BOUWBONDEN VERLOOP VAN TEVREDEN OVER ACTIES Zeeuwse bouw staakt niet PLATTELANDS VROUWEN VAN ZEELAND VIEREN FEEST Zorg voor bejaarden vanuit één provinciale commissie Achte loos met t leven wat eten we vandaag? 5* KOFFIE-ACTIE IN MIDDELBURG Middelburg viert „Dag van Europa Ongerustheid bij boeren over oogst Uitzaaiverbod oesters opgeheven stad streek ■■II—II WATER NOG TE KOUD OM ERIN TE DUIKEN Lente blijft hoogwater i waterstanden Hengelaars halen gepen boven wate' Oriëntatierit cloor bloesemrijk ZuicLBeveland - ExtraVbordelig Varkensvlees - Lektuurkastjes Rode Kruis in W.-Z.-Beveland WUtNSDAG 5 MEI 1971 Ondanks het heerlijke weer van de afgelopen dagen is het water nog te koud om erin te duiken. Drie jongensdie toch het water niet ongemoeid konden latenvonden een oplossing: zij gingen erop met een rubberbootje. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vandaag, mei, wordt in Middelburg, evenals in veel andere plaatsen, de Dag van Europa gevierd. Ter gelegenheid daarvan wordt vanavond om acht uur in de Burgerzaal van het stad huis te Middelburg, een openbaar Europa-debat gehouden, waarbij ie dereen welkom is. Het debat zal worden ingeleid door mr. J .F. G. Schiliiigemann, drs. M. C. Verburg en drs. W. A. de Haan- Zij spreken over respectieve lijk de onlangs gesloten landbouw akkoorden, de economische en mo netaire unie en het economische EEG-beleid op middellange ter mijn. Door het besluit van de Neder landse regering om de Dag van Eu ropa ook op de vijfde mei te plaat sen (voorheen 9 mei) krijgt, aldus de afdeling Middelburg van de Eu ropese Beweging, bevrijdingslag niet alleen het karakter van het denken, maar tevens van vooruit zien. De afdeling Middelburg heeft alle stadgenoten gevraagd in ieder geval de vlag uit te steken, zo mogelijk eeri Europese vlag. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJVI.I. op dinsdag om 18.00 uur: Aanhoudend fraai lenteweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 6 tot 13; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 6 graden boven normaal; kans op een droge'periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 6 tot 13; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal: max.-temp.: van ongeveer normaal tot 6 graden boven normaal; kaïns op een droge periode van minstenis 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: .80 procent Morgen, donderdag 6 mei 1971. Bergen op Zoom: 1.02 en 13.34. Hansweert, 0.13 en 12.47. Terneuzen: 12.17 en Vlissingen: 11.46 en Wemeldinge 0.52 en 13.24. Konstanz 312 onv.; Rhemfelden 216 - 9; Straatsburg 222 - 4; Plit- te rsdorf 370 pl. 4; Maxau 418 pl. 4; Plochingen 133 pl. 3; Mannheim 231 - 1; Steinbach 131 pl. 9; Mainz 239 - 13; Bingen 153 - 10; Kaub 168 - 12; Tuier 239 - 2; Koblenz 168 - 22; Keulen 149 - T; Ruhrort 315 - 13, Lobith 932 - 5; Pannerdense kop 901 - 4; Nijmegen 724 - 1; IJsselkop 814 - 4; Eefde IJssel 336 - 2; Deventer 222 - 3; Monsin 5460 - 20; Borgha- ren 3929 - 25; Belfeld 1128 pl. 25; Grave beneden de sluis 502 - 2. (Van onze correspondent) GOES De afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen gaat deze week feest vieren. Het is namelijk veertig jaar geleden dat er in Zeeland een afde ling werd opgeridht van de „Neder landse Bond van Boerinnen". Deze naam is in de loop van deze veertig jaar enkele molen veranderd, totdat tenslotte de huidige naam werd ge kozen. In de doelstellingen van de bond komt duidelijk tot uiting dat zij de belangen van alle vrouwen op het platteland wil behartigen en niet alleen van de echtgenoten van boe ren. Deze doelstellingen probeert de bond op allerlei manieren te verwe zenlijken en ook daarbij past men zich steeds weer aan aan de tijd, waarin men werkt en leeft. Verge lijkt men de programma's van de vroegere jaren met die van nu, dan kan men het verschil duidelijk on derkennen. In die goede oude tijd waren boekbesprekingen, reisverhalen met (Van onze correspondent) VLISSINGEN De afgelopen da gen zijn langs de Zeeuwse en Zuid hollandse kust de eerste gepen ge vangen. Verwacht mag worden dat hij het aanhouden van het zonnige weer de komende weekends volop geep in Zeeland te vangen is. Ideale stekken zijn de zeedijk bij Westka- pelle, de stroomkoppen op Tholen, de strekdammen en paalhoofden van Zoutelande en de kust bij Burghsluis en Kamperland. De kop vloot in Zeeland meldt toe nemende tongvanigst en er wordt vooral veel jon/ge tong gevangen, zo genaamde slibjes die de komende zo mermaanden tuisen juli en oktober de wettelijke maat krijgen. De vangsten van jonge tong bewijzen dat 1969 een bijzonder goed broedjaar voor deze platvis is geweest. De afgelopen weken zijn op het Veerse Meer een 40.000 forellen uit gezet. Deze regenboog- en beekforel len moeten de komende weken voor al met de spinner worden bevist. Binnenkort zullen grote hoeveelhe den forel op het afgesloten Grevelin- genbekken worden uitgezet. dia's en kookcursussen de vaste pro grammapunten. Nu heeft men ook discussieavonden over actuele pro blemen, cursussen over burger schapskunde en maatschappijleer in het programma opgenomen. Toch wordt ook de inwendige mens niet vergeten én kan men ook cursussen in fondue- en barbecuemaaltijden volgen- Sinds 1956 werkt men ook met agrarisch sociale en economisch-soci- ale deskundigen, die voorlichting geven over allerlei zaken, waaraan men de laatste jaren ook op het platteland steeds meer aandacht schenkt. Zo zijn er ook talrijke com missies in het leven geroepen, die ieder een eigen taak hebben, zóals hiet geven van adviezen op woonge bied, het leggen van internationale contacten, het organiseren van cur sussen maatschappijleer, etc. Ook het handwerk wordt niet ver geten. Overal in de provincie wor den dioor de daarvoor werkende commissie handwerklessen gegeven en wedstrijden georganiseerd. De bekroonde handwerken van de pro vinciale wedstrijden worden inge stuurd naar en landelijke tentoon stelling. Ter gelegenheid van het jubileum van de Zeeuwse afdeling wordt deze tentoonstelling dit jaar in Go,es ge houden. Morgen is dan in De Prins van Oranje het grote feest. In de afgelo pen maandag is er door de Zeeuwse plattelandsvrouwen hard gewerkt voor de wedstrijd „40 jaar", waar voor men een affiche, wandlap, col lage of wandlap kon maken. Tevens wordt er dan een „winkeltje" ge houden van zelfgemaakte of -gebak ken artikelen. Er staat echter nog meer op het programma. In de mor genuren kan men terecht bij een revue, welke wondt verzorgd door de afdeling Tholen. Tevens zal het koor van de Schouwse plattelands vrouwen optreden. In de middagu ren zal de toneelgroep Amsterdam een blijspel opvoeren, met de fraaie titel „O la la, 'n stil water". De dag wordt dan besloten met een samen zijn van alle leden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De drie bouwvakbonden zijn bijzonder te vreden over liet verloop van de acties in de bouw. „I)e actie heeft zich uitgebreid en verstevigd", zo verklaarde de heer A. Buys, voorzitter van de NV V-bouw bond gisteravond. De honden registreerden een 25-tal nieuwe actie-objecten in het land. Ook op een aantal wc^eiibouwprojecten wordt sinds gisteren geslaakt. „Als de werkgevers de komende dagen geen initiatief nemen om tot een oplossing te komen, is een uit breiding van de actie te verwachten, zowel wat betreft het aantal objec ten als het aantal stakingsdagen", al dus de heer Buys. Zijn collega-voor zitter van de katholieke bouwbond St.-Joseph, de heer L. Brouwer, voeg de daaraan toe, dat in dat geval ook „andere spectaculaire activiteiten" te verwachten zijn. De bonden moeten, aldus de beide voorzitters, meer acties voorkomen dan activeren. Met name in de wo- nj-ngbouwsector probeert men het werk zoveel mogelijk door te laten gaan. In sommige plaatsen is dat niet helemaal gelukt. In Zeeland wordt nog niet gestaakt. Wel zijn gisteren de districtsbestuur ders van de Zeeuwse bouwvakbon den, de heer Bas Wink (NVV) en P. Onderdijk (CNV), evenals maandag, enige Zeeuwse bouwprojecten langs- geweest om met de bouwvakkers ter plaatse discussies op gang te krijgen. De heer Wink vertelde gisteren na afloop van zijn tournee langs bouw projecten in Zierikzee en de Kreek- rakdam: „Van het westelijk front geen nieuws. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er geen slachtoffers zul len vallen. Hier en daar is toch wel enige beroering, vooral in Midden- Zeelaind. Misschien dat donderdag er gens in Zeeland een „bouw" plat gaat voor een dag". Op de bouwprojecten, waar de districtsbestuurders kwamen discus siëren, viel het werk gedurende eni ge tijd wel stil. Volgens de heren Wink en Onderdijk voelen de Zeeuw se arbeiders zich solidair met hun stakende collega's elders in het land. De heer Wink: „Algemeen hoor je: met het huidige loon komen we niet toe. Duidelijk manifesteert zich steeds de vrees voor de winterperiode (werkloosheid, minder uitkering bij vorstverlet enz.)". Vandaag komt in Den Haag de Raad van Bestuur bouwbedrijf (werkgevers) bijeen. De heren Buys en Brouwer hebben weinig hoop dat deze vergadering iets positiefs in het loonconflict zal opleveren. Volgens hen is het een lang van tevoren ge plande vergadering. „Maar we zijn natuurlijk wel permanent bereikbaar voor de werkgevers als ze bereid zijn opnieuw te praten", aldus de heer Buys. De volgende grote bouwprojecten liggen geheel of gedeeltelijk stil in Nederland, reconstructie autoweg Utrecht-Amsterdam, nieuwe paleis van justitie Den Haag, medische fa culteit en museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam, universiteits complex „De Uithof" in Utrecht, AVRO-studio in Hilversum, de be ruchte Galencoppenbrug op de weg Utrecht-Arnhem, vlak bij Oudenrijn, Centraal Station in Den Haag en de bouw van een metro in de residentie, Shell Pernis en de Economische Ho geschool in Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN - GOES - Groente- en fruittelers in West-Bra bant en Zeeland maken zich wat ongerust over hun oogst van dit jaar. Door de aanhoudende droogte en de nachtvorst van de vorige week is er vertraging ontstaan in de groei van enkele gewassen. Met name de vroege aardappelen, stamstokbonen en bloemkool hebben van de droogte te lijden. Over enke le weken kan worden beoordeeld of het droge weer invloed zal hebben op de omvang van deze oogst. In ieder geval wordt voor de pe ren een kleinere oogst verwacht dan vorig jaar; door het koude weer van de vorige week is de vruchtzetting hier duidelijk minder. Bij de Rijks- landbouwvoorlichting in Goes zijn gisteren de eerste reacties binnen gekomen over een kleinere oogst van kruisbessen en zwarte bessen, maar deze zijn economisch van wei nig betekenis. (Van een onzer verslaggevers) GOES De plattelands jongeren zuid hebben voor zaterdag 8 mei hun jaarlijkse „bloesemrit", oriënta tierit voor motorvoertuigen, op touw gezet. De inzet van de tocht is een wisselbeker en een groot aantal an dere waardevolle prijzen. De start heeft om twee uur plaats bij motel De Caisson te Smokkelhoek (Kapel- Ie). Inschrijving voor deelname kan aan dé start geschieden vanaf half twee tegen een bedrag van ƒ5,- per voertuig. De route van ca. 55 km- voert de deelnemers door de mooiste en bloesemrijkste gedeelten van Zuid-Beveland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG GS van Zee land hebben besloten het werk dat momenteel door een drietal provin ciale commissies en een werkgroep op het terrein van de bejaardenzorg wordt gedaan, onder te brengen in een provinciale commissie voor be jaardenvoorzieningen. Deze reorga nisatie houdt de opheffing in van de drie bestaande commissies. De Zeeuwse raad voor maatschap pelijk werk zal worden gevraagd de taak van de door deze raad ingestel de werkgroep open bejaardenwerk, te laten uitoefenen binnen het ver band van de nieuwe provinciale commissie- GS hebben zich op het standpunt gesteld, dat bij de beleidsvoorberei ding ten aanzien van de bejaarden zorg, een optimale coördinatie ge- waarborgt dient te zijn. De provin ciale commissie bejaardenvoorzie ningen zal tot taak krijgen GS te adviseren, de daarvoor in aanmer king komende organen en instanties van advies te dienen, en te streven naar een aaneensluitend geheel van voorzieningen, het zogenaamde ge sloten circuit, op het gebied van het bejaardenwerk. In de commissie zul len 26 personen zitting hebben, waarbij is gestreefd naar een zo gelijk mogelijke vertegenwoordiging yan overheid en particulier initia tief. Als voorzitter en vice-voorzitter fungeren leden van GS. Het is de bedoeling dat uit de „grote" commissie een subcommissie wordt samengesteld die zal fungeren als dagelijks bestuur, waarin alle lopende zaken kunnen worden afge daan. GS gaan er van uit dat de provinciale commissie eigener bewe ging, dan wel op voorstel van de subcommissie, werkgroepen voor be paalde onderdelen van de bejaar denzorg zal instellen. Daarbij wordt in eerste instantie gedacht aan een werkgroep open bejaardenwerk, een werkgroep gesloten bejaardenwerk, en een werkgroep onderzoek en planning. Het is de bedoeling dat in elk geval _de voorzitters van de werkgroepen zitting zullen hebben in de subcommissie. i „Wat blijft hangen is verbazing over het feit dat misdrijven wor den gepleegd met het gemak waar mee men een sigaret opsteekt". Met deze zin eindigde een com mentaar in De Stem van gisteren, naar aanleiding van een serie re cente misdrijven. Er is, behalve verbazing over het klaarblijkelijke gemak waarmee enkelen onzer ge weldsmisdrijven plegen, ook reden tot bezorgdheid over de achteloos heid die men bij velen bespeurt in de waardering van menselijk le ven. Ons leven schijnt wel steeds minder waard te worden. Naar aanleiding van de dood van twee politiemannen in Knok- ke, merkte het hoofd van de justi tiële dienst van de Vlaardingse politie, L. van Slooten, op: „Het is een harde waarheid, maar je moet het een bedrijfsrisico noemen, dat je bij ieder beroep moet incalcule ren. Een kantoorbediende kan tenslotte ook van de trap vallen". (Algemeen Dagblad van vier mei). Na twee ongelukken bij het parachutespringen op het vliegveld Midden-Zeeland constateert een woordvoerder van dat vliegveld: „Als je 180 mensen voor een moei lijke skitocht wegstuurt komen er ook wel een paar met kneuzingen en beenbreuken terug. Iedereen was enthousiast na afloop van de paracursus" mei). (De Stem van vier Over de rechtszaak naar aan leiding van een ongeluk met drie doden bij een rondvlucht vanaf hetzelfde vliegveld Midden-Zee land, in augustus van het vorig jaar, merkt de PZC op: „Er is geen verband tussen de ernstige fouten bij rondvluchten vanaf het vliegveld Midden-Zeeland en de vliegramp". Laconiek worden ver volgens die ernstige fouten ge noemd, terwijl wordt gesuggereerd dat de vlieger van het ongeluks toestel onder druk zou hebben ge staan om ook tijdens omstandig heden, die hij als gevaarlijk (Is gevaarlijk voor het leven) meende te moeten aanmerken, een vlucht te maken. (Ook dit op vier mei in tiiL i'ntiH Het lijkt er op alsof men bij onderlinge afspraak probeert om ons te laten wennen aan een hard en gewelddadig bestaan, waarin het leven en de kwaliteit ervan zaken zijn die je niet te zwaar moet laten wegen. Een gruwelijke moordpartij wordt zodoende lot een „bedrijfsrisico". Hoelang zal het duren eer een politieofficier van „een normaal en aanvaardbaar bedrijfsrisico" gaat spreken? Twee ongelukken worden weggepraat door een vergelijking met twee andere ongelukken. Alsof de uit komst van die rekenkundige han deling nul zou zijn, terwijl dit in tegendeel vier wordt. De bijna on begrijpelijke en onvergeeflijke nonchalance bij het maken van rondvluchten wordt verklaard als: „Geen oorzaak van een ongeluk met drie doden". Dat de noncha lance ook zonder dat er doden vallen scherp veroordeeld moet worden, omdat mensenlevens in het geding zijn, schijnt aan de aandach te ontsnappen. Hier werkt een moraal met een kronkel er in. Het is de moraal van de man wiens hond een kind bijt en die dan zegt: „Wolven bijten ook wel eens een kind". Deze zienswijze kon wel eens gevaarlijker voor onze samenleving zijn dan de ui tingen van agressie. Het kan een gepast thema zijn voor het herden ken van de morele crisis, die vol gens de geschiedenisboeken op vijf mei 1945 eindigde, maar die wel licht nog steeds volop slachtoffers maakt. TOM KOOPMAN. (ADVERTENTIE) Gew'oon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf". Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? K b 'Karbonaadje voor de zondag Karbonaadjes van 150 gram goed plat kloppen, door de bloem halen en aan weerszijden bruin braden in boter. Neem er wat vet spek bij, dat u in blokjes bruin bakt. Opdienen met gebakken champignons. Heerlijk met gestoofde komkommer. Jus afmaken met tomatenpuree, óf gepelde druiven toevoegen. GOES Om aan de steeds stij gende vraag naar lektuur te voldoen heeft de afdeling Zuid-Beveland West van het Nederlandse Rode Kruis in drie dorpen een witgesehil derd lektuurkastje opgehangen. In Heinkenszand is het kastje ge plaatst in de Kerklaan tegenover het politiebureau, in 's-Heerenhoek aan het huis van dokter Van Opdorp in de Werrilaan en in 's-Heer Hen drikskinderen aan het 's-Heer Hen- drikskinderenhuis" in de -Van Mael- stedestraat. De inhoud van de kast jes wordt gratis ter beschikking ge steld van langdurig zieken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In navolging van de werkgroep „Denken en Doen" uit Rotterdam heeft de werk groep „Wereldwinkel Middelburg" besloten vandaag een zogenaamde koffiebevrijdingsdag te organiseren. Deze bestaat hieruit dat op straat aan de voorbijgangers koffie wordt uitgereikt, vergezeld van een stencil, dat de mensen uitnodigt naar de wereldwinkel in de Gortstraat te komen, teneinde daar over de econo mische structuren van de wereld van gedachten te wisselen. De werkgroep „Wereldwinkel Middelburg" motiveert haar actie al dus: de consumenten van koffie, de rijke landen, heffen op deze produk- ten invoerrechten, en wel aanzien lijk hogere naarmate de produkten verder bewerkt zijn. Zo wordt op ongebrande koffie zeven procent, en op gebrande koffie negentien pro cent invoerrechten geheven. OP het branden maken de rijke landen een enorme winst. De eigenlijke produ centen krijgen daar niets voor en krijgen ook niet de kans een eigen koffie-industrie op te zetten. Ontwikkelingslanden zitten altijd In geldnood en moeten wel verko pen, ook al krijgen ze maar weinig voor hun pr0dukten betaald. De laatste jaren dalen de prijzen voort durend en de industrieprodukten die uit de rijke landen geïmporteerd worden, worden juist duurder, waardoor de ruilvoet verslechtert. Men heeft berekend, aldus de „Wereldwinkel Middelburg", dat zo al dertig procent van de verstrekte ontwikkelingshulp verloren is ge gaan. „Zo is het niet alleen met de koffie maar ook met thee, cacao, rijst, olie en ga maar door", aldus de leden van de werkgroep „Wereld winkel Middelburg". „En wat dacht u van Péchiney? Er staat nog steeds geen Péchineyfabriek in Suriname. Suriname mag de grondstoffen leve ren, wij zorgen voor de prijsbepalin gen, verwerking en verkoop van de produkten", aldus de wereldwin kei. De „Wereldwinkel Middelburg' heeft de bevrijdingsdag van heden uitgekozen voor haar actie, omdat zij meent dat bevrijding van econo mische druk even belangrijk is als bevrijding van politieke druk. (Van onze correspondent) YERSEKE Het uitzaaiverbod van Portugese oesters in de Zeeuw se stromen, dat was uitgevaardigd door het ministerie van landbouw en visserij, is opgeheven. Het uitzaaiverbod was een gevolg van de aanwezigheid van een para siet in de Portugese oesters. Slechts voor oesters uit enkele delen van Portugal is nog een uitzaaiverbod van kracht. Bij binnenkomst in Ne derland wordt iedere zending ge keurd. Inmiddels zijn reeds enkele partij en ingevoerd en direct uitgezaaid in de Oosterschelde. Door de grote vraag vanuit Frankrijk naar deze oesters zijn grote hoeveelheden in Portugal door de Zeeuwse kwekers aangekocht. IN EEN MIJN te Bochum in de Westduitse deelstaat Noordrijn-West- falen zijn gisteren zes mijnwerkers bedolven onder gesteente doordat een gang boven hen over een lengte van 35 meter instortte. (ADVERTENTIE) Even een bestelwagen huren bij Betam

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3