Van 19 mei tot 13 juni Amateurkunstenaars exposeren in oude raadhuis IJzendijke Van centrale kern tot kern centrale Schaduwkabinet zal vuilwaterprobleem Schelde aanpakken Miljoen dagjesmensen aan deltastranden Dl •O „Deltawerken uitvoeren volgens plannen" PROGNOSE VOOR 2000: s stad streek per touringcar 1 1 DE MAGNEET n.v I Regionale raden voor de arbeidsmarkt Minder warm Hoogwater Tweeledig doel DE MAGNEET n.v I Waterschappen rond Oosterschelde Bosbrand door hete uitlaatpijp Politie vinclt wapens en veel munitie Prioriteiten milieubeheer KVP-HANSWEERT VERGADERT MAAOBEZWAREN Borseler vlag 11 mei in top Hulster Gemengd Koor timmert meer aan de weg ZATERDAG 24 APRIL 1971 (ADVERTENTIE) I 1 I 1 I I TIROL 10, 13, 14 dgn. v.a. 270,— KARINTHIE 13, 14 dgn. v.a. 330,— GARDAMEER 13, 14 dgn. v.a. S 298,— DUITSLAND 6, 7, 8 dgn. v.a. 145,— Speciale Pinksterreizen Breda: Reisbureau DE MAGNEET N.V. Passage 2, teL 01600 - 33552. Middelburg: Reisbureau INTRANED Londensekaai 19, telef. 01180 - 7855. Londensekaai 19, telef. 01180 - 7855. I de meest complete reisorganisatie j DEN HAAG (ANP). De Sociaal Economische Raad heeft vrijdag ochtend de eerste regionale raden voor de arbeidsmarkt" ingesteld. Dit zijn de raden voor Zeeland en voor Zuid-Holland. Ze bestaan elk uit achttien leden die voor vier jaar zijn benoemd. De voorzitter van de Raad voo-r de Arbeidsmarkt drs. J. W. de Pous, voorzitter van de S.E.R., waar van die raad voor de Arbeids markt en commissie is, zal ze installeren. Drs. J. P. de Heij, lid van de SER voor de Ned. Katholie ke Boeren- en Tuindersbond, sprak er zijn vreugde over uit, dat nu eindelijk de eerste regionale raden tot stand zijn gekomen- Het was hem bekend dat er pver de benoe ming van leden voor deze regionale raden nogal wat touwtrekkerij is geweest. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Plaatselijk regen met verdere daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. Morgen, zondag 25 april Bergen op Zoom 3.36 en 16.05, Hansweert 2.48 en 16.05, Terneuzen 2.08 en 14.40, Vlissingen 1.37en 14.04, We- meldinge 3.26 en 15.55. Maandag 26 april Bergen op Zoom 4.20 en 16.51, Hansweert 3.28 en 16.00, Terneuzen 2.47 en 15.16, Vlissiiigeii 2.15 en 14.42. Wemeldin- ge 4.10 en 16.41. Konstanz 302 pl 1; Rheinfelden 223 pl 2; Straatsburg 222 onv; Plit- tersdorf 364 pl 6; Maxau 413 pl 5; Plochingen 130 onv;Mannheim 220 min 2; Steinbach 116 pl 3; Mainz 225 min 3; Bingen 140 min 3: Kaub 150 min 2; Trier 242 pl 5; Koblenz 159 onv; Keulen 117 min 1; Ruhrort 273 onv; Lobith 882 min 4; Panner- don5e kop 851 min 6; Nijmegen 677 min 3; IJsselkop 783, min 4; Eefde IJssel. 308 onv.; Deventer 200 onv.; el 308 onv; Deventer 200 onv; Monsin 5462 onv; Borgharen 3882 pl 32; Belfeld 1111 pl 11; Grave bene den de sluis 502 min 1; Spijk - St. Andries 290; Panner- den - IJsselkop 270; IJsselkop - Driel 250; Driel - Amerongen 240; IJsselkop - Doesburg 230; Doesburg - Zutphen 235; Zutphen - Deventer 240; Deventer - Windesheim 245. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Een werkgroep is, onder leiding van de Oostburgse wethouder J. J. Vergouwe, druk doende de organi satie rond te krijgen van een van 29 mei tot 13 juni in het voormalige IJzendijkse gemeentehuis le houden expositie. Tentoongesteld zal worden werk van een twintigtal amateur- kunstenaars uit geheel West-Zeeuwsch-V laan deren. Aan de ten toonstelling zal tevens meegewerkt worden door de streek- jeugdwerkcentrale die tussen de bedrijven door cabaretesk werk brengt, het Oostburgse Creativiteitscentrum dat wat van zijn activiteiten zal etaleren en de Zeeuwse muziekschool die gedurende de tentoonstellingsdagen voor kleine concerten zal zorgdragen. zal snijden. Enerzijds wordt de toe rist een culturele ontspanning gebo den, anderzijds is het voor hem een uitstekende gelegenheid kennis te maken met het oude vestingstadje. IJzendijke. dat meer bezienswaar digheden te bieden heeft dan de doo-rsnee-bezoeker van West- Zeeuwsch-Vlaanderen denkt. Na de twee hierboven genoemde exposities zal tegen het najaar een expoisitie worden gehouden van werkjes van kinderen. De werkgroep, die op 5 mei we derom bijeenkomt, had aanvankelijk de bekende schrijver Jan Wolkers uitgenodigd de tentoonstelling te openen. Door een lange vakantie te deze kunstenaar n-iet beschikbaar, maar de werkgroep zoekt naarstig naar een waardige vervamg(st)er. Het is overigens niet de eerste expositie van amateurkunstena-ars die in Oostburg wordt gehouden. Vorig jaar was een soortgelijk even ement te beleven in Groede, en „dit is gewoon een vervolg erop", aldus de heer Vergouwe. De bedoeling van de expositie is tweeledig: enerzijds het stimuleren van diegenen, die reeds in hun vrije tijd de kunst beoefenen door werk van hen te exposeren en anderzijds is het een aansporing om mensen, die de expositie komen bezichtigen, aan te sporen ook zelf op dit gebied creatief bezig te zijn. Het gemeentebestuur van Oost- burg, dat, zoals bekend, cultuur en welzijn een goed hart toedraagt, verleent aan de expositie ruime me dewerking, onder meer door het be- sohikbaar stellen van de tentoonstel lingsruimte en het op zich nemen van de verzekering. Hierdoor is het mogelijk dat van de bezoekers niet meer dan een symbolische entree prijs van 25 cent gevraagd wordt. Ook is het de bedoeling, dat het voormalige gemeentehuis in IJzen dijke als het ware wordt opgenomen in het pakket „slechtsweervoorzie- ningen", dat een kunstrecreatiege- meente als Oos-tburg nu eenmaal niet kan ontberen. Zo wordt b.v. van 8 tot 23 mei in dit gebouw een schilderij enexpositie gehouden van de Haagse schilder (en leerling van de Haagse academie) W. A. de Hoüok, die met twee collega's werk ten toon zal stellen. Het gemeentebestuur hoopt dat het expositiemes aan twee kanten (ADVERTENTIE) I MAJORCA iedere vrijdag en zaterdag v.a. 315,— I I I I I IBIZA iedere maandag v.a. ƒ368, COSTA BLANCA iedere zondag v.a. 329, COSTA DEL SOL iedere zaterdag v.a» ƒ339, COSTA BRAVA/ DORADA iedere vriid.. zat. cn ihaand. v.a. 378,— per KLM I I' I I I I I I de meest complete reisorganisatie j (Van een onzer verslaggevers) BREDA/Z1ERIKZEE De bij de Oosterschelde betrokken wa terschappen zijn overtuigd van de noodzaak van de afsluiting van de Oosterschelde. Elke twijfel op dit punt achten zij onaanvaardbaar. Zij vinden dat ter voorkoming van eventuele calamiteiten de Delta werken volgens de huidige plan nen moeten worden uitgevoerd. Dit schrijven de vertegenwoordi gers van de waterschappen Dijk- kring Flakkee, Tholen en St.-Philips- land, de Brede Watering Zuid-Beve- 1-and-, Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland en het Hoogheemraad schap „Brabantse Bandijk" in een brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, In de brief wordt voorts opgemerkt, d-at de geschiede nis helaas al te vaak heeft bewezen, dat overstromingen, dijkvallen en oeverversohuivin-gen vooral in het gebied van de Oosterschelde veel vuldig voorkomen. De onderteke naars achten een optimale veilig heid van deze streek en haar bewo ners primair en stellen dat hierom trent geen enkele concessie mag worden gedaan. Daarom bestaat er volgens hen geen enkele behoefte aan een nader onderzoek naar het al of niet leggen van een dam in de monding van de Oosterschelde. „Slechts de kustverkorting van 230 tot 9 kilometer biedt de optimale veiligheid die aan het Deltaplan ten grondslag ligt". De waterschappen vinden dat de milieu-hygiënische as pecten ook alle aandacht verdienen en dat de verantwoordelijke instan ties nader moeten onderzoeken hoe ontoelaatbare verontreinigingen kun nen worden voorkomen. Een scharesliep ziet men tegen woordig niet veel meer. De verras sing was des te groter, toen onze fo tograaf in de buurt van Goes het bekende ouderwetse karretje en een echte scharesliep tegenkwam. BORGER (ANP) De hete uitlaat pijp van een landbouwtrekkertje heeft gisterenmiddag brand veroor zaakt op een stuk bos en heide bij Borger. Ruim drie hectare bos en hei ging verloren. De gloeiende pijp raakte de droge begroeiing doordat het trekkertje enigszins kantelde. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Nadat bij de poli tie het vermoeden was gerezen dat de barhouder A. G. N. te Vlissin gen over een vuurwapen zou be schikken, is bij hem een onderzoek ingesteld. Er werd een nieuw pis tool van Italiaanse makelij gevonden met zeven scherpe patronen. In zjjn aiuito werden tevens nog 100 patron, van 'n 6 mm flobert-buks aangetroffen, alsmede een geluiddem per van een dergelijk wapen. De flobert-buks was niet meer in zijn bezit. Bij de barhouder J. M. H. te Vlis singen werd een 9 mm flobert-buks met 300 scherpe patronen gevonden. Ook hij was niet in het bezit van een vuuirwapenvergunndng. De wapens en munitie zijn in be slag genomen, en tegen de bezitters ls proces-verbaal opgemaakt. (Van onze correspondent.) HANSWEERT De plaatselijke afdeling van de KVP houdt van avond in zaal Thalia te Hansweert een vergadering. Punten van be spreking: de enige Zeeuwse kandi daat Dusarduyn met ervaring, zal met voorkeurstemmen in de Twee de Kamer dienen te worden ge bracht; gemeenschappelijk urgentie plan 1971-1975, balans vier jaar KVP- beleid, en plaatselijke en gemeente politiek. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De oplossing van het vervuilwaterprobleem in het Scheldegehied zal een van de eerste zaken zijn, waarmee het schaduwkabinet van PvdA, D'66 en PPR zich zal bezighouden als het op 28 april regeermacht krijgt. Ook zal het kabinet van Den Uyl zich opnieuw oriënteren op het vraagstuk van de Oosterschelde. Dat is gisteren op een pedsconfe- rentie van het schaduwkabinet mee gedeeld door professor ir. W. Drai- jer, minister van milieubeheer en gezondheidszorg. De schadiuwmïnis- ter zei van mening te zijn, dat een groot aantal projecten (hij noemde feet name de Oosterschelde en „de smeerpijp" in Groningen) tot nu toe te weinig zijn getoetst aan hun con sequenties met betrekking tot het milieubeheer. Hoewel he daardoor voor een aantal projecten wellicht te laat lijkt om er nog iets aan te verandei'en, meende „minister" Draijer toch dat deze kwesties als nog en wel zo spoedig mogelijk ter hand moeten worden genomen. Hij pleitte voorts nadrukkelijk voor het tot stand brengen van een derde nota ruimtelijke ordening, waarin bet aceent op het milieube heer moet komen te liggen. Belang rijk is naar de mening van professor Draijer ook, dat re een „handvest" komt als leidraad voor Europees en internationaal overleg. Dat overleg zal onder meer ook en vooral ge voerd moeten worden met België, omdat dit land in belangrijke mate bijdraagt tot vervuiling van de Wes- terschelde. In het algemeen zei professor Draijer dat het tijd is om de nood- ADVERTENTIE brengt verlichting (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Al vrij spoedig na het sluiten van de Brouwersdam in het Brauwershavense Gat, op I mei als alles meezit, zullen in het dan ont stane Grevelingenbekken de eerste recreatieve voorzieningen moeten worden getroffen. Dat geldt in het bijzonder voor het westelijk deel, nabij de Brouwersdam, waar onder invloed van de al bestaande stranden en duinen op het oude land na het ontstaan van het bekken vele recre anten te verwachten zijn. Een en ander blijkt uit een in 1967 samengesteld, maar pas nu versche nen rapport van de commissie „In richting Deltawateren". Het bekken moet als recreatiegebied „goed" wor den voor de opvang van 250.000 be zoekers per dag in het jaar 2000. In datzelfde jaar zullen Grevelingenbek ken, Veerse Meer en de Koppen van Goeree en Schouwen en westelijk Walcheren gezamenlijk een miljoen recreanten per zomerse zondag te verwerken krijgen. De inrichting van het Grevelingen bekken zal in de eerste fase 150 mil joen gulden kosten. Behalve als re creatiegebied krijgt het Grevelingen bekken ook een belangrijke functie ten behoeve van de drinkwatervoor ziening in zuidwestelijk Nederland. Het Grevelingenbekken beslaat een oppervlakte van veertienduizend hectare, waarvan elfduizend water is. Na voltooiing van het hele Deltaplan zal deze waterpartij dienen als po tentiële aanvoerweg van zoet water naar 29.000 hectare eromheen liggen de gronden. De commissie herinnert er aan, dat de drinkwatervoorziening in Zuid- West Nederland moeilijkheden be gint te ondervinden. Die moeilijkhe den zullen nog toenemen, vandaar dat het Grevelingenbekken ook een taak is toebedacht als leverancier van drinkwater. Daartoe zal in het oostelijk deel, vlakbij de Grevelin- gendam een drinkwaterspaarbekken worden gebouwd van honderd hectare oppervlak. Het wordt mogelijk ge acht daarin honderd miljoen kubieke meter drinkwater per jaar op te slaan. Recreatieve voorzieningen moeten m hoofdzaak worden aangelegd langs de randen van het bekken en in min dere mate in het meer geïsoleerd liggende centrum. Er wordt vanuit gegaan, dat veel voorzieningen (bun galowterreinen en kampeerplaatsen) op het omringende land moeten wor den gebouwd. Het bekken zelf met de daarin liggende eilanden zal waar mogelijk in stand worden gehouden als natuurgebeid, al zal door het af sluiten van het water een andere flora en fauna onvermijdelijk zijn. Over de milieuhygiënische aspec ten zegt de commissie, dat zij goede verwachtingen heeft met betrekking tot de waterkwaliteit. Weliswaar wordt het bekken „gevoed" door de verre van schone Rijn, het heeft een groot zelfreinigend vermogen,zodat moeilijkheden waarschijnlijk niet op treden. Belangrijk voor de ontsluiting van het Grevelingenbekken zijn aan de westkant de Dammenweg (die in 1978 Walcheren moet hebben bereikt) en oostelijk de Zeeuwse weg. Als toe gangswegen voor de watersport worden de sluis bij Bruinisse ge noemd en het „halskanaal" door Goeree. klok te luiden, omdat wij rpofbouw plegen op ons milieu. We hebben ons te lang getroost met de gedach te, dat het een offer voor de wel vaart wais. Werden we vroeger be dreigd door het wassende water, nu vormt waswater onze bedreiging, al dus de heer Draijer die meende dat Nederland met een apart ministerie voor milieuzorg op weg moet naar een rechtsorde voor de leefbaar heid. Het schaduwkabinet, wil, om dat te bereiken, in ieder geval een raad van het milieubeheer. Ook moet er naar de mening van de drie progres sieve partijen een vaste commissie voor de leefbaarheid in de Tweede Kamer worden geformeerd. Tevens is het van belang, dat in het onder wijs opleidingen ontstaan tot milieu zorg-deskundigen, Allereerst ligt op dat gebied een taak bij de universi teiten en hogescholen, aldus professor Draijer. (Van een onzer verslaggevers). BORSELE Borsele heeft zijn gemeentevlgg. In de vergadering van 5 januari koos de Borseler ge meenteraad- uit twee ontwerpen het meest kleurige en de vereniging van alle dorpskernen symboliserende exemplaar. Men besloot toen, b. en w. te machtigen een passend tijd stip aan te wijzen voor de plechtige eerste vlaghijsing. Het college van burgemeester en wethouders heeft nu besloten, hiervoor de mei-verga dering van de raad te gebruiken Burgemeester G-H.E.M. van Waes zal voor aanvang van die raadszit ting, op 11 mei om 19.00 uur, de gemeentevlag hijsen. (Van een onzer verslaggevers) GOES-HULST-BREDA De pla tenmaatschappij CNR te Leiden wil het Hulster Gemengd Koor, waarvan al verscheidene platen onder dit la bel zijn verschenen, in den lande grotere bekendheid geven. Daartoe zal men eerst een aantal proefcon- certen geven, alvorens (bij gebleken succes) op tournee te gaan. Midden-Zeeland heeft in dit kader de primeur. Volgende week dinsdag (27 april) zal het koor, met mede werking van de vermaarde Neder landse organist Feike Asma een op treden verzorgen in de Grote Kerk in Goes. Een woordvoerder van de CNR-maatschappij„Wij willen het Hulster Gemengd Koor uit het Zeeuwse halen. Heeft het eerste proefconcert succes, dan volgt een tweede proef-optreden eind mei- be gin juni in Breda. Wij willen eerst kijken hoe het aankomt bij het pu bliek". Het koor staat onder leiding van dirigent Jo Ivens uit Hulst. Op het programma staan, om en om, vijf orgelsoli en vijf koorwerken. Na een aantal klassieke stukken zal het koor als spectaculair slot het „Te Deum" van Hendrik Andriessen uitvoeren. Het concert begint om kwart over acht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Geschiedenis wordt weer levende werkelijkheid op een expositie die gistermiddag in het rijksarchief voor Zeeland te Middelburg is geopend. „Van centra le kern tot kerncentrale" zo is de titel van de expositie welke door chartermeester, m.r. C.J. van Heel is samengesteld. De tentoonstelling is ingericht als een drieluik, waarvan de delen worden gevormd door „het eiland Borssele", „Het geslacht van Borsselen" en „De polder van die naam. De centrale kern, waarvan in de naam van de expositie sprake is, is de berg van Troje, waar het stam slot van de roemruchte heren van Borssele stond. Het dorp van die naam heette overi gens in de vroegere jaren Monster. Dat heeft wel eens tot verwarringen geleid. Een misintentieboek dat bij zonder belangwekkend is, werd eeu wenlang in België bewaard omdat men meende met Monster een plaats in het Waesland te hebben gevon den. Het bewuste boek ligt nu op de expositie in Middelburg, naast tallo ze andere documenten. Er zijn heel merkwaardige bij, waaronder een grote oorkonde die vol vervalsingen zit. Het doel was met behulp van die oorkonde aan te tonen dat een voorname Middel burgse familie rechtstreeks van de befaamde van Borsselens afstamde. Het tegendeel is overigens nooit be wezen, zodat men de vervalsingen niet al te zwaar behoeft op te ne men. Merkwaardig is ook een oor konde die Frank van Borsselen, die in het geheim met Jacoba van Beie ren gehuwd was, voor de baar van zijn gestorven vrouw uitdroeg, om tegenover alle omstanders te belei- den dat hij de bezittingen die via Jacoba bij hem waren beland, niet zou behouden. Men kan op de expositie ook met de nodige eerbied een bul van paus Inocentius van 1212 bekijken. Op dit met een loden zegel gewaar merkte stuk, wordt de stichting van de eerste parochie in Borssele er kend. Over het geslacht van de van Borsselens dat eeuwenlang zowel in Zeeland als in Holland een voorna me rol heeft gespeeld, zijn tal van markante bijzonderheden aan het daglicht prijsgegeven. Een van die bijzonderheden is een uitvoerige stamboom die onweerlegbaar aan toont dat onze gehele koninklijke familie, alsmede de prins der Ne derlanden, prins Claus, de heer van Vollenhoven, en Karei Hugo van de van Borsselens afstammen. De ko ningin is via een zijlijn met de Zeeuwse stamvader van het geslacht verbonden. In haar titels die onder enz. enz. achter haar naam staan, zijn de Zeeuwse relaties terug te vinden. Zo is zij b.v. markiezin van Veere en die titel heeft zij eveneens aan de macht en de vindingrijkheid van de vroegere van Borsselens te danken. Er is geweld en sex terug te vinden op de tentoonstelling. Wol- fert var) Borssele b.v. werd in 1299 m Delft vèrmoord. Men smeet hem. de gehate Zeeuwse edelman, het raam uit en hakte hem vervolgens m stukken. Wolfert leeft overigens nog voort m een erepenning van de stad Rotterdam, want het was onder zijn gouverneurschap dat Rotterdam stadsrechten verkreeg. **et.-Seslacht van Borssele, dat in 1917 is uitgestorven, was rijk be deeld met bastaardkinderen, waar van de meesten werden opgenomen m de geestelijke stand. De geschiedenis van de polders aan het Sloe, waar nu de kerncen trale en vele grote fabrieken staan komt ook op de tentoonstelling tot zijn recht. Kaarten, oorkonden en tenslotte een grote maquette van de kerncentrale vormen de hoofdpun- Het meest typerend voor de macht die de van Borsselens in Zeeland hebben uitgeoefend is de op de ten toonstelling aanwezige kaart, waarop de invloedssfeer van de elkaar op volgende Zeeuwse edellieden is in getekend. Op een bepaald ogenblik was het grootste deel van Midden- en Noord-Zeeland, waaronder prak tisch geheel Walcheren, onderwor pen aan de heren van Borssele waarbij het kenmerkend is dat veel grote bezitsuitbreidingen te danken waren aan nieuwe inpolderingen. De tentoonstelling loopt tot en met 28 augustus. Op werkdagen is zij geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur Op zaterda gen van 9.30 tot 12.30 uur. De toe gang is gratis. De volgende tentoonstelling in het rijksarchief zal gewijd zijn aan de geschiedenis van de veren in Zee land. De samenstellers zullen ge bruik maken van het onlangs ver schenen nroefschrift van jhr. mr. dr. SanAheroh die aan het rijksarchief verbonden is. I

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3