Zuid- Molukkers in tranen op Schiphol Zoutarm dieet? Natrinon! GEEN UITBREIDING VAN TV-ZENDTIJD I )e^e|ycl NELISSEN BEKRACHTIGT FUSIE-BESLUIT Meisje (12) gestikt tijdens aanranding K.V.P. Corso rrico binnenland buitenland commentaar Angola Tl/Torgen Angola-zondag. Wat mag dat wezen? Een soort regionale missiezondag, zou men kunnen zeg gen, maar dan toch wel een heel speciale. Er wordt geen geld ge vraagd, alleen „maar" aandacht. Aandacht voor Angola, respectieve lijk voor de vrijheidsstrijd In deze Portugese kolonie in zuidelijk Afri ka. Initiatiefnemer tot zo'n speciale Angola-zondag is de hervormde jeugdraad te Amsterdam, die in sa menwerking met het Angola-comité alle pastores in Nederland, reforma torische en rooms-katholieke, heeft gevraagd om morgen in de kerk diensten in een of andere vorm aandacht te vragen voor de situatie in dat deel van Afrika. Dit initiatief is gesteund, resp. aanbevolen door o.a. een van de Nederlandse bis schoppen, mgr. H. Ernst. Angola-zondag in kerken Geen ontslagen bij EINKA-Breda OPGAVE Baggeraars blij met akkoord Jongeman bekent hip VERINGA Confessionelen willen onderzoek naar kortere diensttijd ZUSTER ME YBOOM OVERLEDEN Moeder vermoorde Italiaan wil diens kinderen J Bij Russisch gebouiv Bomontploffing in New York e" Ivp VERING/* TILBURG Zeventig procent boycot verkiezing hogeschooiraad Leidse gemeenteraad wil inspraak over benoeming burgemeester geen corso zonder kaas niet vergeten*. Fricottm ZATERDAG 24 APRIL 1971 Rijn-Schelde en Verolme samen (Van onze perlemenlaire redactie) DEN HAAG De fusie tussen het Verolme-concern en het Rijn- Sclielde-concern is een feit. Gistermiddag heeft minister mr. R. Nelis- scn een besluit getekend, waarmee hij instemming verklaard met de aanbevelingen, die de commissie-Winsemius ten aanzien van de inte gratie van de twee ondernemingen heeft geadan. Daarmee zijn die aanbevelingen bindend geworden. Partijen hadden zich daarmee bij voorbaat akkoord verklaard. Nu is er al langer een discussie gaande over de vraag of en in hoe verre men het in deze kwestie met Portugal eens moet zijn of met de vrijheidsstrijders. De keus lijkt ons niet moeilijk: Portugal onderdrukt, met gebruik van geweld, de bevol king van enkele Afrikaanse landen op een wijze die met de meest ele mentaire rechfen van de mens wei nig te maken heeft. Het tragische hierbij is, en daar gaat het hier eigenlijk om, dat Portugal dit doet als katholiek land. De katholieke kerk vormt in Portugal een zeer grote macht, maar ze heeft die macht tot nu toe alleen maar ge bruikt om de Portugese politiek te steunen. Nooit een woord van kri tiek en zelfs paus Paulus heeft bij zijn bezoek aan Portugal in 1967 (de nu overleden) Salazar zijn beste zoon genoemd en gezwegen over het on recht dat dit land in Afrika pleegt. De verantwoordelijkheid van de katholieke kerk, resp. van de chris tenheid voor deze misstanden, valt niet weg te praten. Die verant woordelijkheid, voortvloeiend uit haar grote macht in Portugal, moet de kerk er zo snel mogelijk toe brengen te protesteren tegen de on derdrukkingspolitiek om het land tot een andere koers te dwingen. Wat VN-resoluties en diplomaten niet kunnen, kan de kerk wel, juist door haar invloedrijke positie- AMSTERDAM (ANP) Uit 26 Nederlandse steden hebben gemid deld vier kerken per stad gereageerd op de o-proep van de hervormde jeugdraad in Amsterdam om op 25 april in de kerkdiensten de aandacht te vragen voor de situatie in Angola en daarmee in geheel zuidelijk Afri ka. De werkgroep „Angola-zondag" van de hervormde jeugdraad in de hoofdstad heeft het initiatief voor deze dag genomen. Het Angola-co mité heeft gezorgd voor de politieke informatie. Het initiatief van de her vormde jongeren wordt gesteund door de bisschop van Breda, mgr. H. Ernst. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het bericht als zou AKZO met 5000 mensen minder gaan- werken, heeft geen consequenties voor Enka Breda. De Terlenka-fa- briek, in 1964 gebouwd, heeft nog altijd behoefte aan nieuw personeel, zo werd ons verzekerd. Dit jaar kunnen daar nog zeker honderd mensen terecht. Omdat het hier in hoofdzaak om produktieper- soneel voor ploegendiensten gaat, werd het niet waarschijnlijk geacht dat met ontslag bedreigde personeels leden vanuit Arnhem naar Breda kunnen worden overgeplaatst. De minister heeft vrij snel na het uitbrengen van het rapport-Winse- mius een beslissing genomen. Maar hij zei in het belang van de scheeps bouw en om geen onzekerheid te la ten bestaan voor de circa 20.000 werk nemers. Mr. Nelissen heeft gistermor gen reeds de heer Cornells Verolme ingelicht. Deze heeft herhaald, dat de commissie-Winsemius buiten haar be voegdheden is getgaan en dat de voor gestelde financiële regeling hem on voldoende recht doet. De minister heeft gesteld, dat de commissie-Win semius, waarin ook Verolme repre sentanten, een unaniem standpunt heeft vertolkt en dat de raad van be heer en de raad van commissarissen van het Verolme-concern en van Rijn- Schelde met haar rapport instemmen. Voorshands gaat mr. Nelissen er dan ook vanuit, dat ook Verolme zal mee werken aan de fusie, waartoe hij zich overigens in eerdere instantie heeft verplicht. Wed heeft Cornells Ver olme gedreigd met enkele processen, o.a. tegen de staat, maar het is de mi nister niet duidelijk geworden of de dreiging waar gemaakt zal warden. Nu de fusie (per 1 januari 4972) een feit is, zullen de verschillende modaliteiten nog verder uitgewerkt moeten worden. Dat wordt nog een bijzonder belangrijke opgave, waar voor de medewerking van velen no dig is om de definitieve samensmel ting van de scheepsbouwconcerns te bereiken, aldus de minister. (Van onzt redactie binnenland) UTRECHT Na een staking van precies drie weken bij in totaal 36 objecten gaan de baggeraars maan dag weer aan de slag. De 2.500 stakers hebben gisteren het akkoord tussen werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers met groot en thousiasme geaccepteerd. Belangrijkste resultaat van de drie dagen durende onderhandelin gen tussen werkgevers en werkne mers is, zoals bekend, een reële inkomensverbetering van drie pro cent per contract jaar bij een tweeja rige cao. (Van onze correspondent) ARNHEM Een negentienjarige opperman uit het plaatsje Westdorp in de Achterhoek heeft bekend op 5 februari van het vorige jaar, het twaalfjarige meisje Rinie Wielhee- sen uit Gaanderen bij Doetinchem te hebben aangerand en verkracht. Om haar het schreeuwen te beletten heeft hij zijn hand op haar mond en neus gelegd waardoor het jonge meisje zou zijn gestikt. De verdachte stond bij de politie nieit bekend als potentieel seksueel delinquent. De vader van het slachtoffertje heeft bij de oplossing van de zaak een belangrijke rol gespeeld. Zijn dochtertje werd in de buuurt van zijn boerderij aangerand en gedood. Uit een soort intuïtie hield hij die on- heilsplek voortdurend in de gaten. Totdat vorig jaar een zekere Jan S. werd aangehouden, die tevens er van werd verdacht een ander meis je bij Doesburg te hebben aange rand. Wegens gebrek aan bewijs kon Jan S. van dat laatste worden vrijge sproken. Ten aanzien van de dood van het meisje Rinie had hij een kloppend alibi, zodat deze verdach te geheel vrijuit kon gaan. Politie en justitie moesten vanaf dat mo ment geheel opnieuw beginnen aan het onderzoek. Het net werd steeds dichter ge trokken om de opperman. De officier van justitie zal de jon geman onder meer vervolgen wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. IN MEXICO heeft een groep revo lutionairen in een communiqué aan een Mexicaans blad de verantwoor delijkheid opgeëist van de moord op een 28-jarige zoon van een rijke kof fieplanter. Overeenkomstig de bepalingen van het convent zal de president-direc teur van Verolme, de heer B. Schel- fer, uiterlijk 14 dagen na onderteke ning van het rapport door de minis ter, moeten aftreden. De minister zei zich te kunnen voorstellen dat, ge zien de juridische vormgeving van het nieuwe Rijn-Schelde/Verolme- concern hem, de minister, zal worden verzocht de heer Scheffer voorshands president-directeur van Verolme te laten blijven, totdat de nieuwe maat schappij juridisch zal zijn geconcipi eerd. SCHIPHOL (ANP) Met moei te een overigens welwillende glim lach onderdrukkend hebben Neder landse toeschouwers vrijdagmiddag op Schiphol het ceremoniële schouwspel gadegeslagen, waarmee een groep van tegen de 200 Zuid- molukkers in ballingschap hun mi nister van buitenlandse zaken ver welkomde. Deze functie bleek te worden uitgeoefend door een ten gere jongedame, genaamd mej. P. Ch. W. Sahoereka, Wier charman te verschijning met alle verschul digde eerbied militant door een in battledress gestoken erewacht werd ontvangen (zie foto). „Onze zaak heeft bij de VN in New York veel sympathie verwor ven", zo sprak zij tot haar land genoten, die zich met talloze span doeken achter de erehaag hadden opgesteld. „Alle geruchten volgens welke de zaak van de RMS vol kenrechtelijk en juridisch is af gedaan berusten op nonsens. Onze waarnemend president in Amerika, generaal Tamaela. heeft in de af gelopen jaren zeker 60 VN-dele- gaties benaderd en bij alle de grootste sympathie voor ons ver langen aangetroffen. Wij blijven strijden voor een on afhankelijke republiek der Zuid- Molukken". Voor een goed begrip moet wor den vermeld dat de Zuidmolukse gemeenschap in ons land, eensge zind dezelfde onafhankelijkheid na- chrevend, toch 2 groeperingen telt, waarvan er een wordt geleid door de zich president noemende ir. Ma- noesama. De andere groep, die vrij dag naar Schiphol was gekomen heeft haar eigen regering ,een re gering in ballingschap dus, waarin mej. Sahoereka als minister van buitenlandse zaken samen met ge neraal Tamaela in New York zich inspant om de VN voor de Zuid molukse zaak te winnen. De meeste van de overige ministers, allen in Nederland woonachtig, waren naar Schiphol gekomen om haar te be groten. Ze kregen van de directie van de luchthaven en van de rijks politie alle mogelijke medewerking om een waardige ontvangst tot stand te brengen, compleet met erehaag. Bij de Zuidmolukse om standers werden heel wat zakdoe ken naar de ogen gebracht. (ADVERTENTIE) KERNPROGRAM K.V.P. eerst lezen dan stemmen. Bestellen 0,50 voor porti en administratiekosten bij K.V.P. 2e Jagershof 61, Helmond (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG KVP, AR en CHU willen een gemengde commissie van burgers en militairen laten onder zoeken welke mogelijkheden er zijn om tot verkorting van de diensttijd (van 16 tot 12 maanden) te ko men. „De zaak moet wel op de helling. We moeten zien hoe we met minder geld uit te geven toch meer kunnen doen", aldus de defensiespecialisten uit de drie confessionele partijen. De commissie dient ook middelen en methoden van de Nederlandse de fensie te onderzoeken in verband met de taakstelling in de NAVO. Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar (Van onze redactie buitenland) ZURICH De Oostenrijkse consulaatsambtenares dr. Luise Kneissl (58) is van een zware druk bevrijd. Gistermorgen is ze vrijgelaten (zie foto) door de Zürichse saunaeigenaar Fernand Müller, die haar vier dagen als gijzelaar heeft vastgehouden in zijn gebarricadeerde woning. Hij wilde bereiken dat de overheid hem vijf miljoen franc betaalde en zorgde voor asielverlening in Frankrijk. Maar Müller schijnt zelf niet precies te weten wat hij wil. Want nadat gezorgd was voor paspoorten voor zijn vrien din en haar twee kinderen, liet Müller weten dat zij toch maar in Zwitserland moesten blijven. Müller blijft inmiddels in zijn woning om de strijd tegen de „bureaucratische willekeur voort te zetten". Tot zijn krachten het hem begeven. DEN HAAG (ANP) Na een kort ziekbed is in haar flat in Den Haag overleden zuster Meyboom, die op 26 maart nog werd gehuldigd in verband met haar honderdste ver jaardag. Zuster Meyboom, die op 26 maart 1871 werd geboren, genoot in de gehele verpleegkundige wereld gro te bekendheid. Niet alleen heeft zij haar krachten gegeven voor een be tere opleiding van verpleegkundi gen, zij heeft bovendien geijverd voor een verbetering van de mate riële voorwaarden van de verplegen- den. Na haar pensionering in 1926 is zuster Meyboom zowel binnen als buiten onze landsgrenzen actief ge weest voor het op hoger peil bren gen van de verpleging. In ons land was zij vele jaren als docente ver bonden aan volksuniversiteiten. Zuster Meyboom werd op 26 maart van dit jaar tijdens de huldi ging in verband met haar honderd ste verjaardag bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Op de wens van de overledene zal de crematie in alle stillte plaatsvin den. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft, oin het tekort van 22 miljoen gulden op de begroting te dekken, besloten de voorgeno men uitbreiding van de zendtijd van de televisie en Hilversum III niet te laten doorgaan. De directe programmakosten worden gehand haafd op het peil van vorig jaar, zodat de programma's soberder zul- .len moeten worden. Ook wordt een personeelsstop ingevoerd. De NOS heeft verder voorstellen gedaan voor. de zendtijduitbreiding van de Tros, omdat ze b-omroep wordt. De Tros krijgt volgens het voorstel ruim twee uur tv-zendtijd erbij, waardoor de vier a-omroepen een kwartier zullen moeten afstaan en de NOS een klein uur. De VPRO houdt dezelfde zendtijd. Voor de radio is voorgesteld een van de zenders Hilversum I of II één uurder te laten beginnen en één urn' langer te laten doorgaan. Deze 14 uur- per week zou kunnen worden ge bruikt voor zendtijduitbreiding van de Tros. Alle a-omroepen, ook de AVRO, zouden een klein uur moeten afstaan en de NOS anderhalf uur. Deze voorstellen zijn volgens de NOS te realiseren zonder uitbreiding van personeel, maar met een extra bedrag van 200.000, De NOS-groepsraad, op de hoogte gebracht door de raad van beheer, heeft zich bezorgd getoond over de gevolgen van de bezuinigingen. De raad vreest, dat onder meer door het invoeren van de personeelsstop en door de noodzakelijke versobering van de programma's, de werksfeer nadelig zal worden beïnvloed. (Van onze redactie binnenland) ROME - AMSTERDAM De moeder van de in Amsterdam door een huurmoordenaar doodgeschoten Italiaan Romano Mazzili heeft giste ren in Rome gezegd dat zij de achtergebleven twee kinderen bij zich in huis wil nemen. „Zij hebben het bloed van Romano. Er is niet bekend waar ze de kinderen hebben verborgen, maar ik wil ze in Rome hebben". Samen met beide andere verdach ten in deze moordzaak is de van de moord verdachte 60-jarige Jan van der V. gisteren aan de officier van justitie, mr. A. Habermehl, voorge leid. Van der V„ die tegenover de politie ontkend heeft, verklaarde te genover de officier dat hij wel be moeienis met de zaak gehad heeft door een mislukte bemiddeling te verlenen om voor de vrouw een man te vinden, die bereid zou zijn geweest haar echtgenoot te vermoor den. De twee andere verdachten zijn de 30-jarige vrouw van de restaura teur en een bemiddelaar. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK In New York is door een bomontploffing schade aan gericht aan het kantoor van de Rus sische handelsorganisatie „Amtorg". Niemand werd gewond, omdat het gebouw geheel ontruimd was. Twintig minuten voor de ontplof, fing had iemand die verklaarde namens de joodse defensieliga te spreken per telefoon aan een pers bureau de aanslag aangekondigd. Na de ontploffing werd in het gebouw nog een bom gevonden. De leider van de joodse defensieliga zei niet te we ten wie verantwoordelijk was, maar juichte dergelijke acties toe. (ADVERTENTIE) MAANDAG 26 APRIL komen bij U in de gemeente BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT de K.V.P. Tweede Kamer kandidaten op bezoek. TILBURG (ANP) De eerste hogeschooiraad van de katholieke ho geschool in Tilburg is gekozen. Aan de verkiezing namen 1048 (pfai. 30 pet. van de 3479) kiesgerechtigden deel. Gekozen werden 24 leden: ne gen van het wetenschappelijk perso neel, zeven van het administratief en technisch personeel en acht uit de studenten. De Algemene Tilburgse Studenten Organisatie (ATSO) heeft „met vol doening kennis genomen van het feit dat de overweldigende meerderheid van de studenten de verkiezingen van de „Veringa-raden" heeft geboy cot". LEIDEN (ANP) In een tele gram aan het kabinet hebben de fractievoorzitters van KVP en PAK (fracties die samen de meerderheid vormen) van de Leidse gemeente raad gevraagd de beslissing over de benoeming van een burgemeester van Leiden aan te houden „opdat onmiddellijk na 28 april deze benoe ming tenminste na overleg met de gemeenteraad, zoals neergelegd in het kernprogramma van de drie christelijke partijen kan geschie den". Het kabinet heeft gisteravond een nieuwe burgemeester benoemd. Pre mier De Jong kon na afloop van de wekelijkse kabinetszitting de naam van de nieuwe burgervader nog niet onthullen, „aangezien de procedure rond de benoeming nog moet worden afgehandeld". DE NEDERLANDSE jeugdgemeen schap heeft een memorandum jeugd beleid uitgegeven waarin wordt ge steld dat het departement van CRM moet blijven en worden versterkt. Het departement moet ook duidelij ker de opdracht krijgen de welzijns aspecten van de verschillende depar tementen dichter bij elkaar te bren gen en te integreren in een breed welzijnsbeleid. DE BURGEMEESTER van Noot dorp heeft de PSP verboden om in zijn gemeente het verkiezingsaffiche aan te plakken. \5 Dit weekeinde is een van de be langrijkste van het jaar, mensen. In de ogen Van veel buitenlanders en -staanders moet het bij ons heden hoogtijdag zijn. De bollen staan in bloei, vandaar. En aangezien de bol bij ons nog steeds ons nationaal toeristisch ex port- of eigenlijk importartikel is. staat ons volle vaderlandje bol van de bollenglorie. En dan het toppunt van laaglandse prilheid.' de bloesem. Als het zo warm blijft, komen dit weekeinde de boom gaarden (kers en pruim) in Zuid- Limburg en het Gelderse rivieren gebied, zoals wij dat zo plechtig kun nen zeggen: in volle tooi. Maar zelfs dichter bij huis zal een zee van bloe sem te bewonderen zijn (ik citeer al leen maar het Nationaal Bureau voor Toerisme, en niet Gorters Mei!) in het eigen Zeeland: Zuid-Beveland baadt in bloemenweelde, voorlopig alleen nog pruim en peer, over een week of wat ook appel. Aldus onze nationale toeristische voorlichting, zoals die aan het buitenland wordt verstrekt. Edoch je schijnt wel een auto nodig te hebben om van bloeiende boom tot bloeiende boom te geraken, zo rea geerde een wat nuchterder bericht gever uit het Zeeuwse. Wat overigens weer geen punt zal zijn, want wie gaat er tegenwoordig nog zonder auto de deur uit in het weekeinde? Het 5-jarige buurjongetje van een van mijn kennissen weigerde dezer dagen het korte broekje, dat zijn moeder uit de kast had opgediept aan te trekken. Als reden voor zijn weigering voerde hij aan: „Alleen meisjes dragen toch maar hot-pants." Gij die minder dan 17.000,per jaar verdient en van dit jaarinkomen een/vijftiende tot een/zeventiende deel of meer aan huishuur betaalt (kwestie van even optellen!), spoedt u! Er zijn centjes, en meer dan dat, te vangen. Voorwaarde is ook nog dat ge in een huis woont dat na 1 april 1960 met overheidssteun is ge bouwd. Is dat zo, dan spoedt u. Gij komt dan namelijk in aanmer king voor huursubsidie, en dat zult ge toch voorwaar niet versmaden, maar er is haast geboden: vóór 1 juli aanstaande moet ge een aanvraag tot zo'n huursubsidie indienen op het gemeentehuis. Dat geldt dan voor de periode april '71-april '72. Het kan de moeite Jonen, het bedrag dat ge kunt vangen, kan variëren van 120 tot 900 gulden. Succes! De rechterlijke macht schijnt zich uit te putten in het uitdenken van originele straffen aan het om het eens lekker ouderwets te zeggen crimineel geboefte. Na die figuur die van de week in een varkenskot moest gaan zitten, kregen in Ohio twee jon gelui wegens het plegen van vanda lisme op een kerkhof als straf: vijf tien graven helpen delven. En in Las Vegas is een man met een riem getuchtigd als straf voor het feit dat hij op dezelfde manier het 4-jarige dochtertje van zijn vrien din had mishandeld. Leer om leer, heet dat. Tot slot de doordraver van de week. Wat zeg ik, de doordraver van de laatste vier jaar: het (nog enkele da gen officieel zittende) kabinet. Laten we er maar niet aan denken dat het misschien wel door blijft dra ven. Laten we maar bloesem gaan kijken. MERIJN. JUAN PERON, de voormalige Ar gentijnse president, zal vermoedelijk dit weekeind beslissen of hij naar Argentinië terugkeert. De Argentijn se regering heeft voor hem onlangs de mogelijkheid geschapen terug te keren. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13