Helft van kampeerders komt uit Brabant Andere naam voor Sluiskils plein Dienstverlening aan kleuter- en lagere scholen heeft toekomst MIDDELBURGSE MARKT EEN DEEL VAN OPENBARE WEG Zoutarm dieet? Natrinon! IN WALCHERSE KUSTSTROOK HEKKEN MAKEN IS HERASWERK© Regionaal Pedagogisch Centrum Parkeerautomaat stad streek KINDERKLEDING Supermarkt v. d. HEIJDEN Kindje gered van verstikkingsdood Stamboekkeuring 26 juni in Hulst Warm en droog hoogwater [.waterstanden 's-Gravenpolderse damclub hield jaarvergadering Granaat gevonden TWEE DODEN HEET HANGIJZER STUDIEDAGEN WAARDEVOL Mgr. H. Ernst op parochieavond in Middelburg GESCHENKEN albert eggermont Enquête over voorontwerp streekplan Drs. R. Bannink promoveert in economische wetenschappen TATERDAG 8 MEI 1971 (ADVERTENTIE) Wij verkopen aan fabrieksprij zen een apai-te sortering le keus Komt 't zien. Bierkaaistraat 25, Hulst. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedurende het zomerseizoen kan men in de kuststreek van Walcheren meer Brabanders dan Zeeuwen aantreffen. Ongeveer de helft van het aantal kampeerders in de kuststrook is namelijk uit Brabant af komstig. Nederlandse gasten van Walcherse campings vertegenwoordigen hoofdzakelijk de lagere en middelbare beroepscategorieën en tevens de lagere en midden inkomensklassen. Deze conclusies zijn, naast vele an dere, de vrucht van een onderzoek onder de Nederlandse kampeerders in de kuststrook van Walcheren. Dit onderzoek werd in 1970, onder aus piciën van het Nederlandse Weten schappelijk Bureau voor Toerisme te Breda uitgevoerd door de heer J.A.M. Boonman. Het initiatief ging uit van de heer C. de Vos van de provinciale raad van de recreatie in Zeeland, terwijl verschillende specialisten hun medewerking ver leenden. Vooruitlopend op het grote recreatieonderzoek dat in Zeeland gehouden gaat worden, kent men nu reeds, althans voor een deel van het Walcherse recreatie gebied, het ver wachtingspatroon van de massa-re creant. Zo werd vastgesteld, dat veel recreanten het peil van de secundaire voorzieningen in het Walcherse kust gebied onvoldoende vinden. Het meest (33% van de respondenten) miste men een overdekte speelruim te voor kinderen en daarna (30%) wasserettes, goede restaurants en dergelijke. De weelderige aanwezig heid van een verwarmd openlucht- bad werd door niet minder dan 18% van de respondenten pijnlijk gemist. Op en bij het strand ontbeerde men toiletten (45% der respondenten) ge organiseerd strandvermaak (31%) en o.a. parkeerruimte voor auto's (29%) Aan nachtclubs of casino's bleek bij de ondervraagde categorie badgasten weinig behoefte te bestaan. Wel bleek, dat vooral de jeugdigen uit breiding van bet aantal bars en dan cings zouden toejuichen, en dat bo vendien latere sluitingstijden van de ze gelegenheden van harte zouden worden toegejuicht. De ouderen zien meer de noodzaak van uitbreiding van de speelgelegenheden voor kin deren in. Het rapport over de stu die eindigt met een aantal aanbeve lingen, waarin de regionale aanpak ter verbetering van het toeristtisch klimaat groot beschreven wordt. De overheid zou iets aan de sluitings tijden van de horeca-bedrijven moe ten kunnen doen, aldus het rapport. Voor de VVV's aan de kust ziet het x-apport een taak in het schoonhou den van het strand, het aanbrengen van sanitaire voorzieningen en het organiseren van evenementen. Het bedrijfsleven tenslotte zou iets kun nen doen aan recreatiemogelijkheden op campings of voor een groep van campings te zamen. Genoemd worden als mogelijkheden: discobars, dan cings, creatieve ruimten en derge lijke. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Het 3-jarig doch tertje van de familie Goes te Ter- neuzen was nabij de oude vuilnis belt, in de omgeving van Othene, spelenderwijs in een vrij diepe plas met modderwater gevallen. Toevalli ge passerenden hielpen het meisje uit haar netelige positie. Bij onder zoek in het Julianazieken-huis bleek het veel water en vuil te hebben binnengekregen. Het zal enkele da gen ter observatie in het ziekenhuis moeten blijven. De toestand van het kind is niet ernstig. (Van een onzer verslaggevei's) HULST De regionale c.q. pro vinciale keuringen van het Neder landse stamboek worden dit jaar voor wat Zeeland betreft op 26 juni in Hulst gehouden. De andere regio nale keuringen hebben op respectie velijk 12 juni, 3 juli en 14 juli plaats in Lisse, Gendt en Hengelo. De Zeeuwse Dag van het paard wordt dit maal op 19 juni in Kam perland gehouden. De jaarvergade ring van het Nederlandse Dartmoor- stamboek is op zaterdag 22 mei om 14.00 uur in Zeist gepland. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: Vrij warm en op de meeste plaatsen droog. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 4 tot 11; min.-temp.: 2 tot 7 graden bo ven normaal; max.-temp.: 2 tot 8 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 18 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 4 tot 11; min.-temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; max.temp.: 2 tto 8 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal- 70 procent mm Morgen, zondag 9 mei Bergen op Zoom 03.07 en 15.31, Hansweert 02.16 en 14.38, Terneuzen 01.41 en 14.00, Vlissingen 01.09 en 13.28, We- meldinge 02.57 en 15.21. Maandag, 10 mei Bergen op Zoom 03.41 en 16.05, Hansweert 02.50 en 15.09, Terneuzen 02.13 en 14.31, Vlissingen 01.41 en 13.59. We- meldinge 03.31 en 15.55. f. Konstanz 313 onv., Rheinfelden 215 10, Straatsburg 218 2, Plit- tersdorf 351 3, Maxau 400 3, Plochingen 132 onv., Mannheim 217 2, Steinbaoh 116 1, Mainz 232 5, Bingen 143 7, Ka-ub 156 7, Trier 239 1, Koblenz 163 —6, Keulen 125 —4, Ruhrort 288 —5, Lobith 899 —8, Pannerdense kop 870 —8, Nijmegen 693 —9, IJsselkop 789 3, Eefde IJssel 310 10, De venter 202 —8, Monsin 5450 —12, Borgharen 3885 24, Belfeld 1090 pl7, Grave beneden de sluis 505 pil. De minste waterdiepten in de vaar geul, heden vermeld op de waar schuwingsborden, zijn in centime ters: Spijk-St.-Andries 320, IJssel- kop-Driel 260, Driel-Amerongen 245, IJsselkop-Doesburg 230, Doesburg- Zutphen 235, Zutphen-Deventer 235, Deventer-Windesheim 245. (Van onze correspondent). 's-GRAVENPOLDER De dam club 's-Gravenpolder heeft de twin tigste jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Jan Blom. vond 1970 een succesvol jaar, zowel in de hoofdklasse-competitie, als in het kader van het 20-jarig bestaan ge houden sneldamkampioenschap. Het was voor de heer Blom tevens zijn laatste vergadering die hij als voorzitter leidde, omdat hij zich niet meer hei-kiesbaar stelde. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer D.L. Huissoon, en als bestuurslid de heer E. Wiskerke. De heer Huissoon dankte tot slot namens alle leden de heer Blom voor het vele werk dat hij in al die jaren voor de damclub heeft gedaan. Hij is zestien jaar voorzitter geweest. De vergadering werd zoals gewoonlijk besloten met een sneldamwedstrijid. Clubkampioen 1971 werd de h-eer Jan Blom met 19 punten De verdere uitslag luidt: 2, E. Wiskerke 17 pnt, 3. G. Blom 17, 4. M. Quakkelaar 13, 5. M. v. d. Plasse 12, 6. D.L. Huissoon 12, 7. Iz. op 't Hof 10, 8. Chr. van Ovei-beeke met 9, 9. J. Veerho-ek met 9, 10. M. N-ijsse 8. 11. -M. Boger-t 3. 12. W 'Neels 3. De voorlopige stand van de club competitie luidt met nog di-ie ronden te spelen: 1. A. Krijger 22 punten, 2. J. Blom 21, 3. Iz. op 't Hof 18, 4. G. Blom 16, 5. Jac op 't Hof 16, 6. M. v. d. Plasse 15, 7. M. Quakkelaar 15, 8. J. Veerhoek 15, 9. M. N-ijsse 13, 10. A. Quakkelaar 12, 11. D. L. Huis soon 12, 12. E. Wiskerke 10, 13. A. v. Overbeeke 8, 14. Chr. v. Over- beeke 7, 15. M. Boogert 7. 16. W. Neels 2 (Van onze correspondent). BIERVLIET Op het land van landbouwer d'Hon.t in de Gertruida- polder te Biervliet werd een granaat met een gewicht van ongeveer tien kilogram gevonden, afkomstig uit de tweede wereldoorlog. Daar er nog ontploffingsgevaar was, werd de mijnopruimingsdienst gewaarschuwd die de granaat onschadelijk maakte en afvoerde. - M W jgggj (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Sluiskil heeft een Ir. Lelyplein, genoemd naar de mi nister die het dorp eens een brug over het kanaal Gent - Terneuzen schonk. Vorig jaar werd ter herinne ring aan die brug (bij de kanaalver breding werd zij afgebroken) een steen onthuld bij het Ir. Lelyplein. Sommigen in Sluiskil achten de naam „Ir. Lelyplein" niet juist. Lie ver hadden zij gezien dat het plein Minister Lelyplein heette. Commen taar van Honoré Colsen, bijgenaamd de burgemeester van Sluiskil :„Ja> ren geleden werd ene Huizinga, die kapper en barbier in Den Helder was, burgemeester in Axel. In Tei-- neuzen hebben ze aan de Axelse- straat een Burgemeester Hu-izinga- bank. Die hebben ze toch immers ook niet Kapper Huizimgaibank ge noemd? Nou dan. Daarom vinden wij in Sluiskil dat het geen Ir. Lelyplein, maar Minister Lelyplein moet zijn". (ADVERTENTIE) OIRSCHOT POSTBUS 30 TEL 04997- 4848' (Van onze onderwijsredacteur) MIDDELBURG Het Regio naal Pedagogisch Centrum in Middelburg, dat met zijn drie medewerkers zo'n vijfhonderd Zeeuwse kleuter- en basisscho len „bedient" is in ons land een bijna unieke verschijning. Bijna, want in Oost-Groningen werkt onder geheel andere omstan digheden uiteraard een soort gelijk instituut. Twee experimenten die beogen de afstand tussen de landelijke pedagogische centra en de school te overbruggen. De wer kers in het veld, de onderwijs krachten; vragen immers in toe nemende mate om een slagvaar dige en duidelijke pèdagogisch- didactisehe begeleiding. De landelijke centra leven te ver van ze af, kennen de speciale streekprohlemen en eigen-ge aardheid niet. Dat Zeeland als experimenteer- gebied voor een RPC is -gekozen, is niet verwonderljik. Er waren in de provincie reeds wat initiatieven genomen. Toen het Centrum for meel eind 1969 startte, wais - zo kan men wait optimistisch stellen - de grond ervoor al enigszins bemest. Het RPC is een samenw-erkings- orgaam, waarin de drie oraderwijs- richtingen elkaar hebben gevonden. Dat vinidt men terug in de bestuur lijke opbouw van de staf. De drie medewerkers vertegenwoordigen ieder een onderwijsrichtimg. De heer C. F. J. Verbeek (35), een hunner, wijst erop dat het eigenlijke werk in augustus vorig jaar goed koin beginnen. Het is allemaal dus nog wel erg pril. „Toch meen ik dat er perspectief in het Centrum zit. Als we maar goed rekening blijven houden met de richtingen in ons onderwijs. Dat moeten we ernstig nemen. Dat is immers de feitelijke situatie waar in wij ons werk moeten doen." Hij laat er ook geen twijfel over be staan-dat-het RPC beslist niet alles tegelijk overhoop wil haten. Dat kan- trouwens niet. De bezetting is er te bescheiden voor. Er wordt gestreefd naar het ont wikkelen van een schoolbegelei- dings- en een schooladviesdienst. Die begeleiding is volop aan de gang. Eind van dit jaar zo hoopt men, zal ook met de schooladvies dienst een begin kunnen worden gemaakt. "Wij zouden het wel fijn vinden, als het RPC spoedig een directeur krijgt. We zijn maar met z'n drie ën. Wij verliezen veel te veel tijd met besprekingen en met h-et af doen van allerlei administratieve zaken. Er wordt een directeur ge zocht." De eerste activiteit van het oen- trxxm was het ontwikkelen van een uitwisselingsprogramma voor leer krachten van het kleuter- en basis onderwijs. Dat gebeurde door de niet geringe problematiek van de overgang tusSen de kleuterschool en de basisschool aan d-e orde te stellen. Een actuele zaak,ook om dat in het voorontwerp van wet op het basisonderwijs duidelijk kleu ter- en lagere school als een een heid worden gezien. Bovendien had die aanpak het grote voordeel dat onderwijskrachten van de twee schooltypen die in de meeste ge vallen naast elkaar wierken, door persoonlijk contact eikaars vak- moeilijfaheden konden leren ken nen. Geheel in dezelfde lijn was dan ook de cursus die het RPC opzette voor kleuterleidsters en leerkrach ten van de eerste klassen van ba sisscholen. Er deden zo'n 400 men sen aan mee. De cursus werd in 11 plaatsen gehouden. "Er is duidelijk belangstelling gekweekt. Er zijn uitwisselingen tot stand gekomen. Men werkte in eikaars klassen sa men. Dat betekent dat er een kans is dat allerlei activiteiten in beide schooltypen misschien wat meer op elkaar kunnen worden afge stemd." Het RPC pakte ongetwijfeld een heet hangijzer aan toen het, op aandrang van onderwijskrachten, met schoolhoofden een bespreking op touw zetten over het wiskunde onderwijs op lagere scholen. Het gesprek had een voorlichtend ka rakter. Het werd geleid door re- kendidactici van de pedagogische academies in Middelburg. "Ons doel was de hoofden inzicht te geven in de problematiek van deze zaak en ze te waarschuwen tegen een invoering van het wiskunde- onderricht op lagere scholen zon der rijp beraad. Dat wekte nogal wat verwondering. Heel wat deel nemers hadden namelijk gedacht dat er richtlijnen zouden worden gegeven om wiskunde op de lagere school te kunnen gaan invoeren." „Weet u, wij hebben sterk de indruk det die drang gestimuleerd wordt door de druk die uitgevers uitoefenen om het ma-ar te gaan doen. Wij vinden echter dat er noigal wat aan vastzit. Wij zijn dan ook verheugd over het feit dat er werkgroepen van onderwijskrach ten zijn (Hulst en Terneuzen), die onider leiding van specialisten zich bei^aden over het vraagstuk van wiskunde-onderwijs op de basis school. Dat brengt verdieping. Dan stapt men er niet in zondier te weten waaraan men begint." Verder heeft het RPC nogal wat aandacht geschonken aan de hele leesproblematiek. Er is een cursus gegeven over de verschillende leesvormen. "Dat deden we als in leiding op een gerichte begeleiding op dit gebied die wij het komende schooljaar willen gewen." Verder waren er studiedagen, is er - opverzoek - advies gegeven over allerlei onderwijszaken aan hoofdenkringen of aan de contact groep voor het openbaar onderwijs. Op die manier is er, bijvoorbeeld, gewerkt aan d-e samenstelling van een leerplan. Dat heeft geleid tot een regionaal leerplan voor Zee land. Studiegroepen hebben zich beziggehouden, samen met de pe dagogische academies, met de ma nier waarop scholen een eigen do cumentatiecentrum kxinnen inrich ten. Met het oog op het vak "we reldoriëntatie", onder andere. Zo veel mogelijk de ouders erbij be trekken, is daarbij een van de belangrijkste uitgangspunten. "U kunt stellen dat we dit schooljaar in cursussen en gesprekken heb ben voorbereid wat we komend sohoolja-ar in schoolteams of via groepen van deze teams willen be geleiden op de scholen zélf. Dus: die overgang van het kleuteronder wijs naar de basisschool en de leesteams. We gaan dan onze cur sus-activiteit beperken. Er komt er een. Wel een belangrijke, de musi sche vorming. Dat doen we in overleg met de Stichting Kunstzin nige Vorming." Wat de medewerkers van het RPC sterk is opgevallen is dat in Zeeland, vooral in de dorpen, de ouders zich nauw verbonden voe len in allerlei activiteiten met hun kinderen. Ze bemoeien zich mét die kinderen, hebben tijd voor ze. "Misschien is dat wel een gevolg van het nog aanwezige agrarische patroon. Wij hebben het prettige gevoel dat "de school" in die dor pen nog steeds iets vertegenwoor digt". Hij aarzelt even. „Misschien is wat ik nu zeg wat zwaar. Ik denk wel eens dat in heel wat Zeeuwse dorpen de school ook nog een culturele taak heeft. Dat zij niet naast de kleine gemeenschap staat, maar er middenin. Dat is heel waardevol." JACQUES LEVIJ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Op uitnodiging van de Middelburgse parochieraad zal mgr. H. Ernst aanwezig zijn op en parochieavond die zal worden gehoudlen op vrijdag 14 mei om acht uu-r in de zaal „De Schakel" (tegen over de kerk aan de Boch-ten Steene). De bisschop zal een korte inleiding houden over het onder werp „wederzijdse invloed van christendom en samenleving". Tijdens deze bijzondere jiarodhiea- vond, die in de plaats komt van de gebruikelijke wijkbijeenkomsten, kunnen d-e parochianen en hun bis schop nader met eik-aar kennisma ken. Na de pauze zal d-e gelegeheid tot gedachtenwisseling dit zeker be vorderen. (ADVERTENTIE) Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar (ADVERTENTIE) (Van onze correspondente) MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft de zaak waarbij de parkeerkaarten-afgifte-automaat van de gemeente Middelburg in het ge ding was, heropend. Als verdachte kwam voor het hekje de gemeente secretaris van de gemeente Middel burg ,mr. J. Hooy, die zich vorig jaar op de Markt had laten verbaliseren, nadat hij geweigerd had een parkeer kaartje voor zijn auto te kopen, ter wijl de gemeente Middelburg de Markt had ingericht als een parkeer terrein met daarop een soort parkeer wachter, in dit geval een robot, die parkeerkaarten verkocht. De heer Hooy had dit gedaan om dat de kantonrechter op 30 december van het vorige jaar de heer P. H. v. d. V. uit Driebergen, die had vex-geten een parkeerkaartje te kopen voor zijn auto en daarom was verbaliseerd, ontslj^en had van rechtsvervolging. De otticxer ging destijds van deze uit spraak in beroep. Maar toen de zaak eenmaal door de rechtbank werd be handeld vroeg hij toch ontslag van rechtsvervolging. De officier ging er namelijk van uit dat het hier om een gedeelte van de openbare weg ging, en dat voor een goede doorstroming van het verkeer de regeling was in gesteld dat een parkeermeter ten hoogste vier uur parkeertijd mag verkopen. In tegenstelling tot de heer Van de V. werd de zaak van de heer Hooy direct voor de rechtbank behandeld. Dit in verband met het feit dat de overtreding te maken zou hebben met ontduiking van de be-lasting, na melijk de parkeerbelasting. De arge loze leek had kunnen denken dat de verdediger mr. C. Mouton zijn cliënt liet vallen, toen hij er bij de recht bank op aandrong om de heer Hooy, niet zoals de kantonrechter had ge daan, vrij te spreken, maar juist te veroordelen. Hij meende namelijk dat de gemeente Middelburg hel recht had net zo veel parkeertijd te verkopen als ze zelf wilde. Omdat het betreffende terrein los staat van de openbare weg omdat men op een dergelijke parkeerplaats een parkeer wachter of een vervangende robot mag neerzetten. Zegt de rechtbank nu op 19 mei a.s. dat het parkeerterrein wel een gedeelte van de openbare weg is, dan moet de automaat worden afgesteld op maximaal vier uur, en mag hij niet, zoais gebruikelijk is tien en een half uur parkeertijd verkopen. Be slist de rechtbank dat bet wel een ingericht parkeerterrein is. dan blijft alles bij het oude, en kan de parkeer- kaartenafgifte-automaat zijn normale bezigheden voortzetten. Teneinde in deze zaak de grootst mogelijke duidelijkheid te betrach ten hoorde de rechtbank twee verba lisanten die de bekeuringen aan beide heren had uitgedeeld. KORTE NIEUWSTRAAT 21 HULST tel. 2478-3558, b.g.g. 2209 (Van een onzer verslaggevers )s HULST-KLOOSTERZANDE Het Zeeuwsch-Vlaamse weekblad „Zeelandia" gaat onder zijn lezers een enquête houden over het voor ontwerp van het streekplan voor Oost-Zeeuwséh-Vlaanderen. Aan vijf bij de streekplan-discussies betrok ken gemeentebesturen za-1 naar aan leiding van de uitslag ten rapport worden gestuurd over de bevindin gen. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Donderdag 13 mei promoveert drs. R. Bannink (35) aan de Tilburgse Hogeschool tot doctor in de economische weten schappen. Zijn proefschrift behan delt een aantal aspecten van de af- zetplanning op korte termijn. De hoogleraren dr. P. A. Verheyen en drs. J. Kriens treden op als promo tors. De heer Bannink slaagde in. 1962 voor zijn doctoraal examen aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, kwantitatief economische studierichting. Sinds 1966 is hij hoofd van de afdeling' statistiek van de Nederlandse Sta-atsinijnen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3