PRIJS AARDGAS HOGER Twijfels over vliegveldplan Steenbergen Bouwvak- acties beginnen op dag na verkiezingen MM Vechtpartij om bomen in hoofdstad op Egyptische Mig Röüss ot engiana RECHTBANK BREDA LAAT TURK VRIJ: DAGVAARDING VOOR HEM ONLEESBAAR Amerikaanse commissie: China in VN Conflict India Pakistan laait hoog op Annie Kessel VOOR FATSOEN! VAN RAPPARDl Westbrabantse burgemeesters: nog te vroeg voor kandidatuur Middenstand wil eigen minister Inwoner Hoek wint kort geding om woning "House heeft exclusieve, koele lichtgewicht kostuums. Maar je moet er warmpjes bijzitten om je er een te kunnen permitteren!" Solidair Staat van beleg in Turkije Zwarte lijst Beroep van raadsman op verdrag van Rome BESTE MENSEN STEM P.P.R. LIJST 9 Nederlands Appèl Nederlands Appèl mm Directeur: Dr. W. A. J. M. Hamkx HoofldneKiacteair: L. Leijenriekker Redactie- en adiministraitie-alcli-es: Nieuws traat 9, Ternauzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11.15 per kwartaal; per miaand 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE DINSDAG 27 APRIL 1971 25e Jaargang No. 6532 Aidlvetftentieprijsper mm 16 cenit; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubiiek „Kleine Advertenties" Ogeen handells- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De prijs van aard gas voor particulieren, die hun cen trale verwarming op gas stoken, zal met 1 cent per kubieke meter worden verhoogd, wanneer de mi nister van Economische Zaken een desbetreffend advies van de samen werkende regionale organen voor gasvoorziening (SROG) aan de gas- distributiebedrijven goedkeurt. Ook het vastrecht voor deze categorie met een verbruik van meer dan 2100 kubieke meter per jaar, zal dan met ƒ6,per jaar stijgen. Het gemiddelde aardgasverbruik van de particuliere grootgebrui kers bedraagt 4000 tot 5000 kubieke meter per jaar. Het vastrecht meegerekend zou de verhoging dus neerkomen op een lastenverzwa ring voor de particuliere grootge bruikers van 46,tot 56,per jaar. Volgens de SROG zal de Gas unie haar prijs voor de distributie bedrijven niet verhogen. Die blijft 5,8 cent per kubieke meter. Wan neer de minister met de verhoging akkoord gaat zal de prijs voor de particuliere grootgebruiker op 8 cent per kubieke meter komen. De SROG acht ruimere armslag voor de distributiebedrijven nood zakelijk omdat zij in de komende vijf jaar met een belangrijke stij ging van loon- en materiaalkosten geconfronteerd zullen worden. Het Tweede-Kamerlid mevr. Brautigam (P.v.d.A.) heetf over het voornemen tot deze prijsver hoging vragen gesteld aan de minis ter van Economische Zaken. Zij signaleert dat al enkele gemeenten tot de prijsverhoging zijn overge gaan. Verder stelt zij dat de prijs verhoging m strijd is met de van kracht zijnde prijsmaatregelen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL/BERGEN OP ZOOM/TERHEIJDEN In West- Brabant is gisteren flink wat tegenwind opgestoken voor het plan van Gedeputeerde Staten om de regering op korte termijn warm te krijgen voor de vestiging van de tweede nationale luchthaven nabij Steenbergen. De Westbrabantse burgemeesters, die in Roosendaal vergaderden, vinden dat met de bestaande gegevens in dc hand nog geen oordeel kan worden uitgesproken over het al dan niet aanleggen van zo'n luchthaven. Zij vinden het nog te vroeg om de Brabantse kandidatuur te stellen in Den Haag. De gemeenteraad van Terhejjdeii heeft gisteravond unaniem ver klaard dat de pogingen van Ge deputeerde Staten van Brabant om een nationale luchthaven in West-Brabant aangelegd te krij gen „gevaarlijk en prematuur" zijn. Kritiek als deze is voorspeld- in de gisteren verschenen nota-Polak van de commissie luchtvaartterreinen van het overlegorgaan zeehavenont- (Van onze red. buitenland) WASHINGTON Een presiden tiële commissie heeft gisteren aan bevolen dat Amerika een „politiek van twee China's" gaat voeren, en zo snel mogelijk oelating van Pe king tot de Verenigde Naties steunt. De commissie, onder leiding van Henry Cabot Lodge, benadrukte wél dat Amerika niet mag instemmen met uitstoting van nationalistisch China (Taiwan) uit de V.N. De commissie heeft haar rapport uitgebracht op een tijdstip dat een merkbare dooi is ingetreden in de betrekkingen tussen Washington en Peking, en de regering-Nixon bezig is haar politiek jegens China te herzien. Eerder was bekend geworden dat de Chinese partij-voorzitter Mao fse Toeng eind vorig jaar heeft gezegd dat hij president Nixotn welkom zal heten in China, hetzij als president, hetzij als toerist. De Amerikaanse auteur en China-kenner Edgar Snow schrijft dat in een artikel in het Amerikaanse weekblad Life. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekend ge maakt dat de verlangens van presi dent Nixon naar betere betrekkin gen met communistisch China via de regeringen van derdie landen ter kennis zijn gebracht aan Peking. TEL AVIV (AP) De Israëlische strijdkrachten aan het Suezkanaal hebben gisteren met luchtafweerge schut het vuur geopend op een Egyptische Mig-21 straaljager, die over het kanaal was gevlogen, aldus het Israëlisch opperbevel. Of het toestel getroffen werd is niet bekend. Het is voor het eerst sinds de afkondiging van het be stand in augustus vorig jaar dat Is raël toegeeft een Egyptisch vliegtuig beschoten te hebben. wikkeling Zuidwest-Nederland. „Te gen vestiging van een vliegveld bij Steenbergen zijn weerstanden te verwachten uit Brabant en Tholen", zo concludeert de commissie-Polak. De commissie is overigens van me ning dat de tweede nationale lucht haven in ieder geval in de Delta moet komen. De commissie noemt in haar rapport twaalf mogelijke vesti gingsplaatsen. (Zie hiervoor elders in dit blad). De kritiek komt voor G.S. van Brabant op een ongelegen moment. De Staten van Brabant zullen don derdag beslissen over een ontwerp besluit van G.S. over de vliegveld kwestie. Met dit besluit in de hand hopen G.S. een beslissing over de vestiging van de tweede luchthaven ten gunste van West-Brabant kracht bij te zetten. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI India en Pakistan hebben gisteren hun respectievelijke hoge commissariaten in Dacca en Calcutta gesloten en zijn nu in con flict over de repatriëring van de sta ven van de commissariaten en de waarborgen voor de veiligheid van de stukken en archieven. De betrekkingen tussen India en Pakistan verslechteren met het uur. De regeringen wisselen een voortdu rende stroom van protestnota's uit. De twee diplomatieke missies hebben hun werkzaamheden gestaakt. India liet gisteren de Pakistaanse hoge commissie in New Delhi weten, dat Pakistaanse diplomaten, hun ver wanten en personeel het land niet mogen verlaten zonder toestemming van de Indiase autoriteiten. Volgens de Indiase nota is deze maatregel getroffen naar aanleiding van beperkingen waardoor Indiase diplomaten niet uit Pakistan kunnen vertrekken. Een en ander is een gevolg van het feit dat de Pakistaanse waarnemen de hoge commissaris de zijde van de Oostpakistaansf vrijheidsbeweging heeft gekozen. AMSTERDAM (ANP) Het Ko ninklijk Verbond van Ondernemers (KVO) verlangt bij de komende ka binetsformatie een bewindsman voor het midden- en kleinbedrijf. Deze eis kwam gisteren op tafel op het nationaal KVO-congres voor het mid den- en kleinbedrijf, in Amsterdam gehouden. Een bijzonder accent verkreeg het congres door de zich nogal manifes terende „Nederlandse Middenstands partij, de heer F. de Jong, verweet de partij, de heer F. de Jonig, verkeet de bestaande politieke partijen, dat zij zich te weinig hebben ingelaten met de belangenbehartiging van de Ne derlandse middenstand. Op de Oosterdokskade nabij het Centraal Station in Amsterdam heb ben bewoners van de Nieuwmarkt gisterochtend een demonstratie ge houden tegen het rooien van bomen in verband met de aanleg van de metro. De politie is opgetreden tegen demonstranten, die in de bomen wa ren geklommen. Negen demonstran ten zijn gearresteerd en twee mare chaussees zouden zijn gewond bij een vechtpartij (zie foto), die ontstond toen drie marechaussees een man ar resteerden. Volgens de demonstran ten raakten de marechaussees in pa niek en gebruikten gummiknuppels en kettingen. De politie zegt dat 'de marechaussees werden besprongen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De president van de rechtbank in Middelburg heeft de eis van de heer W. Trippert uit Hoek toegewezen, dat deze de wo ning Julianastraat 20 in Hoek mag huren. De heer Trippert had een kort ge ding aangespannen tegen de eige naar van de woning, de heer Heijli- gen uit Antwerpen, die de heer Trippert niet als huurder wilde ac cepteren, hoewel de gevolmachtigd makelaar van de huiseigenaar met dp heer Trippert een huurcontract had gesl-oten. Mr. G. Tichelman uit Hoek trad namens eiser op. De heer Heijligen was niet voor de president van de rechtbank verschenen. (ADVERTENTIE) Er zijn veel Halve Waarheden omtrent House of England in omloop. Dit is no. 5 Nonsens. De lichtgewicht kostuums van House genieten onder kenners een zekere faam. Dat komt door de zorg, die wever en konfektionair aan deze kostuums besteedden. Moesten besteden, want op het punt van kwaliteit zijn wij niet gemakkelijk. Nu het woord „besteden" toch gevallen is: voor zo'n f 250. loopt u in zo'n exclusief kostuum rond. U ziet, met de prijzen zijn wij wèl gemakkelijk. Mensen die het tegendeel beweren zullen wij graag van hun onvoordelige ongelijk overtuigen. Amsterdam/Rotterdam/Den Haag/ Hilversum/ Bussum/Arnhem/Groningen/ Eindhoven/Breda/Alkmaar/Maastricht. House is niet duur meer. (Van onze Haagse redacteur) UTRECHT De bouwvakkers zullen niet massaal in staking gaan. Wel .worden met ingang van donderdag (de H, jj, verkiezingen) stiptheids- en larig- zaam-aan-acties gevoerd, zo heb ben woordvoerders van de drie bouwbonden gisteren in Utrecht meegedeeld. Als mogelijke acties werden ge noemd: werkstaking en tijdelijke werkonderbreking (op aanwijzing van de bondsbesturen), het voeren van besprekingen over de situatie tijdens werktijd, extra aandacht schenken aan de uitvoering van het werk, het strikt in acht nemen van de veilig heidsvoorschriften en het niet mee werken aan het tot stand komen van ondernemingsraden of het functione ren daarvan. In het kader van de actie past ook, aldus de woordvoerders van de bouw bonden, besprekingen te voeren met de werkgever over onderwex-pen als winstdelingsregelingen, goede schaft- gelegenheden en hygiënische voor zieningen. Welke werken door dit voort acties zullen worden getroffen wordt waarschijnlijk vandaag bekend. Wel is al meegedeeld, dat woningbouw projecten zoveel mogelijk zullen wor den gespaai-d. Onderhandelaax- A. Buys van de NW-bouwbond kon geen enkele ga rantie geven, dat de acties niet toch zullen uitgroeien tot een massale sta king in de bouw, maar het wordt denkbaar geacht dat ook „aanver wante" vaklieden, als schilders en stucadoors solidair zullen zijn met hun timmerende en metselende col lega's. Men hoopt dat ook wegen bouw meedoet. De CAO-voorstellen van werkge verszijde worden door de bonden on aanvaardbaar geacht, omdat bij ver wezenlijking ervan het reële inkomen van de bouwvakkers een terugval zou ondergaan in plaats van de door de drie vakcentrales geëiste gematigde verbetering. De bouwbonden eisen zoals bekend een reële verhoging van 2,75 pro cent. De bouwbonden nemen aan, dat ANKARA (AFP) De regering van Turkije heeft in elf provincies de staat van beleg afgekondigd. Daar onder vallen o.m. Ankara, Istanboel en Izmir. De maatregel is genomen om de overheid in staat te stellen de open bare orde te herstellen, met name met het oog op de jaarlijkse conferentie van de Cenvo, de verde digingsorganisatie van Turkije, !ran, Pakistan, Engeland en Amerika, die deze week in Ankara begint. Voor Amerika en Engeland kom-en respec tievelijk de ministers van buitenland se zaken Rogers en Douglas Home. De laatste maanden zijn in de Turkse steden veel terreurdaden ge pleegd. ook de drie vakcentrales achter hun acties zullen staan. In de bouw wer ken 300.000 mensen, daarvan zijn 220.000 georganiseerd. Inmiddels heeft de raad van be stuur in het bouwbedrijf (werkge vers) richtlijnen uitgegeven aam de werkgevers over hoe zij moeten han delen als er staking of onrust uit breekt. Een van die richtlijnen be helst het aanleggen van een zwarte lijst met de namen van stakers en van werkwilligen die echter door een eventuele staking niet meer kunnen werken, dan wel door stakers tot werkeloosheid worden geprest. Sta kers mogen echter niet worden ont slagen, aldus de richlijnen van de raad van bestuur. (Van onze rechtbank verslaggever! BREDA Mr. I. van den Heu vel uit Roosendaal heeft maan dagmorgen de Bredase recht bank onverwacht voor een op merkelijke puzzel geplaatst cn een voor de Nederlandse recht spraak uniek succes geboekt. Als raadsman van een Turk uit Oudenbosch, verdacht van een steekpartij met een mes, beriep hij zich op het Verdrag van Ro me (Rechten van de Mens), ar tikel 6, lid 3. Volgens dat artikel heeft elke verdachte recht op een in zijn eigen taal uitgebrachte en gede tailleerde dagvaarding. Op grond daarvan vroeg mr. Van den Heuvel nietigverklaring van de, zoals gebruikelijk is, uitsluitend in het Nederlands uitgebrachte dagvaarding. Dc Bredase recht bank oordeelde het beroep op het Verdrag van Rome gegrond en gelastte tevens de onmiddel lijke invrijheidstelling van de Turk, die reeds VA maand in voorarrest zat. Na langdurig beraad in raad kamer kwam de rechtbank tot deze opzienbarende uitspraak. „Verdachte heeft niet over vol doende tijd en faciliteiten kun nen beschikken om zijn verde diging goed te kunnen voorbe reiden", aldus de presdent van de rechtbank, mr. A. Steanfoort, in de motivering, „omdat de dag vaarding niet gesteld is in een taal, welke voor verdachte ver staanbaar is. Dit klemt te meer omdat de teksl van de dagvaar ding afwijkend is van de vor dering tot gerechtelijk vooron derzoek'. (Vervolg op pag. Stad/Streek 2) (ADVERTENTIES) Ga morgen in ieder geval stemmen. Geef ons de kans te blijven opkomen voor uw belangen Bejaarden kunnen niet staken Hopen we niet aifemaaf bejaard te worden' Kleine zelfstandigen kunnen niet staken. Rentetrekkers even min. Moeten we ze daarom vergeten? Is dat onze aard? Laten we alsjeblieft een beetje menselijk zijn. Onze nuchtere, verdraagzame aard niet verloochenen. Diep in zijn hart is elke Nederlander een beetje CHU Kies de wijste partij dit jaar.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1