HUURDER „GEKRAAKT" PATRONAATSGEBOUW: „Wij slaan niet afwijzend tegenover kabouteractie" De wier batterijen krijgjeer voor mets lui* Stichting richt zich nu bejaardenwoning-bonw op NU NOG VERBODEN Werkloosheid neemt iets toe 5 vraag minder SPECIALISATIE BIJ AXELSE STICHTINGEN r streék Trekpleister Excursies van vereniging plantkunde Unie RHP gaat vergaderen in Sluiskil Schieting in Lams waarde Handboogsehieting in Terneuzen v.a. 34.50 Kleintje Philishave. Handig voor onderweg. Zeeuwse arbeidsmarkt Wethouder opent tentoonstelling Geparkeerde auto aangereden Gouden bruiloft te IJzendijke Zuiddorpe Schieting De Kroon te Hulst niet 66 schutters COMMUNICATIE Bejaarden Axel sluiten seizoen af DINSDAG 11 MEI 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Als voorzitter van de centrale stichting voor sociaal-kultureel werk in Terneuzen sta ik beslist niet afwijzend te genover het kraken van het patronaatsgebouw. Ik kan me wel voor stellen, dat de jongelui tot deze actie zijn overgegaan. Wjj zullen als bestuur zo spoedig mogelijk met de kaboutergroep om de tafel moeten gaan zitten om over de opzet en de organisatie van het jeugdhotel van gedachten te wisselen". Dait zegt de heer P. J. Huijbrecht naar aanleiding van de kraakactie van de Terneuzense kabouters, die afgelopen weekeinde het patronagts gebouw aan de Korte Kerkstraat „bezetten" om er een ..sleep-in" te houden. De heer Huijbrecht meende overi gens d'ait het gebouw als j ongeren ho tel niet voldoet aan de gemeentelij ke pensioenvsrordening. Daarvoor ontbreekt het pand aan de odige voorzieningen". Voor het bestuur van de centrale stichting is het in ieder geval geen ramp, dat de ka bouters het- initiatief hebben geno men en het ebouw hebben bezet. Maar als stichting zijn we nu een maal aan bepaalde spelregelsgebon den. Daado-m zullen we graag met de kabouterleiding een gesprek hebben over de uitwerking van het jeugd-ho- telplan", laldius de heer Huijbrecht. Mevrouw W. Kes-Spruijt, PvdA,- raadslid in Terneuzen, wees op het ontbrekenvan een jeugdherberg en een kampeerterrein in terneuzen". Terneuzen wordt steeds meer en trekpleister voor jongeren in Zeeuwsch-Vlaanderen. zelfs komen ze van de overkant van de Schelde, omdat er in Terneuzen, vooral tij dens het weekeinde, veel ver-tier is te vinden. Dat mag ik wel, maar dan moet de gemeente ook voorzie ningen treffen dat deze jongeren hier kunnen overnachten. Anders voorzie ik dat het met de komende zomer hied ee rommeltje wordt, kr moet in ieder geval iets gebeuren. Als noodoplossing an het patro naatsgebouw misschien wel zo lang in de behoefte voorzién, maar er zal toch een behoorlijke voorziening ge troffen moeten worden". Mevrouw Kes heeft in de gemeen teraad meer da ens gepleit voor het stichten van een jongerenhotel in (Van onze correspondent) TERNEUZEN De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ko- .liraklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt voor haar leden op woensdag 12 mei een excursie naar de kwekerij van ie gemeente Terneuzen. De excursie begint om zeven uur 's avonds- Op zaterdag 22 mei kunnen de leden deelnemen aan een bezoek aan een tweetal tuinen, namelijk het land goed „Lievensberg" bij Bergen op Zoom, met vrijwel alle soorten erica en heide en het arboretum, een 5 ha groot gebied bij Kalmthout, beplant met vele boomsoorten en met een interessante onderbeplanting van on der meer hortensia's, vingerhoed- kruid en rhododendrons. Terneuzen. Uit Vlissingen kreeg zij een kosteloze aanbieding van vijftig matrassen die gebruikt zouden kun nen worden in het op te richten jeugdhotel,. Die matrassen heeft zij inmiddels overgedragen aan de cen trale stichting voor sociaal-kultureel werk in de gemeente Terneuzen. De Terneuzense kabouters hebben aangekondigd diat zij komende vrij dag opnieuw het patronaatsgebouw zullen kraken ten behoeve van hun actie „Klaas Vaak". (Van onze correspondent) SLUISKIL De kring Zeeuwscb- Vlaanderen van de unie B.H.P. ver gadert o-p maandag 17 mei om half acht 's avonds in Het Gildehuis te Sluiskil. De belangrijkste agenda punten zijn het aftreden van de voorzitter, de heer A. L. van Elzak- fcer, wegens vertrek naar elders en net kiezen van een nieuwe voorzit ter. Voorts zal een toelichting van het uniebestuiur worden gegeven omtrent de stand van zaken bij de fusies die momenteel aan de gang zijn. (Van onze correspondent) LAMSWAARDE In café R. Heij- ens te Lamswaarde werd een schie ting gehouden waaraan 66 schutters deelnamen. De uitslag was: Wip één: Hoge vogel R. Her-rewegh, Lams waarde. Eerste zijvogel W. Pauwels, Axel. Tweede zij vogel A. Verhoeven, Kloosterzande. Grootste aantal vogels W. Strobbe. Lamswaarde met 5 stuks. Wip twee Hoge vogel H. van Water schoot, Hengstdijk. Eerste en tweede zijvo-gel W. Pauwels, Axel. Grootste aantal kleine vogels op deze tweede wip, J. Dutrie, te Lamswaarde met 6 stuks. (Van onze corespondent) TERNEUZEN De handbooig- schuttersmaatschappij „De Wester- schelde" te Terneuzen opende het zomerseizoen met een schieting in het Zuidersportpark te Terneuzen, waarvoor een goede belangstelling bestond. De uitslag was Eerste hoog vogel M. Hamers, Westdorpe. Tweede hoogvogel niet afgeschoten. Zijvogeis: P. Schoof, Sas van Gent. A. van der Poel, Terneuzen. Mevrouw Savoy, Sint-Jansteen. En nogmaals A. van der Poel, Terneuzen. K allen: O. Saey, Sas van Gent. H. Velleman, Terneuzen. G. Suy, Zuiddorpe. M. Pluim, Westdorpe. Het puntenklasse ment na deze eerste schieting is Saey, 5 punten. A. van der Poel 4 punten. G. Savoy, Sint-Jansteen 3 punten. C. Lous, Oudelande 3 punten. (ADVERTENTIE) (Uiteraard is dit een tijdelijke aanbieding) Vreugde onder de kabouters bij de uitgang van het patronaatsge bouw. (Van onze correspondente) MIDDELBURG. Er valt een lichte afkoeling waar te nemen op de arbeidsmarkt in Zeeland. De werkloosheid neemt iets toe, terwijl de vraag minder wordt. Alarmerend is deze situatie echter beslist niet te noemen, vindt de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, mr. J. Rietema. Zeeland geeft landelijk gezien eigenlijk een gunstige aan blik, daar daalde de werkloosheid zelfs. Toch moet de arbeidsmarkt ook in Zeeland met enige zorg bezien worden. De werkloosheid had in maart veel meer moeten dalen. Het mooie weer zou garant moeten staan voor meer arbeidsplaatsen in bijvoorbeeld de landbouw en de horeca-sector. Eind maart van dit jaar bedroeg de mannelijke arbeidsreserve 1278. Eind april 1149. Weliswaar een daling van 129, maar deze cijfers zijn heel wat minder rooskleurig dan men zou vermoeden. Eind april van het vorige jaar waren er maar 19 bouwvakkers in de BNU en 50 in de WSW-sector werk loos. Eind april van dit jaar waren dit er echter respectievelijk 88 en 97- Voor de metaalbewerkers lagen deze cijfers respectievelijk -37 en 43. Er werden in april van dit jaar ook minder kantoorpersoneel en los-arbeiders gevraagd. De groep van minder geschikten, hierin zijn mensen onderge bracht, die wel bij de arbeidsbureaus staan ingeschreven, maar die eigen lijk niet meer in aanmerking komen voor een baan in het bedrijfsleven is in een jaar tijd teruggebracht van 603 naar 433. De vraag naar mannelijk personeel in Zeeland liep in een maand terug van 1800 tot 1601. Langzaan maar zeker gaan we nu merken dat er een zekere stilstand in de industrie bouw in Zeeland gaat komen. Vorig jaar april werden er 339 bouwvakke- in de BNU-sector gevraagd. In deze sector valt o.a. die huizen- en scholer. bouw. Vorige maand nog maar 247. In de WSW-sector, daamee bedoelt men water-, spoor- en wegenbouw vorig jaar april 126, dit jaar maar 52. De vraag naar metaalbewerkers neem toe: van 748 in april 1970 tot 788 in april 1971. Deze mensen worden voor?, ingezet bij de afbouw van de fabrieken in hetSloe-gebied. Er werden in april 18 man minder kantoorpersoneel en 21 man minder overheidsperso neel gevraagd dan in april van het vorige jaar. •Voor vrouwen blijft de arbeidssituatie 'veel stabieler. Daar geldt not steeds de vraag en aanbod van 1 3. Werkloos waren er in totaal eind apri 291 vrouwen, terwijl de vraag 1051 was. De hoofdinspecteur-directeur var de arbeidsvoorziening in Zeeland stelt in zijn prognose op korte termijn Hoewel enige voorzichtigheid geboden blijft is er in dit stadium nog geen reden om een toename van het aanbod te gaan voorspellen. Ontegenzeggelijk zijn er een aantal factoren die tot een meer kritischer beschouwing aanlei ding geven. Het gunstige zomerseizoen zal vooralsnog de werkgeelgemheid in gunstige zin doorslaggevend beïnvloeden. De centra van vakopleiding in Zeeland mogen zich in een toenemende belangstelling verheugen. Voor het eerst sinds 1961 is het aantal cursisten boven de 100 gekomen. Dit aantal zorgt voor een optimale bezetting. Er wordt dan ook hard gedacht om de capaciteit uit te breiden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN —Woensdagmiddag 12 mei om half vijf zal de heer R.C.E. Barbe, wethouder van onder wijs, sport en cultuur in het school gebouw aan de Van Steenbergenlaan te Teqwuzen de onderwijstentoon stelling „Verstandig en gezond" offi ciéél openen. Deze tentoonstelling, die tot stand kwam met medewer king van de ministeries van onder wijs en wetenschappen en sociale zaken duurt tot 17 juni. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE In de nacht van zondag op maandag is de geparkeer de auto vrpi die heer Th. C. aangere den door de heer G. C. uit IJzendij- ke. Deze is na het ongeval doorgere den en in de loop van de ochtend aangehouden. Beide auto's waren zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Op 11 mei van daag viert het echtpaar C. Buysse- De Dobbeiaere zijn gouden bruiloft. De heer Buysse is 75 jaar en me vrouw Buysse is 73 jaar. Zij hebben 12 kinderen en 36 kleinkinderen- Beide genieten een goede gezond heid. Kerkraam Het grote fraaie glas- in-lood raam met het wapen van Zuiddorpe met het opschrift: Ter ^herinnering aan de grote reiziger van Zuiddorpe „Joost van Gistele", eens burgemeester van Zuiddorpe, dat in de trappenhal van het ge meentehuis was aangebracht, is door het gemeentebestuur van groot Axel geschonken aan het kerkbestuur van de parochie Zuiddorpe. Het is vóór de verkoop van het gemeentehuis die op 13 mei zal plaats hebben door gewoon vensterglas vervangen en staat voorlopig achter in de kerk opgesteld. (Van onze correspondent) HULST De schutterssociëteit „De Kroon" organiseerde een prijs- schieting op de liggende wip in café P. Leeraert-Nijs te Hulst. Aan deze schieting namen 66 schutters deel. Er werd geschoten op twee wippen. De uitslag luidt als volgt: Wip 1: De hoogvogel werd gescho ten door E. Nijs te Nieüw-Namen. de eerste zijvogel door V. de Vos te Hulst, de tweede zijvogel was voor •T. van Steenbergen te Heikant. De meeste kleine vogels, vijf stuks, werden geschoten door E. Leeraert te Hulst. Wip 2: De hoogvogel was voor P. Schauwaert te Hulst, de eerste zij- vogel voor Jos Picavet te Graauw. de tweede zijvogel voor W. Brand te Hulst. De meeste kleine vogels stuks, werden geschoten door A. de Koek te Hulst. AXEL De Stichting Huisves ting Bejaarden in Axel wordt binnenkort formeel gescheiden van de Stichting Bejaardenzorg. Op deze manier hoopt het be stuur meer mogelijkheden te krij gen om zich in de toekomst te gaan specialiseren op het gebied van de woningbouw voor bejaar den. Op dit moment zijnv beide stichtingen reeds juridisch onaf hankelijk, maar praktisch yvordt gewerkt met een en het zelfde bestuur. In het bestuur van de Stichting Huisvesting zullen leden van het bestuur van de Stichting Bejaarden zorg en huurders van woningen zit ting krijgen. Daarnaast is het de bedoeling, dait daarin ook een of eventueel meerdere bejaarden opge nomen kunnen worden. De Stichting Huisvesting zal zich de komende periode op de eerste plaats gaan toeleggen op de woningbouw voor 65-plussers, maar daarnaast bestaan er ook plannen om zij het op bescheiden schaal ophet gebied van de gewone woningbouw activi teiten te gaan ontplooien. Het wo- ningbezit van de huidige Stichting Bejaardenzorg bestaat op dit mo ment uit 64 duplexwoningen. Het komende jaar zullen daar 59 bejaar- denwonin-gen, samengebracht in een verzorgingsflat, aan toegevoegd wor den. De procedure rond de scheiding vam de Stichting Huisvesting van die van de Bejaardenzorg zal naar verwachting volgende maand rond komen. Wanneer alle subsidie-aan vragen door de betreffende over heidsinstanties zijn gehonoreerd, hoopt men onmiddellijk na de bouwvakvakantie aan de Singelweg in Axel een begin te maken met de bouw van de verzorgingsflat, be staande uit twee eenheden van res pectievelijk vijf en drie verdiepin gen, die door middel van drie recre atiezalen voor verschillende doelein den met elkaar worden .verbonden. In het oorspronkelijke plan voor de v-erzorging&fl-at zijn de afgelopen maanden overigens wel enkele de tailwijzigingen gekomen, waardoor het totale aantal wooneenheden van 61 tot het huidige aantal van 59 terugliep. In grote lijnen is de opzet hetzelfde gebleven. Nagenoeg alle woningen in de flat zullen slechts een slaapkamer krijgen. De verzor gingsflat wordt gebouwd in de on middellijke omgeving van het be jaardendienstencentrum 't Trefpunt, zodat van hieruit eventueel medi sche of sociale hulp kan worden ge- Boden. In principe is het de bedoe ling dat de bewoners zelfstandig blijven. In bijzondere gevallen kun nen ze onder meer voor warm-p maaltijden een beroep doen op het dienstencentrum. Alle bejaardenwoningen worden via een communicatie-systeem direct met het dienstencentrum verbonden. Verwacht wordt dat de flat voor een deel zal kunnen voorzien in de plaatselijke behoeftë. De bouw er van wordt echter niet beschouwd als een specifiek Axelse aangelegen heid, zodat ook voor 65-plussers uit andere plaatsen kansen bestaan. Een bijkomend voordeel van de verzor gingsflat is dat door het vrijkomen van op dit moment nog door bejaar den bezette goedkope woningen weer een bepaalde doorstroming op gang zal kunnen komen. Bij de voorbereidingen voor de bouw van de flat ondervindt de Stichting grote moeilijkheden door de grote onzekerheid op de bouw markt ten aanzien van de prijsont wikkelingen. De kans bestaat, aldus een mededeling van een van de bestuursleden, dat de verwezenlij king van de bouwplannen nog in gevaar gebracht worden als men over enkele weken met onacceptabel hoge prijsstijgingen wordt gecon fronteerd. Verwacht wordt dat de Stichting Huisvesting Bejaarden door zijn specialisatie in de nabije toekomst aan zijn huurders een gro tere service kan verlenen dan in dit geval ten aanzien van deze bevol kingsgroep het geval is. t M (Van en onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een deel van de Noordistraat in Terneuzen is over hoop gehaald om nieuwe leidingen voor gas-, water- en riolering te kunnen aanleggen. De werkzaamhe den houden verband met de realise ring van een winkelpromenade. In tegenstelling tot aanvankelijk bekend gemaakte verkeersmaatrege len zal het straks voor fietsers en bromfietsers toegestaan zii,n met hun vervoermiddel aan de band van de promenade gehruik te maken Daarmee ls tegemoetgekomen aan een van de grootste bezwaren van het actiecomité tegen de verkeers maatregelen rond de winkelprome nade. Niettemin gaat het actiecomité toch bij de Kroon in beroep tegen het raadsbesluit waarbij het prome nadeplan en de daarmee samenhan gende verkeersvoorzieningen wer den goedgekeurd. Men vindt namelijk dat ook auto's via de promenade de Lange Kerk straat moeten kunnen bereiken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Ter afsluiting van de winter-activiteiten zal de activiter- tencommissie van het bejaarden- dienstencentrum 't Trefpunt in Axel op 25 mei een ontspanningsavond organiseren. Deze avond wordt ge houden onder het motto "een avond je uit met 65-plussers". De bijeen komst wordt besloten met een geza menlijk diner. Alle bejaarden uit Axel kunnen zich hiervoor opgeven vóór 19 mei. De kosten zijn 4,50 per persoon. Gezien het grote succes in voorafgaarde jaren wordt op een grote belangstelling gerekend

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2