WEST-DUITSLAND STAAT STIJF VAN DOLLARS MACHT MOET BIJ VOLK KOMEN Druk op militaire leiders Pakistan DOLLAR Twee doden bij brutale aanslag Politie voorkomt mil j oenenzwendel bij In Canada 33 doden aardbeving Missionarissen VS beschuldigen regering van sabotage ACTEUR LOUIS DE RREE OVERLEDEN binnenland buitenland Voldoende om goudvoorraad V.S. in één klap te kopen AMERIKA TWEE ARRESTATIES IN GOUDA Westduitser in La Paz ontvoerd J <•7 \S> DONDERDAG 6 MEI 1971 (Van onze financieel-economische medewerker) TH.BURG Opnieuw zijn er rond de Duitse mark speculaties gerezen over revaluatie. Zoals de situatie er momenteel uitziet zal hiermede enigszins rekening moe ten worden gehouden. Revaluatie betekent dat de Duitse mark en daarmee alle goederen uit West- Duitsland duurder worden voor al le niet-Duitsers. Een dergelijke prijsverhoging heeft voor ons land tot gevolg dat enerzijds de Duitse import duurder wordt, waardoor de handel en de consument zal gaan uitkijken naar goedkopere produk- ten, bijvoorbeeld Nederlandse pro- dukten. Anderzijds wordt het Ne derlandse produkt voor de West duitser goedkoper. Hij kan immers met zijn duurder geworden mar ken meer guldens kopen en der halve ook produkten die in guldens geprijsd zijn. Revaluatie van de mark zou dan ook kunnen beteke nen dat de Nederlandse export naar West-Duitsiand, die reeds on geveer eenderde van onze totale uitvoer omvat, wordt vergroot. Dit alles gaat echter alleen maar op als Nederland niet mee revalueert. In de naoorlogse geschiedenis is ge bleken dat onze economie bijzon der aan de Westduitse is gebonden. Revaluatie van de mark zou ge makkelijk kunnen leiden tot een revaluatiegolf in West-Europa. Het is wellicht mogelijk dat de West duitse regering in haar kabinetsbe raad aanstaande vrijdag zal beslui ten om tot een zwevende koers over te gaan van de D-mark, waarmee dan de prijs van de D-mark niet wordt gefixeerd op een bepaalde koers, maar vrij wordt gelaten. Zij zal dan op een neer gaan met de situatie op de monetaire markt. Is er veel vraag naar marken dan zal de koers stijgen, dat wil zeggen: zij die marken willen hebben, zul len daarvoor meer andere valuta moeten neerleggen, terwijl bij een dalende vraag maar -marken de koers zou kunnen dalen, waardoor de mark goedkoper wordt voor an dere valuta, bijvoorbeeld guldens of Franse francs. De oorzaak van deze nieuwe golf van monetaire onrust moet ge zocht worden in de stroom dollars, die valutaspeculanten naar West- Duitsland, Nederland, Frankrijk en Engeland laten vloeien. De hoge rentestand, waardoor de speculatie kapStalen een hoge opbrengst ople veren, heeft voor m jij arden dollars aangetrokken. Met name in West- Duitsland, dat zoveel dollars heeft dat het daarmee de gehele Ameri kaanse goudvoorraad in een klap kan opkopen, heeft de aanzwelling van de kapitaalmarkt geleid tot in flatie. De Westduitse regering wil begrijpelijk hieraan een einde ma ken. Of dat haar zal lukken is nog maar de vraag. Duidelijk blijkt nu wel dat de gehele monetaire situa tie onder ogen zal moeten worden gezien. CHICOUTIMI (AFP/RTR) De grondverschuiving die dinsdagavond het Canadese jnijndorp St.-Jean de Vianney trof, heeft 33 doden geëist, onder wie 25 kinderen; 65 mensen konden gered worden. Politie, militairen en burgers wa ren gisterochtend nog steeds koorts achtig aan het zoeken tussen de wrakstukken en resten van dertig huizen, twee auto's en een bus, die door moddermassa's in een 22 meter diep ravijn geveegd zijn. Naar men vermoedt is de grond verschuiving veroorzaakt door zwa re regenval en door dooi. St.-Jean Vianney is een dorp van 2000 inwoners dat ten noorden van de stad Quebec aan de rivier de Saguenay ligt. Door de aard verschuiving ontstond een gat van enkele honderden meters doorsnee en zestig meter diep dat ongeveer dertig huizen geheel verzwolg. O (Van onze redactie buitenland) LIMA/QUITO Amerikaanse priesters en zusters, die in Peru werkzaam zijn, hebben in een brief aan de Amerikaanse autoriteiten ge protesteerd tegen het Amerikaanse voorstel om de suikerinvoer uit Peru te beperken. Zij noemen dit voorstel een daad van agressie en van sabo tage van Peruaanse inspanningen om liet volk te verlossen uit zijn onder ontwikkeling en uitbuiting. De priesters en zusters, allen van de Maryknoll-congregatie, hebben hun brief gericht aan de Amerikaan se commissie voor de landbouw en aam de leden van het Huis van Af gevaardigden en het Congres in Washington. De tweede landelijke conferentie van priesters in Ecuador heeft zich uitgesproken voor een nieuwe soci aal-economische orde, gebaseerd op een authentiek socialisme. Aan deze vergadering, welke scherpe kritiek uitoefende op het bestaande politie ke systeem en op de kerk van de ge vestigde orde in Ecuador, namen 103 priesters deel uit 14 van de 19 dioce sen van het land. DE SECRETARIS-generaal van de Raad van Europa heeft in een radio interview verklaard dat de „Ode an die Freude", de koorfinale van Beethovens negende symfonie, moge lijk de Europeese hymne zal-worden. (ADVERTENTIE) Intussen hebben tien Amerikaanse senatoren, zowel republikeinse als democraten, er in een telegram bij (Van onze redactie buitenland) LAHORE/WASHINGTON De Westpakistaanse politieke lei der, Ali Bhoetto, heeft het militaire bewind van president Jahja Chan gewaarschuwd voor „buitensporig en onnodig lang uitstel" van over dracht van de macht aan de gekozen vertegenwoordigers van het volk. Op een persconferentie in Lahore verklaarde hij dat zo'n uitstel ertoe zou kunnen leiden dat „de situatie ons allemaal uit de hand loopt, waarbij de vijanden van Pakistan de wimiaars zullen zijn". De huidige crisis, met de strijd in Oost-Pakistan, kon alleen met volledige nationale inspanning „doeltreffend en voorgoed" worden opgelost. minister van buitenlandse zaken, Ro gers, op aangedrongen, dat Amerika een grootscheepse hulpactie op touw zet, om massale hongersnood in Oost- Pakistan te voorkomen. „Wij schij nen op de drempel te staan van een nieuw Biafra een nieuwe combina tie van gerationaliseerde passiviteit en morele ongevoeligheid die mil joenen mensenlevens zou kunnen kosten", zo verklaarde senator Wal ter Mondale in een toespraak tot de senaat, toen hij het telegram bekend maakte. Het is naar Cairo gezonden, waar Rogers momenteel verblijft, kennelijk omdat de senatoren het ambtenarenapparaat van het State Department wilden omzeilen, dat er van verdacht wordt meer belang te hechten aan handhaving van goede betrekkingen met de Pakistaanse re gering dan aan de bestrijding van het hongersnoodigevaar in de ooste lijke provincie. „Aangenomen kan worden dat oor logstuig geleverd aan Pakistan door een aantal andere landen, waaron der China, de Sovjet-Unie en enige Westeuropese landen, door de rege ring van Pakistan voor hetzelfde doel is gebruikt", aldus de brief. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Gelijktijdig met deze ontwikkelin gen steeg de goudprijs op de vrije markt voor het eerst in meer dan een jaar boven de grens van 40 dollar per ounce. Hoewel dit ook een uiting is van de zwakke positie van de dol lar, is dit nog ruimschoots onder de recordkoers van 42 dollar per ounce. Aanhouding van de „goudkoorts" kan echter alleen maar gewicht verlenen aan de oproepen van Franse en an dere financiers tot devaluatie van de dollar. Een dergelijke stap wordt door de meeste deskundigen onwaarschijnlijk geacht. De Amerikaanse regering heeft al enige malen aangeboden de last van West-Europa te verlichten, onder meer door het terughalen van een deel der ongewenste dollars, maar zij weigert een devaluatie zelfs maar in overweging te nemen. Daarom wordt een hogere waarde ring van sommige Europese munt eenheden waarschijnlijker geacht, of wel door verhoging van de pariteit ofwel door het laten zweven van de wisselkoers, tot deze beantwoordt aan de wetten van vraag en aanbod. In feite „zweeft" de mark al in wisseltransacties buiten de centrale banken om, maar het volume is nog beperkt, in afwachting van regerings maatregelen. In Europa wordt op grote schaal gespeculeerd over eventuele maat regelen. Zelfs wordt gepraat over een stelsel om niet alleen de mark, maar bijvoorbeeld ook de gulden en de Zwitserse frank vrij te laten zwe ven tot een reële koers. Het Internationaal Monetair Fonds belegt in Washington een spoedver gadering over de crisis. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft volstaan met de ver klaring dat de regering maatregelen zal nemen ter verzekering van de stabiliteit van de dollar, maar veran dering van de internationale paritei ten noch overwogen, noch wenselijk geacht wordt. Vooralsnog schijnt het effect van de crisis op de Verenigde Staten be perkt. De Amerikaanse bedrijven in het buitenland hebben naar verluidt het kasgeld al ingewisseld voor Europese valuta. De Amerikaanse toeristen mogen voor hun noodzakelijke uitga ven dollars wisselen, maar in sommi ge plaatsen mag het inwisselbare be drag niet meer dan enige honderden dollars bedragen. PALERMO (AP). Het hoofd van het openbaar ministerie in Pa lermo is gisteren op klaarlichte dag in zijn auto doodgeschoten. De po litie legt verband tussen de moord en het diepgaande onderzoek dat gaande is tegen de voornaamste Mafia-leiders op Sicilië. Openbare aanklager, Pietro Sca- glione (65), werd gedood door een regen van kogels uit een machine geweer, waardoor ook zijn chauf feur en lijfwacht Antonio Ia Russo (41) werd gedood. Alle beschikbare politie werd on middellijk ingezet en rondom Pa lermo werden wegversperringen op gezet in een poging om de twee of drie moordenaars de pas af te snij den. Scaglione en zijn chauffeur kwa men van het kerkhof, waar Sca glione elke dag bloemen ging leg gen op het graf van zijn tien jaar geleden gestorven vrouw Usho en waren op weg naar het politiebu reau. Scaglione speelde een belangrijke rol in een onderzoek dat naar en kele prominente Mafia-leden werd ingesteld en dat binnenkort waar schijnlijk zijn climax zal bereiken. Scagione had een groot gedeelte van zijn leven besteed tegen de Ma fia. Politiemensen staan rond de auto waarin Pietro Scaglione en zijn chauffeur Antonio la Russo de dood vonden. Bij het onderzoek naar de moord stuit de politie op grote moeilijk- heden. Niemand in de buurt van de Via Cipressi, het toneel van de moord, had iets van de schietpartij gezien. Het enige duidelijke bewijs stuk was een doorzeefde politiewa gen en tientallen kogels uit de automatische wapens die over de straat verspreid lagen. Toen hij gevonden werd was de chauffeur nog in leven maar hij stierf op weg naar het ziekenhuis zonder een woord te hebben gezegd. AMSTERDAM (ANP) Door nauwe samenwerking tussen Neder landse, vooral Amstelveense, politie functionarissen met de gerechtspoli- tie van Antwerpen is dinsdagavond laat in Gouda de 49-jarige oud-aan nemer C. I. en de 29-jarige werkloze A. P. J. aangehouden, op verdenking van valsheid in geschrifte en oplich ting, doordat zij bij een bonafide Antwerpse drukkerij een order had den geplaatst voor de levering van 100.000.000 vervalste A en O-waarde- zegels van 10 cent. Indien alle wensen van het twee tal in vervulling zouden zijn gegaan dan was de totale schade (plannen voor levering van zegels van andere bedrijven waren reeds gemaakt) vol gens de Amstelveense politie, wel licht opgelopen tot circa 37 miljoen gulden. De klap, die bij invoering van de vervalste A en O-zegels aan het levensmiddelenconcern A en O zou zijn toegebracht, zou desastreuze gevolgen voor dit bedrijf hebben ge had. In Nederland zijn reeds 1000 A en O-winkels. De zaak werd zondagmiddag aan het rollen gebracht, toen bij de poli tie in Amstelveen een Belg naar een straat vroeg, waarin het nummer, dat hij opgaf, helemaal niet voor kwam. De Belg was bedrijfsadviseur van een Antwerpse d rukkerij en wilde een klant van zijn firma, die hij reeds in België had gesproken on der de naam drs. A. Heine, in Am stelveen bezoeken. Hij vertelde, dat de klant bij zijn firma een order had geplaatst voor de levering van 100 miljoen A en O-waardezegels, waar van de eerste partij van 10.000.000 stuks dinsdag in Antwerpen zou wor den opgehaald. De Amstelveense politie besloot in samenwerking met de gerechtspolitie in Antwerpen post te vatten bij de drukkerij. De politiemensen heten I. rustig zijn gang gaan en alles inladen, en volgden hem met vier wagens naar de Nederlandse grens, omdat men hem in Nederland wilde aanhouden om uitleveringsmoeilijkheden te ont lopen. LOUIS DE BREE f AMSTERDAM (ANP). De acteur Louis de Bree, pseudo niem voor Louis Christiaan Da vids, is op 87-jarige leeftijd dins dag in het bejaardencentrum Si- naï in Amersfoort overleden en gisteren op de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam begra ven. Louis de Bree was Amster dammer van geboorte. Na 1945 trad hij toe tot de hoorspeelkern van de toenmalige Nederlandse Radio Unie. Als 23-jarige acteur debuteer de hij in Amsterdam bij Van Ol- lefen in het Paleis voor Volks vlijt. Van 1921 tot 1927 was hij the aterdirecteur. Van '30-'33 ar tistiek leider van het Centraal Tooneel van het Gemeentelijk Theaterbedrijf. Ook trad hij voor de oorlog op in diverse Nederlandse speel films. LA PAZ (AFP) Een Westduitse industrieel is uit zijn woning in de Boliviaanse hoofdstad La Paz ont voerd. Het betreft de directeur van de grootste papierfabriek van Boli via, John von Bergen. Al rondkijkende meen ik te mo gen bespeuren dat zeer velen uwer zich reeds overvloedig het wel vaartskleurtje bij uitstek, dat typi sche bruin, hebben laten aanmeten. Dank zij de voorjaarszon, nietwaar? Maar, maar, zal menigeen opmerken, wat heeft dat bruin met welvaart te maken? Immers, in de ontwikkelingslan den zijn de meeste mensen ook bruin, veel bruiner zelfs, tot zwart toe. Jawel, inderdaad. Bruin-zijn be tekent op zich dus nog niets. Maar in onze koude, lage landen betekent bruin-zijn veel: nl. dat je uren in de zon hebt gelegen. En daar word je typisch luilek- kerlandbruin van. Het mag van mij, hoor, maar het is wel welvaart, luxe. Vroeger werden de mensen hier hoogstens bruin tot aan de ran den van hun hemd, resp. van hun badpak. Nu bakt (bijna) alles bruin. Da's ook een soort geestelijke wel vaart. Toch is bruin zijn iets anders dan welzijn. Zéér opmerkelijke uitspraak, sportvrienden, van Panathinaikos- boss Puskas: „De club die de meeste doelpunten maakt, wint". Dat hoor je niet elke dag. Dat is eens een heel ander geluid. Je proeft er zo uit dat die mensen in Griekenland onder die kolonels ook helemaal geen vrije meningsui ting meer kennen. Zijn ze even in het (vrije) buitenland, en hup, flap pen ze er alles uit wat hen op het hart ligt. De Griekse sexbommen, die zo vriendelijk hun diensten aan de spe lers van Panathinaikos hebben aan geboden, moeten van Puskas wach ten tot na Wembley. Dat zal een ontboezeming worden. Overigens een merkwaardige com binatie: sex en voetbal. Nadat ik u gisteren gemeld had dat die Brazili aanse club van zijn spelers eist dat ze getrouwd zijn, herinnerde ik me de uitspraak van Johan Cruyff in deze krant van 24 april j.l. (Goed gebekt): „Ik dacht dat getrouwd zijn erg goed was, erg goed zelfs voor een sportman". Goed, na deze ingewikkelde kwesties een vriendelijkheid je, dat het vermelden waard is. Bankover val in het Westduitse plaatsje Nie- derhausen. Twee mannen vragen op een bijkantoor van een spaarbank naar de directeur en beginnen met hem een praatje over beleggingsmo gelijkheden. Plotsklaps trekt een van de mannen een pistool en zegt: „Geeft u mij s.v.p. uw portefeuille; u zal niets overkomen". In de porte- (als dat ding En zo geschiedde, feuille zat 500 mark vannacht niet gerevalueerd is, bete kent dat zo'n 500 gulden). De beide mannen namen afscheid en vertrok ken. Wie schetst echter des directeurs verbazingtoen even later een van de mannen weer het kantoor bin nenstapte, de directeur de hand schudde en zei: „Het was weliswaar rijkelijk weinig, maar desalniette min zeer hartelijk bedankt". En toen waren ze voorgoed weg. Zo ziet u, het hoeft niet zo wild- west-achtig. Gewoon vriendelijk we zen! Tussen haakjes: morgen enige kaarten op tafel. leg ik MERIJN. "O 0) <D _Q "O 3 •>- ui "o

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13