DUSARDUYN EN ROELS TOEGEWIJDE POLITICI Prijs voor huis stijgt tot Hart-apparatuur in ambulances van rayon Breda Gewonde schutter IN HOGER BEROEP OOK 10 JAAR GEËIST TEGEN GIFMENGSTER WERKGEVERS IN DE BOUW WAARSCHUWEN VOOR GEVOLG VAN FORSE LOONSVERHOGING: 1 Kantoor van De Schelde geopend Directeur voor psychiatrisch ziekenhuis Z.-Beveland gevraagd stad streek i Kans op regen hoogwater» waterstanden Verwezenlijking dit najaar SLECHTE SPIJS VERTERING? CARTERS Telefoontjes Signalement (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De tot Tweede Kamerlid benoemde drs. W. Dusar- duyn behoort tot de jeugdige garde in de politiek. Hij is op 29 septem ber 1928 te IJzendijke geboren. Hij volgde de sociologische studie aan de Katholieke Economische Hoge school in Tilburg; vervulde diver se functies in het maatschappelijk en culturele leven en werd in 1967 lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Hij was laatstelijk directeur van de Katholieke Raad voor het maatschappelijk werk in Zeeland. Hij woont al geruime tijd in Goes. De heer Dusarduyn houdt zich sinds 1946 actief met de politiek bezig. In de provincie vervult hij enkele poli tieke functies, waaronder die van voorzitter van de statenfractie van de KVP. Drs. Dusarduyn heeft in het re cente verleden enkele ernstige licha melijke aandoeningen overwonnen, door zich een Spartaanse levenshou- W. DUSARDUYN ding aan te wennen. Hoewel van nature een zachtmoedig mens, is hij in het politieke bedrijf over het algemeen strijdbaar en vlot met in terrupties. Mede-kamerleden, ook van andere fracties, typeren hem als: „Beslist iniet de slechtste van zijn fractie". De heer Dusarduyn bezit een milde humor. Hij legt daarvan soms getcigenis af door het vervaardigen van zogenaamde lim- mericks. Zijn redevoeringen in Ka mer en Staten zijn evenwel minder op effect, dan wel op overtuigings kracht door argumenten gebaseerd. Zijn geheugen, zelfs voor zeer klei ne details, is verbazingwekkend Strikte loyaliteit beschouwt hij als een der grootste deugden voor een politicus. De lieer p.A. Roels, die voor de PvdA een kamerzetel aanvaardt, werd geboren in Boskoop op vijf augustus 1925. Na de hbs in Gouda vervulde hij diverse functies bij het onderwijs, tot hij in 1957 naar Zee land kwam. De heer Roels was tot P. ROELS voor kort leraar avo en adjunct- directeur van de gemeentelijke lts in St.-Maartensdijk, zijn woonplaats. Vandaag neemt de heer Roels af scheid van zijn collega's en leerlin ge»- De heer Roels is sinds 1947 actief in de politiek. Hij bekleedde diverse functies in de PvdA-Zuid-Holland. In 1962 werd hij lid van Provinciale Staten van Zeeland. De heer Roels wist zijn kandidatuur gsteund door de PvdA in het gewest Zeeland die vooral zijn bindingen met het ge west belangrijk vond. De her Roels heeft als belangrijkste kenmerk een groot enthousiasme, gepaard aan een aanstekelijke ijver, waarvan hij vooral tijdens verkiezingscampagnes als secretaris van het gewest Zee land liet blijken. In de politieke vergaderzaal komen van zijn kant nogal eens spitsvondige en puntige onttierkingen los. Zijn redevoeringen zijn over het algemeen kort, maar met enthousiasme gebracht ei) steeds doordacht. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/UTREHT/TILBURG De werkgevers in de bouw wereld hebben laten weten dat de looneisen van de vakbonden bij de vakbondsonderhandelingen de prijzen van huizen wel eens met zo'n tien a twintig procent zouden kunnen verhogen. Ook de prijzen van kantoren, fabrieken, scholen etc. zouden aanzienlijk stijgen als gevolg van de hogere Ionen, maar ook van de gestegen materiaalkosten. .4' .--L De heer H. Schellekens, hoofdbe stuurslid van St.-Joseph, verklaarde gisteren in Tilburg op een stakings bijeenkomst dat de werkgevers „klet sen" als ze zeggen dat de woning bouw in gevaar dreigt te komen door de stakingen. „De heren werkgevers en kapitaalbezitters moeten de hand maar eens in eigen boezem steken als ze het hebben over de woningnood," aldus de heer Schellekens. „Wij voe ren een echte oorlog op sociaal ter rein," aldus de vakbondsbestuurder. De bouwvakkers bijten, volgens hem, de spits af voor miljoenen Neder landse werknemers. „Als wij deze strijd zouden verliezen, zullen die miljoenen er financieel de gevolgen van ondervinden." Vanaf gistermorgen wordt er ook gestaakt in Zeeland en wel bij de bouw van de Kreekraksluizen in het RijnScheldekanaal. Al heel vroeg waren de districtsbestuurders op het werk in opdracht van BeNedAc, een Belgisch-Nederlandse aanne- merscombinatie en onder auspiciën van Rijkswaterstaat om de arbei ders aan te sporen het werk neer te leggen. Zij hadden de vraag „staken, ja of nee" voorgelegd aan de centra le commissie bouwnijverheid, het lan delijk overkoepelend orgaan van de drie bouwvakbonden. Ook op verschillende wegen- en tunnelbouwprojecten in de directe omgeving van de Kreekkraksluizen was het gisteren onrustig, al wordt daar niet gestaakt. Er werden stipt heids-, veiligheids- en praatacties ge houden. De drie bouwbonden van het NW, Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Aanvankelijk vrij warm en zonnig. Later kans op regen- of on weersbuien. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 7 tot 14; min.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max.-temp.: 3 tot 8 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon; 1 tot 8; min.-temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Morgen, vrijdag 7 mei, 1971. Bergen op Zoom 1.53 en 1419; Hans/weert 1.02 en 13.31; TerneiUizen 0.32 en 12.59; Vlissiragien 0.02 en 12.27; Wemëldmge 1.43 en 14.09. Konstanz 313 plus 1; Rhemfelden 221 plus 5; Straatsburg 220 2; Plitteredorf 359 —11; Maxau 404 14; Plochingen 132 —1; Mannheim 232 plus 1; Steinbach 120 2; Mainz 240 plus 1; Bingen 152 1; Kaub 164 —4; Trier 237 —2; Ko blenz 172 plus 4; Keulen 131 18; Ruhrort 305 10; Dobith 922 10; Pannerdense kop 890 11; Nijme gen 712 12; IJsselkop 801 13; Eefde IJssal 330 —6; Deventer 220 —2: Monsin 5452 —8; Borgharen 3850 —79; Belfeld 1096 632; Grave beneden de sluis 501 1. NKV en CNV zullen zich zaterdag samen met de 12 leiders van de re gionale actiecentra in De Meern be raden over het effect van de prik- stakingen en modelacties in de bouw deze week. Daarbij zal worden nage gaan op welke „mogelijk spectaculai re wijze" in de komende week uit breiding aan de acties kan worden gegeven, teneinde aldus meer druk op de werkgevers uit te oefenen om met de vakbonden een aanvaardbaar CAO-akkoord te bereiken. Dit hebben de heren A. Buys en L. Brouwer, resp. voorzitter van de bouwbond-NVV en voorzitter van de katholieke bouwbond St.-Joseph gis teren meegedeeld. De heer Brouwer heeft de indruk dat het aantal stakers dagelijks vari eert tussen de 2000 en 5000 man, al wordt dit cijfer iedere dag hoger. Daar komt bij dat tienduizenden bouwvakkers op andere wijze aan de acties meedoen. „Het wordt steeds moeilijker de bouwvakkers in de wo ningbouw in toom te houden", aldus de heer Brouwer. De organisatieraad in de woningbouwsector ligt zeer hoog en die georganiseerden willen hun solidariteit uiten dook deel te nemen aan de stakingen. Ejki uitzon dering wordt volgens desvakbonds lieden, gemaakt voor de particuliere en bungalowbouw. Bij het actiecen trum van de gezamenlijke vakbonden waren gisteravond dertig meldingen van nieuwe stakingsobjecten binnen gekomen, Onder andere het nieuwe universiteitscomplex in Utrecht, rijksweg Den Haag-Amsterdam, Eind hoven-Weert, in Rotterdam verschil lende objecten in Europoort en het gebouw van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds in Heerlen. Vanmiddag om twee uur wordt er in Amsterdam een grote demonstratie van stakende bouwvakkers gehouden. De stoet, die om twee uur vertrekt vanaf het Kwakersplein, zal onge veer twee kilometer lang zijn, vol gens de politie. Deze houdt er reke ning mee dat het verkeer in de Am sterdamse binnenstad morgenmiddag met grote opstoppingen te kampen zal Inrijgen. De stoet zal op het Beursplein ontbonden worden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Dagelijks vervoert de ambulancedienst van de GG en GD van het rayon Breda (vijftien gemeenten) drie patiënten voor een hartinfarct naar een ziekenhuis. Juist voor deze patiënten is het geboden zo snel moge lijk hulp te bieden. Zelfs de korte tijd die nodig is om de patiënt naar het ziekenhuis te brengen is voor hem of haar vaak al te lang. Vandaar de nood zaak van een vereenvoudigde hartapparatuur in de ambulancewagen. In het najaar zal het rayon Breda voor twee ambulancewagens de beschikking krijgen over een dergelijke apparatuur. In een rapport aan het Bredase ge meentebestuur heeft dr. A. J. M. Smulders, de geneesheer-directeur van de GG en GD: in Breda, gewezen op Eïngelse onderzoekingen, die aan tonen dat de sterfte aan personen mët een. hartinfarct ongeveer 40 pro cent bedraagt en dat van deze 40 procent een kwart binnenvijftien minuten sterft, 40 procent binnen 60 minuten, 60 procent binnen vier uur en 80 procent binnen 24 uur. In Nijmegen en Utrecht heeft men: experimenten op touw gezet met een> aparte ambulancewagen voor hartpa tiënten (de hartrenwagen, het Utrechtse experiment) ën met een min of n er losse apparatuur in de gewone ambulaneewagen (Nijme gen). Dit-laatste idee wordt nu ook in Breda toegepast. Dr. Smulders heeft in het afgelopen jaar met de verschillende apparaturen van Utrecht en-Njjmègen en van het Rot terdamse academische ziekenhuis ge-, werkt. Zijn duidelijke voorkeur gaat uïtnaar het Nijmeegse systeem, daf weinig" pompeus maar zeer praktisch van opzet is. Het zal per eenheid on geveer 25.000 gulden gaan kosten. Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig', opgelucht en in een beter humeur. PILLETJES Import Benelux: N.V. Odol Company Amsterdam (Vervolg van pag. I) Gistermorgen werd ook ontdekt, dat een eind verderop, aan de Bre- dabaan in Brasschaat, een donker blauwe Alfa Romeo (Belgisch ken teken: 45 J G2) was gestolen. De politie en rijkswacht houden er re kening mee, dat Van Sprang met deze auto is gevlucht. De speurhond heeft echter geen spoor van de man kunnen vinden in en rond de gara ge, waarin de auto gestald had ge staan. Ondanks deze nieuwe aanwijzin gen, dat Van Sprang in de buurt is of is geweest, houdt de ontgoochelde rijkswacht nog steeds rekening met da mogelijkheid, dat de dader is ontkomen naar .Nederland. Mede daarom is het legertje rijkswachters, dat is ingeschakeld bij de jacht op Van Sprang, gisteren teruggebracht van ruim 300 tot 150 man. Een belangrijk deel daarvan vormde gis teren een scherm langs de grens tussen Essen en Wuustwezel. De rest was ingeschakeld bij de bewa king van andere delen van de grens en bij het doorzoeken van de bossen in de driehoek Brasschaat - Essen - Wuustwezel. Politie en rijkswacht kregen ook gisteren nog vele tientallen tele foontjes van mensen uit alle delen van België, die zeiden Van Sprang gezien te hebben. Dergelijke mel dingen kwamen ook in vrij groten getale binnen bij de politiekorpsen in het Nederlandse deel van de grensstreek. Alle meldingen werden zoveel mogelijk gecontroleerd. Van daag de dag van de begrafenis van de gedode Knokse politieman nen Willy Debree en Paul Dumarey wil de rijkswacht nog een grote zoekactie ondernemen. Gisteravond is ook in Nederland een opsporings bericht over Robert van Sprang ver spreid. In België gaan overigens geruch ten, dat Van Sprang deel uitmaakt van een internationaal spionage- of wapensmokkelcomplot. Duidelijke aanwijzingen daarvoor zouden zijn gekregen tijdens de huiszoeking in Amstelveen. Van de zijde van De fensie wordt stellig ontkend, dat der gelijke aanwijzingen in Amstelveen of elders in Nederland zijn ge vonden. Zijn signalement is: 1,68 meter lang, bol gericht, blauwe ogen, licht bruin haar, kort gedrongen figuur, draagt af en toe een bril. Volgens de politie is het niet onmogelijk, dat hij nog een vuurwapen draagt. Men kan zich met eventuele inlichtingen wenden tot het bureau bijzonder criminele onderzoeken van de kon. marechaussee te Den Haag (tel. 070- 183930) of bij de politie in zijn woonplaats. Men verzoekt ook de automabuist, die maandagavond na- bij Turnhout op de weg naar Baar- le-Hertoig een lift heeft gegeven aan een jongeman, die beantwoordt aan t1? f™11* van Van Sprang, zioh bekend te maken. Bij de in aanbouw zijnde autoweg LeendeWeert zijn de léden van het „Zwarte Korps" (een vakvereniging van machinepersoneel, van mor gen in staking gegaan. Op de foto bespreekt een groepje stakers de si tuatie. Op de achtergrond een onder een zeil staande wegenbouwmachine. De apparatuur in de ambulance wagens sluit aan op die in het hart- centrüm van het Ignatiusziekenhuis en op die van het academische zie kenhuis in Rotterdam, waarheen de zwaarste patiënten uit dit rayon wor den overgebracht. De -dertien verplegers van de GG en GD volgen al gedurende enige tijd een speciale opleiding, verzorgd door hun gene"".beer-directeur. Eind mei zullen ze. a een theoretisch examen, enkele weken gaan werken in de geheel zelfstandig beslissingen moe ten nemerf'-'-ïn den-vim de méést acute fase van deze ziekte, wordt aan de opleiding de grootst mogelijke aandacht besteed. De uitrusting van de twee der Bre dase ambulances zal worden uitge breid met een „scope", die een car diogram in beeld brengt; een schrij vende cardiogram, van belang voor de cardioloog in het ziekenhuis; een defibiratpr, die bij ernstige ritme stoornissen via een elektrische stoot de hartslag'weer .normaal op gang kan brengen en waarschijnlijk ook een zpgenaamde uitwendige pace maker, die bij stilstand van het hart de hartspieren weer op gang brengt. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN BOSCH Aan het slot van een zorgvuldig afgewogen en menselijk requisitor heeft de pro cureur-generaal by het Bossche gerechtshof, mr. J. Moons, woens dagmiddag in hoger beroep tien jaar met aftrek en daarmee be vestiging van het vonnis van de Bredase rechtbank gevraagd te gen de 63-jarige gifmengster Adri- ana E. V. uit Breda. Adriana V. schonk in de periode oktober-november 1969 en februari- mei 1970 drie flesjes rattengif (thal lium) bij scheutjes leeg in de kopjes thee van baar 60-jarige invalide man, Driek van Elewout, die op 30 mei'70, na hevige pijnen te hebben geleden, aan vergiftiging in het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht over leed. De behandeling van deze gifmoord voor het Bossche Hof spitste zich vrijwel toe op de persoon van ver dachte, die na het Bredase vonnis in beroep gegaan, „omdat de straf zo hoog is". Daarom hield het Hof zich uitvoerig beziig met de geestesge steldheid van Adriana V. aan de hand van het door dr. Pareau Du- mont, verbonden aan de POK te Utrecht, uitgebrachte .psychiatrisch rapport, „Haar geestesvermogens vallen binnen de grens van debili teit", verklaarde dr. Pareau Dumont als getuige-deskund'ige desgevraagd, maar hij achtte haar voor het ple gen van haar misdaad slechts in verminderde mate- toerekeningsvat baar. „Hoe kon deze vrouw van de ene kant haar man zó haten, dat ze hem wilde doden en van de andere kant hem met zoveel zorg omringen, als hij, als gevolg van het gif, ziek wordt?", wilde de president van het Hof, mr. L. van Roozendaal weten. De getuige-deskundige dacht daar voor een verklaring te kunnen vin den in „haar onvermogen om ver band te leggen tussen de ziektever schijnselen en het toedienen van het gif". „Was er nu geen andere moge lijkheid geweest om van de man, waar u 20 jaar mëe getrouwd bent geweest, af te komen? U had toch weg kunnen gaan. Waarom hebt u hem niet verlaten?", vroeg mr. Van Roozendaal verdachte. „Ik heb het gelaten voor dé kinderen. Had ik het maar gedaan en had ik maar met mijn kinderen gepraat", zei verdachte, die ook nu weer telkens terugkwam op het afschuwelijke le ven, dat zij bij Driek van Elewout zou hébben gehad. „Ik had geen leven bij hem. Hij heeft me gesla gen en met een mes bedreigd". Maar de president van het Hof liét duidelijk doorschemeren daarin niet helemaal te geloven. Buren en ook de kinderen hebben van ernstige conflicten .tussen Driek en zijn vrouw nooit iets gemerkt, al valt dan wel aan te nemen dat hij niet de gemakkelijkste is geweest. Dat verdachte na de eerste mis lukte poging haar man te vergiftigen doelbewust' een tweede, poging on dernam, nu met het noodlottige ge volg, kwalificeerde mr. Van Roozen daal als „doortrapt", temeer, omdat zij, terwijl zij bezig was haar man het graf in te werken, „naar, huiten de rol van ,de ..zorgzame- j'Martha speelde". „Ik heb er veel-spijt van",j,zei verdachte. Defeiten* Zijn. .kéihard. Het bewijs evenzeer. Het gaatook nu weer om de vraag: welke straf moet hier volgen. Mr. Boops stelde in zijn uitermate doordacht requisi toir, dat „de straf zal moeten blijven binnen de mate van de ernst van het misdrijf èn binnen de mate van de schuld van verdachte". De voor bedachte raad achtte hij hier „tot hoogst denkbare graad opgevoerd". Het voornemen haar man te doden is telkens opnieuw bevestigd. Mr. Móons constateerde een zeer grote verscheidenheid in de veroor delingen wegens moord, die ten aan zien van in totaal 23 moordzaken over de jaren 1967 en 1968 uiteen liepen van 1 tot 20 jaar, waaraan al dan niet verbonden een onvoorwaar delijke of voorwaardelijke t.b.r. Hij woog de strafmogelijkheden op een goudschaaltje, alvorens te conclude ren, dat „het vonnis van de Bredase rechtbank blij ft innen de norm: geen straf mag langer zijn dan de schuld rechtvaardigt". „Ik heb me niet kunnen vereni gingen met de wijze van benadering van deze zaak van de kant van het O.M.", aldus de raadsman mr. J. Vreyling .uit Bergen op Zoom. „Ik kon mij ook niet verenigingen met de straf. Die komt mijn cliënt, naar mijn overtuiging, niet toe. Daarom ben ik van het vonnis in beroep gegaan". De eis van tien jaar nam niet weg, dat mr. Vreyling alle res pect en begrip had voor het gemoti veerde requisitoir van de procureur- generaal. Hij stelde ook nu weer vast, dat „Driek van Elewout een bijzonder moeilijk man is geweest". Hij achtte een redelijke, aan de zwakke per soonlijkheid van zijn cliënt, aange paste. straf wenselijk. Hij dacht aan een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 5 jaar en t.b.r., een sugges tie, die de procureur-generaal niet afwees. Over 14 dagen zal het Bos sche Hof uitspraak doen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN „Aan wie be hoort dit mooie, nieuwe kantoor gebouw toe Dit vroeg mevrouw A. van Itallie-van den Broekc woensdagnamiddag aan de com puter in het nieuwe kantoorge bouw van de koninklijke maat schappij De Schelde in Vlissin- gen. Met deze vraag stelde zij te vens het nieuwe gebouw in ge bruik. Voor het verrichten van deze ope ningsplechtigheid, het betrof hier het kantoor van haar echtgenoot, de be drijfsdirecteur van De Schelde, mocht zij uit handen van een der directeuren, ir. J. Bout, een paar gouden oorbellen in ontvangst ne men. Het kantoorgebouw is bestemd voor de industriegroep stoomketel- installaties en het computercentrum. Het gebouw heeft een afmeting van 31 bij 31 meter. Het kantoor maakt een bijzonder ruime, open in druk door alleen strikt noodzakelijke 1 sëhéidihgswabderi dan te 'bréngen. Deze wanden kunnen eenvoudig -worden verplaatst. 'Ondanks hpt fêit dat het kantoorgebouw middéïi op de werf staat, is het omgeven door bo men en een grasveld, waarop wilde haasjes argeloos rondspringen. Wel licht komt het dat de bouw zich in betrekkelijke rust heeft voltrokken. In verband met de nevengebou wen o.a. in de tandwielfabriek waar in continudienst precisiemateriaal wordt vervaardigd, was het onmoge lijk om op de normale manier te hei en. Daarom werden schroefpalen voor de fundering gebruikt. Het nieuwe gebouw is de eerste volledige airconditioned ruimte van de maatschappij. Dit vertelde ir. Bout woensdag aan de genodigden. Het gebouw heeft een totaal gewicht van een redelijk vrachtschip, name lijk 7000 ton. Op 1 oktober van het vorige jaar werd de eerste paal ge slagen. Op 18 maart van dit jaar vond de eerste oplevering plaats. (Van onze correspondent) GOES Het bestuur van de ver eniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland heeft in een advertentie in de medi sche vakbladen gegadigden opgeroe pen voor de funktie van geneesheer directeur voor het op te richten psy chiatrisch ziekenhuis op Zuid-Beve land. Begin van dit jaar kreeg deze ver eniging toestemming om over te gaan tot de bouw van een nieuw psychi atrisch centrum op Zuid-Beveland. Deze inrichting krijgt een capaci teit van 300 tot 400 plaatsen en zal over uitgebreide voorzieningen gaan beschikken. Er komt onder meer een jeugdpsychiatrische eenheid van 2,5 tot 30 patiënten. Op korte termijn wil het bestuur de geneesheer-directeur aantrekken teneinde hem in een zo vroeg mogelijk stadium bij de voor bereidingen van de bouw te betrek ken. De vereniging tot christelijke ver zorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland exploiteert op het ogenblik reeds het psychiatrisch ziekenhuis „Vrederust" bij Bergen op Zoom en het Psychotherapeutisch Centrum „De Viersprong" te Halsteren. In Hal steren wordt thans de laatste hand gelegd aan belangrijke uitbreidingen. Op 3 juni zal de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid de opening verrichten van de nieuwe jeugdafdeling van „De Viersprong" in Halsteren.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3