Openheid over wetenschap HET REGENDE WEER LINTJENS MAAR: "Maar we praten ze niet de industrie in" bier dieren oceanen Eenmaal nee. blijft neë Primeur Ervaring Arbeidsbureau Drentse boer leert knecht te zijn door Henny Grootveld Op een conferentie die vorige week in Straatsburg is ge houden over de popularisatie van wetenschap is nog eens expliciet naar voren gebracht dait de voorlichting over we tenschap en techniek van groot belang is voor de maat schappij. De invloed van de wetenschap op het leven van alle dag is zo groot dat het publiek ingelicht moet zijn en volgens de deelnemers aan 't symposion zouden met name de massamedia (pers, radio en TV) in deze informatie overdracht een belangrijke rol moeten spelen. Door een te grote verdeeldheid onder de deelnemers is men welis waar niet toegekomen aan het opstellen van gezamenlij ke eonclusies (dé praktische en wetenschappelijke benade ring van de problematiek bleken nogal eens met elkaar te botsen), maar over de uit eindelijke noodzaak van de wetenschapsjournalistiek lie pen de meningen nauwelijks uiteen. Grote bierdrinkers krijgen in de loop van de jaren niet al leen last vam leverziekten, maar over het algemeen zijn ze ook bekend als "vermoei de minnaars". Men heeft dit laatste steeds aan het over matig alcoholgebruik gewe ten, maar wetenschappelijk onderzoek aan de universi teit van Heidelberg heeft aangetoond dat deze opvat ting onjuist (of althans: on volledig is. In bier blijkt na melijk ook vrouwelijk ge slachtshormoon te zitten en het zou met name dit hor moon zijn dat het liefdesle ven van veel bier drinkende mannen negatief beïn vloedt. Men is op het spoor van dit vrouwelijk geslachts hormoon gekomen door af wijkingen in de menstruatie- cyclus bij hoppluksters; bij alle pluksters begon de maan delijkse bloeding onafhanke lijk van de eigen cyclus twee dagen na het begin van de pluk. Men wijt dit laatste aan opname van het hor moon via de huid. In de schitterende serie "Het leven der Dieren" die onder redaktie van Grzimek lang zaam maar zeker haar vol tooiing nadert is dezer da gen een deel over de insek- ten verschenen. Al eerder hebben we aandacht aan deze bijzonder fraai uitgevoerde (maar ook erg dure) boeken besteed en een uitgebreide beschouwing heeft dus weinig zin. Het blijft mogelijk zin vol om alleen even op te merken dat ook iin dit tweede van de 13 delen de tekst weer boven alle kritiek staat, maar dat de illustraties niet bijzonder zijn. Het is een se rie om im te lezen of na te salan, niet om plaatjes te kijken. Het leven der dieren - redak tie prof. dr. B. Grzimek - Spectrum/Utrecht. In de weersverwachting zal men voortaan de invloed van de oceanen nog meer moeten laten meespelen dan tot nu toe het geval was. Prof. Man tel van het Duitse KNMI heeft namelijk ontdekt dat de J.Th. J.M. Willems door LOUIS VAN DE GEIJN Mei De lintjesregen is weer over Nederland getrokken- Duizenden kregen een onderschei ding op de vooruit gestoken borst gespeld. Boek houders, schilders, maar ook mensen met de meest onvoorstelbare beroepen, zoals pourtemet- ter, mengselmaker, op trekster, traceur, rechtma- ker, gill-spinner, enopsnijder. Maar de opsnijder wilde geen lintje. Hij prijkte wel tussen de talrijke onderscheiden personen in de staats courant, maar voor hem behoefde het niet. „Hij" heet Hent van Driel, 55 jaar, uit Heesselt, een rustiek dorp dat ligt weggedoken tegen een bocht van de Waal. Van Driel werkt al ruim veertig jaar op de enige fa briek die het dorp rijk is: De Heesseltsche steenfa briek. Beroep, zoals gezegd: opsnijder. „Er is bijna niemand, die weet wat dat is", zegt hij met enige trots. „Een opsnijder is iemand, die de ste nen in de droogrekken op hun kant zet, zodat de zool van de steen kan drogen. Dat werk die ik al sinds 1946. Per week verzet ik 254.000 stenen. Op mijn een tje. Steen voor steen. Alles met de hand. Ik heb uit gerekend, dat ik alles bij mekaar in mijn leven zo'n 140 miljoen stenen verzet heb. Dat hadden er natuur lijk veel meer kunnen zijn, als er 's winters ook door gewerkt kon worden. Maar dit werk kan alleen des zomers". Ondanks al die stenen wil Van Driel niets weten van een onderscheiding. Zodra hij in de gaten had, dat er een op handen was, liet hij weten dat hij er geen prijs op stelde. „Waarom krijgen de gegoede lui een gou den of een zilveren medaille. En waarom moeten wij het met een bronzen doen? Dat vraag ik me af", zegt hij. „En daarom heb ik het in mijn hoofd gezet om die onderscheiding niet aan te nemen. En dat praten ze me niet meer uit mijn hoofd ook. Als ik eenmaal nee zeg, dan blijft het nee". Ze hebben wel geprobeerd om Van Driel tot andere gedachten te brengen. De bedrijfsleiding voelde zich wat door zijn houding in verlegenheid gebracht. Maar de trouwe opsnijder hield voet bij stuk. Van Driel: „Vorige week nog las ik een stukje in de krant van een man, die vijf jaar geleden was gehul digd voor veertig jaar trouwe dienst. Nu hebben ze hem op straat gezet. Omdat hij overbodig was". Voor de heer Van Driel alweer een bewijs dat zo'n lintje geen enkele waarde heeft, temeer omdat hij iets van zichzelf terug kan vinden in die ontslagen man. „Komende winter gaan ze beginnen met een droog oven. Het opsnijden gaat dan automatisch. Niet dat ik dan van de fabriek af zal moeten, maar met mijn werk is het dan wel afgelopen". De stenen zullen zijn handen missen. Met een forse uithaal gooit hij een stuk hout op de vuurstapel. Hij is een man van middelbare leef tijd. Samen met anderen werkt hij in het natuurge bied Mantingerzand, dat met achterstallig onder houd kampt. Hij werkt er pas kort. Straks, als hij vijf uur heeft volgemaakt, gaat hij naar huis. Weer aan het werk. Maar dan op zijn eigen bedrijf. Een noodlij dende boerderij. Deze en de andere boeren in het Manitingerzand hebben een belangrijke stap genomen. Zij laiten zich vrijwillig „knechten". Het kost ze hoogstens een half jaar. En dan zijn ze klaar voor werk in loondienst. Bijvoorbeeld voor een baan als plantsoenarbeider, gemeentewerkman, wegwerker of werknemer in de industrie. Op dat ogenblik kunnen ze kiezen. Doorgaan met boeren en weinig verdienen of een baas zoeken en meer geld thuisbrengen. In de tussentijd eten ze van twee walletjes. In het Mantingerzand verdienen ze zo'n honderd gulden extra per week. Ze werken volgens een aangepast schema, zodat ze het werk thuis op de boerderij tegelijkertijd draaiende kunnen houden. Projectleider S. Scheltens (61), uit Zweeloo bij Emmen. na dertig jaar voorlichtings- werk in de agrarische bedrijfstak, belast met de leiding van de proef- Marabingerzand, ziet zichzelf niet als een lokvogeltje van het bedrijfsleven dat uiteindelijk de boer van zijn vrijheid berooft. „Ik zal nooit een boer de industrie inpraten", zegt hij. „Maar wanrneer een boer voor zichzelf tot de vraag komt: doorgaan of ophouden, dan moet hij er over praten. Dan kan ik hem vertellen dat er alternatieven zjjn". Het overgangsproj eet Mantingerzand staat op het ogenblik sterk in die belangstelling. Het is het eerste in Nederland. Standsorganisaties, voorlichting en arbeidsbureaus zetten het samen op. Er zijn elf boeren „in de leer". De grootte van hun bedrijf varieert van 15 tot 24 hectare. Projectleider Scheltens kan verklaren waarom Drente met deze primeur komt. „De landbouw in deze provincie is meer dan op de rest van de zandgronden aan de grond gebonden. De Drentse boer is altijd gewend geweest zijn bedrijf uit te breiden. Dat kon door hei te ontginnen. Maar daar aan is een einde gekomen. De boer moet er nu grond bij kopen of pachten, als hij bij de tijd wil blijven. De gemiddelde oppervlakte per bedrijf is in Drente 14 tot 15 hectare en dat is te klein" „Nogal wat boeren plaatsen daarom een vraagteken bij - het perspectief van hun bedrijf. En het gaat niet meer om 10.000 gulden, als ze willen uitbreiden of om schakelen. Nee, het is een veelvoud vaq dat bedrag. Dat merkten we overal in gesprekken. Ook het aantal boeren dat zich bij arbeidsbureaus meldde, was een teken aan de wand. Toen we vorig jaar een voorlichtingsdag hielden met als hoofdthema bedrijfs beëindiging en daarvoor ongeveer 50 boeren aanschreven, kwamen er 120. Daarna besloten we dit overgangsproject op te zetten". In de korte tijd dat het overgangsprojeet Manitingerzand functioneert, is al veel ervaring opgedaan. Boeren die zich gereed maken voor een rol als knecht, blijken te moeten wennen aan leiding. Ze horen te aanvaarden dat een ander hun tijd indeelt, ze missen hun middagdutje en de koffie van moeder-de-vrouw. Vanuit het bedrijfsleven is er veel animo om een ex-boer in dienst te nemen. Scheltens: „Veel directies gaan uit van de redenering dat deze mensen veel verantwoordelijkheidsgevoel hebben en dat ze ook verantwoordelijkheid willen en kunnen dragen. Verder heeft de mechanisatie vaa de boer een technicus gemaakt. Een man die kan sleutelen". Natuurlijk wordien de boeren in het Mantingerzand niet alleen aan he't werk gezet. Ze krijgen daarbij een deskundige begeleiding en ze maken geregeld excursies naar bedrijven om zich te oriënteren. Dan blijkt dat de boer weinig of niets voelt voor arbeid in het drie- ploegenstelsel. Werk in het twee-ploegenstelsel is echter wel aanvaardbaar voor hen. Als werknemer in een vroege of late dagploeg. „Dat werk vind je ook terug op de boerderij, waar in bepaalde tijden tot laat wordt doorgewerkt. En aan vroeg opstaan is de boer gewend" Bij de selectie van de kandidaten' voor het projeet-Mantingerzand heeft de directeur van het arbeidsbureau een belangrijke stem. Hij bekijkt of de boer straks plaatsbaar is in het vrije bedrijf. De praktijk wil, dat dit voor jongeren gemakkelijker ligt dan voor ouderen. „Als de mensen bij ons Om de stofwisseling van een plant nauwkeurig in het vela te kunnen onderzoeken heeft een team van de Universiteit van München plateau's gebouwd in de bomen en de takkendie op de plateau's uitkwamen in speciale kleine kastjes geïsoleerd. Het onderzoek is bedoeld om de bosbouw te verbeteren. verschillende luchtlagen bo ven de oeceaian elkaar duide lijk beïnvloeden. Tot nu toe had men steeds aangenomen dat de koude lucht uit hogere luchtlagen van weinig invloed zou zijn op het lagere deel van de atmosfeer, maar de ze opvatting is in de praktijk onjuist gebleken, (uit: Umschau in Wissen schaft und Technik 8) Aangezien voor verantwoord natuurwetenschappelijk on derzoek veelal hoge investe ringen noodzakelijk zijn, is grotere concentratie van overeenkomstige activiteiten dan tot nu toe het geval is gewenst. (stelling bij proefschrift van A. Wachters, Groningen) De Bayerfabrieken in Dorma- gen zijn dezer dagen verrijkt met de grootste waterzuive ringsinstallatie van Europa. Een investering van 34 mil joen gulden was nodig om het afvalwater redelijk schoon te maken voor het in de Rijn terugvloeit. De zuiveringsin stallatie zou een stad van meer dan 1 miljoen mensen van schoon water kunnen voorzien. In verband met het toene mende misbruik van wekami nen zal staatssecretaris Krui- singa binnenkort een beper king van de aflevering van deze geneesmiddelen afkondi gen. Zeiss heeft een stereomicros coop op de markt gebracht die voorzien is van een zoom lens waardoor het beeld ook bij het veranderen van de vergroting automatisch scherp blijft. De Amerikaanse vereniging van olie-geologen heeft een boek uitgegeven van 575 pa gina's waarin de geologie en de hoeveelheden van alle (be kende) olie- en aardgasreser ves zijn vermeld. Ook alle Sowjet-Russische velden zijn erin opgenomen. De voedselbestraling in Is raël zal binnenkort worden uitgebreid omdat de erva ringen hebben geleerd dat de ze wijze van voedselconser- vering het best voldoet. In de helmen van de Apollo- astronauten zijn putjes gevon den die vrijwel zeker zijn ver oorzaakt door kosmische stra ling. Men is van mening dat deze straling bij een langer verblijf op de maan wel eens schadelijk zou kunnen zijn. weggaan, volgen wij ze", vertelt projectleider Scheltens. „We proberen wat aan nazorg te doen. Na een paar jaar moeten we kunnen zeggen of het project- Mantingei-zand geslaagd is of niet. Vier ex-boeren hebben nu ander werk en het lijkt goed te gaan". „Maar er is er één die zei: Ik ga weer terug naar de I boerderij. Wij kijken zo'n 1 man niet kwaad aan. Hij is geen afvallige. De man moet he-t helemaal zelf weten. Doordat hij hier geweest is, kon hij afwegen. Hij heeft daarom een bewuste keuze gemaakt. Voor de rest is het zijn verantwoorde lijkheid". Dit is nog een van de vrije boeren van Mantin- gerland. Tien van zijn collega's zijn bezig met een omschakelingsproces van werkgever naar werk nemer omdat zij het niet meer alleen kunnen rooien. V

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9