nn Sojoez-10 keert verrassend snel terug naar aarde Vandaag besluit over acties bouwvakkers UDLU HONDERDDUIZENDEN OP DE BEEN TEGEN OORLOG Morgen valt beslissing Tricotbest 400 man op straat? Vrouw in Weert doodt echtgenoot Politieleger (450 man) bezet woonwagenkamp WILLEM-ALEXANDER 4 CDU wint fors in Sleeswijk-Holstein Geen défilé op Koninginnedag door ziekte prinses Armgard NA GEKOPPELDE VEUCHT MET SALJOET BEMIDDELING HARTGRONDIG JOHN EN YOKO BESCHULDIGD VAN ONTVOERING Tl Jongetje stikt in modder "Bundeswehr is niet tot vechten in staat" Mao wil Nixon graag in Peking begroeten Gemeentehuis in Kruiningen volgeplakt Jonas blijft aan in Oostenrijk Schoten met geweer na hevige ruzie Bouwdoos-principe Directeur: Dr. W A. J. M Harkx Hoofdredacteur: L. Leyendekker Redactie- en Admin istratie-adre«: Nieuwstraat 9. Terneuzen. teL (01150)17920 Abonnementsprijs: 111,18 per kwartaal; per maand 13,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW MAANDAG 26 APRIL 1971 25e Jaargang No. 6531 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f2.40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 11,15 Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding' Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot van. 11 uur. Uitgeefster N V. Uitgevers Maatschappij De Stem SPANNING OP DE STEIGERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De bouwvak kers zullen tot actie overgaan. De vakbonden hebben dit besluit ge nomen na het vastlopen van her nieuwd overleg over de bouw- cao tijdens liet weekend. Over de aard van de komende acties lieten de vakbondsmensen zich nog niet uit. Wel hoopten zij bij voorbaat op "begrip van het Nederlandse volk". Er zal zonder meer vandaag een gespannen sfeer hangen op de bouwsteigers. Het is niet waarschijnlijk dat de vakbonden een algemene staking zul len uitroepen. Van linkse zijde wordt druk uitgeoefend op de vakbonden om zich te matigen in hun acties. Een algemene staking vlak voor de ver kiezingen zou, zo wordt gevreesd, de linkse partijen veel stemmen kunnen kosten. Werkgevers en werknemers hebben tot vanochtend tien uur gelegenheid om tot een vergelijk te komen. Op dat tijdstip loopt het ultimatum af dat de vakbonden de werkgevers hebben gesteld. De kansen op een „vergelijk op het laatste nippertje" leken gisteravond echter nihil de werknemers aanleiding gaf om „hartgrondig neen" te zeggen. Onder handelaar Buys (werknemers) wees erop, dat de vermelde twee procent maar een uitkering voor één keer zou zijn en in 1972 niet weer aan de orde zou komen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Vier personen zijn ingesloten na een uitgebreide poli tionele actie zaterdagmorgen in alle vroegte op het woonwagenkamp te Eindhoven. Het zijn de broers J. H. (17 jaar), A. H. (16 jaar) en H. B. en C. P. beiden 18 jaar. Zij worden er van verdacht vorige week maandagnacht en dinsdagmiddag te hebben geschoten op twee surveillance-auto's van de Eindhovense politie. Deze schietpartijen vormden de directe aanleiding tot het optreden van do politie. Onder aanvoering van de officieren van justitie, mr. Peynenburg on mr. Messchaert werd het kamp zaterdagmorgen omstreeks 5 uur her metisch van do buitenwereld afgesloten door een politieleger van 450 man. Gelijktijdig werden de 80 op het kamp aanwezige woonwagens doorzocht. Het resultaat: drie pistolen, vier geweren, vier alarmpistolen, vallend onder de vuurwapenwet. een hoeveelheid jachtpatronen en andere munitie, twee stiletto's, drie bajonetten, snijbrandapparatuur en een grote hoeveelheid gestolen goederen. In totaal werden 17 personen, in leeftijd variërend van 16 tot 53 jaar aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Onder hen bevond zich een vrouw. Na verhoor en voorgeleiding werden 13 van hen in de loop van het weekeinde heen gezonden. De politiemacht werd gevormd door de gemeentepolitie van Eindhoven, en eenheden van de rijkspolitie uit Brabant en Limburg. Een deel van hen was uitgerust met helm en karabijn en een ander deel met helm, lang» wapenstok en schild. Om op alles te zijn voorbereid werd een ambulance met arts in gereedheid gehouden. Evenals een eenheid van de brandweer. Het onderzoek verliep echter in alle rust. Volgens een woordvoerder van de politie werd de actie door het overgrote deel van de bevolking met instemming begroet. Het was een algemeen bekend feit, dat het Eindhovense woonwagenkamp de laatste tijd door een minder heidsgroep werd geterroriseerd. Omstreeks acht uur was de actie ten einde. Het reeds eerder vastgelopen ge sprek werd zaterdag plotseling her vat toen de Stichting van de Arbeid bemiddeling had aangeboden met een uitzicht op het bereiken van resul taat. De looncommissie van de Stich ting van de Arbeid was vrijdagavond laat n.l. tot de conclusie gekomen, dat er wat mankeerde aan de bere keningssystemen van de onderhande lende partijen. Na de interventie van de looncom missie dacht de heer A. de Boon, tweede voorzitter van het N.V.V.. dat de onderhandelingen „een zachtge- kookt eitje" zouden worden. Het ia anders uitgepakt. Nadat de bouwondernemers een éénjarig contract voorgesteld om de zaken rond de kabinetswisseling niet op de spits te drijven hadden afgewezen, stelden deze ondernemers voor de loonsverhoging van 1 janu ari 1972 van 2,75 pet. reeds te laten ingaan op 1 juli a.s., zodat men op die datum 5,5 pet, zou krijgen. Daar naast zou men op die datum 2 pet. verhoging krijgen om de prijsstijgin gen van de eerste helft van dit jaar goed te maken en vervolgens zouden de verhogingen in stand worden ge houden met indexeringen. Een en ander zou erop neerkomen, dat er volgend jaar geen echte loons verhoging zou worden verstrekt. Wat PALMA DE MALLORCA (Reuter) De politie van Palma de Maliorca heeft beatle John Lennon en zijn vrouw Yoko Ono beschuldigd van ontvoering. Het paar zou het zevenjarige doch tertje uit het vorige huwelijk van Yoko Ono hebben ontvoerd. Zij hadden het meisje, dat was toever trouwd aan de zorgen van haar va der, Anthony Cox, enige uren bij zich gehouden. John en Yoko zijn na een lang ver hoor inmiddels vrijgelaten. KIEL (AP) De C.D.U. zal waar schijnlijk de absolute meerderheid behalen in de verkiezingen voor de Landdag van de deelstaat Sleeswijk- Holstein. Volgens niet officiële uitslagen (voor zover gisteravond bekend) is als volgt gestemd: Christen Democraten 51,1 procent (was 46 procent in '67). Sociaal-Der mooraten 41,7 (39,4), Vrije Democra ten 3,9 (5,9), NPD 1,2 (5,8). De Christen Democraten zijn reeds 20 jaar in deze deelstaat aan de macht. Hoewel ook de socialisten hebben gewonnen, lijdt de coalitieregering van Willy Brandt in Bonn toch mo rele schade door deze uitslag, omdat de liberale F.D.P. er niet in is ge slaagd de kiesdrempel van 5 procent te halen. Bij gelegenh eid van de vierde verjaardag (morgen) van prins Wil- lem-Alexander maakte zijn vader, prins Claus, deze ioto. (ADVERTENTIE) Waarom CHU stemmen? Er zijn luxe paarden en werkpaarden. De CHU is ty pisch een partij van werkpaarden. Klinkt niet aantrek kelijk. We maken geen show. Steken geen vuurwerk af. We zijn een partij van nuchtere, werkende Neder landers. Als u met beide benen op de grond staat, als u daden wiit zien in plaats van woorden, stem dan op de CHU. Dan kiest u de wijste partij. m LEIDSCHENDAM (ANP) Za terdagmiddag is de 3-jarige Frans Weerdenburg uit Leidschendam spelendenvijs in een achter de wo ning gelegen waterput geraakt, waar hij later door zijn vader werd gevon den. Hij bleek te zijn gestikt in de modder. BONN (Reuter) Een groep jon ge Westduitse legerofficieren wil in cipen aA.en en en en de „Bundeswehr" de ouderwetse mi litaire discipline terug hebben. Zij zijn van oordeel dat er een le ger is ontstaan dat zo onder de bu reaucratie is begraven, dat het niet tot vechten in staat is. NEW YORK (AP) Mao -Tse- Toeng, aldus bericht Life Magazine, zou gaarne president Nixon in Pe king begroeten als toerist of als staatshoofd. Mao zou gezegd hebben dat als de Sovjet-Unie de weg niet zou wijzen, hij zijn verwachtingen stelde op het Amerikaanse volk. <Van een onzer verslaggevers) TILBURG Morgen wordt het overleg rond de moeilijkheden bij Triootbest voortgezet. Dan zal ver moedelijk ook definitief besloten worden hoeveel werknemers bij wel ke vestiging zullen worden ontslagen. De bankier van de in moeilijkhe den verkerende kousenfabriek is in grote lijnen met de reorganisatie plannen akkoord gegaan. Een en an der zou ontslag voor 300 tot 400 man misschien zelfs nog meer bete kenen. Bij het bedrijf werken 860 mensen, waarvan 300 in België. De anderen zijn verdeeld over de be drijven in Tilburg en Best. Definitief is nu uitstel van betaling verleend. Tot bewindvoerder is be noemd mr. R. van Dooren uit Eind hoven. Volgens de heer H. Hijnen. dis trictsbestuurder van de N.K.V.-tex- tielbond St.-Lambertus, is het waar schijnlijk dat een van de Nederland se fabrieken zal worden gesloten. Tricotbest heeft een schuld van 17,5 miljoen, terwijl de voorraden 11,5 miljoen vertegenwoordigen. Vorig jaar is er geen winst geboekt. (Van onze correspondent) KRUININGEN De actiegroep „Oosterschelde moet openblijven" heeft in de nacht van vrijdag op za terdag het gemeentehuis van Krui ningen volgeplakt met aanplakbiljet ten. Het gemeentebestuur van Reimers- waal heeft vorige week een concept- programma uitgebracht van de nieu we structuur van de gemeente Rei- merswaal, waarbij men is uitgegaan van de situatie dat de Oosterschelde wordt afgesloten. Dit heetf blijkbaar het misnoegen gewekt van de actie groep, die fel tegen de afsluiting van deze zeearm is gekant, wat de nachtelijke „plakkerij" tot gevolg heeft gehad. De actievoerders heb ben het overigens niet alleen bij het gemeentehuis van Kruiningen gela ten, maar huin aanplakbiljetten over heel Zuid-Beveland verspreid. WENEN (DPA) De 73-jarige Franz Jonas is zondag weer voor een jaar tot president van Oostenrijk ge kozen. Bij de verkiezingen voor het pre sidentschap kreeg dr. Jonas 52,7 pro cent van de stemmen. Jonas is lid van der regerende socialistische partij Zijn rivaal, dr. Waldhedm (conserva tieve Volkspartij) kreeg 47,2 procent. WASHINGTON (AFP/RTR/DPA) Honderdduizenden mensen hebben zich zaterdag na een mars door Wash ington bij het congresgebouw verza meld voor een protestbijeenkomst te gen de oorlog in Vietnam. De schat tingen van het aantal deelnemers lie pen uiteen van 250.000 tot een half miljoen. De politiemannen langs de route hadden bijna niets te doen. Met een afdeling oorlogsveteranen aan het hoofd, die al de hele week een campagne voerden voor onmid dellijke beëindiging van de oorlog, trok de stoet in zeer ontspannen sfeer, „vrede nu, vrede nu" scanderend door de stad. De organisators van de manifesta tie zeggen dat nog nooit een anti- oorlogsbetoging op zulk een brede basis is gehouden. Voor het eerst wa ren er vakbondsdelegaties bij. Er lie pen ook geestelijken mee. Hoewel minister van justitie Mit chell vrijdag had verklaard dat hij de kans op botsingen aanzienlijk achtte, en troepen in staat van paraatheid waren gebracht, leken de autoritei ten zaterdag minder nerveus dan tij dens de vorige betoging tegen de oorlog, een jaar geleden, na de Ame rikaanse inval in Cambodja. Er zou den ongeveer 10 arrestaties zijn ver richt, w.o. vijf neo-nazi's. Ook in San Francisco is een mars tegen de Vietnamese oorlog gehou den, aantal deelnemers rond de 100.000. DE TURKSE minister van buiten landse zaken; Osman Olcay, heeft gisteren bekendgemaakt dat Turkije direct contact heeft opgenomen met communistisch China over het aan knopen van diplomatieke betrekkin gen. DEN HAAG (ANP) —In verband met ziekte van zijn moeder, prinses Armgard, is prins Bernhard zater dagmorgen vanuit de Verenigde Sta ten op Schiphol teruggekeerd. De koningin wachtte de prins bij zijn aankomt op Schiphol op. Koningin en prins vlogen direct na aankomst van de prins per helikopter naar liet huis van, prinses Armgard in Die- penheim (Overijssel). Prins Bernhard was in de V.S. waar hij de Bilderbergconferentie voorzat. Samen met de prins zijn ook zijn broer, prins Aschwin van Lippe Biesterfeld en diens echtgenote, die in de V.S. wonen, overgekomen. Het défilé in de tuin van paleis Soestdijk dat jaarlijks wordt gehou den ter gelegenheid van de verjaar dag van koningin Juliana, zal dit jaar niet doorgaan. Dit is besloten in verband met de ernst van de ziekte van prinses Armgard, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst me. Prinses Armgard De honderdduizenden demon stranten op de Pennsylvania Avenue in Washington. Op de achtergrond het Cavitool. IN SEATTLE zijn minstens tien per sonen omgekomen bij een felle brand die zaterdag in een flatgebouw in het centrum van Seattle uitbrak. IN MELBOURNE is in een vrouwen gevangenis gisteren een opstand van de gevangenen uitgebroken. Zes vrouwen wisten te ontsnappen. D« politie had het gevangeniscomplex omsingeld. WEERT (ANP) De vijftigjarige textielkoopman W. S. is in de nacht van zaterdag op zondag in Weert om het leven gekomen door een echte lijke ruzie, waarbij zijn vrouw di verse schoten met een flobertge weer op hem loste. Volgens de verklaring, die de vrouw, de 49-jarige R. S.-Van der V. tegenover de gemeentepolitie te Weert aflegde, hadden de beide ech telieden elkaar eerst met verschil lende voorwerpen toegetakeld. Ten slotte snelde de vrouw naar boven, greep daar het flobertgeweer en schoot verschillende keren op haar man, die korte tijd later overleed. De vrouw is aangehouden en zal voor de officier van justitie te Roer mond worden geleid, nadat vandaag eerst een gerechtelijk onderzoek is gedaan naar de doodsoorzaak. Kort na het gebeurde heeft de vrouw haar naaste familie op de hoogte gesteld. Op aam-aden van de ze familie is vervolgens de politie verwittigd. Het echtpaar had kinde ren, maar deze woonden niet meer in huis. Van vroegere ruzies tussen de beide echtelieden, was de politie niets bekend. MOSKOU/BOCHUM (DPA-AFP- TASS) Minder dan 48 uur na de lancering is het Russische ruimte schip Sojoez-10 zondagmorgen om 2.40 uur Moskouse tijd op aarde te ruggekeerd. De Sojoez maakte een zachte landing op een vooraf vast gestelde plaats 120 km ten noord westen van Karaganda, in Kazakstan, zo meldt het Russische persbureau Tass. De kosmonauten, Wladimir Sjatslow, Alexei Jelisejew en Nikolai Roekawisjnikow, verkeren in goede gezondheid en hebben het program ma, dat o.a. bestond uit een koppe ling met de onbemande Saljoet ge heel uitgevoerd. Bij westelijke waarnemers heeft de onverwachte terugkeer van de Sojoez grote verwondering gewekt. In plaats van de landing van de Sojoez-10 ver wachtten zij de lancering van nog een of twee ruimteschepen. Volgens hun voorspellingen zou de Sojoez koppelen aan het ruimte-station Sal joet om een permanente verbinding tot stand te brengen. Daarmee zouden de Russen dan het eerste bemande ruimtevaartlabo ratorium hebben ontworpen, waarin de bemanningen een of twee weken dienst zouden kunnen doen om daar na door een volgende Sojoez-beman- ning te worden afgelost. Deze moge lijkheid blijft overigens nog bestaan, want het communiqué van Tass meldt dat „de experimenten met het weten schappelijk ruimtestation Saljoet voortduren". Na de koppeling van Sojoez met de Saljoet zaterdagmorgen om 2.47 uur (Ned. tijd) hebben beide vaar tuigen vijf en een half uur lang sa men gevlogen. Bij de koppelings manoeuvre is de Sojoez tot op 180 meter afstand van de Saljoet via instrumenten bestuurd, maar daarna heeft de bemanning overgenomen. Bij het loskoppelen is dezelfde procedure gevolgd. Voor zover bekend heeft de Saljoet drie koppelingspunten. Volgens het ruimte-observatorium in het Westduitse Bochum had de Sojoez-10 mogelijk tot taak een aan- bouwtrap te koppelen aan de afge lopen maandag gelanceerde Saljoet. Medewerkers van deze sterrenwacht achten het waarschijnlijk dat de „werkkamer" van de Sojoez na de gezamenlijke vlucht van de beide ruimteschepen gekoppeld aam de Sal joet is achtergebleven, en dat vol gende Sojoezen volgens het „bouw doos-principe" meer cellen aan de Saljoet zullen koppelen. Op een persconferentie in Kara ganda heeft de commandant van de Sojoez-10, Vladimir Sjatolov, gezegd dat de vlucht „een nieuw stadium is op weg naar de inrichting vam auto matische ruimtestations". Volgens vluchtleider professor Konstantin Feoktistov is de koppe ling van de Sojoez met de Saljoet een moeilijker opgave dan het kop pelen van twee Sojoezen of twee Kosmossen, die een vrijwel gelijke omvang hebben. DE BRAZILIAANSE procureur, He- lio Cubido, heeft zeventien politie mannen in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op acht „ge wone gedetineerden in een gevan genis van de staat Sao Paulo DE SOVJET-UNIE heeft zaterdag voor de tweede achtereenvolgende dag een Kosmos-satelliet in %en de besturing baan om de aarde gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1