 procent is geslaagd. Een woordvoerder van de bouwbonden liet; ons weten: „Ook op vele kleine werken, waar het tot nu toe rustig was, is het werk gedurende dat uur neergelegd. Ongeregeldheden zijn niet gemeld. In de meeste gevallen gebruikten de bouwvakkers het uur om in de zon te liggen". De een-uurstaking van de bouw vakkers is gistermiddag ook in het district zuidwest van de drie Neder landse bouwbonden een groot succes genoemd. Met name in de Zeeuwse en Westbrabantse grotere plaatsen (Middelburg, Goes, Terneuzen, VIis- singen, Bergen op Zoom, Steenber gen en Halsteren) heeft, .aldus een raming van het gemeenschappelijk actiecentrum in Vlissingen, 99 pro cent, zo niet meer, gestaakt. Hoewel de bouwbonden gister avond nog geen volledig overzicht van de „after-lunchaetie" hadden, noemde, men die staking „algemeen". Op enkele kleine objecten heeft men de een-uursstaking zelfs te baat ge nomen om een „hele halve dag" het werk neer te leggen. Het actiecen trum heeft gistermiddag namelijk enkele telefoontjes gekregen met zonder meer de vraag of de bonden achter een uitgebreidere staking stonden. Dit werd bevestigend beant woord. Tegenover de verklaringen van de stakingsleiders stonden de uitlatingen van werkgevers die ontkenden dat er massaal zou zijn gestaakt. In Bergen op Zoom bijvoorbeeld werd op de meeste projecten doorge werkt. Bij het woningbouwproject in bestemmingsplan Gageldonik kwam een vakbondsleider tijdens het schaftuur praten. Deze discussie liep uit in het aangekondigde sta kingsuur. Na een half uur echter hadden de bouwvakkers genoeg van de discussies en gingen weer aan het werk. Het aantal stakingsobjecten voor ombepaalde tijd is woensdag toch sterker uitgebreid dam weid ver wacht, zo zeggen de bonden. Volgens de berekeningen van de bonden was het totaal aan het eind van de dag gestegen tot 107. Op deze bouwwer ken werkten rond 6000 man. Op veel plaatsen zijn ook weer stakingen voor een of meer dagen begonnen. Al met al hebben naar schatting 10.000 bouwvakkers de hele woens dag niet gewerkt. (Vervolg op pag. stad en streek 2) SSj&Mï Mij «-jAv T 6XT ItL S>U p e a H ARK.T TEXTlElSUPtRfWKï feu Mter ooofioeR TEXTIEISUPERIWKT 0LGA TWINTIG Zuidkoreanen zijn ge wond geraakt bij een botsing tussen de politie en familieleden van de 77 slachtoffers van een busongeluk van een dag tevoren. De ongeveer 500 na bestaanden waren met de lijken van de slachtoffers naar Seoel getrokken om te protesteren tegen de schadever goedingsregeling van de busonderne ming. 0 Eén uuractie in de bouw. Genie ten van de zon (Van onze redactie binnenland) VEERE De Belgische minister van Openbare Werken, Jos de Sae- ger, heeft gisteren tegenover een onzer verslaggevers verklaard dat „Volkswagen op een haar na ten gunste van Gent heeft beslist". De voorlichtingsdienst van econo mische zaken liet desgevraagd we ten over geen enkele aanwijzing te beschikken dat Volkswagen reeds een beslissing heeft genomen. Zoals bekend is ook Tilburg al geruime tijd kandidaat voor „de gi gant", die Volkswagen in noordwest- Europa wil stichten. In Tilburg krijgt men de laatste tijd echter steeds meer het gevoel dat Volkswa gen uiteindelijk voor een andere stad zal kiezen. UTRECHT (ANP) - De ziekenfondsraad heeft met 15 tegen 14 stem men besloten, geen uit breiding te geven aan de verstrekking van de pil voor ziekenfondsre kening. De raad legde daarmee het meerder heidsadvies naast zich neer van een commissie van medisch deskundi gen. Deze commissie had de vraag bestudeerd, of de pil voor zieken fondsrekening zou moe ten worden verstrekt in die gevallen, waarin een zwangerschap ab normale lichamelij ke of geestelijke ri sico's met zich mee zou kunnen brengen. De commissie kwam tot de conclusie, dat het uiterst moeilijk is een bruikbare lijst samen te stellen van alle denk bare medisch onge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de kabinetsfor matie heeft gisteren geheel volgens de verwachtingen geen for mateur opgeleverd. De drie grote confessionele partijen, de VVD en DS'70 wilden eerst een informateur aan het werk zetten die dan de weg zou moeten banen voor een vijf-partijenkabinet. De politieke situatie is te gecompliceerd en ondoor zichtig om nu al een formateur met zijn werk te laten beginnen, vonden deze partijen. wenste zwangerschap pen. De enige redelijke oplossing was volgens de commissie dan ook een onbeperkte ver strekking van anticon ceptiva voor zieken fondsrekening. De beslissing van dc raad komt er in feite op neer dat deze nu al jaren slepende zaak op nieuw in studie moet worden genomen. Afgewezen werd een voorstel van mr. Van Mierlo (D'66) om drs. Den Uyl als kabinetsformateur bij de koningin voor te dragen. Het voor stel werd met 84 tegen 51 stemmen verworpen. Het kreeg alleen de steun van PvdA, D'66, PPR en PSP. De verwachting is dat de koningin heel gauw de fractievoorzitters in de Tweede Kamer om advies zal raad plegen en daarna een informateur zal aanwijzen. Het debat van gisteren hield geen verrassingen in, omdat alle partijen hun reeds eerder betrokken stellin gen bleven innemen. Nieuw was het optreden van de fractievoorzitters Verioga (KVP), Udink (CHU), Drees jr. (DS'70) en Te Pas (Mid- denstandspartij). De fractieleiders beperkten zich tot het verdedigen van de eigen stellingname zonder dat nieuwe gezichtspunten van bete kenis uit de doeken kwamen. Er is uiit het debat ook geen enkele aanwijzing naar voren geko men dait er nu een ruime kans is voor de totstandkoming van een vijf-partijenkabinet van KPR, AR, CHU, VVD en DS'70. Integendeel, met name mr. Biesheuvel (AR) hield ten opzichte van DS'70 duide lijk de boot af. De confessionele partijen wilden nu met de kabinets formateur weer helemaal „op de ou de toer" gaan, namelijk aanwijzing van de (in)formateur door de konin gin. De progressieve combinatie en de WD voelden er wel voor diait de Tweede Kamer het rapport van de informateur krijgt toegezonden en hierover ook kan debatteren. In ieder geval zou er in de Tweede Kamer weer gedebatteerd moeten worden, als de pogingen om tot een vijf-partijenkaibinet te komen zou den mislukken. In zo'n situatie zien PvdA, D'66 en PPR het liefst dat er zo snel mogelijk nieuwe verkiezin gen worden gehouden. De andere partijen voelen daar echter weinig voor. „Verkiezingen zijn geen repe terende breuk", zei AR-fractieleider Biesheuvel VVD-leider Geertsemia vond dat men niet de kiezers mag verwijten het verkeerd te hebben gedaan. Het zijn de politieke partij en zelf die door hun wijze van opstellen de zaken moeilijk maken. (Vervolg op pag. binnen- buitenland (Van een onzer verslaggevers) GOES Vandaag beginnen de spectaculaire werkzaamheden aan het grootste wegtransport (in volu me, lengte en breedte) uit de ge schiedenis van ons land. Een „crude colomb" van 45 m lang, 8,50 m diameter en 220 ton zal door ex peditiebedrijf J. Roose uit Goes en Stoof-Breda op een wagen van 160 wielen naar BP in Europoort worden vervoerd vanuit de A.K.F.-hal aan de Goese haven. Hiertoe hoeft niet, zoals door an dere puibldcaties gesuggereerd, een gedeelte van de fariek te worden afgebroken of trottoirs verwijderd. Wel zal over een lengte ven 70 m het AKF-hek worden afgebroken. Langs de route naar Kats worden enkele tientallen lantaarnpalen „omgebo gen" of verwijderd en de fietsen stalling wordt tijdelijk verplaatst. Stoof en Roose brengen het gevaarte tot de wal in Rotterdam waar het per as naar het terrein van BP wordt vervoerd. Daar zal op 22 mei de grootste mobiele kraan van Europa van.de Duitse firma Rosenkranz -de kolom overeind zetten. Vandaag wordt de kolom op de wa gen „gelegd". Morgen wordt hij uit de fabriek gereden. (Van 8 urn 's morgens tot 5 uur 's avonds). De PZEM zet langs de gehele route tot aan de Ringbaan-West alle lan taarnpalen scheef, bovendien ook op diverse knelpunten onderweg naar Kats. Op het terrein van de combinatie- brug Oosterschelde wordt in Kats weer een deel van de omheining ver wijderd. Zaterdag vertrekt men om 7 uur 's morgens. Knelpunt zal dan zijn: de bocht van de A.J. Kade naar de Ringbaan en het eindpunt: de krui sing van Ringbaan en Rijksweg. Zondagochtend om vier uur gaat de kolos via de linkerbaan van de dubbelbaansrijksweg verder en hoopt men om 8 a 9 uur in Kats aan te komen op het voormalige veerter- rein (niet Katseveer) Maandag wordt het gevaarte om 13.00 uur door twee portaalkranen van ieder 300 ton capaciteit op een ponton gezet. In Rotterdam wordt het varen de transport opgewacht door een drij vende bok, die de kolom weer op Stootwagens zet. Die brengen hem dan naar Europoort. Een knelpunt is dan de Botlekbrug, waar alle lan taarnpalen verwijderd zullen worden. ISTANBUL (Reuter) De streek van Boerdoer, ongeveer 600 km ten zuid-oosten van Istanbul, is gisteren door een zware aardbeving getrof fen. Volgens een officiële opgave zijn in Boerdoer zelf zeker 75 mensen om het leven gekomen. Zeventien procent van de gebou wen in Boerdoer zou beschadigd zijn. Het aantal inwoners van de stad is ongeveer 61.000. De aardbeving had een sterkte van 06,30 op de schaal van Rich ter. (ADVERTENTIE) VATIKAANSTAD (KNP) Paus Faulus heeft ter geiegen heid van de 80e verjaardag van het verschijnen der encycliek „Rerum Novarum" een aposto lisch schrijven gericht aan kar dinaal Roy als president van de lekenraad en van de pauselijke commissie Justitia et Pax. Het document zou vrijdag, 14 mei voor publikatie worden vrijgege ven, maar is gisteren door een indiscretie in het Vaticaan be kend geworden. Op grond van de inhoud, de vorm en omvang kan het pauselijk document ge zien worden als een soort nieu we encycliek, waarin de paus de sociale leer der kerk uiteenzet en stelling neemt tegenover de dringendste sociaal-politieke problemen van deze tijd. In zijn inleidende ivoorden constateert de paus, dat de si tuatie, waarmee de christenen vrijwillig of gedwongen te ma ken hebben, zeer verschillend zjjn naar gelang het land en zijn sociaal-politieke systemen. Veel christenen staan thans in de ver leiding om naar radicale en ge welddadige oplossingen te grij pen. Er zijn ook veel christenen, van wie de paus zegt, dat „zij zich niet bewust zijn van de hui dige ongerechtigheden" en zich daarom inspannen de status quo te handhaven. Weer anderen ia- ten zich verleiden door revolu tionaire ideologieën, welke hun de illusie voorhouden van een blijvend betere wereld. Tegenover een dergelijke ver scheidenheid van situaties valt het hem te zwaar een voor allen geldend woord te zeggen en een voor allen geldende oplossing voor te houden, zo schrijft de paus. Maar dat is noch zijn stre ven noch zijn taak. Het is veel eer de taak der plaatselijke ge meenschappen van christenen om de situatie in eigen land ob jectief te analyseren en „met de verantwoordelijke bisschoppen en in gesprek met de andere christenbroeders zowel als met alle mensen van goede wil de aangewezen vrije mogelijkheden en de inzet te beoordelen ten einde de sociale, politieke en economische hervormingen door te voeren, welke in veie geval len dringend noodzakelijk zijn." De specifieke zending der kerk in de huidige spannende en on zekere tijd bestaat volgens de paus hierin, dat zij een houvast biedt aan de mensen, die him toekomst in de hand willen ne men en zich daarvoor willen oriënteren. In de diepgrijpende en snelle veranderingen van de ze tijd vraagt de mens dagelijks opnieuw naar de zin van zijn eigen existentie en zijn maat schappelijke overleving, aldus dc paus.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1