Revaluatie kost landbouw miljoenen Heden belangrijke dag voor kabinetsformatie NEGENTIEN HOLLANDSE SCHONEN rrico Péchiney ging plat Den Toom ontvangt VVDM-delegatie niet I )e>re|yci Binnenkort sanering huwelijks- makelaardij Senator wil Nixon naar front sturen „Verpleegster moet wettelijke status krijgen Opnieuw uitbreiding stakingen in bauw Werkloosheid gestegen Goede moederdag LANGE HAREN INZET: Hóóg-tempo haardroger binnenland buitenland Jeugdmisdaad Zo spoedig mogelijk STANDPUNT NVSH overweegt uitzending Britse voorlielitingsf iJ m Min. Rogers stelt Israëli's teleur -J 15 Deze Kalorik Indola haar droog kap is instel baar van 20 tot 80 graden. Uw haar dróóg waar U bij zit! Supersnel. Met uitgekiend anti-strui kel geweldig-stabiel vloer statief. Met échte thermo staat traploos regelbaar, in schuifbaar, met robuuste draagopbergdoos. En hele maal gratis een wandhouder. Niet vergètemde beste haardroogkap heet Kalorik Indola! O ja, óók in hip oranje versie. KALORlkf /'T AJ M maakt u het leven lichter. ZATERDAG 8 MEI 1971 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/DEN HAAG Ieder procent revaluatie van de Neder landse gulden zou de Nederlandse landbouw op een verlies van 70 miljoen gulden komen te staan. Iedere opwaardering met één procent van de gulden betekent namelijk een directe prijsdaling van het in terventieniveau met ook één procent, en dat is ongeveer 70 miljoen gulden. Dit hebben deskundigen in EEG-kringen in Brussel becijferd. f- - - DE laatste tijd is in deze con treien een toename te bespeu ren van de jeugdcriminaliteit, met name in groepsverband. Clubjes jongeren trekken er gezamenlijk op uit om winkeldiefstallen te plegen of andere jongeren maar ook ouderen af te tuigen. Zo maar Zonder reden blijkbaar. De eerste reactie van het publiek is meestal: ze moesten die knapen maar eens flink aanpakken. Is dat werkelijk de juiste remedie Wij zien meer in Het advies van de Bredase officier van justitie mr. Kalthoff. Deze officier constateert: dat de jongelui in kwestie over het algemeen uit normale gezinnen komen. Wel zijn ze dikwijls uit één bepaalde wijk afkomstig. Of zitten ze (toevallig op dezelfde school. Mr. Kalthoff trekt hieruit de con clusie dat de oorzaak van de re cente jeugdcriminaliteit moet liggen in de omgeving, waarin de jonge ren in kwestie opgroeien. Die omge ving moet dus vóór alles veranderd worden. leder mens heeft een plekje nodig voor zichzelf. Ook en vooral de jonge mens. Dat plekje vindt de jeugd bij de woningbouw van te genwoordig zelden nog thuis. Ze moeten dus dikwijls de straat op. Hoe is daar dan de opvang Zijn er voldoende lokaliteiten, waar ze zonder bevoogding bij elkaar kun nen zijn Zijn er voldoende adres sen om aan te kloppen, als ze in moeilijkheden verkeren? Zijn er vol doende mensen die de jeugd kunnen helpen de angst voor een kleurloze toekomst te overwinnen? Hoe is de sfeer op de scholen Wat wordt daar gedaan aan de vorming van jonge mensen, ongeacht de vraag of ze straks naar de fabriek gaan of naar de universiteit Vragen. Vragen. Het zijn vragen, die de gemeenschap als geheel zal moeten beantwoorden. Het verdriet en de verbijstering van de ouders van deze kinderen kan morgen het verdriet zijn van andere ouders, die dan ook niet zullen begrijpen hoe het kon gebeuren. HET is hier al eerder gezegd en het zal nog wel eens herhaald worden: er is spoed geboden bij de kabinetsformatie. Op 28 april heeft de Nederlandse kiezer gesproken. Wij zijn nu tien dagen verder maar weten nog op geen stukken na wat de politieke partijen gaan doen met de uitspraak van de kiezers. Intussen is er een internationale monetaire crisis ontstaan. Intussen wordt het met de dag duidelijker, dat er in het eigen land op een ernstige economische teruggang gerekend moet worden. Intussen breiden de stakingsacties in de bouw zich verder uit. De financieeleconomische situatie in het eigen land en in de wereld om ons heen maakt het noodzakelijk dat er zo spoedig mogelijk een nieuw kabinet komt. Een kabinet, dat de maatregelen kan nemen, die geno men móeten worden. IN HELMOND is langs de spoorweg Ilelmond-Deurne een stuk bos ter grootte van anderhalve ha in vlam men opgegaan. Het vuur is waar schijnlijk ontstaan door onvoorzich tigheid van personen. DE ACTRICE Helene Wei-gel, wedu we van toneelschrijver en dichter Berthold Brecht, is in Oost-Berlijn overleden. Zij werd bijna 71 jaar. Vandaag komen, zoals bekend, de Europese ministers om half elf 's mor gens in Brussel bijeen om te beraad slagen over wat de beste maatrege len zijn om uit de huidige monetaire crisis te geraken. Tot welke conclu sies men kan komen, ligt nu nog in het duister maar vast staat wel, dat als besloten zou worden tot een zwe vende koers voor de Duitse mark, dit van het gemeenschappelijk land bouwbeleid „een puinhoop" zou ma ken, zoals een deskundige in Brussel opmerkte. De moeilijkheid, waarvoor de Europese Commissie zich bij zo'n zwevende koers geplaatst ziet, is dat volkomen onbekend wordt, op welk niveau er geïntervenieerd dient te worden. Ook al daarom is het standpunt van de Europese Commissie, dat er geen revaluatie van de munt van één of enkele lidstaten van de EEG mag ko men, evenmin als het instellen van een zwevende koers. Voor zover be kend, is de commissie geporteerd voor het treffen van maatregelen te gen het afzuigen van de Eurodollar- markt en ook zou ze het standpunt huldigen, dat ze enig heil ziet in het instellen op langere termijn van twee valuta-markten, één voor het kapi taalverkeer en één voor kortlopende transacties. Verder stelt de commis sie zich op het standpunt, dat de fluc tuaties van de munten iets verruimd zouden kunnen worden. Ingewijden in Brussel menen, dat de politieke situatie momenteel ais volgt beoordeeld kan worden: vijf landen van de gemeenschap voelen voor 'n gezamenlijke actie en Frank rijk doet er voorlopig het zwijgen toe. Dat zou kunnen inhouden, dat als de vijf met oplossingen komen, waarmee Frankrijk zich kan vereni gen, dat land best bereid zou zijn om mee te werken aan een gemeenschap pelijke oplossing. Vooral Duitsland (dat gisteren zijn standpunt reeds bepaalde, maar dit geheim hield) is sterk geporteerd voor een gemeenschappelijke rege- ling. Vandaag zal dit voorstel voor gelegd worden in Brussel, De Neder landse regering bepaalt morgen haar standpunt, dat van grote invloed kan zijn voor de binnenlandse economie. In de VS, waar, zoals bekend, men categorisch weigert, de dollar te de valueren, zou de neiging bestaan, de door de positie van dollar in Europa ontstane moeilijkheden enigszins te verlichten door 't toestaan van het uit schrijven van leningen op Europese beurzen. Een actie die momenteel slechts is toegestaan aan Amerikaan se instellingen, die deze dollars ook in Europa investeren. (Van onze parlementaire redac tie). DEN HAAG In de huwelijks makelaardij zal binnenkort een drastische sanering plaatsvinden- Huwelijksbureaus en bemiddelaars bij huwelijksbureaus en bemidde laars bij huwelijkscontacten moeten aan strenge voorwaarden voldoen om het predikaat „door de overheid er lcend" te verwerven. De raad van toezicht op de dienstverlening voor huwelijkscontacten heeft de diverse huiwelijksbemiddelingsbureaus in het land uitgenodigd zich aan te mel den voor erkenning. De raad van toezicht is ingesteld door de gezins raad en werd vorig jaar maart ge ïnstalleerd door staatssecretaris Van der Poel (CRM). - n«ii A -i i- :i-, •it Geduldig hebben 19 Holland-a se schonen zich vrijdagmiddagI ïaten manipuleren over het dekl van het cruise-schip de Himala-t ya uit Londen, dat was afge meerd in Amsterdam. De negen tien, uiterst nerveus, „cheese" zeggend en voortdurend attent op fotografen die hen „spontaan" trachtten te fotograferen zullen vrijdagavond 14 mei in Bergen (N.H.) strijden om de titel Miss Holland. Op het schip maakte de direc teur van de P. and O.-lines, J. G. Davis, bekend dat de winnares een cruise krijgt aangeboden die zij in gezelschap van een persoon naar keuze mag maken naar de Middellandse Zee of de Noorse fjorden. De schone jongedames zelf vonden de drukte maar flauwe kul. De eventuele materiële voordelen van de miss-titel won nen het van de ongemakken. (ADVERTENTIE) niet vergeten... Frico eten BERKELEY (RTR) Senator Ge orge McGovern uit Zuid-Dakota heeft in een toespraak tot studenten van de universiteit van Californië in Berke ley verklaard dat hij een amende ment op de wet op de militaire dienstplicht zal indienen dat de Ame rikaanse leiders verplicht „ten strij- d ete trekken" als deze wet wordt gewijzigd in die zin dat er meer dienstplichtigen kunnen worden op geroepen. „Als mijn amendement wordt aan genomen", aldus McGovern, „zullen president Nixon, de stafchefs en an dere leiders een „redelijke tijd aan het front moeten doorbrengen". McGovern erkende dat de leeftijd en gebreken een probleem zullen vor men bij de dienstplicht van deze al wat oudere mannen. DE ONDERNEMINGSRADEN van de vervoersmaiaitnebappijen NZH (Leiden) en NACO (Alkmaar) zijn tot de overtuiging gekomen dat bei dé maatschappijen tot een totale in tegratie moeten komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politieke krin gen in Den Haag houdt men er rekening mee dat het gesprek van vandaag tussen de fractieleiders van de drie confessionele partijen, VVD en DS'70 zich in twee fasen zal voltrekken. Vanmorgen komen de fractieleiders al vroeg bijeen. Om twaalf uur wil men pauzeren om de fractieleiders gelegenheid te geven hun fracties aan het Binnenhof van de stand van zaken op de hoogte te stellen- Ais daar aanleiding voor is zal daarna het gesprek van dc vijf fractieleiders weer worden voortge zet. Men moet dan in ieder geval tot een conclusie komen over de hou ding die KVP, AR, CHU, VVD en DS'70 zullen aannemen tijdens het Kamerdebat over de aanwijzing van een kabinets(in)formateur. Dat de bat vindt dinsdag of uiterlijk woensdag plaats. Hoewel men van de kant van DS'70 het liefst maar terstond een formateur aan het werk wil zetten, is de kans toch aanzien lijk dat er eerst een informateur zal komen. In dit verband blijft de naam van prof. Steenkamp (de geestelijke vader van het KVP-pro- gram) hoog genoteerd. Naar verluidt zou er tussen de fractieleiders in grote lijnen reeds overeenstemming bestaan over het beleid voor dit en volgend jaar, maar lopen de meningen uiteen over de koers die in 1973 en 1974 dient te worden gevolgd, met name op het stuk van de overheidsuitgaven. De vorming van een mindenheids- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De NVSH wil zon dagavond 16 mei een deel van de Engelse voorlichtingsfilm „Growing Up" in haar tv-programma „Sextant" uitzenden. Deze film van dr. Martin Cole heeft in Engeland grote op schudding veroorzaakt. In de film komen namelijk enkele coitus- en masturbatie-scènes voor. De leiding van „Sextant" beraadt zich momenteel nog over deze uit zending met het hoofdbestuur van de NVSH. JERUZALEM (AFP) In een uit eenzetting voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Israëli sche parlement heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, William Rogers, gistermiddag hele maal niets gezegd over de kwestie- Jeruzalem en slechts weinig over de heropening van het Suezkanaal. Volgens een lid van de commissie heeft de minister zich in hoofdzaak beperkt tot het vorig jaar juni be kend gemaakte Amerikaanse vredes initiatief, het zogenaamde plan-Ro gers. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Mij dunkt, dat de tijd is geko men om aan het beroep van verpleegkundigen een wettelijke status toe te kennen, die in overeen stemming is met de reali teit. Deze status zou dan de grondslag kunnen vor men voor een wettelijk tuchtrecht voor het ver plegend personeel". Met bovengenoemd plei dooi haakte prof. mr. J. Maeijer gisteren op het congres juridische proble men in en rond het zie kenhuis, aan op de recente ontwikkelingen rond de zaak van leerling-verpleeg ster Paula F. Volgens prof. Maeijer heeft de uitspraak in die zaak onder het verplegend personeel een gevoel van onbehagen doen ontstaan, omdat de wet aan verple gers en verpleegsters geen eigen verantwoordelijk heid toekent, daar ze on der toezicht van een arts werken. De rechter neemt wel een eigen verantwoor delijkheid in acht bij zijn beoordeling. Volgens prof. Maeijer is dit een onge zonde aangelegenheid en hij achtte het van het grootste belang dat deze leemte zo snel mogelijk werd aangevuld. Op het congres dat door een groot aantai medici, juristen, ambtenaren van sociale zaken en volksge zondheid en ziekenhuisbe stuurders werd bezocht, is naast de status van het verplegend personeel voor al aandacht besteed aan de bestuursstructuur van het ziekenhuis. Daarbij werd o.m. gepleit voor meer openheid en mede zeggenschap van de onder nemingsraad en de medi sche staf in het zieken huisbestuur. kabinet van confessionelen met de WD, nadat onverhoopt de bespre kingen met DS'70 zouden misluk ken, komt V.V.D.-fractieleider Geertsema „uiterst onwaarschijn lijk" voor. „Op de belangrijkste fi- nancieel-economische en fiscale pun ten staan V.V.D. en DS'70 veel dich ter bij elkaar dan de V.V.D. en de confessionele partijen", zo schrijft mr. Geertsema in bet partijorgaan „Vrijheid en Democratie". (Van onze verslaggevers) VLISSINGEN/UTRECHT De laatste dag van de eerste stakings- week in de bouw heeft opnieuw een aantal nieuwe stakingen ge bracht. Het meest spectaculair was wellicht het stoppen van de bouwactiviteiten bij Péchiney in het Vlissingse havengebied. Het betreft 130 werknemers. De staking geldt voor één dag, volgende week woensdog zal bezien worden of er schot in de landelijke onderhandelingen is gekomen. Zo niet dan zal d-e bouw voor de rest van de week platgelegd worden. De werknemers hebben hun bouw- object gisteren op het geoveligste moment getroffen. Er zou de gehele dag beton gestort worden dat in het weekend zou kunnen hardien. Toen gisterochtend de districtsbe stuurders Winik (NW) en Onder- dijk (CNV) om half negen aankwa men, werd hun de toegang tot het bouwwerk ontzegd. Ook bij de ach terpoort mochten zij niet binnen. Daarop besloten de werknemers en vakbondsmensen om dan maar bui ten te vergaderen. De arbeiders na men volgens de vakbondsfunctiona rissen zelf het initiatief tot de sta king. Na het besluit werd de direc tie gevraagd orn de kantine te mo gen gebruiken voor het inschrijven van de stakers. Enkele stakers hebben toen maar een pa-ar stoelen en een tafel over het hek gegooid.' De vakbondsbe stuurders waren zeer verbolgen over de houding vain de Péchiney-diirec- tie. De heer Wink: ,;Als dit de' manier is, waarop Pechiney met werknemersorganisaties omspringt, dan vrees ik het ergste voor de toekomstige werknemers van dit be drijf". De acties van de vakbonden leid den voorzover bekend tot nu toe tot één ontslag en wel in Leidschendam bij de bouw van een winkelcentrum door aannemer Intervam. Een werk nemer die overwerk weigerde, werd gisteren ontslagen. Zijn 120 collega's hebben volgens de vakbonden beslo ten de staking daarom tot vandaag uit te breiden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/UTRECHT Mi nister Den Toom van Defensie, die maandag het bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (V.V.D.M.) zou ontvan gen, om dit bestuur in de gele genheid te stellen een petitie be treffende de haardracht aan te bieden, heeft gistermorgen aan de V.V.D.M. laten weten, dat de ont vangst geen doorgang zal vinden. De minister, die zegt „voorstan der te zijn van een open en goed overleg met de V.V.D.M.", heeft deze beslissing genomen, nadat hem ter kennis was gekomen, dat de V.V.D.M. van plan zou zijn aan de aanbieding van de petitie een voor hem niet aanvaardbare actie te verbinden. Het was de bedoeling van dc V.V.D.M. dat drie langharige mi litairen, van elk krijgsmachton derdeel één, op bezoek zouden gaan bij de minister om „ettelijke duizenden" handtekeningen aan te bieden tégen het letterlijk en figuurlijk kort houden van de sol daat en diens kapsel, aldus de V.V.D.M. in een communiqué. De handtekeningen zijn verza meld in dertig kazernes. De V.V. D.M. zegt dat in die kazernes de adhesie zo overweldigend groot was, dat men het een beetje over bodig vond handtekeningen op te halen in alle kazernes. In de petitie, die de drie lang harige militairen maandag zou den hebben meegenomen, zou o.m. staan, dat de minister voor bijgaat aan de gevoelens van die militairen, die zich een kapsel wehsen dat de gestelde normen overschrijdt. „De beperkingen passen niet in het defensiebeleid, dat efficiënt genoemd wil worden, maar dat door die beperkingen onnodige spanningen oproept", zo zou in de petitie geschreven wor den. Er zou bij de minister wor den aangedrongen een ieder vrij te laten in de keuze van zijn kap sel. Het gebeurt niet zo vaak, maar sommige mensen komen toch wel eens met, wat men dan noemt, posi tieve zaken over de brug, om niet te zeggen progressieve zaken. Een Abon nee die onbekend wenst te blij ven, schrijft ons het volgende: „Zoveel mensen krijgen in de loop van deze maanden een vakantie uitkering bij hun salaris. Als er nu eens massaal in Nederland een ge deelte van ieders vakantiegeld, bij voorbeeld eenderde, aan het noodge- bied in Oost-Pakistan zou gegeven worden of aan een project in een of ander onderontwikkeld gebied, zou dit totaalbedrag een krachtige hulp zijn voor deze mensen". Ik geef deze gedachte hier weer, omdat ik het een belangrijke ge dachte vind. Velen zullen het er niet mee eens zijn, anderen zouden het moeilijk kunnen missen, omdat zo'n extraatje bij de laagst betaalden on der ons zo weer in de huishoudpot verdwijnt, maar als we nou eens eerlijk nagaan, is het dan zo'n gek idee? Misschien is eenderde om te beginnen wat veel, maar 1 of 2 procent, dat kan toch eigenlijk best. Enfin, een ieder zoeke het voor zichzelf uit. In Los Angeles is een dame deze week 110 jaar oud geworden. En hoe? Voor het naar bed gaan een stukje kaas met wat aardbeienjam nuttigen en wat drinken. Wat je moet drinken, zei de dame niet. Zeven en een half procent: stuKa- DOors. Wat denkt u nou van moederdag, zoals bekend de dag van morgen? In dat deel van Nederland dat geënga geerd tot links, in ieder geval kri tisch genoemd mag worden, is het „in" om het niet zo op moederdag te hebben. Commercie, zeg je dan, ver achtelijk de neus opsnuivend. Ja wel. Om te beginnen heeft de gemid delde kleine middenstander het be paald niet breed, en waarom zou je dan zo'n aardige gelegenheid niet te baat nemen om zijn magere kas enigermate te spekken. Uit solidari teit met de kleine man, bijvoor beeld. En dan, we doen met z'n allen het hele jaar al zo moeilijk over alle mogelijke gezinsproblemen die er ook wel zijn dat je je daarbij best een keer mag herinneren dat we praktisch allemaal uit zo'n gezin komen of er nog bij horen, en daar veel goeds aan te danken hebben. Nou dan, doe dan niet zo moeilijk voor een keertje. Misschien zit er een onwedertje in, maar voor het overige belooft het nog een uitermate gezellig tempera tuurt je te worden, dit weekeinde. Genieten we ervan. Natuurlijk, de doordraver van de week. Als u het mij vraagt komt daarvoor ditmaal niemand minder in aanmerking dan uw dienstwillige MERIJN DE KONINKLIJKE Nederlandse Papierfabriek N.V. heeft plannen om in verband met de eventuele fusie met Van Gelder Zonen N.V. haar Maastrichtse vestiging aanzien lijk uiilt te breiden. BIJ EEN omstreeks half drie uitge broken brand in de verffabriek In ternational in Rijswijk (Z.H.) is een 43-jarige werknemer om het leven gekomen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het wordt moeilijker werk te vinden. De eerste tekenen van een aarzeling (in veie bedrijfs takken personeel aan te stellen), zijn opgetreden in de bouwsector. B{j het Tiiburgse arbeidsbureau b.v. staan er driehonderd als werkzoekenden inge schreven. Daar staat een vraag van slechts tachtig krachten tegenover. Een opvallende situatie in een sei zoen waarin sinds vele jaren de vraag naar bouwvakkers het aanbod over trof. Dit geldt ook voor sommige afde lingen in de metaalnijverheid. Merk waardig genoeg krijgen de meeste werkzoekende textielarbeiders snel een plaats. Eind april van dit jaar waren er in Nederland 37.900 mannen zonder werk. Dat is 1,3 procent van de af hankelijke mannelijke beroepsbevol king. Een maand daarvoor waren er 46.200 mannen werkloos, eind april vorig jaar 32.000. Aan het eind van vorige maand waren bij de arbeidsbureaus 79.600 vacatures voor mannen geregistreerd, zeshonderd meer dan een maand te rug, maar 4800 minder dan een jaar geleden. Aan het eind van april was het aantal werkloze vrouwen 9100. Een belangrijke vermindering van het aantal vacatures trad op in Zee land 200) en in wat mindere mate in Noord-Brabant 100). (ADVERTENTIE) F maak I

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13