Terneuzen is vierhonderd jeugdnatuurwachters rijker Wethouder krijgt kritiek op parkeerbeleid INSTALLATIE IN ZUIDLANDTHEATER Bevolking Zaamslag besprak streekplan Gemeentelijke sociale werkplaatsen gaan samenwerken S.I.C. houdt weer kinderkampen Stad MET VERSTAND Verkoopleider Walzenmolen nv met pensioen A*» Vragen over gevaarlijke transporten te Zaamslag Schade bij botsing in Schoondijke Auto in vijver te Aardenburg Kantine en toko in De Braakman verhuurd ZEEUWS-VLAAMS SELECTIETEAM TEGEN MOLLER VC Uitslagen van wedvluchten vanuit Quievrain Meisje gewond bij aanrijding in Terneuzen Inbraak in Breskens SCHIFTING IN KLOOSTERZANDE De installatie van de jeugdnatuurwachtertjes in het Zuidlandtheater van Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ruim vier honderd kinderen van lagere scholen uit alle kernen van Ter neuzen vormden gistermiddag in het Zuidlandtheater een enthou siast publick op een door de Stichting Jeugdnatuurwacht ge organiseerde middag. Tijdens deze bijeenkomst wer den zij allen als leden van de Stichting Jeugdnatuurwacht ge ïnstalleerd. Symbolisch althans, want de wethouder van onderwijs t-n jeugdzaken, drs. R. C. E. Bar- bé speldde eigenhandig bij vijf uitgelote kinderen een uit iedere kern de ieugdnatuur- wacbtspeld op en reikte de daar bij behorende oorkonde uit. De vijf waren: Marianne Lants- heer ui' Hoek, «antina Deurwaarder uit Zaamslag, VVim Naeije uit Bier vliet, Wim Dinremanse uit Temen, zen en Egbert Borgman uit Sluis kil. Drs. Barbé riep de nieuwe Jeugd- natuurwachters op mee te helpen dat de ruim 60.000 vierkante meter park en plantsoen in Terneuzen net jes zouden blijven „En de gehele gemeente zal jullie daarvoor dan dankbaar zijn". Ook wees hij de jeugd op de mogelijkheid om in het rustige Braakmangebied de. natuur te leren kennen en te volgen. Alvorens drs. Barbé tot de instal latie overging sprak de heer J. Voorhoeve, landelijk voorzitter van de Jeugdnatuurwacht de kinderen toe. Hij zei verheugd te zijn dat weer zo'n groot aantal kinderen „jeugdnatuurwacht" willen zijn. „Maar het is geen lolletje, je moet het echt zien als een plicht Wij zijn nu in Nederland zover, dat wij geen stukje groen of boom meer kunnen missen en een deel van jullie taak is voor de instandhouding hiervan te ijveren". Hij vroeg de jeugd onder meer om bij het „bloempjes plukken' met verstand te werk te gaan omdat dikwijls de bossen thuisgebrachte bloemen groter zijn dan moeders vaas en de helft op straat achter blijft. De heer Voorhoeve legde de kin deren de symboliek van de jeugdna- tuurwachtspeld uit. Het is een bloem, waarvan het hart een herte kopje is. „Want ook de dieren mag je niet vergeten. Wees lief voor ze. Maar je kunt meer doen. Er zijn vast bijjullie wel mensen in de buurt die door ziekte of ouderdom niet zo gemakkelijk hun hondje kunnen uitlaten. Toon je hier be hulpzaam dan zul je later, als je volwassen bent met voldoening te rugzien op de tijd dat je „jeugdna tuurwacht" bent geweest". Nadat voorzitter J. Timmer van de Terneüzense afdeling beide heren had bedankt kondigde hij een film programma aan dat met luid gejuich werd ontvangen en waar met en thousiasme naar werd gekeken. (Van een onzer verlsaggevers) SAS VAN GENT De heer P. G. Sampon, verkoopleider van de meel fabriek Walzenmolen Sas van Gent n.v. neemt op 26 mei afscheid van het bedrijf. Na bijna 36 jaar bij hei bedrijf werkzaam te zijn geweest, gaat hij met pensioen. De directie van Walzenmolen n.v. biedt de heer Belgische automobilist kon niet tij- Sampon op woensdag 19 mei een 'lig meer remmen, waardoor hij ach- afscheids' rceptV aan' in hotel Rot- r no c eed. Er was alleen mate- terdam in fiin ii." i -ie.1 (Van een onzer verslaggevers) GOES De drie gemeente lijke sociale werkplaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn druk doende tot één organisatie te ko men. dit maakte de directeur van de federatie van sociale werk plaatsen in Zeeland, de lieer J Pieterse gisteren bekend in een inleiding voor de leden van bet Ned. Instituut voor Efficiency N.I.V.E., in de Korenbeurs te Goes. Ten zuiden van de Westerschelde probeert men nu in besprekingen tot eenzelfde fusie te komen als op Walcheren en de Bevelanden en Tholen (de „Betho"). Zeeland telt op het ogenblik 1400 werknemers in de sociale werkvvoorziening. Ook maakte hij de nieuwste landelijke cijfers bekend: 40.000 nu, tegenover slechts enkele honderden twintig jaar geleden. De sociale werkplaatsen in Mid delburg en Goes behoren tot de grootste regionale bedrijven. In Middelburg is de werkplaats na de Vitrite-fabriek de grootste en in Goes kan men wedijveren met de A.K.F. De sociale werkvoorziening is in Zeeland duidelijk uitgegroeid tot een industrieel volwaardige part ner. Door allerlei omstandigheden wordt het steeds moeilijker de werk nemers hiervan weer onder te bren gen im het vrije bedrijf. Dit immers is een van de belangrijkste doelstel lingen van de sociale werkverscaf- fing. Het doorstromingspei'centage be draagt op het ogenblik in Zeeland ongeveer vijf procent. Er is nog geen specialisatie per werkplaats, veeleer een grote verscheidenheid aan soor ten arbeid per werkplaats, maar dis probleem wordt op het ogenblik onderhanden genomen, zo vertelde de heer Pieterse op de laatste sei zoen-bijeenkomst van liet Zeeuwse N.I.V.EE. „Onze kracht is: op tijd en kwali tatief goed leveren. Wij moeten (in ruimere mate dan het vrije bedrijfs leven) leren leven in een maat schappij waarin een aantal mensen arbeidsloos zal zijn". (ADVERTENTIE) i 'I Fa. Van Dronkelaar, Zuidzani e. tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14 tel. 01150-3529 ?^5§g2 Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande en Terneuzen (Van onze correspondent) ZAAMSLAG „Zaamslag mag dus ontploffen", aldus een korte maar felle reactie van de heer L. Hamelink uit Zaamslag. Hij zei dit naar aanleiding van het antwoord van de heer A. Ra- mondt, wethouder van openbare werken in Terneuzen, op een vraag over het vervoer van ge vaarlijke stoffen met tankauto's afkomstig van Dow-Chemical, die herhaaldelijk met grote snel heid door het dorp Zaamslag da veren. Deze vraag werd gesteld aan het eind van de door het con tactorgaan Zaamslag gehouden openbare vergadering te Zaam slag. Wethouder Ramondt zei namelijk, dat met Dow-Chemical een afspraak is gemaakt over de te volgen route voor dit soort van transporten. De wagens rij den niet door de bebouwde kom van de kern Terneuzen en ook niet door Sluiskil. Het rijden door Zaamslag is echter niet te vermijden. Ontevredenheid, ook over het niet bouwen van een springkuil bij het zwembad, ondanks dat de gemeenteraad van de voor malige gemeente Zaamslag daarvoor een lening had aange gaan van tweehonderdduizend gulden. De springkuil zou echter bijna driehonderdvijftigduizend gulden gaan kosten. In plaats (laarvan zal nu een sportveld worden aangelegd, waaraan een zeker zo grote behoefte bestaat. „Maar dat is er ook nog niet", diende de heer Hamelink van repliek. Ramondt: „We hopen dit jaar rond te komen met de benodigde grondaankoop. Dan volgend jaar inzaaien 'en dan moet het veld nog een jaar rus ten" Behoefte in Zaamslag blijkt ook te bestaan voor een open bare telefooncel. Dit verzoek is vele malen gedaan. „Dit is een zaak voor de PTT", aldus de heer Ramondt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De fracties van cte PvdA en D'66 in de Terneüzense gemeenteraad hebben in een brief aan burgemeester en wethouders ern stige kritiek geuit aan het adres van de wethouder van openbare werken de- heer A. Ramondt. De heer Ramondt zou, aldus het schrijven, met betrekking tot een parkeervoorziening aan de Dr. Leen- houtsstraat in Hoek onjuiste inlich tingen hebben verstrekt in de ver- keerscommissie, waarvan de heer Ramondt voorzitter is. Hierdoor zou de verkeerscommissie aan b. en w. een afwijzend advies hebben uitge bracht betreffende bedoelde par keervoorziening. Namens de PvdA en D'66 verzoekt de heer P. J. Huijbrecht deze kwestie spoedig in behandeling te nemen in een verga dering van de verkeerscommissie. Op 29 november 1970 stelde de PvdA-fractie het gebrek aan par keergelegenheid in de Dr. Leen- houtsstraat aan de orde. In de ver keerscommissie stelde de heer Ra mondt dat het creëren van een par keerruimte in genoemde straat niet noodzakelijk is en ook niet door de inwoners werd gewenst. Later bleek uit een handtekeningenactie onder bewoners van de Dr. Leenhouts- straat dat de parkeervoorziening wel degelijk door alle inwoners (op drie na) gewenst en nodig werd geoor deeld. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Het contactorgaan Zaamslag heeft in het jeugdgebouw „De Poort" een eerste openbare vergadering gehouden, met als hoofddoel de meningen van de bevolking van Zaamslag te horen over het voorontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter, de heer P. de Leeuw,: zei in zijn openingswoord dat de contacten van het contactorgaan Zaamslag met het gemeentebestuur soms vlot dan weer wat haperend verlopen. „Wij zullen niet in bestuurlijke vorm gaan werken, wei de belangen van de bevol king van Zaamslag behartigen, de leefbaarheid op peil houden en zo moge lijk verbeteren, maar als een soort van klachtenbureau wil het contactor gaan zeker niet gaan fungeren". Aldus de heer De Leeuw. voor de verdere ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen nodig "is en hij noemde daarbij de afvloeiing uit de landbouw, de geboortenexplosie van de-eerste jaren na de oorlog en het wegtrekken uit de randstad Hol land. (Van onze correspondent) rijks- SCHOONDIJKE Op de weg Schoondijke-Oostburg zijn twee personenauto's met elkaar in bot- ;ing gekomen. Een auto, bestuurd loor S. uit Sas van Gent, moest af remmen voor een voor hem rijdende tractor. Een achter hem komende Hierna hield de heer Ramondt (wethouder van openbare werken van Terneuzen) een inleiding over het streekplan, dat hij een vooront werp op een voorontwerp noemde. Dat de burgers reeds in een vroeg stadium betrokken worden in deze plannen vond hij juist, maar dat wil volgens hem niet zeggen dat daar door de plannen vlugger gereali seerd kunnen worden. „Op een ge geven ogenblik zullen een aantal punten vastgelegd moeten worden, evenals er compromissen gesloten zullen moeten worden". De wethouder, die het plan duide lijk genuanceerd „ik deed dit opzettelijk", zoals hij dit aan het einde van de vergadering zei ter discussie stelde, zag bij een indus trievestiging in BaalhoekSaeftinge geen voordelen voor Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen en de kanaal zone. „Bij een eventuele vestiging daar zullen West-Brabant en België er meer van profiteren. De Brabant se pendel op Rotterdam zal zich dan op dit gebied gaan richten. Bij in dustrievestiging in Ossenis-se (dat bovendien aan di-ep vaarwater ligt; een voordeel is ten opzichte van Baalhoek) zal de vraag naar woon gelegenheid in Midden-Zeeuwsch- Vlaa-nderen doen toenemen, en zal ook Zaamslag in dit plan een ver- zorgingsfu-nctie krijgen met een relëe uitbreiding van het woning aantal. In de daaropvolgende discussies, wa-araan velen deelnamen, bleek dat men in Zaamslag van mening is dat de industrie maar in Baalhoek moet komen en n-iet in Ossenisse. Stem men zoals „Het natuurreservaat Saeftinge kan wel afgeschreven worden, a-ls men ziet wat de Belgen daar in die omgeving aan vuile in dustrie gaan neerzetten" en „Als de industrie in Baalhoek komt hebben de Belgen ook de stank", werden herhaaldelijk uit de vergadering naar voren gebracht. Op een vraag of het nu wel nodig is dat er nog meer industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen komt, ant woordde de heer Ramondt dat dit (Van onze correspondent) AARDENBURG Doordat de au to v-an R. J. uit Aardenburg niet op de handrem stond, geraakte deze gistermiddag in de vijver van de Markt te Aardenburg. (Van onze correspondent) NIEUWVLIET Dit jaar' zullen de gemengde kinderkampen van de SJC voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren gehouden worden op de week ends van 15-16 en 22-23 mei op de camping „Pannesehu-ur" te Nieuw- vliet. Op het programma staat onder andere een foto-opdraehtspel, een kampvuur, een eucumenische kamp dienst en het vormen van strandfi- guren. De leeftijd van de deelne mers moet tussen 8 en 12 jaar lig gen. De kampen duren van zater dagmiddag 3 uur tot zondagmiddag 6 uur. Er wordt in tenten geslapen. De kosten bedragen vijf gulden. Men kan zich opgeven op het vol gende adres: Kersénlaan 21 te Hoofdplaat. (V-an een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het bestuur van het recreatieschap De Braakman heeft besloten aan de. heer E. Hen drickx uit Schoondijke de kantine en de toko op het recreatieterrein voor drie jaar te verhuren. Gelet op de mogelijkheid dat de toko overge nomen zal worden door Heineken Nederland N.V. acht het bestuur het beter nog geen formeel huurcontract met de heer Hendrickx te sluiten. Verder stelde het bestuur van het recreatieschap een instrüctie op voor de beheerder van. De Braakman. In de volgende vergadering, van het recreatieschap zal de begroting voor 1971 worden behandeld. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op 15 mei 's middags (aanvang 4 uur) speelt in de sporthal te Terneuzen de hoofd klasser Moller VC een volleybal wedstrijd teg-en een Zeeuwsch- Vlaams selectieteam. In de Zeeuwseh-Vlaamse selectie spelen R. Stompff, T- Frederikse en T. de Waal van Scheldesport Terneuzen; M. Wullems, M. van Doezelaar en H. Schilders van Voorwaarts Axel en L. Heijnen en W. van de Oalsijde van Savok, Sas van Gerat en C .van Asten, Hoek. Het is voor de eerste maal dat een volleybalteam uit de hoofdklasse in Zeeuwsch-Vlaanderen speelt. Terneuzen grijpt om zich heen. Het stadsbestuur laat met grote regelmaat grond geschikt maken voor woning bouw. Waar vandaag vlak land wordt omgewoeldstaat over een halfjaar het staketsel van een rijtje huizen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De uitslagen van de wedvluchten vanuit Quilevrain zijn: „Nieuw Leven" Koewacht met 179 duiven, hoogste snelheid 1125,3 meter per minuut. 1 H. Beghijn,2 F. Rogiest, 3 R. Martens, 4 W. Ver biest, 5 en 8 C. Suy, 6 L. Segers, 7 R. de Schepper, 9 R. de la Ruelle, 10 J. Verschuren. Dezelfde vlucht met in concours 124 jaarlingduiven snelh. eerste duif 11.03,3 m.p.m. 1 C. Suy, 2 A. Mar tens, 3 P. Goossens, 4 J. de Block, 5 A. Martens pz„ 6 A. van R/umste, 7 R. de Schepper, 8 W. van de Bilt, 9 J. Eelgeert, 10 F. Rogiest. „De Reisduif" te Graauw met 132 duiven, hoogste snelh. 1096,1 m.p.m. 1 en 3 Gebr. De Koster, 2 A. Kouij zer, 4 P. de Caluwe, 5 L. d'Hondt, 6 P. Bauwens, 7 T. Bisschop, 8 P. Bauwens, 9 P. van Dalen, 10 D. de Booij. „De Postduif" te Heikant met 212 duiven, snelh. eerste duif 1157,3 m.p.m. 1 A. Jansen, 2 G. de Rechter, 3 W. Weerman, 4 E. van Goethem, 5 en 6 L. van Goethem, 7 W. van Vlierberghen, 8 J. J-ansen van Eet- velde, 9 L. de Bruin, 10 A. Bos man. „De Zwaluw" te Sint-Jansteen met 141 oude duiven, hoogste snelh. 1123,8 m.p.m. 1, 2 en 5 Gebr. Ver- straeten, 3 B. Danckaert, 4 en 8 F. Blommaert, 6 en 9 A. Sturm, 7 M. de Kind, 10 R. Dankaert. Dezelfde vlucht me 71 jaarlingen, hoogste snleh. 1116,4 m.p.m. 1 'R. Dankcaert, 2, 5 en 7 Gebrs. Ver- straeten, 4 en 8 P. van Looij en Zoon, 6 P. Collet, 9 A. Mattens, 10 Cyr. Blommaert. „De Volharding" te Westdorpe met 121 oude duiven, snelh. eerste duif 1116,2 m.p.m. 1 en 3 J. van Schilt, 2 A. de Krijger, 4 en 6 E. Baeoke, 5 P. van Paemel, 7 D. Teirlinck, 8 en 10 Gebrs. Audenaer- de, 9 E. de Smet. Dezelfde vlucht met 55 jaarling- duiven, hoogste snelh. 1111,9 m.p.m. 1 E. Maenhout, 2 A. de Krijger, 3, 4 en 7 R. Goethals, 5 A. van de Bilt, 6 M. de Smet, 8 C. van Acker, 9 G. Gijsel, 10 A. van de Vijver. „De Snelle Duif" Terhole met 41 duiven, hoogste snelh. 1084 m.p.m. 1, 6 en 7 A. Vermeulen, 2, 4, 5 en 10 J. Asselman, 3 A. Hemelaar, 8 L. Heij- sens, 9 J. de Maat. „De Vrede" te Sas van Gent me 196 duiven, snelh. eerste duif 1150,4 m.p.m. 1 en 3 O. Martens, 2 en 6 J. Fruijtier, 4 en 8 combinatie Begijn- Vermoet, 5 J. Temmerman, 7 F. Kox, 9 A. Lampo, 10 R. Cappaert. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Donderdagmor gen kwam mejuffrouw E. van H. uit Axel, die op haar bromfiets naar Terneuzen reed, in botsing met me juffrouw M. A. uit Terneuzen, die ook op een bromfiets reed en haar tegemoet kwam. Het ongeluk ge beurde bij de rotonde aan de Oude- landseweg. Mejuffrouw Van H. pas seerde twee voor haar rijdende fiet sers en lette daarbij waarschijnlijk niet voldoende op het tegemoetko mende verkeer. Zij liep verwondin gen aan handen en gezicht en een lichte hersenschudding op. Dokter Kats verleende haar de eerste hulp. Mejuffrouw A. werd slechts zeer licht gewond aan het been. (Van onze correspondent) BRESKENS In de nacht van woensdag op donderdag is bij de fa milie T. D. op de Boulevard van Breskens ingebroken. Via een keu kenraam heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Een bedrag van 75 wordt vermist. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De schut- tersmaatschappij St.-Sebastiaan heeft in hotel De Linde een schie ting op de liggende wip gehouden. De uitslag luidt: wip I: hoogvogel: R. de Guchtenaere uit Stoppeldijk; eerste zijvogel: J. Hoop uit Kloos terzande; tweede zijvogel: R. Her mans uit Ossenisse. Wip II, hoogvo gel: R. de Maag uit Kloosterzande; eerste zijvogel: P. Pauwels uit Groenendijk; tweede zijvogel: F. van Kruijssen uit Kloosterzande. De meeste kleine vogels werden ge schoten door H. Hoop uit Klooster zande met 6 stuks. De volgende schieting van St.- Sebastiaan is op 73 mei om drie uur in hotel De Linde.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2