Koninginnedag groot-Axel Ruud Martens exposeert 111 Uilenspiegel Politici stonden te Terneuzen in de „branding Stemmen winnen vanuit de lucht DEELNAME VAN 1751 KINDEREN Uitbreiding Axels stadhuis ingewijd R. Jonckheer boeide publiek Routes van optocht Commissies vergaderen in t openbaar in Axel DISCUSSIE MET JEUGD 55 stad streek Axelse raad akkoord met bouw zwembad en sporthal Hoek P.S.V. in de finale .'s: SCHEMA PROGRAMMA Kermis en instuif in clubhuis De Sluis 'llKW "J'11 VI: BEROEPINGEN Vrijwilligsters dienstencentrum gingen naar Beekse Bergen HCT geeft folder uit Huisvuilophaaldienst Breda Vakantiesluiting slagers en kappers opnieuw vastgelegd WOENSDAG 28 APRIL 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Anti-Revolu tionaire Partij schrikt bij haar stre ven zoveel mogelijk stemmen op haar naam te krijgen niet terug voor „vooruitstrevende" middelen om dit doel te bereiken. Dat bewees het A.R.-kamerlid mr. J. N. Scholten, die zelfs in een helikopter klom om in Zeeland en West-Brabant de kiezers op zijn hand te krijgen. De foto toont de heer Scholten na zijn landing in de Terneuzense Ser- lippenspolder. Na zijn bezoek aan het bejaardencentrum Bachtendieke wentelwiekte de AR-man naar Yer- seke en vervolgens naar Middelburg om daar verkiezingstoespraken te houden. Later op de dag zette mr. Scholten in Breda voet op vaste bodem. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zonder op- of aanmer kingen heeft de gemeenteraad van Axel zijn fiat gegeven aan het voor stel van b. en w. tot het stichter van een nieuw openluchtzwembad en de bouw van een sporthal annex overdekt instructiebad. Voorts keur de de raad het voorstel goed om bij het hoofdveld van de v.v. Axel een staantribune te bouwen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden is de nieuwe accommodatie van het stad huis in Axel met enig feestelijk vertoon in gebruik genomen. Burgemeester Van Dijke zei dat zonder luxe een doelmatig en mo dern onderkomen voor het secrets riepersoneel was verkregen. Het ge meentehuis dateert uit 1939 en bood werkruimte aan vier ambtenaren. Op het ogenblik is het ambtenaren- bestand gestegen tot 31 dames en heren. De heer Van Dijke sprak zijn dan en waardering uit voor de snel le verbouwing (binnen een jaar). Met name prees hij de centrale dienst, die het ontwerp van de uit breiding heeft gemaakt. In de hal van het stadhuis is een kunstwerk van de Dordtse kunste naar De Caluwé opgesteld, een ge schenk van de hoofdaannemer (ADVERTENTIE) Gespannen bij Uw T.V. P.S.V. in de finale? Uw maag speelt mee. Overtollig maagzuur zet U buitenspel. Norac over wint het! Zorg dat U Norac bij de hand hebt. Uw apothe ker of drogist heeft het! Koninginnedag Op 30 april wor den de kinderen van alle scholen op gehaald door de muziekvereniging E.N.Z.K. en de drumband „De Roffe laars" voor de ballonwedstrijd bij „Vremdike". Van tien uur af zijn er voor de kinderen spelen op het sport veld. Om twee uur wordt op de markt door burgemeester Aschoffj het startschot gelost voor een vijf kamp tussen de sportverenigingen var) Hoek. Van zes uur kan men zich bij „de instuif" laten inschrijven voor de fietsrally, die om half zeven be gint. Na afloop van de lampionop tocht, die om acht uur begint, worden de prijzen uitgereikt van de fiets rally, eveneens in „de instuif". SAS VAN GENT De jonge Gale rie Uilenspiegel te Sas van Gent| heeft zijn tweede tentoonstelling ge wijd aan het werk van de jonge schil der Ruud Martens. Martens is van origine Zeeuwsch-Vlaming, ook a] werd hij in 1944 te Valkenswaard ge boren. Na de HBS bezocht hij de op leiding voor tekenleraren te Tilburg, waar hij les had van bekende kun stenaars als de graficus Ru van Ros- sem en de schilder Niko Molenkamp. Daar behaalde hij zijn akte MO, en hij is thans als leraar tekenen ver- oonden aan het Zeldenrusteollege te Terneuzen. Het is niet de eerste keer dat hij een expositie houdt want onlangs had hij een succesvolle tentoonstel ling in Amsterdam, maar het is wel één van de eerste keren. Martens is een jong talent dat de moeite waard is, maar, hoewel uitgerust met een behoorlijke technische bagage hij beheerst verschillende technieken, de vormen en kleuren kan hij deze echter nog niet in dienst stellen van een eigen uitgesproken visie. Hfi zoekt nog duidelijk zijn weg. Nu eens inspireert hfi zich op de werkelijk heid en weet hij de sfeer van een landschap of de materie van de voor werpen op een stilleven verrassend natuurgetrouw uit te beelden, een ander maal schijnt zo'n ietwat natu ralistisch werkstuk slechts een voor studie voor een abstrakter uitgevoerd dito dat de afgebeelde dingen opeens veel wezenlijker benadert. Daaraan kan men Martens' moge lijkheden uitmeten: hij zou bij wijze van spreken een Willink, een Hyn- ckes of een Pijke Koch kunnen wor den wanneer hij de zichtbare werke lijkheid trouw blijft èn hij kan de weg op' gaan van een Morandi of die van de abstrakte expressionisten. Het lijkt er echter op dat zijn weg gaat in de richting van het abstrakt ex- Dressionisme. Enkele sterke gouaches met figu ren, een helemaal gelukt schilderij als dat met de roodbruine stoel, waar in als het ware het wezen van een tuinstoel benaderd is, wijzen daarop. Andere respectabele werkstukken onder de olieverfschilderijen zijn het Stilleven met gele schaal en Liggend Naakt waarnaast als pendant met rec.it een geslaagde tekening hangt ran hetzelfde onderwerp. Ook onder de aquarellen met landschappen, fi guren en stillevens, met bekwame be- neersing van het moeilijke metier gedaan, valt veel te genieten. Wat in elk geval in het werk van Martens altijd aanwezig is, of hij de werkelijkheid trouw blijft of abstra heert, is Poëzie. Poëzie niet alleen begrepen als „atmosfeer" die er ongetwijfeld ook is maar ook als de uitdrukking van een levensgeviel dat positief op de levensverschijnse len gericht is en dat van verwonde ring en bewondering getuigt. Een rijke, geschakeerde expositie met be scheiden prijzen van een werkelijk talent dat men gaarne volgt en dat ongetwijfeld nog van zich zal doen spreken. Te bezichtigen tot 23 mei. WILLEM ENZINCK. TERNEUZEN In de kleine zaal van hotel Rotterdam, geheel gevuld met een enthousiast reagerend pu bliek, werd een recital gegeven door Regina Jonckheer, alt, en Ruth Stel- zer, piano. De Terneuzense zangeres, fraai begeleid door de in Hoofdplaat wonende pianiste, gaf een uitvoering van de cyclus Frauenliebe en -leben van Schumann. Regina Jonckheer heeft een mooi alt-mezzo timbre. Haar stemkwalitei- ten, gevoegd bij de spontane voor dracht en natuurlijke muzikaliteit, waarmee zij de liederen brengt, ge ven haar zonder twijfel de mogelijk heden een publiek te boeien. Uit en kele episodes bleek duidelijk dat zij nog meer pijlen op haar boog heeft dan zij in deze lyrische cyclus kan demonstreren. Met meer dramatische liederen van b.v. Schubert of Hugo Wolf er bij als contrast had zij zeker een nog grotere luisterspanning kun nen opbouwen: haar stemtype is er uitstekend voor geschikt. De pianiste had met haar moeilijke solonummers pech. De toetsen van de vleugel waren drijfnat voor elke pianist een gevreesd noodlot door het condenseren van de waterdamp uit een warme ruimte op een koud instrument. Daardoor waren er in technisch moeilijke passages veel mislukkingen en een duidelijk ner veuze en ruwe krampachtigheid. De eenvoudige stukjes waren daarente gen vaak heel mooi van klank. Ik denk hier aan het menuet van Beet hoven en de nocture van Chopin. Soms echter leek me haar muzikali teit belemmerd door een quasi diep zinnige benadering die het wezenlijke van de muziek versluierd (overdre ven gebruik van de zachte pedaal, waardoor te vaak een doffe toon, een slepend tempo in het tweede deel van de Monscheinsonate). Het Zuidlandtheater moet zijn poor ten maar eens openen voor een reci tal Regina Jonckheer-Ruth Stelzer. Als accompagnatrice heeft ook de pi aniste overtuigd. Nieuw muzikaal doelpunt, geplaatst door dit duo in het culturele patroon van Zeeland Rudolf Perdeck. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De na de herindeling in de oranjevereniging „groot-Axel" op gegane verenigingen van Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag hebben voor koninginnedag een ambitieus programma opgesteld. Deelgenomen wordt aan de diverse evenementen door 1751 schoolkin deren en hoogtepunten zijn ongetwijfeld de gekostumeerde optocht 'smid dags en de lichtstoet, die 's avonds door Axel trekt. Het programma dat 's morgens om 7.15 uur met een openingsstunt begint (de lieve jeugd trekt door Axel compleet met carbidkanonnen en sndpperbazooka's) duurt tot 's a- vomds half elf en zal' zich ondermeer afspelen in alle kernen van groot- Axel. Voor de kinderen die uit de kernen in Axel moeten deelnemen aan diverse spelen rijden de gehele dag zeven bussen op en neer tussen hun woonplaats en Axel. Het klapstuk van de dag is onge twijfeld, evenals dat vorige jaren het geval was, de grote gekostumeer de optocht die 's middags om twee AXEL De route van de gekostumeerde optocht 's mid dags is: Szydlowskiplein, Markt. Weststraat, Kennedyplein, Roo- seveltlaan (langs de Vurssche). Westsingel, Schaepmanlaan, Groen van Prinsetrerlaan, Keu- cheniuslaan, Marijkestraat, Bern- hardstraat, Margrietstraat, Sin- gelweg, Irenestraat, Pironstraat, Mecklenburgstraat, Prins Hen drikstraat, Ds. J. Scharpstraat, Wilhelminastraat, Stationsstraat, Buitenweg, Tuinstraat, Noord straat, Weststraat, Markt (langs Antheunis) Szydlowskiplein. Route lichtstoet 's avonds: Szydlowskistraat, Markt, West straat, Zeestraat, Oranjestraat, Kanaalkade, Bospledn, Elzas- straat, Johannastraat, Robert- straat, Te Waterstraat, Ferdi- nandstraat, Robertstraat Caland- straat, Beethovenstraat, 1 Baeh- straat, Chopinstraat, Generaal Maczekstraat, Mozartstraat, J, de Moorstraat, Evertsenstraat, Wal- straat, Markt en Szydlowski plein. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Met de kleinst mogelijke stemmenmeerderheid (acht tegen ze ven) heeft de Axelse gemeenteraad besloten dat bij wijze van proef gedu rende een half jaar, een aantal com missies van advies en bijstand in het openbaar zal vergaderen. Tegen het voorstel van b. en w. stemden de fracties van de KVP en Gemeentebe lang en de heer Dekker van de Prot. Christelijke Groepering. Voor stem den de fracties van de PvdA, Alge meen Belang en de heer De Waard (Prot. Chr.) alsmede alle wethouders. Na Vlissdngen is Axel de tweede Zeeuwse gemeente die vergaderingen, van een groot aantal raadscommissies toegankelijk maakt voor pers en pu bliek. De heer Ysebaert (KVP) zei ge schrokken te zijn van het voorstel van b. en w. Hij vroeg zich af of dit niet te veel van het goede was. Hij vrees de dat het peil van de raadsvergade ringen zal lijden onder de openbaar heid van de commissievergaderingen en dat het standpunt van een com missie in een bepaalde zaak eerder bekend zal worden dan dat van b. en w. en de raad. Ernstig bezwaar tegen openbare commissievergaderingen had ook de heer A. van der Lee (Gemeentebe lang). Hij voorzag dat de raadsleden in het vervolg niet meer over die achtergrondinformatie kunnen be schikken dan toen de commissiever gaderingen nog besloten waren. Een logisch gevolg van openbare commis sievergaderingen is volgens de heer Van der Lee dat ook vergaderingen van b. en w. openbaar zullen moeten worden. De heer Apers gaf toe dat hij een jaar geleden anders dacht en sprak over openbaarheid in gemeentezaken dan nu het geval is. Hij meende dat een raadslid door de openbare behan deling in de commissies beknot zou wórden in zijn functie als raadslid. „Ik vrees dat ik straks voor mijn in formatie uitsluitend op de ambtena ren aangewezen zal zijn". De heer R. Janssen (Alg. Belang) zei dat openbare commissievergaderingen de leefbaarheid van de gemeente alleen maar kunnen verbeteren. De voorzitter, burgemeester Van Dijke, uitte zijn teleurstelling dat het voorstel van b. en w. op zoveel be zwaren in de raad is gestuit. Hoewel het college eveneens wel enige be denkingen heeft tegen openbare com missievergaderingen meent het toch dat de balans dient over te slaan naar de voordelen van deze openbaarheid. „De raad mag er op vertrouwen dat het college de raadsleden geen infor maties zal onthouden. Met deze open baarheid van de commissievergade ringen wordt de democratie gediend" aldug burgemeester Van Dijke. uur vanaf het Szydlowskiplein van start gaat. De organisators verwach ten een nog grotere deelname dan vorig jaar, toen 150 groepen en wa gens deelnamen, waardoor de stoet een lengte kreeig van meer dan drie kilometer. Door het feestcomité is voor de meer dan 100 medewerkers een lij vig draaiboek samengesteld dat reeds grondig met hen is doorge sproken, aldus voorzitter J. Th. Klein. „Ervaringen in vorige jaren hebben geleerd dat wij zo'n draai boek niet kunnen missen. Door de hand te houden aan het tijdschema zal het programma gegarandeerd niet uitlopen". Het hopen is nu al leen op goed weer want het pro gramma speelt zich voornamelijk buiten af. Het programma ziet er als volgt uit: 7.30 uur: rondgang lawaaistoet, 8.30 uur: rondgang muziekkorpsen en drumbands (Hosanna, Axel, Tha lia en Zuiddorpe) waarbij de school kinderen bij de diverse scholen wor den opgehaald. 9.05 aubade van 1300 lagere scholieren op markt Axel, 9.00, 10.00 en elf uur: drie kleuter voorstellingen in „Roodkapje" te Axel, 9.45 uur: kinderspelen eerste vier klassen lagere scholen op Szyd lowskiplein, 10.00 zeskampwedstrijd voor alle vijfde en zesde klassen Szydlowskiplein, 13.00 voorstelling jeugócircus Reinardie in Koewacht, 14.00 rondgang optocht (voor route zie kader), 13.00 fietsenrally in Zuid dorpe, 14.30 uur: jeugdspelen school plein Overslag, 15.15 kleuterspelen schoolplein kleuterschool Koewacht, 19.00 drumbandshow en muziekwed- strijd op dorpsplein Koewacht, 20.00 gekostumeerde lampionoptooht Over slag, 20.30 rondgang lichtstoet door Axel (route zie kader), 21.45 prijs uitreiking optocht plus verloting op bordes gemeentehuis, 22.00 muzikaal slot op markt Axel. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Op 30 april wordt vanaf 's morgens tien uur tot 's mid dags half vijf een kinderkermis ge houden in clubhuis „De Sluis", 's Avonds van zeven tot tien uur is er soos, instuif en een filmavond voor de jeugd van 12 t.m. 16 jaar. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Vlissingen H. P. Swets te Lunte- r-en. Geref. Kerken Vrijgemaakt. Be dankt voor Scheveningen, Uithuizen en voor Zevenbergen (in combinatie met Bergen op Zoom) R. Koolstra te Driebergen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Twee autobussen met 82 vrijwilligsters van het dien stencentrum De Schakel te Terneu zen, hebben een safari gemaakt naar de Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Behalve de vele apen, die ongene- geerd op de bussen en in de anten- nes Mommen, kon het gezelschap de panters en leeuwen van zeer dicht bij bekijken. De tocht, die besloten werd met een diner in Roosendaal, werd georganiseerd mede naar aan- bij bekijken. De tocht, die besloten werd met een diner in Roosendaal, werd georganiseerd mede naar aan leiding van het 15-jarig bestaan van de beide Terneuzense beiaardenso ciëteiten. Een kijkje in MAVO De Branding" tijdens de discussies over de ver kiezingen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dat er bij de jeugd weinig belangstelling zou bestaan voor de politiek ging in ieder geval niet op voor de jongeren die in de MAVO „De Branding" te Terneuzen een bijzonder levendige gedachten- wisseling hadden met een forum bestaande uit plaatselijke politici. Een spervuur van vragen werd op de vertegenwoordigers van acht po litieke partijen afgevuurd, vragen op allerlei gebied. Aan het eind van de discussiemiddag klapte het forum ten teken van grote waardering voor de wijze waarop de leerlingen van de mavosohool en van het vormings centrum voor werkende meisjes aan het vraag- en antwoordspel hadden deelgenomen. Het idee voor deze rechtstreekse ontmoeting van politici en jeugd was afkomstig van de heer J. de Potter, leraar aan de mavo "De Branding". Het initiatief .werd goed uitgewerkt en voorbereid door groepjes leerlingen die elk voor zich een partij voor hun rekening namen. Zo werden partijaffiches en partij programma's vervaardigd die de wanden van het overblijflokaal he- dekten. Zelfs het affiche van de PSP met de droevig kijkende koe werd open en bloot getoond. Het politieke forum bestond uit mevrouw W. Kes-Spruijt, lid van de Terneuzense gemeenteraad, de heer U. Kremers van de CPN te IJzendij- ke, de heer J. van de Voorde, kandi daat voor de tweede kamer van de PPR, de heer K. Schouten, voorzit ter van D'66 afdeling Terneuzen. de heer W. van Witsen van de PSP te Groede. de heer J. de Putter. Ter- neuzens raadslid voor het GPV, de heer H. de Jonge, voorzitter van de WD afdeling Terneuzen en de heer G. Christiaanse uit Terneuzen die de ARP vertegenwoordigde. Niet afge vaardigd waren woordvoerders van de KVP en de CHU. De vragen betroffen onder meer: de defensieuitgaven, onderwijs, de kiesdrempel, het onderwijzerstekort, abortus en voorbehoedsmiddelen, druggebruik, woningbouw, milieu verontreiniging en .de geestelijke vorming van de jeugd. Zonder de overige forumleden te kort te doen mag gesteld worden dat mevrouw Kes door haar recht streekse beantwoording van de tot haar en haar partij gerichte vragen de show stal. Zij oogstte dan ook menig open doekje. De discussie werd goed in de hand gehouden door de heren D. van Speybroeck en E. Speleers, docenten aan de vor- mingsschool (Van onze correspondent) TERNEUZEN Na de herstructu rering van het handelscentrum Ter neuzen zijn beslag heeft gekregen heeft het bestuur een informatiefol der aan belanghebbenden verstrekt omtrent de doelstellingen en werk wijze van de vereniging. De doelstel lingen kunnen kort en krachtig wor den omschreven: behartiging van de belangen van de gehele Terneuzense middenstand in het algemeen, en van de leden in het bijzonder. De Terneuzense middenstand begint de belangrijkheid van organisatie in te zien. Het HCT heeft een redelijk ledenbestand, maar er zijn volgens het bestuur nog te veel belangsteUen- den die aan de kant blijven staan. Een van de plannen van de vereni ging is het opvoeren van de totale omzet, die alleen te bereiken is door het aantrekken van kopend publiek. Om dit tC realiseren zullen de as sortimenten breed en diep genoeg moeten zijn. Het bestuur streeft naar een nau were samenwerking met de VVV, zo dat het aantal toeristische attracties kan worden uitgebreid. Daardoor wordt de koopsfeer prettiger. Verder ziet het bestuur als een der belang rijkste punten de samenwerking met de overheid. (ADVERTENTIE) In verband met Koninginnedag wordt de huis vuilophaaldienst van vrijdag 30 april verplaatst naar zaterdag 1 mei en de ketel- en container- dienst naar donderdag 29 april. Huisvuilemmers, ketels en containers moeten s morgens om 7.45 uur buiten staan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Burgemeester en wethouders hebben de raad voorge steld een nieuwe gemeentelijke ver ordening vast te stellen betreffende de verplichte vakantiesluiting voor slagers en kappers in de kern Ter neuzen en Sluiskil. Gebleken is dat de bestaande ver ordening in de praktijk niet hanteer baar is. aangezien een wegens over treding van deze verordening opge maakt proces verbaal door de offi- sier van justitie werd geseponeerd in verband met gebreken in die veror dening. De voorgestelde nieuwe verorde ning zal worden voorgelegd aan de in te stellen commissie voor het midden- en kleinbedrijf. De Kamer van Koop handel en Fabrieken heeft zich met de inhoud van de ontwerpverorde ning kunnen verenigen. De verplich te vakantiesluiting van de kappers- en slagerswinkels ligt, bij rooster aan te wijzen, in de periode tussen 1 mei en 31 oktober.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2