Prunasine J. VAN DE NOBELEN. JE WENT WMmmm Ziekte Franse oesters e PROVINCIE WIL INITIATIEF NEMEN GEMEENTEN KUNNEN DEELNEMEN veel vis voor goede prijzen KINGSIZE MENTHOL stad streek .onHnn Samenwerking bij ontwerpen kerncentrales POLITIEKE TREFPUNTEN M.-ZEELAND Verkiezingscentrum in Oostburgs gemeentehuis Zacht en zeker laxeren met pruimensiroop De zee en de wind het strand en de golven en de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol Peter Stuyvesant Menthol U geniet zoveel meer! „Rotterdam" op bezoek bij Dow en in Sloe Inschrijvingen handelsregister Nachtvorst y»finAil om uur: Dimitri van Toren zingt in Goese Vrijbuiter" Installatie regionale raad voor de arbeidsmarkt WOENSDAG 28 APRIL 1971 Voor kinderen, volwassenen, en bejaarden Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flessen van 200 ml en 100 ml Prijs 7,54 en 4,66 Jan v.d. Nobelen uit Noordhoek is een enorme kerel. En dat in meer dan één opzicht. Niet alleen met zijn 85 kilo schoon steekt hij ver uit boven de gemiddelde Ne derlander, ook als mens staat hij hoog genoteerd. Toch niet dat hij het in in zijn menselijk bestaan zo goed getroffen heeft. In juli wordt het al veertien jaar, dat hij aan liet bed is gekluisterd. „In het begin was het heel erg rot", zegt hij wat moeilijk. „Maar nu ben ik er wel aan gewend". Een bonk van een irian, over een paar maanden 47 jaar en toch helemaal afhankelijk van ande ren. Zijn brood kan hij met moeite zelf eten, met even veel moeite steekt hij een sigaretje zware shag op. En daarmee houdt de zelfstandigheid van de ze man op. „Och, je went er wel aan". Jan v.d. Nobelen heeft tien jaar gevoetbald in SVC (stand- daarbuiten). „Benfica gaf niet ge noeg", zegt hij lachend. Hij heeft het zwaarste werk gedaan om aan de kost te komen: hij was vlaswerker en tijdens de campag ne ging hij bieten lossen. Nu is hij voor een groot deel verlamd, nu ligt hij machteloos te liggen, nu wordt hij als een kind ver zorgd door zijn vrouw, de wijk verpleegster en zijn twee doch tertjes van zestien en veertien jaar. „Och, jew ent er wel aan", Maar tijdens bet sesprek merk je of en toe, dat deze goedlachse man er toch nooit helemaal aan zal wennen. Want als hij praat over vroeger de tijd dat hij als een kerngezonde kerel werkte en voetbalde, wordt het hem wel eens te veel en staat het huilen hem nader dan het lachen. Ook als de zorg van zijn voruw, kin deren. verpleegster en dokter ter sprake komt, slikt hij moeilijk iets weg en slaat hij met zijn machtige armen op de witte la kens. Daarmee demonstreert hij zijn geweldige gevoel van machteloos heid. Maar het is zeker ook een gevoel van dankbaarheid, waar door hij zijn emoties niet meer de baas kan. Hij huilt en lacht tegelijk bij het vooruitzicht eind juni voor een week te gast te mogen zijn op een vakantieweek van „De Zonnebloem". Jan v.d. Nobelen is een van de paar honderd gelukkigen, die dit jaar aan de beurt komen. Hij was al eens meer uitverkoren. Vakan ties in Oudenbosch en Hulst. „Om nooit te vergeten. Het fijn ste is wel, dat je er met zieken onder elkaar bent. Je kunt er gezellig met elkaar praten, je (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-BERGEN OP ZOOM De Rijn-Schelde-groep, het ingenieursbureau Comprimo en General Electric gaan in de toe komst samenwerken bij het ontwer pen van kerncentrales voor energie bedrijven. Onderdeel van de samen werking is het gezamenlijk uitbren gen van offertes. De bedrijven wer ken nu al samen bij de voorberei ding van een offerte voor een kern centrale in Zwitserland. De samenwerking tussen deze be drijven schept de mogelijkheid voor .een betere concurrentiepositie ten opzichte van buitenlandse concerns als Siemens-AEG en Combustion Engineering. General Electric zal zich beperken tot het ontwerpen en leveren van het centrale deel van het nuclaire gedeelte van kerncentrales, terwijl Comprimo en Rijn-Schelde 'zich zul len bezighouden met de engineering en project-managing van de rest van de nuclaire installatie. De bedrijven hebben ieder afzon- derlij|k al belangrijke ervaring op het gebied van de bouw van kern energiecentrales. Har.s;w?N?rE kunt er ook veel van elkaar le ren". Dié vakantie vindt hij niet al leen fijn voor. zichzelf, maar vooral ook voor zijn vrouw. Die heeft een heel jaar lang de zorg voor hem. Eén week per jaar daar even van verlost zijn bete kent voor haar en ook voor de kinderen enorm veel. Mevrouw v. d. Nobelen verzorgt hem als een volleerd verpleeg ster. Ook dat went kennelijk in de loop der jaren. Een paar jaar geleden kwam er gelukkig een patiënteniift in huis. Zij lag toen in het ziekenhuis voor rugklach ten. Wat wil jeAl veertien jaar ligt de heer v.d. Nobelen nu op bed. Vanuit zijn raam kijkt hij op een rustig dijkweggetje, op een sloot en gan de overkant staat vlas op de velden, vlas waar hij jaren geleden zijn brood mee verdiende. Een troosteloze toestand? „Ik verveel me nooit, ik lees zowat de hele dag en 's- avonds kijk in naar de televisie. Nee, echt, ik verveel me nooit". Twaalf jaar geleden werd Jan v. d. Nobelen bediend. Hij had nog een half uur te leven.... „Het is wel een lang halfuurtje gewor den, maar ik heb er geen spijt van dat het toen niet is doorge gaan". Iedereen zou eigenlijk met" Jan v.d. Nobelen moeten kunnen pra ten om te beseffen wat het voor hem betekent, dat werk van De Zonnebloem. Dan zouden er nog meer deelnemers komen aan de actie „Zon voor zieken" dan tot- nutoe het geval is. Het is voor de gezonden onder on. een prachtige gelegenheid wat zon te brengen in het leven van mensen als Jan v.d. Nobelen, zijn vrouw en kin deren. Doe mee aan de actie „Zon voor zieken". Helpt u alstublieft „De Zonnebloem" dit prachtige werk te kunnen blijven doen. Zorg er voor dat Postbus 55555 in Breda de briefkaarten nauwelijks ver werken kan. Het gaat om mensen ais Jan v.d. Nobelen.... EÏLUtt) (Van een onzer verslaggevers! MIDDELBURG-VLISSINGEN Op twee plaatsen op Walcheren zijn op de avond van de Kamerverkie zingen pers- of verkiezingscentra in gericht. Te Vlissingen is café Royal aan de Badhuisstraat na 21 uur het trefpunt voor de partijbesturen en actiegroepen der drie christelijke partijen en de pers. Daar zullen aanwezig zijn, het KVP-bestuiur van Middelburg, de gedeputeerden Kaland (CHU) en van Geesbergen (KVP) en voorts de Zeeuwse KVP- Kamerkandidaat drs. Dusarduijn, zijn CHU-collega Evers- dijk, de Vlissingse AR-wethouder Filius en de tweede-kringvoorzitter van de KVP, de heer De Koning uit Leeuwendorp. Op de aanwezige te levisietoestellen kunnen zowel de verkiezingsuitslagen als de voetval wedstrijd van morgenavond worden gevolgd. In Middelburg is de hal van het stadhuis trefpunt voor de in de ver kiezingen geïnteresseerden. De plaatselijke uitslagen per kiesdistrict worden er bekendgemaakt, maar ook de landelijke uitslagen komen er binnen. De stadhuisdeuren gaan om half acht open. LA ROCHELLE (Frankrijk). Een geheimzinnige ziekte doodt 80 pet. van de beste oesters in het Marennes-Oleronbekken in Bretag- ne, de grootste kweekplaats van oes ters op de wereld. Het is een ware ramp, heeft Jean de Lipkowski, staatssecretaris voor buitenlandse zaken, maandag ver klaard. De aard van de ziekte is onbekend, maar volgens een rapport van het Franse visserij-instituut is het probleem ontstaan door een ster ke verontreininging van het water, een hoog zoutgehalte en een vermin derde weerstand bij de oesters. Verwacht wordt, dat gelden be schikbaar zullen worden gesteld om sterkere oestersoorten te importeren uit Japan of Canada om deze uit te zetten op de oesterbanken. Verwacht wordt, dat 40 of 50 ton van deze oesters zullen worden geïmpor teerd. DR. SICCO MANSHOLT. vice-voor- zitter van de Europese Commissie is ziek. Daardoor moesten de bespre kingen over de Europese landbouw structuur worden uitgesteld. Zjj zou den deze week begonnen zün. RUSSISCHE geleerden zijn bezig een pers te bouwen van 50.000 ton waar mee drukken van verscheidene mil joenen atmosfeer kunnen worden be reikt de hoogste^die ooit ter we reld tot stand zijn gebracht (ADVERTENTIE) Een situatieschets van de vaste oeververbinding Westerschelde. Het eiland dat op de plaat van Ossenisse wordt opgespoten en dat van zware dijken wordt voorzien, zal volgens de schets ook een recreatieve functie kunnen hebben. Er is een soort havenkom ontworpenwaar schepen zouden kunnen aanlopen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Het gemeentebe stuur van Oostburg zal heden avond in het kader van de ver kiezingen een perscentrum inrich ten in de hal van het gemeentehuis. In de Burgerzaal van het gemeente huis te Oostburg zullen de verkie zingsuitslagen van de gemeente be kend worden gemaakt. Tevens zal het gemeentebestuur twee tv-toestel- len plaatsen, één waarop de voetbal wedstrijden gevolgd kunnen worden en de andere voor de verkiezings uitslagen. (ADVERTENTIE) Natuurlijke bestanddelen Aangenaam van smaak (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS Vorige week heers te een grote drukte in en om de Zeeuwse vissershavens. Colijnsplaat wat minder, maar Vlissingen en Breskens hadden praktisch iedere dag vis aan de markt. Breskens had maandagmorgen vroeg al drie Ur- ker kotters te verwerken Opvallend was dat meer schol jwerd aangevoerd, vooral door de kustvissers die naast enkele mand jes tong, tientallen manden schol aanvoerden. Vooral in de voorweek werden hiervoor goede prijzen be taald. Ook de overige soorten vis, waaronder herder en zeebaars gin gen naast de hoofdmoot tong grif van de hand, zodat goede besommingen werden gemaakt. Colijnsplaat meldde een kleine op leving in de garnalenaanvoer, echter deze was niet zodanig dat men het aan de prijs kon merken. Nog steeds moet men met eep tientje klaar staan om in aanmerking te komen voor een kilogram garnaal. De gulvisserij werd nog door en kele schepen uitgeoefend, maar deze visserij loopt op haar einde gezien de aftocht van deze rondvis naar diepere plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) SLOE. Op zaterdag 8 mei zul len de leden van de Havenvereniging Rotterdam een voorjaarsexcursie ma ken naar de havengebieden van de zuidelijke Delta. Onder meer zal men een bezoek brengen aan Dow Chemical in Ter- neuzen en aan het Sloegebieü, waar medewerkers van het Havenschap Vlissingen aan de Rotterdamse gas ten inlichtingen zullen verstrekken over de ontwikkeling daar. TERNEUZEN Ingeschreven zijn in het handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaamderen: H. v. d. Sande, Sluis, Meerminnestraat 5, kleinhandel in vis, Zweeds R. M. L. - station (MAKRA), Terneuzen, Mr. F. J. Haaimanweg (postbus 91, Ter- neuzen anti-corrosiebeh andelingen, Rederij Willem Beukelsz. v. u. Oostburg (Breskens), Grote Kade 30, rederij, J. W. Risseeuw, Oost burg (Groede), Kruisdijk 10, land- bouwspuitbedrijf en fouragehandel. Apollo n.v. i.o„ Terneuzen, Vloos- wijkstraat 23, betohvlechtbedrijf, hotel De Zwaan, Sas van Gent (Phi lippine), Havenstraat 2, cafébedrijf fotomodellenbureau H. Wentzler, Hulst, Clausstraat 15, uitzendbureau van fotomodellen, G. E. J. M. van de Vijver, Sluis, Oude Kerkstraat 10, assurantiebemiddelmgsbedrijf. vlas- serij A. E. Larnpaert, Aardenburg Rijksweg 4, vlassersbedrijf; vlasserij P. B. Larnpaert, Aardenburg, Rijks weg 34, vlassersbedrijf, isolatiebe drijf Verduin, Oostburg, Bredestraat 54, isolatiebedrijf, H J. van der Pol- Bakker, Terneuzen, Bellamystr. 121, Schoonheidsverzorgingsbedrijf, 's Masker, Hulst, Mostaertstr. 16, thea- terbur., kleinh. in goochelattributen en feestart., J. M. de Feijter, Ter neuzen, Guido Gezellestraat 23, kleinhandel in aardappelen, groente en fruit n. v. Novae, Hulst, Nieuw Namen, Veerstraat 7a, constructiebe drijf. in het bijzonder de fabricage van en de handel in stoomketels en wasserijmachines. a* Vooruitzichten W voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het "K.N.M.l. op Li.f X Iiaj/jk. [Jl dinsdag lllffffF I||||||U^^HIII1I Hier en daar een bui, maar later op veel plaatsen nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; max.-temp.: 2 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 80 procent kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 4 tot 10; min.-temp.: 2 tot 7 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE (Van een onzer verslaggevers) GOES De bekende chansonnier Dimitri van Toren treedt vanavond op in de nieuwe Goese bar „De Vrij buiter" van Cees Hogesteger. Daar zal hij vanaf negen uur voor een van de laatste keren zijn oude program ma brengen. Na 15 mei volgt een rustperiode waarin hij zich voorbe reidt op de première van zijn nieuwe programma op 4 september. Het op treden in Goes bevat verscheidene nummers van zijn vijf tot nu toe uit gebrachte langspeelplaten. Dimitri van Toren beigeleidt zichzelf op de gitaar. DEN HAAG (ANP) De regio nale raad voor de arbeidsmarkt voor Zeeland, die met de regionale raad voor Zuid-Holland, door de Sociaal- Economische Raad is ingesteld, zal woensdag 12 mei worden geïnstal leerd. Drs. J.W. de Pous, voorzitter van de S.E.R. en voorzitter van de Nationale Raad voor de Arbeids markt, zal de raad voor Zeeland installeren. Gisteren dinsdag heeft de heer De Pous de eerste regionale raad, die voor de provincie Zuid-Holland geïnstalleerd. Morgen, donderdag 29 april Bergen op Zoom 6.31 en 18.59. Hansweert 5.35 en 17.59. Terneuzen 4.59 en 17.21. Vlissingen 4.26 en 16.52. Wemeldinge 6.21 enl8.49.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3