Ontwerp streekplan maakt weinig kans bij Staten Belgische politie twijfelt niet identiteit dader aan van AFSLUITING OOSTERSCHELDE EEN UITGEMAAKTE ZAAK Rijkspolitie bij ponten op zoek naar moordenaar DRS. DUSARDUYNAMENDEMENTEN Klopjacht „PAPIEREN KUNNEN WEL GESTOLEN ZIJN" Brand heeft geen gevolg voor Zeeuws water stad streek 1 Hond Veiling Krabbedijke doet niet mee aan fusie Bouw overdekt dok van De Schelde begonnen Warm L water standen INFORMEEL FASES KANS Legervoor- lichtingsdienst: hoogwater datdepostgiroaluw regelmatige betalingen gratis kan regelen, zoals abonnementen, huw; gas, licht. O da's makkelijk! i f DINSDAG 4 MEI 1971 (Vervolg van pagina 1.) De heer Debree werd doorzeefd door zeven kogels. Hij overleed ter plaatse Zijn collega Du'marey werd twee keer getroffen, waarvan èén keer in de buik. Hij overleed bij aankomst in het ziekenhuis. De he ren Maenhout en De Vooght liepen echotwonden aan respectievelijk een hand en een wang op. Nadat hij de politiemannen buiten gevecht gesteld had bevrijdde de man zich van zijn boeien door op het slot te schieten. Daarbij ver wondde hij zijn pols ernstig. De schoten wekten het echtpaar Triau, dat, gewapend met geweren, onmiddellijk op onderzoek uitging. Ze kregen de man, waarvan ze eerst dachten dat het een stroper was, al snel in het vizier. De man liet zijn pistoolmitrailleur vallen en vroeg om water om zijn gewonde hand te verzorgen. Onmiddellijk daarna deed hij een uitval naar de heer Triau. Deze wist de man tot twee keer toe neer te slaan. Maar hij liet hem gaan, toen hij zijn vrouw hoor de roepen en dacht, dat ze in gevaar was. Later bleek, dat ze om politie- hulp had geroepen. De heer Triau stuurde nog zijn hond, een Mechelse herder, achter de man aan. Het dier kwam terug met een stuk uit de broek en een schoen van de man. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het voorontwerp streekplan maakt bij de statencommissie voor de ruimtelijke ordening wel nig kans ooit tot ontwerp te worden verheven. De Provinciale Staten van Zeeland, die zich in hun septemberver- gadering over dit voorontwerp kunnen buigen, zullen G.S. waar schijnlijk dringend aanraden het voorontwerp naar de tekentafels te rug te sturen om de scherpe kanten te laten wegvijlen. Drs. W. Dusarduyn zegt schertsend: „Ik ben van plan met een tiental amendementen te komen." KRABBENDIJKE Volgens een bericht in het Z.L.IVI. Land- en Tuinbouwblad zal de veiling Krab- bendijke en Omstreken te Krabben- dijke niet mee doen aan een fusie van de veilingen in Zuid-West Ne derland waarover een gesprek aan de gang is. In een dezer dagen gehouden bui tengewone ledenvergadering werd een stemming gehouden over het al of niet mee doen aan een fusie en toen bleek dat 87 procent van de leden tegen fusie was en slechts 13 procent voor. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de werf van De Schelde in Vlissingen is de eer ste jolom geplaatst van de overkap- ling voor het bouwdok, dat bestemd is voor het bouwen vanmet geleide wapens uitgeruste fregatten voor de Koninklijke Marine. Het ligt in de bedoeling dat het overkapte bouw dok begin september gereed is. Het zal dan een van de grootste over' dekte bouwdokken van Europa zijn. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Aanhoudend droog en vrij zonnig en temperaturen overdag bo ven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 7 tot 13; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 proeent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 12; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal; 80 procent Den Haag (ANP) Konstanz 312 onv, Rheinfelden 225 -2, Straatsburg 226 plus 4, Plittersdorf 366 plus o, Maxau 414 -4, Plochingen 130 -4, Mannheim 232 -24, Steinbach 122 -9, Mainz 252 -8, Bingen 163 -7, Kaub 180 -8, Trier 241 plus 4, Koblenz 190 -6 Keulen 156 -14, Ruhrort 328 onv, Lobith 937 plus 1, Pannerdense Kop 905 plus 2, Nijmegen 725 onv, IJs- selkop 818 plus 2, Eefde IJssel 338 - 1, Deventer 225 -5, Monsin 5480 plus 20, Borgharen 3954 plus 49, Belfeld 1103 plus 17, Grave beneden de Sluis 504 plus 4. De Provinciale Staten zullen, ook dat is vrij nauwkeurig te voorspellen, bij het college een willig oor voor hun standpunt vinden. Het compro misontwerp waarmee men tenslotte de toekomst tegemoet zal gaan, zal waarschijnlijk een veel kleiner in dustrie-areaal bij Ossenisse te zien geven. De Axelse Vlakte zau belang' rijk kleiner van omvang worden, ter wijl het bovendien mogelijk is dat hier geen toestemming voor vesti ging van basisindustrieën zal worden gegeven. De stadsuitbreiding van Ter- neuzen over de Otheens Kreek heen zal door de verkleining van het in dustrie-areaal bij Ossenisse mogelijk worden gemaakt, terwijl het zwaard van Damocles boven de kern Kloos- terzande en enkele kleine leefge meenschappen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost zal worden wegge nomen. Een en ander viel op te maken uit opmerkingen die de leden van de statencommissie voor de ruimtelijke ordening gisteren informeel gaven toen zij een excursie naar het streek plangebied maakten. Zij aanschouw den met eigen ogen welke proporties het voorontwerp streekplan heeft, en in welke mate het landschap gevoelig is voor diep ingrijpende wijzigingen. Er zijn ruwweg genomen twee stromingen herkenbaar, die ook in de komende statendiscussies van zich zullen doen blijken. De ene stroming verlangt aansluiting van de zeehavenactiviteit op de ontwikke ling in Antwerpen, door industriali satie langs het Nederlandse deel van het toekomstige Baalhoekkanaal mo gelijk te maken. Er zijn daarbij nu ances waarvan er een is: strooksge- wijze industrialisatie aan weerszijden van het Baalhoekkanaal, dat een tra cé gaat volgen evenwijdig aan de be staande dijk van Saeftinge. En een andere: het in tact laten van het Land van Saeftinge, en industrialisa tie van het achterliggende vasteland, doch nu in de vorm van een brede strook langs het kanaal. De tweede stroming richt het oog op Ossenisse, maar kiest voor de veel kleinere schaal. Gedeputeerde mr. J. Boersma, belast met de portefeuille voor planologie, zegt hardop den kend: „We zouden kunnen beginnen met een terrein van niet meer dan 500 ha, minder dan een kwart van het geplande areaal, om dan fase gewijs uit te breiden tot b.v. duizend ha. Bij elke uitbreiding dient te wor den bezien in hoeverre de omgeving de toenemende milieubelasting zal verdragen. Dit hangt uiteraard sa men met de mate waarin de indus trieën de reiniging van hun afvalgas- sen en afvalwater toepassen." Hierin past nauwelijks de aanleg van een kostbare havenmond. Gede puteerde Boersma: „Er zou in fase eens gedacht kunnen worden aan de bouw van steigers aan de Wester- schelde, een zogenaamd open haven- front, hetgeen heel wat goedkoper is." Waarschijnlijk nog deze week zullen er voorlopige besprekingen met rijkswaterstaat worden gevoerd om de nautische uitvoerbaarheid en de kwestie van de kostprijs voor de industrieterreinen in deze nieuwe op zet te bekijken. Er is nog een andere Ossenisse- variant mogelijk (hoewel ook daar van de nautische kanten nog moeten worden bestudeerd) welke bestaat uit een opleving en een gedeeltelijk kantelen van het industriegebied, zo dat de Kop van Ossenisse kan wor den benut, terwijl Saeftinge ook in deze visie wordt gespaard. Voorstan der van deze gedachte is b.v. de heer D. Roodenburg (D'66). Hoe het ook uitvalt: het plan-Ossenisse, zoals in het voorontwerp is neergelegd, maakt bjjzonder weinig kans. Tot het moment waarop het voor ontwerp in de staten in bespreking komt, zullen nog heel wat hoorzittin gen in het streekplangebied worden gehouden. Verschillende commissie leden, onder wie KVP-fractieleider Dusarduyn, zijn van plan met hun fractie naar het betrokken gebied te gaan voor een nadere verkenning van meerdere dagen, waarbij ook de mening van de bevolking kan wor den gevraagd. Daaraan is men giste ren niet toegekomen. De tocht door het streekplangebied werd bijgewoond door de gedeputeer den Boersma, Schlingemann, Van Geesbergen en Van Poelje, terwijl diverse ambtenaren van de provincie als adviseurs aanwezig waren. T ZWIN Op deze plaats, vlakbij de ingang van bet vogelreservaat vonden de twee Belgische politiemensen de dood. (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggevers). GOES-OSSENDRECHT De schade aan het Zeeuwse waterwin gebied bij Ossendrecht is tot brand schade beperkt gebleven. Bij nadere schatting heeft de brand van zater dag tussen tien en vijftien hectare bos verwoest, waarvan negen ha ei gendom zijn van de Zeeuwse water leidingmaatschappij. Het overig ge bied is particulier eigendom. Omdat het water van grote diepte wordt opgepompt en omdat de brand ver van de pompinstallaties vandaan bleef, waren er geen nade lige gevolgen voor de Zeeuwse wa tervoorziening. Het bosgebied was tegen brandschade verzekerd. De waarde zal worden geschat en het gebied zal door de waterleiding maatschappij worden herbebost, zo als gebruikelijk met subsidie van de overheid. KNOKKE/TERNEUZEN In de Chevrolet, waarvan inderdaad is komen vast te staan, dat die één maand geleden in Kapelle op den Bos in België is gestolen, vond de politie vijf magazijnen met elk dertig patronen, een aantal handgranaten, zeven jerrycans met benzine, inbrekersgereedschap én de militaire papieren van Van S. Volgens de (Nederlandse) leger- voorlichtingsdienst is dat laatste er nog geen bewijs van, dat Van S. de moordenaar is, want: „Die papieren kunnen wel van Van S. gestolen zijn". Maar h-et parket te Brugge twijfelt er niet aan, dat S. de dader is. De beheerder van 't Zwin, de heer Triau, heeft zijn opponent positief herkend van de foto op de identiteits papieren. Bovendien is Van S. in de afgelopen weken in Knokfce gesigna leerd in de gestolen Chevrolet, bij voorbeeld door een Knokse garage houder, waarbij Van S. benzine heeft getankt. Daar komt bij, dat Van S. spoor loos té- Vrijdag verliet hij met ver lof de kazerne in Ede. Zaterdag ver trok hij met onbekende bestemming iuit het huis van zijn moeder te Am stelveen. Woensdagmiddag om twaalf uur moet hij zich weer melden bij de kazerne in Ede. Daar staat hij overigens bekend als een „rustige jongen, die nooit moeilijkheden ver oorzaakte". De pistoolmitrailleur, waarvan de schutter zich in 't Zwin bediende, is overigens niet gestolen ■uit de kazerne. Nog geen uur na de schietpartij had de Belgische politie de jacht op de dader geopend en waren ook de -rijkspolitie en de Koninklijke Mare chaussee gealarmeerd. Mer ging er van uit, dat de man zich had ver scholen in 't Zwin. Ongeveer 60 rijkswachters van brigades uit de omgeving en politiemannen van de korpsen Knokke en Brugge kamden, zo goed en zo kwaal als dat ging in het donker, het natuurreservaat -uit. Ondertussen patrouilleerden ook politiemannen, waaronder nogal wat mensen van de rijkspolitie, op de wijken en door de duinen langs het natuurreservaat. Ook de Koninklijke Marechaussee kwa'm in actie. Toen de ochtend aanbrak werd de politiemacht, die 't Zwin doorzocht, uitgebreid met enkele honderden mannen. Bovendien werd een heli kopter van de Belgische Luchtmacht bij de speuractie ingeschakeld. Om ongeveer negen uur werden alle mensen van de rijkswacht en politie, die 't Zwin doorzochten te ruggeroepen. Dat gebeurde, nadat in Knokke de fam. Delcampe aangifte van diefstal van een auto had -ge daan. Alles wees erop, dat de dader met deze auto (een blauwe Citroën Diahêv die in de Kerkestraat op ongeveer een kilometer afstand van de plaats van het misdrijf gestald had gestaan was gevlucht. Een politiehond vond bloedsporen, die naar de garage leid den, waarin de auto had gestaan. Bovendien vond men bloed op de ga ragedeur. De politiemannen zwaar bewa pend konden zich toen nog meer concentreren op de afzetting van de wegen rond Knokke en 't Zwin. Het verkeer over deze wegen werd zeer grondig gecontroleerd. Datzelfde gebeurde trouwens in de Nederlandse grensstreek, vooral in Zeeland- Mensen van rijkspolitie, Marechaussee, en gemeentelijke po litiekorpsen postten bij o.m. alle grensovergangen (ook in West-Bra bant), de veerdiensten over de Wes- tersoheld-e, de Zeelandbrug en de Zeeuwse dammen en langs de Zeeuw- seweg. In Zeeuwsch-Vlaandexen werd 's middags olm. de bus aange houden, waarmee de Zeeuwse sta tenleden op excursie waren. In de loop van de middag werd de Diane, die in Knokke gestolen was, in een bosgebied nabij Schoten, een voorstad van Antwerpen, terug gevonden. Onmiddellijk werd ook daar de omgeving uitgekamd. Zonder resultaat. Robert Van S. zou gistermorgen al gesignaleerd zijn in Retranche- ment en Cadzand. Volgens een kel ner wan hotel „De blanke top" in Cadzand streek gistermorgen een „Surinamer" neer op het terras bij het hotel. De man verdween echter weer onmiddellijk met de auto, waar in hij gekomen was: een blauwe Opel Commodore. De politie acht het onwaarschijnijk, dat deze man de ge zochte Van S. is geweest. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De afsluiting van de Oosterschelde is voor de (demis sionaire) minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, een uitgemaakte zaak. Naar zijn mening is er geen aanleiding om met een alternatief Oosterschelde-plan op ta fel te komen. Hij heeft dat gisteren (nog eens) duidelijk te verstaan ge geven aan een zes man sterke dele gatie van de studiegroep Ooster schelde, die in Den Haag een ge sprek met de bewindsman heeft ge voerd. „We hebben standpunten uitge wisseld, maar er is wederzijds geen verandering in die standpunten ge komen", zo verklaarde minister Bakker na afloop van h-et gesprek, dat ongeveer anderhalf uur heeft geduurd. De woordvoerder en voorzitter van de studiegroep, ir. J. Loeff uit Veere, zei vooraf geen grote ver wachtingen van het gesprek te heb ben gekoesterd. „Achteraf hebben we ook niet de indruk, dat we verandering in het standpunt van de minister hebben kunnen brengen", vertelde hij. De delegatie, bestaande uit de he ren Loeff, dr. A. van der Poel uit Breda, A. L. S. Lockefeer uit Hulst. P. K. J. Verwijs uit Yerseke, dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg en ir. J. van de Linden uit Aalst, heeft minister Bakker gewezen op het mi lieu-hygiënisch aspect van de Oos terscheld-e-afsluiting. De studiegroep meent, dat bij de afsluiting van deze zee-arm het milieubeheer volledig in de knel zal komen. In dat verband heeft de delegatie er op geatten deerd, dat de Oosterschelde op het ogenblik het minst verontreinigde water van Nederland bevat. Na de afsluiting, zo vreest de studiegroep, kan dat drastisch ten nadele van de waterkwaliteit veranderen. Reden waarom de studiegroep an dermaal heeft gepleit voor een alter natief plan, in het kader waarvan de Oosterschelde open zou blijven. De beveiliging van het aan deze zee arm liggende land zou dan gewaar borgd kunnen worden door verbete ring van de bestaande waterkerin gen, net zoals dat in de Westerschel- de gebeurt. Ir. Loeff zei de indruk te hebben, dat minister Bakker wel zwaar tilt aan het milieu-aspect, maar dat de bewindsman toch bepaald optimisti scher is dan de studiegroep, die er aan t-wijfelt of na de afsluiting van de Oosterschelde nog wel milieube schermend kan worden opgetre den. Het positieve van het gesprek met de minister en ir. Ferguson van de deltadienst noemde de heer Loeff, „dat we in ieder geval de kans hebben gekregen onze argumenten naar voren te brengen. Het is een nuttig contact geweest". Minister Bakker wees er in het gesprek met de studiegroep (en ook na afloop) op dat de afsluiting van de Oosterschelde een weloverwogen beslissing té geweest in het belang van Zeeland zelf. Hij gaf overigens toe, d!a-t er sinds het nemen van de beslissing accenten verschoven zijn, maar die kunnen naar zijn mening integraal worden ingebouwd in het huidige Deltaplan. Hij erkende de nadelen van een afgesloten Ooster schelde (visserij), maar was en bleef van oordeel, dat het veilig heidsaspect toch bovenaan staat in de rij van overwegingen die tot het Deltaplan hebben geleid. De plaats van de afsluitdam is na zorgvuldige overwegingen gekozen, aldus de minister, die meende, dat de goede richting té gevonden met het nemen van het principebesluit, maar die erkende dat er nog een heel veld van onderzoek verricht moet worden op details. Over het gesprek met de studiegroep zei de minister: „Wij zijn uiteraard niet tot elkaar gekomen".' RETRANCHEMENT De groep Aardenburg was een van de vele rijks- pohtiegroepen die sedert zondagnacht tot maandagmiddag onafgebroken in touw waren. Hier controleert wachtmeester-Jansens een der vele auto's die via Retranchement richting Knokke wilde. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER De rijkspolitie van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft maandag de gehele dag de pont bij Breskens, Terneuzen en Perkpolder scherp in het oog gehouden in ver band met de dubbele moord op twee politie-agenten in België. Uitgeke ken werd naar de dader, waarvan wordt verwacht dat hij indien hij naar Zeeuwsch-Vlaanderen uitwijkt zal trachten om de Schelde over te komen. Bij de loketten van de veerboot in Perkpolder, waar deze foto is gemaakt, werden de auto's gecontroleerd op „verstekelingen". De zoekactie, die tot gisteravond duurde heeft nog niets opgeleverd. (ADVERTENTIE) Morgen, woensdag 5 mei 1971 Bergen op Zoom, 12.36 Hansweert, 11.53 Terneuzen, 11.25 en 23.46 Vlissingen, 10.53 en 23.17 W-emeldinge, 12.26 leuk to SF-A- VtïiV) C^j/' <èa' 9 t

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3