PARTIJBESTUUR K.Y.P. STAAT VOOR LASTIG BESLUIT Zetel van drs. Dusarduvn in Kamer nog niet zeker Frans Vlassenrood kampioen topbiljartcompetitie Kerkbouw in Rilland-Bath in teken van tegenspraak ZLM stelt verhoging contributie nog uit Kans op bui Julian Coco treedt op in Terneuzen VLISSINGS JEUGDHOTEL GAAT NOG EEN SEIZOEN MEE Koppelbazen zonder vergunning krijgen bekeuring stad streek j hoogwater - waterstanden AFSPRAAK BRIEF Majoor Spaanderman (rijkspolitie te water) wordt Kamerlid AUTO IN BRAND Man valt en loopt hersenschudding op r KOM, HOE- *M EIT ME TEEVEE EN OA SAMEN ES NAAK *N CAFÉ. «MAAK. Uit, aoewaewoo7ite. VRIJDAG 7 MEI 1971 Biljarter Vlassenrood. (Van onze correspondent) HULST De Hulstenaar Frans Vlassenrood is kampioen geworden van de topbiljartcompetitie van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Tevens werd hij club kampioen van 't Centrum. Daardoor kan hij, gezien ook de successen in de afgelopen jaren, tot een van de beste spelers van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gerekend worden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.NJM.I. op donderdag om 18.00 uur: Kans op een bui en tempe raturen aanhoudend boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 ,uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp.: 1 tot 7 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Morgen, zaterdag 8 mei, 1971. Bergen op Zoom 2.36 en 14.57 uur; Hansweert 1.41 en 14.07 uur; Terneuzen 1,09 en 13.32 uur; Vlissingen 0.38 en 13.00 uur; Wemieldinge 2.26 en 14.47 uur. De heer Vlassenrood is nu al zes jaar actief op het topbiljart. De eer ste vier jaren speelde hij bij de tapbiljartelub Marionette en werd daar drie ma-al kampioen. De afgelo pen twee jaar is hij lid van Centru-m en beide jaren behaalde hij hier het clubkampioenschap. Over het verloop van de competitie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, zegt Vlassenrood te verwachten dat de laatste wedstrijd tussen de Lustige Toepers en ONA een overwinning voor ONA zal opleveren. Daarmee voorspelt hij dus een beslissings wedstrijd tussen zijn club ('t Cen tru-m) en ONA. "Ik hoop", aldus de topbiljarter, "dat Het Centrum n-a - misschien een gelijkopga-ande wedstrijd het kampioenschap zal behalen'. Hij geeft toe dat de moeilijkste partij in de uitwedstrijd tegen ONA is ge weest. De mooiste overwinning, die de kampioen tot nog toe behaalde in zijn biljartloopbaan, is, naar zijn zeggen, het kampioenschap van Hulst geweest» het vorig jaar. Voorts speelde hij mtt de heer L. Dallinga van STC uit Sluiskil om het per soonlijk kampioenschap van Oost- Zeeuwsch-Vla-and-eren. Hij won de meeste partijen en werd zodoende kam-pioen van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. "Mijn sterkste persoon lijke tegenstander was Dallinga wel", aldus de nieuwe kampioen. Konstanz 313 onv; Rh-einfelden 225 pl 4; Straatsburg 220 onv; Plit- tersdorf 354 - 5; Maxau 403 - 1; Ploohingen 132 onv.; Mannheim 219 - 13; Steinbach 117 - 12; Maihz 237 - 3; Bingen 150 - 2; Kaub 163 - 1; Trier 240 pl 3; Kobleenz 169 - 3; Keulen 129 - 2; Ruhrort 293 - 12; Lobith 907 - 15; Pannerdense kop 878 - 12; Nijmegen 702 - 10; IJssel- kop 792 - 9; Eefde IJssel 320 - 10; Deventer 210 - 10; Monsin 5462 pl. 10: Borgharen 3919 pl. 59; Belfeld 1083 - 13; Grave beneden de sluis 504 pl. 3. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. In het Zuidland- theater treedt vanavond de beroem de gitarist Julian Coco op. Hij vormt deze avond een duo met fluitiste Magdalena Kuhn. (Van onze verslaggevers DEN Haag Het p artijbestuur van de KVP zal vandaag een moeilijke beslissing moeten nemen over de bezetting van een Kamerzetel. Het gaat er om of de Zeeuwse kandidaat, drs. W. R. V. Dusarduijn, of de nationale jongere kandidaat Wim du Chatinier uit Den Haag recht heeft op die vrijgekomen Kamerzetel, nu KVP-lijst- trekker Veringa door loting op de oostelijke KVP-lijst is terechtge komen. De interpretaties van hetgeen voor de verkiezingen intern in de KVP is afgesproken over kwesties als opvolging hij ontstane vaca tures verschillen nogal. Bij het opstellen van de kandida tenlijst werd uitgegaan van 38 ver kiesbare plaatsen, te verdelen Over vier lijsten, een Limburgse, een Brabantse, een noord-oostelijke en een westelijke lijst. Op de westelij ke lijst werd uitgegaan van tien verkiesbare plaatsen, wa-arvan vijf aan te wijzen door he-t partijbestuur en vijf door de regionale kringen in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. Afgesproken werd volgens het verkiezingsreglement van de KVP dat bij tussentijdse vacatures (bijv. indien een gekozen kamerlid minister of staatssecretaris zou wor den of om andere redenen zou be danken) een nationale kandidaat op gevolgd zou worden door een niét- gekozen nationale kandidaat en een regionale kandidaat opgevolgd zou worden door een niet-gekozen regio nale kandidaat. Tevoren was bekend, dat dr. Ve- riruga, die op alle vier de lijsten als lijsttrekker voorkwam, na de ver kiezingen slechts op één lijst gdko- zen zou kunnen worden. Die lijst zou door loting aangewezen worden De loting heeft gisteren uitgewezen, dat dit de noordoostelijke lijst zou worden. De KVP-krin-gen in Zeeland me nen nu dat er in dit geval geen sprake is van een tussentijdse vaca ture en dat derhalve de opengeval len plaats door het wegvallen van dr. Veringa ingenomen moet worden door de eerstvolgende niet-gekozen kandidaat op de lijst. En dat is drs. Dusarduijn. Het partijbestuur van de KVP en de KVP-jongerenorganisatie menen echter dat nationale kandidaat opge volgd dient te worden door de'eerst volgende niet-gekozen nationale kandidaat o-p de lijst. En dat is het Haagse gemeenteraadslid Wim du Chatinier. Inmiddels is vanuit Zeeland druk op het KVP-bestuur uitgeoefend om toch Dusarduijn te benoemen. Een brief van die strekking is naar voor zitter mr. Van der Stee gestuurd. De brief wordt ondertekend door het aftredende Zeeuwse kamerlid CF. van der Peijl (CHU) en het gewe zen AR-kamerlid Van Bennekom. In de brief wordt herbenoeming van Dusarduijn „in het belang van het gewest Zeeland" genoemd. De heer Dusarduijn heeft in zijn provincie 8000 voorkeurstemmen ge kregen plus nog eens 500 in Noord en Zuid-Holland. Zijn „rivaal" zou slechts enkele honderden voorkeur stemmen hebben. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Tal van koppelba zen in westelijk Noord-Brabant en Zeeland kunnen binnenkort een pro ces-verbaal tegemoet zien als zij zonder vergunning doorgaan niet hun werk. De loontechnisohe dienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zal met een leger tje van enkele tientallen ainbtenoren op pad gaan om clandestien werken de koppelbazen te bekeuren, zo is besloten nu koppelbazen en uitzend bureaus aan een vergunningenstelsel zijn gebonden. Op het ogenblik moet het ministerie nog tal van verzoeken om een vergunning behandelen. In veel gevallen wordt koppelbazen eveneens een vergunning, geweigerd, wat overigens niet wil zeggen dat ze dan braaf met hun arbeid zouden ophouden. „Zo optimistisch zijn we nietaldiu® gisteren een woordvoer der van de loontechnisch-e dienst tegenover onze Haa-gse redacteur. De activiteiten v-a-: de koppelba zen beperken zich in hoofdzaak tot Amsterdam en Rotterdam. In het Rotterdamse werkgebied zijn veel koppelbazen uit West-Brabant (St.- Wxllebrord, Rucphen, Roosendaal en ook uit Breda) en uit Zeeland bij de „handel' in arbeidskrachten betrok ken. De woordvoerder van de LTD kon niet zeggen om welke aantallen het ging- (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De commandant van de rijkspolitie te water in Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant, majoor mr. A. Spaanderman, gaat volgende week op non-actief. Dat houdt verband met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer voor DS'70. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting ontstond brand in de auto van A. V. uit Ter neuzen, welke auto in de Nieuwstraat geparkeerd stond. Daar de bestuurder de motorkap niet kon open krijgen moesten de politie en de brandweer er aan te pas komen. Er ontstond nogal wat schade. (Van een onzer verslaggevers) HULST De balans en de ex ploitatierekening van de ZLM, die tijdens de in juni te houden algemene vergadering aan de le den zal worden voorgelegd, ver toont een gunstig beeld. Dit werd meegedeeld op de in Huist ge houden vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM. Indien de kostenstijgingen in de komen de jaren binnen de perken blij ven, zal de geplande contributie- aanpassing wellicht een jaar lan ger kunnen worden uitgesteld. In zijn openingswoord wees ZLM- voorzitter ir. J. Prins op de tegen vallende resultaten van h-et oogstjaar 1970-1971. Zeer teleurstellend noem de de heer Prins ook de in Brussel genomen besluiten, die geen werke lijke inkomensverbetering voor de akkerbouwer met zich mee willen brengen. Toch zijn er volgens ir. Prins ook enkele positieve punten in de Brusselse besluiten. Hij noemde het structuurbeleid. Om d>e voorlichting te versterken heeft het hoofdbestuur besloten de heer A. M. Verbrugge per 1 septem ber te benoemen tot voorlichter voor de kringen Altena-Biesbosch, Lang straat en Oost- en Midden-Brabant. De afdelingen Oostburg en Water landkerkje werden gecombineerd tot één afdeling Oostburg, die van Veere en Gapinge tot de nieuwe a-fd-eling Veer-eGapinge. Als de aanmelding van het aantal leerlin gen voor de landbouwscholen blijft dalen, zal een aantal lagere land- en tuinbouwscholen in Zeeland moeten worden opgeheven. Het ZLM-be- stuur streeft er naar de voorlopig in Kapelle gehuisveste lts, die het meest centra-al gelegen is, voldoende toegerust te houden. Het hoofdbestuur besloot a-an de algemene vergadering de volgende benoemingen voor te leggen: tot le den van het hoofdbestuur namens de tuinbou-wcommdssie de heer M. J. Goud uit Baarland en namens de veehouderij commissie de heren C. d-e Visser uit Meliskerke en M. den Dekker uit Hoedekenskerke. Tot lid van het dagelijks bestuur namens de veehouderij oommissie werd de heer P. Lous uit A-agtekerke benoemd. Namens de tuinbouwcom-missie zal de heer M. J. Goud uit Baarland in h-et dagelijks bestuur zitting nemen, onder dé voorwaarde dat de algeme ne vergadering hem tot hoofdbe stuurslid zal benoemen. Aan het eind van de vergadering werd af scheid genomen van de hoofdbe stuursleden D. J. Dees uit 's-Gra- venpo-lder en J. M. C. Ooms uit Heyniragen. RILLAND-BATH Binnenkort wordt in het drieduizend zielen tellende Rilland Bath de vijfde kerk in gebruik genomen. Het is ditmaal een katholieke kerk, die - na jaren - een kloosterkapel „De Ark" genaamd, moet vervangen. In plaats van blijdschap over het feit dat de ongeveer honderd vaste kerkbezoekers in Rilland-Bath straks hun eigen kerkgebouw zul len hebben, heerst er'in dit dorp aan de Schelde verbittering. De woorden „verspilling van geld", „kwade dienst aan de oecumene", en „doordrijverij" vallen in bijna elk gesprek dat over de kerkbouw wordt gevoerd. Ook de niet-katholieken in Ril land-Bath hebben deel aan de dis cussies. De nieuwe kerk wordt na melijk uitgebreid met een gemeen schapshuis, dat - volgens geruchten - alleen ten dienste van de katho lieke gemeenschap zou staan. En dat terwijl Rilland-Bath best een openbare voorziening erbij kan ge bruiken. Bouwpastoor van het geheel, een project van omstreeks drie ton, is de pater kapucijn P. Verstijne. Hij heeft niet veel sympathie in de parochie kunnen verwerven. Voor het liefdewerk voor het schoonma ken van de nieuwe kerk hebben zich b.v. slechts twee mensen ge meld. Een keer stapte het gehele kerkbestuur op, en op parochiea vonden gaat het tussen de herder en zijn kudde soms hard tegen hard. Er is een complex van redenen. Sommigen waarderen die redenen als positief voor het geloof. Pater gardiaan, zoals de bouwpastoor in de dorpsgemeenschap wordt ge noemd, ziet. dat anders. Dit zijn de voornaamste redenen; Toen het voormalige kap-u-cijner klooster in Rilland-Bath w-erd ver kocht, om-dat het zou worden ver bouwd tot verpleegtehuis voor de mente bejaarden, ging ook „De Ark", waar de katholieke Rillan- ders kerkten, in andere handen over. Een bescheiden initiatief zou toen, enkele jaren geleden, vol doende zijn geweest om „De Ark" als kerk voor de gemeenschap van Rilland-Ba-th intact te laten. Toen de katholieken hun eigen kerkje kwijt waren, kregen zij gastvrij onderdak in de gerefor meerde kerk. Ook de hervormde gemeente toonde zich herhaaldelijk tot samenwerken bereid. Door dat alle kerkelijke gemeenten in Ril land noodlijdend zijn vond men het een welkome situatiè dat men eikaars lasten wat verlichtte. Uit de gelden die door de ver koop van het klooster aan de stich ting Stimezo vrijkwamen, kon pa ter gardiaan grote kapitaalwerken financieren. Rilland zei echter: „De tijd waarin iedere groep zijn eigen kerk had is voorbij. Ofwel we moeten tot een samenwerkings- kerk zien te komen, ofwel we moeten het geld voor ontwikke lingshulp of een gelijkwaardig doel bestemmen". Pater gardiaan en enkele andere katholieken me nen echter dat de tijd voor prakti sche oecumene in Rilland nog niet rijp is. Pater gardiaan zelf schreef in antwoord op een verbitterde brief in het parochieblad: „Als ie mand trouwt, dan trekt hij toch ook niet in een kale kamer, zonder meubels? Mag de Heer dan geen eigen huis hebben?" Binnenkort wordt de kerk in gebruik genomen. De datum van consecratie staat nog niet vast. Wellicht, zo zeggen sommige paro chianen, wordt de kerk nooit ge consacreerd, want zij is een teken van tegenspraak. Daar kan geen zegen op rusten. Dat de bisschop van Breda de kerk zal consacreren lijk in elk geval onwaarschijnlijk. Het bisdom heef met deze kerkbo-uw niet veel te maken gehad. Er is door het bisdom geen cent aan het project betaald. Er is trouwens in het ge hele bisdom geen enkele, puur r.-k. kerk in aanbouw. De enige kerk bouw vindt plaats in Middelburg, maar daar in samenwerking met de reformeerdenOok dat steekt de Rillanders. „Waarom daar wel, en hier niet?" zeggen zij nu. Of de provinciaal der kapucijnen naar Rilland zal komen om de consecratie te verrichten? Ook dat wordt betwijfeld. Er is onder de paters zelf veel deining over de kerkbouw ontstaan. Een hunner zegt: „Wat hier gebeurt is oneco nomisch en onoecumenisoh. Die kerk is een hardstenen monument voor de verdeeldheid. Bovendien is ee liturgisch niet juist. De priester heeft in die nieuwe kerk weer zijn pleintje van vanouds. Die tijd moest, voorbij zijn. Dat er nu vijf kerkjes op enkele henderden me ters afstand van elkaar staan daar in Rilland, is iets waar je om zou moeten lachen, als het feitelijk niet zo intriest was. No wzs er in Rill-and een positieve samenwer king met reformatorische kerken, en nu wordt daar een eind aan gemaakt, doordat de katholieken weer in hun eigen hokje terug kruipen". „Ergerlijke geldverspilling", zegt een parochiaan van de gardiaan. „Ik schaam me dood als ze zonda-g in de kerk met een zakje voor ontwikkelingshulp rondgaan". Een van de mensen die worden beschouwd als medestanders van de gardiaan geeft desgevraagd als zijn mening: „Ik houd mijn oor deel liever in beraad. „Mijin opinie geef ik liever nog niet". Een katholieke vrouw zegt: „Vroeger vormden we hier een ge zin. Kerk en mensen wisten alles van elkaar. Daar is weinig van overgebleven. Alleen het zangkoor la-at zich nog horen SSHHHNhHHBI Zomaar een gezellig plaatje van een door de zon verschroeide akker in Nieuw-Namen. Een brandend zon netje, net niet te warm, lekker wind je en een rustige omgeving: wat leent zich nog meer of beter voor „gezel lig" samen werken op akkerland, waar de eerste tekenen van opschie tend gewas weer vrij binnenkort te zien zullen zijn. Deze foto werd door Cor J. de Boer gemaakt langs de weg van Clinge naar Nieuw-Namen, waar dit Belgische drietal, het nuttige met het aangename bleek te combineren: het doen van hoogstnoodzakelijk boe renwerk en lekker bruinbranden. Laat anderen dan maar praten over vakantiehouden in het zonnige zui den, moeten deze zuiderburen heb ben gedacht. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het jeugdhotel „De Piek", gevestigd in de voor de sloop bestemde oude huishoudschool aan het Groene Woud te Vlissingen, gaat nog een seizoen mee. Het jeugdhotel, waarin overigens ook wel eens volwassenen de nacht plegen door te brengen, is een Vlissings ini tiatief dat bedoeld is om Damslaper- situaties (in Vlissingen zijn ,het meer strand- en duinslapers) in de Scheldestad te voorkomen. Tegen betaling van één gulden per nacht konden de vorige zomer al degenen die dat wensten in het vakantiesei zoen in de huishoudschool onderdak vinden. De exploitatie van het jeugdhotel blijkt, ondanks de la-ge tarieven, ge zond te zijn. De totale kosten per seizoen, die ongeveer f 14.000,- be dragen, kunnen volgens de stichting Vlissings Ontspanningscentrum, die het jeugdhotel beheert, geheel uit de opbrengst van de overnachtingen worden gedekt. Het jeugdhotel heeft daartoe ech ter het tarief moeten verhogen. In plaats van één gulden (waaraan het jeugdhotel zijn naam „De Piek" ont leend) wordt nu twee gulden per overnachting gerekend. B. en w. van Vlissingen zijn van plan om ook dit jaar een garanties-ubsidie te geven, voor het geval „De Piek" tekorten zou vertonen. Vlissingen staat borg voor een bedrag v-an maximaal f 4000. Het zal het komend seizoen de laatste m-aal zijn dat de jeugd in „De Piek" althans op de plaats waar het gebouw nu staat terecht kan. De huishoudschool wordt weg gesaneerd. B. en w. hebben echter beloofd dat er elders in de stad mogelijkheden zullen worden ge schapen voor stichting van een jeugd- en oultureel centrum. (Van onze correspondent) BRESKENS I-n de Langeweg is de heer K. v. d. V. uit Breskens met rijn brommer gevall-en waarbij hij een zware hersenschudding opliep. Dokter v. d. Maas uit Bresikens ver leende de eerste hulp en heeft het slachtoffer in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Oost burg laten brengen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3