BOUWSTAKINGEN IN KANAALZONE Landschapsonderzoek voor hele Wester schelde nodig Vlissinger weerlegt legende der „Mane blussers Tien koren zingen op concours zangersbond Middelburg heeft subsidie nodig op cultureel gebied Kemzeke nog steeds onzeker over komst verbrandingsoven Belas tingon tvanger Taalman jubileert Sluizenbouw Kreekrakdam opnieuw plat Inbraak in kampwinkel „Braakman55 Twee zilveren jubilarissen bij De Hoop Terneuzen Directeur Staatsbosbeheer Z.-W.-Nederland w Zoiinig en vrij warm waterstanden hoogwater Brood en koffie Chemische afvalstoffen girokaarten gratis, enveloppen gratis, verzenden gratis... en nog rente toe! dofs makkelijk! Vogelwereld Bejaarde man verongelukt B. en w. Goes willen geen scholen in deelplan Feest in Clinge (ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/GOES Naar schatting 450 bouwvakkers heb ben gisteren in Terneuzen het werk demonstratief neergelegd. De 300 man die vorige week het werk aan de sluizenbouw van Be- nedac en Rijkswaterstaat bij de Kreekrakdam hadden neergelegd en zich vandaag opnieuw over de situatie in de cao-onderhandelin gen zouden beraden, hebben gis termorgen na ampele overweging opnieuw het werk platgegooid Het is nog niet bekend of vandaag aan de Kreekraiksluizen weer ge werkt gaat worden- In Terneuzen gaat toen vandaag wel weer aan de slag. Besloten is daar, dat het van de landelijke situatie zal afhangen of over een paar dagen op enkele bouwwerken in de rest van de ka naalzone gestaakt zal worden. Het staMngsbesluit van vorige wèek in Terneuzen (waar toen een plaatselijke demonstratieve vergade ring werd gehouden), werd gisteren vrijwel overal en door bijna ieder een opgevolgd Enkede kleine bedrijf- j es en een paar werkwilligen wenk- Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.MJ. op maandag om 18.00 uur: Droog, zonnig en vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 7 tot 14; min.-temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 3 tot 8 gra den boven normaal; kans op een droge periode 'van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 6 'tbt 13; min.-temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; max.-temp.: 3 tot 8 graden hoven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal': 80 procent. Konstanz 315 (pl. 1); Rheinfelden 211 (-2); Straatsburg 212 (-2); Plit- 'ersdocf 343 (-5); Maxau 394 (-4); -dochingen 131 (-1); Mannheim 209 -3); Steinbach 116 (pl. 1); Mainz 217 (-8); Bingen 132 (-6); Kaub 144 t-7); Trier 231 (-4); Koblenz 155 (- 5); Keulen 110 (-3); Ruhrort 272 (- 0; Lobith 879 (-9); Pannerdense :op 850 (-10); Nijmegen 670 (-10); ■Xsselkop 780 (-4); Eefde IJssel 304 -4); Deventer 195 (-3); Monsin >450 (-8); Borgharen 3882 (-1); Bel eid 1106 (pl. 24); Grave beneden ie sluis 495 (pl. 5). De minste Wiaterdiepten in de /aargeul, heden vermeld op de v a a rscliuwingsbo rd enzijn in oenti- neters: Spijk - St.-Andries 305, IJs- ielkop - Driel 250, Driel - Ameron- ien 235, IJsselkop - Doesburg 220, Doesburg - Zutphen 225, Zutphen - Deventer 230, Deventer - Windes- heim 235. Morgen, woensdag 12 mei 1971. Bergen op Zoom 4.52 en 17.17. Hansweert 3.59 en 16.14. Terneuzen 319 en 15.39. Vlissingen 2.46 en 15.05. Wemeldinge 4.42 en 17.07. ten door. Er werd niet „gepost". De werken die in Terneuzen plat gin gen, waren het nieuwe gemeente huis, twee Dow-bouwprojecten, de bejaardenflats, de Scheldefiat, wo- ningbouwobjecten van V. d. Poel, Philips en de bouw van Rijkswater- staat-opstallen tossen de sluizen. aldus de Zeeuwse NVV-stakingsleider Bas Wink in het actiecentrum in Vlissingen, zulten we de situatie opnieuw bekijken. „Het kan best zijn dat we over een paar dagen naar de kanaalzone gaan en weer een paar objecten platleg gen. Zoals gemeentehuis en Dow. Dat zit er echt wel in". Bij de Benedac ging gistermorgen iedereen, op 14 ongeorganiseerden na die geen uitkering uit de sta kingskas krijgen, weer naar huis zonder iets gedaan te hebben. De Kreekrak-sluizenbouw is „tot nader order" platgelegd. Men had vorige week wel gederigd, de volgende maandag, gisteren dus, weer in sta king te gaan als de landelijke on derhandelingen dit vereisten. Ieder een was geadviseerd toch stipt op (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van zondag o>p maandag is ingebroken in de kaoipwinkel v>an het recreatiege bied „De Braakman". Twee telma chines met geldladen en ongeveer vijfhonderd gulden aan wisselgeld, totale waarde f 2.100,- werden mee genomen. In de loop van maandag vond de jachtopziener voor het- Braakmangebied, de heer C. Riem slag, de telmachines en de beide geldladen terug in een water nabij die Savoyiaardweg. Het geld was er uit verdwenen. Een akelig verlaten bouwplaats te Terneuzen met op de voorgrond een (uiteraard ook) onbemande be tonmolen. tijd in werkkleding, met brood en koffie op het werk te verschijnen, ondanks dat een hernieuwde staking er wel in zat. En dit advies is, zo deelde het actiecentrum mee, door alle betrokkenen opgevolgd. Hemelstraal 13, St.-Jansteen Telefoon 01140-2635 (Van omze correspondent) TERNEUZEN Maandag werden de heren A. A. Pladldet, voorman- vlechter en H. Dielemon, magazijn meester, heiden werkzaam in de b»- tonfabriek van de n.v. „Do Hoop" te Terneuzen, gehuldigd we>gens hun vijfentwintigjarig dienstjuibileum. In die kantine, waar de feestelijke bij eenkomst plaatshad en waarbij fa milieleden van de beide jubilarissen, die leden van die raad van bestuur, de directie en vele andere genodig den, aanwezig waren, werden zij toe- gesproken door de directeur, de lieer M. Fraanje. Deze liet de loopbaan van beide jubilarissen de revue pas seren en had veel woorden van lof voor de wijze waarop beiden, ieder op zijn plaats, hun werkzaamheden hebben verricht. Namens de vereniging van hande laars in bouwmaterialen in Nederland overhandigde de heer Fraanje hun de bij dit jubileum behorende gedenk penning en oorkonde. Als blijk van waardering voor alles wat de heren Pladdet en Dieleman in de afgelopen kwarteeuw voor het bedrijf hebben verricht, bood hij hun een geschenk aan. Mevrouw Pladdet, moeder van de jubilaris en mevrouw Dieleman, werden eveneens met een geschenk verrast. Aan het einde van deze huldigings- bijeenkomist dankte de heer Dieleman mede namens de heer Pladdet voor de keurig verzorgde huldiging, de waarderende woorden, de gedenkpen ningen en oorkonden en de prakti sche geschenken. MIDDELBURG De Vlissingse leraar Nederlands, J. C. Verkerk, heeft een belangrijke bijdrage ge leverd tot een verbroedering van de Walcherse buursteden Middel burg en Vlissingen- Hij heeft door middel van een geschiedvorsing aangetoond, dat de Middelburgers ten onrechte hun bijnaam „Mane blussers" dragen. Het vooral in de ogen van Vlissingers zo lachwek kende feit van een brandweer die uitrukt om water te gaan spuiten tegen een door de maan beschenen „Lange Jan" is door de heer Ver kerk grondig weerlegd. In plaats van de maan te willen blussen, zo heeft hij ontdekt, waren de Mid delburgse pompiers van het eind van de achttiende eeuw, toen de Maneblusserslegende ontstond, slachtoffers van een kwalijke na ijver tussen enkele hoge water spuiters uit die tijd. De bewijzen daarvoor zijn....in Vlissingen ge vonden, waaruit blijkt dat de bei de Walcherse steden meer gemeen hebben dan alleen het Kanaal door Walcheren. De heer Verkerk heeft zijn be langwekkende beschouwingen over de Middelburgse Maneblussers neergelegd in een artikel, dat in het jongste nummer van het Zeeuws Tijdschrift is opgenomen. Hij heeft zijn mededelingen geba seerd op een -aloud schimplied dat vroeger aldus de heer Verkerk graag door Vlissingers werd be zongen als zij een dagje in Middel burg uit waren. Dit lied vertoont enige overeenkomst met andere oude verzen als „De Torenspits van Bommel" en „De moord van Raamsdonk". De heer Verkerk beschrijft meeslepend hoe zijn volle neef Leo bij archeologische werkzaamheden in De Lange Zelke te Vlissingen, het stoffelijk overschot vond van een zekere Klaas Slagters, die bij de Engelse beschieting van Vlis singen im 1809 door twee artille riekogels van het Engelse scheeps geschut letterlijk de grond in werd geboord. Onder zijn arm droeg hij een kistje, waarin het ware relaas van de Middelburgse torenbrand beschreven stond. Klaas Slagters bad dit ware relaas opgetekend uit de mond van zijn grootvader. Het kistje met het geheim van Middel burg erin, was door Klaas uit het door de beschieting zwaar getrof fen en brandende Vlissingse stad huis gered. Hoe luidt nu het ware verhaal? Verkerk deelt mee: „De Middel burgse pompiers werden in 1763 en later aangevoerd door een zeke re Van Ruyevoort, een wijnimpor teur, die van blussen geen ver stand had, maar wel over relaties beschikte. De werkezel in de brandweertop was een zekere Geiurtse, het type van de eeuwige pechvogel. Maar als er brand was, dan deed Geurtse het zware werk, terwijl Van Ruyevoort van veilige afstand toezag om later met de eer te gaan strijken. Geurtse vond dat allemaal niet erg, doch het viel hem in het verkeerde keelgat, toen Ruyevoort de gewoonte aannam om zijn rechterhand op oefenavon den belachelijk te maken. Erg in waren vooral de toespelingen op de wijze waarop Geurtse zijn vrouw een dochter van een turfschipper had veroverd. Uit wraak kwam Geurtse op het idee vals alarm te geven, wat de hele Middelburgse brandweer met de intentie om hoe dan ook te blussen naar de Lange J>an deed snellen- Geurtse ontbrak bij de slangen en de emmers, maar hij bezag het toneel door het spongat van een wijnvat, dat door twee weesjongens werd aangerold. De Middelburgse brandweer spoot en wierp 80 minuten lang water tegen de stadstoren, eer Van Ruyevoort het signaal „brand meester" gaf. De volgende dag ontdekte men, dat er helemaal geen brand was geweest en nog later kwam uit dat de gefrustreerde Geurtse het valse alarm had gegeven. Van Ruyevoort en enkele van zijn brandweerlie den hebben Geurts uit wraak na dien in de gracht gesmeten, waar uit Geurtse 'meer dood dan levend tevoorschijn klauterde". Tot zover het relaas van de beer Verkerk. Het relaas van de Vlissingse leraar zal stellig heel wat historici in Middelburg en Vlissingen naar hun archieven doen snellen. De heer Verkerk heeft hen de volgende mededeling te doen: „Het verhaal is van A tot Z gefantaseerd. He laas!" En zo blijft er iets wringen tussen Vlissingen en Middel burg (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Zangersbond "Zang' Veredelt" orga niseert een Zeeuws vocaal concours ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het gemengde koor VZOS uit St. Philipsland en zijn dirigent, de heer A. L. R. Riedijk. Het Zeeuws vocaal concours wordt gehouden in het recreatiecen trum "Haestinge" in St. Maartens dijk. De solisten worden tijdens het concours op vijf rubrieken beoor deeld, de koren op zes. Voor elk van deze categorieën is de wisselbefcer van de zangersbond beschikbaar. De wisselbeker voor solisten is in 1970 behaald door mej- Clara Zietse te Vlissingen. De koor-beker staat sinds vorig jaar in de prijzenikast van het dameskoor Juliana te Zuidaande. In het solistenconcours tonen zes dames en heren hun kunnen. In de ere- afdeling zingen o.a. mej. Zietse uit Vlissingen en de heer Jan Krijnen uit Roosendaal. In de tweede afdeling koren ko men uit het dameskoor Zanglust uit IJzendijke en de gemengde zangver eniging Excelsior uit Yerseke. In de eerste afdeling zingen de jubileren de gemengde zangvereni ging "Vooruitgang zij ons streven" uit St. Philipsland en het gerefor meerd gemengd zangkoor uit Tho- len. Het Souburgs mannenkoor en het dameskoor Juliana uit Zuidzan- de zingen in de afdeling uitmun- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Een gemeente van de omvang van Middelburg kan zich niet op eigen kracht kwijten van de zware taak, die zij op het culturele terrein, ten behoeve van een veel groter gebied, op zich ge nomen heeft". Tot deze slotsom komt een nota welke het college van B. en W. van Middelburg gisteren ten doop heeft gehouden. De nota komt tot een opsomming van prioriteiten, bedoeld als een be gin van een meer-jarenplan, waarin een volgorde van investeringen en andere uitkaven pleegt de worden voorgesteld. De hoogste prioriteiten welke de nota stelt betreffen de aanstelling van een cultureel ambtenaar, de uit voering van het zogenaamde Kui- perspoortplan, de verplaatsing van het Zeeuws museum naar de Ka- nunnikenwoningen, het plan tot ver betering van de concertzaal en op voering van tal van subsidies. Het wordt van het grootste belaag geacht, dat men in Middelburg komt tot instelling van een culturele raad, gezien de verscheidenheid en het aantal van de culturele activitei ten. Tweedie urgentie hebben, gezien de budgettaire ruimte, de aanstelling van een consulent voor culturele vorming ten behoeve van het ondier wijs, een school voor kunstonder wijs, een filiaal van d'e openbare leeszaal en bibliotheek in „zuid", verbetering van bet openluchtthea ter, ruimte voor diverse muzikale evenementen, woon- en werkruim ten voor kunstenaars, oefenruimte voor muziekkorpsen e.d., regionale omroep en tenslotte stadsverfraaiing door beeldhouwwerken. De samenstellers van de nota rea liseren zich levendig dat zoveel pro grammapunten met de beperkte fi nancieringsmiddelen waarover de gemeente beschikt, niet gerealiseerd kunnen worden. Het rijk en dë pro vincie zullen met grotere bijdragen over de brug moeten komen. De nota spreekt als wens uit, dat de subsidieregeling in bet kader van het zogenaamde regionale welzijns beleid, ook na afloop van de huizige subsidieperiode zal worden voortge zet. tendheid. In de ere-afdeling komen uit het Smalstads Mannenkoor uit St. Maartensdijk en het hervormd kerkkoor uit Axel. De zangvereniging VZOS zingt tenslotte ook in de superieure afde ling, terwijl Zang en Vriendschap uit Kapelle-Biezelinge in de afde ling uitmiuntendiheid zingt. Het her vormd kerkkoor uit Scherpenisse neetot buiten mededinging aan het concours deel. Aan het slot van dit concours zingen alle koren tesamen het lied "Mijn Zeeland" van S. San ders. Het concours begint om elf uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De hoofdinge nieur-directeur van Staatsbosbeheer voor Zuid-West Nederland, ir. P. Tideman, is van oordeel, dat er een landschapsonderzoek moet worden ingesteld voor het gehele Wester- schelde-estuarium. Ir. Tideman re kent tot dit estuarium ook Antwer pen. Hij pleit ook voor een onder zoek van het industrielandschap in dit gebied, waarbij aandacht moet worden geschonken aan werkelijk functionele groenvoorzieningen. Uitgaande van de om vele redenen onvervangbare waarde van het Land van Saeftinghe, kwam ir. Tideman tot de slotsom, dat indien men in Zeeuwisch-Vlaanderen baiven- en in dustrieterreinen wil ontdekken Ossenisse daarvoor de beste plaats is. Saeftinghe is planologisch geen alternatief voor Ossenisse, zo merkt ir. Tideman op in een artikel in het zo juist verschenen tweede nummer van de jaargang 1971 vam het Zeeuws Tijdschrift. Het Sloe-gebied is volgens hem wel een alternatief voor Ossenis Over de milieuhygiënische situatie van de Westerschelde merkt ir. Ti deman op, dat deze zorgelijk is en aandacht op het hoogste niveau ver- (Van onze correspondent) CLINGE/KEMZEKE Nog steeds verkeert de bevolking van Kemzeke in België in onzeker heid over de vraag of in deze plaats nu wel of geen chemische verbrandingsoven komt. Er heerst nog altijd een zekere ongerustheid hoewel bij geruchte is vernomen, (ADVERTENTIE) fijn, dat de plannen voor de bouw van de verbrandingsoven niet door gaan. De vestiging van een chemische verbrandingsoven in Kemzeke voor de vernietiging van chemische afvalproducten, heeft reeds heel wat stof doen opwaaien. De vestiging zou plaats hebben in een oude steenfabriek, gelegen aan de rand van een recreatieterrein. Het ge meentebestuur van Kemzeke, alsme de de gemeentebesturen van de aan grenzende gemeente St. Gillis en St Pauwel-s en de bevolking van Kemzeke hebben, door het plaatsen v-an handtekeningen, geprotesteerd tegen deze vestiging. Het kwaim zelfs zover, dat er een protestbijeen- komst werd opgezet, waarbij het actiecomité tot beveiliging van het leefmilieu op de linkeroever present was. Begrijpelijkerwijze volgt dit comité nauwgezet de beslissingen omtrent deze vestiging. Door het gemeentebestuur van Kemzeke is een dossier samengesteld, dat, tesa men met handtekeningen, aan de provinciale bestuurders gezonden is. Deze hebben op hun beurt het dos sier doorgezonden naar het ministe rie van openbare werken, waar het op dit moment in behandeling is. Het zai vervolgens met' de nodige ad viezen naar de dienst van de arbeids inspectie worden opgestuurd en naar het ministerie van Volksgezondheid, waarna het eveneens weer voor zien van de nodige adviezen weer zal terugkomen met de bestendige de putatie (in Nederland GS) die de uit eindelijke beslissing moet nemen, dient. Voor de planoloigi-e in het Weisterscheldebekken is het noodza kelijk, dat de haven- en industrie ontwikkelingen vanuit de Antwerp se agglomeratie nauwlettend wordt gevolgd, zo concludeert hij. Voor de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen acht ir. Tideman stellig nog een zegenrijke taak weggelegd, maar zo zegt hij dan moeten niet alleen industrie en landbouw, maar ook producent en consument kwali teitsbewust gjaan samenwerken. Mi lieuhygiëne is een sociaal-hygiëni sche opgave. De waarde van het Land van Saeftinghe wordt door ir. Tideman beschreven, zoals men een gezond boerenbedrijf beschrijft: een terrein vol dynamiek, die zich ook in de biologische produktie manifesteert. Deze overtreft die van de beste graanakker. Het enige verschil is dat de opbrengst niet wordt geoogst, docli dat zij de gehele omgeving ten dienste staat. Zij drukt zich uit in een zeer rijke vogelwereld, aldus ir. Tideman. Van alle in de Delta levende vo gels, wier aantal op rond 400.000 wordt geschat, verbleef in 1966 en 1967 niet minder dan 25% in de Westerschelde, schrijft ir. Tideman. De Westerschelde is daarmee, na de Wadden, het belangrijkste overblij vende water-wild gebied in Europa, na voltooiing van het Deltaplan. HONTENISSE (ANP). Bij een verkeersongeval op de provinciale weg Zaamslag-Ter Hole in de ge meente Hontenisse is maandagmiddag de 73-jarige A. oRelamdt uit Westdor- pe om het leven gekomen. Het slacht offer werd door een personenauto ge grepen toen hij met zijn fiets de pro vinciale weg wilde oversteken. Hij stierf ter plaatse aan de bij het on geluk opgelopen verwondingen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeenteraad van Goes zal, als ze akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van het col lege van burgemeester en wethou ders, geen gebruik maken van de door de regionale commissie Zee land van het centraal orgaan voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs geboden gelegenheid om scholen voor te dragen voor opneming in het deel plan 1974-75-76. B en w zijn van mening dat, hoe wel met nadruk gestreefd wordt naar uitbreiding van het onderwij spatroon ter plaatse, het beleid sinds het tijd stip van inwerkingtreden van de wet op het voortgezet onderwijs er steeds op gericht is geweest, een zo breed mogelijke basis te vinden voor het stichten van scholen van een nieuw type voor het van gemeentewegen bevorderen van samenwerking tus sen openbaar, protestant-christelijk en rooms-katholiek onderwijs. B en w streven nu zelfs naar uitbreiding van het gemeentelijk voortgezet on derwijs door te komen tot overdracht van bestuursbevoegdheden voor be roepsonderwijs. In de eerste instantie gaan de ge dachten uit naar overname van de bijzonder neutrale handelsavond school, uitgaand van de stichting Handelsonderwijs Goes, en overname van het Zeeuws Technisch Instituut, uitgaande van de stichting van die naam. De Stichting Handelsonder wijs heeft verzoeken ingezonden om plaatsing op het scholenplan van scholen voor M.E.A.O., L.E.A.O. en avond-anavo, terwijl ook voor 't Z.T.I. atkiviteiten worden ontwikekld om t' voortbestaan van het tot een school- van het type van de wet op het voort gezet onderwijs om te vormen insti tuut veilig te stellen. (Van onze correspondent) CLINGE „Het is in Clinge aan de grens zeer prettig werken en goed wonen ook". Dit zegt de assistent bij 's Rijks belastingen F. J. Taalman (48), die op zater dag 15 mei a.s. ziin zilveren iubi- leum gaat vieren. „De grensbewoners hebben veel respect voor de ambtenaren en heerst onder de bevolking een zeer goede mentaliteit. In al de tijd dat ik hier woon, hebben ze me nog niets kwalijk genomen", vertelt de sub-ontvanger. Zaterdag zal er in de parochie kerk om twee uur een eucharistie viering zijn, waarna er om drie uur in het gemeenschapshuis Malpertuus gelegenheid is om de jubilaris te feliciteren. De heer Taalman is zijn loopbaan in 1946 begonnen bij invoerrechten en accijnzen, zoals hij zelf vertelt Zijn eerste standplaats was Retran- chement. Na een paar jaar werd hij overgeplaatst naar Walsoorden om vervolgens in Sas van Gent te be landen. Intussen trad hij in het hu welijk en kwam in 1961 naar Hulst bij de post douane en accijnzen. ,.En zo ben ik in 1962 subontvanger ge worden van het grenskantoor in Clinge", aldus de jubilaris. De heer Taalman heeft zijn sporen ook op verenigingsgebied al ver diend. „Bij de fanfare „Weldoen door Vermaak" hebben ze me in het bestuur gekozen en tevens belast met de functie van secretaris. In het Clingense feestcomité ben ik tot be stuurslid gekozen en van het buurt- comité ben ik penningmeester". De heer Taalman is tevens lid van de raad van elf als zodanig was hij nauw betrokken bij het op gang brengen van de carnavalsviering in Clinge. Vorig jaar werd hij benoemd tot kerkmeester. Met veel genoegen heeft hij zijn vrije tijd ami al die functies opgeofferd. „Ik hoop het nog heel wat jaartjes te kunnen doen, want een zilveren jubileum kunnen we onmogelijk zo voorbij laten gaan", aldus de heer Taal man.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3