Moordbrigade laat zich nooit ontmoedigen Hoe U - zonder wereldreizen te maken - belangen over de hele wereld kunt krijgen* POLITIE VOND ANTWOORD OP (AMSTERDAMSE) MOORDEN binnenland SPOREN KRUISING A Stijgend aantal gehandicapten Ontvoering niet echt RUBIN MOET VOOR RECHTER Formule voor een „zuivere loonsverhoging U hoeft daarvoor niet over omvangrijke kapitalen te beschikken. Slechts enkele honderden, of zelfs enkele^ tientallen guldens zijn voldoende. Daarmee kunt U mede-eigenaar worden 'van een groot aantal bloeiende ondernemingen overal ter wereld. En volledig meeprofiteren van de opbrengsten daarvan. Hoe kan dat? Omdat er zoiets als een AMRO'PIERSON FUND bestaat. Dit Fund wordt beheerd door des kundige beleggingsspecialisten van twee vooraanstaande banken: de Amro-Bank en Pierson, Heldring Pierson. Zij beleggen Uw geld (en dat van duizenden anderen) in tal van binnen- en buitenlandse ondernemingen.Zij hebben een uitgebreid informatie-net. En blijven daardoor van dag tot dag precies op de hoogte van wat er in de finan ciële wereld omgaat. Daardoor kunnen zij het kapitaal dat zij beheren.optimaal laten groeien. Enookzeergoed spreiden,waardoor over dreven risico's worden vermeden. Zij zijn helemaal niet geheimzinnig over hetgeen zij doen.Elk kwartaal maken zij bekend welke resultaten er behaald zijn en in welke ondernemingen wordt belegd.Elk jaar publiceren zij een uitgebreid jaarver slag. U kunt dus deelnemen aan het Amro-Pierson Fund zonder dat U de vraag bekruipt: waar blijft m'n geld eigenlijk. U kunt al deelnemen met ten minste 2 participaties (die samen ongeveerf 50,— kosten). U kunt deelnemen als particulier. Maar ook als bedrijf of als instelling. En er is nóg een heel goede manier om mee te doen, namelijk via het EFFECT PLAN. Dit is een levensverzekering .waarbij het grootste deel van Uw stortingen wordt belegd in het Amro-Pierson Fund. Het overige deel wordt - na aftrek van kosten - besteed om U te verzekeren tegen financiële gevolgen van overlijden en invaliditeit. En U geniet fiscale voordelen. Op onze kantoren en bij Uw eigen verzekeringsadviseur kunt U er alles over te xto? weten komen. Effect Pi3.Il In het Effect Plan werken samen: de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson (diehet Amro-Pierson Fund beheren); Nationale-Nederlanden en de Eerste Nederlandsche. En hopelijk U. papier /oor uw pen Weinreb Schijnheilig Werkbezoek Meer welvaart Stemmen op zondag Van Mierlo en christelijk denken DINSDAG 27 APRIL 1971 (Van onze correspondent). AMSTERDAM Amsterdam Is ook in zoverre een wereldstad, dat spectaculaire moorden er tot de orde van de dag beginnen te behoren. Van politiezijde is daar een ant woord op gevonden, dat officieel „de groep ernstige delicten" heeft, maar door de volksmond is omgedoopt tot „moordbrigade". Deze laatste aan duiding is bepaald foutief. Hij wekt de suggestie dat de hoofdstad over een korps scherpzinnige speurneu zen is gaan beschikken, die louter en permanent zijn toegespitst op het ontwarren van criminele knopen in de stijl van Ironside. De waarheid ligt anders. De groep ernstige delicten als zodanig bestaat nauwelijks. Hij krijgt pas concrete gestalte als er een zwaar misdrijf ter kennis van de politie komt. Dan worden aan elk van de vele afde lingsbureaus die Amsterdam telt, een paar rechercheurs onttrokken, om zich bezig te gaan houden met de betreffende zaak. Het aantal va rieert met de berichten. Vorige week bijvoorbeeld zijn 60 recher cheurs binnen het raam van de groep ernstige delicten in touw ge weest om (tot nu toe met éénmaal succes) de ontknoping te vinden van de drie moorden die kort achter elkaar hebben plaatsgevonden. Het systeem werkt dat staat wel vast; met name de wijze waarop twee jaar geleden de moord op de homo fiel De Haas werd opgelost, die om het leven was gebracht door twee Damslapers, zal de historie ingaan als een razend knap stuk gecoördi neerd speurwerk. Het heeft de groep ernstige delicten tot het para- depaardjè van de Amsterdamse poli tie gemaakt. Maar de nadelen zijn evident. Bij elk zwaar misdrijf wor den ,er onmiddellijk rechercheurs geleend bij de afdelingsbureaus die toch al met personeelsgebrek te kampen hebben Het gevolg is dat de kleine misdaad (autodiefstal eenvou dige mishandeling, inbraak, om een paar voor de hand liggende voor beelden te noemen) in Amsterdam steeds minder aandacht krijgt dan zij zou moeten verdienen. De moord-brigade als zodanig be staat dus niet. Wat wel bestaat is een zeer eigentijdse aanpak van zware delicten. Moorden worden niet langer opgelost door de indivi duele scherpzinnigheid van één en kele rechercheur zoals vroeger wel het geval was. De nadruk ligt op het team-werk. Niets wordt aan het toe val overgelaten. Middelpunt van de actie, die wordt ontplooid zodra de groep ern stige delicten in het geweer komt, is een Volkswagenbusje, bemand door zes speciaal opgeleide rechercheurs. Het is uitgerust met de meest mo derne hulpmiddelen zo zeer dat het zonder overdrijving een rijdend hoofdbureau kan worden genoemd. Hieraan ontleent de moordbrigade voor een belangrijk deel zijn slag vaardigheid. Hoe alles verder pre cies in het werk gaat, kan het best worden uitgelegd aan de hand van een uiteenzetting die gegeven is door commissaris T. Sanders de man die het brein is achter de groep ernstige delicten. Laat ons daarbij uitgaan van een moord. Zodra de plaats van de mis daad bekend is, snellen er twee auto's van de moord-brigade heen. De bemanning van de eerste auto gaat naar binnen en zorgt dat er in het pand niets meer van zijn plaats komt. De rechercheur die de leiding heeft, zorgt dat er niets gebeurt dan het strikt noodzakelijke. Hieronder wordt bijvoorbeeld verstaan het scheiden van getuigen zodat ze later een volkomen onbeïnvloede verkla ring kunnen afleggen, en uiteraard het aanhouden van de vermoedelijke naamde binnenring en buitenring. De binnenring omvat de kamer zelf, de buitenring het pand en de straten daaromheen. De leider moet er ook op letten dat er op de plaats van het misdrijf niet wordt gerookt, alle spanningen van het ogenblik ten spijt. In alle gevallen staat hem, zoals gezegd, het mobiele hoofdbu- TZ"D A /"lTTrP reau ter beschikking, waarin hij al- r les kan vinden wat hij nodig heeft. betrekking tot het slachtoffer heeft gestaan. En ook alle officiële instan ties als bevolkingsregister worden doorgelicht. Elke ondervraagde moet een alibi opgeven, ook al hoort hij in het geheel niet tot de verdach ten. Voordat een slachtoffer in een ambulance gedragen kan worden heeft de Amsterdamse moordbrigade er al heel wat werk op zitten. dader, wanneer die nog aanwezig is. De bemanning van de tweede wagen houdt zich uitsluitend bezig met de' situatie buiten het pand. De recher cheurs zorgen dat geen ongewenste belangstellenden de plaats van de misdaad kunnen betreden. De wachtcommandant van de recherche heeft tot taak alle instanties en mensen te waarschuwen die het eni ger mate met de oplossing van het misdrijf te maken kunnen hebben, bijvoorbeeld de politiefotografen, die foto's moeten maken van het lijk en andere zaken op de plaats van het misdrijf en personeel van de dactyloscopische dienst voor vin gerafdrukken, onmiddellijk ook wordt de groep geformeerd die zich vanaf dat moment elke minuut van de dag en de nacht gaat bezig houden met het speuren naar de dader. De sterkte ervan kan varië ren van 20 tot 60 man. In het eerste uur is de belangrijkste figuur de leider op de plaats van het delict. Hij zorgt voor de veiligheidsmaatre gelen en het afzetten van de zoge- Ook het vastleggen van de situatie geschiedt met grote nauwkeurigheid. Alles wordt gefotografeerd in zwart wit en in kleur, in' vele gevallen wordt gefilmd. Alle gesproken woord wordt op een bandrecorder vastgelegd en met de weersomstan digheden van de paar laatste dagen toe. Deze gegevens worden later uit getikt. Wanneer is vastgesteld dat de da der niet aanwezig is, begint het sporenonderzoek, een van de belang rijkste onderdelen bij de mogelijke oplossing van de misdaad. Op alles wordt gelet. Stofdeeltjes, braakspo ren, sigarettenpeukjes, niets ontgaat het speurende oog van de recher cheurs. Twee politiemensen worden speciaal belast met de bewaking en het onderzoek van het lijk vanaf de vondst tot de ter aardebestelling of crematie toe. Vaak wordt op het kerkhof nog een aanwijzing gevon den die kan leiden tot de opsporing van de dader, ook al omdat recher cheurs op de begrafenis beelden met camera of filmtoestellen vastleggen van alle bezoekers. Voor de begrafenis moet het lijk in het sectielokaal worden onder zocht en door een familielid of ken nis geïdentificeerd. Inmiddels zijn andere rechercheurs bezig met het onderzoek naar de levensomstandig heden van het slachtoffer. Daartoe wordt iedereen ondervraagd die in Een groot aantal rechercheurs is inmiddels uitgezwermd om een buurtonderzoek in te stellen. Zij hebben een lijst met concrete vra gen. Zij doen of zij helemaal niets van de ondervraagden weten maar in werkelijkheid is van tevoren per computor nauwkeurig nagegaan of er misschien ex-criminelen in de buurt wonen. Deze rechercheurs (Trouwens de hele groep) komen iedere dag om de vier uur bij elkaar om de laatste gegevens uit te wisse len, zodat de een kan werken met de wetenschap van de ander. De ervaring heeft uitgewezen dat het werken onder de enorme spanning van het onderzoek de sfeer van onderlinge waardering van het werk boven normaal doet uitstijgen. Het is voor de man die moet uitvallen omdat zijn taak is afgelopen vaak een enorme teleurstelling dat hij de groep moet verlaten voordat het on derzoek is afgesloten. Ondanks dit precissiewerk blijven moorden vaak onopgelost. Alleen dit jaar al zijn er drie zaken, waarin de groep ernstige delicten geen klaar heid heeft kunnen brengen. Zulke gevallen worden niet als hopeloos opgegeven. Nog steeds bijvoorbeeld zijn zes rechercheurs bezig met de moord op het barmeisje Tinie de Roos, die op 5 maart met ingeslagen schedel werd gevonden in het hotel waar zij werkte. De moordbrigade Iaat zich nooit ontmoedigen. Dat is misschien haar grootste kracht. ARNHEM (ANP) De vorderin gen van de geneeskunde hebben een vergroting van het aantal gehandi capten in de hand gewerkt. Vele kin deren die vroeger ten dode waren opgeschreven, blijven thans in leven. Dit heeft staatssecretaris Kruisinga gisteravond gezegd bij de opening van het eerste congres over hersen beschadiging dat door de Internatio nal Cerebral Palsy Society tot en met vrijdag in Het Dorp in Arnhem is ge organiseerd. De staatssecretaris con stateerde dat er enerzijds wel een vermindering van het aantal gehan dicapten is vast te stellen, bijvoor beeld dank zij de effectieve bestrij ding van kinderverlamming, maar dat er anderzijds allerlei factoren zijn op te sommen die bijdragen tot een uit eindelijke vergroting van het getal BONN (DPA) Wegens het in scène zetten van een ontvoering en een bedreiging met moord heeft het openbaar ministerie in Bonn een ver volging ingesteld tegen de rechtse professor Berthold Rubin (59) van de Keulse universiteit en zijn mede werker Rudolf Metzger (50). Ook di verse mensen die van de zaak afwis ten, zullen worden vervolgd. De professor heeft al eerder van zich doen spreken. In 1962 heeft hij ge probeerd een gat in de Berlijnse muur te maken. In 1968 betoogde hij door boven Engeland uit een vlieg tuig te spingen voor de vrijlating van Rudolf Hess. De hoogleraar in de Byzantijnse geschiedenis heeft zondagavond be kend zijn ontvoering geënsceneerd te hebben. Hij wilde de verkiezingsstrijd in Sleeswijk-Holstein beïnvloeden. Rubin en zijn medewerker Rudolf Metzger werden zoals in een deel van onze edities gisteren al werd gemeld zondagmorgen vroeg door de politie aangetroffen langs de autoweg Mün- chen-Berlijn. Zij hadden sinds vorige week woensdag als vermist te boek gestaan. 99 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Om een bepaalde netto-inkomensverbetering te berei ken. heeft de vakbeweging de laatste dagen gedokterd aan een objectieve formule voor het vaststellen van de loonsverhoging. Ook met de Stich ting van de Arbeid is hierover over leg gepleegd. Het resultaat is dat bedrijfstakken nu in overweging is gegeven te pro beren het eens te worden over het percentage van de netto-loonstijging en dat percentage dan het hele jaar door bovenop de prijsstijging te zet ten. Met de bruto-loonstijging, die dan uit de bus komt, is de afge sproken netto-verbetering gegaran deerd. Brieven *oor aeze ruoriek moeten me* vol ledige naam en adres worden ondertekend Bïf publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie ven brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens te met in houd, c.q. strekking. In zijn bespreking van bet boek „Vraag mij niet waarom" van Bep Turks-ma, schrijft Joop Bartman dat Weinrebs „systeem" niet „water dicht" was: hij zou verondersteld hebben dat juffrouw Turksma de deportatie niet overleefd had. Dit laatste is pertinent onjuist. Weinreb heeft reeds in 1946 haar naam ge noemd en daarbij vermeld dat zij nog leefde. De pseudoniemen in het boek van Weinreb zijn niet zoals Bartman veronderstelt gekozen voor mensen waarvan Weinreb te genstand duchtte, maar voor mensen waarvan de redactrice vond dat hun gedrag laakbaar was, terwijl zij ver der niet algemeen bekend waren. Uit Weinrebs beschrijving komt juf frouw Turksma eerder als slachtof fer van verraad naar voren dan als verraadster; daarom heeft zij geen schuilnaam gekregen. Ik zie in de jongeman, door wie juffrouw Turks ma zegt d-at haar arrestatie veroor zaakt is ook geen verrader, maar eveneens een slachtoffer. Het wer kelijke verraad is gepleegd door mensen, zoals de vriendin van de S.D.-er over wie Weinreb schrijft AMSTERDAM. M.E.I. GOUDSBLOM- OESTREICHER, SECRETARESSE WEINREB- COMITé Knoeien aan de Godszegen van overvloedige landbouwprodukten is een bewijs dat we met schijnheilige voortiohters te doen hebben in vak bonden en regering. Schijnheiligheid is altijd het eerste begin geweest van een landbouwcrisis en economi sche ontreddering. Wanneer we in de twintiger jaren geen schijnheilige voorlichters .hadden gekend, dan zouden we daarna geen landbouw crisis gehad hebben. BORSSELE H. SMITS De manier waarop de regionale KVP-bestuurders tijdens het werk bezoek van hun lijsttrekker Veringa het Westbrabantse kiezersvolk heb ben geminacht is eenvoudig verbijs terend. Alleen de hogere regionen der maatschappij werden een be zoek waardig bevonden. Geen con tact met de bevolking en arbeiders. Dit nu noemt zich een volkspartij! Hoog Gerhard, kijk omhoog Ger hard, de progressieven kijken wel vooruit. BAVEL J. BLIEK Waarom gaat het bij de a.s. ver kiezingen? Het gaat er om, dat wij een regering krijgen, welke maatre gelen zal kunnen nemen om de hui dige welvaart te continueren en nog liever het bedrijfsleven zodanig zal kunnen stimuleren, dat er nog meer welvaart komt. Dit is echter een moeilijke opgave. Daartoe is econo mische expansie nodig. En hoe krij gen we die? Gebleken is, dat gedu rende de laatste 50 jaren de wel vaart veel meer is toegenomen in landen waar de kapitalistische eco nomie is toegepast dan in gebieden, waar men onder de socialistische economie geleefd heeft. Dit is voor mij een reden, om noch op socialis tische kandidaten, noch op commu nisten te stemmen. BREDA J. C. TEN HAM De laatste jaren wordt er herhaal delijk over geklaagd, dat de op komst van de kiezers minimaal is. Waarom wordt er hier in Nederland niet op zondag gestemd, zoals dat in praktisch alle landen gebruikelijk is. Het is toch niet mogelijk van een werknemer, die 's-morgens om vijf of zes uur in de bus stapt en om zeven of acht uur 's-avonds thuis komt te verlangen, dat hij nog gaat stemmen. BREDA P. v. d. HEMERT Enkele partijen hebben godsdiensti ge bezwaren tegen stemmen op zon dag (redactie). Als Veringa zegt dat het christe lijk denken door het „schaduw-kabi- net" van de zogenoemde „kleine of rode drie" (P.v.d.A., D'66 en P.P.R.) geweld wordt aangedaan, waarom moeten deze „schaduw mensen" dan zo verbolgen zijn?. Het zal toch wel duidelijk zijn dat zaken als abortus, sterilisatie e.d. door hen anders be naderd worden dan door de confes sionele partijen en dat hierdoor het christelijk denken een geduchte deuk krijgt. BREDA A. BROEDERS

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11