Sluiskilse bejaarden voor vijftigste maal op reis Plaatselijke YYY moet taken durven delegeren REIMERSWAAL- INDUSTRIE SCHAADT NIET Ook Oostburg wil plastic vuilniszak invoeren Burgemeester V an Dijke opent expositie in Axel HONORé COLSEN (85) WAS LANG STUWENDE KRACHT Raadselachtig plant stad streek Risamrat geschoten Collecte medische Peter Post opende winkel van jo de Roo m Goes VISWEDSTRIJD BIJ TERNEUZEN Karabijnschieting in Zuiddorpe Wielerwedstrijd bij kermis Sint Kruis BELASTIN OUDE A ETC IN BRAND GESTOKEN ZATERDAG 8 MEI 1971 De heer H. J. Colsen met de oor konde, waarin zijn ere-voorzitter- schap van het conïité bejaardenreizen in Sluiskil is vereeuwigd. (Van onze correspondent) OOSTBURG Als de raad van Oostburg op donderdag 13 mei in de openbare vergadering 's-avonds ak koord gaat met het voorstel van b. en w. om over te gaan tot het ingebruik nemen van plastic zakken, zal de plasticzak per 1 juli a.s. worden ingevoerd. B. en w. zijn tot die maatregel gekomen daar zij van mening zijn dat aan het gebruik van emmers nogal wat nadelen kleven. En bovendien wordt de mogelijk heid van plastic zakken steeds meer benut. De voor- en nadelen van de plastic zakken tegen elkaar afwe gend kan men'Zeggen dat men met plastic vuilniszakken tot een effi ciënter functioneren van de huisvuil- ophaaldienst kan komen. Wanneer men bij het gebruik van plastic zakken alle kosten incalculeert is de koopprijs per zak 43% cent. Hierin is ook begrepen het eenmaal per maand ophalen van tuin- en ander vuil. Het is de bedoeling pakjes van twintig zakken verkrijgbaar te stel len. Het ophalen van grof vuil dooi de gemeente zal echter apart moeten geschieden en per manuur moeten worden berekend. In verband met het overgaan op plastic zakken voor huisvuil zal de heffing voor de rei nigingsrechten een wijziging onder gaan. Men heeft voor de nieuwe rege ling een tarief van ƒ24,- in gedach te, en men stelt voor de oude veror dening in te trekken en de verorde ning van Zuidzande te handhaven. Voorts wordt voorgesteld de ge meenschappelijke regeling voor het ophalen van huisvuil met diverse gemeenten in te trekken en een overeenkomst met de firma Bron ie Waterlandkerkje aan te gaan. TERNEUZEN Tijdens een sur veillancedienst ontdekte het geoe fende oog van de heer C. Riemslag, particulier jachtopziener in het re creatiegebied „De. Braakman" een muskusrat (in de volksmond bisam- rat genoemd) in het zuidelijke ge deelte van dit gebied. Het gelukte de heer Riemslag dit schadelijke dier met een kogel te doden. Het is ongeveer zes jaar geleden dat een dergelijk exemplaar dood werd aangetroffen aan de Schelde- dijik. (Van een onzer verslagge vers) DEN BOSCH „Reimerswaal is een van de weinige plaatsen in ons land waar je nog wat indus trie kunt wegzetten zonder het milieu te vervuilen. Ik geloof echt in een grote haven daar". Dit evrtelt ons ir. W. Haersma Buma, hoofdingenieur-directeur vap Rijkswaterstaat in Noord- Brabant en voorzitter van de werkgroep Havengebieden Noord-Brabant. Deze werkgroep is enige tijd geleden door de werkcommissie Deltagebied van de rijksplanologische commissie ingesteld. De plannen die de rijks planologische commissie onlangs in een rapport over Zuidwest- Nederland (het „Paarse Boekje") heeft ontvouwd, bevatten voor de heer Van Haersma Buma geen nieuws. „Ook in onze studie heb ben we met het alternatief van een gesplitste haven een deel in de Westerschelde, een deel in de Oosterschelde —rekening ge houden. Het is natuurlijk uitein delijk een kwestie van geld. Hoe veel wil je investeren in zo'n haven. Als je nog een kanaal door Zuid-Beveland wilt graven kost dat heel veel geld, dat we ten we allemaal. Dan rijst na tuurlijk onmiddellijk de vraag wat voor industrie ga je daar in Reimerswaal neerzetten. Daar studeren we momenteel druk op". Ir. Van Haersma Buma ver wacht dat zijn studie al dit jaar gereed zal komen. Er zullen tal van alternatieven voor een zeeha ven in het Scheldebekken gege ven worden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Aan alle kanten worden we op dit moment om de oren gesla gen met materiële zaken. Het lijkt wel of er op de wereld niets anders meer is. Daarom vind ik het zo prettig, dat We hier worden geconfronteerd met deze produkten van de geest'. Met deze woorden heeft burgemeester M. K. van Dijke van de gemeente Axel, gisteravond in het culturele centrum „De Halle" een expositie met werken van de Limburgse kunstenaar Herman Bo- lenius geopend. De belangstelling voor dit officiële gebeuren viel wat tegen, zeker gezien het grote aantal uitnodigingen. Tot en met 5 juni kan deze aanvankelijke tegenvaller nog goedgemaakt wor den, want tot die datum blijft de ex-' positie, ingericht in de foyer van het culturele centrum, open. Behalve pentekening, schilderijen en goua ches, zijn op de tentoonstelling beeld houwwerken van dezelfde kunstenaar te bewonderen. Burgemeester Van Dijke heeft zich in zijn openingstoespraak niet alleen waarderend uitgelaten over het werk van Bolenius, maar ook over het ini tiatief tot de organisatie van de ten toonstelling. Dat initiatief is name lijk van beheerder B. Reinerie van „De Halle" en diens echtgenote, die via de Hulstenaar Frans van de Berg in contact zijn gekomen met de Lim burgse kunstenaar. „Ik ben erg gelukkig met dit ini tiatief. Het heeft veel te lang geduurd voordat een dergelijke expositie hier kwam, en De Halle is nu toch alweer enkele jaren open", aldus de Axelse burgemeester. „Dit is een expositie die er zijn mag. De veelzijdigheid van deze kunstenaar is opvallend", zo zei de heer Van Dijke, die het werk van de heer Bolenius direct in verband meende te kunnen brengen met de streek de kunstenaar afkomstig is. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Het actiecomité tot behoud van de opgeviste kanonnen heeft besloten onder de bevolking van Breskens een collecte te hou den. Met de opbrengst zal een bod worden gedaan op de kanonnen die binnenkort geveild zullen worden. Burgemeester Schipper heeft inmid dels zijn toestemming voor de col lecte gegeven. Collectanten kunnen zich opgeven bij dominee W. A. Dekker, Vogelenzang 4. 1 n HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg: Dokter M.J. Rijk, Oude Kerkstraat 2, Aar denburg, tel. 01177-1436. Axel: Dokter Schiltmam, tel. 1771, b.g.g. 01157-451. Borssele en Nieuwdorp: Dokter Gelderblom te Nieuwdorp, tel. 01196-327 Biervliet en IJzendijke: Dokter Lievens te IJzendijke, Hel. 0117b- 266. Driewegen, Hoedekenskerke, s- Heerenhoek en Ovezande: Dokter Wöstman, Nieuwstraat 18a, Ovezan de, tel. 01195-450. Goes: Dokter W. Griep, Fr. de Hollanderlaan 29, Goes, tel. 6405. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande: Dokter De Meijer, Sluis, tel. 01178-1366. Hansweert, Krabbendijke, Krui- ningen en Rilland Bath: Dokter G.J. Noome, Krabbendijke, 01134-1444. Middelburg: Zaterdag: mevrouw J. Pel-Mellink, Rouaansekaai 11, tel. 01180-2585 en zondag: dokter J.Z.S Perl, Rouaansekaai 11, tel. 01180- 2585. sas van Gent e.o.: Dototer E. du Puy, Stationsstraat 26, tel. 1777. Terneuzen: dokter H.J- van Herk. Bellamystraat 117, tel. 4000. Vlissingen: zaterdag: dokter G. de Greef, tel. 2121 en zondag: dok ter E. Kant, tel. 3987. 's-IIeer Arendskerke, Wolphaarts- dijk en Heinkenszand: Dokter AI Vos, te Wolphaartsdijk, tel. 01198- 231. Hulst: dokter Eysink. Hontenisse: Dokter Buwalda, tel. 01148-277. APOTHEKEN Goes: Goese apotheek, tel. 7104. Middelburg: Apotheek L. v.d. Boogert, Korte Delft 12, tel. 2789. Terneuzen: Apotheek Hamann, tel. 2060. Vlissingen: Apotheek J.H.M. van de Sande, Badhuisstraat 22-24, tel 2066. DIERENARTSEN Noord- en Zuid-Beveland: Dokte: M Gaakeer te Ovezande, tel. 01195- 283. West Zeeuwsch-Vlaanderen: Dok ter W.H. Kapsenberg te Sluis, tel. 01178-1225. Axel en Zaamslag: Dokter J.F. de Haas, Zaamslag, tel. 01153-366. TANDARTSEN Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Tand arts W. P. F. Neve, Rooseveltlaan 51. Axel, tel. 01155-2332. (spreekuur zat. 10-10.30 en 18-18.30 uur en zo 12.00-12.30 uur). West-Zeeuwsch-Vlaanderen: Tand arts N. Janssen, Aardenburg, (spreekuur 12-12.30 uur). Zuid- en Noord-Beveland: Tandarts E. Klinkert, Turfkade 15, Goes, tel 01100-6504 (spreekuur: 9-10 uur). Walcheren: Tandarts H.A. Reddir- gius, Badhuisstraat 11, Vlissinger 01184-2481. WIJKVERPLEGING Groot Axel: Zuster A. Geuler Schoolstraat 29, Koewacht, te' 01146-684. EUewoutsdijk e.o.: Zr. Filius, tel 01196-200, heeft dienst voor zuster Franca en zuster Hoogeboom. Hoek, Sluiskil en Philippine: Zus ter Bouwens, Hoek, tel. 01154-274. Sas van Gent: Zuster Van Wae Schulpenpad 43, tel. 01158-1548 c 1567. Hulst en Hontenisse: Zr. M. c' Schrijver, tel. 01142-313. Terneuzen: Zr. Claeyssens, Jaco v. Lennepstraat 85, tel. 01150-27 b.g.g. 01158-1781. (Van een onzer verslaggevers) GOES „U zit op een goed piel je", zei wethouder J. P. Lindenber van Goes tegen zakenman en e wielrenner Jo de Roo kort nadat t bekendr zesdaagsenkeizer Peter Pi met een „echt" startschot de nieu" winkel van Jo de Roo in de Lai Vorststraat in Goes geopend had. net beleid van de gemeente krijgt 1 centrum extra aandacht en ik kaï heet van de naald meedelen dat i contact tussen gemeentehuis en m denstand in zéér korte tijd resulte in de langverwachte adviescommis voor het midden- en kleinbedri Alleen de gemeenteraad moet hit over nog beslissen". De nieuwe zaak heet „Romo N.V umdat zij eigendom is van Jo de R en degene die voorheen al een wi kei in huishoudelijke artikelen in hc zelfde pand dreef, de heer C. Mot man. De bekende oud-Goesenaar J; van Stee was de ceremoniemeest bij de opening. Behalve Peter Post zijn vrouw, was ook de schoonvad van de Belgische wielrenner Rog de Vlaeminck (die op dat mome juist de etappezege en de eer? plaats in de ronde van Duinkerk veroverd had) aanwezig om de nie: we eigenaars te feliciteren. Jan va Stee vertelde nog dat Peter Post e Jo de Roo eens samen een zesdaags- hebben gewonnen en nu beiden za henlieden zijn (zoals bekend, is Pete Post sinds kort directeur van eer oowlmgbaan) Hij noemde dit eer voorbeeld, hoe een sportcarrière kan uitgroeien tot een goede zakencarri- ère. Voor de opening van de winke was grote belangstelling. TERNEUZEN Morgen (9 mei) organiseert de Philips sport- en ont spanningsvereniging Terneuzen, af deling zeehengelen, aan de Wester- scheldedijk tussen Terneuzen en de buurtschap De Griete voor de vijfde maal een internationale zeehengel- wedstrijd, tevens meetellend voor het Europees Philips zeehengelkam- pioenschap 1971. De wedstrijd be gint om 12.30 uur. Hierna volgt om 17.15 uur in de staflunchkamer van de N.V. Philips gloeilampenfabrie ken aan de Mr. F.J. Haarmanweg een receptie met uitreiking van een herinnering aan de voorzitters van de deelnemende bedrijven en vere nigingen. Na de prijsuitreiking in de kantine van het bedrijf is er nog een gezellig samenzijn met de Ter- neuzense boeren kapel. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE. Aan de karabijn schieting in de zaal van het café Centraal te Zuiddorp hebben 58 schutters deelgenomen. De hoogvo gel van 20,- werd afgeschoten door mevrouw Ans Gerritsen uit Sas van Gent. Een extra hoogvogel van 10,- wend afgeschoten door F. Ger ritsen uit Sas van Gent. De tweede hoogvogel schoot A. leterbeke uit Sleidinge (België). De derde extra hoogvogel van 10,- wend afgescho ten door A. van Damme uit Lembe- ke (België). De eerste zijvogel schoot A. Blanset uit Lovendegem (België) af en de tweede zijvogel A. leterbeke uit Sleidinge (België). De meeste vogels, drie stuks, werdien afgeschoten door Fredy D'Hont uit Zuididorp. (Van onze correspondent) SINT-KRUIS. Ter gelegenheid van de jaarlijkse kermis zal in Sint Kruis op zaterdag 15 mei een wie lerronde worden gehouden voor nieuwelingen. Deze „Ronde van Sint Kruis" begint om 14.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De plaatselijke WV's (Jedèn van de provinciale Zeeuwse VVV) zien deze grotere organisatie maar al te vaak als een concur rent. Zij blijven in gebreke met het delegeren van taken aan de provinciale Zeeuwse VVV en geven soms blijk van amateuristische opvattingen. Er dient in Zeeland samenwerking in plaats van concurrentie in het VVV-wezen te zijn. Het image van de provinciale Zeeuwse WV zal verbeterd moeten worden en men zal moeten leren be grijpen, dat ook het VW-werk een zakelijke en brede aanpak vereist. Aldus de kritisch gestemde af scheidswoorden van een oude rot in het VVV-wezen, de heer G.M. Haas donk uit Goes."-Gisteren werd tij dens de algemene voorjaarsvergade ring van de provinciale Zeeuwse WV afscheid van hem genomen. De heer Haasdonk werd tot ere'-lid be noemd de Abel van de organisa tie, zoals voorzitter, mr. H. Bruin hem noemde. Delegatie van taken door de leden-VWs aan de provin ciale Zeeuwse WV, kwam ook in het openingswoord van mr. Bruin terloops aan de orde. De voorzitter kondigde namelijk aan, dat het bestuur zich de vrijheid voorbehoudt om te zijner tijd terug te komen op het denkbeeld om ten huize van de provinciale VW een provinciale logies-reserveringscen- trale te stichten. Tijdens de najaars vergadering van 1970 bleek voor dit idee geen meerderheid te vinden te zijn. „Er is misschien wat te snel nee gezegd", meende mr. Bruin. Enig optimisme toonde de voorzit ter met betrekking tot de „verbro ken verloving" van de streek-VW's West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Momenteel is de toestand zo, dat de bruid in deze vrijage wel haar ja-woord heeft gegeven, maar dat haar familie een huwelijk tegen houdt, aldus mr. Bruin, die echter hoopte op verandering in de toe komst. Een ander heet hangijzer is: de Massificatie van logiesgelegen- heden in Zeeland. Pas in 1972 zal daarmee daadwerkelijk begonnen kunnen worden, aldus de voorzitter. Het nationaal bureau voor toeris me en de ANWB voeren op dit ongenblik overleg omtrent de tech nische aanpak van een klassifieatie- systeem. De verwachting is dait de Massificatie landelijk zal worden opgezet, waarbij Zeeland wellicht de eerste provincie zal zijn waar men in de praktijk tot Massificatie van logiesgelegênheden zai 0Vergaan. Door de huishoudelijke vergadering heen speelde af en toe het vraagstuk van invoering van toeristenbelasting. Aan het slot van de vergadering kwamen de gemoederen war dit be treft pas goed los, nadat burgemees ter H. Koevoets van Valkenisse en Vlissingse hotelier E. Oosterhuis de degens met elkaar hadden gekruist. Burgemeester Koevoets vond de toeristenbelasting nu niet bepaald een fraai staal van inkomstenver werving, omdat er discriminerende elementen inzitten, maar, gelet op de mogelijkheden welke een extra fonds aan de crecreatiegemeenten biedt, kon hij er bezwaarlijk afwij zend tegenover staan. Wei is het noodzakelijk, aldus de heer Koe voets, dat de toeristenbelasting ais een bestemmingsheffing wordt ge hanteerd, zodat degenen die hun kwartjes hebben geotierd bij een volgend bezoek aan de recreauege- meen-ten kunnen zien dat er met hun geld iets is gebeuru. De heer Oosterhuis vond de exploitatie vam casino's, waarbij hij dacht aan een vijftal van deze gelegenheden in Nederland, een heel wat betere bron van inkomsten dan een toeristenbe lasting. Van de opbrengsten van de casino-exploitatie, die hij begrootte op 15 miljoen gulden per jaar, zou een deel naar de recreatiegebieden moeten toevloeien. De heer Ooster huis was overigens van mening, dat het rijk extra-uitkeringen uit het gemeentefonds aan de recreatiege meenten moet verstrekken. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG- Op een grasveld gedegen aan de Sportlaan te Zaam slag, hebben donderdagavond onbe kenden een personenauto (zonder motor erin) in brand gestoken De auto was daags daarvoor naar deze plaats gesleept om als speelobject te dienen voor jeugdige leden van het clubhuis De Stropiekanne van de centrale stichting voor sociaal en oultureel werk in de gemeente Ter neuzen. (Van en onzer verslaggevers) SLUISKIL Voor de vijftigste keer gaan de Sluiskilse bejaarden hun jaarlijkse uitstapje maken. De jubileumreis gaat ditmaal naar Gent per rondvaartboot. Afreis op 17 juni. Honderdtachtig bejaarden hopen van de partij te zijn. De boot zal bij wijze van uitzondering bij de aan legsteiger van de Sluiskilse pont mogen afmeren om het gezelschap aan boord te nemen. Vijftig jaar geleden nam de nu 85-jarige Hbnoré Jozef Colsen het initiatief voor het uitstapje van de Sluiskilse ouden van dagen. „We begonnen met zestig ouden van da gen en achtentachtig gulden in kas. Dat geld haalde ik bij deze en gene op. De Sluiskilse bedrijven hebben altijd veei medewerking verleend", vertelt de heer Colsen. „Ik weet het nog goed die eerste keer. We gingen in een oude autobus en drie auto's. Die bus was niet veel waiard, want we moesten twee keer stoppen om dat het ding een mankement had. Via Sas van Gent ging de tocht naar Westdorpe en Zuiddorpe, naar St.- Jansteen en Hulst". „In Hulst kregen we op het patro naat gratis koffie. Dat was wat in die tijd, gratis koffie. Daarna reis den we verder via Stoppeldijk naar Zaamslag om daar in een café wat te gebruiken. Dat café bestaat nog. Op het plein hebben de oudjes toen een rondedans om mij heen ge maakt, zo uitgelaten waren ze. Heel Zaamslag stond ervan op zijn kop". Volgens de heer Colsen heeft Sluiskil eigenlijk de stoot gegeven voor de jaarlijkse uitstapjes van de bejaarden in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Vijftig jaar geleden wisten de ou den van dagen nauwelijks hoe het er buiten hun dorp uitzag. Een grote stad als Antwerpen bijvoorbeeld hadden de meesten nog nooit gezien. Met die jaarlijkse uitstapjes is daar wel iets aan veranderd .Reizen naar Rotterdam en de bollenvelden in Lisse zijn heel normale gebeurtenis sen geworden". Honoré Colsen is veertig jaar voorzitter van het comité voor be jaardenreizen in Sluiskil geweest. Bij zijn aftreden werd hij voor zijn grote verdiensten benoemd tot ere voorzitter. De oorkonde waarin dit feit werd vereeuwigd is de krasse baas nog altijd dierbaar. „Dit is het mooiste papierke dat ik ooit heg gekregen", zegt de man die in 1950 wegens zijn houding in de oorlog benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Colsen heeft geen reis met de bejaarden van Sluiskil ge mist. Ook op 17 juni zal hij er weel bij zijn. „Die drieduizend gulden, die voor de reis naar Gent nodig zijn, zullen er wel komen. Ik heb het volste vertrouwen in de bevol king en de bedrijven van Sluiskil. Want dat moet ik zeggen: in Sluiskil is die laatste jaren een grote eenheid ontstaan. Dat was vroeger, voor de oorlog, wel eens anders". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Mevrouw Van de Bulck, Nieuwstraat 13 in Ter neuzen, is al negen jaar in het bezit van een plant waarvan zij de naam niet weet. Beroepskwe kers en botanici uit pure liefheb berij hebben zich turend over de plant met haar forse groene bla deren gebogen om het raadsel te ontsluieren. Maar tot nu toe kon niemand het mysterie oplossen. Mevrouw Van de Bulck kreeg het eerste plantje van een kennis uit Gent. Daarna kweekte zij elk jaar nieuwe plantjes uit de bol letjes. „Ik heb tientallen boeken nagesnuffeld om de naam van de plant te weten te komen, maar ik heb haar nergens kunnen ontdek ken", aldus mevrouw Van de Bulck. „Ik noem liem daarom maar .Uilenkopje' omdat de bloem daar nog het meest op lijkt. De bloem heeft ook wel iets weg van de kop van een cobraslang". Me vrouw Van de Bulck vermoedt dat het hier om een orchideesoort gaat. Wie de plant van haar kan .thuisbrengen' aan de hand van de hierbij afgedrukte foto, gelie ve te schrijven aan de redactie van De Stem-De Vrije Zeeuw, Nieuwstraat 9 in Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2