Zweefvliegers „vielen" op één na uit de lucht ftevi-fac Landbouw reageert somber KANS OP MINDER INGRIJPENDE PRIJSSTIJGINGEN Ook koers D-Mark nu vrij MASSALE OPROEP TE Utrechtse overleeft twintig messteken Hele bouw woensdag 1 uur plat Tijdelijk Felle kritiek op uitspraak "W. Duys over verkrachter Bestraling voedings middelen alleen in Nederland Zwitserland en Oostenrijk revalueren PAAR MAANDEN DRUK OVERLEG commented ELLINGTON NAAR SOVJET-UNIE SOMBER WERKGEVERS Docle bij explosie in Belfast Schietpartij rond Roermond opgelost DOOR GEBREK AAN THERMIEK Vlissingers slaan Fransman ziekenhuis in Negerkandidaat voor Amerikaans presidentschap Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lejjendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, teiL (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; per maand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE ZEEUW MAANDAG 10 MEI 1971 25e Jaargang No. 6543 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent- Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tof v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem ZWEVENDE KOERS VOOR GULDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft gisteren in een extra-kabinetszitting besloten de gulden zwevend te maken. „Dit is een tijdelijke maatregel. Ze was onontkoombaar nadat West- Duitsland hetzelfde heeft gedaan voor de mark", zo zei minister dr. Witteveen van Financiën gisteren na afloop. Overigens verwacht hij niet, dat de vrije koers, die vandaag zal ontstaan, aanzienlijk zal af wijken van de tot dusver geldende officiële koers. Tegenover de nadelen kan als een voordeel worden gezien, dat het nu goed koper worden van het ingevoerde produkt, de prijsstijgingen in Nederland zal beperken en daarmee de loonsverhogingen. tie aan, waarin geconstateerd werd, dat de huidige monetaire situatie géén motief opleverde voor revaluaties. Wél vond de raad het begrijpelijk dat in een aantal landen van de lidstaten voor een beperkte tijd de munteen heden zwevend werden gemaakt. Voor de ministerraad is van door slaggevende betekenis geweest, zo zei de minister van Financiën, dat op het zwevend worden van de mark wel een zwevend maken van de gulden moest volgen. Duitsland werd over stroomd door Amerikaanse dollars, die belegging zochten. Nu de bonds republiek die stroom afdamt, was de verwachting voor de hand liggend, dat de stroom zou worden afgeleid naar Nederland, dat toch ook al te maken had met grote kapitaalinvoer. Zo'n nieuwe impuls van dollars zou de inflatie slechts aanwakkeren. De minister kon nog geen voorspel ling doen over de duur van het zwe vend zijn van de gulden. In beginsel wordt de maatregel gehandhaafd tot de kapitaalstroom tot rust is geko men. Daarmee zullen wel enkele maanden gemoeid zijn. Dr. Witteveen hield rekening met de mogelijkheid, dat de stroom weer wat zal terug vloeien. Zolang niet bekend is, wat de Ame rikanen voor de gulden willen beta len, kan ook nog geen voorspelling worden gedaan over de invloed op het Nederlandse prijspeil. Wanneer echter de dollarkoers met één procent daalt, betekent dat ruwweg een da ling van de prijzen met eenderde pro cent. Omdat er nog geen gezamenlijk monetair beleid in de EEG bestaat, konden de EEG-ministers in het weekeinde ook nog niet komen tot een gezamenlijk maatregelenpakket. Bij de individuele lid-staten bestaat thans de neiging om voor sommige bedrijfstakken compenserende maat regelen te treffen. Wëst-Duitsland heeft de landbouw al schadevergoe ding beloofd. Het besluit om de gulden zwevend te maken kwam enkele uren nadat West-Duitsland gistermiddag hetzelf de had besloten ten aanzien van de D-Mark. In de loop van de avond lie ten Zwitserland en Oostenrijk weten hun munteenheden te revalueren. De Zwitserse frank werd met zeven pro cent in waarde verhoogd, de Oosten rijkse schilling met 5,05 procent. Bei de revaluaties (voor Zwitserland de eerste maal sinds 1936) gaan vandaag In. België en de andere Europese lan den gaan noch over tot revaluatie, noch tot het zwevend maken van hun munteenheid. Dat zwevend maken van gulden en D-Mark houdt in, dat de marge, de ruimte dus, waarbinnen de koers van de munteenheid ten opzichte van bui tenlandse valuta mag schommelen, tijdelijk wordt opgeheven. Aan deze besluiten is een weekend vol druk Europees overleg voorafge gaan. 'Zondagochtend nam de Europe se ministerraad in Brussel een resqlu- Het vrijlaten van de Duitse mark en de gulden kan een ouverture zijn voor revaluatie. Het feit dat de Zwitserse frank en de Oostenrijkse schilling reeds nu opgewaardeerd worden is een teken in deze richting. Een zwevende koers betekent voor de Nederlandse export in eerste in stantie een nadeel. Immers het Ne derlandse produkt wordt voor de bui tenlandse afnemer duurder. Daar staat tegenover dat de import goed koper wordt, behalve die uit West- Duitsland. Een en ander kan voor onze betalingsbalans betekenen dat het tekort op de handelsbalans nog groter wordt. Indien de bestedings- en kosteninflatie in ons land aan houdt, kan dit leiden tot verminder de produktie tengevolge van afne ming van de export. Dit kan werk loosheid in de exportindustrie op leveren. De nu voorgestelde oplossing draagt duidelijk een compromiska rakter. Zij kan slechts tijdelijk func tioneren. Met name onze landbouw, die helemaal op de buitenlandse markt is aangewezen, zal het érg moeijijk krijgen. De landbouwpro- dukten worden op de EEG-markt in dollars genoteerd. De zwevende koers van de gulden zal een daling van de dollarkoers tot gevolg heb ben. Deze koersdaling leidt direct tot een lagere opbrengst van de Neder landse landbouwprodukter op de EEG-markt. Devaluatie van de dollar is het enige alternatief voor de nu geno men maatregelen. Dit zou echter grote nadelen voor de ontwikkelings landen met zich meebrengen. Deze houden voornamelijk dollartegoeden aan. De voormalige Britse koloniën hebben grote pondenreserves die eveneens in waarde zullen dalen als de dollar zou devalueren. De pond is te sterk aan de dollar gebonden om een devaluatie van de dollar te kun nen trotseren. MOSKOU (AP). Duke Elling ton, een van de groten van de Ame- rikaanse jazz, zal met een orkest van 16 man een vijfweekse tournee door de Sovjet-Unie maken, zo heeft de Amerikaanse ambassade in Mos kou bekendgemaakt. Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, was gisteravond uitermate somber gestemd over de getroffen monetaire maatregelen. „Je kunt het streven naar één landbouwpolitiek met gemeenschappelijke prijzen in de EEG nu wel helemaal afschrijven. Door het knoeien met de valuta zul len de prijzen van de ene dag op de andere gaan zakken. De boeren zullen compensatie moeten krijgen. Maar hoe reken je dat uit? Op welke basis wordt die compensatie gegeven? Ie der land zal daarover op eigen houtje gaan beslissen. De ministers zullen dinsdag in Brussel wel wat bedenken, maar dat kan nooit méér zijn dan het repareren van de grootste fouten. Binnen het half jaar ontstaat er een nieuwe scheur, waardoor de zaak nog verder uit elkaar getrokken zal wor den. Het is hoogst verontrustend dat er in de EEG maar geen eenheid tot stand kan worden gebracht. Waarom eigenlijk nog praten over toetreding van andere, wanneer je het met z'n zessen alsmaar niet eens kunt wor den?", aldus ir. Knottnerus. Werkgevers- en werknemersorga nisaties zullen zich vandaag beraden op de consequenties van de valuta crisis voor onder meer de Neder landse uitvoer, de werkgelegenheid en het loon- en prijspeil. Van werk nemerszijde wilde men gisteravond zich nog onthouden van officieel commentaar. Een woordvoerder van het Neder lands Verbond van Ondernemingen, de grootste werkgeversorganisatie, verklaarde dat het zwevend maken van de gulden op zichzelf een on aangename zaak is, omdat hierdoor onzekerheid wordt geschapen. Het wordt in hoge mate betreurd dat de landen van de Europese gemeen schap niet één lijn hebben gevolgd Dit betekent een terugslag in de Europese samenwerking speciaal op monetair gebied. Verwacht wordt dat aan een opwaardering van de gulden, in navolging van de Westduits* mark, niet zal zijn te ontkomen. HILVERSUM (ANP) Een uit spraak van Willem Duys vrijdag avond in „Voor de vuist weg" tijdens een gesprek met de moeder van een onlangs aangerand 4-jarig meisje, heeft van verschillende zijden felle kritiek opgeroepen. De heer Duys had in het t.v.-pro gram gezegd dat als hij iemand op aanranding van zijn dochter zou be trappen, hij de dader zou hebben doodgeslagen, „en als hij uit de ge vangenis kwam, had ik hem nog doodgeslagen". Voorts had hij de moeder gevraagd, of zij ook niet vond dat dergelijke mannen moeten wor den gecastreerd. De Rotterdamse lector in het straf recht, mr. F. Frenkel, zei zaterdag avond in het KRO-programma „Echo", dat hier sprake is geweest vam uitlokking van of aanzetting tot een strafbaar feit. Volgens hem zal de officier van justitie het initiatief moeten nemen tot het instellen van een strafvervolging, en anders de mi nister van Justitie. De Amsterdamse psycholoog Roe- lofs, verbonden aan het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam, verweet in het VARA-radioprogramma „Dit is het begin" de heer Duys de volksge zondheid in gevaar te hebben ge bracht. Hij zei dat de heer Duys in BELFAST (DPA) Belfast is gis termorgen na enige betrekkelijk rus tige weken, weer opgeschrikt door ontploffingen. Een vrouw werd ge dood toen haar woning door een springlading volkomen werd ver woest. Britse militairen hebben de omgeving afgezocht, maar konden geen verdachte personen ontdekken. Bij de tweede aanslag werd een brug in de Noordierse hoofdstad zwaar beschadigd. De dodelijk getroffen vrouw is de 70-jarige moeder van een lid van een extreem-militante protestantse groep, John McKeage. De winkeliers en warenhuisdirec teuren werden zaterdag via de radio en televisie gewaarschuwd, dat in een aantal grote warenhuizen in to taal 28 brandbommen waren ontdekt. Bij een ontploffing van een van deze primitieve bommen werd slechts weinig schade aangericht en werd niemand gewond. WILLEM DUYS in emotionele toestand zijn programma een stuk seksuele op voeding van dertig jaar geleden had gebracht. Willem Duys zei in het VARA-pro- gramma geen enkele spijt te hebben van deze uitlatingen. „Je verkeert op zo'n moment in een emotionele toe stand en dan zou ik de dader inder daad doodslaan. Wat mij tot deze emotionele uitspraak heeft gebracht is het feit, dat ik zelf twee dochters heb in laten we zeggen een „gevaar lijke leeftijd". Als ik iets gezegd heb, sta ik er volledig achter en dat doe ik ook nu", aldus Willem Duys, die wel toegaf dat het erg barbaars had geklonken en dat het doodslaan van de dader geen goede therapie is. UTRECHT (ANP). De 34-jari- ge betonwerker S. uit Utrecht heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn 25-jarige vrouw, van wie hij ge scheiden leefde, ongeveer 20 mes steken in gezicht, hals en armen toe gebracht. De vrouw is zwaargewond maar buiten levensgevaar, opgeno men in een Utrechts ziekenhuis. S. heeft zich kort na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is ingeslo ten, verdacht van poging tot moord, c.q. doodslag. Volgens de politie is S. de woning van zijn vrouw aan de Adenauerlaan binnengedrongen via de achterzijde en met behulp van een ladder. Bin nengekomen sneed hij eerst de draad van de telefoon door, vervolgens ging hij naar de slaapkamer waar zijn vrouw lag te slapen, pakte zijn mes en stak haar. De politie heeft het mes t*ü S. thui# wwondea. Ongeveer vier mUjStn mensen van staatslieden tot hippies en kleine kinderen hebben gisteren vele kilometers gelopen ter gelegen heid van de eerste „Internationale Ontwikkelingsmars", die georgani seerd werd door de voedsel en land bouworganisatie (FAO) van de Ver enigde Naties. Deelnemers in 600 steden in 50 lan den legden tenminste 15 miljoen kilo meter af. De groepen namen met 600 man te gelijk aan de marsen deel. Die 800 symboliseerden de 800 mensen die volgens de FAO dagelijks op de we reld aan ondervoeding sterven. In Rome werden de tienduizenden zingende lopers voor hun tocht van 26 km. beloond met een speciale groet van paus Paulus op het Sint Pietersplein (zie foto). De paus zei dat het Vatic aan ook zelf hulp geeft aan de arme landen uit haar eigen bronnen, die volgens de paus zeer gering waren. De lopers verzamelden geld door middel van „sponsors" die bedragen van enkele kwartjes tot een tiental guldens per aflegde km. beschikbaar hadden gesteld. FAO-functionarissen schatten dat de internationale actie tussen de vier en tien miljoen dollar zal opbrengen, die ten goede zal komen aan de arme landen in de vorm van voedsel en uitrusting. ROERMOND (ANP) Twee in woners van Roermond die vorige week in Weert zijn aangehouden na het kraken van een sigarettenauto maat hebben zaterdag bekend dat zij zich schuldig maakten aan schiet partijen op de weg tussen Herken bosch en Roermond op 22 april. De twee mannen de 27-jarige los-arbeider J. van A. en de 30-jarige los-arbeider G. B. probeerden in de avonduren van 22 april op de weg Roermond-Herkenbosch een 29-jari- ge Roermondenaar geld af te persen. Toen hjj wist te ontkomen stuurden ze hem een kogel achterna, die on der de linker voordeur in de auto drong. Kort hierna hebben zij op de zelfde weg de auto van een gezin Uit Amsterdam beschoten, waarin vier volwassenen en een kind zaten. Een van hen werd licht gewond door me taalsplinters. DE HAAGSE politie heeft zaterdag nacht op het strand bij Scheveningen 29 jongens en meisjes aangehouden, die bij een kampvuur bier, wijn, koe ken en ham zaten te consumeren, welke uit een strandtent gestolen wa ren. RUSSISCHE oorlogsschepen zullen de komende herfst Nederland bezoeken. Op het ogenblik brengen twee Neder landse fregatten een bezoek aan de Russische havenstad Odessa aan de Zwart» Ze* (Van een onzer verslaggevers) GILZE-RIJEN Tussen de vliegbasis Gilze-Rijen en de (ge sloten) vliegbasis Woensdrecht liep gistermiddag een spoor van gestrande zweefvliegtuigen. Ruim dertig deelnemers aan de zweef- vliegwedstrijd, die werd gehouden door de Gilzer zweefvliegclub Il lustrious in samenwerking met de KLU-zweef vliegclub Gilze-Rijen, konden wegens gebrek aan ther miek de doelvlucht vanaf Gilze- Rijen naar Woensdrecht en terug niet volbrengen en moesten on derweg hun kist aan de grond zetten. Toen er gistel-middag rond half drie gestart werd, was er voldoen de thermiek. Nadat de zweefvlie gers op weg waren naar de vlieg basis Woensdrecht nam die ech ter snel af en ai op de heenweg vond het merendeel der deelne mers het verstandiger een goed landingsterrein uit te zoeken. En kele zweefvliegers hadden al aan het begin van de race besloten naar Gilze-Rijen terug te keren, omdat het naar hun mening niets zou worden. Slechts één van de vliegers, namelijk de heer Sandee van de Zuid-Hollandse Vlieg Club (ZHVC), bereikte de vliegbasis Woensdrecht. Hij werd dan ook winnaar, zowel in de open klasse als in de handicap klasse. Het heeft overigens de organi sators bij de (traditionele) zweef- vliegwedstrijd dit jaar beslist niet meegezeten. Aanvankelijk zou de wedstrijd zaterdag gehouden wor den, maar omdat een meteorolo gische dienst voorspelde dat het op deze dag pas na vijf uur 's mid dags zou opklaren, werd besloten de wedstrijd op zondag te houden. Het was voor de wedstrijdleiding wel een trieste zaak om zaterdag te merken dat het uitstekend zweefviiegweer was. Gisterochtend waren de weersomstandigheden aanmerkelijk minder goed. Vol gens de eigen meteorologische dienst van de vliegbasis Gilze- Rijen zou het later op de dag be ter weer' worden en vandaar dat besloten werd de wedstrijd wel te laten doorgaan, maar het af le leggen parcours aanzienlijk in te korten. Ondanks het trieste verloop van de tocht was de stemming gister avond tijdens de prijsuitreiking opperbest. De uitslag: open klasse: 1. Sandee (ZHVC), 2. Kuil (ZCR), 3. Heesakkers (Eindhoven), 4. Musters (Z.E.S.), 5. Ordeiman. Handicap klasse: I. Sandee, 2. Kuil, 3. Musters, 4. Heesakkers, 5. Ordeiman. UTRECHT (ANP) Woensdag aanstaande zal in de bouw een al gemene staking van een uur, aanslui tend aan de middagpauze, worden uitgeroepen door de bouwvakbon den en de organisaties van werkne mers in de wegenbouw, het „Zwarte korps". Met ingang van vandaag zul len de acties in de bouw belangrijk worden uitgebreid. Gespreid over het gehele land wordt een aantal objec ten voor onbepaalde tijd stilgelegd. Ook de prik-acties zullen vandaag een omvangrijke uitbreiding onder gaan. Dit is zaterdag meegedeeld na af loop van een vergadering van verte genwoordigers van twaalf regionale actiecentra van de drie bouwbonden en een delegatie' van het „Zwarte korps". Men heeft tot de maatregelen be sloten „omdat de werkgevers nog steeds blijven weigeren met de bon den een behoorlijke c.a.o. af te slui ten". De werkonderbreking van een uur woensdag aanstaande wordt uit geroepen „gezien de duidelijk geble ken behoefte van de nog niet in de acties betrokken bouwwerknemers om solidariteit te betuigen", aldus de bouwbonden en het „Zwarte korps". DEN HAAG (ANP) Nederland is binnen de EEG nog het enige land, dat vergunning heeft verleend voor het in de handel brengen van be straalde voedingsmiddelen (garnalen, champignons, aardappelen, asperges, aardbeien en kruiden). Aldus heeft de Europese Commis sie geantwoord op schriftelijke vra gen van het Nederlandse lid van het Europees parlement, ir. H. Vredeling (PvdA). (Van onze correspondent) VLISSINGEN. De 27-jarige Fransman A. E. W. is gisternacht rond één uur in Vlissingen door twee dronken jongelui neergeslagen. Hij moest met ernstig hersenletsel in het Bethesda-ziekenhuis worden opgeno men. In de loop van gisteren is zijn toestand enigszins verbeterd. Vol gens de doktoren verkeert hij nu buiten levensgevaar. De Fransman, die bij Pechiney- Vlissingen werkt, ontmoette zijn aan vallers (de 19-jarige M. P. en de 23- jarige C. K„ beiden uit Vlissingen) in een bar op de Nieuwe Vlissingsedijk De Vlissingers waren daar dronken binnen gekomen. Zij zochten ruzie met de Fransman omdat zij meenden dat hij eerder op de avond hen ver hinderd had de bar binnen te komen. De Vlissingers werden uit de bar gezet. Zij wachtten de Fransman in een stille straat op en sloegen hum met een bierfles op het hoofd. De man bleef bewusteloos liggen. Late voorbijgangers waarschuwden de po litie. De politie lichtte de vermoede lijke daders van hun bed. C. K. heeft intussen bekend. M. P. blijft ontkennen. CHICAGO (AFP). Aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1972 zal ook een negerkandidaat deelnemen. Dit is meegedeeld door de afge vaardigde John Conyers na afloop van een zaterdag in Chicago gehou den bijeenkomst van negerleiders. Er is nog een kandidaat aangewezen. (ADVERTENTIE) drost - venloJ

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1