Koelwater geen bedreiging POKON PUUR PRAVDAAMERIKA LAND VAN CRISES Het meest gedronken merkbierinde Euromarkt. belastingloos paradijs Flessen drank vliegen er als broodjes uit buitenland papier uw pen Vliegtuigpassagier e kwam na ongeluk in harem terecht KERNCENTRALES VERZWAREN PROBLEEM plantenvoedsel „Realistische wijzigingen nodig" Conflicten Bouwstaking Werkloosheid Desnoods boten Vliegt er uit DONDERDAG 6 MEI 1971 Open tot midden mei van 8 uur 's-morgens tot zonsondergang. Altijd plaats voor uw auto. Stoptreinen naar Lisse tijdens de weekends. (ADVERTENTIE) MANILLA (RTR) De Philippijn- se politie stelt een onderzoek in naar berichten, als zou een studente uit de stad Cagayan de Ora twee jaar geleden na een vliegtuigongeluk te gen haar wil in de harem van een stamhoofd zijn opgenomen. Het meisje is er volgens kranten onlangs in geslaagd contact op te ne men met een regeringsfunctionaris. Bij het Brooklyn college in New York zijn een duizendtal negerstu denten en joodse studenten met elk- adr slaags geraakt. De politie kon pas na twee uur een eind maken aan de gevechten. In 's-Gravendeel is een 47-jarige inwoner door een dak gevallen, dat hij bezig was schoon te maken. Hij kwam met zijn hoofd op een 5% me ter lager gelegen betonvloer terecht en was op slag dood. (ADVERTENTIE) De Californische douane heeft dezer dagen de grootste partij marihuana onderschept die ooit in een smokkelzaak in de V.S. is ontdekt. Op de foto wordt 5000 kilo marihuana in een vrachtauto overgeladen. Twee jachten en een mini bus zijn in beslag genomen en 8 personen gearresteerd. Links op de foto de ,^Andiamo" die het spul vervoerde. AMSTERDAM (ANP) Koelwa ter, mits goed in de hand gehouden, bedreigt niet het leefmilieu in Ne derland, ook al zal in de niet meer verre toekomst een belangrijk deel van de grote open wateren in Ne derland een functie in de koelwater circulatie moeten verkrijgen. De technische realisatie evenwel van de zojuist genoemde voorwaarde voert tot een fors ingrijpen in de water huishouding en tot de uitvoering van waterbouwkundige werken in de infrastructuur op ongekend grote schaal. Dit zei ir. P.J. Wemelsfelder van rijkwaterstaat, directie waterhuis houding en waterbeweging, in Den Haag in zijn inleiding getiteld „Be dreigt koelwater het leefmilieu in Nederland?" gisteren gehouden op de algemene vergadering van de Nederlandse vereniging tegen wa ter-, bodem- en luchtverontreiniging in Utrecht. Onderwerp op deze ver gadering was „Energieopwekking en milieu". De stormachtige groei, aldus ir. Wemesfelder, van het verbruik van de meest ideale krachtbron elektri citeit stelt de eis van vele steeds grotere nieuwe centrales. Deze kun- nen niet functioneren dan wanneer er voorzieningen zijn getroffen voor het voor die centrales noodzakelijke koelwater/Voor atooimcentrales is de vereiste hoeveelheid koelwater zelfs anderhalf maal zo groot als voor de conventionele centrales. De opmars van nucleair gestookte centrales ver zwaart het probleem nog aanzien lijk. Nu is de lozing van het in de condensors van een centrale opge warmde koelwater, niet een zaak van extreipe temperatucrverhioigin- gen maar wel van grote lozingsstro men, zeer grote hoeveelheden warm te en grote oppervlakken ten behoe ve van de terugkoeling aan de at mosfeer. Zou dit niet op voldoende wijze geschieden dan vindt accumu latie plaats en escaleren de water temperaturen tot boven het biolo gisch oelaatbare. Het is, volgens de heer Wemesfelder, mogelijk om door goede dimensionering te berei ken dat ook in warme tijden het open water nergens een toegelaten temperatuur van b.v. 30 graden Cel sius overschrijdt. Zo moeten bv. in daarvoor ge schikte delen van de grote meren ten behoeve van de terugkoeling aan de atmosfeer circuits worden ge creëerd, die geleidingsdammen ver eisen van honderden kilometers lengte. Grote delen van IJsselmeer en Deltaineren komen om technische redenen voor opneming in een koelcircuit niet in aanmerking. Wat de Rijn betreft merkte ir. Wemels felder op dat de enorme projecten die tussen Basel en Lobith op de tekenplanken staan ons met de grootste zorg en terughoudendheid dienen te vervullen. Gezien de huidige stand van de techniek en het voornemen om voor al nucleaire centrales aan de Rijn te bouwen wordt een aanzienlijke op warming binnen weinig jaren eeh voldongen feit. Al blijft dan de Rijn in warme weken door passende in ternationale afspraken nog wel be neden 30 graden Celsius of mis schien 28 graden dan is er geen ruimte meer voor Nederlandse cen- trales om op dat water te koelen. Pokon is beter. Pokon is schoon en droog. Niet vloeibaar maar puur. Daardoor voordeliger. |j 'Pokon is «ff. totaal oplosbaar. ii.it Water heeft u zelf in de kraan. Vers plantenvoedsel, in een wip gemaakt. H. P. BENDIEN N.V.- NAARDEN Per dag 20.000 flessen over de toonbank. Pok video-recorders (foto links) zijn erg in trek. ven het goedkoopte-eiland van de wereld geworden. Een andere troef waarmee zwaai en succesvol gespeeld wordt, is de wereldwijde garantie. Gaat ér er gens in de binnenlanden van India een op Schiphol gekochte videore corder stuk het centrum zorgt voor de reparatie al moet die ook honderd dollar kosten. Vindt een Amerikaan achteraf, dat zijn be lastingvrije diamanten minder waard zijn dan hij er op Schiphol voor heeft betaald het centrum schakelt een beëdigd taxateur in en geeft de man zijn geld terug. In het belastingvrije dorado op Schiphol werken vijftien winke liers samen, maar naar buiten merkt men daar niets van. De n.v. Luchthaven is belast met de orga nisatie en maakt niet graag de namen en omzetten bekend van de betrokken detaillisten. Ze brengt de attractie liever onder de aan dacht van het reizende publiek on der een noemer: Amsterdam Air- port Shopping Centre. De kleding van de verkoopsters is uniform, de opschriften in de winkels geven alleen het assortiment aan geen bedrijfsnaam. Ook hebben de deelnemende winkels zich verplicht geen draag tasjes met eigen merk uit te ge ven. Tegenover deze collectieve, bij de luchthaven gecentraliseerde aanpak staat, dat Schiphol van de jaaromzet van 60 miljoen io'n 8 miljoen aan concessies in eigen zak steekt een bedrag dat schit terend helpt hij het vermijden van de rode cijfertjes. MOSKOU (AP) Een vooraan staand Amerika-kenner van de Sov jet Unie heeft in een lang artikel in de Pravda Amerika een land van crises genoemd, waar realistische wij zigingen in het gevoerde heleid nodig zijn ten gunste van het eigen land en van de betrekkingen met de Sovjet- Unie. Georgy Arbatov, hoofd van het Amerika-instituut van de Sovjet- Unie, zegt in zijn artikel dat de .so ciale en politieke tegenstrijdigheden in de Verenigde Staten het karakter hebben aangenomen van een scher pe crisis". Dit houdt nauw' verband met het Amerikaanse buitenlandse beleid, al dus Arbatov, maar tot nu toe heeft de regering alleen gepoogd de oppo sitie de mond te snoeren en het pu bliek rustig te houden zonder werke lijke realistische veranderingen aan te brengen in haar beleid. Over hef streven van de Sovjet- Unie naar betere betrekkingen met de Verenigde Staten en de Ameri kaanse reactie daarop, -schrijft hij „Een ding is duidelijk geen tacti sche manoeuvres en geen pogingen het alleen te" laten bij modernisering van de methoden ep middelen van een imperialistisch beleid, zonder daarin praktische, realistische correc ties op aan te brengen, kunnen op dit moment vooruitzichten bieden op normalisering van de internationale situatie. Deze weg kan ook geen aan vaardbare vooruitzichten bieden voor het Amerikaanse volk zelf, voor de werkelijke nationale belangen van de Verenigde Staten". de staten, van politieke ontspanning. Dit laatste doet zeker de strijd tus sen de twee maatschappelijke stelsels niet verdwijnen, maar leidt deze strijd in kanalen waarin hij niet tol militaire conflicten uitgroeit". Arbatov opent zijn artikel met een lange opsomming van binnenlandse misstanden en moeilijkheden in de Verenigde Staten: ,de economische teruggang, werkloosheid, rassencon flicten, de opstand van de jongeren. Hij vervolgt: „Een van de sympto men van de acute maatschappelijke en politieke crisis in de Verenigde Staten is de stormachtige stijging van wat de sociologen „sociaal-pathologi sche criminaliteit" noemen het ge bruik van verdovende middelen, amo- raliteit, pornografie etc In de afgelopen 5 jaren,.aldus Ar batov, zijn deze vraagstukken steeds nauwer en meer organisch verbon den geraakt met vraagstukken op het gebied van het buitenlands beleid. „Het is in de eerste plaats een zaak van de oorlog in Vietnam, die nu reeds de langste en een der meest bloedige en kostbare oorlogen is ge worden uit de hele Amerikaanse ge schiedenis. Realistisch gesproken: niet veel Amerikanen zien nog dat de oorzaak van dit alles het kapitalisme is. Maar miljoenen Amerikanen verliezen het blinde vertrouwen, dat hun zo lang heeft geïnspireerd, in het kapitalisti sche Amerika en zijn beleid, alsof het de toppen waren van de wereldbe schaving en Washington het recht gaven de wereld te hervormen naar zijn eigen vorm en gelijkenis". Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is me* f* houd, c.q. strekking. Hebben de bouwvakkers gelijk? Door de vraag zo te stellen, maken we al de eerste fout. Je moet je namelijk 'afvragen: „Hebben de vakbonden gelijk?", want die zijn de verantwoordelijke partij in het zoveelste loongesdhil. Heren vakbondsbestuurders, wan neer u het vertrouwen van de grote meerderheid van uw aanhang wenst te behouden, dan bent u op dit moment aan uw verantwoordelijk heid voor het belang van uw aan hang verplicht, dat u uw mensen duidelijk maakt, dat de omstandig heden van morgen het vandaag noodzakelijk maken met wat minder genoegen te nemen. Ik ben ervan overtuigd, dat de grote meerderheid van de werkende mensen er zelf •allang van overtuigd is, dat er on derhand stappen op de plaats ge maakt moeten worden, en wanneer hen dit door him bonden wordt be vestigd, zal dit alleen maar prestige winst opleveren, niet alleen van hun leden, maar van de gehele maat schappij. Wanneer de president van de Ne- derlandscihe Bank op de vooravond van de verkiezingen ©en ondubbel zinnige waarschuwing laat horen, dat we met zijn allen een crisis tegemoet hollen, wanneer we niet snel tot een andere instelling ko men, en als een sociaalvoelend mens bij uitstek, een oude Drees (ik noem het een heel goedkoop afma- kertje om hier maar gauw bet woord Drees-cultus voor te verzin nen) zich heel dcidelijk distantieert van oversoeialiserimig en lcons- verhogingen tot iedere prijs, dan geloof ik dat geen enkele vakbond bang hoeft te zijn voor ledenverlies, wanneer zij hun eerlijk verantwoor delijkheidsbesef onder woorden brengen. En laten er een paar op roerkraaiers afvallen, dat zijn geen verantwoordelijke Nederlanders, die horen duidelijk thuis bij een van de negatieve splinters in onze, politicise arena. Om nog even op het woord „LOON" terug te komen, dat is toch nauwelijks meer op zijn plaats. La ten we het liever presentie-geid noemen, want hoeveel arbeiders zijn er nog werkelijk van overtuigd, dat je een loon VERDIENT als er voor gewerkt wordt?. Ja, in tarief, dan wordt er inder daad nog geploeterd, dat de stukken ervan afvliegen maar ook dan is er wel weer iets aan te merken op de uitbuiting van dit systeem, en wor den er verwijtende vingers gericht op de werkgever - de mc'derne sla vendrijver - och, och, de man kan nog maar nauwelijks zijn sociale verplich tingen en belasting meer opbrengen) die zulke toestanden maar goedvindt en kan aanzien. Wanneer er nog meer geploeterd wordt? s' Avonds na de tijd van de baas, als er voor 6,- a 7,- per uur zwart verdiend kan worden. Als het dan regent, geen centj.e pijn, door werken. Overdag geldt een heel andere moraal: dan verdien je toch wel, want de bond heeft immers een' lekker cao-tje voor je klaargemaakt. Laat de boeren maar dorsen, een beetje kalm aan, want vanavond moeten we er weer keihard tegen aan! Mensen, met zijn allen, of we bouwvakker zijn of fabrieksarbei der, of we op kantoor zitten of langs de weg, laten we ons toch realise ren, dat er alleen geld verdiend kan worden, als er gewerkt wordt. En méér geld verdienen kan alleen als er nog meer en nog efficiënter ge- werkt wordt- Dan alleen blijft loon echt LOON, waar je niet alsjeblieft en dank je wel voor hoeft te spe len. Wanneer we daar niet aan willen, dan hollen we met zijn allen naai de volgende prijsstijging, gevolgd d0Pr loonronde, dan weer een prijsstijging tot we tenslotte in een crisis belanden, en dan valt er wer kelijk niets meer te verdienen, voor niemand. BREDA L. G. ROCKX Arbatov oefent kritiek uit op het voortduren van de oorlog in Vietnam en op het Amerikaanse beleid in het Midden-Oosten. Hij geeft niet aan welke veranderingen in dit beleid noodzakelijk zijn, maar laat wel blij ken dat veranderingen die tegemoet komen aan wat door de Sovjet-Unie als realistisch beleid wordt beschouwd welkom zouden zijn. „Realistische elementen in het bin nenlandse en buitenlandse beleid van kapitalistische mogendheden moeten niet worden verworpen alleen op grond van het feit dat zij het verlan gen weerspiegelen om het imperia lisme te redden", schrijft Arbatov. „Elke stap die de „bourgeoisie" doet in de richting van aanpassing aan de bestaande situatie kan ob jectief gezien gevolgen hebben die in het belang zijn van de volkeren. Voor de volkeren is het een verre van onverschillige zaak of de inter nationale betrekkingen zich ontwik kelen in de richting van voorberei ding op kernoorlog of in de richting van vreedzame co-existentie tussen (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De tiendui zenden, die de komende zomer weer zullen wegwieken naar zonnige oorden, beginnen hun reis met een vluchtige passage door het luilekkerland van het belastingvrije winkelcentrum op Schiphol. De gebraden duiven vliegen er net niet je mond in, maar voor vier gulden eigenaar worden van een liter vaderlands gedistilleerd geeft nauwelijks minder vreugde. Enkele andere prijzen: een slof sigaretten, die normaal 16 gulden 50 kost, ligt geprijsd voor 6 gulden 75; een goede Schotse whisky doet 9 gulden. De parfums van alle grote merken zijn dertig tot veertig percent goedkoper dan normaal en zelfs de eenvoudige shagrooker kan zijn voordeel doen: twee pakjes zware voor 2 gulden 20. Het belastingvrije winkelcen trum in de vertrekhal van Schip hol dertien jaar geleden opgezet om de luchthaven in het buiten land bekendheid te geven heeft nu filialen in de pieren B en C en is big business geworden Jaar lijks wordt er voor 60 miljoen omgezet. In het hoogseizoen gaan dagelijks zo'n 20.000 flessen drank over de toonbank. De winkel moet dan twee keer per dag bevoorraad worden. Zegt een verkoopster: „Het gaat sneller weg dan brood jes". In augustus beginnen de werk zaamheden voor de uitbreiding van het stationsgebouw in de richting van de A-pier, Daar is een tweede, identiek winkelcentrum gepland waarna er op Schiphol op 3000 vierkante meter belastingvrij ge kocht zal kunnen worden. Nederlandse ingezetenen hebben in zoverre pech, dat ze slechts toegelaten worden tot de zoge naamde consumabele artikelen als daar zijn drank, rookwaren, par fums en rolfilms. Ze mogen zoveel kopen als ze willen mits ze een bestemming hebben buiten de Be nelux. Er worden vrijblijvende in lichtingen gegeven over de hoe veelheden, die ze in het land van hun bestemming in mogen voeren. Wel is het van belang te weten wat men mee terug mag nemen naar Nederland. Daar gaan we. Per persoon (niet jonger dan vijftien jaar) kunnen vrij worden ingevoerd 200 sigaret ten of 25 sigaren, 1 liter gedistil leerd of 2 liter wijn met een alcoholpercentage tot 22 percent, 2 liter wijn tot 15 percent, 2 oz parfum en 8 oz eau de cologne of toiletwaiter. Overige goederen kun nen vrij worden ingevoerd tot een waarde van 270 gulden, indien binnen het EEG-gebied gekocht en tot een waarde van '90 gulden in dien buiten dit gebied aange schaft. Buitenlanders, die via Schiphol reizen (velen doen dat met opzet en ten koste van een omweg want het winkelcentrum heeft de inte?- nationale faam verworven het goedkoopste ter wereld te zijn) vinden er helemaal een dorado. Zij kunnen, in de cvijftien winkels door tweehonderd verkoopsters en verkopers naar de ogen gekeken, ook belastingvrij camera's inslaan, filmcamera's, projectors, verrekij kers, bandrecorders, telmachines, schrijfmachines, radio's, videore corders, kasjmieren kleding, zijden shawls, vulpennen, aanstekers, speelgoed, horloges, kunstwerken, diamanten, auto's en desnoods bo ten. Het voordeel dat ze halen, is aanzienlijk en varieert van zo'n vijftien tot dertig percent. Het personeel staat vaak versteld van de aankopen, die worden gedaan. Horloges van 6000 gulden, videore corders van 4000 gulden en radio's van 2000 gulden gaan grif weg. De aanschaffers van al deze luxe komen curieus genoeg voorname lijk uit ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Ze geven vaak de wens te kennen ook ^koelkasten en afwasmachines te willen kopen, maar daar begint het belastingvrije centrum niet aan. Het assortiment blijft beperkt tot zogenaamde toonbankartikelen. Zoals gezegd is de hierboven ge noemde onbelaste weelde alleen weggelegd voor niet-ingezetenen van Nederland maar de diverse uitbaters hopen, dat dit zal veran deren. Zij wijzen erop, dat Schip hol zo ongeveer de enige luchtha ven in Europa is waar deze beper king geldt. In Shannon, Frankfurt, Londen en Brussel mogen de inge zetenen van het betrokken land wel belastingvrije gebruiksartike len kopen. Dat is vervelend uit het oogpunt van de concurrentie. En concurrerend wil het winkel centrum op Schiphol bepaald zijn. Geen enkel artikel mag er hoger geprijsd staan dan ergens anders in de wereld. Merkt men dat bij voorbeeld een bandrecorder in Ko penhagen goedkoper is dan op Schiphol dan volgt meteen een ge sprek met de fabrikant en als die zijn prijs voor Nederland niet wil verlagen, vliegt het ding meteen het assortiment uit. Hetzelfde ge beurt als blijkt, dat een bepaald artikel langer dan een maand on verkocht blijft. Zo zijn bontjassen en kristal inmiddels uit het belas- tingloze paradijs van Schiphol ver dwenen. Dank zij deze politiek is het winkelcentrum op de luchtha- SCHIPHOL --«II .6." i.ii.iHBil|IHi'lil'IIL'iliil^fudiiHi' "II "Uil ■Inrl"imlMJMilifI.' .1"Tf;

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 15