ZIJLSTRA Senaat is nog niet met huurplan akkoord COLOMBO VREEST AANVAL REBELLEN Boekvao de Maand: Tot 15 mei 890 VEEL KRITIEK VAN KVP-FRACTIE Aankomst in Londen )e?c|sjcl (daarna1290) Ontslag voor 150 man Grotere rol voor China in Azië binnenland buitenland Zijlstra Spoedig te Iaat Bereidheid J TOEZEGGING MINISTER ROGERS: RIJK OORZJCHTIG MET BENOEMINGEN Senaat geeft fiat aan U.C.-verdrag BOMBARDEMENT OP DE ETNA Minister vraaet advies over particulier huisartstarief reuró WOENSDAG 28 APRIL 1971 O commeit^ar "T\at dr. Jelle Zijlstra het jaarverslag van de Nederlandse Bank uit gerekend aan de vooravond van de verkiezingen heeft doen verschijnen, is geen practical joke. Zijlstra is geen man voor grapjes en bovendien zou den maar weinigen de humor van de grap hebben kunnen inzien. Het verslag verschijnt bij traditie altijd op dezelfde datum. De president van de Nederlandse Bank laat het deze keer niet bij een voorzichtige waarschuwing. Hij heft nadrukkelijk en bezwerend de hand. Als we niet met alle middelen pro beren aan de huidige overbesteding een eind te maken, zegt hij, rijden we onherroepelijk vast. Volgens Zijlstra moeten eerst en vooral de overheidsuitgaven worden ingedamd. Vervolgens moet de ka- pitaalinvoer uit het buitenland (en daarmee de overmatige investerin gen) aanzienlijk worden beperkt. De vooruitzichten voor lonen en prijzen noemt de heer Zijlstra zonder meer zorgwekkend, maar de remedie om deze gevaarlijke spiraalbeweging te bedwingen geeft hij niet. De S.E.R., zegt hij, moet dat maar eens duchtig bekijken. Op straffe van werkloos heid zal men moeten bezien „wat wel en niet verenigbaar is".. Zijlstra's onomwonden waarschu wing aan de vooravond van de ver kiezingen heeft een tweeledig effect. Hij geeft het kabinet-De Jong een onvoldoende voor diens financieel- economisch beleid. Tegelijkertijd spreekt hij min of meer een veto uit over de stijging van de algemene voorzieningen, die de oppositie op het program heeft staan. Dit zijn noch voor de „oude" drie, noch voor de „nieuwe" drie leuke uitspraken. Beide blokken hebben dan ook meteen gereageerd. Zo heeft Den Uyl direct laten weten dat „zijn" kabinet de plannen.zo nodig getemporiseerd zal uitvoeren. Zijlstra haalt met zijn jaarverslag een streep door heel wat verkie zingsbeloften. Of er vanavond nu een rechts dan wel een links kabinet uit de bus komt, duidelijk is, dat elk nieuw kabinet een zeer voorzichtig uitgavenbeleid zal moeten voeren. Of dat lukken zal wordt in belang rijke mate mede bepaald door de meerderheid,' waarop het nieuwe kabinet straks rekenen kan. Als het niet het vertrouwen zou hebben van de massa der kiezers breekt voor Nederland een moeilijke tijd aan. (Vervolg van pag. 1) VVD-lijstaanvoerder Geertsema noemde het jaarverslag een duidelij ke onderstreping voor de door de TVD in de verkiezingscampagne steeds weer geponeerde stelling, dat elke belastingverzwaring de inflatie zal bevorderen en daarom achterwe ge dient te blijven. Volgens de liberale lijstaanvoer der houdt dit in, dat de extra uitga ven zoals voorgesteld door zowel de oppositiepartijen als zij het in veel mindere mate door de confes sionele partijen, geheel of ten dele onuitvoerbaar zijn. Het Nederlands Katholiek Onder- nemersverband en het Nederlands Christelijk Onderneinersverbond hebben, evenals het Verhond voor Nederlandse Ondernemingen gezegd, de bezorgdheid van dr. Zijlstra te delen. Een beleid om de inflatie terug te dringen en de dreigende werkloos heid als gevolg van de hardnekkige recessie te voorkomen, moet volgens deze bonden ernstig overwogen wor den voordat het te laat is, een en ander met een evenwichtig program ma in goed samenspel tussen het nieuwe kabinet en het georganiseer de bedrijfsleven. „De gevaarlijke overbesteding, die wordt versluierd door de dollar- stroom, maakt dat voorlopig de wal het schip nog niet keert, maar daar na des te ernstiger. De stagnatie is inmiddels een zo ernstig probleem voor het midden- en kleinbedrijf ge worden, dat verdere stijging van overheidsuitgaven en sociale pre miedruk tot onaanvaardbare gevol gen zal leiden, mede omdat dit een explosieve loonontwikkeling zal be vorderen". aldus de bonden. De drie vakcentrales (NW, NKV en CNV), zijn met dr. Zijlstra van mending dat ons land zich in een si tuatie van overbesteding bevindt en dat de bedrijfsinvesteringen daarbij een grote rol hebben gespeeld. Het plan van de president om de groei van de overheidsuitgaven an de sociale verzekeringen af te rem men, is echter volledig in strijd met het actieprogramma van de vakcen trales. Het overlegorgaan van de vak centrales betreurt dat dr. Zijlstra voorbijgaat aan de toegenomen be' reidheid een bijdrage te leveren voor de financiering van de zo noodzake lijke uitbreiding van collectieve en sociale voorzieningen, zoals o.m. is gebleken uit de meningsvorming rond hel actieprogramma der drie vakcentrales. SCHUT DENEMARKEN, Noorwegen, Zwe den, Finland en IJsland hebben de landen, die de Noordatlantische vis serijconventie hebben ondertekend, uitgenodigd voor een gesprek over het storten van schadelijke stoffen in internationale wateren. MINISTER dr. Marga Klompé heeft meegedeeld, dat zij voornemens is de nieuwe subsidieregeling voor jeugd- jongerenwërk zeer binnenkort vast te stellen en terug zal laten werken tot 1 januari 1971. VERTEGENWOORDIGERS van de Franse oliemaatschappij Elf-Erap zijn in Algerije aangekomen, waar ze vandaag de besprekingen over de oliekwestie zullen hervatten. DE BRAZILIAANSE Democratische Beweging heeft in een manifest ge'- pleit voor een grootscheepse politie ke amnestie. Zij noemt dit de voor naamste voorwaarde om de gemoede ren tot rust te brengen. De AMSTERDAMSE kunstraad heeft besloten drs. F. Weinreb geen alter natieve proza-prijs toe te kennen. Dit werd met 15 tegen 14 stemmen besloten. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De huurharmonisatieplannen van de regering zijn op onvoldoende wijze naar buiten gebracht. De bevolking heeft een verkeerde indruk gekregen van de lastenverzwaring, die de har monisatie tot gevolg zal hebben en teveel mensen denken dat de meest beroerde woningen ook voor huurverhoging in aanmerking .onien. Deze bezwaren ontvouwde het Eerste-Kamerlid ir. E. H. A. Kraaijvanger (KVP) gisterochtend in de Senaat tijdens het debat over de wijziging van de huurwet, de woningwet en de wet jaarlijkse huurverhogingen. Hij liet bouwminister Schut weten dat zijn fractie nog geen definitief standpunt over de huurharmonisatie had ingenomen. Wel degelijk zal bezien moeten worden of de lastenverzwaring te dragen is. Voorstanders zonder meer waren de fracties van WD, ARP en CHU. Tegen de wetsontwerpen verklaarden zich PvdA, PSP en CPN. Ir. J. Visser (PvdA) zei nauwelijks enige door stroming van de harmonisatie te ver wachten. Een belangrijk tekort vond hij het dat de vrijkomende gelden niet worden gebruikt om hogere hu ren lager te maken. Zijn fractiege noot Broeksz zag in de regeringsplan nen geen enkele aanwijzing dat ook harmonisatie naar beneden mogelijk is. Minister Schut bestreed de opvat ting van de socialist Broeksz als zou er alleen maar sprake zijn van har monisatie in opwaartse richting. Elke drie jaar wordt namelijk de zaak op nieuw bekeken. De harmonisatie zal in de meeste gevallen tot huurver hoging leiden. Soms ook zal er geen wijziging optreden, maar in een en kel geval zullen zich verlagingen voordoen. De bewindsman was het verder niet met sommige Kamerleden eens dat het aan voorlichting heeft ont broken. Hij wees op tal van publika- ties over dit onderwerp „die voldoen de inlichtingen bevatten". „De misvatting moet eruit dat hier zonder meer van huurverhogingen sprake is. Krotten vallen per defini tie buiten de huurharmonisatie, even als woningen met bepaalde gebreken, al zal het van de gebreken afhangen welke woningen dat zijn. Ook indien de geharmoniseerde hum-verhoging zal uitgaan boven het dubbele van de jaarlijkse huurverhoging, zal een ruime fasering kunnen worden toe gepast", aldus de bewindsman. Minister Schut kwam met deze laatste toezegging tegemoet aan een van de bezwaren van de KVP'er Kraaijvanger, die liet weten voor een groot deel door dit antwoord van de minister overtuigd te zijn. Toch kon hij niet het standpunt van zijn gehele fractie overbrengen, aangezien het grootste deel van die fractie niet aan wezig was. Maandag a.s. zal de KVP-fractie zich over dit wetsontwerp beraden en haar standpunt bepalen voor de stemming, die op 4 mei is vastgesteld. (Van onze redactie buitenland) COLOMBO, CEYLON De Cey lonese regering is kennelijk niet zo gerust over de toestand op het eiland als uit de officiële mededelingen blijkt. Militairen en politie hebben gisteren in de hoofdstad Colombo in tensief gespeurd naar wapens. Aan leiding hiervoor zou zijn de vrees voor een aanval van de opstandelin gen. Overal in de stad werden auto's op wapens doorzocht. Dergelijke ac tiviteiten zijn nog niet ontplooid sinds het begin van de opstand, nu drie weken geleden. Buiten de hoofdstad verwacht het leger hevige tegenaanvallen van op- U hoeft echt geen doorgewinterd doè-het-zelver te zijn om uw huis speelser, vrolijker en leefbaarder te maken. Met een beetje fantasie kunt u al wonderen doen. Een boek als „Uw huis vol ideeën" maakt dat heel duidelijk. Op 160 pagina's vol kiene tips en ludieke invallen over onderwerpen als woninginrichting, tuinaanleg en knutselen met kinderen. Geïllustreerd met een schat aan kleurenfoto's en verhelderende tekeningen. Haal uw huis uit de sleur. Ga vandaag naar uw boekhandelaar om deze kleurrijke ideeënbus te kopen. Want nu krijgt u 'm nog voor de helft van de prijs en de voorraad is beperkt. standelingen, die de omsingeling trachten te doorbreken om zich in de oerwouden terug te trekken. Helikopters hebben een half mil joen pamfletten uitgeworpen, waarin nog eens duidelijk de voorwaarden van premier mevr. Bandaranaika staan vermeld voor een overgave met „een redelijke behandeling". Dat zou 1 mei gebeurd moeten zijn, maar een verlenging van enkele dagen acht men niet uitgesloten. Daarna zo is aangekondigd zal het leger met een groot offensief beginnen. Volgens de autoriteiten hebben zich reeds grote groepen rebellen overge geven en hun wapens ingeleverd. Maar een gisteren gepubliceerd com muniqué maakt slechts melding van de overgave van een groep van vijf entwintig opstandelingen. Naar schat ting bevinden zich 10.000 rebellen op het eiland. In Batapola hebben de opstande lingen de woning van de Ceylonese hoge commissaris in Canada ingeno men en als hoofdkwartier ingericht. Mevr. Bandaranaika neemt het het Volksbevrijdingsfront vooral kwalijk, dat het in opstand is gekomen juist op het moment, dat de regering be gonnen was met de uitvoering van plannen voor sociale hervormingen. Astrologen hebben voorspeld, dat de kansen vandaag om middernacht gaan -keren, tegelijk met een nieuwe stand van de planeet Saturnus. Voor welke partij in het conflict de kansen keren, wordt er niet bijverteld. William Rogers, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ar riveerde met echtgenote vanuit Wash ington in Londen. Daar woont hij de conferentie bij van de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie (ZO- AVOVervolgens zal hij gedurende twee weken Europa en het Midden- Oosten bezoeken. .5? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijksoverheid voert op het ogenblik een uitermate behoedzaam beleid met betrekking tot het benoemen van nieuwe func tionarissen in vacatures. Een woordvoerder van de minister van Financiën meende evenwel, dat het veel te ver gaat te spreken van een personeelsstop. Enige terughou dendheid bij de benoemingen was echter noodzakelijk geworden om te genover onvermijdelijke overschrij dingen van sommige geraamde uit gaven ook uitgavenverlagingen te stellen, opdat men binnen het totale raam van de rijksbegroting zou blij ven. Door tijdelijk in een aantal va catures niet of vertraagd te voorzien hoopt men voor dit jaar een bespa ring te bereiken van in totaal 28 a 30 miljoen. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het verdrag van Almelo inzake de gezamenlijke verwerking van ura nium volgens de u.c.-metliode goed gekeurd. De PSP-fractie wenste de aan tekening te hebben tegengestemd. Tijdens de behandeling zei minis ter Nelissen in antwoord °P vragen uit de kamer, dat de Nederlandse proeffabriek in Almelo verreweg het verst is gevorderd in vergelijking met die van Engeland en West-Duits- land, en dat deze ook het eerst zal gaan draaien. De feitelijke voorsprong van Ne derland in het u.e.-project is nu en in de toekomst van betekenis," zei de mmvater. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Wil liam Rogers, heeft gezegd dat de V.S. willen aanmoedigen dat China een grotere opbouwende rol in Azië gaat spelen. De mening van Rogers over Chi na, die hij gaf bij de opening van de conferentie van de Zuidoostaziati- sche Verdragsorganisatie (ZOAVO) stond in scherpe tegenstelling tot de Amerikaanse opvatting over Peking, toen Washington hielp bij de oprich ting van dit defensdepact als een bol werk tegen communistische agressie in dat gebied. Op deze eerste besloten bijeen komst is voorts met bezorgdheid ge sproken over groeiende ondermijnen de activiteit in bepaalde leden-lan den, zoals Thailand en de Philippij- nen, zo is van welingelicthe kringen in Londen vernomen. De regionale ontwikkeling werd optimistisch be oordeeld, Men vond het bemoedi gend dat de Zuidvietnamezen in toe nemende mate in staat blijken de oorlog in hun land zelf te voeren. Ook de toestand in Cambodja werd, ondanks de ziekte van premier Lon Nol, positief beoordeeld, zo werd ge- (Van onze redactie buitenland) CATANIA Het is niet uit gesloten, dat NATO - vliegtuigen de vulkaan De Etna op Sicilië gaan bombarderen. De vulkaan is al een maand actief en heeft een kabelbaan en een waarne mingspost vernietigd. Met een bombardement hoopt men de la vastroom zodanig te verleggen, dat andere installaties gespaard zullen blijven. Het idee is af komstig van de Franse vulkaan- deskundige Haroun Tazieff. Nou ja mensen, we weten allemaal wel waar het om gaat heden vandaag. Om het algehele welzijn van u en de uwen (sprak men vroeger) en meer van dat fraais. Wellicht heeft al dat verkiezingsgepraat en -geschrijf u wat overdadig aangedaan, de laatste we ken. Maar maak toch maar gebruik van uw stem. Om met Confusius te spreken: „Als de sabels verroest zijn en de spaden glinsteren, als de trappen der tempels uitgesleten worden door de voeten der gelovigen en er gras groeit op de binnenplaats der gerechtshoven, als de gevangenissen leeg en de graan zolders vol zijn, als de dokters lopen en de bakkers rijden, dan wordt het rijk goed bestuurd". Of zoals een collega zei: „Ik stem altijd links, hopend dat recht wint, altijd links, hopend dat rechts wint, voor ben, maar toch mijn belasting centen in m'n zak houd". Een visitekaartje P. DE JONG duikbootcommandant beleefd aanbevelend- En om u nog even te helpen hier bij de mening van een Amerikaanse reclame-adviseur over een aantal Ne derlandse politici. Premier De Jong: „De meest, pedante van allemaal Toont zich enorm zeker van zich zelf. Maakt te lange zinnen. Zijn haar, is tekort". Over Udink: „Arrogant. Zwaar op' de hand. Intolerant, stijf". Over Ve-, ringa: „Knappe vent. Moet wat meer van zijn postuur maken. Moet méér articuleren". Over Geertsema: „Pro fiel is telegeniek. Zit goed in het pak,-, maar moet niet vergeten zijn colbert naar achteren te trekken wanneer hij', gaat zitten". Over (sommigen) van de kleine drie: „Den Uyl, een van de besten van het stel. Moet niet tevdel zijn. bril op en af zetten in een televisie debat. Zijn haar moet langer". Over Van Mierlo: „Telegenieke vent. Moet zich niet zo slordig kleden en zijn haar regelmatig wassen en kammen". Als u het nu nóg niet weet D'r stond gisteren een mooie foto van het schaduwkabinet in de kran ten. Ua's handig. Als ze het niet ha len, kun je die foto later altijd nog boven je bed hangen! Ik ga (links af). Tot morgen. MERIJN O DEN HAAG (ANP) De minister van economische zaken heeft in over leg met de Landelijke Huisartsenver eniging besloten een commissie in te stellen die zal adviseren over de ta rieven, die huisartsen aan particu liere patiënten mogen vragen. De opdracht van de commissie is een advies uit te brengen over een door haar redelijk geacht inkomens- peil van huisartsen en de daaruit voortvloeiende tarieven voor particu liere patiënten, die voldoende moge lijkheden moeten bieden voor sociale voorzieningen en praktijkvoering uit gaande van het dagtaak principe. De commissie zal daarbij het honore ringsniveau zoals blijkt uit het rap port van de commissie-Van der Ven in overweging nemen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Philips-Nijmegen zal als gevolg van een reorganisatie binn ennu en zes maanden 50 man ontslaan. Deze overcomplete werk nemers zullen grotendeels elders in het Philipsconcern geplaatst kunnen worden. By Philips-Nijmegen werken op het ogenblik 2400 man. (ADVERTENTIE) FRANSE COMTOISE-KLOKKEN van het jaar 1750 tot 1880. met garantie altijd in te ruilen voor dezelfde prijs bij aankoop van een andere. Prijzen vanaf 200, Restauratie van en handel in ANTIEKE KLOKKEN Rijksgediplomeerd horlogemaker. Catharinastraat 36-42 Breda Tel.39024

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9